2012/13 > Itävalta 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Dubarry (Millöcker) 20 lok-30 marjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Tausend und eine Nacht (Strauss,J) 15 jou-2 heljoht: László Gyükér; ohj: Christa Ertl
Im weißen Rößl (Benatzky) 16 hel-24 maajoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Die schöne Helena (Offenbach) 21 kes-30 elojoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Der Opernball (Heuberger) 12 hei-5 syyjoht: Oliver Ostermann; ohj: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 lok-29 marjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 mar-22 joujoht: Oliver Ostermann; ohj: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 jou-31 tamjoht: Michael Zehetner; ohj: Karina Fibich
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 hel-29 maajoht: Oliver Ostermann; ohj: Alexandra Frankmann
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 23 syy-9 marohj: Marcus Harms
Die Geschichte vom Soldaten (Stravinsky) 4 lok-13 marjoht: Benjamin Lack; ohj: Dasniya Sommer, Jo Siska
La traviata (Verdi) 13 hel-5 maajoht: Thomas Platzgummer; ohj: Alexander Kubelka
Gefahrliche Liebschaften (Nigsch) 30 huh-20 kesjoht: Markus Nigsch; ohj: Paul Lerchbaumer
Rigoletto (Verdi) 5-28 heljoht: Alexander Drcar; ohj: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Rigoletto (Verdi) 5-13 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Jan Hax Halama
Il trovatore (Verdi) 6-19 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
La traviata (Verdi) 12-20 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Nabucco (Verdi) 27 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Andreas Leisner
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 jou-6 tamjoht: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 jou-3 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 jou-5 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 tam
Das Rheingold (Wagner) 18 hei-1 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 hei-2 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 hei-2 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 hei-3 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Graz, Oper Graz  / 
Manon Lescaut (Puccini) 6 lok-20 joujoht: Michael Boder / Jose Miguel Esandi; ohj: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 11 lok-25 marjoht: Domingo Hindoyan; ohj: Peter Konwitschny(original), Mika Blauensteiner(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 17 mar-6 kesjoht: Jose Miguel Esandi / Florian Erdl; ohj: Damiano Michieletto, Allex Aguilera
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 jou-22 maajoht: Domingo Hindoyan / Marius Burkert; ohj: Brigitte Fassbaender
Falstaff (Verdi) 19 tam-5 toujoht: Florian Erdl; ohj: Tama Matheson
Gasparone (Millöcker) 28 hel-8 kesjoht: Marius Burkert; ohj: Olivier Tambosi
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16-29 toujoht: Julien Salemkour; ohj: Calixto Bieito
My Fair Lady (Loewe) 7-22 kesjoht: Florian Erdl; ohj: Michael Schilhan
Lohengrin (Wagner) 28 syy-30 toujoht: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; ohj: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 lok-4 joujoht: José Miguel Esandi; ohj: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 lok-8 toujoht: Florian Erdl; ohj: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 mar-14 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 jou-5 kesjoht: Marius Burkert; ohj: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 tam-25 toujoht: Domingo Hindoyan; ohj: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 maa-15 kesjoht: Dirk Kaftan; ohj: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 huh-14 kesohj: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La Wally (Catalani) 29 syy-3 heljoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Der kleine Horrorladen (Menken) 3 mar-7 huhjoht: Hansjörg Maringer; ohj: Anatol Preissler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 mar-19 toujoht: Kevin John Edusei; ohj: Anette Leistenschneider
Ein Walzertraum (Straus) 15 jou-17 huhjoht: Lukas Beikircher; ohj: Stefan Tilch
Die tote Stadt (Korngold) 9 hel-19 huhjoht: Alexander Rumpf; ohj: Ernö Weil
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 maa-4 heijoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Medea (Cherubini) 20 huh-16 kesjoht: Christoph Altstaedt; ohj: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Stallerhof (Kühr) 21 huh-5 kesjoht: Hansjörg Sofka; ohj: Johannes Reitmeier
Anatevka (Bock) 11 tou-6 heijoht: Hansjörg Sofka; ohj: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 kes-7 heijoht: Raoul Grüneis; ohj: Urs Häberli
La forza del destino (Verdi) 21 syy-6 heljoht: Francesco Angelico; ohj: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 lok-28 joujoht: Hansjörg Sofka; ohj: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 lok-17 marjoht: Vito Cristofaro; ohj: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 mar-27 huhjoht: Vito Cristofaro; ohj: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 jou-19 maajoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 hel-3 toujoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 maa-2 heijoht: Hansjörg Sofka; ohj: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 tou-3 heijoht: Francesco Angelico; ohj: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 kes-6 heijoht: Alexander Rumpf; ohj: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Freischütz (Weber) 13 syy-6 marjoht: Alexander Soddy; ohj: Anna Bergmann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 lok-30 marjoht: Peter Marschik; ohj: David Bösch
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 jou-18 tamjoht: Peter Marschik; ohj: Sam Brown
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7 hel-3 maajoht: Alexander Soddy; ohj: Árpád Schilling
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 28 maa-30 huhjoht: Mitsugu Hoshino; ohj: Patrick Schlösser
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 13 huh-13 toujoht: Peter Marschik
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 syy-19 lokjoht: Alexander Soddy; ohj: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 lok-5 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 jou-18 heljoht: Günter Wallner; ohj: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 hel-22 maajoht: Attilio Cremonesi; ohj: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 maa-10 toujoht: Alexander Soddy; ohj: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Rigoletto (Verdi) 22 syy-1 maajoht: Ingo Ingensand / Takeshi Moriuchi; ohj: Rainer Mennicken
Pariser Leben (Offenbach) 27 lok-20 maajoht: Marc Reibel / Takeshi Moriuchi; ohj: Adriana Altaras
Così fan tutte (Mozart) 31 lok-21 marjoht: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; ohj: Andreas Baesler
Don Pasquale (Donizetti) 8 jou-4 heijoht: Nicholas Milton / Daniel Linton-France; ohj: Andreas Baesler
King Arthur (Purcell) 19 tam-26 maajoht: Takeshi Moriuchi; ohj: Olivier Tambosi
Spuren der Verirrten (Glass) 12-25 huhjoht: Dennis Russell Davies; ohj: David Pountney
Der Rosenkavalier (Strauss) 15-27 huhjoht: Dennis Russell Davies; ohj: Anthony Pilavachi
Opernmaschine (Androsch) 12-18 toujoht: Dennis Russell Davies
Die Zauberflöte (Mozart) 14 syy-1 kesjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; ohj: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 lok-20 joujoht: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; ohj: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 lok-1 heljoht: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 mar-3 heljoht: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; ohj: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-4 heijoht: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; ohj: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 tam-1 huhjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 hel-26 kesjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 maa-14 kesjoht: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 tou-22 kesjoht: Borys Sitarski; ohj: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 tou-2 heijoht: Daniel Linton-France; ohj: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 syy-24 tamjoht: Leo Hussain / Adrian Kelly; ohj: Andreas Gergen
Tristan und Isolde (Wagner) 31 lok-17 marjoht: Leo Hussain; ohj: Eike Gramss
The Sound of Music (Rodgers) 1 jou-18 toujoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
Così fan tutte (Mozart) 20 tam-10 huhjoht: Leo Hussain / Adrian Kelly; ohj: Jacopo Spirei
Werther (Massenet) 9 maa-19 huhjoht: Adrian Kelly; ohj: Jim Lucassen
Ariodante (Handel) 26 huh-14 toujoht: Christian Curnyn; ohj: Johannes Schütz
Greek (Turnage) 26 tou-11 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Andreas Gergen
La cage aux folles (Herman) 21 syy-8 maajoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 syy-26 toujoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 lok-12 joujoht: Adrian Kelly; ohj: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 jou-14 tamjoht: Adrian Kelly; ohj: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 6 hel-27 toujoht: Leo Hussain; ohj: André Heller-Lopes
La clemenza di Tito (Mozart) 4 tou-12 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 tou-10 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Agnessa Nefjodov
Wien, Wiener Kammeroper  / 
La cambiale di matrimonio (Rossini) 21 lok-9 marjoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Jacopo Spirei
Verkehr mit Gespenstern (von Bose) 5-9 joujoht: Anna Sushon; ohj: Peter Pawlik
La bohème (Altan) 21 tam-24 heljoht: Claire Levacher; ohj: Lotte de Beer
Curlew River (Britten) 25 maa-4 huhjoht: Walter Kobéra; ohj: Carlos Wagner
The Prodigal Son (Britten) 25 maa-4 huhjoht: Walter Kobéra; ohj: Carlos Wagner
Orlando (Handel) 13-31 toujoht: Ruben Dubrovsky; ohj: Stefania Panighini
Semiramide (Vinci) 27 syy-15 lokjoht: Alan Curtis; ohj: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 mar-21 joujoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 heljoht: Gelsomino Rocco; ohj: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 huh-10 toujoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 tou-5 kesjoht: Walter Kobéra; ohj: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Don Carlos (Verdi) 4-13 syyjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Daniele Abbado
Arabella (Strauss) 5-16 syyjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 syy-8 maajoht: Guillermo Garcia Calvo / Yves Abel; ohj: Otto Schenk
I vespri siciliani (Verdi) 15-16 syyjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Herbert Wernicke
Elektra (Strauss) 20-26 syyjoht: Simone Young; ohj: Harry Kupfer
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22-30 syyjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Jérôme Deschamps
Boris Godunow (Musorgsky) 24 syy-3 lokjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Yannis Kokkos, Stephan Grögler
Madama Butterfly (Puccini) 29 syy-22 heljoht: Stefan Soltesz; ohj: Josef Gielen
Fidelio (Beethoven) 1 lok-10 huhjoht: Peter Schneider / Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 lok-19 maajoht: Jérémie Rhorer / Louis Langrée; ohj: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11 lok-10 maajoht: James Gaffigan / Louis Langrée; ohj: Jean-Louis Martinoty
La clemenza di Tito (Mozart) 18-28 lokjoht: Adam Fischer; ohj: Jürgen Flimm
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 lok-14 kesjoht: Karel Mark Chichon / Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi / Guillermo Garcia Calvo; ohj: Günther Rennert(original), Richard Bletschacher(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 7 mar-28 heljoht: Philippe Auguin / Evelino Pidò; ohj: Peter Stein
La traviata (Verdi) 10 mar-17 toujoht: Bertrand de Billy / Paolo Carignani / Marco Armiliato; ohj: Jean-Francois Sivadier
Alceste (Gluck) 12-26 marohj: Christof Loy
Tosca (Puccini) 16 mar-12 kesjoht: Karel Mark Chichon / Philippe Auguin / Stefan Soltesz; ohj: Margarethe Wallmann
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21 mar-2 joujoht: Simone Young; ohj: Otto Schenk
La bohème (Puccini) 4 jou-29 huhjoht: Franz Welser-Möst / Andris Nelsons; ohj: Franco Zeffirelli
La sonnambula (Bellini) 8-20 joujoht: Evelino Pidò; ohj: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-21 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Christine Mielitz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 jou-2 tamjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 30 jou-6 toujoht: Cornelius Meister / Patrick Lange; ohj: Marco Arturo Marelli
L'italiana in Algeri (Rossini) 7-16 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-17 tamjoht: Jeffrey Tate; ohj: Otto Schenk
Pique Dame (Tchaikovsky) 19-30 tamjoht: Marko Letonja; ohj: Vera Nemirova
Nabucco (Verdi) 20-24 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Günter Krämer
La cenerentola (Rossini) 26 tam-11 kesjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Un ballo in maschera (Verdi) 28 tam-3 heljoht: Philippe Auguin; ohj: Gianfranco de Bosio
Salome (Strauss) 11-18 heljoht: Peter Schneider; ohj: Boleslaw Barlog
Aida (Verdi) 14-23 maajoht: Pinchas Steinberg; ohj: Nicolas Joel
Parsifal (Wagner) 28 maa-4 huhjoht: Franz Welser Möst; ohj: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 8-14 huhjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Sandro Sequi
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12-22 huhjoht: Andris Nelsons; ohj: Falk Richter
Werther (Massenet) 20-30 huhjoht: Michael Güttler / Bertrand de Billy; ohj: Andrei Serban
La fille du régiment (Donizetti) 28 huh-13 toujoht: Bruno Campanella; ohj: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Pollicino (Henze) 28 huh-8 toujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: René Zisterer
Der fliegende Holländer (Wagner) 2-9 toujoht: Daniel Harding; ohj: Christine Mielitz
Das Rheingold (Wagner) 12 toujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 15 tou-23 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Andrea Chénier (Giordano) 16-24 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 19 toujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Carmen (Bizet) 20 tou-2 kesjoht: Bertrand de Billy; ohj: Franco Zeffirelli
Götterdämmerung (Wagner) 22 toujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 13-30 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: David McVicar
Capriccio (Strauss) 20-27 kesjoht: Christoph Eschenbach; ohj: Marco Arturo Marelli
Roméo et Juliette (Gounod) 21-28 kesjoht: Plácido Domingo; ohj: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 3 syy-25 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Jean-Francois Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 syyjoht: Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 syy-27 kesjoht: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; ohj: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 syyjoht: Dan Ettinger; ohj: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 syy-21 joujoht: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; ohj: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 syy-7 toujoht: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; ohj: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 syy-4 lokjoht: Alain Altinoglu; ohj: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 syy-31 maajoht: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; ohj: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 lokjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 lokjoht: Dan Ettinger; ohj: Nicolas Joel
Don Carlos (Verdi) 13-19 lokjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 lok-30 huhjoht: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 lok-3 marjoht: Evelino Pidò; ohj: Eric Génovèse
La fille du régiment (Donizetti) 26 lok-4 marjoht: Bruno Campanella; ohj: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 mar-14 kesjoht: Guillermo Garcia Calvo; ohj: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 mar-14 huhjoht: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; ohj: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 mar-17 kesjoht: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 mar-1 joujoht: Graeme Jenkins; ohj: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 jou-29 maajoht: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; ohj: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 jou-8 toujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 joujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 jou-2 kesjoht: Michael Güttler / Jesus Lopez-Cobos; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 tamjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 tamjoht: Alain Altinoglu; ohj: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 tamjoht: Patrick Lange; ohj: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 tamjoht: Michael Güttler; ohj: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 tam-2 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Jean Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 tam-2 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Jean Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 tam-9 heljoht: Jiri Belohlavek; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 heljoht: Andris Nelson; ohj: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 heljoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 hel-12 maajoht: Evelino Pidò; ohj: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 heljoht: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7-14 maajoht: Patrick Lange; ohj: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 maajoht: Daniele Gatti; ohj: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 huhjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 huh-20 kesjoht: Michael Boder / Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 huhjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 toujoht: Paolo Carignani; ohj: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 toujoht: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 toujoht: Adam Fischer; ohj: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 tou-4 kesjoht: Marko Letonja; ohj: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 tou-22 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 7-17 syyjoht: Christophe Rousset; ohj: Claus Guth
La Calisto (concert) (Cavalli) 16 syyjoht: Christophe Rousset
Gianni Schicchi (Puccini) 10-23 lokjoht: Kirill Petrenko; ohj: Damiano Michieletto
Il Tabarro (Puccini) 10-23 lokjoht: Kirill Petrenko; ohj: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 10-23 lokjoht: Kirill Petrenko; ohj: Damiano Michieletto
Tito Manlio (concert) (Vivaldi) 17 lokjoht: Ottavio Dantone
Iphigenie en Aulide (Gluck) 8-22 marjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Torsten Fischer
L'Artaserse (concert) (Vinci) 20 marjoht: Diego Fasolis
Mathis der Maler (Hindemith) 12-28 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Keith Warner
Werther (concert) (Pugnani) 15 joujoht: Michael Hofstetter
Radamisto (Handel) 20-31 tamjoht: René Jacobs; ohj: Vincent Boussard
Satyricon (concert) (Maderna) 23 tamjoht: Emilio Pomárico
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 28 tamjoht: René Jacobs
Le comte Ory (Rossini) 16-27 heljoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 19 heljoht: Stefan Vladar
Polifemo (concert) (Porpora) 22 heljoht: Rubén Dubrovsky
Le nozze di Teti e di Peleo (concert) (Rossini) 26 heljoht: Jean-Christophe Spinosi
Fidelio (Beethoven) 17-28 maajoht: Nikolaus Harnoncourt; ohj: Herbert Föttinger
Arianna in Creta (concert) (Handel) 20 maajoht: Alan Curtis
Acis and Galatea (concert) (Handel) 25 maajoht: Paul Goodwin
Solomon (concert) (Handel) 27 maajoht: Martin Haselböck
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 17-29 huhjoht: Leo Hussain; ohj: Kasper Holten
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 21 huhjoht: Robert King
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 25 huhjoht: Alan Curtis
Attila (Verdi) 7-18 heijoht: Riccardo Frizza; ohj: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 syyjoht: Michael Boder; ohj: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 syyjoht: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 lokjoht: Donald Runnicles; ohj: Jens-Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 marjoht: René Jacobs; ohj: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 joujoht: Michael Boder; ohj: Claus Guth
I due Foscari (Verdi) 15-27 tamjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 heljoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 huhjoht: Christophe Rousset; ohj: Claus Guth
La traviata (Verdi) 1-11 heijoht: Sian Edwards; ohj: Peter Konwitschny
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 syy-31 toujoht: Rudolf Bibl / Alfred Eschwé / Nicholas Milton / Rudolf Bibl; ohj: Heinz Zednik
Carmen (Bizet) 2 syy-16 toujoht: Enrico Dovico / Gerrit Prießnitz; ohj: Guy Joosten
Ein Walzertraum (Straus) 6 syy-20 marjoht: Guido Mancusi; ohj: Robert Meyer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-13 syyjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Helen Malkowsky
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 10 syy-14 toujoht: David Levi; ohj: Werner Sobotka
Madame Pompadour (Fall) 15 syy-20 lokjoht: Andreas Schüller; ohj: Hinrich Horstkotte
Salome (Strauss) 16 syy-28 lokjoht: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; ohj: Marguerite Borie
La traviata (Verdi) 21 syy-1 marjoht: Julia Jones; ohj: Hans Gratzer
Die lustige Witwe (Lehár) 26 syy-9 kesjoht: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; ohj: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 4 lok-14 joujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Alfred Kirchner
Kiss me, Kate (Porter) 25 lok-2 heljoht: Lorenz C Aichner; ohj: Bernd Mottl
Rusalka (Dvořák,A) 4-24 marjoht: Roland Böer; ohj: Renaud Doucet
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 mar-28 joujoht: Dirk Kaftan / Gerrit Prießnitz; ohj: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 jou-6 tamjoht: Guido Mancusi; ohj: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 30 jou-23 heljoht: Michael Tomaschek; ohj: Robert Herzl
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 12 tam-20 heljoht: Enrico Dovico; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Candide (concert) (Bernstein) 18-25 tamjoht: Joseph Olefirowicz
Die Zauberflöte (Mozart) 27 tam-22 kesjoht: Kevin John Edusei / Roberto Paternostro; ohj: Helmuth Lohner
Die verkaufte Braut (Smetana) 17 hel-13 huhjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Helmut Baumann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 hel-1 kesjoht: Rudolf Bibl; ohj: Robert Herzl
Rigoletto (Verdi) 28 hel-20 maajoht: Enrico Dovico; ohj: Stephen Langridge
Der Mantel (Puccini) 23 maa-15 huhjoht: Roberto Paternostro; ohj: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 23 maa-15 huhjoht: Roberto Paternostro; ohj: Robert Meyer
Der Wildschütz (Lortzing) 20 huh-12 kesjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Dietrich Hilsdorf, Ralf Budde
Der Ring an 1 Abend (concert) (Wagner) 23 tou-2 kesjoht: Jac van Steen
Frau Luna (Lincke) 6-30 kesjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Peter Lund
Das Wundertheater (Henze) 15-28 kesjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Thomas Schulte-Michels
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15-28 kesjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Thomas Schulte-Michels
Die Zauberflöte (Mozart) 5 syy-2 huhjoht: Alfred Eschwé; ohj: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 syy-27 kesjoht: Rudolf Bibl; ohj: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 syyjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 syy-18 lokjoht: Joseph Olefirowicz; ohj: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 syy-9 marjoht: Alfred Eschwé; ohj: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 syy-23 marjoht: Rudolf Bibl; ohj: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 syy-17 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 syy-15 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 lok-18 marjoht: Guido Mancusi; ohj: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 mar-30 kesjoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 mar-10 kesjoht: Michael Tomaschek; ohj: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 mar-25 joujoht: Nicholas Milton; ohj: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 jou-21 tamohj: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 jou-16 kesohj: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 jou-14 helohj: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 tam-28 kesohj: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 tam-7 touohj: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 tam-21 helohj: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 hel-20 maajoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 hel-23 maaohj: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 maa-21 touohj: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 maa-8 touohj: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 huh-10 touohj: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 huh-27 touohj: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 tou-11 kesohj: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 kes