2012/13 > Slovakia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Slovakia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Puola

Slovakia
 
Ukraina
Itävalta Unkari Romania

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 lok-4 toujoht: Ján Procházka; ohj: Pavol Smolík
Die Tsarevich (Lehar) 14 jou-16 toujoht: Marián Vach; ohj: Dagmar Hlúbková
Fedora (Giordano) 18 jou-6 kesjoht: Marián Vach; ohj: Michal Tarant
Zigeunerliebe (Lehár) 19 jou-7 toujoht: Igor Bulla; ohj: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 28 jou-2 toujoht: Igor Bulla; ohj: Jozef Krasula
Die lustige Witwe (Lehár) 10 tamjoht: Igor Bulla; ohj: Dana Dinková
My Fair Lady (Loewe) 14 tam-25 tou
Nabucco (Verdi) 22 tam-30 kesjoht: Marián Vach; ohj: Michal Babiak
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 maa-23 toujoht: Igor Bulla; ohj: Anna Osipenko
Madama Butterfly (Puccini) 9 huhohj: Barbara Klimo
Krútňava (Suchon) 14 toujoht: Marian Vach, Ján Procházka; ohj: Roman Polák
Simon Boccanegra (Verdi) 21 toujoht: Igor Bulla; ohj: Laco Adamik
Così fan tutte (Mozart) 28 toujoht: Igor Bulla; ohj: Jana Andělová Pletichová
Macbeth (Verdi) 23 kesjoht: Marián Vach; ohj: Peter Gábor
Macbeth (Verdi) 14 syy-17 joujoht: Marián Vach; ohj: Peter Gábor
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 17 syy-2 joujoht: Igor Bulla; ohj: Anna Osipenko
Die lustige Witwe (Lehár) 21 syyjoht: Igor Bulla, Marián Vach; ohj: Dana Dinková
Coriolanus (Cikker) 26 syyjoht: Marián Vach; ohj: Roman Polák
Der Tsarevich (Lehar) 28 syy-23 marjoht: Marián Vach; ohj: Dagmar Hlúbková
Nabucco (Verdi) 1 lokjoht: Marián Vach; ohj: Michal Babiak
Fedora (Giordano) 3 lokjoht: Marián Vach; ohj: Michal Tarant
My Fair Lady (Loewe) 5 lok
Così fan tutte (Mozart) 29 lokjoht: Igor Bulla; ohj: Jana Andělová Pletichová
Zigeunerliebe (Lehár) 9 marjoht: Igor Bulla; ohj: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 12 marohj: Jozef Krasula
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 mar
Madama Butterfly (Puccini) 19 marjoht: Marián Vach; ohj: Barbara Klimo
Hrnčiarsky bál (Dusík) 13-31 joujoht: Ján Procházka; ohj: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvořák,A) 21-22 maa
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Krútňava (Suchon) 22 syy-25 huhjoht: Dušan Štefánek / Ondrej Lenárd; ohj: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 25 syy-3 kesjoht: Rastislav Štúr / Martin Leginus; ohj: Jiří Nekvasil
Tosca (Puccini) 26 syy-17 kesjoht: Rastislav Štúr; ohj: Miroslav Fischer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syy-30 toujoht: Friedrich Haider / Philipp Pointner; ohj: Miro Grisa
Coriolanus (Cikker) 30 syy
Turandot (Puccini) 3 lok-7 maajoht: Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd / Paolo Gatto; ohj: Jozef Bednárik
La fille du régiment (Donizetti) 4 lok-18 toujoht: Dušan Štefánek; ohj: Jozef Bednárik
Aida (Verdi) 5 lok-25 kesjoht: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; ohj: Miroslav Fischer
Maria Theresia (Baumgartner) 11 lok-20 kesjoht: Paul Mauffray; ohj: Ladislav Adamík
La traviata (Verdi) 17 lok-10 kesjoht: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak a.h. / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 lok-5 kesjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 20 lok-26 huhjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Martin Otava
Carmen (Bizet) 22 lok-24 kesjoht: Dušan Štefánek; ohj: Marián Chudovský
Nabucco (Verdi) 25 lok-13 toujoht: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; ohj: Zuzana Gilhuus
I puritani (Bellini) 29 lok-16 toujoht: Pavol Selecký / Vinicius Kattah / Philipp Pointner; ohj: Pavol Smolík
Otello (Verdi) 2 mar-11 kesjoht: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; ohj: Josef Průdek
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 mar-6 toujoht: Dušan Štefánek; ohj: Pavol Smolík
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 mar
Macbeth (Verdi) 14 mar-13 kesjoht: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Big Doctor's Fairy Tale (Dubovský) 6 jou-29 kes
La bohème (Puccini) 9 tam-28 kesjoht: Pietro Rizzo; ohj: Václav Věžník
Die Zauberflöte (Mozart) 24 tam-4 kesjoht: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Svetozár Sprušanský
Barbier zo Sevilly (Rossini) 8 hel-15 toujoht: Rastislav Štúr / Martin Leginus; ohj: Roman Polák
The Bartered Bride (Smetana) 13 hel-16 huhjoht: Rastislav Štúr / Martin Leginus; ohj: Pavel Mikuláštík
Don Giovanni (Mozart) 13 huh-18 kesjoht: Dušan Štefánek; ohj: Jozef Bednárik
The Little Sweep (Britten) 23 huh-19 kes
Lohengrin (Wagner) 24 tou-15 kesjoht: Roberto Paternostro; ohj: Andrejs Zagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 11-29 kesjoht: Marián Lejava; ohj: Andrea Hlinková
Svätopluk (Suchon) 7 syy-28 marjoht: Dušan Štefánek; ohj: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 10 syy-4 huhjoht: Martin Leginus / Rastislav Štúr; ohj: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 12 syy-16 toujoht: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Lohengrin (Wagner) 13 syy-5 joujoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Andrejs Žagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 20 syy-19 toujoht: Peter Valentovič; ohj: Andrea Hlinková
Nabucco (Verdi) 21 syy-2 toujoht: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; ohj: Zuzana Gilhuus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 syy-9 toujoht: Rastislav Štúr / Martin Leginus; ohj: Roman Polák
Carmen (Bizet) 25 syy-12 toujoht: Rastislav Štúr / Dušan Štefánek; ohj: Marián Chudovský
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 26 syy-28 maajoht: Jaroslav Kyzlink / Peter Valentovič; ohj: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 4 lok-11 maajoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Martin Schüller
Macbeth (Verdi) 16 lok-15 huhjoht: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Aida (Verdi) 26 lok-27 toujoht: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; ohj: Miroslav Fischer
Otello (Verdi) 29 lok-7 heljoht: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; ohj: Josef Průdek
Dorian Gray (Čekovská) 8 mar-5 kesjoht: Peter Valentovič / Christopher Ward; ohj: Nicola Raab
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 mar-27 maajoht: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; ohj: Miro Grisa
Die Zauberflöte (Mozart) 11 jou-10 toujoht: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Svetozár Sprušanský
The Bartered Bride (Smetana) 9 tam-13 toujoht: Rastislav Štúr / Martin Leginus; ohj: Pavel Mikuláštík
La bohème (Puccini) 31 tam-30 toujoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Peter Konwitschny, Verena Graubner
Turandot (Puccini) 21 hel-15 toujoht: Paolo Gatto / Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd; ohj: Jozef Bednárik
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 hel-14 toujoht: Dušan Štefánek; ohj: Pavol Smolík
La clemenza di Tito (Mozart) 21 maa-3 toujoht: Friedrich Haider; ohj: Jiří Nekvasil
Don Giovanni (Mozart) 2 huh-21 toujoht: Dušan Štefánek; ohj: Jozef Bednárik
Pagliacci (Leoncavallo) 17 huh-29 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Marián Chudovský
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 huh-29 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Marián Chudovský
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 23-25 toujoht: Rastislav Štúr / Pavol Tužinský; ohj: Marián Chudovský
Kosice, Štátne Divadlo Košice  / 
Orfeus v Podsvětí (Offenbach) 13 syy-30 kesjoht: Igor Dohovič; ohj: Lumír Olšovský
Nabucco (Verdi) 15 syy-31 toujoht: Igor Dohovič / Jakub Žídek; ohj: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 18 syy-22 toujoht: Karol Kevický / Boris Velat; ohj: Božena Hanáková
Madama Butterfly (Puccini) 26 syy-23 huhjoht: Paolo Gatto / Dušan Štefánek; ohj: Andrea Hlinková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 syy-14 kesjoht: Igor Dohovič / Zdeněk Macháček; ohj: Imre Halasi
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 lok-25 toujoht: Paolo Gatto / Igor Dohovič; ohj: Gustáv Herényi
Její pastorkyňa (Janáček) 28 mar-18 kesjoht: Igor Dohovič / Robert Jindra; ohj: Michael Tarant
Carmen (Bizet) 27 jou-16 heljoht: Igor Dohovič / Karol Kevický; ohj: Blažena Hončarivová
Gianni Schicchi (Puccini) 12 lok-4 kesjoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínsky
Il Tabarro (Puccini) 12 lok-4 kesjoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 maa-5 kesjoht: Ondrej Olos / Maroš Potokár; ohj: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 10 tou-25 kesjoht: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; ohj: Peter Gábor
Rigoletto (Verdi) 10 syy-16 marjoht: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; ohj: Peter Gábor
Nabucco (Verdi) 18 syy-31 lokjoht: Jakub Žídek; ohj: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 24 syyjoht: Igor Dohovič; ohj: Božena Hanáková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 lok-15 marjoht: Igor Dohovič; ohj: Imre Halasi
La sonnambula (Bellini) 18 lok-20 marjoht: Marek Prášil; ohj: Václav Málek
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 lokjoht: Ondrej Olos / Maroš Potokár; ohj: Linda Keprtová
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 marjoht: Jakub Žídek; ohj: Gustáv Herényi
Carmen (Bizet) 9 marjoht: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; ohj: Blažena Hončarivová