2013/14 > Tšekki 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Tšekki

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Puola
Saksa

Tšekki
 
Itävalta Slovakia
Unkari

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Carmen (Bizet) 13 syy-19 heljoht: Jan Zbavitel; ohj: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 syy-31 toujoht: Peter Feranec; ohj: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 syy-2 toujoht: Jakub Klecker / Pavel Šnajdr; ohj: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 lok-15 heljoht: Jakub Klecker; ohj: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 lok-15 heljoht: Jakub Klecker; ohj: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5 lok-14 toujoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 lok-16 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 lok-5 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 lok-21 maajoht: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; ohj: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 lok-16 maajoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 mar-18 kesjoht: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; ohj: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 mar-20 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; ohj: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 mar-19 maajoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 jou-15 maajoht: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; ohj: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 tam-3 toujoht: Ondrej Olos; ohj: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 hel-30 huhjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 maa-15 kesjoht: Jakub Klecker / Ondrej Olos; ohj: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 maa-20 kesjoht: Jakub Klecker; ohj: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 huhjoht: Caspar Richter / Ondrej Olos; ohj: Uwe Scholz
Alice in Bed (Medek) 7 tou-6 kesjoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 tou-3 kesjoht: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; ohj: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Tosca (Puccini) 27 syy-10 maajoht: Martin Peschík; ohj: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 lok-28 huhjoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Dagmar Hlubková
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 lok-9 tamjoht: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; ohj: Oldřich Kříž
Et nunc et semper (De Rose) 7 jou-15 huhjoht: Mario De Rose; ohj: Miloslav Veselý
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7 jou-15 huhjoht: Mario De Rose; ohj: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 4 tam-2 maajoht: Mario De Rose; ohj: Jana Kališová
Carmen (Bizet) 21 hel-10 toujoht: Mario De Rose; ohj: Jana Kališová
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
La forza del destino (Verdi) 18 syy-11 huhjoht: Martin Doubravský; ohj: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-10 huhjoht: František Babický; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 syy-10 toujoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 lok-23 joujoht: František Babický; ohj: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 lok-24 marjoht: František Babický; ohj: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 lok-14 toujoht: František Babický; ohj: Josef Průdek
Nabucco (Verdi) 8 mar-2 maajoht: Martin Doubravský; ohj: Zdeněk Kaloč
Don Quichotte (Massenet) 13 mar-27 joujoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Der Freischütz (Weber) 19 mar-23 heljoht: František Babický; ohj: Werner Pichler
The Bartered Bride (Smetana) 9 hel
Polish Blood (Nedbal) 28 maa-23 toujoht: František Babický; ohj: Gabriela Petráková
The Demon (Rubinstein) 8 huh-3 toujoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
Olomouc, Moravské divadlo Olomouc / Moravian Theatre Olomouc  / 
Netopýr (Strauss,J) 17 syy-20 huhjoht: Tomáš Hanák; ohj: Zbyněk Brabec
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 syy-5 maajoht: Miloslav Oswald; ohj: Martin Otava
Carmen (Bizet) 28 syy-6 heljoht: Petr Šumník; ohj: Michael Tarant
Falstaff (Verdi) 4 lok-30 toujoht: Miloslav Oswald; ohj: Andrea Hlinková
Concert (Wagner) 9 lok-15 huhjoht: Miloslav Oswald
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 lokjoht: Petr Šumník; ohj: Michael Tarant
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 lok-2 toujoht: Pavel Šnajdr / Petr Šumník; ohj: Václav Věžník
Polska krev (Nedbal) 27 lok-15 heljoht: Tomáš Hanák / Pavel Šnajdr; ohj: Gustav Skála
Paganini (Lehár) 27 tam-16 huhjoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Turandot (Puccini) 16-17 toujoht: Petr Šumník; ohj: Václav Málek
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 syy-1 maajoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 syy-15 huhjoht: Karel Mládek; ohj: Dagmar Hlubková
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 syy-18 maajoht: Petr Šumník; ohj: Lubor Cukr
Madama Butterfly (Puccini) 12 lok-4 huhjoht: Petr Šumník; ohj: Jana Andělová Pletichová
Nabucco (Verdi) 25 lok-8 heljoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Netopýr (Strauss,J) 23 mar-7 joujoht: Petr Chromčák; ohj: Rudolf Tesáček
Tisíc a jedna noc (Strauss,J) 15 jou-30 huhjoht: Petr Chromčák; ohj: Rudolf Tesáček
Don Carlos (Verdi) 29 jou
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 hel-22 huhjoht: Petr Chromčák; ohj: Lubor Cukr
Requiem (concert) (Mozart) 28 maajoht: Petr Chromčák
Così fan tutte (Mozart) 22+ kes
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Anna Bolena (Donizetti) 17 syy-15 toujoht: Oliver von Dohnányi / Jakub Žídek; ohj: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 syyjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 syy-20 toujoht: Karol Kevický / Jakub Žídek; ohj: Gabriela Petráková
Ernani (Verdi) 10 lok-6 toujoht: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; ohj: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 lok-23 marjoht: Robert Jindra / Jan Srubař; ohj: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 lok-3 toujoht: Karol Kevický / Jakub Žídek; ohj: Lumír Olšovský
Lohengrin (Wagner) 1 mar-18 joujoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: Rocc
The Bartered Bride (Smetana) 16 mar-29 joujoht: Jan Šrubař; ohj: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 jou-1 kesjoht: Marko Ivanovič; ohj: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 jou-2 toujoht: Jan Šrubař / Marek Prášil; ohj: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 tam-4 kesjoht: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; ohj: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 hel-20 toujoht: Charles Olivieri-Munroe / Jakub Žídek; ohj: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 huh-24 toujoht: Jan Chalupecký; ohj: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 toujoht: Robert Jindra; ohj: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 kesjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Faust (Gounod) 5 syy-11 tamjoht: Tomáš Brauner; ohj: Jiří Heřman
La Gioconda (Ponchielli) 8 syy-8 joujoht: Tomáš Brauner; ohj: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22 syy-16 huhjoht: Jiří Štrunc; ohj: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 syy-25 maajoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 lokjoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19 lok-17 huhjoht: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner / Jiří Petrdlík; ohj: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 lok-13 huhjoht: Jan Rezek; ohj: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23 lok-15 maajoht: Petr Kofroň; ohj: Jan Burian
Brundibár (Krása) 11 mar
Voják a tanečnice (Martinů) 25 tam-30 huhjoht: Petr Kofroň; ohj: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5-23 huhjoht: Tomáš Brauner; ohj: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ kesjoht: Jiří Štrunc; ohj: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Don Giovanni (Mozart) 23 elo-7 kesjoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 elo-29 toujoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; ohj: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 syy-17 toujoht: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; ohj: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 syy-3 kesjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 syy-5 kesjoht: Robert Jindra / Jan Chalupecký; ohj: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 mar-23 maajoht: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Toufar (Březina) 18 syy-17 toujoht: Jiří Štrunc; ohj: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Čarokraj (Ivanovič) 27 elo-23 kesjoht: Marko Ivanovič / David Švec; ohj: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 syy-16 kesjoht: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; ohj: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 syy-30 toujoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 syy-5 toujoht: Robert Jindra / Zbyněk Müller; ohj: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 syy-3 toujoht: Jan Chalupecký; ohj: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 syy-4 kesjoht: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 syy-21 toujoht: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; ohj: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 syy-7 heljoht: David Švec / Jan Chalupecký; ohj: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 syy-8 toujoht: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; ohj: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 lok-4 huhjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 lok-28 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; ohj: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 tam-22 toujoht: Ondrej Lenárd; ohj: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 heljoht: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; ohj: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 maa-1 kesjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 30 elo-14 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 elo-22 kesjoht: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Stur; ohj: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 syy-7 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; ohj: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 syy-28 joujoht: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; ohj: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 syy-1 toujoht: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; ohj: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 syy-19 kesjoht: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; ohj: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 syy-6 toujoht: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; ohj: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-19 heljoht: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; ohj: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 syy-27 kesjoht: František Drs / Jiří Mikula; ohj: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 lok-12 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; ohj: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 lok-11 toujoht: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; ohj: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 lok-5 kesjoht: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; ohj: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 mar-26 kesjoht: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; ohj: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 tam-25 toujoht: Hilary Griffiths / Richard Hein; ohj: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 tam-30 toujoht: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; ohj: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 toujoht: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 tou-24 kesjoht: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; ohj: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 kesjoht: Marko Ivanović, František Drs; ohj: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
La traviata (Verdi) 11 syy-11 heljoht: Miloš Formáček; ohj: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 syy-5 lokjoht: Milan Kaňák; ohj: Martin Dubovic
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 lok-25 heljoht: Norbert Baxa; ohj: Martin Otava
Hraběnka Marica () 13 jou-16 heljoht: Milan Kaňák; ohj: Zbyněk Brabec