2014/15 > Sveitsi 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Sveitsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa
Ranska
Monaco

Sveitsi
 
Liechtenstein
Itävalta
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 syy-31 joujoht: Enrico Delamboye / Christoph Gedschold; ohj: Elmar Goerden
Don Pasquale (Donizetti) 24 lok-19 maajoht: Giuliano Betta; ohj: Massimo Rocchi
Otello (Verdi) 29 mar-7 huhjoht: Gabriel Feltz / Giuliano Betta; ohj: Calixto Bieito
Medee (Charpentier,M) 15 tam-17 toujoht: Andrea Marcon; ohj: Nicolas Brieger
Daphne (Strauss) 13 hel-23 kesjoht: Hans Drewanz / Giuliano Betta; ohj: Christof Loy
The Rape of Lucretia (Britten) 29 maa-25 huhjoht: David Cowan; ohj: Ulrike Jühe
Cosi fan tutte (Mozart) 24 huh-28 kesjoht: Ryusuke Numajiri / Giuliano Betta; ohj: Calixto Bieito
Holderlin (Ruzicka) 30 tou-27 kesjoht: Peter Ruzicka / Giuliano Betta; ohj: Vera Nemirova
Bern, Stadttheater Bern  / 
Armide (Gluck) 28 syy-27 joujoht: Mario Venzago; ohj: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflote (Mozart) 13 mar-12 toujoht: Thomas Blunt; ohj: Nigel Lowery
Salome (Strauss) 17 tam-15 maajoht: Kevin John Edusei / Fabrizio Ventura; ohj: Ludger Engels
La cenerentola (Rossini) 5 hel-24 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Cordula Däuper
L'orfeo (Monteverdi) 1-29 maajoht: Attilio Cremonesi; ohj: Lydia Steier
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 17 tou-4 kesjoht: Kevin John Edusei; ohj: Joachim Schloemer
Biel, Theater Orchester Biel Solothurn  / 
Viva la mamma (Donizetti) 19 syy-15 heljoht: Franco Trinca / Esteban Domínguez Gonzalvo; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Rusalka (Dvorak,A) 31 lok-10 huhjoht: Kaspar Zehnder; ohj: Daniel Pfluger
Man of La Mancha (Leigh) 12 jou-20 heljoht: Beat Ryser Firmin; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
King Arthur (Purcell) 6 hel-22 toujoht: Marco Zambelli; ohj: Katharina Rupp
La Tragedie de Carmen (Bizet) 20 maa-12 kesjoht: Harald Siegel; ohj: Dieter Kaegi
Le comte Ory (Rossini) 25 syy-31 joujoht: Marco Zambelli; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Owen Wingrave (Britten) 6 mar-13 tamjoht: Harald Siegel; ohj: Reto Nickler
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 11 jou-3 huhjoht: Esteban Domínguez Gonzalvo; ohj: Olivier Tambosi
La traviata (Verdi) 5 hel-25 maajoht: Jérôme Pillement; ohj: Louis Désiré
Alcina (Handel) 15 huh-10 kesjoht: Franco Trinca; ohj: Alexander von Pfeil
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 29 jou-11 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Tom Ryser
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Rigoletto (Verdi) 3-16 syyjoht: Alexander Joel; ohj: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P) 9-19 lokjoht: Michail Jurowski; ohj: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 marjoht: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 joujoht: Franck Villard; ohj: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 tamjoht: Arie van Beek; ohj: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 tam-4 heljoht: Hartmut Haenchen; ohj: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 heljoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 maajoht: Edo de Waart
Medea (Cherubini) 9-24 huhjoht: Marko Letonja; ohj: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 kesjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Matthias Hartmann
Ernani (concert) (Verdi) 31 elojoht: Riccardo Muti
Guillaume Tell (Rossini) 11-21 syyjoht: Jesús López-Cobos; ohj: David Pountney
La belle Helene (Offenbach) 14-25 lokjoht: Gérard Daguerre; ohj: Robert Sandoz
Les Troyens (concert) (Berlioz) 15-22 lokjoht: Charles Dutoit
A Midsummer Night's Dream (Britten) 20-30 marjoht: Steven Sloane; ohj: Katharina Thalbach
Die Zauberflote (Mozart) 23 jou-8 tamjoht: Gergely Madaras; ohj: Daniel Kramer
La forza del destino (concert) (Verdi) 1-7 heljoht: Paolo Arrivabeni
Alcina (Handel) 15-29 heljoht: Leonardo García Alarcón; ohj: David Bösch
Le medecin malgre lui (Gounod) 4-16 huhohj: Laurent Pelly
Falstaff (Verdi) 18-30 kesjoht: John Fiore; ohj: Lukas Hemleb
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Manon (Massenet) 3-12 lokjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Arnaud Bernard
Le Petit Prince (Levinas) 5-12 marjoht: Arie van Beek; ohj: Lilo Baur
La Veuve joyeuse (Lehar) 21-31 joujoht: Cyril Diederich; ohj: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 16-18 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Tom Ryser
La traviata (Verdi) 6-15 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Jean-Louis Grinda
Tancredi (Rossini) 20-29 maajoht: Ottavio Dantone; ohj: Emilio Sagi
Solaris (Fujikura) 24-26 huhjoht: Erik Nielsen; ohj: Saburo Teshigawara
Die Zauberflote (Mozart) 5-14 kesjoht: Diego Fasolis; ohj: Pet Halmen
La cenerentola (Rossini) 2-11 lokjoht: Stefano Ranzani; ohj: Adriano Sinivia
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 4-11 marjoht: Didier Puntos; ohj: Benjamin Knobil
My Fair Lady (Loewe) 23 jou-3 tamjoht: Arie van Beek; ohj: Jean Liermier
Les mamelles de Tiresias (Poulenc) 17-24 tamjoht: Daniel Kawka; ohj: Emilio Sagi
La Fille du regiment (Donizetti) 11-20 maajoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Vincent Vittoz
Ariodante (Handel) 15-24 huhjoht: Diego Fasolis; ohj: Stefano Poda
Faust (Gounod) 5-12 kesjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Stefano Poda
Luzern, Luzerner Theater  / 
Die Antilope (Staud) 3-27 syyjoht: Howard Arman; ohj: Dominique Mentha
Der satanarchaolugenialkohollische Wunschpunsch (Naske) 14 syy-2 marjoht: Florian Pestell; ohj: Dominique Mentha
Die lustige Witwe (Lehar) 8 mar-5 huhjoht: Howard Arman; ohj: Dominique Mentha
La boheme (Puccini) 27 hel-5 kesohj: Achim Thorwald
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 huh-7 kesjoht: Howard Arman; ohj: Holger Müller-Brandes
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 13 tou-13 kesjoht: Andrew Dunscombe; ohj: Christian Kipper
Albert Herring (Britten) 5 syy-29 marjoht: Howard Arman; ohj: Tobias Heyder
Sweeney Todd (Sondheim) 25 lok-3 heljoht: Florian Pestell; ohj: Johannes Pölzgutter
Beatrice et Benedict (Berlioz) 23 tam-16 huhjoht: Boris Schäfer; ohj: Béatrice Lachaussée
Venus and Adonis (Blow) 18+ heljoht: Johannes Strobl; ohj: Wolfgang Berthold
Norma (Bellini) 12 maa-10 kesjoht: Howard Arman; ohj: Nadja Loschky
Il viaggio a Reims (Rossini) 1 tou-17 kesjoht: Howard Arman; ohj: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 13 syy-3 heljoht: Otto Tausk / Attilio Tomasello; ohj: Johannes Schmid
Die tote Stadt (Korngold) 25 syy-21 tamjoht: Otto Tausk; ohj: Jan Schmidt-Garre
Carmen (Bizet) 18 lok-19 huhjoht: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; ohj: Nicola Berloffa
Anything Goes (Porter) 8 mar-14 joujoht: Stéphane Fromageot; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Grafin Mariza (Kalman,E) 20 jou-10 toujoht: Stéphane Fromageot; ohj: Stefan Huber
Romeo et Juliette (Berlioz) 31 tam-27 toujoht: Attilio Tomasello; ohj: Beate Vollack
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 maa-6 kesjoht: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; ohj: Tobias Kratzer
Written on Skin (Benjamin,G) 2 tou-5 kesjoht: Otto Tausk; ohj: Nicola Raab
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 syy-28 heljoht: Otto Tausk / Attilio Tomasello; ohj: Lydia Steier
Carmen (Bizet) 24 syy-15 marjoht: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; ohj: Nicola Berloffa
Macbeth (Verdi) 17 lok-31 maajoht: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; ohj: Aron Stiehl
Tosca (Puccini) 30 tam-14 toujoht: Attilio Tomasello; ohj: Alexander Nerlich
Norma (Bellini) 12 maa-22 toujoht: Speranza Scappucci / Attilio Tomasello; ohj: Nicola Berloffa
Winterthur, Theater Winterthur  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25-28 syyjoht: Pawel Poplawski; ohj: Christian von Götz
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 3-5 joujoht: Wolfgang Katschner; ohj: Rudolf Frey
Maske in Blau (Raymond) 31 jou-4 tamjoht: Heinz Hellberg; ohj: Heinz Hellberg
West Side Story (Bernstein) 13-17 tamjoht: Matthias Wegele; ohj: Kay Metzger
Il re pastore (Mozart) 11-21 heljoht: Christopher Moulds; ohj: Grischa Asagaroff
Carmen (Bizet) 24 maa-12 huhjoht: Fabrice Bollon; ohj: Rosamund Gilmore
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 26-29 maajoht: Inga Hilsberg; ohj: Birgit Eckenweber
Die Zauberflote (Mozart) 6-12 toujoht: Mirga Gražinytė-Tyla; ohj: Nigel Lowery
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
L'importanza di esser Franco (Castelnuovo-Tedesco) 18-26 lokjoht: Charl de Villiers; ohj: Claudia Blersch
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Die Gaensemagd (Schiphorst) 20 syy-28 kesjoht: Thomas Barthel; ohj: Nina Russi
Lohengrin (Wagner) 21 syy-11 heijoht: Simone Young; ohj: Andreas Homoki
La fanciulla del West (Puccini) 24 syy-10 lokjoht: Marco Armiliato; ohj: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 syy-11 lokjoht: Enrique Mazzola; ohj: Cesare Lievi
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 lok-9 marjoht: Pietro Mianiti; ohj: Cordula Däuper
The Turn of the Screw (Britten) 2-23 marjoht: Constantin Trinks; ohj: Jan Eßinger
Die Zauberflote (Mozart) 7 mar-11 joujoht: Cornelius Meister; ohj: Tatjana Gürbaca
Robin Hood (Schwemmer) 15 mar-27 kesjoht: Michael Zlabinger; ohj: Tomo Sugao
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 mar-6 joujoht: Peter Tilling; ohj: David Pountney
Luisa Miller (Verdi) 16 jou-2 tamjoht: Carlo Rizzi; ohj: Damiano Michieletto
La cenerentola (Rossini) 31 jou-15 tamjoht: Giancarlo Andretta; ohj: Cesare Lievi
Le nozze di Figaro (Mozart) 10-24 tamjoht: Henrik Nánási; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 25 tam-7 heljoht: John Fiore; ohj: Claus Guth
Norma (Bellini) 31 tam-21 heljoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Wilson
Il re pastore (Mozart) 11-21 heljoht: Christopher Moulds; ohj: Grischa Asagaroff
Juliette (Martinu) 14 hel-4 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 hel-3 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Claus Guth
Rote Laterne (Jost) 6-27 maajoht: Alain Altinoglu; ohj: Nadja Loschky
Anna Bolena (Donizetti) 20 maa-2 huhjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Giancarlo Del Monaco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-25 huhjoht: Nello Santi; ohj: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 18 huh-23 toujoht: Marco Armiliato; ohj: David Hermann
Fidelio (Beethoven) 26 huh-10 toujoht: Markus Poschner; ohj: Andreas Homoki
Slutchai (Strasnoy) 8-21 toujoht: Carrie-An Matheson; ohj: Jan Eßinger
La verita in cimento (Vivaldi) 25 tou-16 kesjoht: Ottavio Dantone; ohj: Jan Philipp Gloger
Aida (Verdi) 6-20 kesjoht: Renato Palumbo; ohj: Tatjana Gürbaca
Capuleti e Montecchi (Bellini) 21 kes-12 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Christof Loy
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 kes-5 heijoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 28 kes-10 heijoht: Lothar Koenigs; ohj: Martin Kušej
Der Schauspieldirektor (Mozart) 12 syy-15 marjoht: Thomas Barthel; ohj: Rüdiger Burbach
Wozzeck (Berg) 13 syy-6 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 15-27 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Elektra (Strauss) 20 syy-4 lokjoht: Lothar Koenigs; ohj: Martin Kušej
Norma (Bellini) 10-18 lokjoht: Giovanni Antonini; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
The Turn of the Screw (Britten) 11-23 lokjoht: Constantin Trinks; ohj: Jan Eßinger
Les pecheurs de perles (Bizet) 25 lok-8 marjoht: Carlo Rizzi; ohj: Jens Daniel Herzog
La boheme (Puccini) 1 mar-8 joujoht: Mikko Franck / Giampaolo Bisanti; ohj: Ole Anders Tandberg
La traviata (Verdi) 10-27 marjoht: John Fiore; ohj: David Hermann
Das verzauberte Schwein (Dove) 14 mar-2 huhjoht: Carrie-Ann Matheson; ohj: Claudia Blersch
Il viaggio a Reims (Rossini) 6 jou-9 tamjoht: Daniele Rustioni; ohj: Christoph Marthaler
Turandot (Puccini) 12-30 joujoht: Alexander Joel; ohj: Giancarlo Del Monaco
Die Gansemagd (Schiphorst) 19 jou-7 heljoht: Thomas Barthel; ohj: Nina Russi
Don Pasquale (Donizetti) 17-30 tamjoht: Enrique Mazzola; ohj: Grischa Asagaroff
Die Hamletmaschine (Rihm) 24 tam-14 heljoht: Gabriel Feltz; ohj: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 31 tam-18 heljoht: Nello Santi; ohj: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Hollander (Wagner) 13-28 heljoht: Axel Kober; ohj: Andreas Homoki
Lohengrin (Sciarrino) 17 heljoht: Hans-Peter Achberger
King Arthur (Purcell) 27 hel-1 huhjoht: Laurence Cummings; ohj: Herbert Fritsch
Le comte Ory (Rossini) 6-19 maajoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Carmen (Bizet) 26 maa-14 huhjoht: Cornelius Meister; ohj: Matthias Hartmann
Macbeth (Verdi) 3 huh-7 toujoht: Teodor Currentzis / Joana Mallwitz; ohj: Barrie Kosky
Die Zauberflote (Mozart) 9-24 huhjoht: Fabio Luisi; ohj: Tatjana Gürbaca
Orlando paladino (Haydn) 7-22 toujoht: Gianluca Capuano; ohj: Jetske Mijnssen
Pelleas et Melisande (Debussy) 8-29 toujoht: Alain Altinoglu; ohj: Dmitri Tcherniakov
Cosi fan tutte (Mozart) 29 tou-10 kesjoht: Karl Heinz Steffens; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 12-23 kesjoht: Michail Jurowski; ohj: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 19 kes-10 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 24 kes-9 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Robert Carsen
La clemenza di Tito (Mozart) 1-8 heijoht: Ottavio Dantone; ohj: Jonathan Miller