2012/13 > Bulgaria 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Bulgaria

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Serbia Romania
Makedonian tasavalta

Bulgaria
 
Kreikka Turkki

Blagoevgrad, Chamber Opera Blagoevgrad  / 

Bastien and Bastienne (Mozart) 23 huh
Bourgas, State Opera Bourgas  / 
Norma (Bellini) 2 mar-21 maajoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Madama Butterfly (Puccini) 6 mar-23 heijoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Aleksandar Tekeliev
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 10 mar-16 elojoht: Nayden Todorov; ohj: Mario Nikolov
Carmen (Bizet) 20 mar-27 elojoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Maya Slavcheva
The Merry Widow (Lehár) 22 mar-23 huhjoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Cavalleria rusticana (Mascagni) 30 mar-23 tamjoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Pavel Gerdjikov
Manon Lescaut (Puccini) 20 joujoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Aleksandar Tekeliev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 tam
Il trovatore (Verdi) 5 hel-24 elo
La traviata (Verdi) 8 hel-19 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 hel-8 elo
Don Giovanni (Mozart) 15 hel-11 kes
La belle Hélène (Offenbach) 21 hel-18 kes
Macbeth (Verdi) 27 hel
Pagliacci (Leoncavallo) 5 maa
Opera anthology (Verdi) 5 huh
Rigoletto (Verdi) 8 tou-7 kes
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 tou
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 tou
La bohème (Puccini) 7 kes
Boris Godunov (Musorgsky) 3-5 hei
Otello (Verdi) 12 hei
Nabucco (Verdi) 16 heijoht: Nayden Todorov; ohj: Pavel Gerdjikov
Aida (Verdi) 19 hei
Tosca (Puccini) 26 hei
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 elo
The Gypsy Princess (Kálmán) 16 elo
Il trovatore (Verdi) 24 elo
Carmen (Bizet) 27 elo
Countess Maritza (Kálmán) 5 syy
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 syy
La traviata (Verdi) 27 syy
Rigoletto (Verdi) 31 lokjoht: Alexei Izmirliev; ohj: Ivanka Daliyska
Tosca (Puccini) 7 joujoht: Grigor Palikarov; ohj: Ivanka Daliyska
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 heljoht: Hristo Mihalev; ohj: Ivanka Daliyska
Il trovatore (Verdi) 21 heljoht: Alexei Izmirliev; ohj: Ivanka Daliyska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 toujoht: Hristo Mihalev; ohj: Ivanka Daliyska
Rigoletto (Verdi) 28 toujoht: Alexei Izmirliev; ohj: Ivanka Daliyska
Attila (Verdi) 19 kesjoht: Luciano di Martino; ohj: Valentina Simeonova
Aida (Verdi) 25 kesjoht: Grigor Palikarov; ohj: Ivanka Daliyska
Nabucco (Verdi) 29 kes-2 hei
Concert (Verdi) 5 hei
Ruse, State Opera Rousse  / 
Kaddara (Børresen) 26 elojoht: Niels Borksand
La traviata (Verdi) 31 elo-18 tamjoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Marco Catena
My Fair Lady (Loewe) 7 syy-15 heljoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Simeon Simeonov
Tosca (Puccini) 14 syy-23 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Ivan Savov
Die Zauberflöte (Mozart) 22 syyjoht: Nayden Todorov; ohj: Alexander Tekeliev
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 29 syy-5 kesjoht: Jean Yves Gaudin
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-26 lokjoht: Vesselin Baytchev; ohj: Simeon Simeonov
Rigoletto (Verdi) 13 lok-19 heijoht: Luciano Di Martino / Vladimir Boshnakov; ohj: Corinna Boskovsky
Carmina Burana (concert) (Orff) 24 lokjoht: Nayden Todorov
Nabucco (Verdi) 27 lok-17 toujoht: Nayden Todorov; ohj: Georgi Parvanov
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 mar-29 toujoht: Nayden Todorov / Vladimir Boshnakov / Katalin Doman; ohj: Mario Nikolov
Maria Desislava (Hadjiev) 16 mar-1 heljoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Svetozar Donev
Carmen (Bizet) 21 mar-29 heijoht: Nayden Todorov / Konrad Leitner / Grigor Palikarov; ohj: Cristian Mihăilescu
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 mar-11 huhjoht: Vesselin Baytchev / Vladimir Boshnakov; ohj: Ivan Savov
Cain (Denev) 2-4 joujoht: Lubomir Denev; ohj: Lubomir Denev
The Violet of Montmartre (Kálmán) 7 joujoht: Edward Papazov; ohj: Rosen Tchepilski
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 tamjoht: Nayden Todorov / July Damianov / Vladimir Boshnakov; ohj: Svetozar Donev
Un ballo in maschera (Verdi) 22 hel-8 kesjoht: Georgi Dimitrov / Vladimir Kiradjiev; ohj: Ivan Savov
Il trovatore (Verdi) 26 heljoht: Nayden Todorov; ohj: Asen Shopov
Falstaff (Verdi) 21 maa-13 toujoht: Rossen Gergov; ohj: Ognian Draganoff
Don Carlos (Verdi) 13 huh-19 kesjoht: Anthony Gabriele; ohj: Christian Michailescu
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 huhjoht: Svilen Dimitrov; ohj: Nina Naydenova
Madama Butterfly (Puccini) 2 toujoht: Predrag Gosta; ohj: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 21-23 kesjoht: Nayden Todorov / Ivailo Krinchev; ohj: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 13-15 elojoht: Konrad Leitner; ohj: Ognian Draganoff
Rigoletto (Verdi) 31 elojoht: Nayden Todorov; ohj: Sarah Elena Ilieva
Carmen (Bizet) 3 syy-1 lokjoht: Nayden Todorov; ohj: Christian Michailescu
Carmina Burana (concert) (Orff) 25 syyjoht: Nayden Todorov
La bohème (Puccini) 19-21 lok
The Merry Widow (Lehár) 19 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 tam
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 hel
Turandot (Puccini) 7 huhjoht: Nayden Todorov
Otello (Verdi) 13 tou
Orpheus (Monteverdi) 20 tou
Norma (Bellini) 9 kes
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Don Carlos (Verdi) 23 syy-7 huhjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Plamen Kartaloff
The Golden Apple (Hadjiev) 28 syy-17 maajoht: Boris Spasov; ohj: Yulia Krasteva
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 lok-26 huhjoht: Grigor Palikarov; ohj: Vera Nemirova
Siegfried (Wagner) 7 lok-26 kesjoht: Velizar Genchev; ohj: Plamen Kartaloff
Aida (Verdi) 6 marjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Le comte Ory (Rossini) 7 marjoht: Didier Talpain; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Ernani (Verdi) 8 marjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Werther (Massenet) 7 jou-31 maajoht: Giuseppe Sabbatini
Madama Butterfly (Puccini) 12 tamohj: Plamen Kartaloff(original)
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25 tam-10 maajoht: Yurie Florea / Grigor Palikarov; ohj: Ion Caramitru
Rigoletto (Verdi) 30 tamjoht: George Dimitrov; ohj: Plamen Kartaloff
Gianni Schicchi (Puccini) 16 hel-6 huhjoht: Ivan Anguélov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 hel-6 huhjoht: Ivan Anguélov
Bastien and Bastienne (Mozart) 17 hel-1 kes
Tosca (Puccini) 28 hel-4 huhjoht: Francesco Rosa; ohj: Plamen Kartaloff
Aladino e la lampada magica (Rota) 9 maa-1 kes
Prince Igor (Borodin) 21-22 maa
Turandot (Puccini) 28 maa-24 huh
Götterdämmerung (Wagner) 22 tou-29 kesjoht: Erich Wächter / Velizar Genchev; ohj: Plamen Kartaloff
Das Rheingold (Wagner) 22 kesjoht: Erich Wächter / Velizar Genchev; ohj: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 23 kesjoht: Erich Wächter / Velizar Genchev; ohj: Plamen Kartaloff
Don Carlos (Verdi) 5-7 hei
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 12-14 hei
Tosca (Puccini) 19-20 hei
Un ballo in maschera (Verdi) 27-28 hei
Un ballo in maschera (Verdi) 26 syyjoht: Boris Spasov
Don Carlos (Verdi) 29 syy-1 maajoht: Francesco Quattrocchi
Aida (Verdi) 15 lok-9 hel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 24-26 lok
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 lok-2 maa
La traviata (Verdi) 28 mar-26 maa
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 12 lok-11 heijoht: Krassimir Kashev; ohj: Nicholas Aprilov
Nabucco (Verdi) 24 lok-23 hel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 mar-14 jou
La traviata (Verdi) 30 mar-18 kes
Rigoletto (Verdi) 15 hel-4 tou
La bohème (Puccini) 15 maa-6 kes
Turandot (Puccini) 1 huh-11 kesjoht: Nayden Todorov
Gianni Schicchi (Puccini) 25-26 kes
Sister Angelica (Puccini) 25-26 kes
Don Carlos (Verdi) 10 hei
Madama Butterfly (Puccini) 20 syy
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 24 syy
Turandot (Puccini) 26 syy
Varna, Opera Varna  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 24 syy-27 toujoht: Yuli Damyanov / Stefan Boyadzhiev
Die lustige Witwe (Lehár) 28 syy-21 toujoht: Svetoslav Borisov; ohj: Mark Krone
La traviata (Verdi) 12 lok-17 huhjoht: Borislav Ivanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 lok-20 maajoht: Grigor Palikarov
Le comte Ory (Rossini) 1 mar-28 toujoht: Didier Talpain; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Aida (Verdi) 6 mar-22 hel
Ernani (Verdi) 8 mar-4 joujoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Loud Gidiya (Hadjiev) 21 jou-10 toujoht: Borislav Ivanov / Stefan Boyadzhiev; ohj: Kuzman Popov
Tosca (Puccini) 18 tam-5 hel
La bohème (Puccini) 7 maa-23 toujoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 3 huh-28 kesjoht: Stefano Seghedoni; ohj: Giulio Ciabatti
Carmen (Bizet) 30 huh-29 toujoht: Grigor Palikarov; ohj: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 14 toujoht: Stefano Seghedoni; ohj: Kuzman Popov
Un ballo in maschera (Verdi) 17 toujoht: Borislav Ivanov
Nabucco (Verdi) 31 toujoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 3 heijoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 8-11 heijoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 16 heijoht: Stefano Seghedoni; ohj: Giulio Ciabatti
Don Carlos (Verdi) 18 heijoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 24 heijoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Kuzman Popov
Requiem (Verdi) 30 heijoht: Vito Cristofaro
Aida (Verdi) 13 elojoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Die lustige Witwe (Lehár) 17 elojoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 elojoht: Grigor Palikarov; ohj: Antonio Petris
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 syy-28 lokjoht: Stefan Boyadzhiev
La traviata (Verdi) 23 syy-29 lokjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Nabucco (Verdi) 24 syyjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 26 syyjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 17 lokjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Madama Butterfly (Puccini) 23 lokjoht: Grigor Palikarov; ohj: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 lokjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Antonio Petris
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 lokjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Antonio Petris