2012/13 > Tšekki 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Tšekki

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Puola
Saksa

Tšekki
 
Itävalta Slovakia
Unkari

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 7 syy-7 lokjoht: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; ohj: James Conway
La Périchole (Offenbach) 9 syy-17 heljoht: Caspar Richter / Pavel Šnajdr; ohj: Tomáš Studený
Turandot (Puccini) 11 syy-25 toujoht: Jakub Klecker / Ondrej Olos; ohj: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 15 syy-3 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Jan Zbavitel / Ondrej Olos; ohj: Ladislav Štros
La Dafne (Hanzlík) 16 syy-27 huhjoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Nabucco (Verdi) 19 syy-30 toujoht: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; ohj: György Selmeczi
Das Wunder der Heliane (Korngold) 27 syy-20 marjoht: Peter Feranec / Pavel Šnajdr; ohj: Heinz Lukas-Kindermann
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 2-13 lokohj: Tomáš Pilař
Rusalka (Dvořák,A) 5 lok-4 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 16 lok-7 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zbyněk Srba
Prodaná nevěsta (Smetana) 28 lok-12 kesjoht: Petr Vronský / Jaroslav Kyzlink; ohj: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 30 lok-11 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Václav Věžník
Osud (Janáček) 16 mar-20 tamjoht: Jakub Klecker; ohj: Ansgar Haag
Kát'a Kabanová (Janáček) 25 marjoht: Stefan Veselka; ohj: Harry Kupfer
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 1 jou-13 maajoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zdeněk Kaloč
I vespri siciliani (Verdi) 11 tam-5 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Ladislav Adamík
Die Schöpfung (Haydn) 17 tam-12 maajoht: Caspar Richter / Ondrej Olos; ohj: Uwe Scholz
Madama Butterfly (Puccini) 25 tam-21 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Jiří Nekvasil
Její pastorkyňa (Janáček) 1 hel-16 maajoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zdeněk Kaloč
Lo speziale (Haydn) 12-16 heljoht: Ondrej Olos; ohj: Tomáš Studený
A Midsummer Night's Dream (Britten) 8 maa-1 kesjoht: Jakub Klecker; ohj: Roman Meluzín
Netopýr (Strauss,J) 22 maa-6 kesjoht: Kaspar Zehnder / Ondrej Olos; ohj: Ondřej Havelka
Don Giovanni (Mozart) 17 tou-18 kesjoht: Peter Feranec; ohj: Bruno Berger-Gorski
Carmen (Bizet) 13 syy-19 heljoht: Jan Zbavitel; ohj: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 syy-31 toujoht: Peter Feranec; ohj: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 syy-2 toujoht: Peter Feranec; ohj: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 lok-15 heljoht: Jakub Klecker; ohj: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 lok-15 heljoht: Jakub Klecker; ohj: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 5 lok-14 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 lok-16 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 lok-5 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 lok-21 maajoht: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; ohj: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 lok-16 maajoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 mar-18 kesjoht: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; ohj: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 mar-20 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; ohj: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 mar-19 maajoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 jou-15 maajoht: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; ohj: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 tam-3 toujoht: Ondrej Olos; ohj: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 hel-30 huhjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 maa-15 kesjoht: Jakub Klecker / Ondrej Olos; ohj: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 maa-20 kesjoht: Jakub Klecker; ohj: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 huhjoht: Caspar Richter / Ondrej Olos; ohj: Uwe Scholz
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 tou-3 kesjoht: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; ohj: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 27 syy-29 huhjoht: Mario De Rose; ohj: Jana Kališová
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 14 jou-7 maajoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Oldřich Kříž
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 15 hel-30 huhjoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Dagmar Hlubková
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 25 maa-28 huhohj: Jana Kališová
Pagliacci (Leoncavallo) 28 maa-13 huhohj: Josef Průdek
Don Pasquale (Donizetti) 8 huhohj: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 25-31 heijoht: Mario De Rose; ohj: Jana Kališová
Tosca (Puccini) 27 syy-2 lokjoht: Martin Peschík; ohj: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 lokjoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Dagmar Hlubková
Hello Dolly! (Herman) 25 lok
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 lokjoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Oldřich Kříž
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
Robinson Crusoe (Offenbach) 21 syy-7 toujoht: František Babický; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 7 lok-28 huhjoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 9 lok-27 toujoht: Martin Doubravský; ohj: Zdeněk Kaloč
Madama Butterfly (Puccini) 13 lokjoht: František Babický; ohj: Václav Věžník
Der Freischütz (Weber) 18 lok-18 toujoht: František Babický; ohj: Werner Pichler
The Merry Widow (Lehár) 20 lok-5 huhjoht: František Babický; ohj: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 30 lokjoht: František Babický; ohj: Václav Věžník
The Demon (Rubinstein) 31 lokjoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
Don Quichotte (Massenet) 23 mar-30 toujoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 hel-10 toujoht: František Babický; ohj: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 17 hel-12 tou
La forza del destino (Verdi) 24 toujoht: Martin Doubravský; ohj: Tomáš Pilař
La forza del destino (Verdi) 18 syy-30 lokjoht: Martin Doubravský; ohj: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-29 lokjoht: František Babický; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 syyjoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 lokjoht: František Babický; ohj: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 lokjoht: František Babický; ohj: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 lokjoht: František Babický; ohj: Josef Průdek
Olomouc, Moravian Theatre Olomouc  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 jou-21 toujoht: Miloslav Oswald; ohj: Martin Otava
Netopýr (Strauss,J) 22 hel-24 toujoht: Tomáš Hanák; ohj: Zbyněk Brabec
My Fair Lady (Loewe) 6 huh
Carmen (Bizet) 21 huh-5 tou
Prodaná nevěsta (Smetana) 27 huh
Polska krev (Nedbal) 4 tou-23 kes
Turandot (Puccini) 7+ kes
Netopýr (Strauss,J) 17 syy-7 lok
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 syy
My Fair Lady (Loewe) 21 syy
Carmen (Bizet) 28 syy
Falstaff (Verdi) 4-22 lok
Concert (Wagner) 9-14 lok
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 lok
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 lok
Polska krev (Nedbal) 27 lok
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
La traviata (Verdi) 7 syy-30 mar
Uličnice (Beneš) 8 syy-10 maajoht: Karel Mládek; ohj: Gustav Skála
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 syy-25 maa
Paganini (Lehár) 6 lok-29 tam
Nabucco (Verdi) 14 lok-13 toujoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 mar-27 huh
Netopýr (Strauss,J) 16 jou-11 toujoht: Petr Chromčák; ohj: Rudolf Tesáček
The Devil and Kate (Dvořák,A) 24 hel-7 toujoht: Petr Šumník; ohj: Lubor Cukr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 huh-17 tou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 syy-17 lok
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 syy-29 lok
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 syy
Madama Butterfly (Puccini) 12-15 lok
Nabucco (Verdi) 25 lok
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Let's Make an Opera! (Britten) 12 syy-17 kesjoht: Jan Šrubař; ohj: Lubor Cukr
La Wally (Catalani) 20 syy-24 heljoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: Václav Klemens
The Bartered Bride (Smetana) 28 syy-8 toujoht: Jan Šrubař; ohj: Ilja Racek
Nabucco (Verdi) 29 syy-9 toujoht: Tomáš Brauner; ohj: Michael Tarant
Armida (Dvořák,A) 4 lok-14 tamjoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: Jiří Nekvasil
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 12 lok-9 kesjoht: Karol Kevický / Jan Šrubař; ohj: Pavel Mikuláštík
Katya Kabanova (Janáček) 15 mar-24 toujoht: Robert Jindra / Jakub Žídek; ohj: Jiří Nekvasil
La bohème (Puccini) 6 jou-23 huhjoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: Tomáš Studený
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 20 jou-16 kesjoht: Jan Šrubař / Marek Prášil; ohj: Pavel Mikuláštík
The Makropulos Case (Janáček) 9-22 tamjoht: Robert Jindra
Fedora (Giordano) 17 tam-10 heljoht: Zbyněk Müller; ohj: Peter Gábor
Roméo et Juliette (Gounod) 27 tam-19 huhjoht: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; ohj: Peter Gábor
La traviata (Verdi) 13-26 heljoht: Jan Chalupecký; ohj: Carmen Or
Lohengrin (Wagner) 7 maa-12 kesjoht: Robert Jindra; ohj: ROCC
Anna Bolena (Donizetti) 6-19 kesjoht: Oliver Dohnányi / Jan Šrubař; ohj: Ivan Krejčí
Anna Bolena (Donizetti) 17 syy-30 maajoht: Oliver Dohnányi / Jakub Žídek; ohj: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 syyjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 syy-20 tou
Ernani (Verdi) 10 lok-6 toujoht: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; ohj: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 lok-23 marjoht: Robert Jindra / Jan Srubař; ohj: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 lok-3 tou
Lohengrin (Wagner) 1 mar-18 joujoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: ROCC
The Bartered Bride (Smetana) 16 mar-29 joujoht: Jan Šrubař; ohj: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 jou-1 kesjoht: Marko Ivanovič; ohj: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 jou-2 toujoht: Jan Šrubař / Marek Prášil; ohj: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 tam-4 kesjoht: Tomáš Brauner; ohj: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 hel-20 toujoht: Charles Olivieri Munroe; ohj: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 huh-24 toujoht: Jan Chalupecký; ohj: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 toujoht: Robert Jindra; ohj: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 kesjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
La Gioconda (Ponchielli) 5 syy-26 huhjoht: Tomáš Brauner; ohj: Oldřich Kříž
Rigoletto (Verdi) 9 syy-21 marjoht: Ivan Pařík / Tomáš Brauner / Jiří Štrunc; ohj: Róbert Alföldi
Don Giovanni (Mozart) 21 syy-17 maa
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 syy-20 huhjoht: Ivan Pařík / Jiří Štrunc; ohj: Blažena Hončarivová
Turandot (Puccini) 29 syy-23 maajoht: Jiří Štrunc; ohj: Václav Málek
In the Penal Colony (Glass) 30 syyjoht: Petr Kofroň; ohj: Viktorie Čermáková
Netopýr (Strauss,J) 6 lok-30 huhjoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Petr Novotný
Ruze z Argentiny (Beneš) 14 lok-15 toujoht: Jan Rezek; ohj: Martin Pacek
Tajemství (Smetana) 27 lok-23 toujoht: Jiří Štrunc; ohj: Dominik Beneš
Kníže Igor (Borodin) 11 joujoht: Petr Kofroň; ohj: Michael Tarant
Die Zauberflöte (Mozart) 22 jou-9 huhjoht: Ivan Pařík; ohj: Jana Kališová
Faust (Gounod) 19 tam-21 toujoht: Tomáš Brauner; ohj: Jiří Heřman
Polska krev (Nedbal) 23 hel-31 toujoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Jan Ježek
La Voix humaine (Poulenc) 16 maa-31 tou
Tosca (Puccini) 6 huh-28 toujoht: Petr Kofroň; ohj: Jan Burian
Faust (Gounod) 5 syy-30 lok
La Gioconda (Ponchielli) 8 syyjoht: Tomáš Brauner; ohj: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22-27 syyjoht: Jiří Štrunc; ohj: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 syy-4 lokjoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 lokjoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19-20 lokjoht: Jiří Štrunc; ohj: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 lokjoht: Jan Rezek; ohj: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23-29 lokjoht: Petr Kofroň; ohj: Jan Burian
Voják a tanečnice (Martinů) 25+ tamjoht: Petr Kofroň; ohj: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5+ huhjoht: Tomáš Brauner; ohj: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ kesjoht: Jiří Štrunc; ohj: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 24 elo-11 kesjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: David Radok
Don Giovanni (Mozart) 25 elo-23 kesjoht: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 31 elo-27 huhjoht: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Joël Lauwers
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 syy-18 kesjoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; ohj: Josef Průdek
Così fan tutte (Mozart) 22 syy-20 huhjoht: Robert Jindra / Jan Chalupecký; ohj: Martin Čičvák
Orfeo ed Euridice (Gluck) 2 hel-16 toujoht: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; ohj: Hartmut Schörghofer
L'olimpiade (Mysliveček) 2-6 toujoht: Václav Luks; ohj: Ursel Herrmann
Don Giovanni (Mozart) 23 elo-7 kesjoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 elo-29 toujoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; ohj: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 syy-17 toujoht: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; ohj: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 syy-3 kesjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 syy-5 kesjoht: Robert Jindra / Jan Chalupecký; ohj: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 mar-23 maajoht: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Tomorrow there will be... (Březina) 25 syy-19 maa
Toufar (Březina) 18 syy-6 joujoht: Jiří Štrunc; ohj: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3 syy-29 toujoht: Zbyněk Müller; ohj: Ondřej Havelka
The Jacobin (Dvořák,A) 4 syy-1 kesjoht: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; ohj: Jiří Heřman
Čarokraj (Ivanovič) 8 syy-15 kesjoht: Marko Ivanovič / David Švec; ohj: Petr Forman
La traviata (Verdi) 14 syy-6 kesjoht: Jan Chalupecký / Jaroslav Kyzlink; ohj: Jana Kališová
Rusalka (Dvořák,A) 18 syy-5 kesjoht: Jakub Hrůša / Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; ohj: Jiří Heřman
Carmen (Bizet) 20 syy-20 toujoht: Robert Jindra / Zbyněk Müller; ohj: Jozef Bednárik
Pelléas et Mélisande (Debussy) 30 syy-17 kesjoht: Jean-Luc Tingaud / David Švec; ohj: Rocc
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 lok-28 huhjoht: David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Simone Sandroni
Kát'a Kabanová (Janáček) 16-20 lokjoht: Tomáš Netopil / Robert Jindra; ohj: Robert Wilson, Jean Yves Courregelongue
Libuse (Smetana) 28 lok-8 toujoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; ohj: Petr Novotný
The Bartered Bride (Smetana) 30 lok-22 kesjoht: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 4 mar-22 kesjoht: Jan Chalupecký; ohj: Marián Chudovský
Jenůfa (Janáček) 31 tam-22 toujoht: Ondrej Lenárd; ohj: Jiří Nekvasil
The Miracles of Mary (Martinů) 17-22 huhjoht: Jiří Bělohlávek / David Švec; ohj: Jiří Heřman
The Two Widows (Smetana) 30 tou-21 kesjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Čarokraj (Ivanovič) 27 elo-23 kesjoht: Marko Ivanovič / David Švec; ohj: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 syy-16 kesjoht: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; ohj: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 syy-30 toujoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 syy-5 toujoht: Robert Jindra / Zbyněk Müller; ohj: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 syy-3 toujoht: Jan Chalupecký; ohj: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 syy-4 kesjoht: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 syy-21 toujoht: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; ohj: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 syy-7 heljoht: David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 syy-8 toujoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; ohj: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 lok-4 huhjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 lok-28 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; ohj: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 tam-22 toujoht: Ondrej Lenárd; ohj: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 heljoht: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; ohj: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 maa-1 kesjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 24-31 elojoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Arnaud Bernard
Rigoletto (Verdi) 25 elo-5 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Karel Jernek
Otello (Verdi) 26 elo-16 huhjoht: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; ohj: Dominik Neuner, Lubor Cukr
Trubadúr (Verdi) 29 elo-11 huhjoht: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; ohj: Lubor Cukr
Nabucco (Verdi) 30 elo-30 kesjoht: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; ohj: Karel Němec
Aida (Verdi) 1 syy-28 kesjoht: Enrico Dovico / Richard Hein / Jiří Mikula / Jiří Kyzlink; ohj: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 4 syy-18 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; ohj: Karel Jernek
La bohème (Puccini) 6 syy-23 kesjoht: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; ohj: Ondřej Havelka
Turandot (Puccini) 9 syy-21 kesjoht: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; ohj: Václav Věžník
Tosca (Puccini) 12 syy-19 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; ohj: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 13 syy-20 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; ohj: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 15 syy-29 kesjoht: František Drs / Jiří Mikula; ohj: Zdeněk Troška
Pagliacci (Leoncavallo) 16 syy-7 toujoht: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; ohj: Inga Levant
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 syy-7 toujoht: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; ohj: Inga Levant
Die Zauberflöte (Mozart) 7 lok-22 kesjoht: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; ohj: Ladislav Štros
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 mar-12 kesjoht: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; ohj: Martin Otava
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 mar-16 maajoht: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; ohj: Martin Otava
Valka s mloky (Franz) 10 tam-3 maajoht: Marko Ivanović / František Drs; ohj: David Drábek
Don Carlos (Verdi) 28 maa-26 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; ohj: Manfred Schweigkofler
Persephone (concert) (Stravinsky) 23-28 toujoht: Jiří Štrunc
La traviata (Verdi) 30 elo-14 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 elo-22 kesjoht: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; ohj: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 syy-7 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; ohj: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 syy-28 joujoht: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; ohj: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 syy-1 toujoht: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; ohj: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 syy-19 kesjoht: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; ohj: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 syy-6 toujoht: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; ohj: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-19 heljoht: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; ohj: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 syy-27 kesjoht: František Drs / Jiří Mikula; ohj: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 lok-12 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; ohj: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 lok-11 toujoht: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; ohj: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 lok-5 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 mar-26 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; ohj: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 tam-25 toujoht: Hilary Griffiths / Richard Hein; ohj: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 tam-30 toujoht: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; ohj: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 toujoht: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 tou-24 kesjoht: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; ohj: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 kesjoht: Marko Ivanović, František Drs; ohj: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Komedianti (Leoncavallo) 31 elo-11 huhjoht: Norbert Baxa
Na tý louce zelený (Beneš) 5 syy-31 joujoht: Norbert Baxa
Nabucco (Verdi) 5 lok-5 toujoht: Milan Kaňák; ohj: Martin Dubovic
Rusalka (Dvořák,A) 20 lok-23 maa
V studni (Blodek) 4 mar
Vinobraní (Nedbal) 7 mar-8 hel
Così fan tutte (Mozart) 30 mar-6 hel
Requiem (Mozart) 4 jou
Aida (Verdi) 23 toujoht: Norbert Baxa
La traviata (Verdi) 7-11 kesjoht: Miloš Formáček; ohj: Martina Dubovice
La traviata (Verdi) 11 syy-15 lokjoht: Miloš Formáček; ohj: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 syy-5 lokjoht: Milan Kaňák; ohj: Martin Dubovic
Hraběnka Marica () 13+ jou