2011/12 > Hollanti 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2011/12 > Hollanti

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska
Iso-Britannia

Hollanti
 
Saksa
Belgia Luxemburg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

La Gioconda (Ponchielli) 15 lokjoht: Bruno Bartoletti
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 15 marjoht: Frans Brüggen; ohj: Jeroen Lopes Cardozo
Das Gehege (Rihm) 10 joujoht: Edo de Waart
Salome (Strauss) 10 joujoht: Edo de Waart
Hôtel de Pékin (Jeths) 28 tamjoht: Michael Schønwandt
Jakob Lenz (Rihm) 3 maajoht: Emilio Pomàrico
Ariodante (Handel) 6 maajoht: Alan Curtis
L'Upupa und der Triumph der Sohnesliebe (Henze) 17 maajoht: Markus Stenz
Tosca (Puccini) 19 toujoht: Pinchas Steinberg
Farnace (Vivaldi) 2 kes
Das klagende Lied (Mahler) 3 kesjoht: Markus Stenz
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Il signor Bruschino (Rossini) 5-6 elojoht: Richard Egarr; ohj: Floris Visser
Where the Wild Things Are (Knussen) 14-15 tamjoht: Anthony Hermus
Amsterdam, Opera Studio Nederland  / 
La descente d'Orphée aux Enfers (Charpentier,M) 4 maajoht: Timothy Nelson; ohj: Timothy Nelson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 maajoht: Hans Schellevis; ohj: Timothy Nelson
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 huhohj: Timothy Nelson
Amsterdam, De Nederlandse Opera  / 
Iphigenie en Tauride (Gluck) 7-22 syyjoht: Marc Minkowski; ohj: Pierre Audi
Iphigenie en Aulide (Gluck) 7-22 syyjoht: Marc Minkowski; ohj: Pierre Audi
Elektra (Strauss) 6-31 lokjoht: Marc Albrecht; ohj: Willy Decker
Idomeneo re di Creta (Mozart) 9-27 marjoht: John Nelson; ohj: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
Orest (Trojahn) 8-28 joujoht: Marc Albrecht; ohj: Katie Mitchell
The Nightingale (Stravinsky) 12-22 tamjoht: Xian Zhang; ohj: Robert Lepage
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 8 hel-1 maajoht: Marc Albrecht; ohj: Dmitri Tcherniakov
Deidamia (Handel) 15 maa-1 huhjoht: Ivor Bolton; ohj: David Alden
Il turco in Italia (Rossini) 6-29 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: David Hermann
Don Carlos (Verdi) 7-30 toujoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Willy Decker
Waiting for Miss Monroe (Raaff) 9-16 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Lotte de Beer
Parsifal (Wagner) 12 kes-8 heijoht: Iván Fischer; ohj: Pierre Audi
Der Schatzgräber (Schreker) 1-23 syyjoht: Marc Albrecht; ohj: Ivo van Hove
Written on Skin (Benjamin) 6-23 lokjoht: George Benjamin / Franck Ollu; ohj: Katie Mitchell
Ringetje (Wagner) 7 lok
Das Rheingold (Wagner) 15-30 marjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 joujoht: Marc Albrecht; ohj: Simon McBurney
Einstein on the Beach (Glass) 5-12 tamjoht: Michael Riesman; ohj: Robert Wilson
Guillaume Tell (Rossini) 28 tam-18 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Pierre Audi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 1-21 maajoht: Tomáš Netopil; ohj: Laurent Pelly
Die Walküre (Wagner) 20 huh-12 toujoht: Hartmut Haenchen; ohj: Pierre Audi
La traviata (Verdi) 6-31 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Willy Decker
Sunken Garden (van der Aa) 3-6 kes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-23 kesjoht: Marc Albrecht; ohj: David Alden
Death in Venice (Britten) 3-7 heijoht: Edward Gardner; ohj: Deborah Warner
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Siegfried (Wagner) 25 syy-11 lokjoht: Ed Spanjaard; ohj: Antony McDonald
Platée (Rameau) 12 marjoht: Jan Willem de Vriend; ohj: Mirjam Koen, Gerrit Timmers
La traviata (Verdi) 21 tamjoht: Robbert van Steijn; ohj: Monique Wagemakers
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 maajoht: Jan Willem de Vriend; ohj: Gijs de Lange
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12 toujoht: Antonino Fogliani; ohj: Wim Trompert
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Skupoy (Pashkevich) 18-20 elojoht: Peter Biloen; ohj: Pepijn Cladder
La pietra del paragone (Rossini) 2 marjoht: Ivo Meinen; ohj: Laurence Dale
Owen Wingrave (Britten) 11+ tamjoht: Ed Spanjaard; ohj: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Katja Kabanowa (Janáček) 18-20 marjoht: Stefan Veselka; ohj: Harry Kupfer
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 27 tamjoht: Frédérique Chauvet; ohj: Alain Patiès
Die Zauberflöte (Mozart) 2-4 maajoht: Per-Otto Johansson; ohj: Bruno Berger-Gorski
Madama Butterfly (Puccini) 19 toujoht: Fabrice Bollon; ohj: Frank Van Laecke
Rotterdam, Onafhankelijk Toneel/ Opera OT  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 31 toujoht: Yannick Nézet-Séguin