2012/13 > Sveitsi 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Sveitsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa
Ranska
Monaco

Sveitsi
 
Liechtenstein
Itävalta
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Katja Kabanowa (Janáček) 13 syy-29 joujoht: Enrico Delamboye / Gabriel Feltz / Giuliano Betta; ohj: Armin Petras
Der Sandmann (Scartazzini) 20 lok-17 joujoht: Tomáš Hanus; ohj: Christof Loy
Ana Andromeda (Zimmerlin) 21-23 lokohj: Georges Delnon, Marie-Therèse Jossen
Ariodante (Handel) 24-29 lokjoht: Andrea Marcon; ohj: Stefan Pucher
Lo speziale (Haydn) 8 mar-17 heljoht: David Cowan; ohj: Massimo Rocchi
The Black Rider (Waits) 15 mar-17 huhjoht: Rainer Süßmilch; ohj: Corinna von Rad
Un ballo in maschera (Verdi) 15 jou-24 huhjoht: Giuliano Betta / Gabriel Feltz; ohj: Vera Nemirova
Manon (Massenet) 7 hel-9 kesjoht: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; ohj: Elmar Goerden
Idomeneo re di Creta (Mozart) 12 huh-7 kesjoht: Andrea Marcon; ohj: David Bösch
War Requiem (Britten) 16 tou-15 kesjoht: Gabriel Feltz; ohj: Calixto Bieito
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 31 toujoht: Rolando Garza; ohj: Ulrike Jühe
Tosca (Puccini) 11 syy-1 tamjoht: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; ohj: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 syy-26 lokjoht: Rolando Garza; ohj: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 lok-15 kesjoht: Axel Kober / Giuliano Betta; ohj: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 marjoht: Gerhardt Müller-Goldboom; ohj: Aliénor Dauchez
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 18 tam-17 toujoht: Giuliano Betta; ohj: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 hel-15 huhjoht: Heinz Holliger; ohj: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ maajoht: David Cowan
Ein Sommernachtstraum (Purcell) 3+ huhjoht: Andrea Marcon; ohj: Joachim Schloemer
The Indian Queen (Purcell) 30 huh-27 kesjoht: Andrea Marcon; ohj: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 tou-29 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Fidelio (Beethoven) 8 syy-17 tamjoht: Mario Venzago / Kevin John Edusei / Mirga Gražinytė; ohj: Joachim Schlömer
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 8 mar-6 tamohj: Jens Daryousch Ravari
Aschenbrödel (Rossini) 18 mar-9 maajoht: Srboljub Dinić; ohj: Cordula Däuper
Macbeth (Verdi) 27 tam-14 huhjoht: Srboljub Dinić; ohj: Ludger Engels
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 maa-2 kesjoht: John Edusei; ohj: Lydia Steier
Neither (Feldman) 19 huh-3 toujoht: Stefan Schreiber; ohj: Matthias Rebstock
The Rage of Life (Kats-Chernin) 11 tou-21 kesjoht: Hans Christoph Bünger; ohj: Lars Franke
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 26 tou-20 kesjoht: Sébastien Rouland; ohj: Calixto Bieito
Der Freischütz (Weber) 20 lok-18 tamjoht: Mario Venzago; ohj: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 mar-16 heljoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 tam-30 maajoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 maa-20 toujoht: NN; ohj: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 huh-25 toujoht: NN; ohj: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 kesjoht: NN; ohj: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 syy-11 tamjoht: Franco Trinca; ohj: Wolfram Mehring
Evgeny Onegin (Tchaikovsky) 2 mar-7 huhjoht: Harald Siegel; ohj: Andreas Rosar
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 jou-26 huhjoht: Moritz Caffier; ohj: Alvaro Schoeck
Rigoletto (Verdi) 22 hel-17 maajoht: Franco Trinca; ohj: Beat Wyrsch
La Cecchina (Piccinni) 12 huh-14 kesjoht: Harald Siegel; ohj: Alexander von Pfeil
Heile Welt (Schneider,U) 19-22 kesjoht: Urs Peter Schneider; ohj: Beat Wyrsch
Il turco in Italia (Rossini) 20 syy-7 tamjoht: Marco Zambelli; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 mar-6 maajoht: Harald Siegel; ohj: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 marjoht: Hans Urbanek; ohj: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 jou-8 heljoht: Franco Trinca; ohj: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 hel-12 kesjoht: Jürg Henneberger; ohj: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 huh-15 kesjoht: Benjamin Pionnier; ohj: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 kesjoht: Kaspar Zehnder
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Viva la Mamma (Donizetti) 31 jou-15 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Vincent Vittoz
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 jou-12 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-17 syyjoht: Alberto Zedda; ohj: Damiano Michieletto
JJR (Citoyen de Geneve) (Fenelon) 11-24 syyjoht: Jean Deroyer; ohj: Robert Carsen,Christian Räth
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 7-21 marjoht: Michel Plasson; ohj: Patrick Kinmonth
Les aventures du roi Pausole (Honegger) 12-31 joujoht: Claude Schnitzler; ohj: Robert Sandoz
La traviata (Verdi) 28 tam-12 heljoht: Baldo Podic; ohj: David McVicar,Marie Lambert
Das Rheingold (Wagner) 9-24 maajoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn
Madama Butterfly (Puccini) 20 huh-5 toujoht: Alexander Joel; ohj: Michael Grandage
Rusalka (Dvořák,A) 13-27 kesjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Jossi Wieler
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 syyjoht: Stefan Soltesz; ohj: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 lokjoht: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 joujoht: Theodor Guschlbauer; ohj: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 tam-8 heljoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 hel-10 maajoht: John Fiore; ohj: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 maaohj: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 maa
Götterdämmerung (Wagner) 23 huh-2 toujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 toujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 kesjoht: Evelino Pidò
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-14 lokjoht: Jesús López Cobos; ohj: Adriano Sinivia
Phaëton (concert) (Lully) 26 lokjoht: Christophe Rousset
L'Artaserse (concert) (Vinci) 23-25 marjoht: Diego Fasolis
Orphée aux enfers (Offenbach) 23-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Claire Servais
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 25-30 tamjoht: Hervé Klopfenstein; ohj: Waut Koeken
Viva la Mamma (Donizetti) 8-10 heljoht: Laurent Gendre; ohj: Vincent Vittoz
Tosca (Puccini) 17-27 maajoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Giancarlo Del Monaco
L'Aiglon (Ibert) 21-28 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-16 kesjoht: Theodor Guschlbauer; ohj: Marco Arturo Marelli
Lakmé (Delibes) 4-13 lokjoht: Miquel Ortega; ohj: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 lokjoht: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 joujoht: Philippe Béran; ohj: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 heljoht: Laurent Gay; ohj: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 maajoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Giancarlo del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 huh-7 toujoht: Carlos Vieu; ohj: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 kesjoht: Frank Beermann; ohj: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
La clemenza di Tito (Mozart) 9 syy-9 joujoht: Howard Arman / Michael Wendeberg; ohj: Vera Nemirova
My Fair Lady (Loewe) 31 lok-4 toujoht: Florian Pestell / Howard Arman; ohj: Ansgar Weigner
La traviata (Verdi) 12 tam-16 toujoht: James Gaffigan / Michael Wendeberg / Florian Pestell; ohj: Lorenzo Fioroni
Satyricon (Maderna) 23 hel-10 huhjoht: Michael Wendeberg; ohj: Johannes Pölzgutter
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 19 huh-26 toujoht: Howard Arman; ohj: Dominique Mentha
La cenerentola (Rossini) 2-15 kesjoht: Howard Arman; ohj: Sam Brown
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 elo-8 syyjoht: Howard Arman; ohj: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 syy-26 joujoht: Howard Arman; ohj: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 lok-17 toujoht: Florian Pestell; ohj: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 tam-19 huhjoht: Howard Arman; ohj: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 heljoht: Andrew Dunscombe; ohj: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 hel-14 kesjoht: Howard Arman; ohj: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 huh-13 kesjoht: Michael Wendeberg; ohj: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 kesjoht: Michael Wendeberg; ohj: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Rigoletto (Verdi) 15 syy-9 tamjoht: Pietro Rizzo; ohj: Rosetta Cucchi
Ja Schatz (Duit) 21+ syyjoht: Erke Duit; ohj: Erke Duit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 syy-29 joujoht: NN; ohj: Bernd Mottl
La Wally (Catalani) 20 lok-16 joujoht: Modestas Pitrenas; ohj: Guy Joosten
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 22 jou-6 kesjoht: Vinzenz Praxmarer; ohj: Cusch Jung
La finta giardiniera (Mozart) 2 hel-3 kesjoht: Jeremy Carnall; ohj: Lydia Steier
Un ballo in maschera (Verdi) 27 hel-26 huhjoht: NN; ohj: Jim Lucassen
La forza del destino (concert) (Verdi) 8-14 maajoht: Pietro Rizzo
Eloise (Jenkins) 15-27 maajoht: Stéphane Fromageot; ohj: Natascha Ursuliak
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 tou-4 kesjoht: Otto Tausk; ohj: Aron Stiehl
Faust - Ein Requiem (Mitterer) 1-9 kesjoht: Wolfgang Mitterer; ohj: Stephan Müller
Don Giovanni (Mozart) 6 syy-30 joujoht: Otto Tausk / Attilio Tomasello; ohj: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 lok-28 tamjoht: Modestas Pitrėnas / Attilio Tomasello; ohj: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 mar-15 joujoht: Otto Tausk; ohj: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 mar-25 tamjoht: Stéphane Fromageot; ohj: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 joujoht: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 hel-23 toujoht: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; ohj: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 hel-4 toujoht: Stéphane Fromageot; ohj: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 hel-16 maajoht: Attilio Tomasello; ohj: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 tou-7 kesjoht: Otto Tausk; ohj: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 kes-4 heijoht: Attilio Tomasello; ohj: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 18-20 huhjoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Tajemství (Smetana) 4-5 toujoht: Jiri Strunc; ohj: Dominik Benes
Tosca (Puccini) 26 syy-6 lokjoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 lokjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 marjoht: Hans Huyssen; ohj: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 joujoht: Johannes Knapp; ohj: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 jou-5 tamjoht: Inga Hilsberg; ohj: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 tamjoht: Mario Zambelli; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 maajoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 maajoht: Peter Christian Feigel; ohj: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 toujoht: Ricardo Minasi; ohj: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 lok
The Bear (Walton) 11 mar
Prestami tua moglie (Leoncavallo) 31 tam-5 heljoht: Charl de Villiers; ohj: Serge Honegger
The Bear (Walton) 5 kes
Three Decembers (Heggie) 19-26 lokjoht: Charl de Villiers; ohj: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jenůfa (Janáček) 23 syy-31 lokjoht: Fabio Luisi / Patrick Lange; ohj: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 27 syy-14 heijoht: Cornelius Meister; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Roberto Devereux (Donizetti) 28 syy-19 lokjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Giancarlo Del Monaco
Tosca (Puccini) 29 syy-6 tamjoht: Fabio Luisi / Marco Armiliato; ohj: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 lok-16 marjoht: Pavel Baleff; ohj: Damiano Michieletto
Sale (Handel) 4-27 marjoht: Laurence Cummings; ohj: Christoph Marthaler
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 mar-4 joujoht: Christopher Hogwood; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Schatzinsel (Schwemmer) 7 mar-13 heijoht: Thomas Rösner / Jochen Rieder; ohj: Nadja Loschky
Un ballo in maschera (Verdi) 24 mar-14 joujoht: Nello Santi; ohj: David Pountney
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 jou-5 heijoht: Alain Altinoglu; ohj: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 jou-6 heljoht: Patrick Lange; ohj: Adrian Marthaler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1-12 tamjoht: Alexander Vedernikov; ohj: Grischa Asagaroff
Pagliacci (Leoncavallo) 1-9 tamjoht: Alexander Vedernikov; ohj: Grischa Asagaroff
Tannhäuser (Wagner) 13 tam-2 heljoht: Marc Erich Albrecht; ohj: Harry Kupfer
La scala di seta (Rossini) 19-30 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 3 hel-13 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 7-17 heljoht: Thomas Rösner; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 15 hel-3 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Philippe Sireuil
Carmen (Bizet) 8-17 maajoht: Patrick Fournillier; ohj: Matthias Hartmann
Drei Schwestern (Eötvös) 9 maa-14 huhjoht: Michael Boder; ohj: Herbert Fritsch
Madama Butterfly (Puccini) 14 maa-6 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: Grischa Asagaroff
Parsifal (Wagner) 23 maa-1 huhjoht: Mikko Franck; ohj: Claus Guth
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7 huh-21 kesjoht: Teodor Currentzis / Keri-Lynn Wilson; ohj: Andreas Homoki
Rinaldo (Handel) 12-21 huhjoht: Ivor Bolton; ohj: Jens Daniel Herzog
Der geduldige Sokrates (Telemann) 25 huh-8 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Claudia Blersch
Falstaff (Verdi) 26 huh-12 toujoht: Nello Santi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La traviata (Verdi) 5-18 toujoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Jürgen Flimm
Don Giovanni (Mozart) 26 tou-27 kesjoht: Robin Ticciati / Fabio Luisi; ohj: Sebastian Baumgarten
Rusalka (Dvořák,A) 2-15 kesjoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Matthias Hartmann
Opera anthology (Wagner) 14-29 kesjoht: Arno Waschk; ohj: Hans Neuenfels
La straniera (Bellini) 23 kes-14 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 kes-12 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Alexandre Bis (Martinů) 21+ syyjoht: Thomas Barthel; ohj: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 syy-26 lokjoht: Marc Albrecht; ohj: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 syy-11 lokjoht: Robin Ticciati; ohj: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 syy-21 kesjoht: Fabio Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 syy-22 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 lok-11 touohj: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 lok-1 marjoht: Friedemann Layer; ohj: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 mar-11 joujoht: Patrick Lange; ohj: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 marjoht: Sebastian Weigle; ohj: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 mar-7 joujoht: Patrick Lange; ohj: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 mar-28 kesjoht: Francesco Angelico / Jochen Rieder; ohj: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 jou-11 tamjoht: Fabio Luisi / Thomas Rösner; ohj: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 jou-5 tamjoht: Laurence Cummings; ohj: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 jou-3 tamjoht: Nello Santi; ohj: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 tam-1 heljoht: Patrick Fournillier; ohj: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 tam-25 heljoht: Giovanni Antonini; ohj: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 heljoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 heljoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 hel-1 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 maa-1 huhjoht: Fabio Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 maajoht: Constantin Trinks; ohj: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 maa-2 huhjoht: Fabio Luisi; ohj: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 huh-18 toujoht: Jiri Belohlavek; ohj: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 huh-10 toujoht: Nello Santi; ohj: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 huh-4 toujoht: Alain Altinoglu; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 toujoht: Riccardo Minasi; ohj: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 tou-14 kesjoht: Ivor Bolton; ohj: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 toujoht: Erik Nielsen; ohj: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 kes-13 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 kes-13 heijoht: Andriy Yurkevych; ohj: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 kes-12 heijoht: Vasily Petrenko; ohj: Matthias Hartmann