2013/14 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Abilene, Abilene Opera Association  / 

The Magic Flute (Mozart) 28 hel-4 maa
Albuquerque, Opera Southwest  / 
Don Giovanni (Mozart) 20-27 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
The Pearl Fishers (Bizet) 23-30 maajoht: Roger Melone; ohj: David Bartholomew
Amarillo, Amarillo Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5-6 lokjoht: Michael Ching; ohj: Marc Astafan
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 8-10 mar
The Threepenny Opera (Weill) 5-6 huhjoht: Braden Toan; ohj: Walker Lewis
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-10 marjoht: Tyson Deaton; ohj: Kristine McIntyre
La cambiale di matrimonio (Rossini) 24 tam-2 heljoht: Grant Cochran; ohj: Mari Hahn
Winterreise (Schubert) 12-16 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-6 huh
Annapolis, Annapolis Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 1 hel
La bohème (Puccini) 14-16 maa
Arlington, UrbanArias  / 
Nora, In the Great Outdoors (Felsenfeld) 9-17 marohj: Beth Greenberg
Alice in the Time of the Jabberwock (Felsenfeld) 9-17 marohj: Beth Greenberg
Atlanta, Atlanta Opera  / 
Tosca (Puccini) 5-13 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Faust (Gounod) 8-16 maajoht: Arthur Fagen; ohj: Francesca Zambello(original), Louisa Muller(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 huh-4 toujoht: Craig Kier; ohj: Jose Maria Condemi
Madama Butterfly (Puccini) 8-16 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Rigoletto (Verdi) 28 hel-8 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: Tomer Zvulun
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 huhjoht: Arthur Fagen; ohj: Tara Faircloth
Three Decembers (Heggie) 28-31 tou
Austin, Austin Lyric Opera  / 
Don Carlos (Verdi) 16-24 mar
Tosca (Puccini) 30 tam-2 hel
The Elixir of Love (Donizetti) 1-4 tou
Un ballo in maschera (Verdi) 8-16 mar
Roméo et Juliette (Gounod) 24 tam-1 hel
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-3 tou
Baltimore, Lyric Opera Baltimore  / 
Tosca (Puccini) 1-3 marjoht: Steven White; ohj: James Harp
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 15-17 mar
Nabucco (Verdi) 9-11 toujoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
Carmen (Bizet) 25-27 lokohj: David Lefkowich
Don Giovanni (Mozart) 7-9 heljoht: Elaine Rinaldi; ohj: Laura Alley
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-4 tou
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Rigoletto (Verdi) 24-26 tamjoht: Steven White; ohj: Marc Astafan
Pagliacci (Leoncavallo) 14-16 maajoht: Giovanni Reggioli; ohj: Kathleen Clawson
Suor Angelica (Puccini) 14-16 maajoht: Giovanni Reggioli; ohj: Kathleen Clawson
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 syyjoht: Arthur Fagen; ohj: Christopher Alexander
Werther (Massenet) 25 lok-2 marjoht: Ronald Zollman; ohj: Candace Evans
Hansel and Gretel (Humperdinck) 15-23 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Vincent Liotta
HMS Pinafore (Sullivan,A) 28 hel-8 maajoht: Constantine Kitsopoulos; ohj: Michael Shell
La traviata (Verdi) 11-19 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: Jeffrey Buchman
Boise, Opera Idaho  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 8-10 marjoht: Steven Crawford; ohj: David Cox
Carmen (Bizet) 28 hel-2 maajoht: Steven Crawford; ohj: Ben Spierman
Gianni Schicchi (Puccini) 11-13 huhjoht: Michael Porter
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-13 huhjoht: Michael Porter
The King and I (concert) (Rodgers) 15-17 elo
Orpheus and Eurydice (Gluck) 24-26 lok
Rigoletto (Verdi) 14-16 mar
Evgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13-15 hel
Brundibár (Krása) 16 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-10 tou
Boston, Boston Lyric Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 4-13 lokjoht: David Angus; ohj: Leon Major
Lizzie Borden (Beeson) 20-24 marjoht: David Angus; ohj: Christopher Alden
Rigoletto (Verdi) 14-23 maajoht: Christopher Franklin; ohj: Tomer Zvulun
I puritani (Bellini) 2-11 toujoht: David Angus; ohj: Crystal Manich
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 29 mar-1 joujoht: Harry Christophers
Samson (concert) (Handel) 2-4 toujoht: Harry Christophers
Acis and Galatea (concert) (Handel) 15-18 toujoht: Nicholas McGegan
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Carmen (Bizet) 17-19 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: Bill Farrar
The Mikado (Sullivan,A) 19-21 kes
Charleston WV, West Virginia Symphony Orchestra  / 
Carmina Burana (concert) (Orff) 2-3 tou
Charlotte, Opera Carolina  / 
Aida (Verdi) 19-27 lokjoht: James Meena; ohj: Brian Deedrick
Il Trittico (Puccini) 18-26 tamjoht: James Meena; ohj: Jay Lesenger
The Flying Dutchman (Wagner) 22-30 maajoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Otello (Verdi) 5 lok-2 marjoht: Bertrand de Billy; ohj: Peter Hall, Ashley Dean
Madama Butterfly (Puccini) 15 lok-26 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Michael Grandage, Louisa Muller
Parsifal (Wagner) 13-29 marjoht: Andrew Davis; ohj: John Caird
La traviata (Verdi) 20 mar-20 joujoht: Massimo Zanetti; ohj: Arin Arbus
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 jou-18 tamjoht: Ward Stare; ohj: E Loren Meeker
The Barber of Seville (Rossini) 1-28 heljoht: Michele Mariotti; ohj: Rob Ashford
Rusalka (Dvořák,A) 22 hel-16 maajoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar
La clemenza di Tito (Mozart) 5-23 maajoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-29 lokjoht: Andrew Davis; ohj: Robert Falls
Capriccio (Strauss) 6-28 lokjoht: Andrew Davis; ohj: John Cox(original), Peter McClintock(revival)
Il trovatore (Verdi) 27 lok-29 marjoht: Asher Fisch; ohj: David McVicar(original), Leah Hausman(revival)
Porgy and Bess (Gershwin) 17 mar-20 joujoht: Ward Stare; ohj: Francesca Zambello
Anna Bolena (Donizetti) 6 jou-16 tamjoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
Tosca (Puccini) 24 tam-14 maajoht: Dmitri Jurowski; ohj: John Caird
Tannhäuser (Wagner) 9 hel-6 maajoht: Andrew Davis; ohj: Tim Albery
The Passenger (Weinberg) 24 hel-15 maajoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
El pasado nunca se termina (Martinez) 28-29 maaohj: Leonard Foglia
Carousel (Rodgers) 10-26 huhjoht: Rob Fisher; ohj: Rob Ashford
Columbus, Opera Columbus  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22-24 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Crystal Manich
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 8-9 maa
Carmen (concert) (Bizet) 9-10 toujoht: Jean-Marie Zeitouni
Dallas, The Dallas Opera  / 
Carmen (Bizet) 25 lok-10 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Chris Alexander
Death and the Powers (Machover) 12-16 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Diane Paulus
Die tote Stadt (Korngold) 21 maa-6 huhjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Mikael Melbye
The Barber of Seville (Rossini) 28 maa-13 huhjoht: Giuliano Carella; ohj: John Copley
The Marriage of Figaro (Mozart) 24 lok-9 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Kevin Moriarty
Salome (Strauss) 30 lok-8 marjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello
La Wally (Catalani) 30 tam-7 heljoht: Anthony Barrese; ohj: Candace Evans
Everest (Talbot) 30 tam-7 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
La bohème (Puccini) 13-29 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Harry Silverstein
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-18 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Christian Rath
Dayton, Dayton Opera  / 
Tosca (Puccini) 22-24 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: David Roth
Hansel and Gretel (Humperdinck) 21-23 heljoht: Jeffrey Powell; ohj: Gary Briggle
Aida (Verdi) 2-4 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Kathleen Clawson
Denver, Opera Colorado  / 
Rigoletto (Verdi) 15-23 maajoht: Leonardo Vordoni; ohj: Bernard Uzan
Carmen (Bizet) 3-11 toujoht: Robert Wood; ohj: Kathleen Belcher
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 marjoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
The Magic Flute (Mozart) 2-10 toujoht: Joseph Mechavich; ohj: Daniel Witzke
Aida (Verdi) 7-15 syyjoht: Ari Pelto; ohj: David Gately
The Scarlet Letter (Laitman) 7-15 toujoht: Ari Pelto; ohj: Beth Greenberg
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 19-27 lokjoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
La traviata (Verdi) 16-24 marjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Mario Corradi
A View from the Bridge (Bolcom) 5-13 huhjoht: Suzanne Mallare Acton; ohj: Tazewell Thompson
Turandot (Puccini) 10-18 toujoht: Valerio Galli; ohj: Garnett Bruce
El Paso, El Paso Opera  / 
La bohème (Puccini) 10-12 huh
Eugene, Eugene Opera  / 
La traviata (Verdi) 31 jou-5 tamjoht: Andrew Bisantz; ohj: Bill Fabris
The Girl of the Golden West (Puccini) 14-16 maajoht: Andrew Bisantz; ohj: David Lefkowich
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
Moby Dick (Heggie) 1-3 lokjoht: Joseph Mechavich
The Merry Widow (Lehár) 25-27 lokjoht: Stephen Sulich
Buried Alive (Myers) 28-30 tou
Embedded (Soluri) 28-30 tou
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 lokjoht: Anthony Morss; ohj: Giovanni Simone
Suor Angelica (Puccini) 20 lokjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn La Quaif
La traviata (Verdi) 6 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: Jeffrey Buchman
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
A Streetcar named Desire (Previn) 1-2 marjoht: Robert Lyall; ohj: Brad Dalton
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 7-8 maajoht: Robert Lyall; ohj: James Marvel
Madama Butterfly (Puccini) 9-10 toujoht: Robert Lyall; ohj: Carroll Freeman
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Turandot (Puccini) 11-15 lokjoht: Christopher Larkin; ohj: Karen Tiller
Pagliacci (Leoncavallo) 28 maa-1 huhjoht: Hal France; ohj: Roy Rallo
Carmina Burana (Orff) 28 maa-1 huhjoht: Hal France; ohj: Roy Rallo
The Mikado (Sullivan,A) 13-22 kesjoht: Tim Shaindlin; ohj: Henry Akina
Houston, Opera in the Heights  / 
La traviata (Verdi) 4-13 lok
Don Pasquale (Donizetti) 15-24 mar
Don Giovanni (Mozart) 31 tam-9 hel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 maa-6 huh
Houston, Houston Grand Opera  / 
Aida (Verdi) 18 lok-9 marjoht: Antonino Fogliani; ohj: Jose Maria Condemi
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 lok-10 marjoht: Thomas Rösner / Craig Kier; ohj: Lindy Hume, Daniel Pelzig
The Passenger (Weinberg) 18 tam-2 heljoht: Patrick Summers; ohj: David Pountney
Rigoletto (Verdi) 24 tam-9 heljoht: Patrick Summers; ohj: Harry Silverstein
A Little Night Music (Sondheim) 7-23 maajoht: Eric Melear; ohj: Isaac Mizrahi(original), Matthew Ozawa(revival)
A Coffin in Egypt (Gordon) 14-21 maajoht: Timothy Myers; ohj: Leonard Foglia
Das Rheingold (Wagner) 11-26 huhjoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 huh-10 toujoht: Rory Macdonald; ohj: Rob Ashford
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-17 toujoht: Craig Kier; ohj: Lindy Hume, Daniel Pelzig
Otello (Verdi) 24 lok-7 marjoht: Patrick Summers; ohj: John Cox
Così fan tutte (Mozart) 31 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Harry Silverstein
A Christmas Carol (Bell) 5-21 joujoht: Warren Jones; ohj: Simon Callow
The Magic Flute (Mozart) 20 tam-14 heljoht: Robert Spano; ohj: Ian Rutherford
Madame Butterfly (Puccini) 23 tam-8 heljoht: Giancarlo Guerrero; ohj: Louisa Muller
Die Walküre (Wagner) 18 huh-3 toujoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa, Esteban Muñoz
Sweeney Todd (Sondheim) 24 huh-9 toujoht: James Lowe; ohj: Lee Blakeley
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
The Threepenny Opera (Weill) 11-20 lokjoht: James Caraher; ohj: Bill Fabris
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 6-15 joujoht: James Caraher; ohj: Joachim Schamberger
The Girl of the Golden West (Puccini) 21-23 maajoht: James Caraher; ohj: John Hoomes
Jackson, Mississippi Opera  / 
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 15 jou
Pagliacci (Leoncavallo) 29 maa
Gianni Schicchi (Puccini) 29 maa
Juneau, Juneau Lyric Opera  / 
La traviata (Verdi) 28-29 syyjoht: William Todd Hunt
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
The Capulets and the Montagues (Bellini) 21-29 syyjoht: Ward Holmquist; ohj: Kevin Newbury
The Magic Flute (Mozart) 9-17 marjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Harry Silverstein
La bohème (Puccini) 15-23 maajoht: Craig Kier; ohj: Ursula Brovsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 huh-4 toujoht: Ward Holmquist; ohj: Tomer Zvulun
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 11-16 elo
La traviata (Verdi) 27 syy-5 lokohj: David Gately
Silent Night (Puts) 21 hel-1 maa
Tosca (Puccini) 18-26 huh
Knoxville, Knoxville Opera  / 
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 25-27 lokjoht: Brian Salesky; ohj: Keturah Stickann
The Elixir of Love (Donizetti) 14-16 heljoht: Brian Salesky; ohj: Brian Deedrick
Norma (Bellini) 11-13 huhjoht: Brian Salesky; ohj: Candace Evans
Lancaster, OperaLancaster  / 
Hansel and Gretel (Humperdinck) 6-8 maa
Long Beach, Long Beach Opera  / 
Queenie Pie (Ellington) 26 tam-2 heljoht: Jeff Lindberg; ohj: Ken Roht
The Death of Klinghoffer (Adams) 16-22 maajoht: Andreas Mitisek; ohj: James Robinson
A Fiddler's Tale (Marsalis) 4-10 tou
The Soldier's Tale (Stravinsky) 4-10 tou
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 22-29 kes
Los Angeles, LA Opera  / 
Carmen (Bizet) 21 syy-6 lokjoht: Plácido Domingo / Grant Gershon; ohj: Emilio Sagi(original), Trevore Ross(revival)
Einstein on the Beach (Glass) 11-13 lokjoht: Michael Reisman; ohj: Robert Wilson
Falstaff (Verdi) 9 mar-1 joujoht: James Conlon; ohj: Lee Blakeley
The Magic Flute (Mozart) 23 mar-15 joujoht: James Conlon; ohj: Paul Barritt(original), Suzanne Andrade(original), Barrie Kosky(revival)
Billy Budd (Britten) 22 hel-16 maajoht: James Conlon; ohj: Francesca Zambello
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maa-6 huhjoht: James Conlon; ohj: Elkhanah Pulitzer
Thaïs (Massenet) 17 tou-7 kesjoht: Patrick Fournillier; ohj: Nicola Raab
A Streetcar named Desire (Previn) 18-24 toujoht: Patrick Summers; ohj: Brad Dalton
La traviata (Verdi) 13-28 syyjoht: James Conlon; ohj: Marta Domingo
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Florencia en el Amazonas (Catán) 22 mar-20 joujoht: Grant Gershon; ohj: Francesca Zambello
The Ghosts of Versailles (Corigliano) 7 hel-1 maajoht: James Conlon; ohj: Darko Tresnjak
The Barber of Seville (Rossini) 28 hel-22 maajoht: James Conlon; ohj: Emilio Sagi
The Marriage of Figaro (Mozart) 21 maa-12 huhjoht: James Conlon; ohj: Ian Judge
Dogs Days (Little) 11-14 kesjoht: Alan Pierson; ohj: Robert Woodruff
Los Angeles, LA Phil  / 
Aida (concert) (Verdi) 11 elojoht: Gustavo Dudamel
Requiem (Verdi) 13-15 elojoht: Gustavo Dudamel
Così fan tutte (Mozart) 23-31 toujoht: Gustavo Dudamel; ohj: Christopher Alden
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 6-9 marjoht: Esa-Pekka Salonen
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 9-11 tamjoht: Michael Tilson Thomas
Louisville, Kentucky Opera  / 
La bohème (Puccini) 20-22 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: David Roth
Danse Russe (Moravec) 11-12 lokjoht: Kimcherie Lloyd; ohj: Michael Ramach
The King's Man (Moravec) 11-12 lokjoht: Kimcherie Lloyd; ohj: Michael Ramach
Simon Boccanegra (Verdi) 15-17 marjoht: J David Jackson; ohj: David Lefkowich
Roméo et Juliette (Gounod) 14-16 heljoht: Emmanuel Plasson; ohj: Danny Pelzig
Fidelio (Beethoven) 19-21 syy
La fanciulla del West (Puccini) 14-16 mar
A Streetcar named Desire (Previn) 15-18 hel
Madison, Madison Opera  / 
Tosca (Puccini) 1-3 marjoht: John DeMain; ohj: A Scott Parry
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 7-9 heljoht: John DeMain; ohj: David Lefkowich
Dead Man Walking (Heggie) 25-27 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Memphis, Opera Memphis  / 
Rigoletto (Verdi) 3-5 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
The Mikado (Sullivan,A) 14-18 tam
The Impresario (Mozart) 5-12 huh
Le 66 (Offenbach) 5-12 huh
The Medium (Menotti) 9-13 huh
Miami, Florida Grand Opera  / 
Mourning Becomes Electra (Levy) 16-23 marjoht: Ramon Tebar; ohj: Kevin Newbury
Nabucco (Verdi) 25 tam-1 heljoht: Ramon Tebar; ohj: Thaddeus Strassberger
Tosca (Puccini) 29 maa-5 huhjoht: Ramon Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
Thaïs (Massenet) 3-10 toujoht: Ramon Tebar; ohj: Renaud Doucet
Miami, Miami Lyric Opera  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 21-22 syy
Suor Angelica (Puccini) 21-22 syy
L'amico Fritz (Mascagni) 15-16 maajoht: Jeff Eckstein; ohj: Raffaele Cardone
Don Pasquale (Donizetti) 28-29 kesjoht: Beverly Coulter / Leo Walz; ohj: Raffaele Cardone
La bohème (Puccini) 16-17 eloohj: Raffaele Cardone
Un ballo in maschera (Verdi) 27-28 syyjoht: Doris Lang Kosloff; ohj: Raffaele Cardone
Milwaukee, Florentine Opera  / 
La traviata (Verdi) 8-10 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: William Florescu
Julius Caesar (Handel) 28-30 maajoht: William Boggs; ohj: Eric Einhorn
La bohème (Puccini) 9-11 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
Fidelio (Beethoven) 20 syy-6 lokjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Viswa Subbaraman
El Cimarron (Henze) 3-12 tamjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Eugenia Arsenis
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Manon Lescaut (Puccini) 21-29 syyjoht: Michael Christie; ohj: Michael Cavanagh
Arabella (Strauss) 9-17 marjoht: Michael Christie; ohj: Tim Albery
Macbeth (Verdi) 25 tam-2 heljoht: Michael Christie; ohj: Joel Ivany
The Dream of Valentino (Argento) 1-9 maajoht: Christoph Campestrini; ohj: Eric Simonson
The Magic Flute (Mozart) 12-27 huhjoht: Aaron Breid; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
La fanciulla del West (Puccini) 20-28 syy
Hansel and Gretel (Humperdinck) 1-8 mar
The Elixir of Love (Donizetti) 24-31 tam
The Manchurian Candidate (Puts) 7-14 maa
Carmen (Bizet) 25 huh-3 tou
Mobile, Mobile Opera  / 
The Mikado (Sullivan,A) 25-27 lok
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 maa
Modesto, Townsend Opera Players  / 
La bohème (Puccini) 30 tam-1 heljoht: Ryan Murray; ohj: Mark Streshinsky
Nashville, Nashville Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 10-12 lokjoht: William Boggs; ohj: John Hoomes
The Man who Mistook his Wife for a Hat (Nyman) 8-10 marjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Barber of Seville (Rossini) 30 tam-1 heljoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Otello (Verdi) 11-15 huhjoht: Chris Larkin; ohj: John Hoomes
La bohème (Puccini) 9-11 lok
Romulus Hunt (Simon) 5-7 jou
Florencia en el Amazonas (Catán) 23-27 tam
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-11 huh
New Orleans, New Orleans Opera  / 
Der Vampyr (Marschner) 11-13 lokjoht: Robert Lyall; ohj: Matthew Lata
Noye's Fludde (concert) (Britten) 15-17 marjoht: Robert Lyall; ohj: Robert Lyall
Cendrillon (Massenet) 14-16 heljoht: Robert Lyall; ohj: Jose Maria Condemi
La bohème (Puccini) 4-6 huhjoht: Robert Lyall; ohj: Kristine McIntyre
Carmen (Bizet) 10-12 lok
Rusalka (Dvořák,A) 14-16 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-15 maa
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 huh
New York, American Opera Projects  / 
Harriet Tubman (Okoye) 21 hel-1 maajoht: Leslie B Dunner; ohj: Lemuel Wade
New York, Brooklyn Academy of Music  / 
Anna Nicole (Turnage) 17-28 syyjoht: Steven Sloane; ohj: Richard Jones
Billy Budd (Britten) 7-13 heljoht: Mark Elder; ohj: Michael Grandage
New York, Opera Company of Brooklyn  / 
Werther (Massenet) 11 lokjoht: Jay Meetze
New York, Center for Contemporary Opera  / 
El Cimarron (Henze) 16-17 tamjoht: Sara Jobin; ohj: Eugenia Arsenis
New York, Chelsea Opera  / 
Winners (Wargo) 11-12 lokjoht: Steven M Crawford; ohj: Lynne Hayden-Findlay
La pizza con funghi (Barab) 11-12 lokjoht: Steven M Crawford; ohj: Lynne Hayden-Findlay
The Tender Land (Copland) 13-14 kes
New York, Dicapo Opera Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 23 mar
Madama Butterfly (Puccini) 11 huh
New York, Gotham Chamber Opera  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
L'Enlèvement d'Europe (Milhaud) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
Hin und zurück (Hindemith) 23-29 lokjoht: Neal Goren; ohj: Paul Curran
La descente d'Orphée aux Enfers (Charpentier,M) 1-5 tamjoht: Neal Goren; ohj: Andrew Eggert
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 26-27 heljoht: Neal Goren; ohj: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 26-27 heljoht: Neal Goren; ohj: Robin Guarino
The Raven (Hosokawa) 28-31 toujoht: Neal Goren; ohj: Luca Veggetti
New York, Teatro Grattacielo  / 
Sakùntala (concert) (Alfano) 19 marjoht: Israel Gursky
New York, The Juilliard School  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19-23 heljoht: Matthew Aucoin; ohj: Mary Birnbaum
Cendrillon (Massenet) 23-27 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Peter Kazaras
New York, Little Opera Theatre of New York  / 
Opportunity Makes the Thief (Rossini) 22 hel-2 maajoht: James Bagwell; ohj: Philip Shneidman
New York, The Metropolitan Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 syy-12 joujoht: Valery Gergiev / Alexander Vedernikov; ohj: Fiona Shaw
Così fan tutte (Mozart) 24 syy-8 toujoht: James Levine; ohj: Lesley Koenig
The Nose (Shostakovich) 28 syy-26 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: William Kentridge(original), William Kentridge(revival)
Norma (Bellini) 30 syy-1 marjoht: Riccardo Frizza; ohj: John Copley
A Midsummer Night's Dream (Britten) 11-31 lokjoht: James Conlon; ohj: Tim Albery
Two Boys (Muhly) 21 lok-14 marjoht: David Robertson; ohj: Bartlett Sher
Tosca (Puccini) 29 lok-28 joujoht: Riccardo Frizza / Marco Armiliato; ohj: Luc Bondy
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7-26 marjoht: Vladimir Jurowski; ohj: Herbert Wernicke
Rigoletto (Verdi) 11 mar-7 joujoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Michael Mayer
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 mar-13 joujoht: Edward Gardner; ohj: Nathaniel Merrill
Falstaff (Verdi) 6 jou-11 tamjoht: James Levine; ohj: Robert Carsen
The Magic Flute (Mozart) 16 jou-4 tamjoht: Jane Glover; ohj: Julie Taymor
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-22 heljoht: Adam Fischer / Paul Nadler; ohj: Jeremy Sams
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 tam-1 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Bartlett Sher
La bohème (Puccini) 14 tam-18 huhjoht: Stefano Ranzani; ohj: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 16 tam-9 toujoht: Philippe Auguin / Marco Armiliato / Fabio Luisi / Pierre Vallet; ohj: Anthony Minghella(original), Carolyn Choa(revival)
Rusalka (Dvořák,A) 23 tam-15 heljoht: Yannick Nézet-Séguin / Paul Nadler; ohj: Otto Schenk
Prince Igor (Borodin) 6 hel-8 maajoht: Gianandrea Noseda; ohj: Dmitri Tcherniakov
Werther (Massenet) 18 hel-15 maajoht: Alain Altinoglu; ohj: Richard Eyre
Wozzeck (Berg) 6-22 maajoht: James Levine; ohj: Mark Lamos
La Sonambula (Bellini) 14 maa-1 huhjoht: Marco Armiliato; ohj: Mary Zimmerman
Andrea Chénier (Giordano) 24 maa-12 huhjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Nicolas Joël
Arabella (Strauss) 3-24 huhjoht: Philippe Auguin; ohj: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 17 huh-10 toujoht: Michele Mariotti; ohj: Sandro Sequi
La cenerentola (Rossini) 21 huh-10 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Cesare Lievi
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 syy-20 joujoht: James Levine / Edo de Waart; ohj: Richard Eyre
La bohème (Puccini) 23 syy-24 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Franco Zeffirelli
Macbeth (Verdi) 24 syy-18 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Adrian Noble
Carmen (Bizet) 30 syy-7 maajoht: Pablo Heras-Casado / Louis Langrée; ohj: Richard Eyre
Die Zauberflöte (Mozart) 6 lok-8 marjoht: Adam Fischer; ohj: Julie Taymor
The Death of Klinghoffer (Adams) 20 lok-15 marjoht: David Robertson; ohj: Tom Morris
Aida (Verdi) 30 lok-20 huhjoht: Marco Armiliato / Plácido Domingo; ohj: Sonja Frisell
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-29 marjoht: James Conlon; ohj: Graham Vick
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 mar-6 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Bartlett Sher
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 2-23 joujoht: James Levine; ohj: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 11 jou-24 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Willy Decker
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-8 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Richard Jones
The Merry Widow (Lehár) 31 jou-7 toujoht: Andrew Davis / NN / Fabio Luisi; ohj: Susan Stroman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12 tam-21 maajoht: Yves Abel / James Levine; ohj: Bartlett Sher
Iolanta (Tchaikovsky,P) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Treliński
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 4 hel-6 maajoht: Alan Gilbert; ohj: Michael Grandage
La donna del lago (Rossini) 16 hel-14 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Paul Curran
Manon (Massenet) 9-28 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 maa-10 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: Mary Zimmerman
Ernani (Verdi) 20 maa-11 huhjoht: James Levine / NN; ohj: Pier Luigi Samaritani
Don Carlos (Verdi) 30 maa-25 huhjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Nicholas Hytner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Un ballo in maschera (Verdi) 23 huh-9 toujoht: James Levine; ohj: David Alden
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-9 toujoht: James Levine; ohj: Jonathan Miller
New York, Manhattan School of Music  / 
The Mother of Us All (Thomson) 11-15 joujoht: Steven Osgood; ohj: Dona D Vaughn
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18-20 jou
La Doriclea (Cavalli) 26-29 maajoht: Jorge Parodi; ohj: Dona D Vaughn
Orlando paladino (Haydn) 30 huh-4 toujoht: Christian Capocaccia; ohj: Robin Guarino
New York, New York City Opera  / 
Anna Nicole (Turnage) 17-28 syyjoht: Steven Sloane; ohj: Richard Jones
New York, Opera Orchestra of New York  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 5 kesjoht: Eve Queler
New York, Taconic Opera  / 
Norma (Bellini) 20 lok
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 mar
L'italiana in Algeri (Rossini) 8-9 maa
Norfolk, Virginia Opera  / 
Falstaff (Verdi) 27 syy-1 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 8-12 marjoht: Mark Russell Smith; ohj: Michael Shell
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-11 heljoht: Garrett Keast; ohj: Sam Helfrich
Carmen (Bizet) 21-25 maajoht: John DeMain; ohj: Tazewell Thompson
Omaha, Opera Omaha  / 
Carmen (Bizet) 1-3 marjoht: Hal France; ohj: Lillian Groag
Agrippina (Handel) 14-16 heljoht: Stephen Stubbs; ohj: James Darrah
Cinderella (Rossini) 25-27 huhjoht: Leonardo Verdoni; ohj: Joan Font
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Tosca (Puccini) 11-20 lokjoht: José Luis Moscovich; ohj: Richard Harrell
L'elisir d'amore (Donizetti) 14-23 heljoht: José Luis Moscovich; ohj: David Cox
The Magic Flute (Mozart) 23 tou-1 kesjoht: José Luis Moscovich; ohj: Daniel Witzke
Pensacola, Pensacola Opera  / 
Carmen (Bizet) 17-19 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
La cenerentola (Rossini) 21-23 maajoht: Jerome Shannon; ohj: Dugg McDonough
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Così fan tutte (Mozart) 2-9 mar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 18-25 tam
La traviata (Verdi) 15-22 hel
Manon (Massenet) 26 huh-3 tou
Philadelphia, ConcertOPERA  / 
Andrea Chénier (Giordano) 28 heljoht: Yoonhak Baek; ohj: Brian B Carter
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
Nabucco (Verdi) 27 syy-6 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Thaddeus Strassberger
Svadba (Sokolović) 2-7 marjoht: Dairine Ní Mheadhra; ohj: Michael Cavanagh, Marie-Josée Chartier
Ainadamar (Golijov) 7-16 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Luis de Tavira
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 5-9 huhjoht: Corrado Rovaris; ohj: Jordan Fein
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-4 toujoht: George Manahan; ohj: Nicholas Muni
Salome (Strauss) 8-10 toujoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Kevin Newbury
A Coffin in Egypt (Gordon) 6-15 kesjoht: Timothy Myers; ohj: Leonard Foglia
The Barber of Seville (Rossini) 26 syy-5 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Michael Shell
Oscar (Morrison) 6-15 heljoht: Evan Rogister; ohj: Kevin Newbury
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4-8 maajoht: George Manahan; ohj: Chas Rader-Shieber
Don Carlos (Verdi) 24 huh-3 toujoht: Corrado Rovaris; ohj: Tim Albery
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 5-14 kesjoht: Corrado Rovaris; ohj: Ron Daniels
Phoenix, Arizona Opera  / 
HMS Pinafore (Sullivan,A) 11-13 lokjoht: Rob Fisher; ohj: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 15-17 marjoht: Joseph Rescigno; ohj: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 24-26 tamjoht: Joel Revzen; ohj: Candace Evans
La traviata (Verdi) 28 hel-2 maajoht: Steven White; ohj: John Hoomes
Don Pasquale (Donizetti) 2-19 huhjoht: Gary Wedow; ohj: Chuck Hudson
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 10-12 lokjoht: José Martínez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 14-16 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6-8 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 27 hel-1 maa
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-12 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Aida (Verdi) 12-20 lokjoht: Antony Walker; ohj: Crystal Manich
The Magic Flute (Mozart) 9-17 marjoht: Antony Walker; ohj: Diane Paulus(original), Jennifer Nicoll(revival)
Dark Sisters (Muhly) 25 tam-2 heljoht: Glenn Lewis; ohj: Daniel Rigazzi
Paul's Case (Spears) 22 hel-2 maajoht: Glenn Lewis; ohj: George Cederquist
La bohème (Puccini) 29 maa-6 huhjoht: Antony Walker; ohj: Tomer Zvulun
Orphée (Glass) 26 huh-4 toujoht: Antony Walker; ohj: Sam Helfrich
Portland OR, Portland Opera  / 
Salome (Strauss) 1-9 marjoht: George Manahan; ohj: Stephen Lawless
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 tam-8 heljoht: George Manahan; ohj: James Robinson(original), Doug Scholz-Carlson(revival)
Postcard from Morocco (Argento) 21-29 maajoht: William Vendice; ohj: Kevin Newbury
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-17 toujoht: Daniel Gary Busby; ohj: Bill Rauch
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-15 mar
Carmen (Bizet) 6-14 hel
Show Boat (Kern) 1-9 tou
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 kes
The Elixir of Love (Donizetti) 17 hei-1 elo
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 3-6 lokjoht: Timothy Myers; ohj: Michael Shell
La bohème (Puccini) 24-26 tamjoht: Robert Moody; ohj: Crystal Manich
Rusalka (Dvořák,A) 30 maajoht: Timothy Myers; ohj: Crystal Manich
Reno, Nevada Opera  / 
Carmen (Bizet) 20-23 syyohj: Joachim Schamberger
Pagliacci (Leoncavallo) 13-16 maa
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-16 maa
Roanoke, Opera Roanoke  / 
The Magic Flute (Mozart) 18-20 lokjoht: Steven White; ohj: Rod Gomez
Julius Caesar (Handel) 21-23 maajoht: Steven White; ohj: Rod Gomez
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 28 hel-2 maajoht: Michael Morgan; ohj: Robert Tannenbaum
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Salome (Strauss) 18-20 lokjoht: Stewart Robertson; ohj: Kevin Newbury
La traviata (Verdi) 18-26 tamjoht: Robert Tweten; ohj: Jose Maria Condemi
Turandot (Puccini) 15-23 maajoht: David Agler; ohj: Renaud Doucet
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 10-18 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Chas Rader-Shieber
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Garnett Bruce
The Pearl Fishers (Bizet) 17-25 tamjoht: Carlos Izcaray; ohj: Kristine McIntyre
Così fan tutte (Mozart) 14-22 maaohj: Crystal Manich
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-17 toujoht: Thierry Fischer
San Antonio, Opera Piccola San Antonio  / 
The Medium (Menotti) 19-20 lokjoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
La Curandera (Rodríguez) 15-16 heljoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
Bastien and Bastienne (Mozart) 15-16 heljoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
Orpheus and Euridice (Gordon) 10-11 toujoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
Green Sneakers (Gordon) 10-11 toujoht: Kristin Roach; ohj: John de los Santos
The Turn of the Screw (Britten) 1-2 mar
Dido and Aeneas (Purcell) 21-22 hel
San Diego, San Diego Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 25 tam-2 heljoht: Yves Abel; ohj: Andrew Sinclair
The Elixir of Love (Donizetti) 15-23 heljoht: Karen Kamensek; ohj: Stephen Lawless
A Masked Ball (Verdi) 8-16 maajoht: Massimo Zanetti; ohj: Lesley Koenig
Requiem (Verdi) 20 maajoht: Massimo Zanetti
Don Quixote (Massenet) 5-13 huhjoht: Karen Keltner; ohj: Keturah Stickann
San Francisco, Opera Parallèle  / 
At the Statue of Venus (Heggie) 24 lok
Mahagonny Songspiel (Weill) 25-27 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 25-27 huhjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
Anya 17 (Gorb) 20-22 kesjoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
San Francisco, Pocket Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 9-23 maaohj: Nicolas Aliaga
Agrippina (Handel) 2 huh
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 huhohj: Andrew Morgan
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1 kesohj: Nicolas Aliaga
The Merry Widow (Lehár) 13-20 heiohj: Nicolas Aliaga
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Mephistopheles (Boito) 6 syy-2 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Robert Carsen(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Dolores Claiborne (Picker) 18 syy-4 lokjoht: George Manahan; ohj: James Robinson
Falstaff (Verdi) 8 lok-2 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Olivier Tambosi
The Flying Dutchman (Wagner) 22 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Petrika Ionesco
Requiem (concert) (Verdi) 25 lokjoht: Nicola Luisotti
The Barber of Seville (Rossini) 13 mar-1 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: Emilio Sagi
Show Boat (Kern) 1 kes-2 heijoht: John DeMain; ohj: Francesca Zambello
La traviata (Verdi) 11 kes-13 heijoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: John Copley(original), Laurie Feldman Santoliquido
Madame Butterfly (Puccini) 15 kes-9 heijoht: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; ohj: Leslie Swackhamer(original)
Norma (Bellini) 5-30 syyjoht: Nicola Luisotti; ohj: Kevin Newbury
Susannah (Floyd) 6-21 syyjoht: Karen Kamensek; ohj: Michael Cavanagh
A Masked Ball (Verdi) 4-22 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Jose Maria Condemi
Partenope (Handel) 15 lok-2 marjoht: Christian Curnyn; ohj: Christopher Alden
Tosca (Puccini) 23 lok-8 marjoht: Riccardo Frizza; ohj: Jose Maria Condemi
Cinderella (Rossini) 9-26 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La bohème (Puccini) 14 mar-7 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: John Caird
Les troyens (Berlioz) 7 kes-7 heijoht: Donald Runnicles; ohj: David McVicar
La Ciociara (Tutino) 13-30 kesjoht: Nicola Luisotti; ohj: Francesca Zambello
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 kes-5 heijoht: Patrick Summers; ohj: Robin Guarino
San Jose CA, Opera San José  / 
Falstaff (Verdi) 7-22 syyjoht: Andrew Whitfield; ohj: Jose Maria Condemi
Hansel and Gretel (Humperdinck) 16 mar-1 joujoht: Joseph Marcheso; ohj: Layna Chianakas
Madama Butterfly (Puccini) 15 hel-2 maajoht: David Rohrbaugh; ohj: Brad Dalton
Don Giovanni (Mozart) 19 huh-4 toujoht: George Cleve; ohj: Daniel Witzke
Rigoletto (Verdi) 6-21 syy
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 15-30 mar
Where Angels Fear to Tread (Weiser) 7-22 hel
The Magic Flute (Mozart) 18 huh-3 tou
San Juan, Teatro de la Opera  / 
La viuda alegre (Lehár) 11-12 toujoht: Kamal Khan; ohj: Gilberto Valenzuela
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Tosca (Puccini) 8-10 marjoht: Christopher Larkin; ohj: Jose Maria Condemi
Falstaff (Verdi) 7-9 maajoht: Ramon Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
The Consul (Menotti) 25-27 huhjoht: Brent Wilson; ohj: Jonathan Fox
Sarasota, Sarasota Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-15 marjoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
The Little Sweep (Britten) 9-10 marjoht: Jesse Martins; ohj: Martha Collins
Il trovatore (Verdi) 8 hel-22 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
The Barber of Seville (Rossini) 15 hel-21 maajoht: Marcello Cormio; ohj: William Gustafson
The Flying Dutchman (Wagner) 1-23 maajoht: David Neely
Jerusalem (Verdi) 8-22 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Martha Collins
Pagliacci (Leoncavallo) 31 lok-15 marjoht: Victor DeRenzi
Tosca (Puccini) 7 hel-28 maajoht: Victor DeRenzi
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 hel-27 maa
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 21 hel-19 maa
Don Carlos (Verdi) 7-24 maajoht: Victor DeRenzi
Seattle, Seattle Opera  / 
Das Rheingold (Wagner) 4-20 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Die Walküre (Wagner) 5-21 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Siegfried (Wagner) 7-23 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
Götterdämmerung (Wagner) 9-25 elojoht: Asher Fisch; ohj: Stephen Wadsworth
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 19 lok-2 marjoht: Yves Abel; ohj: Emilio Sagi
Rigoletto (Verdi) 11-25 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Linda Brovsky
The Consul (Menotti) 22 hel-7 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Peter Kazaras
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 3-17 toujoht: Yves Abel; ohj: Chris Alexander
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-1 marjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 10-24 tamjoht: Julian Kovatchev; ohj: Jose Maria Condemi
Semele (Handel) 21 hel-7 maajoht: Gary Thor Wedow; ohj: Tomer Zvulun
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-16 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Chris Alexander
Shreveport, Shreveport Opera  / 
The Elixir of Love (Donizetti) 9 mar
The Mikado (Sullivan,A) 15 hel
Turandot (Puccini) 26 huhjoht: Jerry Shannon; ohj: Marc Astafan
Syracuse, Syracuse Opera  / 
The Tragedy of Carmen (Bizet) 11-20 lok
María de Buenos Aires (Piazzolla) 31 tam-9 hel
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 6 huh
Tacoma, Tacoma Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 25-27 lokjoht: Bernard Kwiram; ohj: Maggie McClellan
The Barber of Seville (Rossini) 7-9 heljoht: Martin Majkut; ohj: Noel Koran
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 huhjoht: Denes Van Parys; ohj: Igor Vieira
Tampa, Opera Tampa  / 
Porgy and Bess (Gershwin) 17-19 tam
The Magic Flute (Mozart) 7-9 heljoht: Daniel Lipton
Carmen (Bizet) 14-16 maajoht: Daniel Lipton
Rigoletto (Verdi) 13-15 heljoht: Daniel Lipton
Madama Butterfly (Puccini) 13-15 maajoht: Daniel Lipton
Toledo, Toledo Opera  / 
Aida (Verdi) 4-6 lokjoht: James Meena; ohj: Brian Deedrick
Faust (Gounod) 25-27 huhjoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Trenton, Bohème Opera  / 
La traviata (Verdi) 28-30 maa
Tucson, Arizona Opera  / 
HMS Pinafore (Sullivan,A) 19-20 lokjoht: Rob Fisher; ohj: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 23-24 marjoht: Joseph Rescigno; ohj: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 1-2 heljoht: Joel Revzen; ohj: Candace Evans
La traviata (Verdi) 8-9 maajoht: Steven White; ohj: John Hoomes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 18-19 lokjoht: José Martínez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 22-23 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 31 tam-1 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 7-8 maa
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 18-19 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Tulsa, Tulsa Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 18-20 lokjoht: Kostis Protopapas; ohj: Elise Sandell
Elmer Gantry (Aldridge) 28 hel-2 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Kristine McIntyre
Carmen (Bizet) 2-4 toujoht: Robert Tweten; ohj: Dean Anthony
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
La traviata (Verdi) 28 syy
La bohème (Puccini) 16 mar
Washington, Washington Concert Opera  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 22 syyjoht: Antony Walker
Il corsaro (concert) (Verdi) 9 maajoht: Antony Walker
Washington, Opera Lafayette  / 
Così fan tutte (Mozart) 18-19 lokjoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 17 tamjoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Washington, Washington National Opera  / 
Tristan and Isolde (Wagner) 15-27 syyjoht: Philippe Auguin; ohj: Neil Armfield
The Force of Destiny (Verdi) 12-26 lokjoht: Xian Zhang; ohj: Francesca Zambello
The Lion, the Unicorn, and Me (Tesori) 14-22 joujoht: Kimberly Grigsby; ohj: Francesca Zambello
Moby-Dick (Heggie) 22 hel-8 maajoht: Evan Rogister; ohj: Leonard Foglia
Der Rosenkavalier (concert) (Strauss) 8 maajoht: Christoph Eschenbach
The Elixir of Love (Donizetti) 20-29 maajoht: Ward Stare; ohj: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 3-18 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Harry Silverstein
Florencia in the Amazons (Catán) 20-28 syyjoht: Carolyn Kuan; ohj: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 1-15 marjoht: Philippe Auguin / Timothy Myers; ohj: Jo Davies
The Little Prince (Portman) 19-21 jouohj: Francesca Zambello
Penny (Pew) 23-24 tamjoht: Anne Manson; ohj: Alan Paul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 21 hel-10 maajoht: Patrick Summers; ohj: Francesca Zambello
The Flying Dutchman (Wagner) 7-21 huhjoht: Philippe Auguin / Eric Weimer; ohj: Stephen Lawless
Cinderella (Rossini) 9-21 toujoht: Speranza Scappucci; ohj: Joan Font
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
Macbeth (Verdi) 24-26 tamjoht: David Stern; ohj: Bernard Uzan
The Barber of Seville (Rossini) 21-23 heljoht: Patrick Fournillier; ohj: Chris Mattaliano
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 21-23 maajoht: Christian Knapp; ohj: Jay Lesenger
La bohème (Puccini) 16-18 tam
Enemies, A Love Story (Moore,B) 20-22 hel
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 20-22 maa
Wichita, Wichita Grand Opera  / 
William Tell (Rossini) 22 heljoht: Nayden Todorov; ohj: Chuck Hudson
Tosca (Puccini) 26 huhjoht: Edward Lada; ohj: Stanley M Garner
The Barber of Seville (Rossini) 31 toujoht: Ken Hakoda; ohj: Margaret Ann Pent(original), James Marvel(revival)
Wilmington, OperaDelaware  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 lokjoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7-9 maajoht: Michael Borowitz
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 25-29 lok
South Pacific (Rodgers) 14-18 maa