2013/14 > Venäjä 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Venäjä

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Suomi
Viro
Latvia
Valko-Venäjä

Venäjä
 
Yhdysvallat
Ukraina
Georgia
Azerbaizan
Kazakstan Japani

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 syy-2 heljoht: Valeriy Voronin; ohj: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 lok-30 huhjoht: Valeriy Voronin; ohj: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 lok-11 jou
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 mar-28 hel
Madama Butterfly (Puccini) 13 mar-21 maa
La traviata (Verdi) 12 hel-18 huh
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 hel-11 maa
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 huh
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 syy-7 kesjoht: Michael Güttler; ohj: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 syy-24 tou
La traviata (Verdi) 27 syy-15 tou
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 syy-10 kes
La bohème (Puccini) 1 lok-14 maa
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 lok-5 huh
Madama Butterfly (Puccini) 3 lok-22 tou
Otello (Verdi) 8 lok-19 kesjoht: Pavel Klinichev; ohj: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 lok-21 kes
Tosca (Puccini) 18 lok-29 tou
Don Giovanni (Mozart) 22 lok-3 tou
Prince Igor (Borodin) 26 lok-8 tou
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 lok-31 tou
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 lok-8 huh
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 mar-6 tou
Boris Godunov (Musorgsky) 10 jou-17 toujoht: Michael Güttler; ohj: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 jou-9 huh
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 jou
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 huh-5 kes
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 hel-9 huhjoht: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 syy
Madama Butterfly (Puccini) 2 lok
Carmen (Bizet) 4 lok-8 hel
The Pearl Fishers (Bizet) 20 marjoht: Marco Boemi; ohj: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 mar-13 heljoht: Renat Salavatov; ohj: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 mar
La traviata (Verdi) 6 jou-22 huhjoht: Marco Boemi; ohj: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 jou-9 heljoht: Renat Salavatov; ohj: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 joujoht: Marco Boemi; ohj: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 joujoht: Marco Boemi; ohj: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 jou-11 heljoht: Renat Salavatov; ohj: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 jou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 hel
Porgy and Bess (Gershwin) 5 hel
Aida (Verdi) 7 hel
Turandot (Puccini) 15 hel
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 huh
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 huh
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 syy-25 toujoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 syy-21 heljoht: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; ohj: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 syy-18 toujoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 lok-11 toujoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 lok-26 huhjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 lok-7 toujoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 lok-13 huhjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 lok-30 maajoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 mar-4 toujoht: Anatoliy Chepurnoy; ohj: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 jou-14 toujoht: Yevgeniy Brazhnik; ohj: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 joujoht: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 tam
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 tam-2 maa
Concert (Kalman,E) 11 tam-14 hel
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 hel
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 hel
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 huh
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 syyjoht: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; ohj: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 syy-13 huhjoht: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; ohj: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 lok-25 heijoht: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; ohj: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 lokjoht: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; ohj: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 lok-27 heijoht: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; ohj: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 lok-11 toujoht: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; ohj: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 mar-5 tamjoht: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; ohj: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 mar-14 kesjoht: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; ohj: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 marjoht: Alan Buribayev; ohj: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 mar-12 kesjoht: Alexander Vedernikov; ohj: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 mar-20 heijoht: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; ohj: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 jou-8 kesjoht: Kirill Karabits; ohj: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 jou-29 kesjoht: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; ohj: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 jou-16 maajoht: Christoph-Mathias Mueller; ohj: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 tamjoht: Alexander Soloviev; ohj: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 tam
Don Quichotte (Massenet) 26 tamjoht: Valery Gergiev; ohj: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 tam-9 heijoht: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; ohj: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 hel-9 heijoht: Gennadi Rozhdestvensky; ohj: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 hel-2 maajoht: Michail Jurowski; ohj: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 maa-22 kesjoht: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; ohj: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 maajoht: Anton Grishanin; ohj: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 huhjoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 huhohj: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 huhjoht: Pavel Klinichev; ohj: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 tou-1 kesohj: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 lok-6 maajoht: Alexander Soloviev; ohj: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 jou-1 huhjoht: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; ohj: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 tam-21 heljoht: Yaroslav Tkalenko; ohj: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 syy-25 toujoht: Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 syy-28 toujoht: Valery Kritskov; ohj: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 syyjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 lokjoht: Kirill Tikhonov; ohj: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 lokjoht: Teodor Currentzis; ohj: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 lok-11 kesjoht: Ekaterina Vasheruk; ohj: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 marjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 marjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 mar-1 joujoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 joujoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 joujoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 joujoht: Mstislav Rostropovich; ohj: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 tam
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 tam-2 hel
Aida (Verdi) 4 hel
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 hel
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 hel
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 maa
Concert (Kalman,E) 20-23 maa
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 maajoht: Konstantin Khvatynets; ohj: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 huhohj: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 tou
The Nightingale (Stravinsky) 7 tou
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 tou
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 kes
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 kes
Carmen (Bizet) 26-29 kes
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 elo-18 huhjoht: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; ohj: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 elo-29 toujoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 syy-16 maajoht: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; ohj: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 syy-26 heljoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 syy-21 maajoht: Evgeny Samoilov; ohj: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 syy-29 huhjoht: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 syy-29 huhjoht: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 syy-30 toujoht: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; ohj: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 syy-20 joujoht: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; ohj: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 syy-30 huh
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 syyjoht: Vasily Valitov; ohj: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 syy-11 maajoht: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 lok-9 heljoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 marjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 mar-16 huhjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 marjoht: Andrey Lebedev; ohj: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 marjoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 mar-2 maajoht: Alexandru Samoilă; ohj: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 jou-5 tou
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 jou
Faust (concert) (Gounod) 17 tam
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 tam
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 tam
Salome (concert) (Strauss) 23 tamjoht: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 maa-6 tou
Requiem (Mozart) 27 maa
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 maa
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 huhohj: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 huh
The School for Wives (Martynov) 20-22 toujoht: Dmitri Jurowski; ohj: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 tou
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 syy-24 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 lok-18 tou
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 lok-9 maajoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 lok-19 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 lok-4 toujoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 lok-19 kesjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 lok-27 huhjoht: Anton Grishanin; ohj: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 lok-25 toujoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 lok-30 toujoht: Vladimir Agronsky; ohj: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 lok-16 toujoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 mar-23 heljoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 mar-21 touohj: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 mar-22 toujoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 mar-24 huhjoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 mar-18 kesjoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 jou-16 maajoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 jou-14 hel
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 jou-14 hel
The Merry Widow (Lehár) 18 jou-22 tamjoht: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 jou-7 tam
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 jou-12 heljoht: Felix Korobov; ohj: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 tam-18 huhjoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 hel-16 kesjoht: Peter Aidu; ohj: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 hel-16 kesjoht: Peter Aidu; ohj: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 kes
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 syyjoht: Vladimir Boykov; ohj: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 syy-29 jou
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 lok
Veselá Vdova (Lehár) 5 lok-13 huh
Carmen (Bizet) 10 lok-12 maajoht: Yevgeniy Sheyko; ohj: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 lok-5 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 lok-15 hel
Rusalka (Dargomizhsky) 26 lok-20 mar
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 lok-14 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 lok-15 mar
Madama Butterfly (Puccini) 3 marjoht: Yevgeniy Sheyko; ohj: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 mar-10 huhjoht: Vladimir Boykov; ohj: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 mar-25 tamjoht: Vladimir Boykov; ohj: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 mar-20 huhjoht: Sergey Vanteyev; ohj: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 jou-16 huhjoht: Vladimir Boykov; ohj: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 tamjoht: Yevgeniy Sheyko; ohj: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 tam-3 huhjoht: Yevgeniy Sheyko; ohj: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 tamjoht: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 heljoht: Sergey Vanteyev; ohj: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 heljoht: Yevgeniy Sheyko; ohj: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 syy-27 maa
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 syy-25 tou
Carmen (Bizet) 25 syy-14 tou
Prince Igor (Borodin) 28 syy-18 tou
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 syy-3 tou
La traviata (Verdi) 1 lok-28 tou
Rigoletto (Verdi) 8 lok-27 hel
Madama Butterfly (Puccini) 10 lok-19 hel
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 lok-25 hel
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 lok
Aleko (Rachmaninov) 18 lok
La serva padrona (Pergolesi) 19 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 lok-5 tou
Mavra (Stravinsky) 23 lok-20 tou
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 lok-20 tou
Tosca (Puccini) 24 lok-16 tam
Gianni Schicchi (Puccini) 26 lok-15 tou
Prima la musica, poi le parole (=) 26 lok-15 tou
Faust (Gounod) 31 lok-9 maa
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 mar-23 hel
La bohème (Puccini) 16 mar-5 jou
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 mar-10 tou
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 mar-23 maa
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 jou-4 tou
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 maa-10 tou
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 syyjoht: Valentin Uryupin; ohj: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 syy-19 toujoht: Valery Platonov; ohj: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 syy-17 lokjoht: Maxim Emelyanychev; ohj: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 syy-2 lokjoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 lok-13 jouohj: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 lokjoht: Medeya Yassonidi; ohj: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 lok-17 tamjoht: Damir Maxutov; ohj: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 lok-13 toujoht: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; ohj: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 lok-31 tamjoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 lok-15 touohj: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 lok-4 heljoht: Damir Maxutov; ohj: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 lok-24 tamjoht: Damir Maxutov; ohj: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 lok-21 heljoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 marohj: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 mar-9 maajoht: Damir Maksutov; ohj: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 mar-16 tamjoht: Valentin Uryupin; ohj: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 mar-6 tamjoht: Damir Maxutov; ohj: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 marjoht: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; ohj: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 mar-31 touohj: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 mar-23 tamohj: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 joujoht: Raushan Yakupov; ohj: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 jou-7 toujoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 jou-20 huhjoht: Evgenii Kirilov; ohj: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 hel-4 maajoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 heljoht: Teodor Currentzis; ohj: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 hel-24 huhjoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 hel-25 touohj: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 maajoht: Teodor Currentzis; ohj: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 maajoht: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 lok-20 huhjoht: Sergei Inkov; ohj: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 lok-28 heljoht: Sergei Inkov; ohj: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 lok-3 huhjoht: Sergei Inkov; ohj: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 lok-11 huhohj: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 mar-30 maajoht: Sergei Inkov; ohj: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 mar-14 maajoht: Sergei Inkov; ohj: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 jou-9 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 jou
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 syy-11 tou
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 syy-16 toujoht: Alexei Shakuro; ohj: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 lok-2 toujoht: Andrey Anikhanov; ohj: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 lok-6 huhjoht: Alexei Shakuro; ohj: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 lok-30 toujoht: Maurizio Dones; ohj: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 lok-22 kesjoht: Alexei Shakuro; ohj: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 lok-20 kesjoht: Valery Voronin; ohj: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 lok-6 kesjoht: Alexei Shakuro; ohj: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 mar-11 huhjoht: Alexei Shakuro; ohj: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 mar-4 toujoht: Valery Voronin; ohj: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 mar-19 huhjoht: Andrey Anikhanov; ohj: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 mar-18 toujoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 mar-7 kesjoht: Robert Lyall; ohj: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 mar-27 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 tam-23 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 hel-23 toujoht: Alexei Shakuro; ohj: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 syy-24 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 syy-19 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 syy-26 maajoht: Boris Benkogenov; ohj: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 lok-28 heljoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 lok-16 huhjoht: Viktor Kulikov; ohj: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 lok-12 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 marjoht: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; ohj: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 mar-9 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 jou-4 toujoht: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 jou-18 toujoht: Eugene Khokhlov; ohj: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 tam-11 toujoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 maa-2 huhjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 toujoht: Viktor Kulikov; ohj: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 lok-20 helohj: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 lok-16 hel
Carmen (Bizet) 8 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 lok-8 huh
Oresteia (Taneyev) 13 lok-25 maa
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 lok-12 huh
Madama Butterfly (Puccini) 17 lok-13 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 lok-12 maa
Rigoletto (Verdi) 27 lok-23 huh
Die lustige Witwe (Lehár) 30 lok-6 maa
Silvia (Kálmán) 3 mar-5 tam
Les brigands (Offenbach) 9 mar-18 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 mar-27 huh
Die Zauberflöte (Mozart) 19 mar-4 maa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 mar-6 hel
Prince Igor (Borodin) 13 jou-14 hel
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 jou
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 tam-26 hel
La traviata (Verdi) 26 tam-20 maa
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 tam-15 huh
Tosca (Puccini) 2 hel-2 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 hel-20 huh
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 hel
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 syy-27 huh
La belle Hélène (Offenbach) 14 syy-18 huh
La traviata (Verdi) 18 syy-2 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-13 huh
Boris Godunov (Musorgsky) 27 syy-12 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 28 syy-25 huh
Madama Butterfly (Puccini) 29 syy-9 huh
Tosca (Puccini) 3 lok-23 huh
Pietro il Grande (Donizetti) 10 lok-3 huh
La bohème (Puccini) 11 lok-20 huh
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 lok-28 maa
The Rape of Lucretia (Britten) 27 lok-8 hel
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 mar
Don Juan (Mozart) 9 mar-31 maa
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 mar-5 maa
Rigoletto (Verdi) 29 mar-11 huh
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 huh
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 syy-10 toujoht: Valery Gergiev; ohj: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 syy-24 kesjoht: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 syy-18 huhjoht: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 syy-13 huhjoht: Valery Gergiev / Gavriel Heine; ohj: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 syy-30 huhjoht: Boris Gruzin; ohj: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 syy-4 toujoht: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; ohj: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 syy-23 tamjoht: Boris Gruzin; ohj: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 syy-3 toujoht: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; ohj: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 syyjoht: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 syyjoht: Gavriel Heine; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 syy-16 toujoht: Boris Gruzin; ohj: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 syy-5 heljoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 syy-26 marjoht: Mikhail Agrest; ohj: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 syy-2 elojoht: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; ohj: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 syy-9 heljoht: Karen Durgaryan; ohj: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 syy-16 huhjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 lokjoht: Mikhail Agrest; ohj: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 lok-2 huhjoht: Boris Gruzin; ohj: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 lok-16 maajoht: Christian Knapp; ohj: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 lok
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 lok-30 maajoht: Boris Gruzin; ohj: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 lok-25 maajoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 lok-19 maajoht: Boris Gruzin; ohj: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 lok-18 maajoht: Mikhail Agrest; ohj: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 lok-7 kesjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 lok-13 heljoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 lok-23 elojoht: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; ohj: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 lokjoht: Mikhail Agrest; ohj: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 lok-21 huhjoht: Gavriel Heine; ohj: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 lok-3 toujoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 lokjoht: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 lokohj: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 lok-21 toujoht: Boris Gruzin; ohj: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 lokjoht: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 lok-24 toujoht: Pavel Bubelnikov; ohj: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 lok-10 huhjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 lok-8 huhjoht: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 lok-1 marjoht: Christian Knapp; ohj: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 mar
Gianni Schicchi (Puccini) 2 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 mar-9 elojoht: Pavel Smelkov; ohj: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 mar-15 heljoht: Gavriel Heine; ohj: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 mar-11 heljoht: Ignat Solzhenitsyn; ohj: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 marjoht: Pavel Smelkov; ohj: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 marjoht: Vladislav Karklin; ohj: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 marjoht: Pavel Smelkov; ohj: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 marjoht: Pavel Smelkov; ohj: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 marjoht: Christian Knapp; ohj: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 marjoht: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 marjoht: Pavel Smelkov; ohj: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 jou-21 hel
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 jouohj: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 jouohj: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 jou-21 maaohj: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 jou-19 hel
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 jouohj: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 tam-15 maaohj: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 tam-25 hel
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 tam
Don Carlos (Verdi) 20 tam-6 heljoht: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 tamohj: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 tam
Khovanshchina (Musorgsky) 30 tam-7 maajoht: Valery Gergiev; ohj: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 helohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 hel
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 heljoht: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 helohj: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 hel-8 maaohj: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 maa-23 touohj: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 maajoht: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 14 maa-20 huhjoht: Gavriel Heine; ohj: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 maa
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 maa
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 maajoht: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 huhjoht: Vincent de Kort; ohj: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 huh-6 toujoht: Pavel Smelkov; ohj: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 huh
Rigoletto (Verdi) 23 touohj: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 syy-21 kesjoht: Daniele Rustioni; ohj: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 syy-6 toujoht: Peter Feranec; ohj: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 syy-30 kesjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 syy-21 marjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 syy-6 huhjoht: Igor Tomashevsky; ohj: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 syy-28 kesjoht: Valentin Bogdanov; ohj: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 lok-2 kesjoht: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; ohj: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 lok-25 toujoht: Alexey Nyaga; ohj: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 lok-13 kesohj: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 lok-17 kesjoht: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; ohj: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 lokohj: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 lok-21 huhjoht: Vasily Petrenko; ohj: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 mar-30 toujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 jou-5 huhjoht: Valentin Bogdanov; ohj: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 tam-10 kesjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 heljoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 hei-22 huh
Die lustige Witwe (Lehár) 17 hei-21 hel
Silvia (Kálmán) 19 hei-17 huh
Mr X (Kálmán) 20 hei-20 hel
Spring Parade (Stolz) 21 hei-22 syy
Countess Maritza (Kálmán) 22 hei-10 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 hei-29 tam
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 hei-14 jou
Baroness Lili () 27 hei-27 huh
Die Bajadere (Kalman,E) 31 hei-15 tam
Madame Pompadour (Fall) 11 lok-13 jou
The Bird Seller (Zeller,C) 15 lok-21 tam
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 lok-23 huh
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 jou
Silvia (Kálmán) 26 hel-16 huh
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 maa-20 tou
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 syy-9 mar
Silvia (Kálmán) 2 lok-11 huh
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 lok-9 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 lok-16 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 lok
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 lok-6 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 lok
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 lok-19 hel
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 lok-13 hel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 mar-21 hel
La traviata (Verdi) 10 mar-5 hel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 mar-23 tam
Die Zauberflöte (Mozart) 20 mar-20 huh
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 jou-15 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 17 tam-25 maa
Sevastopol Waltz (Listov) 25 tam
Die Kluge (Orff) 9 hel
Der Troubadour (Verdi) 22 hel-18 huh
Tosca (Puccini) 12 huh
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 lok-5 huhjoht: Ruben Aharonian; ohj: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 lok
Baroness Lili () 3 mar-10 maajoht: Ivan Egorov; ohj: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 jou
Mr X (Kálmán) 4 jou
Bajadere (Kálmán) 12 jou-6 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 tam
Viva la Mamma (Donizetti) 15 tam
Babi Revolt (Ptichkin) 4 hel
Don Pasquale (Donizetti) 12 hel
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 maa-15 huh