2014/15 > Itävalta 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Ein Walzertraum (Straus) 18 lok-29 marjoht: Michael Zehetner; ohj: Daniel Pascal
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 jou-17 heljoht: Franz Josef Breznik; ohj: Sebastian Reinthaller
Paganini (Lehár) 24 tam-15 maajoht: Oliver Ostermann; ohj: Isabella Gregor
Die schöne Müllerin (Schubert) 25 huh
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Carmen (Bizet) 27 tam-3 maajoht: Alexander Drcar; ohj: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Così fan tutte (Mozart) 26 jou-2 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Fidelio (Beethoven) 27 jou-3 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Alexander Polzin
Das Rheingold (Wagner) 23-30 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 24-31 heijoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 hei-1 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 hei-2 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Graz, Oper Graz  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 27 syy-13 marjoht: Antonino Fogliani; ohj: Stephen Lawless
Evita (Lloyd Webber) 2 lok-5 kesjoht: Jeff Frohner; ohj: Marcel Keller
Tosca (Puccini) 18 lok-19 kesjoht: Dirk Kaftan / Marius Burkert; ohj: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 8 mar-19 maajoht: Marius Burkert; ohj: Olivier Tambosi
Xerxes (Handel) 29 mar-15 maaohj: Stefan Herheim
Die tote Stadt (Korngold) 18 tam-13 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Johannes Erath
Otello (Verdi) 12 hel-21 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Stephen Lawless
Die Zauberflöte (Mozart) 21 maa-6 toujoht: José Miguel Esandi; ohj: Mariame Clément
Manon (Massenet) 25 huh-20 kesjoht: Dirk Kaftan; ohj: Elmar Goerden
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 syy-21 marjoht: Alexander Rumpf; ohj: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 lok-26 joujoht: Alexander Rumpf; ohj: Anette Leistenschneider
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 mar-22 heljoht: Alexander Rumpf; ohj: Heinz Zednik
Der Mann von La Mancha (Leigh) 6 jou-7 maajoht: Hansjörg Sofka; ohj: Johannes Reitmeier
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 hel-6 toujoht: Francesco Angelico; ohj: Bruno Klimek
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 28 maa-22 toujoht: Alexander Rumpf; ohj: Mareike Zimmermann
Erwartung (Schoenberg,A) 28 maa-22 toujoht: Alexander Rumpf; ohj: Sebastian Juen
Faust (Gounod) 9 tou-3 heijoht: NN; ohj: Urs Häberli
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 kes-5 heijoht: Francesco Angelico; ohj: Thaddeus Strassberger
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 syy-3 tamjoht: Alexander Soddy; ohj: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 lok-6 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Marco Štorman
Pagliacci (Leoncavallo) 25 lok-6 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Marco Štorman
Die Zauberflöte (Mozart) 18 jou-7 heljoht: Thomas Rösner; ohj: Patrick Schlösser
Im weißen Rößl (Benatzky) 15 tam-22 heljoht: NN; ohj: Aron Stiehl
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 tam-6 maajoht: Alexander Soddy; ohj: Richard Brunel
Linz, Landestheater Linz  / 
Tosca (Puccini) 12 syy-29 maajoht: Dante Anzolini / Daniel Linton-France / Borys Sitarski; ohj: Rainer Mennicken
The Turn of the Screw (Britten) 19 syy-24 lokjoht: Ingo Ingensand; ohj: Marianna Andreev
Siegfried (Wagner) 1 mar-14 toujoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Carmen (Bizet) 5 mar-4 tamjoht: Marc Reibel / Daniel Linton-France; ohj: Elmar Goerden
Die Zauberflöte (Mozart) 14 mar-15 tamohj: Amon Miyamoto
Götterdämmerung (Wagner) 7 hel-17 toujoht: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Das Rheingold (Wagner) 13 hel-8 toujoht: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Die Walküre (Wagner) 21 hel-10 toujoht: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; ohj: Uwe Eric Laufenberg
L'amour de loin (Saariaho) 28 maa-29 kesjoht: Kaspar de Roo; ohj: Daniela Kurz
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 30 huh-9 toujoht: Martin Braun; ohj: André Turnheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 1 tou-25 kesjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: Anthony Pilavachi
Salzburg, Landestheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 20 syy-28 tamjoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 lokjoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25 lok-12 marjoht: Adrian Kelly; ohj: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7 jou-9 huhjoht: Peter Ewaldt; ohj: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10 tam-2 toujoht: Peter Ewaldt; ohj: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22 hel-2 huhjoht: Speranza Scappucci; ohj: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18 huh-21 toujoht: Adrian Kelly; ohj: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17 tou-4 kesjoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7-14 kesjoht: Peter Ewaldt; ohj: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2-28 lokjoht: Peter Valentovic; ohj: Ted Huffman
Rinaldo (Handel) 4-30 joujoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Christiane Lutz
The Blind (Auerbach) 17-29 tamjoht: Erwin Ortner / Jordi Casals
Gli uccellatori (Gassmann) 22 maa-14 huhjoht: Stefan Gottfried; ohj: Jean Renshaw
L'Heure espagnole (Ravel) 28 tou-23 kesjoht: Gelsomino Rocco; ohj: Philipp Krenn
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 28 tou-23 kesjoht: Gelsomino Rocco; ohj: Philipp Krenn
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 syyjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 syy-27 maajoht: Paolo Carignani / Marco Armiliato; ohj: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 syyjoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 syyjoht: Paolo Carignani; ohj: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 syyjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 syy-6 toujoht: Guillermo García Calvo; ohj: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 syy-1 maajoht: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; ohj: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 lok-8 kesjoht: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider.cond; ohj: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 lokjoht: Christoph Eschenbach; ohj: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 lokjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Silviu Purcărete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 lokjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 lok-2 marjoht: Myung Whun Chung; ohj: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 lok-7 marjoht: Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 mar-12 toujoht: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; ohj: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 marjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 marjoht: Semyon Bychkov; ohj: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 marjoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 mar-12 huhjoht: Kirill Petrenko; ohj: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 jou-21 maajoht: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; ohj: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 jou-26 toujoht: Jesús López-Cobos / Evelino Pidò; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 joujoht: Ulf Schirmer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 jou-30 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jou-11 tamjoht: Adam Fischer; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 tamjoht: Peter Schneider.cond; ohj: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 tamjoht: Marko Letonja; ohj: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 tam-1 heljoht: Philippe Auguin; ohj: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 tam-24 huhjoht: Philippe Auguin; ohj: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 heljoht: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 heljoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 hel-7 maajoht: Frédéric Chaslin; ohj: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 hel-10 maajoht: Marco Armiliato; ohj: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 maajoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 maajoht: Ingo Metzmacher; ohj: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 maajoht: Philippe Auguin; ohj: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 maa-16 huhjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 huhjoht: Peter Schneider.cond; ohj: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 huhjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 huhjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 huh-11 toujoht: Jesús López-Cobos; ohj: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 toujoht: Jesús López-Cobos; ohj: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 toujoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 toujoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 tou-4 kesjoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 tou-7 kesjoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 kesjoht: Cornelius Meister; ohj: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 kesjoht: Thomas Adès; ohj: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 syyjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Christof Loy
Tamerlano (concert) (Handel) 25 syyjoht: Maxim Emelyanychev
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 lokjoht: Leo Hussain; ohj: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 joujoht: Johannes Kalitzke; ohj: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 tamjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Paisiello) 16-27 heljoht: René Jacobs; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 maajoht: HK Gruber; ohj: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 toujoht: Leo Hussain; ohj: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 syy-22 kesjoht: Rudolf Bibl; ohj: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 2 syy-30 kesjoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Helmuth Lohner
Il trovatore (Verdi) 3 syy-12 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Guys and Dolls (Loesser) 6 syy-13 lokjoht: Joseph R Olefirowicz; ohj: Heinz Marecek
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 11 syy-7 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Hinrich Horstkotte
Kiss me, Kate (Porter) 14 syy-13 marjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Bernd Mottl
Onkel Präsident (Cerha) 11-27 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Turandot (Puccini) 18 lok-8 marjoht: Guido Mancusi; ohj: Renaud Doucet
Frau Luna (Lincke) 21 lok-9 joujoht: Lorenz C Aichner; ohj: Peter Lund
La traviata (Verdi) 25 lok-4 kesjoht: Alexander Joel; ohj: Hans Gratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 jou-6 tamohj: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 27 jou-11 huhohj: Robert Herzl
Die lustige Witwe (Lehár) 2-27 tamohj: Marco Arturo Marelli
Viva la Mamma (Donizetti) 17 tam-4 maajoht: Kristiina Poska; ohj: Rolando Villazón
Carmen (Bizet) 24 tam-2 touohj: Guy Joosten(original)
Sweeney Todd (Sondheim) 30 tam-23 kesohj: Matthias Davids
Pariser Leben (Offenbach) 21 hel-19 huhjoht: Sébastien Rouland; ohj: Michiel Dijkema
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28 hel-21 maaohj: Marco Arturo Marelli
Erwin, das Naturtalent (Svoboda,M) 7-18 maaohj: Susanne Sommer
Albert Herring (Britten) 8-17 maaohj: Brigitte Fassbaender
Hello, Dolly! (Herman) 19 maa-16 touohj: Josef Ernst Köpplinger
Fidelio (Beethoven) 22 maa-7 huhohj: Markus Bothe
La bohème (Puccini) 23 huh-22 touohj: Harry Kupfer
Così fan tutte (Mozart) 15 tou-29 kesohj: Bruno Klimek
Gräfin Mariza (Kálmán) 23 tou-28 kesohj: Thomas Enzinger