2014/15 > Tšekki 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Tšekki

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Puola
Saksa

Tšekki
 
Itävalta Slovakia
Unkari

Brno, Národní divadlo / National Theatre Brno  / 

Polish Blood (Nedbal) 10 syy-20 kesjoht: Jakub Klecker / Ondrej Olos; ohj: Tomáš Pilař
Rusalka (Dvorak,A) 12 syy-21 maajoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Vladimír Morávek
The Bartered Bride (Smetana) 13 syy-4 kesjoht: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; ohj: Ondřej Havelka
Osud (Janáček) 21 syy-5 marjoht: Jakub Klecker; ohj: Ansgar Haag
Maria di Rohan (Donizetti) 30 syy-19 maajoht: Ondrej Olos; ohj: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 lok-11 joujoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos / David Švec; ohj: Sandro Santillo
Carmen (Bizet) 15 lok-30 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Jakub Klecker; ohj: Ladislav Štros
Aida (Verdi) 29 lok-22 toujoht: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; ohj: Václav Věžník
Requiem (concert) (Dvořák,A) 30 lokjoht: Jaroslav Kyzlink
Nabucco (Verdi) 8 mar-14 kesjoht: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; ohj: György Selmeczi
Alice in Bed (Medek) 14-23 marjoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Vec Makropulos (Janáček) 21 mar-20 joujoht: Marko Ivanović; ohj: David Radok
The Cunning Little Vixen (Janáček) 22-27 marjoht: Nikol Kraft; ohj: David Kříž
Jenůfa (Janáček) 23 marjoht: Dirk Kaftan; ohj: Peter Konwitschny
The Excursions of Mr Broucek (Janáček) 25 marjoht: Robert Jindra; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
The Cunning Little Vixen (Janáček) 26 marjoht: Robert Jindra; ohj: Ondřej Havelka
La Dafne (Hanzlík) 2 jou-31 toujoht: Ondrej Olos; ohj: Rocc
Don Giovanni (Mozart) 3 jou-16 kesjoht: Ondrej Olos / Marko Ivanović; ohj: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 jou-19 toujoht: Jakub Klecker / Pavel Šnajdr; ohj: Roman Polák
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 12 jou-24 huhohj: Tomáš Pilař
I vespri siciliani (Verdi) 16 jou-3 maajoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Laco Adamik
Turandot (Puccini) 18 jou-9 toujoht: Jakub Klecker / Ondrej Olos; ohj: Jiří Nekvasil
Na tý louce zelený (Beneš) 8-19 tam
Enchantia (Ivanovič) 6 hel-11 huh
La traviata (Verdi) 12 hel-26 tou
Hry o Marii (Martinů) 27 maa-19 huh
Madama Butterfly (Puccini) 17 huh-27 tou
Tosca (Puccini) 15 tou-17 kes
The Cunning Little Vixen (Janáček) 19-23 kesjoht: Jakub Klecker; ohj: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 jou-19 tamjoht: Mario De Rose; ohj: Josef Průdek
Carmen (Bizet) 3 tamjoht: Mario De Rose; ohj: Jana Kališová
Et nunc et semper (De Rose) 23 tamjoht: Mario De Rose; ohj: Miloslav Veselý
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 tamjoht: Mario De Rose; ohj: Miloslav Veselý
Carmen (Bizet) 16-26 hei
Rusalka (Dvorak,A) 4-9 elojoht: Mario De Rose; ohj: Jiří Heřman
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Robinson Crusoe (Offenbach) 10 syyjoht: František Babický; ohj: Martin Otava
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 syy-4 heljoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
Eva (Foerster,J) 26 syy-21 tamjoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
La forza del destino (Verdi) 25 marjoht: Martin Doubravský; ohj: Tomáš Pilař
Polish Blood (Nedbal) 28 mar-14 heljoht: František Babický; ohj: Gabriela Petráková
Rusalka (Dvorak,A) 29 mar-25 tamjoht: František Babický; ohj: Martin Otrava
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 joujoht: František Babický; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 11 joujoht: Martin Doubravský; ohj: Martin Otava
The Legend of the Catherine (Bodorová) 19 jou-24 helohj: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 17 tamjoht: Martin Doubravský; ohj: Zdeněk Kaloč
The Bartered Bride (Smetana) 20 hel
Don Quichotte (Massenet) 22 heljoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
Paganini (Lehár) 3 syy-28 heljoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Falstaff (Verdi) 7 syy-1 heljoht: Miloslav Oswald; ohj: Andrea Hlinková
Turandot (Puccini) 8 syy-17 heljoht: Petr Šumník; ohj: Václav Málek
Operetta anthology (Offenbach) 9 syy-10 lokjoht: Miloslav Oswald; ohj: Miro Grisa
Netopýr (Strauss,J) 10 syy-26 heljoht: Tomáš Hanák; ohj: Zbyněk Brabec
Carmen (Bizet) 11 syy-27 heljoht: Petr Šumník; ohj: Michael Tarant
Noc plná světla (Pololáník) 13 syy-29 marjoht: Petr Šumník; ohj: Michael Tarant
Polska krev (Nedbal) 3 lok-20 tam
Pád Antikrista (Ullmann) 18 lok-19 heljoht: Miloslav Oswald / Petr Šumník; ohj: Jan Antonín Pitínský
Prodaná nevěsta (Smetana) 28 lokjoht: Petr Šumník; ohj: Michael Tarant
Rose-Marie (Friml) 5 jou-4 hel
Hubička (Smetana) 13-25 hel
Hraběnka Marica (Kálmán) 17+ huh
Lazebník Sevillský (Rossini) 5+ kes
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 syy-19 tamjoht: Petr Chromčák; ohj: Lubor Cukr
Její pastorkyňa (Janáček) 12 lok-17 tamjoht: Petr Šumník; ohj: Jana Pletichová Andělová
Così fan tutte (Mozart) 6 mar-31 tamjoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová Pletichová
Nabucco (Verdi) 22 mar-25 joujoht: Tomáš Hanák; ohj: Jana Andělová-Pletichová
Macbeth (Verdi) 1+ maa
Veselá Vdova (Lehár) 26+ huh
L'elisir d'amore (Donizetti) 21+ kes
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Čertova stěna (Smetana) 9 lok-5 toujoht: Robert Jindra / Marek Prášil; ohj: Jiří Nekvasil
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 16 lok-31 toujoht: Robert Jindra / Jan Šrubař; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
La traviata (Verdi) 23 lok-13 maajoht: Miriam Němcová; ohj: Carmen Or
Genoveva (Schumann) 31 lok-16 marjoht: Charles Olivieri-Munroe / Jakub Žídek; ohj: Martin Glaser
Ernani (Verdi) 1-8 marjoht: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; ohj: Marián Chudovský
Kata Kabanova (Janáček) 7-23 marjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Marie Stuartovna (Donizetti) 18 jou-11 kesjoht: Tomáš Brauner / Marek Prášil; ohj: Linda Keprtová
Nabucco (Verdi) 30 jou-13 heljoht: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; ohj: Michael Tarant
Ohnivý anděl (Prokofiev) 26 hel-10 kesjoht: Robert Jindra / Jan Kučera; ohj: Jiří Nekvasil
Anna Bolena (Donizetti) 7 maa-11 huhjoht: Oliver von Dohnányi / Jakub Žídek; ohj: Ivan Krejčí
Filoktétés (Klusák) 14-21 toujoht: Marko Ivanović; ohj: Jiří Nekvasil
Andrea Chénier (Giordano) 18-23 kesjoht: Zbyněk Müller / Sander Teepen; ohj: Ivan Krejčí
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Prodaná nevěsta (Smetana) 1 syy-28 lokjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Jana Kališová
Polska krev (Nedbal) 4 syy-3 tamjoht: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; ohj: Jan Ježek
Tosca (Puccini) 20 syy-19 joujoht: Petr Kofroň; ohj: Jan Burian
Voják a tanečnice (Martinů) 21 syy-9 tamjoht: Petr Kofroň; ohj: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 syy-4 tamjoht: Tomáš Brauner; ohj: Dominik Beneš
Aida (Verdi) 18 lok-30 tamjoht: Frantisek Drs / Jiří Štrunc; ohj: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 25 lok-9 joujoht: Tomáš Brauner / Jiří Petrdlík; ohj: Linda Keprtová
Prodaná nevěsta (Smetana) 10 jou-21 tamjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Jana Kališová
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-27 tam
Pagliacci (Leoncavallo) 24-27 tam
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 elo-30 huhjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: Joël Lauwers
Così fan tutte (Mozart) 28 elo-25 kesjoht: Robert Jindra / Jan Chalupecký; ohj: Martin Čičvák
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 elo-6 kesjoht: Jakub Klecker / Jan Chalupecký / Robert Jindra; ohj: Josef Průdek
Don Giovanni (Mozart) 31 elo-27 kesjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: Martin Kukučka(original), Lukáš Trpišovský
L'olimpiade (Mysliveček) 3-16 lokjoht: Václav Luks; ohj: Ursel Herrmann
Die Zauberflote (Mozart) 5 hel-16 kesjoht: Zbyněk Müller; ohj: Vladimír Morávek
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Rusalka (Dvorak,A) 2 syy-22 huhjoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; ohj: Jiří Heřman
The Jacobin (Dvořák,A) 4 syy-13 kesjoht: Zbyněk Müller / David Švec; ohj: Jiří Heřman
The Bartered Bride (Smetana) 12 syy-14 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / David Švec; ohj: Magdalena Švecová
Pad Arkuna (Fibich) 9 lok-18 huhjoht: John Fiore; ohj: Jiří Heřman
Simon Boccanegra (Verdi) 17 lok-12 marjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: David Pountney
Carmen (Bizet) 22 lok-29 toujoht: Robert Jindra / Zbyněk Müller; ohj: Jozef Bednárik
Libuse (Smetana) 28 lok-1 toujoht: Robert Jindra; ohj: Petr Novotný
The Devil and Kate (Dvořák,A) 8 mar-14 kesjoht: Jan Chalupecký; ohj: Marián Chudovský
The Two Widows (Smetana) 10 mar-24 kesjoht: Robert Jindra / Jan Chalupecký; ohj: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 15 mar-12 maajoht: Robert Jindra / Zbynĕk Müller; ohj: Ondřej Havelka
Jenůfa (Janáček) 21 mar-17 huhjoht: Robert Jindra; ohj: Jiří Nekvasil
Nová země (Hába) 12 joujoht: Petr Kofroň; ohj: Miroslav Bambušek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 jou-11 tamjoht: David Švec; ohj: Simone Sandroni
La traviata (Verdi) 17 hel-23 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; ohj: Jana Kališová
Boris Godunov (Mussorgsky) 26 maa-31 toujoht: Petr Kofroň; ohj: Linda Keprtová
From the House of the Dead (Janáček) 14 tou-12 kesjoht: Robert Jindra; ohj: Daniel Špinar
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La bohème (Puccini) 29 elo-5 toujoht: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner; ohj: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 30 elojoht: Martin Leginus; ohj: Petar Selem
Rigoletto (Verdi) 31 elo-5 kesjoht: Richard Hein; ohj: Karel Jernek
Nabucco (Verdi) 3 syy-6 kesjoht: Hilary Griffiths / Richard Hein / Rastislav Stur; ohj: Karel Němec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 syy-14 maajoht: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 5 syy-18 kesjoht: Martin Leginus / Richard Hein; ohj: Arnaud Bernard
Turandot (Puccini) 6 syy-16 kesjoht: Enrico Dovico / Richard Hein; ohj: Václav Věžník
Il trovatore (Verdi) 7 syy-9 kesjoht: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; ohj: Lubor Cukr
Rusalka (Dvorak,A) 10 syy-24 kesjoht: Jan Chalupecký / Jiří Štrunc; ohj: Zdeněk Troška
Tosca (Puccini) 11 syy-25 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Tomáš Brauner; ohj: Martin Otava
Carmen (Bizet) 13 syy-27 kesjoht: Tomáš Brauner; ohj: Zdeněk Troška
Madama Butterfly (Puccini) 17 syy-7 toujoht: Jiří Štrunc / Hilary Griffiths; ohj: Karel Jernek
Salome (Strauss) 23 lok-17 kesjoht: Heiko Mathias Förster / Jiří Štrunc; ohj: Mariusz Trelinski
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-31 tamjoht: Enrico Dovico; ohj: Martin Otava
Mefistofele (Boito) 22 tam-6 kesjoht: Marco Guidarini / Richard Hein; ohj: Ivan Krejčí
Otello (Verdi) 29 tam-27 toujoht: Martin Leginus; ohj: Dominik Neuner, Lubor Cukr
Tannhäuser (Wagner) 15 maa-28 huhjoht: Hilary Griffiths / Richard Hein; ohj: Andrejs Žagars
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 huh-21 kesjoht: Martin Leginus / Richard Hein; ohj: Matěj Forman
Macbeth (Verdi) 11-26 kesjoht: Jiří Štrunc; ohj: Martin Čičvák
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Hraběnka Marica (Kálmán) 8 syy-25 marjoht: Milan Kaňák; ohj: Zbyněk Brabec
Tosca (Puccini) 10 syy-28 joujoht: Miloš Formáček; ohj: Tomáš Pilař
Nabucco (Verdi) 16 syyjoht: Milan Kaňák; ohj: Martin Dubovic
Ruze z Argentiny (Beneš) 29 syy-9 lokjoht: Norbert Baxa; ohj: Bronislav Kotiš
Prodaná nevěsta (Smetana) 3 lok-16 tamjoht: Milan Kaňák / Miloš Formáček; ohj: Zbyněk Brabec
Aida (Verdi) 15 lokjoht: Norbert Baxa, Tvrtko Karlovič; ohj: Jaromír Brych
La traviata (Verdi) 22 lok-28 tamjoht: Miloš Formáček; ohj: Martin Dubovic