2012/13 > Puola 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

My Fair Lady (Loewe) 7 syy-23 kesjoht: Maciej Figas; ohj: Maciej Korwin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 syyjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Cezary Domagała
Rusalka (Dvořák,A) 22-26 syyjoht: Maciej Figas; ohj: Kristina Wuss
La traviata (Verdi) 17-20 lokjoht: Maciej Figas; ohj: Bodo Igesz
La bohème (Puccini) 8 mar-19 toujoht: Andrzej Knap; ohj: Maciej Prus
Hrabina Marica (Kálmán) 15 mar-7 huhjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 jou-14 huhjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Krzysztof Nazar
La Gioconda (Ponchielli) 11-12 tamjoht: Ruben Silva; ohj: Krzysztof Nazar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 16 tam-9 kesjoht: Jerzy Wołosiuk / Maciej Figas; ohj: Janina Niesobska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 27 tam-27 heljoht: Maciej Figas; ohj: Grzegorz Boniecki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 heljoht: Włodzimierz Szymański; ohj: Sławomir Żerdzicki
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 heljoht: Maciej Figas; ohj: Marianne Berglof
Die Zauberflöte (Mozart) 22-24 heljoht: Dirk Vermeulen; ohj: Matthias Remus
Carmen (Bizet) 14-17 maajoht: Maciej Figas; ohj: Bodo Igesz
Il trovatore (Verdi) 22-23 maajoht: Lukas Beikircher; ohj: Maciej Korwin
Halka (Moniuszko) 27 huh-16 kesjoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Don Giovanni (Mozart) 1 touohj: Andrejs Žagars
Khovanschina (Musorgsky) 9 tou
Nabucco (Verdi) 23-26 toujoht: Maciej Figas; ohj: Ryszard Peryt
Halka (Moniuszko) 20-23 syyjoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 syyjoht: Maciej Figas; ohj: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10-13 lokjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 13 lok-4 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Salome (Strauss) 7-13 marjoht: Michał Klauza; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 24-27 marjoht: Tadeusz Kozłowski / Jakub Kontz; ohj: Karolina Sofulak
Die Zauberflöte (Mozart) 2 jou-19 toujoht: Michał Klauza; ohj: Marek Weiss
Rothschild's Violin (Fleyshman) 26 tam-14 huhjoht: Michał Klauza; ohj: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 26 tam-14 huhjoht: Michał Klauza; ohj: Andrzej Chyra
Macbeth (Verdi) 9-13 hel
Madame Curie (Sikora) 8-9 maajoht: Wojciech Michniewski; ohj: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23-26 maa
Maria (Statkowski) 25-29 elojoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 syyjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 syy-13 lokjoht: Wojciech Michniewski; ohj: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 marjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 jouohj: Karolina Sofulak
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 19 syy-29 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
The Gypsy Baron (Strauss,J) 27 syy-22 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 3 lok-5 heijoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Henryk Baranowski
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 lok-21 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 12 lok-19 toujoht: Damiano Binetti; ohj: Giorgio Madia
La traviata (Verdi) 19 lok-14 kesjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 26 lok-12 toujoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Tosca (Puccini) 3 mar-5 toujoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 9 mar-7 huhjoht: Piotr Wajrak; ohj: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 mar-3 toujoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Włodzimierz Nurkowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 jou-17 maajoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Henryk Baranowski
Little Lord (Markwick) 14 jou-26 toujoht: Sebastian Perłowski; ohj: Janusz Szydłowski
The Haunted Manor () 20-22 joujoht: Piotr Wajrak; ohj: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-8 tamjoht: Uwe Theimer; ohj: Janusz Józefowicz
Winterreise (Schubert) 24 tam-19 maajoht: Konrad Mastyło; ohj: Józef Opalski
Don Giovanni (Mozart) 22-24 heljoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Michał Znaniecki
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 8-10 maajoht: Grzegorz Berniak; ohj: Beata Redo-Dobber
Orpheus and Eurydice (Gluck) 27 huh-18 kesjoht: Marek Toporowski; ohj: Giorgio Madia
Il trovatore (Verdi) 8-12 kes
Rodelinda (concert) (Handel) 13 kesjoht: Jan Tomasz Adamus
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21-23 kesjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michał Znaniecki
Carmina Burana (Orff) 28-30 kes
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14-15 syyjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 syyjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27-29 syyjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 lok-3 marjoht: Tomasz Tokarczyk
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19-20 lokjoht: NN; ohj: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25-27 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 marjoht: Łukasz Borowicz
The Troubadour (Verdi) 22-24 marjoht: Tomasz Tokarczyk
La traviata (Verdi) 29 marjoht: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
Tosca (Puccini) 27 lok-21 toujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 28 jou-23 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska
Anna Bolena (Donizetti) 23 maa-26 toujoht: Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska
La traviata (Verdi) 27 huh-12 toujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Guy Coutance
Maria Stuarda (Donizetti) 29 toujoht: Eraldo Salmieri; ohj: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 9 kesjoht: Bassem Akiki / Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 22 syy-12 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 syy-26 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 lok-27 marohj: Marek Okopiński
Cyganeria (Puccini) 4 lok-29 jouohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 lokohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 lok-1 jouohj: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 lok-8 jouohj: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16-17 lok
Aida (Verdi) 3 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-17 jou
Poznan, Teatr Wielki  / 
Wesele Figara (Mozart) 6 lok-21 huhjoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 10 lok-16 toujoht: Maciej Wieloch; ohj: Emil Wesołowski
La traviata (Verdi) 19 lok-28 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Cyganeria (Puccini) 27 lok-4 marjoht: Gabriel Chmura; ohj: Ran Arthur Braun
Aida (Verdi) 6 mar-5 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
La serva padrona (Pergolesi) 16 mar-17 huhjoht: Francesco Bottigliero; ohj: Natalia Babińska
Hamlet (Thomas,A) 17-18 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Ignacio Garcia
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 30 mar-14 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marcelo Lombardero(original), Pablo Maritano(revival)
The Marriage (Musorgsky) 4 jou-21 hel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 jou-13 tam
Anatevka (Bock) 12 jou-8 hel
Der Freischütz (Weber) 25 tam-17 hel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 hel-1 kes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 maa-6 huhjoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Nabucco (Verdi) 17-21 maa
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 7-17 huh
Werther (Massenet) 12-14 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Ignacio Garcia
Krol Edyp (Stravinsky) 27 huh-6 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Jacek Przybyłowicz
Tosca (Puccini) 9 tou-11 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Cyberiada (Meyer,K) 25-28 toujoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Ran Arthur Braun
Falstaff (Verdi) 21-25 kes
Falstaff (Verdi) 21 syy-9 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 syyjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 lok-13 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 lok-6 heljoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 mar-31 toujoht: Agnieszka Nagórka; ohj: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (Verdi) 17 marjoht: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 mar-6 huhjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 jou-19 tamjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 jou-4 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 tam-6 toujoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 tam-9 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 tam-2 huhjoht: Maciej Wieloch; ohj: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 hel-30 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22-25 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 huh-13 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24-28 toujoht: Kees Bakels; ohj: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 kesjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14-23 syyjoht: Wojciech Semerau-Siemianowski; ohj: Pia Partum
Wiener Blut (Strauss,J) 26 lok-19 huhjoht: Piotr Deptuch; ohj: Daniel Kustosik
Fidelio (Beethoven) 17-18 marjoht: Piotr Deptuch; ohj: Werner Pichler
Nabucco (Verdi) 23-25 marjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Olga Iwanowna
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 4-18 tamjoht: Wojciech Semerau-Siemianowski / Norbert Twórczyński; ohj: Jitka Stokalska
Kraina uśmiechu (Lehár) 1-2 heljoht: Frank Zacher; ohj: Wiesław Ochmann
Księżniczka czardasza (Kálmán) 22-23 heljoht: Jerzy Kosek; ohj: Maria Sartowa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 maa-14 huhjoht: Frank Zacher; ohj: Dmitry Bertman
Robinson Crusoe (Offenbach) 22 kesjoht: Piotr Deptuch; ohj: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 syy-6 huhjoht: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; ohj: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 lokjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23-24 marjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 jou-11 tamjoht: Golo Berg
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 jou-19 tamjoht: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; ohj: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 22-23 maajoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Olga Iwanowna
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Nabucco (Verdi) 19 syy-29 tamjoht: Andrzej Straszyński; ohj: Marek Weiss
Manon Lescaut (Puccini) 23 lok-2 marjoht: Patrick Fournillier; ohj: Mariusz Treliński
Madama Butterfly (Puccini) 29 mar-4 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Mariusz Treliński
Pygmalion (concert) (Rameau) 7 joujoht: Paul Agnew
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 8-12 joujoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Mariusz Treliński
Don Carlos (Verdi) 13-22 tamjoht: Carlo Montanaro; ohj: Willy Decker
The Makropulos Affair (Janáček) 17-23 heljoht: Gerd Schaller; ohj: Christoph Marthaler
La traviata (Verdi) 1-3 maajoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 8-10 maajoht: NN; ohj: Barbara Wysocka
Turandot (Puccini) 24-28 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 4 huh-14 toujoht: Łukasz Borowicz; ohj: Natalia Korczakowska
Lady Sarashina (Eötvös) 7-14 huhjoht: Christian Schumann; ohj: Ushio Amagatsu
Qudsja Zaher (Szymański) 20-24 huhjoht: Wojciech Michiewski; ohj: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 5-8 toujoht: Modestas Pitrenas; ohj: Alexander Petrov
Transcryptum (Blecharz) 23-28 toujoht: Marta Kluczynska; ohj: Wojtek Blecharz
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-31 toujoht: Andriy Yurkevych; ohj: Mariusz Treliński
Rigoletto (Verdi) 13-16 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Gilbert Deflo
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 lokjoht: Lionel Friend; ohj: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 lok-2 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 mar-25 heljoht: Bassem Akiki; ohj: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky) 12-19 joujoht: Valery Gergiev; ohj: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 joujoht: Valery Gergiev; ohj: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 tam-21 heljoht: Łukasz Borowicz; ohj: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 tam-5 kesjoht: Jakub Chrenowicz; ohj: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 heljoht: Wojciech Michiewski; ohj: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 heljoht: Modestas Pitrenas; ohj: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 maa-10 toujoht: Andriy Yurkevych, Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 maajoht: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 huhjoht: Stefan Soltesz; ohj: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 huhohj: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 huhohj: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 toujoht: NN; ohj: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25-28 lokjoht: Ruben Silva
The Barber of Seville (Paisiello) 4-6 tamjoht: Tadeusz Karolak; ohj: Jitka Stokalska
Die Zauberflöte (Mozart) 17 tam-7 heijoht: Ruben Silva; ohj: Ryszard Peryt
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-4 maajoht: Charles Olivieri-Munroe; ohj: Marek Weiss
Orfeusz i Eurydyka (concert) (Gluck) 4 huhjoht: Kai Bumann
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-2 tou
Così fan tutte (Mozart) 20-23 kesjoht: Ruben Silva; ohj: Marek Weiss
Don Giovanni (Mozart) 25 kes
Le nozze di Figaro (Mozart) 27-30 kes
La finta giardiniera (Mozart) 2 hei
La finta semplice (Mozart) 4 hei
Zaïde (Mozart) 9 hei
Lo sposo deluso (Mozart) 11 hei
Der Schauspieldirektor (Mozart) 11 hei
L'oca del Cairo (Mozart) 11 hei
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-14 hei
Bastien und Bastienne (Mozart) 18 hei
Imeneo (Handel) 13-14 syyjoht: Władysław Kłosiewicz; ohj: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 syy
Così fan tutte (Mozart) 18 lok-30 mar
Suor Angelica (Puccini) 25-26 lok
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Straszny dwór (Moniuszko) 8 syy-16 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 9 syy-19 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Rigoletto (Verdi) 13 syy-15 maajoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Czarodziejski flet (Mozart) 14 syy-18 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Anna Długołęcka
Król Roger (Szymanowski) 15 syy-12 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Mariusz Treliński
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 syy-20 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Alice in Wonderland (Chauls) 19 syy-7 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Adam Frontczak
Otello (Verdi) 21 syy-29 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Sid, wąż, który chciał śpiewać (Fox) 25 syy-18 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Adam Frontczak
Carmen (Bizet) 26 syy-1 kesjoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
Falstaff (Verdi) 27 syy-17 maajoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Pułapka (Krauze) 28 syyjoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Angels in America (Eötvös) 29 syyjoht: Bassem Akiki
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 syyjoht: Jacek Kaspszyk; ohj: Michał Zadara
Ogrod Marty (Duchnowski) 3 lokjoht: Cezary Duchnowski
Zítra se bude... (Březina) 5 lokjoht: Marko Ivanović; ohj: Jiří Nekvasil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 lok-30 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Igor Przegrodzki
Don Giovanni (Mozart) 11 lok-3 huhjoht: Jari Hämäläinen / Bassem Akiki; ohj: Mariusz Treliński
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 24 lokjoht: Bassem Akiki; ohj: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 lok-13 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lok-5 toujoht: Francesco Bottigliero; ohj: Marek Weiss
Boris Godunow (Musorgsky) 28 lok-17 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 lok-16 maajoht: Ewa Michnik; ohj: Natascha Ursuliak
Halka (Moniuszko) 4 mar-2 kesjoht: Tomasz Szreder; ohj: Laco Adamik
Raj utracony (Penderecki) 7 mar-9 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 15 mar-8 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 mar-19 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Hans-Peter Lehmann
Parsifal (Wagner) 21 mar-9 maajoht: Tomasz Szreder; ohj: Georg Rootering
Samson i Dalila (Saint-Saëns) 27 mar-15 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Così fan tutte (Mozart) 28 mar-11 huhjoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Znaniecki
Little Red Riding Hood (Pauer) 30 mar-2 kesjoht: Bassem Akiki; ohj: Adam Frontczak
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 jou-5 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 15 jou-5 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Fiddler on the Roof (Bock) 29 jou-25 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-7 tamjoht: Ewa Michnik; ohj: Helena Kaut-Howson
Nabucco (Verdi) 24 hel-18 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 27 huh-28 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Adam Frontczak
Aida (Verdi) 8 kesjoht: Ewa Michnik; ohj: Adam Frontczak
Tosca (Puccini) 14-30 kesjoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
Little Red Riding Hood (Pauer) 10 syy-1 huhjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 syy-8 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 syy-10 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 syy-6 toujoht: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 syy-5 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 syy-24 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Mariusz Treliński
Nabucco (Verdi) 18 syy-11 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 syy-10 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 syy-10 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20 syy-15 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 syy-4 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 syy-22 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 syy-30 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 syy-6 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 syy-31 toujoht: Andrzej Straszyński; ohj: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 syy-29 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 syy-9 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 lok-24 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10 lok-27 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11 lok-9 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 lok-7 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 lok-2 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 lok-13 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 lok-21 toujoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 mar-30 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 jou-26 huh
The Haunted Manor () 5 jou-23 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 jou-8 huhjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 tamjoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 tam-2 heljoht: Ewa Michnik; ohj: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maa-11 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 huhjoht: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; ohj: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 kesjoht: Ewa Michnik; ohj: Bruno Berger-Gorski