2012/13 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Abilene, Abilene Opera Association  / 

The Hotel Casablanca (Pasatieri) 28 hel-2 maa
The Magic Flute (Mozart) 28 hel-4 maa
Albuquerque, Opera Southwest  / 
Otello (Rossini) 28 lok-4 marjoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
Madama Butterfly (Puccini) 17-24 maajoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
Don Giovanni (Mozart) 20-27 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
The Pearl Fishers (Bizet) 23-30 maajoht: Roger Melone; ohj: David Bartholomew
Amarillo, Amarillo Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 29-30 syy
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 9-11 mar
Candide (Bernstein) 6-7 huh
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5-6 lokjoht: Michael Ching; ohj: Marc Astafan
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 8-10 mar
The Threepenny Opera (Weill) 5-6 huhjoht: Braden Toan; ohj: Walker Lewis
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Mrs President (Bond) 5-7 lokjoht: Victoria Bond; ohj: Lemuel Wade
Tosca (Puccini) 25-27 tamjoht: NN; ohj: Marc Astafan
My Fair Lady (Loewe) 5-7 huh
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-10 mar
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17-26 tam
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-6 huh
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Aida (Verdi) 27 lok
Little Red Riding Hood (Barab) 2 hel
Rigoletto (Verdi) 15-17 maa
The Magic Flute (Mozart) 1 hel
La bohème (Puccini) 14-16 maa
Atlanta, Atlanta Opera  / 
Carmen (Bizet) 10-18 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Jeffrey Buchman
La traviata (Verdi) 2-10 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: David Gately
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 27 huh-5 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 5-13 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Faust (Gounod) 8-16 maajoht: Arthur Fagen; ohj: Francesca Zambello(original), Louisa Muller(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 huh-4 toujoht: Craig Kier; ohj: José Maria Condemi
Austin, Austin Lyric Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 mar
The Marriage of Figaro (Mozart) 31 tam-3 hel
Faust (Gounod) 25-28 huh
Don Carlos (Verdi) 16-24 mar
Tosca (Puccini) 30 tam-2 hel
The Elixir of Love (Donizetti) 1-4 tou
Baltimore, Lyric Opera Baltimore  / 
La bohème (Puccini) 2-4 marjoht: Steven White; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 17-19 toujoht: Richard Buckley; ohj: John Hoomes
Tosca (Puccini) 1-3 marjoht: Steven White; ohj: James Harp
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 15-17 mar
Nabucco (Verdi) 9-11 toujoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La bohème (Puccini) 26-28 lokjoht: John Mario Di Costanzo
Il trovatore (Verdi) 8-10 heljoht: John Mario Di Costanzo
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26-28 huhjoht: John Mario Di Costanzo
Pagliacci (Leoncavallo) 26-28 huhjoht: John Mario Di Costanzo
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Madame Butterfly (Puccini) 25-27 tamjoht: Israel Gursky; ohj: Dona D Vaughn
The Magic Flute (Mozart) 15-17 maajoht: Israel Gursky; ohj: Marc Astafan
Rigoletto (Verdi) 24-26 tam
Pagliacci (Leoncavallo) 14-16 maa
Suor Angelica (Puccini) 14-16 maa
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 14-22 syyjoht: Arthur Fagen; ohj: James Marvel
The Merry Widow (Lehár) 18-21 lokjoht: Dale Rieling; ohj: Vincent Liotta
Cendrillon (Massenet) 8-11 marjoht: Ronald Zollman; ohj: Albert-Andre Lheureux
Xerxes (Handel) 1-9 heljoht: Gary Thor Wedow; ohj: Tom Diamond
Akhnaten (Glass) 8-9 maajoht: Arthur Fagen; ohj: Candace Evans
Falstaff (Verdi) 5-13 huhjoht: Constantine Kitsopoulos; ohj: Robin Guarino
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 syy
Werther (Massenet) 25 lok-2 mar
Hansel and Gretel (Humperdinck) 15-23 mar
HMS Pinafore (Sullivan,A) 28 hel-8 maa
La traviata (Verdi) 11-19 huh
Boise, Opera Idaho  / 
Falstaff (Verdi) 26-28 lokjoht: Steve Crawford; ohj: David Cox
Hansel and Gretel (Humperdinck) 28-30 joujoht: Sean Rogers; ohj: Mark Junkert
Pagliacci (Leoncavallo) 1-3 maajoht: Timm Rolek
Susannah (Floyd) 17-19 toujoht: Sara Jobin; ohj: Elise Sandell
The Sound of Music (concert) (Rodgers) 19 heijoht: Stuart Weiser; ohj: Keith Hazen-Diehm
The Marriage of Figaro (Mozart) 8-10 marjoht: Steven Crawford; ohj: David Cox
Carmen (Bizet) 28 hel-2 maa
Gianni Schicchi (Puccini) 11-13 huh
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-13 huh
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2-11 marjoht: Andrew Bisantz; ohj: Lillian Groag
Clemency (MacMillan) 6-11 heljoht: David Angus; ohj: Andrew Eggert
Così fan tutte (Mozart) 15-24 maajoht: David Angus; ohj: Thomas Allen
The Flying Dutchman (Wagner) 26 huh-5 toujoht: David Angus; ohj: Michael Cavanagh
The Magic Flute (Mozart) 4-13 lokjoht: David Angus; ohj: Leon Major
Lizzie Borden (Beeson) 20-24 marjoht: David Angus; ohj: Christopher Alden
Rigoletto (Verdi) 14-23 maajoht: Christopher Franklin; ohj: Tomer Zvulun
I puritani (Bellini) 2-11 toujoht: David Angus; ohj: Crystal Manich
Boston, Handel and Haydn Society  / 
Jephtha (Handel) 3-5 toujoht: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 29 mar-1 joujoht: Harry Christophers
Samson (concert) (Handel) 2-4 toujoht: Harry Christophers
Acis and Galatea (concert) (Handel) 15-18 toujoht: Nicholas McGegan
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
La bohème (Puccini) 18-20 tam
Carmen (Bizet) 17-19 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: Bill Farrar
The Mikado (Sullivan,A) 19-21 kes
Charlotte, Opera Carolina  / 
Tosca (Puccini) 13-21 lokjoht: James Meena; ohj: Jay Lesenger
The Magic Flute (Mozart) 19-27 tamjoht: James Meena; ohj: Harry Silverstein(original), Garnett Bruce(revival)
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-21 huhjoht: Emmanuel Joel-Hornak; ohj: Bernard Uzan
Aida (Verdi) 19-27 lokjoht: James Meena; ohj: Brian Deedrick
Il Trittico (Puccini) 18-26 tamjoht: James Meena; ohj: Jay Lesenger
The Flying Dutchman (Wagner) 22-30 maajoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Elektra (Strauss) 6-30 lokjoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar
Simon Boccanegra (Verdi) 15 lok-9 marjoht: Andrew Davis; ohj: Elijah Moshinsky
Werther (Massenet) 11-26 marjoht: Andrew Davis; ohj: Francisco Negrin
Don Pasquale (Donizetti) 25 mar-15 joujoht: Stephen Lord; ohj: Thomas Allen
Hansel and Gretel (Humperdinck) 7 jou-19 tamjoht: Ward Stare; ohj: Richard Jones(original), Eric Einhorn(revival)
La bohème (Puccini) 21 tam-9 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: Louisa Muller
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 hel-3 maajoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Rigoletto (Verdi) 25 hel-14 maajoht: Evan Rogister; ohj: NN
A Streetcar named Desire (Previn) 26 maa-6 huhjoht: Evan Rogister; ohj: Brad Dalton
Otello (Verdi) 5 lok-2 marjoht: Bertrand de Billy; ohj: Peter Hall, Ashley Dean
Madama Butterfly (Puccini) 15 lok-26 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Michael Grandage, Louisa Muller
Parsifal (Wagner) 13-29 marjoht: Andrew Davis; ohj: John Caird
La traviata (Verdi) 20 mar-20 joujoht: Massimo Zanetti; ohj: Arin Arbus
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 jou-18 tamjoht: Ward Stare; ohj: E Loren Meeker
The Barber of Seville (Rossini) 1-28 heljoht: Michele Mariotti; ohj: Rob Ashford
Rusalka (Dvořák,A) 22 hel-16 maajoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar
La clemenza di Tito (Mozart) 5-23 maajoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar, Marie Lambert
Columbus, Opera Columbus  / 
The Magic Flute (Mozart) 27-28 huh
HMS Pinafore (Sullivan,A) 8-9 kes
Madama Butterfly (Puccini) 22-24 mar
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 8-9 maa
Carmen (concert) (Bizet) 9-10 tou
Dallas, The Dallas Opera  / 
Aida (Verdi) 26 lok-11 marjoht: Graeme Jenkins; ohj: John Copley
Doctor Miracle (Bizet) 10 mar-27 huh
Bon Appetit! (Hoiby) 9 hel
Turandot (Puccini) 5-21 huhjoht: Marco Zambelli; ohj: Garnett Bruce
The Aspern Papers (Argento) 12-28 huhjoht: Graeme Jenkins; ohj: Tim Albery
Carmen (Bizet) 25 lok-10 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Chris Alexander
Death and the Powers (Machover) 12-16 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Diane Paulus
Die tote Stadt (Korngold) 21 maa-6 huhjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Mikael Melbye
The Barber of Seville (Rossini) 28 maa-13 huhjoht: Giuliano Carella; ohj: John Copley
Dayton, Dayton Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 lokjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kathleen Clawson
Opera anthology (Wagner) 22-24 hel
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 huhjoht: Neal Gittleman; ohj: Gary Briggle
Tosca (Puccini) 22-24 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: David Roth
Hansel and Gretel (Humperdinck) 21-23 heljoht: Jeffrey Powell; ohj: Gary Briggle
Aida (Verdi) 2-4 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Kathleen Clawson
Denver, Opera Colorado  / 
Romeo and Juliet (Gounod) 9-17 heljoht: Robert Wood; ohj: Bill Murray
Don Giovanni (Mozart) 30 maa-7 huhjoht: Ari Pelto; ohj: Kevin Newbury
Rigoletto (Verdi) 15-23 maajoht: Leonardo Vordoni; ohj: Bernard Uzan
Carmen (Bizet) 3-11 tou
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
The Barber of Seville (Rossini) 13-21 lokjoht: Suzanne Mallare Acton; ohj: Mario Coraddi
Julius Caesar (Handel) 10-18 marjoht: Howard Arman; ohj: Michael Shell
Fidelio (Beethoven) 13-21 huhjoht: Christian Badea; ohj: John Pascoe
Aida (Verdi) 11-19 toujoht: Steven Mercurio; ohj: Bliss Hebert
The Flying Dutchman (Wagner) 19-27 lokjoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
La traviata (Verdi) 16-24 marjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Mario Corradi
A View from the Bridge (Bolcom) 5-13 huhjoht: Suzanne Mallare Acton; ohj: Tazewell Thompson
Turandot (Puccini) 10-18 toujoht: Valerio Galli; ohj: Garnett Bruce
El Paso, El Paso Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 25-28 lokjoht: Benjamin Loeb; ohj: David Grabarkewitz
The Barber of Seville (Rossini) 14-16 maajoht: Karl Shymanovitz; ohj: David Grabarkewitz
Eugene, Eugene Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 28-31 joujoht: Andrew Bisantz; ohj: Mark Beudert
Dead Man Walking (Heggie) 15-17 maa
La traviata (Verdi) 31 jou-5 tam
The Girl of the Golden West (Puccini) 14-16 maa
Fairfield, North Bay Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 4-5 toujoht: Philip Kuttner; ohj: Ross Halper
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 12-14 huh
Moby Dick (Heggie) 1-3 lokjoht: Joseph Mechavich
The Merry Widow (Lehár) 25-27 lokjoht: Stephen Sulich
Buried Alive (Myers) 28-30 tou
Embedded (Soluri) 28-30 tou
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7 lokjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn la Quaif
Gianni Schicchi (Puccini) 21 huhjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn la Quaif
Pagliacci (Leoncavallo) 21 huhjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn la Quaif
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 lokjoht: Anthony Morss; ohj: Giovanni Simone
Suor Angelica (Puccini) 20 lokjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn La Quaif
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 2-3 marjoht: Robert Lyall; ohj: Robert Lyall
Don Giovanni (Mozart) 8-9 heljoht: Robert Lyall; ohj: Matthew Lata
La traviata (Verdi) 3-4 toujoht: Robert Lyall; ohj: Joshua Major
A Streetcar named Desire (Previn) 1-2 marjoht: Robert Lyall; ohj: Brad Dalton
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 7-8 maajoht: Robert Lyall; ohj: James Marvel
Madama Butterfly (Puccini) 9-10 toujoht: Robert Lyall; ohj: Carroll Freeman
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-16 lokjoht: Robert Wood; ohj: Henry Akina
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 15-19 heljoht: Christopher Larkin; ohj: Karen Tiller
Tosca (Puccini) 26-30 huhjoht: Steven Osgood; ohj: Jay Lesenger
Turandot (Puccini) 11-15 lokjoht: Christopher Larkin; ohj: Karen Tiller
Pagliacci (Leoncavallo) 28 maa-1 huhjoht: Hal France; ohj: Roy Rallo
Carmina Burana (Orff) 28 maa-1 huhjoht: Hal France; ohj: Roy Rallo
The Mikado (Sullivan,A) 13-22 kesjoht: Tim Shaindlin; ohj: Henry Akina
Houston, Opera in the Heights  / 
Otello (Rossini) 27 syy-7 lokjoht: Keith Chapman; ohj: Erica Miller
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 8-18 marjoht: Keith Chapman; ohj: Carlos Conde
Macbeth (Verdi) 1-10 heljoht: Keith Chapman; ohj: Lynda Keith McKnight
Falstaff (Verdi) 25 huh-5 toujoht: Keith Chapman; ohj: David Ward
La traviata (Verdi) 4-13 lok
Don Pasquale (Donizetti) 15-24 mar
Don Giovanni (Mozart) 31 tam-9 hel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 maa-6 huh
Houston, Houston Grand Opera  / 
La bohème (Puccini) 19 lok-10 marjoht: Evan Rogister / Eric Melear; ohj: John Caird
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 26 lok-11 marjoht: Carlo Rizzi; ohj: Joan Font
Show Boat (Kern) 18 tam-9 heljoht: Patrick Summers; ohj: Francesca Zambello
Don Giovanni (Mozart) 25 tam-10 heljoht: Trevor Pinnock; ohj: Harry Silverstein
To Cross the Face of the Moon (Martinez) 21-24 maajoht: David Hanlon; ohj: Leonard Foglia
Tristan and Isolde (Wagner) 18 huh-5 toujoht: Patrick Summers; ohj: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 26 huh-11 toujoht: Patrick Summers; ohj: Stephen Lawless
Aida (Verdi) 18 lok-9 marjoht: Antonino Fogliani; ohj: José Maria Condemi
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 lok-10 marjoht: Thomas Rösner / Craig Kier; ohj: Lindy Hume, Daniel Pelzig
The Passenger (Weinberg) 18 tam-2 heljoht: Patrick Summers; ohj: David Pountney
Rigoletto (Verdi) 24 tam-9 heljoht: Patrick Summers; ohj: Harry Silverstein
A Little Night Music (Sondheim) 7-23 maajoht: Eric Melear; ohj: Isaac Mizrahi(original), Matthew Ozawa(revival)
A Coffin in Egypt (Gordon) 14-21 maajoht: Timothy Myers; ohj: Leonard Foglia
Das Rheingold (Wagner) 11-26 huhjoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 huh-10 toujoht: Rory Macdonald; ohj: Rob Ashford
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-17 toujoht: Craig Kier; ohj: Lindy Hume, Daniel Pelzig
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 7-16 joujoht: James Caraher; ohj: Joachim Schamberger
Akhnaten (Glass) 8-9 maajoht: Arthur Fagen; ohj: Candace Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-12 tou
The Threepenny Opera (Weill) 11-20 lokjoht: James Caraher; ohj: Bill Fabris
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 6-15 joujoht: James Caraher; ohj: Joachim Schamberger
The Girl of the Golden West (Puccini) 21-23 maajoht: James Caraher; ohj: John Hoomes
Albert Herring (Britten) 25 huh-4 toujoht: James Caraher; ohj: Joachim Schamberger
Jackson, Mississippi Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 27 huh
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 syyjoht: Ward Holmquist; ohj: Mark Streshinsky
Il trovatore (Verdi) 3-11 marjoht: John Keenan; ohj: Kathleen Smith Belcher
The Flying Dutchman (Wagner) 2-10 maajoht: Ward Holmquist; ohj: Bernard Uzan
The Mikado (Sullivan,A) 20-28 huhjoht: Mark Ferrell; ohj: William Theisen
The Capulets and the Montagues (Bellini) 21-29 syyohj: Kevin Newbury
The Magic Flute (Mozart) 9-17 marohj: Harry Silverstein
La bohème (Puccini) 15-23 maaohj: Ursula Brovsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 huh-4 toujoht: Ward Holmquist; ohj: Tomer Zvulun
Knoxville, Knoxville Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 26-28 lokohj: Brian Deedrick
The Girl of the Golden West (Puccini) 8-10 hel
Cinderella (Rossini) 26-28 huhjoht: Brian Salesky; ohj: James Marvel
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 25-27 lokohj: Keturah Stickann
The Elixir of Love (Donizetti) 14-16 helohj: Brian Deedrick
Norma (Bellini) 11-13 huhohj: Candace Evans
Long Beach, Long Beach Opera  / 
The Paper Nautilus (Bryars) 7-9 syyjoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
The Fall of the House of Usher (Glass) 27 tam-3 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Ken Cazan
Only the Truth (Ortiz) 24-30 maajoht: Andreas Mitisek; ohj: Mario Espinosa
Van Gogh (Gordon,M) 11-19 toujoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
The Tell-Tale Heart (Copeland) 11-19 toujoht: Andreas Mitisek / Ben Makino; ohj: Andreas Mitisek
Macbeth (Bloch) 15-23 kesjoht: Andreas Mitisek / Ben Makino; ohj: Andreas Mitisek
Queenie Pie (Ellington) 26 tam-2 hel
The Death of Klinghoffer (Adams) 16-22 maa
A Fiddler's Tale (Marsalis) 4-10 tou
The Soldier's Tale (Stravinsky) 4-10 tou
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 22-29 kes
Los Angeles, LA Opera  / 
The Two Foscari (Verdi) 15 syy-9 lokjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
Don Giovanni (Mozart) 22 syy-14 lokjoht: James Conlon / Plácido Domingo; ohj: Gregory A Fortner
Madama Butterfly (Puccini) 17 mar-9 joujoht: Grant Gershon; ohj: Ron Daniels
The Flying Dutchman (Wagner) 9-30 maajoht: James Conlon; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Cinderella (Rossini) 23 maa-13 huhjoht: James Conlon; ohj: Joan Font
Tosca (Puccini) 18 tou-8 kesjoht: Plácido Domingo; ohj: John Caird
Carmen (Bizet) 21 syy-6 lokjoht: Plácido Domingo / Grant Gershon; ohj: Emilio Sagi
Einstein on the Beach (Glass) 11-13 lokjoht: Michael Reisman; ohj: Robert Wilson
Falstaff (Verdi) 9 mar-1 joujoht: James Conlon; ohj: Lee Blakeley
The Magic Flute (Mozart) 23 mar-15 joujoht: James Conlon; ohj: Peter Hall(original)
Billy Budd (Britten) 22 hel-16 maajoht: James Conlon; ohj: Francesca Zambello
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maa-6 huhjoht: James Conlon
Thaïs (Massenet) 17 tou-7 kesjoht: Patrick Fournillier; ohj: Nicola Raab
Los Angeles, LA Phil  / 
Where the Wild Things Are (Knussen) 11-14 lokjoht: Gustavo Dudamel; ohj: Netia Jones
The Marriage of Figaro (Mozart) 17-25 heijoht: Gustavo Dudamel; ohj: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 11 elojoht: Gustavo Dudamel
Requiem (Verdi) 13-15 elojoht: Gustavo Dudamel
Così fan tutte (Mozart) 23-31 toujoht: Gustavo Dudamel; ohj: Christopher Alden
Louisville, Kentucky Opera  / 
Tosca (Puccini) 21-28 syyjoht: Joe Mechavich; ohj: David Roth
Cinderella (Massenet) 2-8 marjoht: Emmanuel Plasson; ohj: John de los Santos
Don Giovanni (Mozart) 15-17 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
La bohème (Puccini) 20-22 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: David Roth
Danse Russe (Moravec) 11-12 lokjoht: Kimcherie Lloyd; ohj: Michael Ramach
The King's Man (Moravec) 11-12 lokjoht: Kimcherie Lloyd; ohj: Michael Ramach
Simon Boccanegra (Verdi) 15-17 marjoht: J David Jackson; ohj: David Lefkowich
Roméo et Juliette (Gounod) 14-16 heljoht: Emmanuel Plasson; ohj: Danny Pelzig
Madison, Madison Opera  / 
A Masked Ball (Verdi) 26-28 lokjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Acis and Galatea (Handel) 10-13 tamjoht: John DeMain; ohj: David Lefkowich
Don Giovanni (Mozart) 26-28 huhjoht: Joseph Mechavich; ohj: Elise Sandell
Tosca (Puccini) 1-3 marjoht: John DeMain; ohj: A Scott Parry
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 7-9 heljoht: John DeMain; ohj: David Lefkowich
Dead Man Walking (Heggie) 25-27 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Medford, Rogue Opera  / 
Madame Butterfly (Puccini) 28 huh-5 tou
Memphis, Opera Memphis  / 
La bohème (Puccini) 9-11 marjoht: Ari Pelto
The Elixir of Love (Donizetti) 2-5 heljoht: David Hayes
The Rape of Lucretia (Britten) 4-6 huhjoht: Steven Osgood
Bon Appetit! (Hoiby) 5-7 huhjoht: Steven Osgood
This Is the Rill Speaking (Hoiby) 5-7 huhjoht: Steven Osgood
Rigoletto (Verdi) 3-5 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
The Mikado (Sullivan,A) 14-18 tam
The Impresario (Mozart) 5-12 huh
Le 66 (Offenbach) 5-12 huh
The Medium (Menotti) 9-13 huh
Miami, Florida Grand Opera  / 
La bohème (Puccini) 17 mar-2 joujoht: Ramon Tebar; ohj: David Gately
The Magic Flute (Mozart) 26 tam-16 heljoht: Andrew Bisantz; ohj: Jeffrey Marc Buchman
La sonnambula (Bellini) 9-17 heljoht: Ramon Tebar; ohj: Renata Scotto
Tango (Rodríguez) 21-24 maajoht: Ramon Tebar; ohj: José Maria Condemi
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21-24 maajoht: Ramon Tebar; ohj: José Maria Condemi
La traviata (Verdi) 20-27 huhjoht: Ramon Tebar; ohj: Bliss Hebert
Mourning Becomes Electra (Levy) 16-23 marjoht: Ramón Tebar; ohj: Kevin Newbury
Nabucco (Verdi) 25 tam-1 heljoht: Ramón Tebar; ohj: Thaddeus Strassberger
Tosca (Puccini) 29 maa-5 huhjoht: Ramón Tebar; ohj: José Maria Condemi
Thaïs (Massenet) 3-10 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Renaud Doucet
Milwaukee, Florentine Opera  / 
Carmen (Bizet) 26-28 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Dean Anthony
Albert Herring (Britten) 8-17 maajoht: Christopher Larkin; ohj: William Florescu
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: Candace Evans
La traviata (Verdi) 8-10 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: William Florescu
Julius Caesar (Handel) 28-30 maajoht: William Boggs; ohj: Eric Einhorn
La bohème (Puccini) 9-11 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
The Sound of Music (Rodgers) 16 mar-31 joujoht: Jamie Johns; ohj: Molly Rhode
Porgy and Bess (Gershwin) 17 tou-9 kesjoht: Richard Carsey; ohj: Bill Theisen
Fidelio (Beethoven) 20 syy-6 lokjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Viswa Subbaraman
El Cimarron (Henze) 3-12 tamjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Eugenia Arsenis
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Nabucco (Verdi) 22-30 syyjoht: Michael Christie; ohj: Thaddeus Strassberger
Anna Bolena (Donizetti) 10-18 marjoht: Michael Christie; ohj: Kevin Newbury
Doubt (Cuomo) 26 tam-3 heljoht: Christopher Franklin; ohj: Kevin Newbury
Hamlet (Thomas,A) 2-10 maajoht: Christopher Franklin; ohj: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13-21 huhjoht: Michael Christie; ohj: Renaud Doucet
La bohème (concert) (Puccini) 14 kesjoht: Leonardo Vordoni
Manon Lescaut (Puccini) 21-29 syyjoht: Michael Christie; ohj: Michael Cavanagh
Arabella (Strauss) 9-17 marjoht: Michael Christie; ohj: Tim Albery
Macbeth (Verdi) 25 tam-2 heljoht: Michael Christie; ohj: Joel Ivany
The Dream of Valentino (Argento) 1-9 maajoht: Christoph Campestrini; ohj: Eric Simonson
The Magic Flute (Mozart) 12-27 huhjoht: Aaron Breid; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Mobile, Mobile Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 2-4 mar
La fanciulla del West (Puccini) 22-24 maa
The Mikado (Sullivan,A) 25-27 lok
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 maa
Modesto, Townsend Opera Players  / 
La traviata (Verdi) 1-3 heljoht: Ryan Murray; ohj: Joseph Wiggett
Cinderella (Rossini) 19-21 huh
Nashville, Nashville Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 lokjoht: William Boggs; ohj: John Hoomes
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 9-11 marjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Cinderella (Rossini) 25-29 tamjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Magic Flute (Mozart) 11-13 huhjoht: Andy Anderson; ohj: John Hoomes
The Pearl Fishers (Bizet) 10-12 lokjoht: William Boggs; ohj: John Hoomes
The Man who Mistook his Wife for a Hat (Nyman) 8-10 marjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Barber of Seville (Rossini) 30 tam-1 heljoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Otello (Verdi) 11-15 huhjoht: Chris Larkin; ohj: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 marjoht: Robert Lyall; ohj: Matthew Lata
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 15-17 maajoht: Robert Lyall; ohj: Robert Lyall
Madama Butterfly (Puccini) 12-14 huhjoht: Robert Lyall; ohj: Tomer Zvulun
Der Vampyr (Marschner) 11-13 lokjoht: Robert Lyall; ohj: Matthew Lata
Noye's Fludde (concert) (Britten) 15-17 marjoht: Robert Lyall; ohj: Robert Lyall
Cendrillon (Massenet) 14-16 hel
La bohème (Puccini) 4-6 huh
New York, Brooklyn Academy of Music  / 
David et Jonathas (Charpentier,M) 17-21 huhjoht: William Christie; ohj: Andreas Homoki
Anna Nicole (Turnage) 17-28 syyjoht: Steven Sloane; ohj: Richard Jones
New York, Chelsea Opera  / 
The Mark of Cain (Harris,M) 8-10 marjoht: Steven M Crawford; ohj: Lynne Hayden-Findlay
A Distant Love (Fagin) 14-15 kesjoht: Jorge Parodi; ohj: Lynne Hayden-Findlay
Winners (Wargo) 11-12 lokjoht: Steven M Crawford; ohj: Lynne Hayden-Findlay
La pizza con funghi (Barab) 11-12 lokjoht: Steven M Crawford; ohj: Lynne Hayden-Findlay
The Tender Land (Copland) 13-14 kes
New York, Dicapo Opera Theatre  / 
The Martyrs (Pasatieri) 8-18 marohj: Daphne Malfitano
Marrying Mozart (Mozart) 13-16 jou
New York, Gotham Chamber Opera  / 
Eliogabalo (Cavalli) 15-29 maajoht: Grant Herreid; ohj: James Marvel
La hija de Rappaccini (Catán) 17-24 kesjoht: Neal Goren; ohj: Rebecca Taichman
Mahagonny Songspiel (Weill) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
L'Enlèvement d'Europe (Milhaud) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
Hin und zurück (Hindemith) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
La descente d'Orphée aux Enfers (Charpentier,M) 1-5 tamjoht: Neal Goren; ohj: Andrew Eggert
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 26-27 heljoht: Neal Goren; ohj: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 26-27 heljoht: Neal Goren; ohj: Robin Guarino
The Raven (Hosokawa) 28-31 toujoht: Neal Goren; ohj: Luca Veggetti
New York, Teatro Grattacielo  / 
La nave (Montemezzi) 31 lokjoht: Israel Gursky
Sakùntala (concert) (Alfano) 19 marjoht: Israel Gursky
New York, The Juilliard School  / 
Così fan tutte (Mozart) 14-19 marjoht: Alan Gilbert; ohj: Stephen Wadsworth
Curlew River (Britten) 9-13 jou
Riders to the Sea (Vaughan Williams) 9-13 jou
Don Pasquale (Donizetti) 13-17 hel
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 huh-2 tou
New York, Little Opera Theatre of New York  / 
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 16-24 maajoht: Richard Owen; ohj: Philip Shneidman
New York, The Metropolitan Opera  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 syy-9 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Bartlett Sher
Turandot (Puccini) 26 syy-10 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Carmen (Bizet) 28 syy-1 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Richard Eyre(original), Tomer Zvulun(revival)
Il trovatore (Verdi) 29 syy-24 tamjoht: Daniele Callegari; ohj: David McVicar
Otello (Verdi) 9 lok-30 maajoht: Semyon Bychkov / Alain Altinoglu; ohj: Elijah Moshinsky
The Tempest (Adès) 23 lok-17 marjoht: Thomas Adès; ohj: Robert Lepage
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lok-17 marjoht: David Robertson; ohj: Jonathan Miller
Un ballo in maschera (Verdi) 8 mar-14 joujoht: Fabio Luisi; ohj: David Alder
La clemenza di Tito (Mozart) 16 mar-10 joujoht: Harry Bicket; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Aida (Verdi) 23 mar-28 joujoht: Fabio Luisi; ohj: Sonja Frisell
Don Giovanni (Mozart) 28 mar-20 joujoht: Edward Gardner; ohj: Michael Grandage
Les troyens (Berlioz) 13 jou-5 tamjoht: Fabio Luisi; ohj: Francesca Zambello
The Barber of Seville (Rossini) 18 jou-5 tamjoht: Yves Abel; ohj: Bartlett Sher
Maria Stuarda (Donizetti) 31 jou-26 tamjoht: Maurizio Benini; ohj: David McVicar
La rondine (Puccini) 11-26 tamjoht: Ion Marin; ohj: Stephen Barlow
Le comte Ory (Rossini) 17 tam-5 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Bartlett Sher
Rigoletto (Verdi) 28 tam-1 toujoht: Michele Mariotti / Marco Armiliato; ohj: Michael Mayer
Parsifal (Wagner) 15 hel-8 maajoht: Daniele Gatti / Asher Fisch; ohj: François Girard
Don Carlos (Verdi) 22 hel-16 maajoht: Lorin Maazel; ohj: Nicholas Hytner
Francesca da Rimini (Zandonai) 4-22 maajoht: Marco Armiliato; ohj: Piero Faggioni
La traviata (Verdi) 14 maa-6 huhjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Willy Decker
Faust (Gounod) 21 maa-5 huhjoht: Alain Altinoglu; ohj: Des McAnuff
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 4 huh-10 toujoht: Harry Bicket; ohj: David McVicar
Das Rheingold (Wagner) 6 huh-4 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Lepage, Neilson Vignola
Die Walküre (Wagner) 13 huh-6 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Lepage,Neilson Vignola
Siegfried (Wagner) 20 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Lepage,Neilson Vignola
Götterdämmerung (Wagner) 23 huh-11 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Lepage,Neilson Vignola
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 4-11 toujoht: Louis Langrée; ohj: John Dexter
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23 syy-12 joujoht: Valery Gergiev / Alexander Vedernikov; ohj: Fiona Shaw
Così fan tutte (Mozart) 24 syy-8 toujoht: James Levine; ohj: Lesley Koenig
The Nose (Shostakovich) 28 syy-26 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: William Kentridge(original), William Kentridge(revival)
Norma (Bellini) 30 syy-1 marjoht: Riccardo Frizza; ohj: John Copley
A Midsummer Night's Dream (Britten) 11-31 lokjoht: James Conlon; ohj: Tim Albery
Two Boys (Muhly) 21 lok-14 marjoht: David Robertson; ohj: Bartlett Sher
Tosca (Puccini) 29 lok-28 joujoht: Riccardo Frizza / Marco Armiliato; ohj: Luc Bondy
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7-26 marjoht: Vladimir Jurowski; ohj: Herbert Wernicke
Rigoletto (Verdi) 11 mar-7 joujoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Michael Mayer
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 mar-13 joujoht: Edward Gardner; ohj: Nathaniel Merrill
Falstaff (Verdi) 6 jou-11 tamjoht: James Levine; ohj: Robert Carsen
The Magic Flute (Mozart) 16 jou-4 tamjoht: Jane Glover; ohj: Julie Taymor
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-22 heljoht: Adam Fischer; ohj: Jeremy Sams
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 tam-1 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Bartlett Sher
La bohème (Puccini) 14 tam-18 huhjoht: Stefano Ranzani; ohj: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 16 tam-9 toujoht: Philippe Auguin / Marco Armiliato / Fabio Luisi; ohj: Anthony Minghella(original), Carolyn Choa(revival)
Rusalka (Dvořák,A) 23 tam-15 heljoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Otto Schenk
Prince Igor (Borodin) 6 hel-8 maajoht: Gianandrea Noseda; ohj: Dmitri Tcherniakov
Werther (Massenet) 18 hel-15 maajoht: Alain Altinoglu; ohj: Richard Eyre
Wozzeck (Berg) 6-22 maajoht: James Levine; ohj: Mark Lamos
La Sonambula (Bellini) 14 maa-1 huhjoht: Marco Armiliato; ohj: Mary Zimmerman
Andrea Chénier (Giordano) 24 maa-12 huhjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Nicolas Joël
Arabella (Strauss) 3-24 huhjoht: Philippe Auguin; ohj: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 17 huh-10 toujoht: Michele Mariotti; ohj: Sandro Sequi
La cenerentola (Rossini) 21 huh-10 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Cesare Lievi
New York, Manhattan School of Music  / 
Thaïs (Massenet) 5-9 jou
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 23-29 kes
The Mother of Us All (Thomson) 11-15 joujoht: Steven Osgood; ohj: Dona D Vaughn
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18-20 jou
La Doriclea (Cavalli) 26-29 maajoht: Jorge Parodi; ohj: Dona D Vaughn
Orlando paladino (Haydn) 30 huh-4 toujoht: Christian Capocaccia; ohj: Robin Guarino
New York, New York City Opera  / 
Powder her face (Adès) 15-23 heljoht: Jonathan Stockhammer; ohj: Jay Scheib
The Turn of the Screw (Britten) 24 hel-2 maajoht: Jayce Ogren; ohj: Sam Buntrock
Moses in Egypt (Rossini) 14-20 huhjoht: Jayce Ogren; ohj: Michael Counts
La Périchole (Offenbach) 21-27 huhjoht: Emmanuel Plasson; ohj: Christopher Alden
Anna Nicole (Turnage) 17-28 syyjoht: Steven Sloane; ohj: Richard Jones
New York, Opera Orchestra of New York  / 
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 6 tamjoht: Alberto Veronesi
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 8 huhjoht: Eve Queler
New York, Taconic Opera  / 
Mefistofele (Boito) 19-21 lok
La fille du régiment (Donizetti) 3-12 tou
Norma (Bellini) 20 lok
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 mar
L'italiana in Algeri (Rossini) 8-9 maa
Newark, New Jersey State Opera  / 
Requiem (Verdi) 4 elo
Norfolk, Virginia Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 29 syy-7 lokjoht: Anne Manson; ohj: Tazewell Thompson
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 marjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Dorothy Danner
A Streetcar named Desire (Previn) 16-24 heljoht: Ari Pelto; ohj: Sam Helfrich
The Marriage of Figaro (Mozart) 6-14 huhjoht: Steven Smith; ohj: Lillian Groag
Falstaff (Verdi) 27 syy-1 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 8-12 marjoht: Mark Russell Smith; ohj: Michael Shell
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-11 heljoht: Garrett Keast; ohj: Sam Helfrich
Carmen (Bizet) 21-25 maajoht: John DeMain; ohj: Tazewell Thompson
Omaha, Opera Omaha  / 
La traviata (Verdi) 5-7 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: James De Blasis
The Magic Flute (Mozart) 22-24 heljoht: Nicholas Cleobury; ohj: Garnett Bruce
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 19-21 huhjoht: Hal France; ohj: Andrew Eggert
Carmen (Bizet) 1-3 mar
Agrippina (Handel) 14-16 hel
Cinderella (Rossini) 25-27 huh
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-21 lokjoht: José Luis Moscovich; ohj: Ragnar Conde
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15-24 heljoht: Michel Singher; ohj: David F Ostwald
Otello (Verdi) 24-26 toujoht: José Luis Moscovich; ohj: Daniel Helfgot
Pensacola, Pensacola Opera  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 19-21 lokjoht: Jerome Shannon; ohj: Dugg McDonough
The Barber of Seville (Rossini) 25-27 tam
Tosca (Puccini) 15-17 maa
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-17 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 15-22 tam
Don Quichotte (Massenet) 2-14 maa
Così fan tutte (Mozart) 2-9 mar
Pique Dame (Tchaikovsky) 18-25 tam
La traviata (Verdi) 15-22 hel
Manon (Massenet) 26 huh-3 tou
Philadelphia, Central City Opera Theater  / 
La traviata (Verdi) 2-5 tou
Philadelphia, ConcertOPERA  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 17 maajoht: Yoonhak Baek; ohj: Leland Kimball
Philadelphia, Curtis Institute of Music  / 
Rinaldo (Handel) 25-28 huhjoht: Andrea Marchiol; ohj: Chas Rader-Shieber
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
La bohème (Puccini) 28 syy-7 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Davide Livermore
Silent Night (Puts) 8-17 heljoht: Michael Christie; ohj: Eric Simonson
Owen Wingrave (Britten) 13-17 maajoht: George Manahan; ohj: Daniel Fish
The Magic Flute (Mozart) 19-28 huhjoht: Corrado Rovaris; ohj: Diane Paulus, Ashlie Corcoran
Powder her face (Adès) 7-16 kesjoht: Corrado Rovaris; ohj: William Kerley
Nabucco (Verdi) 27 syy-6 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Thaddeus Strassberger
Ainadamar (Golijov) 7-16 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Luis de Tavira
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 5-9 huhjoht: Corrado Rovaris; ohj: Emma Griffin
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-4 toujoht: George Manahan; ohj: Nicholas Muni
Salome (Strauss) 8-10 toujoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Kevin Newbury
A Coffin in Egypt (Gordon) 6-15 kesjoht: Timothy Myers; ohj: Leonard Foglia
Phoenix, Arizona Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-14 lokjoht: Steven White; ohj: Fenlon Lamb
Roméo et Juliette (Gounod) 16-18 marjoht: James Meena; ohj: Candace Evans
Tosca (Puccini) 25-27 tamjoht: Joel Revzen; ohj: Bernard Uzan
Il trovatore (Verdi) 1-3 maajoht: Joel Revzen; ohj: John Hoomes
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 huhjoht: Joel Revzen; ohj: Kelly Robinson
HMS Pinafore (Sullivan,A) 11-13 lokjoht: Rob Fisher; ohj: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 15-17 marjoht: Joseph Rescigno; ohj: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 24-26 tamjoht: Joel Revzen; ohj: Candace Evans
La traviata (Verdi) 28 hel-2 maajoht: Steven White; ohj: John Hoomes
Don Pasquale (Donizetti) 2-19 huhjoht: Gary Wedow; ohj: Chuck Hudson
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 6-14 lokjoht: Antony Walker; ohj: Linda Brovsky
Don Giovanni (Mozart) 3-11 marjoht: Antony Walker; ohj: Justin Way
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 26 tam-3 heljoht: Sara Jobin; ohj: Stephanie Havey
Madama Butterfly (Puccini) 16-24 maajoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Crystal Manich
La cenerentola (Rossini) 27 huh-5 toujoht: Antony Walker; ohj: Kristine McIntyre
Aida (Verdi) 12-20 lokjoht: Antony Walker; ohj: Crystal Manich
The Magic Flute (Mozart) 9-17 marjoht: Antony Walker; ohj: NN
Dark Sisters (Muhly) 25 tam-2 heljoht: Glenn Lewis; ohj: Daniel Rigazzi
La bohème (Puccini) 29 maa-6 huhjoht: Antony Walker; ohj: Tomer Zvulun
Orphée (Glass) 26 huh-4 toujoht: Antony Walker; ohj: Sam Helfrich
Pittsburgh, Opera Theatre of Pittsburgh  / 
Shining Brow (Hagen) 11-19 heijoht: Robert Frankenberry; ohj: Jonathan Eaton
La finta giardiniera (Mozart) 14-20 heijoht: Maria Sensi Sellner; ohj: Michelle Sutherland
Portland OR, Portland Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 2-10 marjoht: George Manahan; ohj: Christopher Alden
Tosca (Puccini) 1-9 heljoht: Joseph Colaneri; ohj: David Kneuss
Rinaldo (Handel) 15-23 maajoht: Gary Wedow; ohj: Chas Rader-Schieber
Falstaff (Verdi) 10-18 toujoht: George Manahan; ohj: Christopher Mattaliano
Salome (Strauss) 1-9 marjoht: George Manahan; ohj: Stephen Lawless
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 tam-8 heljoht: George Manahan; ohj: James Robinson(original), Doug Scholz-Carlson(revival)
Postcard from Morocco (Argento) 21-29 maaohj: Kevin Newbury
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-17 toujoht: Daniel Gary Busby; ohj: Bill Rauch
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Aida (Verdi) 5 toujoht: Timothy Myers
Così fan tutte (Mozart) 3-6 lokjoht: Timothy Myers; ohj: Michael Shell
La bohème (Puccini) 24-26 tamjoht: Robert Moody
Rusalka (Dvořák,A) 30 maajoht: Timothy Myers
Reno, Nevada Opera  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 28-30 syy
Don Giovanni (Mozart) 17-19 toujoht: Ken Merrill; ohj: Paul Aberasturi
Carmen (Bizet) 20-23 syyohj: Joachim Schamberger
Pagliacci (Leoncavallo) 13-16 maa
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-16 maa
Roanoke, Opera Roanoke  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 21-23 syyjoht: Steven White; ohj: Crystal Manich
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 25-26 huhjoht: Scott Williamson
The Magic Flute (Mozart) 18-20 lok
Julius Caesar (Handel) 21-23 maa
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 mar
Gianni Schicchi (Puccini) 22-24 hel
Il trovatore (Verdi) 28 hel-2 maa
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 13-21 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Kevin Newbury
Florencia en el Amazonas (Catán) 19-27 tamjoht: James Lowe; ohj: Jose Maria Condemi
The Magic Flute (Mozart) 16-24 maa
The Barber of Seville (Rossini) 11-19 toujoht: Jerry Steichen; ohj: Tara Faircloth
Salome (Strauss) 18-20 lokjoht: Stewart Robertson; ohj: Kevin Newbury
La traviata (Verdi) 18-26 tamjoht: Robert Tweten; ohj: Jose Maria Condemi
Turandot (Puccini) 15-23 maajoht: David Agler; ohj: Renaud Doucet
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 10-18 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Chas Rader-Shieber
San Diego, San Diego Opera  / 
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 26 tam-3 heljoht: Yves Abel; ohj: Emilio Sagi
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 16-24 heljoht: Karen Keltner; ohj: Lesley Koenig
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 16 maaohj: Leonard Foglia
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 30 maa-7 huhjoht: Donato Renzetti; ohj: Ian Campbell
Aida (Verdi) 20-28 huhjoht: Daniele Callegari; ohj: Andrew Sinclair
Pagliacci (Leoncavallo) 25 tam-2 heljoht: Yves Abel; ohj: Andrew Sinclair
The Elixir of Love (Donizetti) 15-23 heljoht: Karen Kamensek; ohj: Stephen Lawless
A Masked Ball (Verdi) 8-16 maajoht: Massimo Zanetti; ohj: Lesley Koenig
Requiem (Verdi) 20 maajoht: Massimo Zanetti
Don Quixote (Massenet) 5-13 huhjoht: Karen Keltner; ohj: Keturah Stickann
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Ainadamar (Golijov) 15-17 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
A Hand of Bridge (Barber,S) 26-28 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
Trouble in Tahiti (Bernstein) 26-28 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 24 lok
Mahagonny Songspiel (Weill) 25-27 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 25-27 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
Anya 17 (Gorb) 20-22 kesjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
San Francisco, Pocket Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 3 maa
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 14 huh
Orlando (Handel) 5 tou
Romeo and Juliet (Gounod) 2 kes
The Merry Wives of Windsor (Nicolai) 7 hei
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 7-30 syyjoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: Harry Silverstein
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 29 syy-19 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Vincent Boussard
Moby-Dick (Heggie) 10 lok-2 marjoht: Patrick Summers; ohj: Leonard Foglia
Lohengrin (Wagner) 20 lok-9 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Daniel Slater
Tosca (Puccini) 15 mar-2 joujoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: Jose Maria Condemi
The Secret Garden (Gasser) 1-10 maajoht: Sara Jobin; ohj: Jose Maria Condemi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5 kes-6 heijoht: Patrick Fournillier; ohj: Laurent Pelly
Così fan tutte (Mozart) 9 kes-1 heijoht: Nicola Luisotti; ohj: Jose Maria Condemi
The Gospel of Mary Magdalene (Adamo) 19 kes-7 heijoht: Michael Christie; ohj: Kevin Newbury
Mephistopheles (Boito) 6 syy-2 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Robert Carsen(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Dolores Claiborne (Picker) 18 syy-4 lokjoht: George Manahan; ohj: James Robinson
Falstaff (Verdi) 8 lok-2 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Olivier Tambosi
The Flying Dutchman (Wagner) 22 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Petrika Ionesco
Requiem (concert) (Verdi) 25 lokjoht: Nicola Luisotti
The Barber of Seville (Rossini) 13 mar-1 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: Emilio Sagi
Show Boat (Kern) 1 kes-2 heijoht: John DeMain; ohj: Francesca Zambello
La traviata (Verdi) 11 kes-13 heijoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: John Copley(original), Laurie Feldman Santoliquido
Madame Butterfly (Puccini) 15 kes-9 heijoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: Leslie Swackhamer(original)
San Jose CA, Opera San José  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 8-23 syy
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-25 mar
Il trovatore (Verdi) 9-24 hel
Suor Angelica (Puccini) 13-28 huh
Gianni Schicchi (Puccini) 13-28 huh
Falstaff (Verdi) 7-22 syyjoht: Andrew Whitfield; ohj: Jose Maria Condemi
Hansel and Gretel (Humperdinck) 16 mar-1 joujoht: Joseph Marcheso; ohj: Layna Chianakas
Madama Butterfly (Puccini) 15 hel-2 maajoht: David Rohrbaugh; ohj: Brad Dalton
Don Giovanni (Mozart) 19 huh-4 toujoht: George Cleve; ohj: Daniel Witzke
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2-4 marjoht: Sara Jobin; ohj: Keturah Stickann
Aida (Verdi) 1-3 maajoht: Valéry Ryvkin; ohj: Francesca Zambello(original), Michael Rau(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 26-28 huhjoht: Francesco Milioto; ohj: Jose Maria Condemi
Tosca (Puccini) 8-10 marjoht: Christopher Larkin; ohj: Jose Maria Condemi
Falstaff (Verdi) 7-9 maajoht: Ramón Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
The Consul (Menotti) 25-27 huhohj: Jonathan Fox
Sarasota, Sarasota Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 26 lok-12 marjoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
Little Nemo in Slumberland (Hagen) 10-11 marjoht: Steven Osgood; ohj: Martha Collins
Turandot (Puccini) 9 hel-23 maajoht: Victor De Renzi; ohj: Stephanie Sundine
The Pearl Fishers (Bizet) 16 hel-22 maajoht: Robert Tweten; ohj: Keturah Stickann
King for a Day (Verdi) 2-24 maajoht: Victor De Renzi; ohj: Martha Collins
Of Mice and Men (Floyd) 9-23 maajoht: David Neely; ohj: Michael Unger
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-15 marjoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
The Little Sweep (Britten) 9-10 marjoht: Jesse Martins; ohj: Martha Collins
Il trovatore (Verdi) 8 hel-22 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
The Barber of Seville (Rossini) 15 hel-21 maajoht: Marcello Cormio; ohj: William Gustafson
The Flying Dutchman (Wagner) 1-23 maajoht: David Neely
Jerusalem (Verdi) 8-22 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Martha Collins
Seattle, Seattle Opera  / 
Turandot (Puccini) 4-18 elojoht: Asher Fisch; ohj: Renaud Doucet
Fidelio (Beethoven) 13-27 lokjoht: Asher Fisch; ohj: Chris Alexander
La cenerentola (Rossini) 12-26 tamjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Joan Font
La bohème (Puccini) 23 hel-9 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Tomer Zvulun
La Voix humaine (Poulenc) 4-18 toujoht: Patrick Fournillier; ohj: Bernard Uzan
Suor Angelica (Puccini) 4-18 toujoht: Patrick Fournillier; ohj: Bernard Uzan
Das Rheingold (Wagner) 4-20 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Die Walküre (Wagner) 5-21 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Siegfried (Wagner) 7-23 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Götterdämmerung (Wagner) 9-25 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 19 lok-2 marjoht: Yves Abel; ohj: Emilio Sagi
Rigoletto (Verdi) 11-25 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Linda Brovsky
The Consul (Menotti) 22 hel-7 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Peter Kazaras
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 3-17 toujoht: Yves Abel; ohj: Chris Alexander
Shreveport, Shreveport Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 27 lok
Pagliacci (Leoncavallo) 16 heljoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
Rigoletto (Verdi) 13 huh
The Elixir of Love (Donizetti) 9 mar
The Mikado (Sullivan,A) 15 hel
Turandot (Puccini) 26 huh
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Tosca (Puccini) 19-21 lok
Sweeney Todd (Sondheim) 8-17 hel
The Marriage of Figaro (Mozart) 26-28 huh
The Tragedy of Carmen (Bizet) 11-20 lok
María de Buenos Aires (Piazzolla) 31 tam-9 hel
Porgy and Bess (Gershwin) 6 huh
Tacoma, Tacoma Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 2-4 marjoht: Keith Clark; ohj: Noel Koran
La Tragedie de Carmen (Bizet) 8-10 heljoht: Bernard Kwiram; ohj: Barry Johnson
La traviata (Verdi) 15-17 maajoht: Keith Clark; ohj: Noel Koran
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 25-27 lok
The Barber of Seville (Rossini) 7-9 hel
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 huh
Tampa, Opera Tampa  / 
A Masked Ball (Verdi) 7-10 heljoht: Daniel Lipton; ohj: Robert Tannenbaum
La bohème (Puccini) 7-10 maajoht: Daniel Lipton; ohj: Frank Van Laecke
Porgy and Bess (Gershwin) 17-19 tam
The Magic Flute (Mozart) 7-9 heljoht: Daniel Lipton
Carmen (Bizet) 14-16 maajoht: Daniel Lipton
Toledo, Toledo Opera  / 
La bohème (Puccini) 5-7 lokjoht: James Meena; ohj: Michael Capasso
Don Giovanni (Mozart) 15-17 heljoht: Stefan Sanderling; ohj: Brian Deedrick
Aida (Verdi) 4-6 lokjoht: James Meena; ohj: Brian Deedrick
Faust (Gounod) 25-27 huhjoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Trenton, Bohème Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8-10 hel
Faust (Gounod) 20-21 huh
Tucson, Arizona Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20-21 lokjoht: Steven White; ohj: Fenlon Lamb
Roméo et Juliette (Gounod) 10-11 marjoht: James Meena; ohj: Candace Evans
Tosca (Puccini) 2-3 heljoht: Joel Revzen; ohj: Bernard Uzan
Il trovatore (Verdi) 9-10 maajoht: Joel Revzen; ohj: John Hoomes
The Marriage of Figaro (Mozart) 13-14 huhjoht: Joel Revzen; ohj: Kelly Robinson
HMS Pinafore (Sullivan,A) 19-20 lokjoht: Rob Fisher; ohj: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 23-24 marjoht: Joseph Rescigno; ohj: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 1-2 heljoht: Joel Revzen; ohj: Candace Evans
La traviata (Verdi) 8-9 maajoht: Steven White; ohj: John Hoomes
Tulsa, Tulsa Opera  / 
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 13-21 lokjoht: Kostis Protopapas; ohj: Tara Faircloth
The Most Happy Fella (Loesser) 23 hel-3 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Dorothy Danner
Aida (Verdi) 20-28 huhjoht: Kostis Protopapas; ohj: Stanley M Garner
The Marriage of Figaro (Mozart) 18-20 lok
Elmer Gantry (Aldridge) 28 hel-2 maa
Carmen (Bizet) 2-4 tou
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 syy
The Magic Flute (Mozart) 27 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 8 kesjoht: Gregory Buchalter
La traviata (Verdi) 28 syy
La bohème (Puccini) 16 mar
Washington, Washington Concert Opera  / 
La sonnambula (concert) (Bellini) 16 syyjoht: Antony Walker
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 7 huhjoht: Antony Walker
I masnadieri (concert) (Verdi) 22 syyjoht: Antony Walker
Il corsaro (concert) (Verdi) 9 maajoht: Antony Walker
Washington, Opera Lafayette  / 
Lalla-Roukh (David) 26 tamjoht: Ryan Brown; ohj: Bernard Deletré
Acteon (Charpentier,M) 1-2 toujoht: Ryan Brown; ohj: Seán Curran
Così fan tutte (Mozart) 18-19 lokjoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 17 tamjoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Washington, Washington National Opera  / 
Anna Bolena (Donizetti) 15 syy-6 lokjoht: Antonello Allemandi; ohj: Stephen Lawless
Don Giovanni (Mozart) 20 syy-13 lokjoht: Philippe Auguin; ohj: John Pascoe
Hansel and Gretel (Humperdinck) 21-23 jouohj: David Gately
Manon Lescaut (Puccini) 2-23 maajoht: Philippe Auguin; ohj: John Pascoe
Norma (Bellini) 9-24 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Anne Bogart
Show Boat (Kern) 4-26 toujoht: John DeMain; ohj: Francesca Zambello
Approaching Ali (Sparr) 8-9 kesjoht: Steven Jarvi; ohj: Nicole A Watson
Tristan and Isolde (Wagner) 15-27 syyjoht: Philippe Auguin; ohj: Neil Armfield
The Force of Destiny (Verdi) 12-26 lokjoht: Xian Zhang; ohj: Francesca Zambello
The Lion, the Unicorn, and Me (Tesori) 14-22 joujoht: Kimberly Grigsby; ohj: Francesca Zambello
Moby-Dick (Heggie) 22 hel-8 maajoht: Evan Rogister; ohj: Leonard Foglia
Der Rosenkavalier (concert) (Strauss) 8 maajoht: Christoph Eschenbach
The Elixir of Love (Donizetti) 20-29 maajoht: Ward Stare; ohj: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 3-18 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Harry Silverstein
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
La traviata (Verdi) 18-20 tamohj: Renata Scotto
La cenerentola (Rossini) 15-17 heljoht: Will Crutchfield; ohj: Mario Corradi
Salome (Strauss) 15-17 maajoht: Roberto Paternostro; ohj: Renaud Doucet
The Turn of the Screw (Britten) 12-14 huhjoht: Greg Ritchey; ohj: Doug Scholz-Carlson
Macbeth (Verdi) 24-26 tamjoht: David Stern; ohj: Bernard Uzan
The Barber of Seville (Rossini) 21-23 heljoht: Patrick Fournillier; ohj: Chris Mattaliano
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 21-23 maaohj: Jay Lesenger
Wichita, Wichita Grand Opera  / 
Otello (Verdi) 19 tamjoht: Martin Mazik; ohj: Shayna Leahy
Don Pasquale (Donizetti) 8 heljoht: Ken Hakoda; ohj: William Powers
The Marriage of Figaro (Mozart) 16 maajoht: Steven Mercurio; ohj: John Stephens
William Tell (Rossini) 22 heljoht: Nayden Todorov; ohj: Chuck Hudson
Tosca (Puccini) 26 huhjoht: Edward Lada; ohj: Stanley M Garner
The Barber of Seville (Rossini) 31 toujoht: Ken Hakoda; ohj: Margaret Ann Pent(original), James Marvel(revival)
Wilmington, OperaDelaware  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-10 marjoht: John Baril; ohj: Joe Banno
Pagliacci (Leoncavallo) 4-10 marjoht: John Baril; ohj: Joe Banno
Macbeth (Verdi) 5-11 toujoht: David Lawton; ohj: Cindy Du Pont Tobias
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 lokjoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
Il trovatore (Verdi) 2-4 toujoht: Giovanni Reggioli; ohj: Marc Astafan
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Carmen (Bizet) 26-30 lok
The Barber of Seville (Rossini) 15-19 maa
The Flying Dutchman (Wagner) 25-29 lok
South Pacific (Rodgers) 14-18 maa