2017/18 > Ρωσσία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ρωσσία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Φινλανδία
Εσθονία
Λάτβια
Λευκορωσσία

Ρωσσία
 
Ηνωμένες Πολιτείες
Ουκρανία
Γεωργία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν Ιαπωνία

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Αύγ
La traviata (concert) (Verdi) 19 Οκτ-2 ΙανΔΟ: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Νοέμ-25 Φεβ
Otello (Verdi) 8 Δεκ
Tosca (Puccini) 21 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Valery Voronin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Ιαν-5 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Ιαν
Madama Butterfly (Puccini) 4 Φεβ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Σεπτ
Tosca (Puccini) 20 Σεπτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Οκτ
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Σεπτ-20 Μάι
Silva (Kálmán,E) 29 Σεπτ-12 Απρ
Aida (Verdi) 7 Οκτ-2 Μάι
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Οκτ-11 Ιούν
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-4 Μάι
Countess Maritza (Kálmán,E) 19 Οκτ-16 Ιούν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Οκτ-24 Φεβ
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-30 Μάι
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Νοέμ-18 Μάι
Il trovatore (Verdi) 12 Νοέμ-4 Απρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Νοέμ-15 Απρ
Prince Igor (Borodin) 20 Ιαν-18 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 28 Ιαν-28 Απρ
Tosca (Puccini) 17 Φεβ
Don Pasquale (Donizetti) 3 Μάρ-15 Ιούν
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 Μάρ
Faust (Gounod) 31 Μάρ-1 Απρ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 19 Απρ
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 26 Απρ
Aleko (Rakhmaninov) 26 Απρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 8 Σεπτ
Prince Igor (Borodin) 14 Σεπτ
Tosca (Puccini) 22 Σεπτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Σεπτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Σεπτ
Silva (Kálmán,E) 5 Οκτ
A Life for the Tsar (Glinka) 6 Οκτ
La bohème (Puccini) 17-18 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 25 Οκτ
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Σεπτ-19 Ιούν
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Σεπτ-21 Ιούν
Carmen (Bizet) 21 Σεπτ-5 Μάι
Rusalka (Dvořák,A) 23 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-27 Ιούν
La bohème (Puccini) 29 Σεπτ-2 Ιούν
Madama Butterfly (Puccini) 3 Οκτ-9 Ιούν
Satyagraha (Glass) 6 Οκτ-13 Μάι
Die Passagierin (Weinberg) 10 Οκτ-11 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ-7 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Οκτ-7 Ιούν
Prince Igor (Borodin) 21 Οκτ-5 Ιούν
Le comte Ory (Rossini) 24 Οκτ-26 Ιούν
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Οκτ-23 ΙούνΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Dieter Kaegi
The Greek Passion (Martinů) 19 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13 Σεπτ-15 ΔεκΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Jean-Romain Vesperini
Carmen (Bizet) 20 Σεπτ-8 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Σεπτ-29 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 5 Οκτ-27 Νοέμ
La traviata (Verdi) 6 Οκτ-9 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Οκτ-15 Νοέμ
Rusalka (Dvořák,A) 11 Οκτ-11 ΔεκΠ: Tomáš Pilař
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Οκτ-13 Δεκ
Le comte Ory (Rossini) 23 Οκτ-4 Δεκ
Prince Igor (Borodin) 25 Οκτ
The Greek Passion (Martinů) 30 Οκτ-30 ΝοέμΠ: Thaddeus Strassberger
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Νοέμ
La bohème (Puccini) 17 Νοέμ-18 Δεκ
Die Passagierin (Weinberg) 22 Νοέμ
Satyagraha (Glass) 23 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Δεκ
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Οκτ-3 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Οκτ
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Οκτ-3 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 8 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Νοέμ
Turandot (Puccini) 17 Νοέμ-29 Απρ
Aida (Verdi) 23 Νοέμ-15 Μάρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Ιαν
Countess Maritza (Kálmán,E) 28 Ιαν
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Φεβ
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 15 Απρ
Turandot (Puccini) 7 Οκτ
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 20 Οκτ
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Σεπτ
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ-4 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Οκτ
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Οκτ-20 Δεκ
La bohème (Puccini) 6 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Νοέμ
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Νοέμ
Jalil (Zhiganov) 15 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Νοέμ-10 ΦεβΔΟ: Alessandro Bicci
Tosca (Puccini) 6 Δεκ-8 Ιούν
Turandot (Puccini) 10 Δεκ-19 Φεβ
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-7 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Δεκ-17 Ιούλ
Nabucco (Verdi) 1 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Yefim Maizel; Π: Stefano Romani
Il trovatore (Verdi) 12 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Vasily Valitov; Π: Yefim Maizel
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Φεβ
Silva (Kálmán,E) 11-18 Μάρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Απρ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Απρ
Carmen (Bizet) 29 Μάι
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 4 Ιούν
Rigoletto (Verdi) 4 Οκτ
Silva (Kálmán,E) 7 Οκτ
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Σεπτ-29 Απρ
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Σεπτ-23 Μάρ
Tosca (Puccini) 23 Σεπτ
Medea (Cherubini) 29 Σεπτ-4 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Οκτ
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Οκτ-31 Μάι
Prince Igor (Borodin) 20 Οκτ-17 Μάρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Οκτ-11 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 22 Οκτ-14 Απρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ-16 Μάρ
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Νοέμ-3 Μάι
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Δεκ-21 Φεβ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Δεκ-4 Ιαν
Requiem (Verdi) 2 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Φεβ
Il trovatore (Verdi) 24 Φεβ-26 Μάι
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 14 Μάρ
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Σεπτ-9 ΙούλΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-1 ΙούλΔΟ: William Lacey / Alexander Soloviev; Π: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Michał Klauza; Π: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 ΣεπτΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5 Οκτ-29 ΜάιΔΟ: Michał Klauza; Π: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Andrea Marcon; Π: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Νοέμ-23 ΙούνΔΟ: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; Π: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8 Νοέμ-17 ΙούνΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Giacomo Sagripanti / Keri-Lynn Wilson; Π: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 ΝοέμΔΟ: Alexei Bogorad; Π: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28 Νοέμ-10 ΙούνΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5 Δεκ-9 ΜάιΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexander Titel
Requiem (Verdi) 17 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Δεκ-2 ΜάιΔΟ: Anton Grishanin; Π: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Δεκ-3 ΙούνΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 ΦεβΔΟ: William Lacey; Π: David Alden
Un ballo in maschera (Verdi) 20-26 ΑπρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Davide Livermore
Das Rheingold (Wagner) 18 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 19 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Plamen Kartaloff
Götterdämmerung (Wagner) 23 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Plamen Kartaloff
La bohème (Puccini) 24-29 ΙούλΔΟ: Evan Rogister; Π: Jean-Romain Vesperini
Boris Godunov (Musorgsky) 12-14 ΣεπτΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Igor Ushakov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Σεπτ-15 ΝοέμΔΟ: Gennady Rozhdestvensky; Π: Julia Pevzner
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 18-19 ΣεπτΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 ΣεπτΔΟ: William Lacey; Π: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 26 ΣεπτΔΟ: Valery Voronin; Π: Konstantin Balakin
Candide (Bernstein) 29 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexei Frandetti
Un ballo in maschera (Verdi) 3-7 ΟκτΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 9-11 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Floris Visser
Alcina (Handel) 17-23 ΟκτΔΟ: Andrea Marcon; Π: Katie Mitchell
La traviata (Verdi) 23-24 ΟκτΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Francesca Zambello
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-8 ΝοέμΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Evgany Pisarev
Manon Lescaut (Puccini) 7-10 ΝοέμΔΟ: Anton Grishanin; Π: Adolf Shapiro
Carmen (Bizet) 16-18 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexei Borodin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-24 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
La bohème (Puccini) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Aziz Shokhakimov; Π: Jean-Romain Vesperini
La bohème (Puccini) 2 ΔεκΔΟ: Aziz Shokhakimov; Π: Jean-Romain Vesperini
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-16 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Damiano Michieletto
Don Pasquale (Donizetti) 19-23 ΔεκΔΟ: Michał Klauza; Π: Timofey Kulyabin
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-26 ΔεκΔΟ: Alexander Soloviev; Π: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 29-31 ΔεκΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Σεπτ-11 Μάι
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Σεπτ-21 Ιούν
Leonora (Beethoven) 27 Σεπτ
La Voix humaine (Poulenc) 28 Σεπτ-22 Απρ
Don Giovanni (Mozart) 4 Οκτ-12 Απρ
The Nose (Shostakovich) 11 Οκτ
Il turco in Italia (Rossini) 13 Οκτ-8 Ιούν
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18 Οκτ-28 Φεβ
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Οκτ-9 Ιούν
Pimpinone (Telemann) 20 Οκτ-9 Ιούν
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-14 Ιούλ
Frida y Diego (Aho,K) 18 Νοέμ-27 Ιούν
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Νοέμ-12 Ιούν
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Δεκ-17 Ιούν
Il tabarro (Puccini) 25 Ιαν-5 Ιούν
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Ιαν-5 Ιούν
Giulio Cesare (Handel) 27 Ιαν-29 Μάρ
Il mondo della luna (Haydn) 23 Φεβ-21 Απρ
Die drei Pintos (Weber) 14-15 Μάρ
Il tabarro (Puccini) 28 Σεπτ
Gianni Schicchi (Puccini) 28 Σεπτ
Der Schauspieldirektor (Mozart) 29 Σεπτ-16 Δεκ
Pimpinone (Telemann) 29 Σεπτ-16 Δεκ
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-3 Οκτ
Don Giovanni (Mozart) 5-7 Οκτ
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Οκτ-20 Δεκ
Servilia (Rimsky-Korsakov) 19-21 Οκτ
The Inspector General (Dashkevich) 25 Οκτ-15 Δεκ
The Nose (Shostakovich) 1 Νοέμ
Giulio Cesare (Handel) 3-4 Νοέμ
Il turco in Italia (Rossini) 10-13 Νοέμ
Il mondo della luna (Haydn) 16-17 Νοέμ
Sorochinskaya yarmarka (Musorgsky) 21-22 Νοέμ
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 7-9 Δεκ
La clemenza di Tito (Mozart) 12-13 Δεκ
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 28-30 Δεκ
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
Motiy and Saveloy (concert) (Tchaikovsky,Alexander) 27 Οκτ
Mozart and Salieri (concert) (Rimsky-Korsakov) 27 Οκτ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 ΟκτΠ: Valery Merkulov
Love Kills (Hidalgo) 7-8 ΝοέμΔΟ: Andrew Lawrence-King; Π: Georgiy Isaakyan
Rappresentatione di anima, et di corpo (Cavalieri) 30 Σεπτ-6 ΝοέμΔΟ: Andrew Lawrence-King; Π: Georgiy Isaakyan
Lord of the Flies (Podgaits) 20 Οκτ
Alcina (Handel) 7 ΟκτΠ: Georgiy Isaakyan
The Cunning Little Vixen (Janáček) 29 ΟκτΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Georgiy Isaakyan
The Ugly Duckling (Bronner) 4 ΝοέμΔΟ: Sergey Mikhev; Π: Georgiy Isaakyan
The Life and Extraordinary Adventures of Oliver Twist (Tchaikovsky,Alexander) 11-12 ΝοέμΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Σεπτ-6 Οκτ
Edible Fairytales (Bronner) 8 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Οκτ
The Nightingale (Stravinsky) 14+ ΟκτΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19 Σεπτ-1 Δεκ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Νοέμ-21 Φεβ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Νοέμ-20 ΜάρΠ: Alexander Petrov
La bohème (Puccini) 25 Ιαν-27 Φεβ
Rigoletto (Verdi) 20-22 Ιούν
La bohème (Puccini) 20-27 Σεπτ
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 Αύγ-18 ΜάρΔΟ: Oliver Díaz; Π: Dmitry Bertman
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 Οκτ
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Οκτ-5 Νοέμ
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Valery Kirianov; Π: Ilya Ilyin
Rasputin (Reise) 11-12 Νοέμ
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik
The Human Voice (Poulenc) 2 Φεβ-25 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 ΦεβΔΟ: Valery Kiryanov
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 ΦεβΔΟ: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 ΜάρΔΟ: Konstantin Khvatynez; Π: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 ΜάρΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 12 Απρ-23 ΟκτΔΟ: Viktoria Unghuryanu
Chaadsky (Manotskov) 20-22 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Kirill Serebrennikov
The Nightingale (Stravinsky) 24 Απρ
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 26 Ιούν-2 ΣεπτΔΟ: Valery Kirianov; Π: Dmitry Bertman
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 30 Αύγ-2 ΣεπτΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 6 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Mikhail Eghiazaryan
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 12-14 Σεπτ
Aleko (Rakhmaninov) 26-30 ΣεπτΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Rostislav Protasov
Turandot (Puccini) 3-7 ΟκτΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 9 ΟκτΔΟ: Viktoria Unghuryanu
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 18-19 Οκτ
Carmen (Bizet) 26-28 ΟκτΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
La serva padrona (Pergolesi) 1-2 ΝοέμΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1-2 ΝοέμΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
Die Zauberflöte (Mozart) 14-18 ΝοέμΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 ΝοέμΔΟ: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 5-9 ΔεκΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 21-29 ΔεκΔΟ: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Αύγ-4 ΙούνΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Αύγ-26 ΙούλΔΟ: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Π: Sergey Artsibashev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Αύγ-25 Μάι
Il trovatore (Verdi) 24 Αύγ-5 Ιούν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Αύγ-30 Ιούλ
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Σεπτ-2 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 4 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig / Fabio Mastrangelo / Vasily Valitov / Andrey Lebedev; Π: Ralf Långbaсka
Die Passagierin (Weinberg) 11 Σεπτ-30 Οκτ
Faust (Gounod) 18 Σεπτ-28 Μάι
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-18 Μάι
La bohème (Puccini) 25 Σεπτ-21 Μάι
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Οκτ-1 Απρ
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Οκτ-2 Μάι
Norma (Bellini) 20-21 Οκτ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Οκτ
Lohengrin (Wagner) 11 Νοέμ-11 Μάι
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Νοέμ-14 ΜάιΔΟ: Andrey Lebedev; Π: Arnaud Bernard
La Cenerentola (Rossini) 19 Νοέμ-23 Μάι
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; Π: Valery Belyakovich
Nabucco (Verdi) 29 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov / Jan Latham-Koenig; Π: Andrejs Žagars
Salome (Strauss) 9 Δεκ-25 Μάρ
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Δεκ-31 ΜάρΔΟ: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; Π: Nicola Raab
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Ιαν-8 ΙούνΔΟ: Jan Latham-Koenig / Dmitry Volosnikov / Yuri Medianik; Π: Hans-Joachim Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 ΦεβΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Aleksey Veiro
Aida (concert) (Verdi) 24 Φεβ-3 ΑπρΔΟ: Yaroslav Kizling
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 22 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov
Rigoletto (Verdi) 6 Αύγ-18 ΝοέμΠ: Ralf Långbaсka
Prince Igor (Borodin) 16 Αύγ-25 ΝοέμΠ: Yuri Alexandrov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Αύγ-16 Νοέμ
Il trovatore (Verdi) 28 Αύγ-11 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 4 Σεπτ-22 ΝοέμΠ: Sergey Artsibashev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Σεπτ-23 Νοέμ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Σεπτ-2 ΝοέμΠ: Hans-Joachim Frey
Norma (Bellini) 13 Σεπτ
Aida (concert) (Verdi) 22 Σεπτ-4 Νοέμ
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Σεπτ
A Life for the Tsar (Glinka) 29 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Andrey Lebedev; Π: Alexey Veiro
Tristan und Isolde (Wagner) 29 ΣεπτΔΟ: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; Π: Nicola Raab
Nabucco (Verdi) 5 ΟκτΠ: Andrejs Žagars
Lohengrin (Wagner) 11 Οκτ
La traviata (Verdi) 12 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 23 Οκτ
Faust (Gounod) 26 Οκτ
La bohème (Puccini) 29 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Οκτ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 7 Νοέμ
La Cenerentola (Rossini) 9 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Νοέμ
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: Felix Korobov / Maria Maximchuk; Π: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 7 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Οκτ-14 ΙούλΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-19 ΙούλΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-22 ΙούλΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Οκτ-29 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 Οκτ-14 ΜάρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Οκτ-2 ΙούνΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Νοέμ-20 ΜάιΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Νοέμ-31 ΜάιΔΟ: Felix Korobov; Π: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11 Νοέμ-1 ΑπρΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Tatiana Mitkaleva
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
Ariane (Martinů) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 Νοέμ-6 ΙούνΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Δεκ-18 ΙούλΔΟ: Felix Korobov / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 Δεκ-19 ΜάιΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Φεβ-11 ΙούλΔΟ: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-25 ΜάιΔΟ: Philipp Chizhevskiy; Π: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Kama Ginkas
War and Peace (Prokofiev,S) 14-16 ΣεπτΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 29 Σεπτ-24 ΔεκΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 3 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Οκτ-28 ΝοέμΔΟ: Felix Korobov; Π: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7 Οκτ-7 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 8-14 ΟκτΔΟ: Philipp Chizhevskiy; Π: Konstantin Bogomolov
Madama Butterfly (Puccini) 8 Οκτ-5 ΙανΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
La bohème (Puccini) 10 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 13 Οκτ-30 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Macbeth (Verdi) 31 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Kama Ginkas
Jenůfa (Janáček) 3 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 8 Νοέμ-24 ΙανΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Frau Schindler (Morse) 14-16 ΝοέμΔΟ: Timur Zangiev; Π: Vladimir Alenikov
Orfeo ed Euridice (Gluck) 23+ ΝοέμΔΟ: Timur Zangiev; Π: Irina Lychagina
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26+ ΝοέμΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Adolf Shapiro
Medea (Cherubini) 1+ ΔεκΔΟ: Felix Korobov / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 2 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Khovanshchina (Musorgsky) 5+ ΔεκΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Aida (Verdi) 12-13 ΔεκΔΟ: Felix Korobov; Π: Peter Stein
The Devil in Love (Vustin) 15+ ΦεβΔΟ: Vladimir Jurowski; Π: Alexander Titel
Otello (Verdi) 30+ ΜάιΔΟ: Felix Korobov; Π: Andrei Konchalovsky
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Σεπτ-6 Απρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Σεπτ-25 Ιαν
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Οκτ-3 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ-25 Νοέμ
My Fair Lady (Loewe) 15 Οκτ-11 Νοέμ
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Οκτ-7 Αύγ
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-23 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 30 Νοέμ
Aida (Verdi) 7 Δεκ-16 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Δεκ
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 29 Δεκ
La traviata (Verdi) 14 Ιαν
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Ιαν-4 Ιούλ
Aleko (Rakhmaninov) 18 Ιαν-4 Ιούλ
Carmen (Bizet) 27 Ιαν
Boris Godunov (Musorgsky) 2 Φεβ-15 Ιούλ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Φεβ-8 Απρ
Rusalka (Dargomïzhsky) 16 Φεβ
Prince Igor (Borodin) 20 Σεπτ-18 Οκτ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Σεπτ-20 Νοέμ
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Οκτ
Aida (Verdi) 11 Οκτ
My Fair Lady (Loewe) 20 Οκτ
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 26 Οκτ-15 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 17 Νοέμ
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Νοέμ
Novosibirsk, Novat  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Αύγ
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Σεπτ-21 ΙούλΔΟ: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Σεπτ-25 ΜάρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-14 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Οκτ-14 ΙούλΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Οκτ-30 ΙούνΔΟ: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Οκτ-28 ΝοέμΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Οκτ-5 ΙούλΔΟ: Evgeny Volynskiy / Dmitry Korchak; Π: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 ΔεκΔΟ: Dmitry Korchak
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 27 Ιαν-20 ΙούνΔΟ: Dmitri Jurowski / Eldar Nagiev; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 10 Απρ-18 ΙούλΔΟ: Ara Karapetian; Π: Vyacheslav Starodubtsev
The Miserly Knight (Rakhmaninov) 17 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Ara Karapetyan; Π: Aleksey Smirnov
Prince Igor (Borodin) 20 ΑπρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Timothy Kulyabin
Bluebeard's Castle (Bartók) 31 ΜάιΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 25 Σεπτ
La bohème (Puccini) 30 ΣεπτΠ: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Aida (Verdi) 3 Οκτ-22 ΝοέμΠ: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 7 ΟκτΠ: Vyacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Οκτ-4 ΔεκΠ: Vyacheslav Starodubtsev
La traviata (Verdi) 19 ΟκτΠ: Rēzija Kalniņa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Οκτ-23 Δεκ
Prince Igor (Borodin) 8 ΝοέμΠ: Timothy Kulyabin
Carmen (Bizet) 11 ΝοέμΠ: Alexey Stepanuyk
Pagliacci (Leoncavallo) 30 ΝοέμΠ: Irkin Gabitov
Un ballo in maschera (Verdi) 9 ΔεκΠ: Vyacheslav Starodubtsev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 ΔεκΠ: Vyacheslav Starodubtsev
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Σεπτ-24 Απρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Σεπτ-28 Ιούν
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ
Cléopâtre (Massenet) 27 Σεπτ
La traviata (Verdi) 14-15 Οκτ
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 23 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Δεκ
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 27-28 Ιαν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 Φεβ-6 Απρ
Phaëton (Lully) 14-18 Μάρ
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 14-16 Ιούν
Prince Igor (Borodin) 12 Σεπτ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-22 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 25-26 Οκτ
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Σεπτ-10 Ιούν
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: Sergei Inkov; Π: Olga Mukhortova
Carmen (Bizet) 8 Οκτ-20 Μάι
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ-7 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Οκτ-25 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Vasilii Zargetskii
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Οκτ-6 Ιούν
Silva (Kálmán,E) 1 Νοέμ-4 ΦεβΔΟ: Sergei Inkov; Π: Susanna Tsiryuk
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Νοέμ-27 Μάι
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ-4 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich
Madama Butterfly (Puccini) 16 Φεβ
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24 Μάρ-17 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 7 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich
Silva (Kálmán,E) 14 Απρ
Les cloches de Corneville (Planquette) 30 Σεπτ
Silva (Kálmán,E) 3 ΟκτΠ: Susanna Tsiryuk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Οκτ-5 ΝοέμΠ: Olga Mukhortova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 ΟκτΠ: Vasilii Zargetskii
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Οκτ
Carmen (Bizet) 2 Νοέμ
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Νοέμ
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Σεπτ-20 Μάι
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ-16 Ιούν
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Οκτ-26 Μάι
Faust (Gounod) 15 Οκτ-15 Απρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Οκτ-22 Ιούν
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Οκτ-8 Ιούν
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Οκτ-30 Μάι
Prince Igor (Borodin) 4 Νοέμ-24 Ιούν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Νοέμ
Carmen (Bizet) 9 Δεκ-13 Μάι
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ-28 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Δεκ-25 Απρ
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 28 Ιαν-3 Ιούν
Rigoletto (Verdi) 2 Φεβ-11 Μάρ
La traviata (Verdi) 9 Φεβ-2 Ιούν
Carmen (Bizet) 3 Μάρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Μάρ
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 18 Μάι
Carmen (Bizet) 16 Σεπτ
Khovanshchina (Musorgsky) 28-29 Σεπτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Οκτ-24 Νοέμ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 12 Οκτ
La traviata (Verdi) 14 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Οκτ-15 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 4 Νοέμ
Countess Maritza (Kálmán,E) 9 Νοέμ
Faust (Gounod) 17 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 23 Νοέμ
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Σεπτ-28 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Σεπτ-31 Μάι
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-28 Απρ
Tosca (Puccini) 24 Σεπτ-24 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Σεπτ
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Οκτ-7 Φεβ
Silvia (Kálmán,E) 3 Οκτ-22 Μάι
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Οκτ-29 Μάι
La traviata (Verdi) 8 Οκτ-6 Απρ
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Οκτ-21 Μάρ
The Telephone (Menotti) 13 Οκτ-1 Δεκ
La serva padrona (Pergolesi) 13 Οκτ-1 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 8 Νοέμ-11 Μάι
Prince Igor (Borodin) 12 Νοέμ-25 Μάι
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ-16 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 17 Νοέμ-17 Μάρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Νοέμ-16 Μάι
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Δεκ-1 Απρ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Δεκ-1 Φεβ
Carmen (Bizet) 20-21 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Μάι
Carmen (Bizet) 7-8 Σεπτ
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Σεπτ
Silvia (Kálmán,E) 19 Σεπτ
Prince Igor (Borodin) 26 Σεπτ
Tosca (Puccini) 30 Σεπτ-24 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Οκτ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 18 Νοέμ
Aida (Verdi) 30 Νοέμ
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Οκτ-9 Φεβ
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Οκτ-7 Δεκ
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Οκτ
La traviata (Verdi) 10 Οκτ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Οκτ-10 Απρ
Don Giovanni (Mozart) 17 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 19 Οκτ-25 Μάι
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-17 Μάρ
Oresteia (Taneyev) 24 Οκτ-12 Δεκ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Οκτ-29 Μάι
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Νοέμ-31 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Νοέμ-1 Απρ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Νοέμ-16 Φεβ
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Νοέμ-26 Ιαν
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Νοέμ-18 Απρ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Νοέμ-20 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Νοέμ-24 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Δεκ
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Δεκ-14 Απρ
Silva (Kálmán,E) 8 Ιαν-27 Μάρ
Tosca (Puccini) 4 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Μάρ-25 Απρ
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Απρ
A Life for the Tsar (Glinka) 3 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Οκτ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 12 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Οκτ
Les Brigands (Offenbach) 18 Οκτ
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 21 Οκτ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 25 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 29 Οκτ
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Σεπτ-22 ΙούλΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Σεπτ-17 ΙούνΔΟ: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Σεπτ-17 ΙούλΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Σεπτ-6 ΙούνΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Σεπτ-8 ΙούνΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-12 ΙούνΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 29 Σεπτ-18 ΑπρΔΟ: Robert Luter / Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Οκτ-4 ΙούλΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Οκτ-29 ΙούνΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 Οκτ-6 ΙούλΔΟ: Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
La Belle Hélène (Offenbach) 14 Οκτ-20 ΙούνΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 21 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Οκτ-1 ΙούλΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Οκτ-25 ΑπρΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 Νοέμ-1 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Νοέμ-15 ΙούνΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 Νοέμ-5 ΜάιΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Δεκ-18 ΑπρΔΟ: Robert Luter / Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Δεκ-13 ΜάιΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Μάι-21 ΙούλΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Σεπτ-2 ΟκτΠ: Yuri Alexandrov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Σεπτ-3 ΟκτΠ: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 ΣεπτΠ: Darya Modzalevskaya
Faust (Gounod) 14 Σεπτ
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 19 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 21 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 23 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 26 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 29 ΣεπτΠ: Yuri Alexandrov
The Turn of the Screw (Britten) 7 Οκτ
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 12 Σεπτ-4 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev / Christian Knapp; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Σεπτ-26 ΙούλΔΟ: Renat Salavatov; Π: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Vasiliy Valitov; Π: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 Σεπτ-16 ΙανΔΟ: Christian Knapp / Valery Gergiev; Π: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3 Οκτ-25 ΙούλΔΟ: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Π: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 ΟκτΔΟ: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Οκτ-8 ΙούλΔΟ: Christian Knapp / Valery Gergiev; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Οκτ-14 ΙούλΔΟ: Boris Gruzin; Π: Irkin Gabitov
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 17 Οκτ-18 ΙούλΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev, George Tsypin
Die Walküre (Wagner) 20 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Pavel Petrenko; Π: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Christian Knapp / Stanislav Kochanovsky; Π: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Christian Knapp; Π: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; Π: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Οκτ-13 ΙούνΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Π: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Νοέμ-27 ΙούλΔΟ: Renat Salavatov; Π: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Νοέμ-16 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Andrei Konchalovsky
La forza del destino (Verdi) 4 Νοέμ-3 ΙούλΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Π: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Νοέμ-28 ΙούλΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 6 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Yuri Laptev
Khovanshchina (Musorgsky) 11 Νοέμ-26 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Π: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aida (Verdi) 12 Νοέμ-29 ΙούλΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Νοέμ-17 ΙούλΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 ΝοέμΔΟ: Zaurbek Gugkaev
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ-4 ΙούνΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Il trovatore (Verdi) 19 Νοέμ-23 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 ΝοέμΔΟ: Alexander Mikhailovich Anissimov; Π: Georgy Isaakian
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Michael Sturminger
Kashchey the Immortal (concert) (Rimsky-Korsakov) 23 ΝοέμΔΟ: Timur Zangiev
Turandot (Puccini) 23 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Charles Roubaud
Der Idiot (Weinberg) 24 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Der Idiot (Weinberg) 24 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Νοέμ-1 ΙούλΔΟ: Vladislav Karklin / Mikhail Sinkevich; Π: Lotfi Mansouri
La traviata (Verdi) 26 Νοέμ-6 ΙούλΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Claudia Solti
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Νοέμ-29 ΙούνΔΟ: Zaurbek Gugkaev / Mikhail Sinkevich; Π: Yuri Alexandrov
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 ΝοέμΔΟ: Michael Güttler; Π: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Νοέμ-5 ΙούλΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Claudia Solti
Sadko (Rimsky-Korsakov) 29 Νοέμ-28 ΙούλΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Alexei Stepanyuk
La bohème (Puccini) 30 Νοέμ-13 ΙούλΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Ian Judge
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Vladislav Karklin / Pavel Petrenko; Π: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 5 ΔεκΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Dmitri Tcherniakov
Not Love Alone (Shchedrin) 5 Δεκ-9 ΙούνΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexander Kuzin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Δεκ-7 ΙούνΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Fedora (concert) (Giordano) 8 ΔεκΔΟ: Mikhail Sinkevich
Attila (Verdi) 8 Δεκ-9 ΙούλΔΟ: Christian Knapp; Π: Arturo Gama
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexander Maskalin
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Alexander Titov; Π: Alexander Petrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Alexei Stepanyuk
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Renat Salavatov; Π: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 ΔεκΔΟ: Federico Santi
Der Schauspieldirektor (Mozart) 16 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Anton Gakkel; Π: Gleb Cherepanov
Les Troyens (Berlioz) 19 Δεκ-15 ΜάιΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 ΔεκΔΟ: Zaurbek Gugkaev
The Gambler (Prokofiev,S) 20 Δεκ-3 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Temur Chkheidze
Faust (Gounod) 26 Δεκ-16 ΙούλΔΟ: Christian Knapp; Π: Isabella Bywater
The Lefthander (Shchedrin) 28 Δεκ-2 ΙούνΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexei Stepanyuk
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 4 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Anna Matison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Mariusz Treliński
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Ιαν-22 ΑπρΔΟ: Boris Gruzin; Π: Alexander Petrov
Carmen (concert) (Bizet) 8 Ιαν-5 ΜάιΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 ΙανΔΟ: Mikhail Sinkevich
Macbeth (Verdi) 9 Ιαν-15 ΙούνΔΟ: Gavriel Heine; Π: David McVicar
The Nose (Shostakovich) 10 Ιαν-16 ΜάιΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 ΙανΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Viktor Vysotsky
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Ιαν-21 ΙούλΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Alexander Petrov
Benvenuto Cellini (Berlioz) 17 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Ivan Stolbov; Π: Vasily Barkhatov
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23 ΙανΔΟ: Christian Knapp
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Ιαν-7 ΙούλΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 28 Ιαν-14 ΙούνΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexander Maskalin
Faust (Gounod) 31 Ιαν-27 ΜάρΠ: Isabella Bywater
La favorite (concert) (Donizetti) 1 ΦεβΔΟ: Federico Santi
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 13 Φεβ-10 ΑπρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Dmitri Tcherniakov
Così fan tutte (Mozart) 14 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Φεβ-25 ΙούνΔΟ: Andrei Petrenko; Π: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 ΦεβΔΟ: Zaurbek Gugkaev
Requiem (Verdi) 22 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 28 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev / Mikhail Sinkevich; Π: Irina Molostova
Don Quichotte (Massenet) 1 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Pavel Petrenko; Π: Yannis Kokkos
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 ΜάρΔΟ: Zaurbek Gugkaev
La scala di seta (concert) (Rossini) 2 ΜάρΔΟ: Zaurbek Gugkaev
Semyon Kotko (Prokofiev,S) 12 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Yuri Alexandrov
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 ΜάρΔΟ: Christian Knapp; Π: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; Π: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 ΜάρΔΟ: Nikolaj Znaider; Π: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 ΜάρΔΟ: Christian Knapp
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Απρ
Khovanshchina (Musorgsky) 4 ΑπρΠ: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 4 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich
Dead Souls (Shchedrin) 14 ΑπρΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Απρ
Carmen (concert) (Bizet) 5 ΜάιΔΟ: Emmanuel Villaume
Anna Bolena (Donizetti) 11 Μάι
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Μάι
White Nights (Butsko) 8 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
Falstaff (Verdi) 12 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Christian Knapp; Π: Andrea De Rosa
Les Noces (Stravinsky) 15 ΙούνΔΟ: Andrei Petrenko; Π: Howard Sayette
Candide (concert) (Bernstein) 17 Ιούν
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 Ιούν-18 Ιούλ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Ιούν-21 Ιούλ
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Ιούν-21 ΙούλΠ: Alexander Petrov
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22 Ιούν
Norma (concert) (Bellini) 12 Ιούλ
Il viaggio a Reims (Rossini) 19 Ιούλ
Così fan tutte (Mozart) 1 ΑύγΔΟ: Christian Knapp
La traviata (Verdi) 1 Αύγ-30 ΙανΠ: Claudia Solti
Carmen (Bizet) 2 ΑύγΔΟ: Christian Knapp; Π: Daria Panteleeva
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 Αύγ-20 ΟκτΠ: Alain Maratrat
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 ΑύγΔΟ: Valery Gergiev
Salome (concert) (Strauss) 4 ΑύγΔΟ: Valery Gergiev
Tristan und Isolde (Wagner) 5 ΑύγΔΟ: Valery Gergiev; Π: Dmitri Tcherniakov
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 8 ΑύγΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Yuri Temirkanov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 10 Σεπτ-16 Απρ
Aida (Verdi) 12 ΣεπτΠ: Daniele Finzi Pasca
Falstaff (Verdi) 15 Σεπτ-17 ΜάιΔΟ: Christian Knapp; Π: Andrea De Rosa
Otello (Verdi) 25 ΣεπτΠ: Vasily Barkhatov
Attila (Verdi) 12 ΟκτΠ: Arturo Gama
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 14 Οκτ-2 ΦεβΠ: Anna Matison
Le Rossignol (Stravinsky) 21 Οκτ-23 ΦεβΠ: Alexander Petrov
Don Carlo (Verdi) 26 ΟκτΠ: Giorgio Barberio Corsetti
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 30 Οκτ
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 ΟκτΔΟ: Federico Santi
Tosca (Puccini) 4 Νοέμ-18 ΙανΠ: Paul Curran
Khovanshchina (Musorgsky) 7 Νοέμ-19 ΦεβΠ: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Νοέμ-20 ΑπρΠ: Alexander Petrov
Madama Butterfly (Puccini) 11 ΝοέμΠ: Mariusz Treliński
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Νοέμ-18 ΔεκΠ: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 ΝοέμΠ: Alexei Stepanyuk
La forza del destino (Verdi) 18 ΝοέμΠ: Elijah Moshinsky
Macbeth (Verdi) 25 Νοέμ-23 ΙανΠ: David McVicar
Falstaff (Verdi) 29 Νοέμ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 30 ΝοέμΠ: Alexei Stepanyuk
A Christmas Tale (Shchedrin) 1-16 ΔεκΠ: Alexei Stepanyuk
Aida (Verdi) 8 ΔεκΠ: Alexei Stepanyuk
Carmen (Bizet) 13 ΔεκΠ: Alexei Stepanyuk
Prince Igor (Borodin) 15 Δεκ-7 ΙανΠ: Irkin Gabitov
Rigoletto (Verdi) 21 ΔεκΠ: Irkin Gabitov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-11 ΙανΠ: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 10 ΙανΠ: Lotfi Mansouri
Not Love Alone (Shchedrin) 17 ΙανΠ: Alexander Kuzin
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 22 ΙανΠ: Irina Molostova
Rusalka (Dvořák,A) 31 Ιαν-17 ΜάιΠ: Alexander Maskalin
Il trovatore (Verdi) 1 ΦεβΠ: Pier Luigi Pizzi
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24 Φεβ-7 ΑπρΠ: Alexander Petrov
The Lefthander (Shchedrin) 25 ΦεβΠ: Alexei Stepanyuk
Die Zauberflöte (Mozart) 3 ΜάρΠ: Alain Maratrat
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Μάρ-6 ΑπρΠ: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Μάρ-12 ΑπρΠ: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 13 Μάρ-18 ΑπρΠ: Andrea De Rosa
Faust (Gounod) 18 ΜάρΠ: Isabella Bywater
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 23 ΜάρΠ: Alexander Maskalin
Turandot (Puccini) 29 ΜάρΠ: Charles Roubaud
Mazepa (Tchaikovsky,P) 3 ΜάιΠ: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 ΜάιΠ: Yannis Kokkos
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Σεπτ-27 ΙούλΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Dmitry Korchak; Π: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Σεπτ-11 ΙούλΔΟ: Roland Böer / Mikhail Tatarnikov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Οκτ-21 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Stanislav Gaudasinsky
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Οκτ-4 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Liliana Cavani
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov / Philipp Selivanov / Roland Böer; Π: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 ΟκτΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Fabio Sparvoli
Manon Lescaut (Puccini) 27 Οκτ-31 ΜάιΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Jürgen Flimm
La Cenerentola (Rossini) 29 Οκτ-23 Δεκ
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-4 ΙούλΔΟ: Igor Tomashevsky; Π: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Οκτ-17 ΙούλΔΟ: Philipp Selivanov / Igor Tomashevsky; Π: Sergey Shepelyov
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Valery Kirianov; Π: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 26 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer / Peter Feranec; Π: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev,S) 10 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Δεκ-12 ΙούνΔΟ: Igor Tomashevsky; Π: Andriy Zholdak
Cinderella (Asaf'yev) 4 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Olga Mukhortova
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Andrejs Žagars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 ΦεβΔΟ: Dmitry Korchak; Π: Eric Vigié
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 ΜάρΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Fabio Sparvoli
The Giant (Prokofiev,S) 21 Απρ
La juive (Halévy) 11 ΣεπτΠ: Arnaud Bernard
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Σεπτ-25 ΔεκΠ: Eric Vigié
Manon Lescaut (Puccini) 21 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Roland Böer; Π: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 25 Σεπτ-28 ΟκτΠ: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Σεπτ-4 ΔεκΔΟ: Roland Böer
Cinderella (Asaf'yev) 7 Οκτ-5 ΝοέμΠ: Olga Mukhortova
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 ΟκτΠ: Vasily Barkhatov
Un ballo in maschera (Verdi) 12 ΟκτΠ: Andrejs Žagars
Tosca (Puccini) 16 Οκτ-9 ΔεκΠ: Stanislav Gaudasinsky
Pagliacci (Leoncavallo) 20 ΟκτΠ: Liliana Cavani
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 ΟκτΠ: Fabio Sparvoli
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 2 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 13 Νοέμ-31 ΔεκΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Andriy Zholdak
The Giant (Prokofiev,S) 9 Δεκ
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 ΔεκΔΟ: Roland Böer; Π: Viacheslav Starodubtsev
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 ΔεκΠ: Liliana Cavani
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Σεπτ
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Οκτ-2 Δεκ
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-17 Ιαν
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ-22 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Οκτ-3 Απρ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 2 Νοέμ-25 Φεβ
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Νοέμ
Silva (Kálmán,E) 11 Νοέμ-20 Ιαν
Prince Igor (Borodin) 16 Νοέμ
La traviata (Verdi) 22 Νοέμ-13 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ-31 Ιαν
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 22 Δεκ-18 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Δεκ-14 Ιούν
Tosca (Puccini) 25 Ιαν
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 10 Φεβ-15 Απρ
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 10 Φεβ-15 Απρ
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Φεβ
Hercules (Handel) 6 Απρ
The Bayadere (Kálmán,E) 21 Απρ
Il mondo della luna (Haydn) 26 Απρ-13 Ιούν
Faust (Gounod) 13-14 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 17 Σεπτ
Rigoletto (Verdi) 19 Σεπτ
Carmen (Bizet) 23 Σεπτ
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 12 Οκτ
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 12 Οκτ
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 19 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Οκτ
Il mondo della luna (Haydn) 25 Οκτ
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Leonid Korchmar; Π: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ-28 Ιαν
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-6 Φεβ
Tosca (Puccini) 13 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Νοέμ-14 Απρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Δεκ
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Ιαν
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 Απρ
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 13 Απρ
Un ballo in maschera (Verdi) 12 Σεπτ
La traviata (Verdi) 18 Σεπτ
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Σεπτ-23 Μάρ
Don Giovanni (Mozart) 27 Σεπτ-7 Φεβ
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Σεπτ-15 Απρ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Οκτ-29 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Οκτ-20 Απρ
Il trovatore (Verdi) 12 Οκτ-19 Μάι
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Οκτ-7 Απρ
Silvia (Kálmán,E) 20 Οκτ-16 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Οκτ-5 Μάι
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Οκτ-31 Μάρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ
Countess Maritza (Kálmán,E) 16 Νοέμ-13 Μάι
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Νοέμ
Turandot (Puccini) 18 Νοέμ
Tosca (Puccini) 25 Νοέμ-18 Μάρ
La traviata (Verdi) 2 Δεκ-5 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 8 Δεκ-3 Φεβ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Δεκ-29 Απρ
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 23 Δεκ-10 Φεβ
La traviata (Verdi) 22 Σεπτ
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Σεπτ
Il trovatore (Verdi) 26 Σεπτ
Silvia (Kálmán,E) 28 Σεπτ
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Σεπτ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Οκτ
Pagliacci (Leoncavallo) 12 Οκτ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14 Οκτ
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Σεπτ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Οκτ
Carmen (Bizet) 28 Οκτ-14 Απρ
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ-15 Απρ
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 6 Δεκ-27 Ιούν
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 10 Δεκ-25 Ιαν
Silva (Kálmán,E) 10 Δεκ-20 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Ιαν-7 Ιούν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 1 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Σεπτ
Madama Butterfly (Puccini) 25 Οκτ-14 Δεκ
Carmen (Bizet) 2 Νοέμ
La traviata (Verdi) 8 Νοέμ
Silva (Kálmán,E) 9 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Νοέμ
Turandot (Puccini) 7 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 Δεκ