2012/13 > Italia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 tamjoht: Carla Delfrate; ohj: Arnaud Bernard
L'Enfant prodigue (Debussy) 11-13 tamjoht: Carla Delfrate; ohj: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 heljoht: Renato Palumbo; ohj: Arnaud Bernard
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Belisario (Donizetti) 21-23 syyjoht: Roberto Tolomelli; ohj: Luigi Barilone
Maria Stuarda (Donizetti) 12-14 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 19-21 lokjoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 9-11 marjoht: Stefano Montanari; ohj: Francesco Bellotto
La serenata al vento (Finzi,A) 1 joujoht: Diego Montrone; ohj: Otello Cenci
Ginevra di Scozia (concert) (Mayr) 16 kesjoht: George Petrou
Il trovatore (Verdi) 1-3 syyjoht: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 syyjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 lokjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 marjoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 marjoht: Paolo Belloli; ohj: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 tamjoht: Maria Galantino; ohj: Corrado Abbati
Bolzano, Teatro Comunale  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-13 tamjoht: Ekhart Wycik; ohj: Michael Hunt
War Sum Up (Ratniece) 11 syyjoht: Kaspars Putnins; ohj: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 marjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 tamjoht: Ekhart Wycik; ohj: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 heljoht: Walter Kobéra; ohj: Béatrice Lachaussée
Brescia, Teatro Grande  / 
Tosca (Puccini) 5-7 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Elena Barbalich
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
Capuleti e Montecchi (Bellini) 2-4 marjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Sam Brown
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-24 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pier Luigi Pizzi(original),Paolo Panizza(revival)
Ernani (Verdi) 14-16 joujoht: Antonio Pirolli; ohj: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 mar-1 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 27 syyjoht: Christian Capocaccia; ohj: Sam Brown
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
Tosca (Puccini) 30 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Elena Barbalich
Ernani (Verdi) 29 mar-1 joujoht: Antonio Pirolli; ohj: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-11 tamjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
L'Olandese volante (Wagner) 2 maaohj: Lucas Simon
Otello (Verdi) 26-28 syyjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 lokjoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 marjoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-13 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 maajoht: Domenico Virgili; ohj: Guia Farinelli Mascagni
Parisina (Mascagni) 16 maajoht: Domenico Virgili; ohj: Guia Farinelli Mascagni
Scanderbeg (Vivaldi) 3-5 touohj: Zhani Ciko
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Tosca (Puccini) 17-21 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 lokjoht: Christian Capocaccia; ohj: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 marjoht: Antonio Pirolli; ohj: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 mar-2 joujoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pierluigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
Il pipistrello (Strauss,J) 26 joujoht: Marco Fiorini; ohj: Corrado Abbati
Otello (Verdi) 2 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 marjoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6 joujoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Genova, Opera di Genova  / 
Don Giovanni (Mozart) 24 mar-2 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elisabetta Courir
Turandot (Puccini) 23-30 joujoht: Donato Renzetti; ohj: Giuliano Montaldo
Macbeth (Verdi) 19-27 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Henning Brockhaus
Rigoletto (Verdi) 1-10 maajoht: Carlo Rizzari; ohj: Rolando Panerai
La traviata (Verdi) 18-31 toujoht: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; ohj: Jean-Louis Grinda
Rigoletto (Verdi) 13-24 marjoht: Fabio Luisi; ohj: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 jou-5 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 hel-2 maajoht: Valerio Galli
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 maajoht: Johannes Wildner; ohj: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 huhjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 toujoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 kesjoht: Bruno Campanella; ohj: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
La fuga in maschera (Spontini) 31 elo-2 syyjoht: Corrado Rovaris; ohj: Leo Muscato
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 lok
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
I puritani (Bellini) 3-7 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Carmelo Rifici
Macbeth (Verdi) 7-11 marjoht: Giampaolo Maria Bisanti; ohj: Henning Brockhaus
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
L'arlesiana (Cilea) 27-29 syyjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 marjoht: Giampaolo Maria Bisanti; ohj: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
La traviata (Verdi) 12-13 joujoht: Bruno Aprea; ohj: Paolo Trevisi
La vedova allegra (Lehár) 20 tamjoht: Orlando Pulin; ohj: Umberto Scida
Napoli Milionaria! (Rota) 15-16 maajoht: Matteo Beltrami; ohj: Fabio Sparvoli
Così fan tutte (Mozart) 18 toujoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Alessio Pizzech
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Tosca (Puccini) 29-30 syyjoht: Julian Kovatchev; ohj: Renzo Giacchieri
La traviata (Verdi) 24-25 marjoht: Bruno Aprea; ohj: Paolo Trevisi
Napoli Milionaria! (Rota) 23-24 heljoht: Matteo Beltrami; ohj: Fabio Sparvoli
Carmen (Bizet) 23-24 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 joujoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 hel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 heljoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Mantova, Teatro Sociale  / 
My Fair Lady (Loewe) 11 heljoht: Emanuele Friello
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 maajoht: Hirofumi Yoshida; ohj: Alessio Pizzech
La bohème (Puccini) 10-14 joujoht: Elio Orciuolo; ohj: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
Lohengrin (Wagner) 7-27 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Claus Guth
Falstaff (Verdi) 15 tam-12 heljoht: Daniel Harding; ohj: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 1-20 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: Daniele Abbado
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 hel-15 maajoht: Hartmut Haenchen; ohj: Andreas Homoki
Cuore di cane (Raskatov) 13 maa-3 huhjoht: Valery Gergiev; ohj: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 28 maa-21 huhjoht: Valery Gergiev / Gaetano d'Espinosa; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Oberto (Verdi) 17 huh-14 toujoht: Riccardo Frizza; ohj: Mario Martone
Götterdämmerung (Wagner) 18 tou-7 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers, Luc de Wit
Das Rheingold (Wagner) 17-24 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 18-25 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 20-27 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Götterdämmerung (Wagner) 22-29 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Un ballo in maschera (Verdi) 9-25 heijoht: Daniele Rustioni; ohj: Damiano Michieletto
La scala di seta (Rossini) 20-30 syyjoht: Christophe Rousset; ohj: Damiano Michieletto
Don Carlos (Verdi) 12-29 lokjoht: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; ohj: Stéphane Braunschweig
Aida (Verdi) 25 lok-19 marjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Franco Zeffirelli
La traviata (Verdi) 7 jou-4 tamjoht: Daniele Gatti; ohj: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 heljoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Mary Zimmermann
Il trovatore (Verdi) 15 hel-7 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 maajoht: Daniel Barenboim; ohj: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 huhjoht: Antonio Pappano; ohj: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 tou-10 kesjoht: Esa-Pekka Salonen; ohj: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 kes-18 heijoht: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; ohj: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 heijoht: Donato Renzetti; ohj: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 lok-19 marjoht: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; ohj: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
Don Carlos (Verdi) 17-21 lokjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Joseph Franconi Lee
Oliver Twist (Carrara) 16-17 joujoht: Flavio Scogna; ohj: Soo Sho
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-3 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Tiziano Santi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-17 heljoht: Francesco Angelico
Otello (Verdi) 10-15 maajoht: Maurizio Barbacini; ohj: Pier Francesco Maestrini
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 mar-1 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 joujoht: Roberto Molinelli; ohj: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 heljoht: Eric Hull; ohj: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 huhjoht: Patrick Fournillier; ohj: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
La traviata (Verdi) 5-15 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Ferzan Ozpetek
Il campanello dello speziale (Donizetti) 16-22 joujoht: Bruno Cinquegrani; ohj: Riccardo Canessa
Rusalka (Dvořák,A) 19-29 tamjoht: John Fiore; ohj: Manfred Schweigkofler
La fuga in maschera (Spontini) 10-17 heljoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Leo Muscato
Messa da Requiem (Verdi) 24 hel-3 maajoht: Nicola Luisotti
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-28 huhjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Yannis Kokkos
Rigoletto (Verdi) 17-26 toujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Arnaud Bernard
Demetrio e Polibio (Rossini) 29 tou-7 kesjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Davide Livermore
West Side Story (Bernstein) 22-28 kesjoht: Donald Chan; ohj: Joey McKneely
Carmina Burana (Orff) 21-26 heijoht: Jordi Bernàcer; ohj: Shen Wei
Mysterium (concert) (Rota) 19-20 lokjoht: Giuseppe Grazioli
Aida (Verdi) 5-17 joujoht: Nicola Luisotti; ohj: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 tamjoht: Bruno Campanella; ohj: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 28 hel-9 maajoht: John Axelrod; ohj: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 huhjoht: Nicola Luisotti; ohj: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 tou-8 kesjoht: Nello Santi; ohj: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 syy-3 lokjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Lorenzo Amato
Salome (Strauss) 15-26 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 5-7 lokjoht: Carlo Goldstein; ohj: Marco Castoldi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-4 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-20 tamjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
Macbeth (Verdi) 4-6 lokjoht: Giuseppe Sabbatini; ohj: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 tamjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
La traviata (Verdi) 19-21 lokjoht: Steven Mercurio; ohj: Hugo De Ana(original),Filippo Tonon(revival)
Nabucco (Verdi) 23-27 joujoht: Antonio Pirolli; ohj: Stefano Poda
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 syyjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 joujoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Rigoletto (Verdi) 1-18 lokjoht: Daniel Oren / Francesco Ivan Ciampa; ohj: Elisabetta Brusa
La battaglia di Legnano (Verdi) 6-27 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Pier Luigi Pizzi
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 tamjoht: Massimo Zanetti / Francesco Ivan Ciampa; ohj: Pier Luigi Samaritani(original), Massimo Gasparon(revival)
Nabucco (Verdi) 4-13 maajoht: Renato Palumbo / Francesco Ivan Ciampa; ohj: Boris Stetka(original), Daniele Abbado(revival)
Parsifal (concert) (Wagner) 29 maajoht: Juraj Valcuha
Mefistofele (Boito) 1 kesjoht: Pietro Mianiti
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 lokjoht: Jader Bignamini; ohj: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 lokjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 lokjoht: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 lokjoht: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Federico Grazzini
Stabat Mater (Dvořák,A) 18 huhjoht: Daniel Oren
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Tosca (Puccini) 11-13 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Elena Barbalich
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-17 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pier Luigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Ernani (Verdi) 9-11 joujoht: Antonio Pirolli; ohj: Andrea Cigni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-19 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 17-19 tamjoht: Christian Capocaccia; ohj: Sam Brown
Otello (Verdi) 10-12 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 lokjoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Don Carlos (Verdi) 28-30 lokjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Joseph Franconi Lee
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-20 joujoht: Aldo Sisillo; ohj: Rosetta Cucchi
Otello (Verdi) 22-24 maajoht: Maurizio Barbacini; ohj: Alberto Fassini(original), Pier Francesco Maestrini(revival)
Rigoletto (Verdi) 6-9 huhjoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Il trovatore (Verdi) 7-10 huhjoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 8-11 huhjoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 12-15 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 mar-1 joujoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 heljoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 heljoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 toujoht: Fabrizio Dorsi; ohj: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Turandot (Puccini) 12-14 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Ezio Frigerio
La traviata (Verdi) 16-18 marjoht: Bruno Aprea; ohj: Paolo Trevisi
Nabucco (Verdi) 4-6 joujoht: Gianluca Martinenghi; ohj: Antoine Selva
Le nozze di Figaro (Mozart) 25-27 tamjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Lev Pugliese
Otello (Verdi) 15-17 heljoht: Claudio Micheli; ohj: Enrico Stinchelli
La serva padrona (Pergolesi) 21 maajoht: Carlo Ipata
Falcone e Borsellino (Fortunato) 6-7 huhjoht: Elio Orciuolo; ohj: Lorenzo Maria Mucci
La forza del destino (Verdi) 11-13 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 mar-1 joujoht: Nahel Al Halabi; ohj: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 tam
Il Flaminio (Pergolesi) 22 tamjoht: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 heljoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 maajoht: Elio Orciuolo; ohj: Marco Spada
Amici (Bellisario) 14 maa
Il mantello (Chailly) 14 maaohj: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 huhohj: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-13 tamjoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-3 heljoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pierluigi Pizzi, Paolo Panizza
The Rape of Lucretia (Britten) 22-24 maajoht: Jonathan Webb; ohj: Daniele Abbado
Dido and Aeneas (Purcell) 14 huhjoht: Luca Giardini; ohj: Gabriella Medetti
Macbeth (Verdi) 8-16 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Das Rheingold (Wagner) 30 marjoht: Léo Warynski; ohj: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 1 jou
Siegfried (Wagner) 1 joujoht: Léo Warynski; ohj: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 2 jou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-20 tamjoht: Francesco Angelico; ohj: Damiano Michieletto(original), Eleonora Gravagnola(revival)
Macbeth (Verdi) 1-3 maajoht: Roberto Abbado; ohj: Robert Wilson
The Rape of Lucretia (Britten) 5-7 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Daniele Abbado
My Fair Lady (Loewe) 29 mar-1 joujoht: Emanuele Friello; ohj: Massimo Romeo Piparo
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 27 mar-11 joujoht: Riccardo Muti; ohj: Adrian Noble
Il Naso (Shostakovich) 27 tam-3 heljoht: Alejo Pérez; ohj: Peter Stein
I due Foscari (Verdi) 6-16 maajoht: Riccardo Muti; ohj: Werner Herzog
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 5-13 huhjoht: Charles Dutoit; ohj: Carlus Padrissa
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 10-18 toujoht: Stefan Soltesz; ohj: Hugo de Ana
Don Pasquale (Donizetti) 18-25 kesjoht: Bruno Campanella; ohj: Ruggero Cappuccio
Curlew River (Britten) 27 kesjoht: James Conlon; ohj: Mario Martone
Nabucco (Verdi) 16-23 heijoht: Riccardo Muti; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Turandot (Puccini) 23-31 lokjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Roberto De Simone(original), Mariano Bauduin(revival)
Ernani (Verdi) 27 mar-14 joujoht: Riccardo Muti; ohj: Hugo de Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 tam-6 heljoht: Charles Dutoit; ohj: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 tam-6 heljoht: Charles Dutoit; ohj: Laurent Pelly
Manon Lescaut (Puccini) 27 hel-8 maajoht: Riccardo Muti; ohj: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 maa-8 huhjoht: Roberto Abbado; ohj: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 toujoht: Donato Renzetti; ohj: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 kesjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 heijoht: James Conlon; ohj: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-27 heljoht: Kirill Petrenko
Passione secondo Matteo (concert) (Bach,JS) 25-26 maajoht: Antonio Pappano
Gianni Schicchi (Puccini) 2-5 tou
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-12 kesjoht: Antonio Pappano
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 lokjoht: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 16-18 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Federico Bertolani
Un ballo in maschera (Verdi) 7-9 joujoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 12-13 tamjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elisabetta Courir
Nabucco (Verdi) 15-17 heljoht: Antonio Pirolli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 12-14 lokjoht: Sergio Alapont; ohj: Andrea Cigni
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-4 marjoht: Giancarlo De Lorenzo; ohj: Marco Spada
Il signor Bruschino (Rossini) 17-18 marjoht: José Miguel Perez Sierra; ohj: Gabriella Medetti
Nabucco (Verdi) 7-9 joujoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Leo Muscato
Falstaff (Verdi) 11-15 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 lokjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 marjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 joujoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Henning Brockhaus
Savona, Opera Giocosa  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 lokohj: Sam Brown
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 9-10 marjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Maurizio Sguotti
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 10 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Luca Ferraris
Un ballo in maschera (Verdi) 21 kesjoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 22-23 kesjoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 10-15 heijoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elisabetta Courir
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 lokjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Andante italiano alla belga (Gregoretti) 7-9 syyjoht: Marco Angius; ohj: Mario Perrotta
Fuga straniera con moto (Cera) 7-9 syyjoht: Marco Angius; ohj: Mario Perrotta
La favola dei tre gobbi (Ciampi) 14-16 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Giorgio Bongiovanni
La traviata (Verdi) 18-23 syyjoht: Carlo Palleschi / Daniele Squeo; ohj: Stefano Monti
Doglie (Sannicandro) 13-15 syyjoht: Marco Angius; ohj: Sandra Del Falco
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 syyjoht: Marco Angius; ohj: Giorgio Bongiovanni
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 syyjoht: Carlo Palleschi; ohj: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 lokjoht: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-21 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Willy Decker(original),Stefan Heinrichs(revival)
Carmen (Bizet) 13-25 marjoht: Yutaka Sado; ohj: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 15-30 tamjoht: Renato Palumbo; ohj: Lamberto Puggelli
La bohème (Puccini) 19-29 tamjoht: Renato Palumbo; ohj: Vittorio Borrelli
Don Giovanni (Mozart) 15-24 heljoht: Christopher Hogwood; ohj: Michele Placido
La traviata (Verdi) 5-13 maajoht: Corrado Rovaris; ohj: Laurent Pelly
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14-24 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Vittorio Borrelli(original), Michael Hampe(revival)
Don Carlos (Verdi) 10-21 huhjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Hugo de Ana
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 17-26 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Kasper Holten
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-19 kesjoht: Daniele Rustioni; ohj: Vittorio Borrelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 kesjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Fabio Sparvoli
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 marjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Vittorio Borrelli
Il flauto magico (Mozart) 10-21 tamjoht: Christian Arming; ohj: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 heljoht: Pinchas Steinberg; ohj: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 heljoht: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; ohj: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 maajoht: Renato Palumbo; ohj: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 maajoht: Stefan Anton Reck; ohj: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 maajoht: Stefan Anton Reck; ohj: Vittorio Borrelli
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 kesjoht: Gianandrea Noseda; ohj: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 kes-6 heijoht: Christoph Campestrini; ohj: Hugo de Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 mar-2 joujoht: José Antonio Montaño; ohj: Italo Nunziata
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 tam-3 heljoht: Sergio Alapont; ohj: Italo Nunziata
La bohème (Puccini) 2-6 lokjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 marjoht: Francesco Ommassini; ohj: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 tam-2 heljoht: Sergio Alapont; ohj: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Stabat Mater (Rossini) 12-13 lokjoht: Gianluigi Gelmetti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 mar-6 joujoht: Corrado Rovaris; ohj: Ruggero Capuccio
Il corsaro (Verdi) 11-19 tamjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Gianluigi Gelmetti
Carmen (Bizet) 5-16 heljoht: Donato Renzetti; ohj: Carlos Saura
Macbeth (Verdi) 8-16 maajoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Henning Brockhaus
The Rape of Lucretia (Britten) 23-29 maajoht: Ryuichiro Sonoda; ohj: Nenad Glavan
La clemenza di Tito (Mozart) 13-27 huhjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Jean-Louis Grinda
Tosca (Puccini) 10-21 toujoht: Donato Renzetti; ohj: Giulio Ciabatti
Attila (Verdi) 21-25 kesjoht: Donato Renzetti; ohj: Enrico Stinchelli
Stabat Mater (Rossini) 11 heijoht: Gianluigi Gelmetti
Venezia, La Fenice  / 
Otello (Verdi) 16-30 marjoht: Myung Whun Chung; ohj: Francesco Micheli
Tristan und Isolde (Wagner) 18 mar-1 joujoht: Myung Whun Chung; ohj: Paul Curran
I masnadieri (Verdi) 18-26 tamjoht: Daniele Rustioni; ohj: Gabriele Lavia
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 tam-8 heljoht: Stefano Rabaglia; ohj: Bepi Morassi
La bohème (Puccini) 7-20 heljoht: Diego Matheuz; ohj: Francesco Micheli
Vec Makropulos (Janáček) 15-23 maajoht: Gabriele Ferro; ohj: Robert Carsen
La cambiale di matrimonio (Rossini) 16 maa-17 huhjoht: Stefano Montanari / Giovanni Battista Rigon; ohj: Enzo Dara
Don Giovanni (Mozart) 30 huh-28 toujoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-25 toujoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Così fan tutte (Mozart) 12-26 toujoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 21 kes-31 lokjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Àlex Rigola
Otello (Verdi) 10-17 heijoht: Myung Whun Chung; ohj: Francesco Micheli
Messa da Requiem (Verdi) 19 heijoht: Myung Whun Chung
La traviata (Verdi) 30 elo-28 syyjoht: Diego Matheuz; ohj: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 13 syy-26 lokjoht: Diego Matheuz; ohj: Calixto Bieito
Aspern (Sciarrino) 2-10 lokjoht: Marco Angius; ohj: Facoltà di Design e Arti IUAV di Venezia
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-30 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
L'Africaine (Meyerbeer) 23 mar-1 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-25 tamjoht: Alessandro de Marchi; ohj: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 tam-1 heljoht: Ottavio Dantone; ohj: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 hel-8 maajoht: Diego Matheuz; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 hel-9 maajoht: Diego Matheuz; ohj: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 hel-11 maajoht: Stefano Romani; ohj: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 maa-6 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Pier Luigi Pizzi
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 maa-5 huhjoht: Stefano Montanari; ohj: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 19 huh-30 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 huh-1 kesjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 toujoht: Daniele Callegari; ohj: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 kes-5 heijoht: Diego Matheuz; ohj: Damiano Michieletto
Otello (Verdi) 12-18 heiohj: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 29 elo-25 syyjoht: Daniele Rustioni; ohj: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 syyjoht: Daniele Rustioni; ohj: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 syyjoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 lokohj: Damiano Michieletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Macbeth (Verdi) 13-23 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Liliana Cavani
Attila (Verdi) 3-12 heljoht: Andrea Battistoni; ohj: Georges Lavaudant
Dido and Aeneas (Purcell) 19-21 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Marina Bianchi
Un giorno di regno (Verdi) 3-12 maajoht: Stefano Ranzani; ohj: Pier Luigi Pizzi(original), Paolo Panizza(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 huhjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Riccardo Canessa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-12 marjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Arnaud Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 heljoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 maajoht: Roberto Gianola; ohj: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 huhjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 marjoht: Xu Zhong; ohj: Francesco Maestrini