2013/14 > Sveitsi 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Sveitsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa
Ranska
Monaco

Sveitsi
 
Liechtenstein
Itävalta
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Tosca (Puccini) 11 syy-1 tamjoht: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; ohj: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 syy-26 lokjoht: Rolando Garza; ohj: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 lok-15 kesjoht: Axel Kober / Giuliano Betta; ohj: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 marjoht: Gerhardt Müller-Goldboom; ohj: Aliénor Dauchez
Anschlag (Wertmüller) 10 marjoht: Titus Engel; ohj: Georges Delnon, Marie-Thérèse Jossen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 18 tam-17 toujoht: Giuliano Betta / Joseph Trafton; ohj: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 hel-15 huhjoht: Heinz Holliger; ohj: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ maajoht: Rolando Garza; ohj: Barbara Horáková-Joly
The Indian Queen (Purcell) 30 huh-27 kesjoht: Andrea Marcon; ohj: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 tou-29 kesjoht: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; ohj: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der Freischütz (Weber) 20 lok-18 tamjoht: Mario Venzago; ohj: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 mar-16 heljoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 tam-30 maajoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 maa-20 toujoht: Kevin John Edusei; ohj: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 huh-25 toujoht: Kevin John Edusei; ohj: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 kesjoht: Kevin John Edusei; ohj: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Il turco in Italia (Rossini) 20 syy-7 tamjoht: Marco Zambelli; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 mar-6 maajoht: Harald Siegel; ohj: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 marjoht: Hans Urbanek; ohj: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 jou-8 heljoht: Franco Trinca; ohj: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 hel-12 kesjoht: Jürg Henneberger; ohj: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 huh-15 kesjoht: Benjamin Pionnier; ohj: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 kesjoht: Kaspar Zehnder
Colombier, L'Avant-Scène Opéra  / 
La vie parisienne (Offenbach) 14-16 maajoht: Sylvain Jaccard; ohj: Christiane Georgi
La flûte enchantée (Mozart) 23-25 tou
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 jou-12 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 syyjoht: Stefan Soltesz; ohj: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 lokjoht: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 joujoht: Theodor Guschlbauer; ohj: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 tam-8 heljoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 hel-10 maajoht: John Fiore; ohj: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 maaohj: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 maa
Götterdämmerung (Wagner) 23 huh-2 toujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 toujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 kesjoht: Evelino Pidò; ohj: Cesare Lievi
Rigoletto (Verdi) 3-16 syyjoht: Alexander Joel; ohj: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 9-19 lokjoht: Michail Jurowski; ohj: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 marjoht: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 joujoht: Franck Villard; ohj: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 tamjoht: Arie van Beek; ohj: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 tam-4 heljoht: Hartmut Haenchen; ohj: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 heljoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 maajoht: Semyon Bychkov
Medea (Cherubini) 9-24 huhjoht: Marko Letonja; ohj: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 kesjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Matthias Hartmann
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lakmé (Delibes) 4-13 lokjoht: Miquel Ortega; ohj: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 lokjoht: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 joujoht: Philippe Béran; ohj: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 heljoht: Laurent Gay; ohj: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 maajoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Giancarlo Del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 huh-7 toujoht: Carlos Vieu; ohj: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 kesjoht: Frank Beermann; ohj: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 elo-8 syyjoht: Howard Arman; ohj: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 syy-26 joujoht: Howard Arman; ohj: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 lok-17 toujoht: Florian Pestell; ohj: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 tam-19 huhjoht: Howard Arman; ohj: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 heljoht: Andrew Dunscombe; ohj: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 hel-14 kesjoht: Howard Arman; ohj: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 huh-13 kesjoht: Michael Wendeberg; ohj: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 kesjoht: Michael Wendeberg; ohj: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Don Giovanni (Mozart) 6 syy-30 joujoht: Otto Tausk / Attilio Tomasello; ohj: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 lok-28 tamjoht: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; ohj: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 mar-15 joujoht: Otto Tausk; ohj: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 mar-25 tamjoht: Stéphane Fromageot; ohj: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 joujoht: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 hel-23 toujoht: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; ohj: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 hel-4 toujoht: Stéphane Fromageot; ohj: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 hel-16 maajoht: Attilio Tomasello; ohj: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 tou-7 kesjoht: Otto Tausk; ohj: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 kes-4 heijoht: Attilio Tomasello; ohj: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Tosca (Puccini) 26 syy-6 lokjoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 lokjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 marjoht: Hans Huyssen; ohj: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 joujoht: Johannes Knapp; ohj: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 jou-5 tamjoht: Inga Hilsberg; ohj: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 tamjoht: Mario Zambelli; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 maajoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 maajoht: Peter Christian Feigel; ohj: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 toujoht: Ricardo Minasi; ohj: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Three Decembers (Heggie) 19-26 lokjoht: Charl de Villiers; ohj: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Alexandre Bis (Martinů) 21 syyjoht: Thomas Barthel; ohj: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 syy-26 lokjoht: Marc Albrecht; ohj: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 syy-11 lokjoht: Robin Ticciati; ohj: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 syy-21 kesjoht: Fabio Luisi / Stefan Blunier; ohj: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 syy-22 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 lok-11 touohj: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 lok-1 marjoht: Friedemann Layer; ohj: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 mar-11 joujoht: Patrick Lange; ohj: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 marjoht: Sebastian Weigle; ohj: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 mar-7 joujoht: Patrick Lange; ohj: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 mar-28 kesjoht: Michael Zlabinger; ohj: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 jou-11 tamjoht: Fabio Luisi / Thomas Rösner; ohj: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 jou-5 tamjoht: Laurence Cummings; ohj: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 jou-3 tamjoht: Nello Santi; ohj: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 tam-1 heljoht: Patrick Fournillier; ohj: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 tam-25 heljoht: Giovanni Antonini; ohj: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 heljoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 heljoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 hel-1 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 maa-1 huhjoht: Fabio Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 maajoht: Constantin Trinks; ohj: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 maa-2 huhjoht: Fabio Luisi / Patrick Furrer; ohj: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 huh-18 toujoht: Jiri Belohlavek; ohj: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 huh-10 toujoht: Nello Santi; ohj: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 huh-4 toujoht: Alain Altinoglu; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 toujoht: Riccardo Minasi; ohj: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 tou-14 kesjoht: Ivor Bolton; ohj: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 toujoht: Erik Nielsen; ohj: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 kes-13 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 kes-13 heijoht: Andriy Yurkevych; ohj: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 kes-12 heijoht: Vasily Petrenko; ohj: Matthias Hartmann