2014/15 > Austria 
*Public site   >Operabase Professional 
2014/15 > Austria

 World premiere
 Rarity
 New production
 Production new to this company

  
Germany Czech Republic Slovakia
Liechtenstein
Switzerland

Austria
 
Hungary
Italy Slovenia Croatia

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Ein Walzertraum (Straus) 18 Oct-29 NovC: Michael Zehetner; D: Daniel Pascal
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 13 Dec-17 FebC: Franz Josef Breznik; D: Sebastian Reinthaller
Paganini (Lehar) 24 Jan-15 MarC: Oliver Ostermann; D: Isabella Gregor
Die schone Mullerin (Schubert) 25 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Jun-3 SepC: Franz Josef Breznik; D: Alexandra Liedtke
Der fidele Bauer (Fall) 10 Jul-4 SepC: Oliver Ostermann; D: Christa Ertl
Das Land des Lachelns (Lehar) 7 Oct-28 NovC: Franz Josef Breznik; D: Alexander Kuchinka
Die Zauberflote (Mozart) 12 Dec-7 FebC: Franz Josef Breznik; D: Sebastian Reinthaller
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Carmen (Bizet) 27 Jan-3 MarC: Alexander Drcar; D: Alexander Kubelka
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 3+ FebC: Ingo Ingesand; D: Sigrid Herzog
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Cosi fan tutte (Mozart) 26 Dec-2 JanC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Fidelio (Beethoven) 27 Dec-3 JanC: Gustav Kuhn; D: Alexander Polzin
Tristan und Isolde (Wagner) 1-18 JulC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 11-19 JulC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Das Rheingold (Wagner) 23-30 JulC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Die Walkure (Wagner) 24-31 JulC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Jul-1 AugC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Gotterdammerung (Wagner) 26 Jul-2 AugC: Gustav Kuhn; D: Gustav Kuhn
Graz, Oper Graz  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 27 Sep-13 NovC: Antonino Fogliani; D: Stephen Lawless
Evita (Lloyd Webber) 2 Oct-5 JunC: Jeff Frohner / Oliver Ostermann; D: Marcel Keller
Tosca (Puccini) 18 Oct-19 JunC: Dirk Kaftan / Marius Burkert / Johannes Pell / Robin Engelen / Florian Ziemen; D: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehar) 8 Nov-19 MarC: Marius Burkert; D: Olivier Tambosi
Xerxes (Handel) 29 Nov-15 MarC: Konrad Junghänel; D: Stefan Herheim
Die tote Stadt (Korngold) 18 Jan-13 MayC: Dirk Kaftan; D: Johannes Erath
Otello (Verdi) 12 Feb-21 MayC: Dirk Kaftan / Benjamin Reiners / Leonhard Garms; D: Stephen Lawless
Die Zauberflote (Mozart) 21 Mar-6 MayC: José Miguel Esandi; D: Mariame Clément
Manon (Massenet) 25 Apr-20 JunC: Dirk Kaftan / Marius Burkert; D: Elmar Goerden(original), Barbara Schröder(revival)
Der ferne Klang (Schreker) 26 Sep-1 NovC: Marius Burkert / Dirk Kaftan; D: Florentine Klepper
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 22 Oct-3 JunC: Robin Engelen / Marcus Merkel; D: Axel Köhler
Luisa Miller (Verdi) 12 Dec-7 FebC: Robin Engelen; D: Paul Esterházy
Griechische Passion (Martinu) 5 Mar-22 AprC: Dirk Kaftan; D: Lorenzo Fioroni
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 21 Apr-19 JunC: Dirk Kaftan; D: Eva-Maria Höckmayr
My Fair Lady (Loewe) 12 May-22 JunD: Michael Schilhan
Carmen (Bizet) 8-24 JunC: Dirk Kaftan; D: Stefan Herheim
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Sep-21 NovC: Alexander Rumpf; D: Ulrich Peters
Hansel und Gretel (Humperdinck) 4 Oct-26 DecC: Alexander Rumpf; D: Anette Leistenschneider
War Requiem (concert) (Britten) 26 OctC: Claudio Büchler
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Nov-22 FebC: Alexander Rumpf; D: Heinz Zednik
Der Mann von La Mancha (Leigh) 6 Dec-7 MarC: Hansjörg Sofka; D: Johannes Reitmeier
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 Feb-6 MayC: Francesco Angelico; D: Bruno Klimek
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 28 Mar-22 MayC: Alexander Rumpf; D: Mareike Zimmermann
Erwartung (Schoenberg,A) 28 Mar-22 MayC: Alexander Rumpf; D: Sebastian Juen
Faust (Gounod) 9 May-3 JulC: Clemens Schuldt; D: Urs Häberli
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 Jun-5 JulC: Francesco Angelico; D: Thaddeus Strassberger
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Sep-3 JanC: Alexander Soddy; D: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Oct-6 DecC: Alexander Soddy; D: Marco Štorman
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Oct-6 DecC: Alexander Soddy; D: Marco Štorman
Die Zauberflote (Mozart) 18 Dec-7 FebC: Thomas Rösner / Karsten Januschke / Moritz Gnann / Kristiina Poska; D: Patrick Schlösser
Im weissen Rossl (Benatzky) 15 Jan-22 FebC: Mitsugu Hoshino; D: Aron Stiehl
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 26 Jan-6 MarC: Alexander Soddy; D: Richard Brunel
Cosi fan tutte (Mozart) 17 Sep-5 NovC: Alexander Soddy; D: Marco Štorman
A Midsummer Night's Dream (Britten) 29 Oct-27 NovC: Alexander Soddy; D: Immo Karaman
Carmen (Bizet) 12 Dec-30 JanC: Lorenzo Viotti; D: Cesare Lievi
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb-23 MarC: Alexander Soddy; D: Carlos Wagner
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 7 Apr-7 MayC: Giacomo Sagripanti
Linz, Landestheater Linz  / 
Tosca (Puccini) 12 Sep-29 MarC: Dante Anzolini / Daniel Linton-France / Borys Sitarski; D: Rainer Mennicken
The Turn of the Screw (Britten) 19 Sep-24 OctC: Ingo Ingensand; D: Marianna Andreev
Siegfried (Wagner) 1 Nov-14 MayC: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; D: Uwe Eric Laufenberg
Carmen (Bizet) 5 Nov-4 JanC: Marc Reibel / Daniel Linton-France; D: Elmar Goerden
Die Zauberflote (Mozart) 14 Nov-15 JanC: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; D: Amon Miyamoto
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 13 Dec-30 JunC: Daniel Linton-France / Borys Sitarski / Daniel Spaw; D: Karoline Gruber, Roy Spahn
Gotterdammerung (Wagner) 7 Feb-17 MayC: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; D: Uwe Eric Laufenberg
Das Rheingold (Wagner) 13 Feb-8 MayC: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; D: Uwe Eric Laufenberg
Die Walkure (Wagner) 21 Feb-10 MayC: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; D: Uwe Eric Laufenberg
L'amour de loin (Saariaho) 28 Mar-29 JunC: Kaspar de Roo / Takeshi Moriuchi; D: Daniela Kurz
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 30 Apr-9 MayC: Martin Braun / Sigurd Hennemann; D: André Turnheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 1 May-25 JunC: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; D: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 19 Sep-10 FebC: Daniel Spaw / Takeshi Moriuchi; D: Robert Wilson
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 25 Sep-31 OctC: Borys Sitarski / Martin Zeller; D: Thomas Barthol
Die lustige Witwe (Lehar) 7 Nov-11 MayC: Johannes Wildner / Daniel Spaw; D: Michiel Dijkema
Hansel und Gretel (Humperdinck) 19 Dec-17 AprC: Takeshi Moriuchi / Marc Reibel; D: Rainer Mennicke
McTeague (Bolcom) 6 Feb-9 JunC: Dennis Russell Davies; D: Matthias Davids
Pelleas et Melisande (Debussy) 19 Mar-27 JunC: Dennis Russell Davies; D: Achim Freyer
Der Operndirektor (Cimarosa) 4 May-5 Jun
Terra Nova (Eggert) 26 May-5 JulC: Dennis Russell Davies; D: Carlus Padrissa
Salzburg, Landestheater  / 
Die Zauberflote (Mozart) 20 Sep-28 JanC: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 OctC: Peter Ewaldt / Stefan Müller; D: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25 Oct-12 NovC: Adrian Kelly; D: Amélie Niermeyer
Im weissen Rossl (Benatzky) 7 Dec-9 AprC: Peter Ewaldt; D: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10 Jan-2 MayC: Peter Ewaldt; D: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22 Feb-2 AprC: Lorenzo Coladonato; D: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18 Apr-21 MayC: Adrian Kelly; D: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17 May-4 JunC: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7-14 JunC: Peter Ewaldt; D: Marco Dott
Il mondo della luna (Haydn) 20 Sep-27 DecC: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 26 Sep-6 DecC: Peter Ewaldt / Stefan Müller; D: Andreas Gergen, Christian Struppeck
Carmen (Bizet) 18 Oct-14 NovC: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Andreas Gergen
Don Giovanni (Mozart) 10 Jan-11 MayC: Adrian Kelly; D: Jacopo Spirei
Brokeback Mountain (Wuorinen) 27 Feb-21 AprC: Adrian Kelly; D: Jacopo Spirei
Il turco in Italia (Rossini) 3 Apr-2 JunC: Adrian Kelly; D: Marco Dott
Stormy Interlude (Brand) 21 May-5 JunC: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Amélie Niermeyer
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2-28 OctC: Peter Valentovic; D: Ted Huffman
Rinaldo (Handel) 4-30 DecC: Rubén Dubrovsky; D: Christiane Lutz
The Blind (Auerbach) 17-29 JanC: Erwin Ortner / Jordi Casals
Gli uccellatori (Gassmann) 22 Mar-14 AprC: Stefan Gottfried; D: Jean Renshaw
L'Heure espagnole (Ravel) 28 May-23 JunC: Gelsomino Rocco; D: Philipp Krenn
Les mamelles de Tiresias (Poulenc) 28 May-23 JunC: Gelsomino Rocco; D: Philipp Krenn
Die Nase (Shostakovich) 22-30 SepC: Walter Kobéra; D: Matthias Oldag
Orlando paladino (Haydn) 6-10 OctC: Michael Fendre; D: Vincent van den Elshout
Antigona (Traetta) 30 Nov-21 DecC: Attilio Cremonesi; D: Vasily Barkhatov
Carmen (adaptation) (Bizet) 2 Mar-9 Apr
Hansel und Gretel (Humperdinck) 12 May-16 JunC: Vinzenz Praxmarer; D: Christiane Lutz
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Der fliegende Hollander (Wagner) 3-12 SepC: Yannick Nézet-Séguin; D: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 Sep-27 MarC: Paolo Carignani / Marco Armiliato; D: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvorak,A) 5-13 SepC: Tomáš Netopil; D: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 SepC: Paolo Carignani; D: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 SepC: Frédéric Chaslin; D: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Sep-6 MayC: Guillermo García Calvo; D: Otto Schenk
Don Carlo (Verdi) 21 Sep-1 MarC: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; D: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 Oct-8 JunC: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider.cond; D: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 OctC: Christoph Eschenbach; D: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 OctC: Andriy Yurkevych; D: Silviu Purcărete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 OctC: Christian Thielemann; D: Sven-Eric Bechtolf
Tannhauser (Wagner) 22 Oct-2 NovC: Myung-Whun Chung; D: Claus Guth
La boheme (Puccini) 29 Oct-7 NovC: Dan Ettinger; D: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Nov-12 MayC: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; D: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Prihody Lisky Bystrousky (Janacek) 8-17 NovC: Franz Welser-Möst; D: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 NovC: Semyon Bychkov; D: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 NovC: Sascha Goetzel; D: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Nov-12 AprC: Kirill Petrenko; D: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 Dec-21 MarC: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; D: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 Dec-26 MayC: Jesús López-Cobos / Evelino Pidò; D: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 DecC: Ulf Schirmer; D: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 Dec-30 JunC: Franz Welser-Möst; D: Pierre Audi
Die Zauberflote (Mozart) 25 Dec-11 JanC: Adam Fischer; D: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanC: Bertrand de Billy; D: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 JanC: Peter Schneider.cond; D: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 JanC: Marko Letonja; D: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 Jan-1 FebC: Philippe Auguin; D: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 Jan-24 AprC: Philippe Auguin; D: Josef Gielen
Die Zauberflote fur Kinder (Mozart) 13 FebC: Patrick Lange
Andrea Chenier (Giordano) 18-24 FebC: Marco Armiliato; D: Otto Schenk
La juive (Halevy) 23 Feb-7 MarC: Frédéric Chaslin; D: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 Feb-10 MarC: Marco Armiliato; D: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 MarC: Frédéric Chaslin; D: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 MarC: Ingo Metzmacher; D: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 MarC: Philippe Auguin; D: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 Mar-16 AprC: Franz Welser-Möst; D: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 AprC: Peter Schneider.cond; D: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 AprC: Andriy Yurkevych; D: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 AprC: Jesús López-Cobos; D: Jean-Pierre Ponnelle
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Apr-1 MayC: Louis Langrée; D: Falk Richter
Don Pasquale (Donizetti) 26 Apr-11 MayC: Jesús López-Cobos; D: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 MayC: Jesús López-Cobos; D: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 MayC: Simon Rattle; D: Sven-Eric Bechtolf
Die Walkure (Wagner) 17-31 MayC: Simon Rattle; D: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 May-4 JunC: Simon Rattle; D: Sven-Eric Bechtolf
Gotterdammerung (Wagner) 25 May-7 JunC: Simon Rattle; D: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 JunC: Adam Fischer; D: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 JunC: Cornelius Meister; D: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Ades) 14-27 JunC: Thomas Adès; D: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 JunC: Franz Welser-Möst; D: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 4 Sep-31 JanC: Evelino Pidò; D: Pierre Audi
Der fliegende Hollander (Wagner) 5-11 SepC: Peter Schneider.cond; D: Christine Mielitz
La traviata (Verdi) 9 Sep-23 MayC: Michael Schønwandt; D: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 16 Sep-29 DecC: Michael Güttler; D: Sven-Eric Bechtolf
Chowanschtschina (Musorgsky) 20-30 SepC: James Conlon; D: Lev Dodin
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Sep-13 JunC: Guillermo García Calvo; D: Otto Schenk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Sep-3 MarC: Guillermo García Calvo; D: Richard Bletschacher
Macbeth (Verdi) 4 Oct-18 JunC: Alain Altinoglu; D: Christian Rath
Madama Butterfly (Puccini) 5-11 OctC: Philippe Auguin; D: Josef Gielen
Anna Bolena (Donizetti) 9-23 OctC: Evelino Pidò; D: Eric Génovèse
The Tempest (Ades) 12-18 OctC: Thomas Adès; D: Robert Lepage
Don Giovanni (Mozart) 22 Oct-30 AprC: Cornelius Meister; D: Jean-Louis Martinoty
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Oct-5 NovC: Patrick Lange; D: Falk Richter
La boheme (Puccini) 7 Nov-26 MarC: Marco Armiliato; D: Franco Zeffirelli
Werther (Massenet) 11-20 NovC: Frédéric Chaslin; D: Andrei Serban
Elektra (Strauss) 13-25 NovC: Peter Schneider.cond; D: Uwe Eric Laufenberg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 19 Nov-4 DecC: Christian Thielemann; D: Adrian Noble
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Nov-28 JunC: James Gaffigan; D: Jean-Louis Martinoty
Tosca (Puccini) 2 Dec-16 AprC: Dan Ettinger; D: Margarethe Wallmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Dec-9 JunC: Adam Fischer; D: Otto Schenk
Salome (Strauss) 7 Dec-21 JanC: Dennis Russell Davies / Mikko Franck; D: Boleslaw Barlog
Vec Makropulos (Janacek) 13-23 DecC: Jakub Hrůša; D: Peter Stein
Fatima (Doderer) 23 Dec-6 JanC: Benjamin Bayl; D: Henry Mason
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-3 JanC: Stefan Soltesz; D: Otto Schenk
Fidelio (Beethoven) 7 Jan-11 MayC: Peter Schneider cond; D: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 7 JanC: Adam Fischer; D: Sven-Eric Bechtolf
Das Rheingold (Wagner) 10 JanC: Adam Fischer; D: Sven-Eric Bechtolf
Un ballo in maschera (Verdi) 12 Jan-29 AprC: Jesús López-Cobos; D: Gianfranco de Bosio
Die Walkure (Wagner) 13 JanC: Simon Rattle; D: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflote (Mozart) 23-30 JanC: Cornelius Meister; D: Patrice Caurier
Gotterdammerung (Wagner) 24 JanC: Adam Fischer; D: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 26 Jan-1 FebC: Cornelius Meister; D: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflote fur Kinder (Mozart) 5 FebC: Sascha Goetzel
Rusalka (Dvorak,A) 9-21 FebC: Tomáš Netopil; D: Sven-Eric Bechtolf
Cosi fan tutte (Mozart) 12-24 FebC: Tomáš Netopil; D: Roberto De Simone
Manon (Massenet) 14-28 FebC: Frédéric Chaslin; D: Andrei Serban
Romeo et Juliette (Gounod) 23 Feb-1 MarC: Marco Armiliato; D: Jürgen Flimm
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4-15 MarC: Cornelius Meister; D: Sven-Eric Bechtolf
Tri Sestri (Eotvos) 6-18 MarC: Peter Eötvös / Jonathan Stockhammer; D: Yuval Sharon
Aida (Verdi) 8-17 MarC: Simone Young; D: Nicolas Joël
Parsifal (Wagner) 24-30 MarC: Adam Fischer; D: Christine Mielitz
La clemenza di Tito (Mozart) 29 Mar-7 AprC: Adam Fischer; D: Jürgen Flimm
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 3-11 AprC: Tomáš Netopil; D: Otto Schenk
Jenufa (Janacek) 6-20 AprC: Ingo Metzmacher; D: David Pountney
Don Pasquale (Donizetti) 15 Apr-29 JunC: Jesús López-Cobos; D: Irina Brook
Turandot (Puccini) 28 Apr-12 MayC: Gustavo Dudamel; D: Marco Arturo Marelli
Boris Godunow (Musorgsky) 6-16 MayC: Marko Letonja; D: Yannis Kokkos, Stephan Grögler
Lohengrin (Wagner) 10-21 MayC: Jaap van Zweden; D: Andreas Homoki
Don Carlo (Verdi) 22 May-2 JunC: Myung-Whun Chung; D: Daniele Abbado
Simon Boccanegra (Verdi) 24 May-4 JunC: Marco Armiliato; D: Peter Stein
Alceste (Gluck) 14-21 JunC: Christophe Rousset; D: Christof Loy
Manon Lescaut (Puccini) 20-30 JunC: Marco Armiliato; D: Robert Carsen
Wien, Theater an der Wien  / 
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 SepC: Mikhail Tatarnikov; D: Christof Loy
Tamerlano (concert) (Handel) 25 SepC: Maxim Emelyanychev
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 OctC: Leo Hussain; D: Torsten Fischer
Alcina (concert) (Handel) 17 OctC: Harry Bicket
La stellidaura vendicante (concert) (Provenzale) 23 OctC: Alessandro De Marchi
Les Pecheurs de perles (Bizet) 16-30 NovC: Jean-Christophe Spinosi; D: Lotte de Beer
Demofonte (concert) (Gluck) 23 NovC: Alan Curtis
King Arthur (concert) (Purcell) 29 NovC: Robert King
American Lulu (Neuwirth) 14 DecC: Johannes Kalitzke; D: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 JanC: Paolo Arrivabeni; D: Christof Loy
Cinq-Mars (concert) (Gounod) 27 JanC: Ulf Schirmer
Il barbiere di Siviglia (Paisiello) 16-27 FebC: René Jacobs; D: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hercules (concert) (Handel) 26 FebC: Harry Bicket
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 MarC: HK Gruber; D: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 AprC: Marc Minkowski; D: Felix Breisach
Zais (concert) (Rameau) 17 AprC: Christophe Rousset
Siroe (concert) (Hasse) 21 AprC: George Petrou
La mere coupable (Milhaud) 8-17 MayC: Leo Hussain; D: Herbert Föttinger
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 11 MayC: Werner Ehrhardt
Das Tagebuch der Anne Frank (concert) (Frid) 10 SepC: Leo Hussain; D: Reto Nickler
Hans Heiling (Marschner) 13-25 SepC: Constantin Trinks; D: Roland Geyer
Catone in Utica (concert) (Vinci) 24 SepC: Riccardo Minasi
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 12-23 OctC: Jean-Christophe Spinosi; D: Claus Guth
Xerse (concert) (Cavalli) 18 OctC: Emmanuelle Haïm
Der fliegende Hollander (Wagner) 12-24 NovC: Marc Minkowski; D: Olivier Py
Don Chisciotte in Sierra Morena (concert) (Conti) 15 NovC: René Jacobs
Peter Grimes (Britten) 12-22 DecC: Cornelius Meister; D: Christof Loy
Armide (concert) (Lully) 18 DecC: Christophe Rousset
Die Dreigroschenoper (Weill) 13-30 JanC: Johannes Kalitzke; D: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 18 JanC: Nikolaus Harnoncourt
Idomeneo, re di Creta (concert) (Mozart) 22 JanC: René Jacobs
Otello (Rossini) 19 Feb-1 MarC: Antonello Manacorda; D: Damiano Michieletto
Orlando (concert) (Handel) 24 FebC: Harry Bicket
Agrippina (Handel) 18 Mar-2 AprC: Thomas Hengelbrock; D: Robert Carsen
Il primo omicidio (concert) (Scarlatti,A) 23 MarC: Rinaldo Alessandrini
Capriccio (Strauss) 18 Apr-2 MayC: Bertrand de Billy; D: Tajana Gürbaca
Arminio (concert) (Handel) 20 AprC: George Petrou
Lucio Silla (concert) (Mozart) 27 AprC: Laurence Equilbey
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Sep-22 JunC: Rudolf Bibl / Gerrit Prießnitz; D: Heinz Zednik
Die Zauberflote (Mozart) 2 Sep-30 JunC: Wolfram-Maria Märtig; D: Helmuth Lohner
Il trovatore (Verdi) 3 Sep-12 OctC: Alfred Eschwé; D: Dietrich Hilsdorf, Ralf Budde
Guys and Dolls (Loesser) 6 Sep-13 OctC: Joseph Olefirowicz; D: Heinz Marecek
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 11 Sep-7 OctC: Alfred Eschwé; D: Hinrich Horstkotte
Kiss me, Kate (Porter) 14 Sep-13 NovC: Lorenz C Aichner; D: Bernd Mottl
Onkel Prasident (Cerha) 11-27 OctC: Alfred Eschwé; D: Josef Ernst Köpplinger
Turandot (Puccini) 18 Oct-8 NovC: Guido Mancusi; D: Renaud Doucet
Frau Luna (Lincke) 21 Oct-9 DecC: Lorenz C Aichner; D: Peter Lund
La traviata (Verdi) 25 Oct-4 JunC: Alexander Joel; D: Hans Gratzer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanC: Eun Sun Kim; D: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 27 Dec-11 AprC: Michael Tomaschek; D: Robert Herzl
Die lustige Witwe (Lehar) 2-27 JanC: Michael Tomaschek; D: Marco Arturo Marelli
Viva la Mamma (Donizetti) 17 Jan-4 MarC: Kristiina Poska; D: Rolando Villazón
Carmen (Bizet) 24 Jan-2 MayC: Gerrit Prießnitz; D: Guy Joosten(original)
Sweeney Todd (Sondheim) 30 Jan-23 JunC: Joseph Olefirowicz; D: Matthias Davids
Pariser Leben (Offenbach) 21 Feb-19 AprC: Sébastien Rouland; D: Michiel Dijkema
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28 Feb-21 MarC: Alfred Eschwé; D: Marco Arturo Marelli
Erwin, das Naturtalent (Svoboda,M) 7-18 MarC: Gerald Wirth; D: Susanne Sommer
Albert Herring (Britten) 8-17 MarC: Gerrit Prießnitz; D: Brigitte Fassbaender
Hello, Dolly! (Herman) 19 Mar-16 MayC: David Levi; D: Josef Ernst Köpplinger
Fidelio (Beethoven) 22 Mar-7 AprC: Julia Jones; D: Markus Bothe
La boheme (Puccini) 23 Apr-22 MayC: Marc Piollet; D: Harry Kupfer
Cosi fan tutte (Mozart) 15 May-29 JunC: Julia Jones; D: Bruno Klimek
Grafin Mariza (Kalman,E) 23 May-28 JunC: Gerrit Prießnitz; D: Thomas Enzinger
Die Zauberflote (Mozart) 2 Sep-7 MayC: Lorenz C Aichner; D: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Sep-2 MayC: Alfred Eschwé; D: Heinz Zednik
Carmen (Bizet) 5 Sep-8 NovC: Alfred Eschwé; D: Guy Joosten
Im weissen Rossl (Benatzky) 6 Sep-14 DecC: Michael Brandstätter; D: Josef Ernst Köpplinger
Pariser Leben (Offenbach) 13 Sep-11 OctC: Sébastien Rouland; D: Michiel Dijkema
Turandot (Puccini) 21 Sep-8 OctC: Guido Mancusi; D: Renaud Doucet
Die lustige Witwe (Lehar) 25 Sep-6 NovC: Alfred Eschwé; D: Marco Arturo Marelli
Der Mann von La Mancha (Leigh) 15 Oct-22 AprC: Lorenz C Aichner; D: Olivier Tambosi
Don Giovanni (Mozart) 14 Nov-15 DecC: Jac van Steen; D: Achim Freyer
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 16 Dec-11 JanD: Robert Herzl
La Boheme (Puccini) 19 Dec-22 Jan
Hansel und Gretel (Humperdinck) 23 Dec-6 JanD: Karl Dönch
Viva la Mamma (Donizetti) 4 Jan-18 FebD: Rolando Villazón
Grafin Mariza (Kalman,E) 13 Jan-15 FebD: Thomas Enzinger
My Fair Lady (Loewe) 16 Jan-3 MarD: Robert Herzl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Jan-28 Mar
La traviata (Verdi) 3 Feb-30 JunD: Hinrich Horstkotte
Furst Igor (Borodin) 19 Mar-24 AprC: Alfred Eschwé; D: Thomas Schulte-Michels
The Sound of Music (Rodgers) 3 Apr-31 MayD: Renaud Doucet
Der Bettelstudent (Millocker) 30 Apr-24 Jun
Anatevka (Bock) 12 May-10 Jun
Cosi fan tutte (Mozart) 12-29 JunD: Bruno Klimek