2014/15 > Saksa 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Saksa

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska Ruotsi
Hollanti
Belgia
Luxemburg

Saksa
 
Puola
Tšekki
Ranska Sveitsi Itävalta

Aachen, Theater Aachen  / 

West Side Story (Bernstein) 21 syy-19 huhjoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Luisa Miller (Verdi) 9 mar-26 maajoht: Kazem Abdullah; ohj: Mario Corradi
Brokeback Mountain (Wuorinen) 7 jou-22 tamjoht: Kazem Abdullah; ohj: Ludger Engels
Der Freischütz (Weber) 1 hel-30 kes
Jenůfa (Janáček) 22 maa-4 heijoht: Kazem Abdullah; ohj: Michael Helle
Orlando (Handel) 24 tou-3 hei
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12-30 lokjoht: Laurent Wagner; ohj: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 14 jou-8 huhjoht: Laurent Wagner; ohj: Anthony Pilavachi
Peter Grimes (Britten) 15 hel-20 maajoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 6 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Briefe des van Gogh (Frid) 13 maajoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Michael Dissmeier
Martha (Flotow) 31 tou-28 kesjoht: Thomas Wicklein; ohj: NN
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Die Blume von Hawaii (Abraham) 21 syy-30 tamjoht: Dieter Klug; ohj: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 4 lok-5 heljoht: Peggy Einfeldt; ohj: Birgit Eckenweber
My Fair Lady (Loewe) 10 lok-6 maajoht: Dieter Klug; ohj: Dietrich Kunze
Rigoletto (Verdi) 26 lok-2 tou
Tanhäuser (Mangold) 2 mar-28 maajoht: Naoshi Takahshi; ohj: Ingolf Huhn
Andreas Hofer (Lortzing) 7-27 jou
Der Weihnachtsabend (Lortzing) 7-27 jou
Figaros Hochzeit (Mozart) 18 tam-4 huhjoht: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; ohj: Ingolf Huhn
Madame Pompadour (Fall) 1 maa-17 tou
Hello Dolly! (Herman) 12 huh-10 tou
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Jenůfa (Janáček) 20 syy-20 joujoht: Dirk Kaftan; ohj: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 lok-14 heljoht: Lancelot Fuhry; ohj: Aron Stiehl
Lohengrin (Wagner) 2 mar-27 joujoht: Lancelot Fuhry; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Wozzeck (Berg) 7 maa-5 touohj: Ludger Engels
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 23 maa
La finta giardiniera (Mozart) 18+ huhjoht: Carolin Nordmeyer; ohj: Roland Schwab
Macbeth (Verdi) 30 tou-14 kesohj: Lorenzo Fioroni
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 marjoht: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 maa-6 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 huh
La traviata (Verdi) 22-29 toujoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 heijoht: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 heijoht: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 heijoht: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 16 tam-1 maajoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 25 huh-7 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Dorotty Szalma
My Fair Lady (Loewe) 25 kes-5 heijoht: Tasso Schille; ohj: Lutz Hillmann
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 23 elojoht: Donald Runnicles; ohj: Gerlinde Pelkowski
Oresteïa (Xenakis) 9-16 syyjoht: Moritz Gnann; ohj: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 lokjoht: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 lokjoht: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 marjoht: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 marjoht: Nicholas Carter; ohj: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 mar-21 toujoht: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; ohj: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 mar-11 joujoht: Stefan Solyom; ohj: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 jou-14 kesjoht: Moritz Gnann / Nicholas Carter; ohj: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 jou-15 heljoht: Axel Kober / Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 jou-11 huhjoht: Ivan Repusic; ohj: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 joujoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 joujoht: Donald Runnicles / Moritz Gnann; ohj: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 jou-25 huhjoht: Donald Runnicles; ohj: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 jou-25 toujoht: Nicholas Carter; ohj: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 tam-4 heijoht: Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 tam-25 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 tamjoht: Moritz Gnann / Nicholas Carter; ohj: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 tam-14 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 tam-22 toujoht: William Spaulding / Enrique Mazzola; ohj: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 heljoht: Ivan Repusic; ohj: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 hel-1 maajoht: Jacques Lacombe; ohj: Patrick Kinmonth
La rondine (Puccini) 8 maa-3 heijoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 maajoht: Carlo Rizzi; ohj: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 maa-31 toujoht: Yves Abel; ohj: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 huh-2 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 huh-3 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Marco Arturo Marelli
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 toujoht: Alain Altinoglu; ohj: Götz Friedrich
La Damnation de Faust (Berlioz) 8-15 toujoht: Jacques Lacombe; ohj: Christian Spuck
Valentina (Maskats) 19 toujoht: Modestas Pitrenas; ohj: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 tou-12 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 kesjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 kes-5 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 12 syy-21 marjoht: Henrik Nánási; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 13 syy-31 lokjoht: Kristiina Poska; ohj: Viestur Kairish
Clivia (Dostal) 20 syy-1 marjoht: Kai Tietje; ohj: Stefan Huber
Die schöne Helena (Offenbach) 11 lok-12 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 mar-26 joujoht: Kristiina Poska; ohj: Jasmina Hadziahmetovic
West Side Story (Bernstein) 7 mar-3 heijoht: Kristiina Poska; ohj: Barrie Kosky, Otto Pichler
Don Giovanni (Mozart) 30 mar-11 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Herbert Fritsch
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 jou-29 tamjoht: Stefan Soltesz; ohj: Andreas Homoki
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 joujoht: Kai Tietje
Ball im Savoy (Abraham) 10 tam-28 maajoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 tam-10 huhjoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Orpheus (Monteverdi) 14 hel-29 maajoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Gianni Schicchi (Puccini) 1 maa-8 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 maa-8 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Calixto Bieito
Die Schneekönigin (Valtinoni) 5-27 maajoht: Carlos Spierer; ohj: Anisha Bondy
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 maajoht: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 huh-7 heijoht: Vladimir Jurowski; ohj: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 23 huh-4 kesjoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 1 tou-13 kesjoht: Uwe Sandner; ohj: Alvis Hermanis
Carmen (Bizet) 6 tou-30 kesjoht: Mirga Gražinytė-Tyla; ohj: Sebastian Baumgarten
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 toujoht: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 tou-9 heijoht: Konrad Junghänel; ohj: Lydia Steier
Rigoletto (Verdi) 12 kes-1 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
La traviata (Verdi) 14 syy-12 kesjoht: Domingo Hindoyan / Daniele Rustioni; ohj: Peter Mussbach
Candide (Bernstein) 18 syy-26 joujoht: Wayne Marshall / David Robert Coleman; ohj: Vincent Boussard
Des Simplicius Simplicissimus Jugend (Hartmann) 27 syy-11 lokjoht: Adrian Heger; ohj: Friederike Heller
Tosca (Puccini) 3-25 lokjoht: Daniel Barenboim; ohj: Alvis Hermanis
Rein Gold (Stemann) 5 lok-24 kesjoht: Markus Poschner; ohj: Nicolas Stemann
Tristan und Isolde (Wagner) 11 lok-28 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Harry Kupfer
Die Zauberflöte (Mozart) 23 lok-16 toujoht: Stefan Soltesz / Sebastian Weigle; ohj: August Everding
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 lok-2 tamjoht: Domingo Hindoyan; ohj: Ruth Berghaus
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 7-23 marohj: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 7-23 marohj: Isabel Ostermann
The Turn of the Screw (Britten) 15 mar-5 joujoht: Ivor Bolton; ohj: Claus Guth
Faust (Gounod) 23 mar-6 joujoht: Leo Hussain; ohj: Karsten Wiegand
Aus einem Totenhaus (Janáček) 7-21 joujoht: Simon Rattle; ohj: Patrice Chéreau
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16 tam-16 huhjoht: Wayne Marshall; ohj: Vincent Boussard
Der Freischütz (Weber) 18 tam-8 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Michael Thalheimer
Macbeth (Verdi) 7-28 heljoht: Daniel Barenboim; ohj: Peter Mussbach
Through Roses (Neikrug) 13-28 heljoht: Felix Krieger; ohj: Neco Çelik
Lulu (Berg) 21 hel-13 maajoht: Daniel Barenboim; ohj: Andrea Breth
Wozzeck (Berg) 27 hel-14 maajoht: Daniel Barenboim; ohj: Andrea Breth
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 6-22 maajoht: Ralf Böhme; ohj: Maximilian von Mayenburg
Parsifal (Wagner) 28 maa-18 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Sasha Waltz
Tarquin (Krenek) 19-28 huhjoht: Max Renne; ohj: Mascha Pörzgen
Emma und Eginhard (Telemann) 26 huh-10 toujoht: René Jacobs; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 huh-17 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Michael Thalheimer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15-29 toujoht: Domingo Hindoyan; ohj: Krzysztof Warlikowski
La straniera (concert) (Bellini) 6-10 kesjoht: Peter Valentovic
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-27 kesjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Hans Neuenfels
Neither (Feldman) 19-28 kesjoht: David Robert Coleman; ohj: Katie Mitchell, Joseph W Alford
L'orfeo (Monteverdi) 1-6 heiohj: Sacha Waltz
Matsukaze (Hosokawa) 10-12 heijoht: David Robert Coleman; ohj: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 syyjoht: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7 syy-16 tamjoht: William Ward Murta; ohj: Jens Göbel
Madama Butterfly (Puccini) 27 syy-30 tamjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Nadja Loschky
La cenerentola (Rossini) 8 mar-22 heljoht: Elisa Gogou; ohj: Florian Lutz
Culinaria (Various) 21+ marjoht: Merijn van Driesten
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17 tam-3 huhjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Sabine Hartmannshenn
Hamlet (Thomas,A) 28 hel-26 kesjoht: Elisa Gogou; ohj: Andrea Schwalbach
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ maajoht: William Ward Murta; ohj: Thomas Winter
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ huhohj: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ toujoht: Merijn van Driesten; ohj: Maximilian von Mayenburg
Tannhäuser (Wagner) 31+ toujoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Jochen Biganzoli
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 4 syy-9 huhjoht: Jürgen Grimm / Christopher Sprenger; ohj: John Dew
Fidelio (Beethoven) 28 syy-5 toujoht: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; ohj: Jakob Peters-Messer
Aida (Verdi) 4-28 lokjoht: Johannes Pell; ohj: Dietrich W Hilsdorf(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Giovanna d'Arco (Verdi) 26 lok-17 tamjoht: Will Humburg / Johannes Pell; ohj: Torge Müller, Momme Hinrichs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 mar-31 tamjoht: Johannes Pell; ohj: Franziska Severin, Mark Daniel Hirsch
Rinaldo (Handel) 30 mar-30 tamjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Jens Daniel Herzog
Die Zauberflöte (Mozart) 13 jou-6 huhjoht: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; ohj: Jürgen Rose
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 1 tam-4 huhjoht: Johannes Pell
Salome (Strauss) 1 hel-14 kesjoht: Stefan Blunier / Hendrik Vestmann; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 maa-21 kesjoht: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; ohj: Renaud Doucet
Thebans (Anderson) 3 tou-4 kesjoht: Johannes Pell; ohj: Pierre Audi
Turandot (Puccini) 23 tou-24 kesjoht: Hendrik Vestmann; ohj: Silviu Purcărete(original), Nikolaus Wolcz(original)
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8-16 elojoht: Michael Helmrath; ohj: Kay Kuntze
Stabat Mater (Rossini) 28-29 marjoht: José María Moreno
Maske in Blau (Raymond) 30 jou-5 huhjoht: Jakob Brenner; ohj: Sarah Kohrs
La traviata (Verdi) 16-18 tamjoht: Evan Christ; ohj: Manfred Schweigkofler
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 syy-31 joujoht: Christopher Hein; ohj: Alfonso Romero Mora
Le prophète (Meyerbeer) 19 lok-16 tamjoht: Ernst van Tiel; ohj: Stefan Otteni
Die Zauberflöte (Mozart) 22 lok-30 joujoht: Burkhard Bauche; ohj: Aniara Amos
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 mar-22 helohj: Christopher Alden
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 jou-8 tamjoht: Johanna Motter; ohj: Philipp Kochheim
My Fair Lady (Loewe) 24 tam-26 huhjoht: Christopher Hein; ohj: Philipp Kochheim
Andrea Chénier (Giordano) 20 hel-3 kesjoht: Srboljub Dinić; ohj: Thaddeus Strassberger
Wuthering Heights (Herrmann,B) 11 huh-20 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Philipp Kochheim
Farnace (Vivaldi) 15 huh-4 kesjoht: Michael Schneider; ohj: Roland Schwab
Another Sunrise (Heggie) 2 tou-28 kesjoht: Burkhard Bauche; ohj: Christina Sievert
For a Look or a Touch (Heggie) 2 tou-28 kesjoht: Burkhard Bauche; ohj: Natalie Schramm
Peer Gynt (Egk) 22 tou-13 kesjoht: Christopher Hein; ohj: Dietrich Hilsdorf
Un ballo in maschera (Verdi) 4-20 heijoht: Georg Menskes; ohj: Uwe Schwarz
Bremen, Theater Bremen  / 
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21 syy-21 joujoht: Markus Poschner; ohj: Benedikt von Peter
Anna Karenina (Kürstner) 25 lok-19 joujoht: Clemens Heil; ohj: Armin Petras
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 mar-30 joujoht: Rolando Garza Rodriguez; ohj: Andreas Kriegenburg
Le nozze di Figaro (Mozart) 31+ tamjoht: Clemens Heil; ohj: Felix Rothenhäusler
Im weißen Rößl (Benatzky) 26+ heljoht: Daniel Mayr; ohj: Sebastian Kreyer
Carmen (Bizet) 21+ maajoht: Markus Poschner; ohj: Anna-Sophie Mahler
Oreste (Handel) 24+ toujoht: Olof Boman; ohj: Robert Lehniger
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
West Side Story (Bernstein) 20 syy-19 lokjoht: Ido Arad; ohj: Roland Hüve
Don Carlos (Verdi) 1 mar-25 tamjoht: Marc Niemann; ohj: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 25 jou-7 maajoht: Hartmut Brüsch; ohj: Ansgar Weigner
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 tam-3 toujoht: Hartmut Brüsch; ohj: Ansgar Weigner
Die Bluthochzeit (Szokolay) 14 maa-2 toujoht: Marc Niemann; ohj: Andrej Woron
Zar und Zimmermann (Lortzing) 25 huh-27 kesjoht: Ido Arad; ohj: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 30 tou-1 heijoht: Marc Niemann; ohj: Philipp Kochheim
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Der Mond (Orff) 3 lok-5 joujoht: Simon Zimmermann; ohj: Holger Potocki
Don Giovanni (Mozart) 15 lok-11 tamjoht: Felix Bender; ohj: Michael Heinicke
Die tote Stadt (Korngold) 25 lok-6 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Helen Malkowsky
La cenerentola (Rossini) 29 mar-7 tamjoht: Felix Bender; ohj: Kobie van Rensburg
My Fair Lady (Loewe) 6 jou-22 maajoht: Tom Bitterlich; ohj: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-21 joujoht: Felix Bender; ohj: Steffen Piontek
Otello (Verdi) 31 tam-28 heljoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25-26 heljoht: Tom Bitterlich; ohj: Sabine Sterken
Paradise Reloaded (Eötvös) 21 maa-28 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Helen Malkowsky
Parsifal (Wagner) 3-26 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Marcelo Buscaino
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 30 tou-27 kesjoht: Felix Bender; ohj: Ulrich Proschka
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 12 syy-18 marjoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 12 syy-18 marjoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
King Arthur (Purcell) 27 syy-10 joujoht: Lorenzo Da Rio; ohj: Matthias Straub
My Fair Lady (Loewe) 18 lok-24 tamjoht: Daxi Pan; ohj: Holger Hauer
La traviata (Verdi) 25 lok-4 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Aron Stiehl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 jou-11 heljoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Jean Renshaw
Salome (Strauss) 7 hel-20 toujoht: Roland Kluttig; ohj: Tobias Theorell
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 maa-17 kesjoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 tou-1 heijoht: Lorenzo Da Rio; ohj: Volker Vogel
La bohème (Puccini) 13 kes-15 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Brigitte Fassbaender
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Wie einst im Mai (Kollo) 4 syy-16 huhjoht: Frank Bernard; ohj: Matthias Winter
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 25 syy-14 lokjoht: Frank Bernard; ohj: Hauke Tesch
Peer Gynt (Egk) 2 lok-28 joujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
La traviata (Verdi) 4 lok-6 huhjoht: Evan Christ; ohj: Manfred Schweigkofler
Carmen (Bizet) 7 lok-15 toujoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 lok-13 kesjoht: Ivo Hentschel; ohj: Steffen Piontek
Sechse kommen durch die Welt (Hocke) 28 mar-25 joujoht: Christian Möbius; ohj: Hauke Tesch
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 1-28 heljoht: Frank Bernard; ohj: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 7+ heljoht: Marc Niemann; ohj: Bernd Mottl
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 hel-3 toujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Alcina (Handel) 14 maa-3 kesohj: Sam Brown
Turandot (Puccini) 31 tou-4 heijoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Elektra (Strauss) 11+ heijoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25+ syyjoht: George Petrou; ohj: Jay Scheib
Macbeth (Verdi) 27+ syyjoht: Will Humburg; ohj: Viestur Kairish
La traviata (Verdi) 2+ lokjoht: Anna Skryleva; ohj: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ marjoht: Anna Skryleva; ohj: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
La bohème (Puccini) 3+ joujoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31+ tamjoht: Elias Grandy; ohj: Cordula Däuper
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 7+ maajoht: Elias Grandy; ohj: Inga Levant
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ huhjoht: Will Humburg; ohj: Immo Karaman
Der Freischütz (Weber) 19+ kesohj: Eva-Maria Höckmayr
Prometeo (Nono) 9+ heijoht: Johannes Harneit
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Casanova (Kanyar) 12 syy-24 toujoht: Daniel Carlberg; ohj: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27 syy-24 kesjoht: Antony Hermus; ohj: André Bücker
Tosca (Puccini) 9 lok-31 toujoht: Antony Hermus; ohj: Hans Peter Cloos
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 11 lok-10 tamjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Wolfgang Dosch
Carmen (Bizet) 8 mar-25 toujoht: Daniel Carlberg; ohj: Jana Eimer, André Bücker
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 4 jou-3 kesjoht: Marius Zachmann; ohj: Felix Losert
Das Rheingold (Wagner) 30 tam-23 kesjoht: Antony Hermus; ohj: André Bücker
Siegfried (Wagner) 29 maa-26 kesjoht: Antony Hermus; ohj: André Bücker
Götterdämmerung (Wagner) 18 huh-28 kesjoht: Antony Hermus; ohj: André Bücker
Zigeunerliebe (concert) (Lehár) 30 tou-6 kesjoht: Daniel Carlberg
Detmold, Landestheater Detmold  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 elo-11 tamjoht: Matthias Wegele; ohj: Christian Poewe
West Side Story (Bernstein) 29 elo-24 toujoht: Matthias Wegele; ohj: Kay Metzger
Die Zauberflöte (Mozart) 12 syy-21 heljoht: Lutz Rademacher; ohj: Hinrich Horstkotte
Otello (Verdi) 26 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Meine Schwester und ich (Benatzky) 5 jou-12 heljoht: Matthias Wegele; ohj: Guta N Rau
Salome (Strauss) 6 hel-13 kesjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Anatevka (Bock) 8 maa-10 toujoht: Mathias Mönius; ohj: Tatjana Rese
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 5-12 kesjoht: Matthias Wegele; ohj: Hinrich Horstkotte
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 13 syy-25 lokjoht: Gabriel Feltz; ohj: Katharina Thoma
Carmen (Bizet) 4 lok-19 joujoht: Motonori Kobayashi; ohj: Katharina Thoma
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 29 mar-15 maajoht: Philipp Armbruster; ohj: Thomas Enzinger
Carmina Burana (Orff) 1 tamjoht: Gabriel Feltz
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 tam-12 huhjoht: Gabriel Feltz; ohj: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 31 tam-19 kesjoht: Philipp Armbruster / Motonori Kobayashi; ohj: Johannes Schmid
Don Giovanni (Mozart) 8 maa-28 kesjoht: Gabriel Feltz; ohj: Jens Daniel Herzog
Saul (Handel) 25 huh-26 kesjoht: Motonori Kobayashi; ohj: Katharina Thoma
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Gasparone (Millöcker) 9 syy-29 toujoht: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; ohj: Matthias Oldag
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 24 syy-19 kesjoht: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; ohj: Jasmin Solfaghari
Der Zarewitsch (Lehár) 10 lok-22 toujoht: Andreas Schüller; ohj: Robert Lehmeier
Evita (Lloyd Webber) 17 lok-5 heijoht: Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Die verkaufte Braut (Smetana) 23 lok-21 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Arne Böge
Giuditta (Lehár) 30 lok-24 toujoht: Christian Garbosnik; ohj: Robert Lehmeier
My Fair Lady (Loewe) 13 mar-15 maajoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 19 maa-31 toujoht: Andreas Schüller; ohj: Axel Koehler
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 huh-12 kesjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Peter Kube
Cagliostro in Wien (Strauss,J) 2 tou-7 kes
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La bohème (Puccini) 29 elo-12 maajoht: Rani Calderon / Pier Giorgio Morandi; ohj: Christine Mielitz
Carmen (Bizet) 30 elo-13 marjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Axel Koehler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 elo-14 heijoht: Josep Caballé Domenech / Matteo Beltrami; ohj: Grischa Asagaroff
Così fan tutte (Mozart) 4 syy-25 lokjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-25 syyjoht: Matteo Beltrami; ohj: Michael Schulz
Daphne (Strauss) 14 syy-15 marjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Torsten Fischer
Tannhäuser (Wagner) 21 syy-31 lokjoht: Cornelius Meister; ohj: Peter Konwitschny
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 4-29 lokjoht: Ekkehard Klemm; ohj: Manfred Weiss
Fidelio (Beethoven) 16-23 lokjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Christine Mielitz
Das schlaue Füchslein (Janáček) 18 lok-9 joujoht: Tomáš Netopil; ohj: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 5 mar-10 joujoht: Felice Venanzoni; ohj: Tilmann Köhler
Arabella (Strauss) 7-10 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Florentine Klepper
Capriccio (Strauss) 16-19 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Marco Arturo Marelli
Elektra (Strauss) 28 mar-15 joujoht: Lothar Koenigs; ohj: Barbara Frey
Die Zauberflöte (Mozart) 6 jou-13 heijoht: Jonathan Darlington; ohj: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 7-21 joujoht: Christian Thielemann; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 jou-2 tamjoht: Mihkel Kütson; ohj: Katharina Thalbach
Königskinder (Humperdinck) 19 jou-25 tamjoht: Lothar Koenigs; ohj: Jetske Mijnssen
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-13 kesjoht: Tomáš Hanus; ohj: Günter Krämer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 tam-11 heljoht: Mikko Franck; ohj: Àlex Ollé
Mise en abyme (Ronchetti) 22 hel-7 kesjoht: Felice Venanzoni; ohj: Axel Koehler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22 hel-2 maajoht: Alessandro De Marchi; ohj: Jens Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 maa-21 kesjoht: Constantin Trinks; ohj: Florentine Klepper
Orlando (Handel) 17-27 maajoht: Jonathan Darlington; ohj: Andreas Kriegenburg
Die lustige Witwe (Lehár) 18 maa-9 huhjoht: Thomas Rösner; ohj: Jérôme Savary
Simon Boccanegra (Verdi) 10-25 huhjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Jan Philipp Gloger
Tosca (Puccini) 11 huh-16 toujoht: Julian Kovatchev; ohj: Johannes Schaaf
Der Freischütz (Weber) 1-31 toujoht: Christian Thielemann; ohj: Axel Koehler
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 kes-4 heijoht: Omer Meir Wellber; ohj: Johannes Erath
Don Carlos (Verdi) 24 kes-1 heijoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Eike Gramss
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Gegen die Wand (Vollmer) 21 syy-12 lokjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Gregor Horres
La traviata (Verdi) 24 syy-1 marjoht: Christopher Ward / Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 lok-2 marjoht: Axel Kober / Lukas Beikircher; ohj: Adolf Dresen
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lok-16 marjoht: Christoph Altstaedt / Axel Kober; ohj: Michael Hampe
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 8 mar-17 kesjoht: Wolfram Koloseus / Michael Brandstätter; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Werther (Massenet) 6-28 joujoht: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; ohj: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 jou-21 heljoht: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 17-19 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Rigoletto (Verdi) 11-24 tamjoht: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; ohj: David Hermann
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 hel-12 toujoht: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; ohj: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 29 maa-22 toujoht: Axel Kober / Wen-Pin Chien; ohj: Philipp Himmelmann
Lohengrin (Wagner) 11 huh-14 toujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Sabine Hartmannshenn
Don Giovanni (Mozart) 16 tou-27 kesjoht: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; ohj: Karoline Gruber
Un ballo in maschera (Verdi) 30 tou-21 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Stein Winge
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 13 syy-5 kesjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Tosca (Puccini) 26 syy-23 lokjoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 syy-14 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 22 lok-5 mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 mar-18 tamjoht: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Aida (Verdi) 28 mar-30 joujoht: Axel Kober / Wen-Pin Chien; ohj: Philipp Himmelmann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 jou-20 heljoht: Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
La traviata (Verdi) 10 jou-10 heljoht: Christopher Ward / Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Carmen (Bizet) 23 jou-27 heljoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Carlos Wagner
Il tabarro (Puccini) 11 tam-7 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 11 tam-7 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Suor Angelica (Puccini) 11 tam-7 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 tam-13 heljoht: Axel Kober / Lukas Beikircher; ohj: Adolf Dresen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tam-22 maajoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
Don Giovanni (Mozart) 19-28 heljoht: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; ohj: Karoline Gruber
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 maa-21 kesjoht: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; ohj: Johannes Schmid
Werther (Massenet) 29 maa-11 huhjoht: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; ohj: Joan Anton Rechi
Rigoletto (Verdi) 10 huh-14 kesjoht: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; ohj: David Hermann
Xerxes (Handel) 22 huh-10 toujoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 tou-7 kesjoht: Axel Kober; ohj: Otto Schenk
Der feurige Engel (Prokofiev) 13-28 kesjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-27 kesjoht: Christoph Altstaedt / Axel Kober; ohj: Michael Hampe
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (concert) (Wagner) 12-26 syyjoht: Philippe Bach
Der Tsarevitch (Lehár) 20 syy-11 kesohj: Lars Wernecke
Der Bettelstudent (Millöcker) 31 jou-11 huhjoht: Sierd Quarré; ohj: Wolfgang Quetes
Gianni Schicchi (Puccini) 17 tam-28 toujoht: Leo McFall; ohj: Ernö Weil, Ansgar Haag
Der Bajazzo (Leoncavallo) 17 tam-28 toujoht: Leo McFall; ohj: Ernö Weil / Ansgar Haag
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 maa-3 hei
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Kiss me, Kate (Porter) 14 syy-20 kesjoht: Zoi Tsokanou; ohj: Ivan Alboresi
Madama Butterfly (Puccini) 27 syy-13 toujoht: Joana Mallwitz; ohj: Matthew Ferraro
Otello (Verdi) 1 lok-14 marjoht: NN; ohj: Guy Montavon
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 mar-25 maajoht: Joana Mallwitz; ohj: Yekta Kara
Evita (Lloyd Webber) 15 mar-2 toujoht: NN; ohj: Nicole Claudia Weber
Das schwarze Blut (Fayt) 29 mar-8 maajoht: Jean-Paul Penin; ohj: Marc Adam
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-27 joujoht: NN; ohj: Lutz Schwarz
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 16 tam-15 maajoht: Samuel Bächli; ohj: Bettina Lell
Sigurd (Reyer) 30 tam-22 maajoht: Joana Mallwitz; ohj: Guy Montavon
Rigoletto (Verdi) 14 maa-17 kesjoht: Samuel Bächli; ohj: Bernard Uzan
Faust (Gounod) 11 huh-13 kesjoht: Jari Hämäläinen; ohj: Benjamin Prins
Pariser Leben (Offenbach) 23 huh-29 toujoht: Peter Leipold; ohj: Samuel Bächli
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 tou-28 kesjoht: Samuel Bächli; ohj: Christian Georg Fuchs
Andrea Chénier (Giordano) 30 tou-21 kesjoht: Manlio Benzi; ohj: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Nabucco (Verdi) 14 syy-25 toujoht: Giuliano Carella / Yannis Pouspourikas; ohj: Andreas Baesler
Jenůfa (Janáček) 28 syy-22 marjoht: Tomáš Netopil; ohj: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 4 lok-20 marjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Stefan Herheim
Così fan tutte (Mozart) 11 lok-16 toujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Johannes Schaaf
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 mar-31 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Gil Mehmert
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 mar-21 tamjoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: Francisco Negrín
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Ezio Toffolutti
Werther (Massenet) 11 jou-7 heljoht: Sébastien Rouland / Yannis Pouspourikas; ohj: Carlos Wagner
Luisa Miller (Verdi) 4-23 tamjoht: Friedrich Haider; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Turandot (Puccini) 17 tam-6 heljoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Tilman Knabe
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 tam-26 huhjoht: Jonathan Cohen; ohj: Jetske Mijnssen
Le grand macabre (Ligeti) 14 hel-20 maajoht: Dima Slobodeniouk; ohj: Mariame Clément
Die Walküre (Wagner) 21 hel-8 maajoht: Tomáš Netopil; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die schweigsame Frau (Strauss) 14 maa-30 huhjoht: Martyn Brabbins; ohj: Guy Joosten
La traviata (Verdi) 2 huh-6 kesjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Rusalka (Dvořák,A) 23 tou-25 kesjoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: Lotte de Beer
Fidelio (Beethoven) 30 tou-26 kesjoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Ariodante (Handel) 5-18 kesjoht: Christopher Moulds; ohj: Jim Lucassen
Falstaff (Verdi) 20-28 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syy-4 maajoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 mar-3 maajoht: Peter Sommerer; ohj: Julia Riegel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 hel-16 hei
Così fan tutte (Mozart) 18 huh-19 kes
Cardillac (Hindemith) 6 kes-14 hei
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 5 syy-4 huhjoht: Karsten Januschke / Sebastian Zierer / Eun Sun Kim; ohj: Alfred Kirchner
Sirenen (Riehm) 14 syy-4 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Tobias Heyder
Falstaff (Verdi) 19 syy-24 lokjoht: Jonathan Darlington; ohj: Keith Warner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 lok-2 tamjoht: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Nikolai Petersen / Hartmut Keil / Björn Huestege; ohj: Keith Warner
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 lok-16 marjoht: Sebastian Weigle; ohj: Christof Nel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 lok-13 marjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Christof Loy
Otello (Verdi) 8 mar-19 joujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Johannes Erath
La Sonambula (Bellini) 30 mar-17 tamjoht: Eun Sun Kim; ohj: Tina Lanik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7 jou-31 tamjoht: Patrick Lange / Hartmut Keil; ohj: Brigitte Fassbaender
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 20 jou-3 tamjoht: Simone Di Felice; ohj: Ute M Engelhardt
Die Csárdásfürstin (concert) (Kálmán) 31 jou-9 tamjoht: Eun Sun Kim
Owen Wingrave (Britten) 10-30 tamjoht: Yuval Zorn; ohj: Walter Sutcliffe
Orontea (Cesti) 1 hel-13 maajoht: Ivor Bolton; ohj: Walter Sutcliffe
Rusalka (Dvořák,A) 5-27 heljoht: Christian Arming; ohj: Jim Lucassen
Die Passagierin (Weinberg) 1-28 maajoht: Leo Hussain; ohj: Anselm Weber
Parsifal (Wagner) 15 maa-6 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Christof Nel
Euryanthe (Weber) 5 huh-3 toujoht: Roland Kluttig; ohj: Johannes Erath
La cenerentola (Rossini) 11 huh-23 toujoht: Alexander Soddy; ohj: Keith Warner
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 18 huh-25 toujoht: Karsten Januschke; ohj: Keith Warner
Simon Boccanegra (Verdi) 24 huh-12 kesjoht: Carlo Montanaro; ohj: Christof Loy
Die ägyptische Helena (Strauss) 1-4 toujoht: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 tou-11 heijoht: Sebastian Weigle; ohj: Claus Guth
Don Giovanni (Mozart) 30 tou-16 heijoht: Lothar Zagrosek / Karsten Januschke; ohj: Christof Loy
An unserem Fluss (Navok) 31 tou-13 kesjoht: Sebastian Zierer; ohj: Corinna Tetzel
Julietta (Martinů) 21 kes-13 heijoht: Sebastian Weigle; ohj: Florentine Klepper
Königskinder (Humperdinck) 4-17 heijoht: Sebastian Zierer; ohj: David Bösch
Tränen des Messers (Martinů) 4-17 heijoht: Hartmut Keil; ohj: Beate Baron
Zweimal Alexander (Martinů) 4-17 heijoht: Hartmut Keil; ohj: Beate Baron
Komodie auf der Brücke (Martinů) 4-17 heijoht: Hartmut Keil; ohj: Beate Baron
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 elo
Gräfin Mariza (Kálmán) 13 syy-9 marjoht: Raoul Grüneis; ohj: Manfred Straube
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 lok-7 marjoht: Raoul Grüneis; ohj: Sebastian Ritschel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 mar-11 huhjoht: Juheon Han; ohj: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-30 joujoht: Raoul Grüneis; ohj: Ralf-Peter Schulze
My Fair Lady (Loewe) 17 tam-29 maajoht: Tobias Horschke; ohj: Jürgen Pöckel
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 14 hel-8 tou
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 huh-21 kes
Der Vogelhändler (Zeller,C) 27 kes-18 hei
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Carmen (Bizet) 4 lok-8 toujoht: Fabrice Bollon; ohj: Rosamund Gilmore
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 21 lokjoht: Johannes Knapp; ohj: Tim Jentzen
Orlando (Handel) 29 mar-15 heljoht: Julia Jones; ohj: Joachim Schloemer
Die tote Stadt (Korngold) 17 tam-20 heljoht: Fabrice Bollon; ohj: Florentine Klepper
Der Troubadour (Verdi) 21 hel-27 kesjoht: Gerhard Markson; ohj: Rudi Gaul, Heiko Voss
Die Königin von Saba (Goldmark) 18 huh-19 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Kirsten Harms
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 tou-10 heijoht: NN; ohj: Markus Bothe
Die gute Stadt (Altan) 13 kes-25 heijoht: Nikolaus Reinke; ohj: Thalia Kellmeyer
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 17 lok-31 joujoht: Heiko Lippmann; ohj: Gil Mehmert
Baruchs Schweigen (Milch-Sheriff) 13-20 kesjoht: Walter Kobéra; ohj: Bruno Berger-Gorski
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 28 syy-13 joujoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Belsazar (Handel) 8 mar-23 tamjoht: Christoph Spering; ohj: Sonja Trebes
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 jou-25 toujoht: NN; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die Zauberflöte (Mozart) 18 tam-8 maajoht: Rasmus Baumann; ohj: Michiel Dijkema
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 13 hel-4 huhjoht: Thomas Rimes; ohj: Sandra Wissmann
Rigoletto (Verdi) 15 maa-26 kesjoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 17 lok-22 heljoht: Laurent Wagner; ohj: Elmar Gehlen
Briefe des van Gogh (Frid) 25-30 lokjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Michael Dissmeier
La bohème (Puccini) 23 mar-23 joujoht: Laurent Wagner; ohj: Anthony Pilavachi
Jenůfa (Janáček) 27 maa-17 huhjoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 9 huhjoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Alice im Wunderland (Harneit) 2+ toujoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
For a Look or a Touch (Heggie) 19-28 syyjoht: Martin Spahr; ohj: Hans Walter Richter
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 syy-28 joujoht: Michael Hofstetter; ohj: Benjamin Schad
Someone is Going to Come (Vaage) 19-31 lokjoht: Martin Spahr; ohj: Stephanie Kuhlmann
Linda di Chamounix (Donizetti) 31 tam-12 huhjoht: Florian Ziemen; ohj: Hans Walter Richter
Der misslungene Brautwechsel (Telemann) 2 huh-21 toujoht: Michael Hofstetter; ohj: Balázs Kovalik
Kehraus um Sankt Stephan () 16 tou-11 heijoht: Florian Ziemen; ohj: Hans Hollmann
La battaglia di Legnano (concert) (Verdi) 30 tou-4 kesjoht: Michael Hofstetter
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 lok-6 huhjoht: Ulrich Kern; ohj: Dorotty Szalma
Salon Pitzelberger (Offenbach) 25 lok-25 toujoht: Manuel Pujol; ohj: Rita Schaller
Sweeney Todd (Sondheim) 21 mar-7 maajoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 mar-18 tamjoht: Andrea Sanguineti; ohj: Sebastian Ritschel
Die tote Stadt (Korngold) 18 huh-14 kesjoht: Andrea Sanguineti; ohj: Klaus Arauner
Ein Käfig voller Narren (Herman) 23 tou-26 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 syy-3 joujoht: Florian Ludwig; ohj: Thomas Weber-Schallauer
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 18 lok-18 maajoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Annette Wolf
Otello (Verdi) 28 lok-8 heljoht: Florian Ludwig; ohj: Annette Wolf
Ball im Savoy (Abraham) 29 mar-17 kesjoht: David Marlow; ohj: Roland Hüve
Faust (Gounod) 17 tam-29 huhjoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Holger Potocki
Vanessa (Barber,S) 7 maa-28 toujoht: Florian Ludwig; ohj: Roman Hovenbitzer
Fidelio (Beethoven) 18 huh-24 kesjoht: Florian Ludwig; ohj: Gregor Horres
Madama Butterfly (Puccini) 6-26 kesjoht: David Marlow; ohj: Norbert Hilchenbach
Halle, Oper Halle  / 
West Side Story (Bernstein) 26+ syyjoht: Robbert van Steijn; ohj: Ralf Rossa
Brundibár (Krása) 5 marjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Matthias Hüstebeck
Arabella (Strauss) 7+ marjoht: Josep Caballé Domenech
Die Zauberflöte (Mozart) 25+ joujoht: Andreas Henning; ohj: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30 jou-3 tamjoht: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; ohj: Karl Absenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-2 tamjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Koehler
La forza del destino (Verdi) 5+ heljoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Gert-Hagen Seebach
Phaedra (Henze) 13+ maajoht: Robbert van Steijn; ohj: Florian Lutz
Ball im Savoy (Abraham) 9+ toujoht: Andreas Henning
Lucio Cornelio Silla (Handel) 5+ kesjoht: Enrico Onofri; ohj: Stephen Lawless
Das Rheingold (Wagner) 30 lokjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 1 marjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 6 marjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 8 marjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Hansgünther Heyme
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 19 syy-12 lokjoht: NN; ohj: Andreas Franz
Julius Caesar (Handel) 29 lok-8 heljoht: NN; ohj: Andreas Franz
La traviata (Verdi) 25 hel-10 touohj: Birgit Scherzer
Die Italienerin in Algier (Rossini) 15 tou-14 kesohj: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Tosca (Puccini) 12 syy-24 tam
Der Freischütz (Weber) 20 syy-9 tam
Carmen (Bizet) 2 lok-15 tam
Ring des Nibelungen (Wagner) 10 lok-31 jou
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
La belle Hélène (Offenbach) 20 syy-25 kesjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Renaud Doucet
Aida (Verdi) 25 syy-12 lokjoht: Stefan Soltesz; ohj: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 9 lok-15 heljoht: Axel Kober; ohj: Jens Daniel Herzog
Jenůfa (Janáček) 16 lok-1 marjoht: Susanna Mälkki; ohj: Olivier Tambosi
Jeanne d'Arc au bûcher (concert) (Honegger) 19 lokjoht: Simone Young
Almira (Handel) 21-31 lokjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Jetske Mijnssen
La traviata (Verdi) 30 lok-23 toujoht: Alexander Joel; ohj: Johannes Erath
Fidelio (Beethoven) 15-21 marjoht: Marcus Bosch; ohj: Hans Neuenfels
Luisa Miller (Verdi) 16 mar-9 joujoht: Simone Young; ohj: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-20 joujoht: Eugene Tzigane; ohj: Achim Freyer
La bohème (Puccini) 28 mar-7 maajoht: Ivan Repusic; ohj: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-19 joujoht: Titus Engel; ohj: Peter Beauvais
Tannhäuser (Wagner) 21 jou-17 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Harry Kupfer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 jou-1 tamjoht: Alfred Eschwé; ohj: Gilbert Deflo
La cenerentola (Rossini) 6-18 tamjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Renaud Doucet
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23-30 tamjoht: Tomas Netopil; ohj: Johannes Erath
La fanciulla del West (Puccini) 1-21 heljoht: Carlo Montanaro; ohj: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-12 heljoht: Stefan Soltesz; ohj: Johannes Schaaf
Elektra (Strauss) 14-24 heljoht: Simone Young; ohj: August Everding
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 hel-3 maajoht: Simone Young; ohj: Nikolaus Lehnhoff
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 hel-8 maajoht: Joana Mallwitz; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14-26 maajoht: Henrik Nánási; ohj: Sandra Leupold
Die tote Stadt (Korngold) 22 maa-11 huhjoht: Simone Young; ohj: Karoline Gruber
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6-18 huhjoht: Simone Young
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-25 huhjoht: Kristiina Poska; ohj: Johannes Schaaf
Un ballo in maschera (Verdi) 22 tou-2 kesjoht: Asher Fisch; ohj: Alexander Schulin
Simon Boccanegra (Verdi) 7-21 kesjoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Madama Butterfly (Puccini) 9-24 kesjoht: Kirill Karabits; ohj: Vincent Boussard
In the Locked Room (Watkins,H) 4-12 heijoht: Daniel Carter; ohj: Petra Müller
Persona (Langemann) 4-12 heijoht: Daniel Carter; ohj: Petra Müller
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 2 lok-22 tamjoht: Mark Rohde; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Carmen (Bizet) 5 lok-12 marjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Monique Wagemakers
Die Schöne und das Biest (Grétry) 16 lok-14 tamjoht: Kaling Khouw; ohj: Zuzana Masaryk
Don Giovanni (Mozart) 30 lok-13 joujoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
Die Hoffmann Show (Offenbach) 16 mar-24 heljoht: Anja Bihlmaier; ohj: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 mar-4 tamjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Steffen Tiggeler
Lot (Battistelli) 17+ tamjoht: Joseph R Olefirowicz; ohj: Frank Hilbrich
Caligula (Glanert) 17 tam-21 heljoht: Karen Kamensek; ohj: Frank Hilbrich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 tam-10 huhjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Ingo Kerkhof
Concert (Wagner) 8 maa
Mefistofele (concert) (Boito) 14 maa-17 huhjoht: Karen Kamensek
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 huh-15 heijoht: Benjamin Reiners; ohj: Martin G Berger
Werther (Massenet) 23 tou-16 heijoht: Anja Bihlmaier; ohj: Bernd Mottl
Jenůfa (Janáček) 11-17 heijoht: Karen Kamensek; ohj: Floris Visser
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Echnaton (Glass) 21 syy-15 maajoht: Dietger Holm / Róbert Farkas; ohj: Nanine Linning
La traviata (Verdi) 12 lok-26 maajoht: Lahav Shani / Dietger Holm / Róbert Farkas; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Death Knocks (Jost) 25-31 lokjoht: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; ohj: Clara Kalus
Erwartung (Schoenberg,A) 25-31 lokjoht: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; ohj: Clara Kalus
Twice Through the Heart (Turnage) 25-31 lokjoht: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; ohj: Clara Kalus
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 mar-13 maajoht: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; ohj: Lorenzo Fioroni
Fetonte (Jommelli) 28 mar-23 tamjoht: Felice Venanzoni; ohj: Demis Volpi
Hochwasser (Harneit) 6 hel-12 toujoht: Johannes Harneit; ohj: Peter Konwitschny
Abends am Fluss (Harneit) 6 hel-12 toujoht: Johannes Harneit; ohj: Peter Konwitschny
Così fan tutte (Mozart) 4 huh-20 heijoht: Gad Kadosh; ohj: Nadja Loschky
My Fair Lady (Loewe) 9 heijoht: Dietger Holm / Timothy Schwarz; ohj: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 mar-6 heljoht: Ulrich Wagner; ohj: Achim Thorwald
Don Pasquale (Donizetti) 23 tam-15 maajoht: Michael Brandstätter; ohj: Brigitte Fassbaender
Così fan tutte (Mozart) 4 huh-18 heijoht: Ruben Gazarian; ohj: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 13 syy-18 toujoht: Werner Seitzer; ohj: Volker Vogel
Die Dreigroschenoper (Weill) 17+ syyjoht: Leif Klinkhardt; ohj: Bettina Rehm
Der Zarewitsch (Lehár) 9 lok-15 heljoht: Daniel Stratievsky; ohj: Klaus-Dieter Köhler
George (Kats-Chernin) 11-18 lokjoht: Werner Seitzer; ohj: Axel Ranisch
Lulu (concert) (Kuhlau) 15 marjoht: Werner Seitzer
Fidelio (Beethoven) 26 mar-20 joujoht: Achim Falkenhausen; ohj: Guillermo Amaya
Falstaff (Verdi) 26 mar-20 joujoht: Leif Klinkhardt; ohj: Ansgar Weigner
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 6 jou-21 kesjoht: Werner Seitzer; ohj: Renate Rochell
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 21 maa-28 kesjoht: Werner Seitzer; ohj: Eike Gramss
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 tou-26 kesohj: Georg Blüml
Hof, Theater Hof  / 
Turandot (Puccini) 14 syy-25 marjoht: Arn Goerke; ohj: Lothar Krause
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 lok-8 marjoht: Roland Vieweg; ohj: Bernd Plöger
Pariser Leben (Offenbach) 19 jou-30 tamjoht: Roland Vieweg; ohj: Ulrich Peters
Le vin herbé (Martin,F) 6 maa-5 huhjoht: Cornelius Volke; ohj: Guido Hackhausen
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 13 maa-12 kesjoht: Arn Goerke; ohj: Kay Neumann
Anatevka (Bock) 23 huh-3 heijoht: Roland Vieweg; ohj: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Rosen der Liebe (Lewandowski) 24 huh-16 toujoht: NN; ohj: Guido Hackhausen
Der Ring an einem Abend (concert) (Wagner) 5 kes-12 heijoht: Arn Goerke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
West Side Story (Bernstein) 21 syy-4 huhjoht: Markus Bieringer; ohj: Cusch Jung
Friedenstag (Strauss) 27 syy-12 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Kerstin Maria Pöhler
Pariser Leben (Offenbach) 8 mar-9 heijoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Andreas Bronkalla
Rigoletto (Verdi) 17 tam-12 heijoht: Markus Bieringer; ohj: Urs Häberli
Irrelohe (Schreker) 7 maa-8 toujoht: Uwe Sandner; ohj: Holger Müller-Brandes
Halka (Moniuszko) 23 tou-18 heijoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Michael Sturm
Fidelio (Beethoven) 20 kes-17 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Heinz Lukas-Kindermann
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 syy-12 lokjoht: Justin Brown; ohj: Dominique Mentha
Boris Godunow (Musorgsky) 25 syy-29 marjoht: Johannes Willig; ohj: David Hermann
Ein Maskenball (Verdi) 5+ lokjoht: Johannes Willig / Christoph Gedschold; ohj: Aron Stiehl
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 10-30 lokjoht: Christoph Gedschold; ohj: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 10-30 lokjoht: Christoph Gedschold; ohj: Tim Plegge
Verlobung im Traum (Krása) 18-25 lokjoht: Justin Brown; ohj: Ingo Kerkhof
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 26+ lokjoht: Justin Brown; ohj: Tobias Kratzer
Die Fledermaus (Strauss,J) 8+ marjoht: Justin Brown; ohj: Lorenzo Fioroni, Thilo Reinhardt
Fantasio (Offenbach) 13+ joujoht: Andreas Schüller; ohj: Bernd Mottl
Tosca (Puccini) 26+ joujoht: Johannes Willig; ohj: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 10+ tamjoht: Ulrich Wagner / Justus Thorau; ohj: Ulrich Peters
La bohème (Puccini) 24 tam-14 maajoht: Johannes Willig; ohj: Anna Bergmann
Knight Crew (Philips) 11+ helohj: Ulrike Stöck
Teseo (Handel) 20 hel-1 maajoht: Michael Form
Riccardo Primo (Handel) 24-28 heljoht: Michael Hofstetter; ohj: Benjamin Lazar
Parsifal (Wagner) 29 maa-14 toujoht: Justin Brown; ohj: Keith Warner
La traviata (Verdi) 10 huhjoht: Johannes Willig; ohj: Achim Thorwald
Così fan tutte (Mozart) 16 tou-27 kesjoht: Johannes Willig; ohj: Achim Thorwald
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 13+ kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Arila Siegert
Falstaff (Verdi) 12+ heijoht: Justin Brown; ohj: Jacopo Spirei
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 lok-26 joujoht: Patrik Ringborg; ohj: Lorenzo Fioroni
Rigoletto (Verdi) 24 lok-6 joujoht: Yoel Gamzou; ohj: Sonja Trebes
The Sound of Music (Rodgers) 1 mar-31 joujoht: Alexander Hannemann / Xin Tan; ohj: Philipp Kochheim
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 mar-2 tamjoht: Alexander Hannemann / Patrik Ringborg; ohj: Elmar Gehlen
Iphigenie en Tauride (Gluck) 20 jou-3 tamjoht: Jörg Halubek; ohj: Reinhild Hoffmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9+ tamjoht: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann / Xin Tan; ohj: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 30+ tamjoht: Alexander Hannemann; ohj: Schütz Johannes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14+ heljoht: Yoel Gamzou; ohj: Adriana Altaras
Turandot (Puccini) 28+ maajoht: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; ohj: Markus Dietz
Un re in ascolto (Berio) 23+ toujoht: Alexander Hannemann; ohj: Paul Esterházy
Der Mond (Orff) 3 heijoht: Alexander Hannemann; ohj: Espen Fegran
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4+ heijoht: Patrik Ringborg; ohj: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14 syy-31 joujoht: Michael Nündel; ohj: Matthias von Stegmann
Macbeth (Verdi) 20 syy-8 huhjoht: Georg Fritzsch; ohj: Carlos Wagner
Atys (Lully) 4 lok-26 huhjoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Lucinda Childs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 lok-2 tamjoht: Whitney Reader; ohj: Jörg Diekneite
Kiss me, Kate (Porter) 8 mar-28 toujoht: Michael Nündel; ohj: Ricarda Regina Ludigkeit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 mar-4 tamjoht: Michael Nündel; ohj: Daniel Karasek
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 tam-21 toujoht: Georg Fritzsch; ohj: Brigitte Fassbaender
Sekretärinnen (Wittenbrink) 27 tam-25 toujoht: Bettina Rohrbeck; ohj: Daniel Karasek, Jörg Diekneite
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 maa-28 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 huh-29 toujoht: Leo Siberski; ohj: Carlos Wagner
Matsukaze (Hosokawa) 2 tou-18 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Matthias von Stegmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 13-24 heijoht: Leo Siberski
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 13 syy-1 heijoht: Joseph Bousso; ohj: Waltraud Lehner
Emilia Galotti (Simons) 25 lok-9 heljoht: Enrico Delamboye; ohj: Elmar Goerden
Die Zauberflöte (Mozart) 25-28 joujoht: Enrico Delamboye; ohj: Cordula Däuper
Tosca (Puccini) 24 tam-27 huhohj: Anja Nicklich
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 maa-24 toujoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Carlos Wagner
Peter Grimes (Britten) 30 tou-5 heijoht: Enrico Delamboye; ohj: Markus Dietze
Köln, Oper Köln  / 
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 syyjoht: Claude Schnitzler; ohj: Patrick Kinmonth
Così fan tutte (Mozart) 28 syy-12 lokjoht: Julia Jones; ohj: Tatjana Gürbaca
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 29 syyjoht: Rainer Mühlbach / Oliver Imig; ohj: PiaMaria Gehle
Leucippo (Hasse) 2-11 lokjoht: Gianluca Capuano; ohj: Tatjana Gürbaca
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 lokjoht: Dmitrij Kitajenko
Solaris (Glanert) 2-16 marjoht: Lothar Zagrosek; ohj: Patrick Kinmonth
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 mar-21 joujoht: Rainer Mühlbach / Jean Yves Cornet; ohj: Eike Ecker
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 joujoht: Will Humburg; ohj: Mariame Clément
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 joujoht: Markus Poschner
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 jou-4 tamjoht: Marc Piollet
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 tam-8 maajoht: Rainer Mühlbach; ohj: Beka Savic
Der Freischütz (Weber) 27 hel-8 maajoht: Andreas Schüller; ohj: Viestur Kairish
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 21-31 maajoht: Marco Medved; ohj: Elena Tzavara
The Turn of the Screw (Britten) 22 maa-5 huhjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Benjamin Schad
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 maa-6 huhjoht: Gabriel Feltz; ohj: Markus Bothe
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 maa-6 huhjoht: Gabriel Feltz; ohj: Markus Bothe
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 10 huhjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Eike Ecker
Arabella (Strauss) 25 huh-10 toujoht: Stefan Soltesz / Gabriel Feltz; ohj: Renaud Doucet
König Arthur (Purcell) 2 toujoht: Rainer Mühlbach; ohj: Brigitta Gillessen
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 toujoht: Christoph Spering; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Das Lied der Frauen vom Fluss (Various) 16 tou-7 kesohj: Carlus Padrissa (La Fura dels Baus)
Carmen (Bizet) 23 tou-3 kesjoht: Claude Schnitzler; ohj: Christof Loy
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 tou-16 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Béatrice Lachaussée
Otello (Verdi) 14-27 kesjoht: Will Humburg; ohj: Johannes Schaaf(original), Eike Ecker(revival)
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 syy-22 joujoht: Mihkel Kütson; ohj: Mascha Pörzgen
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 lok-31 tamjoht: Andreas Fellner; ohj: Reinhardt Friese
Stiffelio (Verdi) 13 jou-18 huhjoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
Das Geheimnis des Edwin Drood (Holmes) 14 hel-21 kesjoht: Andreas Fellner; ohj: Karl Absenger
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 syyjoht: Margherita Colombo; ohj: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-28 joujoht: NN; ohj: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 syy-5 huhjoht: Anthony Bramall; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 27 syy-22 heljoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 lok-23 marjoht: Ulf Schirmer; ohj: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 lok-3 toujoht: Anthony Bramall / Matthias Foremny; ohj: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 lok-4 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-19 huhjoht: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; ohj: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 lok-5 huhjoht: NN; ohj: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 lok-13 maajoht: Stefan Diederich; ohj: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 mar-10 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 mar-10 heijoht: NN; ohj: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 mar-1 heljoht: Johannes Pell; ohj: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 mar-8 toujoht: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; ohj: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 mar-31 tamjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 jou-4 huhjoht: Jeremy Carnall; ohj: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 joujoht: Anthony Bramall / Matthias Foremny; ohj: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 jou-27 heljoht: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; ohj: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 tam-28 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 tam-29 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 tam-24 huhjoht: Anthony Bramall; ohj: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 hel-23 toujoht: Jeremy Carnall; ohj: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 maa-23 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 huh-22 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 huh-30 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 huh-8 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 tou-26 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 tou-26 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 tou-3 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 tou-7 kesjoht: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 kes-12 heijoht: NN; ohj: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La Dirindina (Scarlatti,D) 17 syy-8 heljoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 17 syy-8 heljoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
Giove in Argo (Handel) 19 lokjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
Rinaldo (Handel) 20 joujoht: Wolfgang Katschner; ohj: Eugenio Monti Colla
Paris und Helena (Heinichen) 12 huhjoht: Wolfgang Katschner
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Tannhäuser (Wagner) 31 elo-28 joujoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Florian Lutz
La cenerentola (Rossini) 25 syy-10 lokjoht: Jan-Michael Krüger; ohj: Michael Wallner
La bohème (Puccini) 17 lok-6 kesjoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Paolo Miccichè
Armide (Gluck) 25 lok-19 joujoht: Jan-Michael Krüger; ohj: Michael Wallner
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 mar-5 heijoht: Ludwig Pflanz; ohj: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 joujoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 18 jou-14 heljoht: Andreas Wolf; ohj: Anthony Pilavachi
La Damnation de Faust (Berlioz) 16 tam-28 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Anthony Pilavachi
The Fairy Queen (Purcell) 27 hel-20 kesjoht: Andreas Wolf.cond; ohj: Tom Ryser
Evita (Lloyd Webber) 7 maa-24 kesjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jörg Fallheier
Il prigioniero (Dallapiccola) 11 huh-13 kesjoht: Andreas Wolf.cond; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Suor Angelica (Puccini) 11 huh-13 kesjoht: Andreas Wolf.cond; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Der Operndirektor (Cimarosa) 21+ tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 tou-4 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Cordula Däuper
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Rigoletto (Verdi) 20 syy-26 joujoht: Thomas Dorsch; ohj: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 2 lok-14 maajoht: Thomas Dorsch; ohj: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 mar-23 joujoht: Hye-Yeon Kim / Stephan Zilias; ohj: Friedrich von Mansberg
Neues vom Tage (Hindemith) 7 maa-5 kesjoht: Thomas Dorsch; ohj: Hajo Fouquet
Der gestiefelte Kater (Cui) 16 huh-23 toujoht: Deborah Coombe; ohj: Alvaro Schoeck
Anatevka (Bock) 20-28 kesjoht: NN; ohj: Holger Hauer
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 14 syy-5 joujoht: Pawel Poplawski; ohj: Nico Rabenald
Lohengrin (Wagner) 18 syy-23 marjoht: Titus Engel; ohj: Andreas Baesler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 syy-25 joujoht: Michael Balke; ohj: Christian von Götz
Così fan tutte (Mozart) 25 lok-6 kesjoht: Kimbo Ishii; ohj: Karen Stone
Die lustige Witwe (Lehár) 15 mar-22 heljoht: Pawel Poplawski; ohj: Leonard Prinsloo
Die Zauberflöte (Mozart) 7-22 joujoht: Michael Balke; ohj: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 tam-15 toujoht: Kimbo Ishii; ohj: Karen Stone
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 8 hel-6 maajoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Crazy For You (Gershwin) 14 hel-23 toujoht: Hermann Dukek; ohj: Erik Petersen
Die Braut von Messina (Fibich) 14 maa-10 huhjoht: Kimbo Ishii; ohj: Cornelia Crombholz
La traviata (Verdi) 29 maa-1 toujoht: Michael Balke; ohj: Stephen Lawless
Der Prozess (Glass) 2 huh-8 toujoht: Hermann Dukek; ohj: Michael McCarthy
Der Wildschütz (Lortzing) 9 tou-5 kesjoht: Michael Balke; ohj: Aron Stiehl
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
La traviata (Verdi) 14 syy-4 lokjoht: Hermann Bäumer; ohj: Vera Nemirova
The Fairy Queen (Purcell) 2-29 lokjoht: Andreas Spering; ohj: Jo Strømgren
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 18-30 lokjoht: Hermann Bäumer; ohj: Elisabeth Stöppler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26-28 lokjoht: Paul-Johannes Kirschner; ohj: Ronny Jakubaschk
Perelà, l'homme de fumée (Dusapin) 16+ tamjoht: Hermann Bäumer; ohj: Lydia Steier
Tosca (Puccini) 1+ maajoht: NN; ohj: Julia Hölscher
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 26+ huhjoht: Hermann Baümert; ohj: Ronny Jakubaschk
Médée (Cherubini) 13+ kesjoht: Andreas Spering; ohj: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Carmen (Bizet) 21 syy-6 joujoht: Dan Ettinger / Joseph Trafton; ohj: Gabriele Rech
Stiffelio (Verdi) 26 syy-9 marjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Regula Gerber
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 27 syy-6 heljoht: Dan Ettinger / Christiaan Crans; ohj: Cordula Däuper
Der Freischütz (Weber) 3-16 lokjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Armin Holz
La Wally (Catalani) 24 lok-8 maajoht: Alois Seidlmeier; ohj: Tilman Knabe
La traviata (Verdi) 26 lok-21 joujoht: Joseph Trafton; ohj: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 1 mar-21 tamjoht: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; ohj: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 16 mar-5 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 mar-5 tamjoht: Joseph Trafton; ohj: Wolfgang Blum
Die Jahreszeiten (concert) (Haydn) 28 mar-2 huhjoht: Dan Ettinger
Die lustige Witwe (Lehár) 13 jou-25 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Renato Zanella
La bohème (Puccini) 20 jou-13 heljoht: Markus Poschner / Joseph Trafton; ohj: Friedrich Meyer-Oertel
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 jou-16 toujoht: Alois Seidlmeier; ohj: Friedrich Meyer-Oertel
Salome (Strauss) 3 tam-29 maaohj: Gabriele Rech
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 tam-18 huhohj: Friedrich Meyer-Oertel
Carmina Burana (Orff) 25 tam-17 kesjoht: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier
Alceste (Gluck) 21 hel-9 kesjoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Dietrich Hilsdorf
Otello (Verdi) 1 maa-12 kesohj: Chris Alexander
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 maa-24 heiohj: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 18 maa-24 heiohj: Roland Velte
Parsifal (Wagner) 3 huh-4 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Hans Schüler
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 huh-21 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Vasily Barkhatov
Die Walküre (Wagner) 26 huh-25 toujoht: Dan Ettinger; ohj: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 tou-3 heiohj: Johannes Schaaf
Esame di Mezzanotte (Ronchetti) 23 tou-17 heijoht: Johannes Kalitzke; ohj: Achim Freyer
Turandot (Puccini) 30 tou-21 heiohj: Regula Gerber
Schwanengesang (Schubert) 7-23 kes
Das ferne Klang (Schreker) 10-28 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Tatjana Gürbaca
Tosca (Puccini) 19-27 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Renate Ackermann
Der Idiot (Weinberg) 26-30 hei
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Tannhäuser (Wagner) 12 syy-25 toujoht: Philippe Bach / Leo McFall; ohj: Ansgar Haag
Der Zarewitsch (Lehár) 28 syy-24 tamjoht: Arturo Alvarado; ohj: Lars Wernecke
Der Bajazzo (Leoncavallo) 5 lok-7 toujoht: Leo McFall; ohj: Ernö Weil
Gianni Schicchi (Puccini) 5 lok-7 toujoht: Leo McFall; ohj: Ernö Weil
Katja Kabanowa (Janáček) 17 lok-12 huhjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
I puritani (Bellini) 25+ lokjoht: Leo McFall; ohj: Annette Zepperitz / Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 mar-10 heijoht: Sierd Quarré; ohj: Wolfgang Quetes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 mar-3 tamjoht: Philippe Bach; ohj: Lars Wernecke
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 jou-28 maajoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 hel-20 kesjoht: Leo McFall; ohj: Joachim Schamberger
Don Pasquale (Donizetti) 24 huh-21 kesjoht: Arturo Alvarado; ohj: Knut Weber
La traviata (Verdi) 26 kes-11 heijoht: Leo McFall; ohj: Bruno Berger-Gorski
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
My Fair Lady (Loewe) 26 syy-23 joujoht: Andreas Fellner; ohj: Roland Hüve
Don Giovanni (Mozart) 12 lok-6 heljoht: Alexander Steinitz; ohj: Kobie van Rensburg
Die Schöne und das Biest (Spohr) 1 mar-26 joujoht: Karsten Seefing; ohj: Ulrich Proschka
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 mar-27 maajoht: Alexander Steinitz; ohj: Hinrich Horstkotte
Manon (Massenet) 22 hel-25 huhjoht: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; ohj: François De Carpentries
Peter Grimes (Britten) 2 tou-16 kesjoht: Mihkel Kütson; ohj: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tosca (Puccini) 20-27 syyjoht: Asher Fisch; ohj: Luc Bondy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 syyjoht: Constantin Trinks; ohj: Martin Duncan
Die schweigsame Frau (Strauss) 25 syy-11 lokjoht: Pedro Halffter; ohj: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 lokjoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 lokjoht: Oksana Lyniv; ohj: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 lok-1 marjoht: Tomáš Hanus; ohj: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 lok-4 marjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Mirandolina (Martinů) 8 mar-2 joujoht: Oksana Lyniv; ohj: Christian Stückl
Rigoletto (Verdi) 8-14 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Árpád Schilling
Nabucco (Verdi) 13-21 marjoht: Paolo Carignani; ohj: Yannis Kokkos
Manon Lescaut (Puccini) 15 mar-7 joujoht: Alain Altinoglu; ohj: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 mar-4 tamjoht: Tomáš Hanus; ohj: Richard Jones
Il turco in Italia (Rossini) 28 mar-5 joujoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6-20 joujoht: Dan Ettinger / Asher Fisch; ohj: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 joujoht: Ivor Bolton; ohj: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 jou-15 huhjoht: Asher Fisch; ohj: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 10-16 tamjoht: Constantinos Carydis; ohj: Stephan Kimmig
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 tam-11 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Barbara Wysocka
Il trovatore (Verdi) 30 tam-10 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Olivier Py
Falstaff (Verdi) 12-19 heljoht: Asher Fisch; ohj: Eike Gramss
Così fan tutte (Mozart) 16-22 heljoht: Jérémie Rhorer; ohj: Dieter Dorn
Das Rheingold (Wagner) 20 hel-22 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Wolf Busse
Die Walküre (Wagner) 28 hel-23 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 1 maa-26 huhjoht: Antonello Allemandi; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Siegfried (Wagner) 8-26 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 20 maa-5 huhjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 maa-4 huhjoht: Constantin Trinks; ohj: Richard Jones
Roberto Devereux (Donizetti) 7-17 huhjoht: Friedrich Haider; ohj: Christof Loy
Le comte Ory (Rossini) 17 huh-21 kes
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 toujoht: Dan Ettinger; ohj: Krzysztof Warlikowski
La forza del destino (Verdi) 4-10 toujoht: Asher Fisch; ohj: Martin Kušej
Elektra (Strauss) 14-21 toujoht: Asher Fisch; ohj: Herbert Wernicke
La traviata (Verdi) 24 tou-4 kesjoht: Oksana Lyniv; ohj: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 tou-10 kesjoht: Kirill Petrenko; ohj: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 kesjoht: Stellario Fagone; ohj: Axel Ranisch
Norma (Bellini) 13-29 kesjoht: Paolo Carignani; ohj: Jürgen Rose
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 syyjoht: Karsten Januschke; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Peter Grimes (Britten) 21 lok-2 marjoht: Marco Comin; ohj: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 marjoht: Marco Comin; ohj: Torsten Fischer
Wiener Blut (Strauss,J) 26 mar-18 joujoht: Michael Brandstätter; ohj: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 tou-7 kesjoht: Marco Comin / Jürgen Goriup; ohj: Stephanie Mohr
Così fan tutte (Mozart) 13-27 kesjoht: Michael Brandstätter; ohj: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Carmen (Bizet) 6 syy-4 huhjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-31 joujoht: Fabrizio Ventura; ohj: Kobie van Rensburg
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 mar-12 heljoht: Stefan Veselka; ohj: Yona Kim
Il maestro di musica (Pergolesi) 7+ jou
Joseph Süß (Glanert) 7 hel-12 maajoht: Thorsten Schmid-Kapfenburg; ohj: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28 hel-16 kesjoht: Stefan Veselka; ohj: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28 maa-26 kesjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16 tou-19 kesjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 27 syy-12 joujoht: Markus Baisch; ohj: Jürgen Pöckel
Die lustige Witwe (Lehár) 18 lok-20 joujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 30 lok-25 joujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 12 mar-22 joujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Markus Kopf
My Fair Lady (Loewe) 27 mar-7 kesjoht: Markus Baisch; ohj: Wolfgang Lachnitt
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 27 jou-2 huhjoht: Markus Baisch
Don Giovanni (Mozart) 24 tam-13 toujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 14+ maajoht: Emiliano Greizerstein; ohj: Birgit Kronshage
La traviata (Verdi) 21 maa-24 toujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Fabian von Matt
Martha (Flotow) 2 tou-5 kesjoht: Markus Baisch
Hello, Dolly! (Herman) 3-26 heijoht: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; ohj: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 syy-14 tamjoht: Markus L Frank; ohj: Achim Lenz
Die Banditen (Offenbach) 21 mar-22 hel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 mar-26 joujoht: Markus L Frank; ohj: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 jou-14 maajoht: Markus L Frank; ohj: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 tam-19 huh
Carmen (Bizet) 6 kes-18 hei
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 28 syy-31 joujoht: Gábor Káli / Christian Reuter; ohj: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 29 syy-30 joujoht: Peter Tilling; ohj: Calixto Bieito
Les Huguenots (Meyerbeer) 14 lok-15 marjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Tobias Kratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 lok-16 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Andreas Baesler
La Damnation de Faust (Berlioz) 22 mar-21 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt
Die Zauberflöte (Mozart) 29 mar-26 tamohj: Laura Scozzi
Quai West (Campo) 12 tam-7 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Kristian Frédric
Tristan und Isolde (Wagner) 1 hel-22 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Monique Wagemakers
Król Roger (Szymanowski) 9 maa-9 toujoht: Jacek Kaspszyk; ohj: Lorenzo Fioroni
La traviata (Verdi) 26 maa-22 toujoht: Marcus Bosch; ohj: Peter Konwitschny
Siegfried (Wagner) 8 huh-28 kesjoht: Peter Tilling; ohj: Georg Schmiedleitner
Un ballo in maschera (Verdi) 1 kes-14 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Vincent Boussard
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 kes-21 heijoht: Peter Tilling; ohj: Mariame Clément
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Falstaff (Verdi) 27 syy-15 huhjoht: Roger Epple; ohj: Tom Ryser
Hercules (Handel) 25 lok-14 kesjoht: Jörg Halubek; ohj: Jürgen Weber
Evita (Lloyd Webber) 15 mar-26 toujoht: Jürgen Grimm; ohj: Erik Petersen
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10+ tamohj: Ralf Budde
Der Idiot (Weinberg) 24 tam-17 heijoht: Vito Cristofaro; ohj: Andrea Schwalbach
Pinocchios Abenteuer (Dove) 22 maa-29 toujoht: Carlos Vazquez; ohj: Jens Kerbel
La dame blanche (Boieldieu) 16 tou-16 heijoht: Vito Cristofaro; ohj: Nadja Loschky
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 kes-15 heijoht: Roger Epple; ohj: Rudolf Frey
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 lok-20 joujoht: Andreas Hotz; ohj: Peter Lund
Der Wildschütz (Lortzing) 29 mar-25 huhjoht: An Hoon Song; ohj: Sandra Wissmann
Soldaten (Gurlitt) 17 tam-27 heljoht: Andreas Hotz; ohj: Florian Lutz
Carmen (Bizet) 2 tou-2 heijoht: Daniel Inbal; ohj: Adriana Altaras
Germanicus (Telemann) 20 kes-9 heijoht: Daniel Inbal; ohj: Alexander May
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
La traviata (Verdi) 10 lok-13 joujoht: Basil H E Coleman; ohj: Amir Hosseinpour
Alcina (Handel) 25 lok-7 joujoht: NN; ohj: Kobie van Rensburg
West Side Story (Bernstein) 22 mar-11 tamjoht: Basil H E Coleman; ohj: Stefan Tilch
Der Bettelstudent (Millöcker) 24 tam-10 heijoht: NN; ohj: Mareike Zimmermann
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 maa-10 toujoht: Basil H E Coleman; ohj: Ultz
Carmen (Bizet) 16-31 toujoht: Basil H E Coleman; ohj: Jonathan Lunn
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Tosca (Puccini) 19 syy-25 maajoht: Markus Huber; ohj: Bettina Lell
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 15 mar-25 huhjoht: Martin Hannus; ohj: Andrea Raabe
Rusalka (Dvořák,A) 15 maa-20 toujoht: Martin Hannus; ohj: Bettina Lell
Lohengrin (Wagner) 6 kes-10 heijoht: Markus Huber; ohj: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 20 syy-25 tamjoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 8 mar-23 heljoht: Lutz de Veer; ohj: Valentina Simeonova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 huh-19 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 30 tou-21 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Der Schauspieldirektor (Mozart) 7 syyjoht: Florian Merz; ohj: Manuel Schöbel, Peter Kube
Frau Luna (Lincke) 19 syy-21 marjoht: Hans-Peter Preu; ohj: Susanne Knapp
Ariadne auf Naxos (Strauss) 28 syy-27 joujoht: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; ohj: Annette Jahns
Gianni Schicchi (Puccini) 11 lok-29 tamjoht: Hans-Peter Preu; ohj: Holger Potocki
Edipo Re (Leoncavallo) 11 lok-29 tamjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Holger Potocki
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 marjoht: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; ohj: Manuel Schöbel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-23 joujoht: Matthias Mücksch; ohj: Helen Malkowsky
Médée (Charpentier,M) 5 jou-10 tamjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Jan Michael Horstmann
Ein Maskenball (Verdi) 17 tam-9 toujoht: Christian Voß / Florian Merz; ohj: Sebastian Ritschel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 maa-6 huhjoht: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; ohj: Anja Sündermann
Das Feuerwerk (Burkhard) 4 huh-14 kesjoht: Hans-Peter Preu; ohj: Peter Kube
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 huh-27 kesjoht: Hans-Peter Preu / Florian Merz; ohj: Wolfgang Dosch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 tou-19 kesjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 syy-19 huhjoht: Tom Woods; ohj: Matthias Reichwald
Tristan und Isolde (Wagner) 27 syy-3 tamjoht: Tetsuro Ban; ohj: Lotte de Beer
Rigoletto (Verdi) 25 lok-30 maajoht: Tetsuro Ban; ohj: Brigitte Fassbaender
Der Vogelhändler (Zeller,C) 6 jou-16 kesjoht: NN; ohj: Dominik Wilgenbus
Doktor Schiwago (Lubchenko) 24 tam-28 toujoht: Anton Lubchenko; ohj: Silviu Purcărete
Rotkäppchen (Barab) 16-18 huhjoht: Satomi Nishi; ohj: Eva Maria Eiberger
Saul (Handel) 25 huh-16 heiohj: Lydia Steier
The Little Sweep (Britten) 20-21 toujoht: Matthias Schlier; ohj: Eva-Maria Eiberger
Madama Butterfly (Puccini) 13 kes-19 heijoht: Tetsuro Ban; ohj: Johannes Pölzgutter
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 16 mar
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 tam
Maske in Blau (Raymond) 3 heljoht: Heinz Hellberg
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 maajoht: Peter Kuhn; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Così fan tutte (Mozart) 16-17 toujoht: Peter Kuhn; ohj: Igor Folwill
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Untergang der Titanic (Siebert) 20 syy-25 lokjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Sewan Latchinian
Johanna auf dem Scheiterhaufen (concert) (Honegger) 5 lok
Don Giovanni (Mozart) 15 mar-5 jou
Maometto II (concert) (Rossini) 9 tam
Ein Maskenball (Verdi) 16+ tou
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4 lok-1 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Ben Baur
Stabat Mater (Pergolesi) 5 lok-11 tamjoht: Sebastian Gottschick; ohj: Gaetano Franzese
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 mar-10 kesjoht: Nicholas Milton; ohj: Aurelia Eggers
Tosca (Puccini) 4-16 tamjoht: Will Humburg; ohj: Dagmar Schlingmann
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 25 tam-26 kesjoht: Thomas Peuschel; ohj: Solvejg Bauer
Der goldene Hahn (Rimsky-Korsakov) 14 maa-26 toujoht: Christopher Ward; ohj: Johannes Pölzgutter
Ein Maskenball (Verdi) 13 kes-25 heijoht: Nicholas Milton; ohj: Dagmar Schlingmann
Bluthaus (Haas,Georg) 17-24 heijoht: Thomas Peuschel; ohj: Peter Mussbach
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
La bohème (Puccini) 19 syy-10 joujoht: Daniel Huppert; ohj: Gregor Horres
Rusalka (Dvořák,A) 17 lok-26 joujoht: Daniel Huppert; ohj: Hendrik Müller
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 mar-6 joujoht: Gregor Rot; ohj: Frank-Bernd Gottschalk
Der Wildschütz (Lortzing) 23+ tamjoht: Gregor Rot; ohj: Kornelia Repschläger
The Rake's Progress (Stravinsky) 17+ huhjoht: Gregor Rot; ohj: Arila Siegert
La traviata (Verdi) 3+ heijoht: Daniel Huppert; ohj: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 13 syyjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Der Freischütz (Weber) 11 lokjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Die verkaufte Braut (Smetana) 31 lokjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 joujoht: Egbert Funk; ohj: Horst Kupich
Der Bettelstudent (Millöcker) 19 joujoht: Henning Ehlert; ohj: Horst Kupich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 maajoht: Golo Berg; ohj: Susanne Knapp
Così fan tutte (Mozart) 25 huhjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La bohème (Puccini) 27 syy-12 joujoht: Simon Hewett; ohj: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 28 syy-21 joujoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler
Der Freischütz (Weber) 5 lok-3 marjoht: Timo Handschuh; ohj: Achim Freyer
Jakob Lenz (Rihm) 25 lok-15 joujoht: Franck Ollu; ohj: Andrea Breth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 mar-20 tamjoht: Georg Fritzsch; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Chowanschtschina (Musorgsky) 23 mar-23 joujoht: Simon Hewett; ohj: Andrea Moses
Madama Butterfly (Puccini) 19 jou-26 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Monique Wagemakers
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 jou-11 heljoht: David Parry; ohj: Beat Fäh
Nabucco (Verdi) 12 tam-14 maajoht: Simon Hewett; ohj: Rudolf Frey
La traviata (Verdi) 25 tam-19 maajoht: Giuliano Carella; ohj: Ruth Berghaus
Jenůfa (Janáček) 1 hel-27 maajoht: Sylvain Cambreling; ohj: Calixto Bieito, Lydia Steier
Vologeso (Jommelli) 15 hel-4 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La cenerentola (Rossini) 1 maa-6 huhjoht: Manlio Benzi; ohj: Andrea Moses
Platée (Rameau) 22 maa-8 toujoht: Christian Curnyn; ohj: Calixto Bieito
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 huh-24 toujoht: Marc Soustrot; ohj: Stefan Herheim
Luisa Miller (Verdi) 25 huh-22 kesjoht: Marco Comin; ohj: Markus Dietz
Così fan tutte (Mozart) 31 tou-3 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Yannis Houvardas
Into the Little Hill (Benjamin,G) 11 kes-4 heijoht: Nicholas Kok; ohj: Jenke Nordalm
Rigoletto (Verdi) 28 kes-18 hei
Die Fledermaus (Strauss,J) 5-19 heijoht: Simon Hewett; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Trier, Theater Trier  / 
Carmen (Bizet) 14 syy-17 joujoht: Victor Puhl; ohj: Sebastian Welker
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 8 mar-10 toujoht: Joongbae Jee; ohj: Alexander Kerbst
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 17 tam-28 maajoht: Victor Puhl; ohj: Sven Grützmacher
Der Mann von La Mancha (Leigh) 21 maa-2 toujoht: Christoph Jung; ohj: Gerhard Weber
La clemenza di Tito (Mozart) 7 kes-21 heijoht: Joongbae Jee; ohj: Nina Kühner
Ulm, Theater Ulm  / 
La traviata (Verdi) 25 syy-25 heljoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6 mar-22 maajoht: Michael Weiger; ohj: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 mar-28 joujoht: Daniel Montané; ohj: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18 jou-1 huhjoht: Hendrik Haas; ohj: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5 hel-27 toujoht: Daniel Montané; ohj: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26 maa-10 kesjoht: Timo Handschuh
Peter Grimes (Britten) 7 tou-9 heijoht: Daniel Montané; ohj: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13+ kesjoht: Hendrik Haas; ohj: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
La bohème (Puccini) 6 syy-7 toujoht: Massimo Zanetti / Martin Hoff; ohj: Bettina Bruinier
Jonny spielt auf (Krenek) 14 syy-30 marjoht: Martin Hoff; ohj: Frank Hilbrich
Werther (Massenet) 18 syy-15 marjoht: Martin Hoff; ohj: Michael Talke
Der Rosenkavalier (Strauss) 31 lok-7 kesjoht: Stefan Solyom; ohj: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 27 mar-24 tamjoht: Stefan Solyom / Martin Hoff; ohj: Karsten Wiegand
Lohengrin (Wagner) 20 jou-19 huhjoht: Stefan Solyom; ohj: Tobias Kratzer
I masnadieri (Verdi) 31 tam-22 toujoht: Martin Hoff; ohj: Volker Lösch
Vom Lärm der Welt (Helbig) 3 huh-14 toujoht: Stefan Solyom; ohj: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 26 huh-25 kesjoht: Stefan Solyom / Martin Hoff; ohj: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13 kes-2 heijoht: Martin Hoff; ohj: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 syy-3 toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 syy-14 heljoht: Christoph Stiller / Daniela Musca; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 syy-25 lokjoht: Konrad Junghänel; ohj: Cesare Lievi
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 lok-3 tamjoht: Christoph Stiller; ohj: Michiel Dijkema
La bohème (Puccini) 10 lok-26 joujoht: Zsolt Hamar; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Candide (Bernstein) 31 lok-12 joujoht: Albert Horne; ohj: Bernd Mottl
Norma (Bellini) 18 tam-29 toujoht: Will Humburg; ohj: Gabriele Rech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 tam-27 heljoht: Michael Helmrath; ohj: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 8 maa-27 toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Nicolas Brieger
Lohengrin (Wagner) 15 maa-25 toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Kirsten Harms
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 maa-12 heijoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
La Voix humaine (Poulenc) 19 huh-21 kesjoht: Zsolt Hamar; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 19 huh-21 kesjoht: Zsolt Hamar; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
The Turn of the Screw (Britten) 1 tou-9 heijoht: Zsolt Hamar; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 23 tou-18 kesjoht: Will Humburg; ohj: Sandra Leupold
Don Pasquale (Donizetti) 17 kes-10 heijoht: Daniela Musca; ohj: Markus Bothe
Orpheus und Eurydike (Gluck) 25 kes-11 heijoht: Konrad Junghänel; ohj: Ingo Kerkhof
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Tosca (Puccini) 5 syy-12 lokjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 lok-1 maajoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 mar-7 kesjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 jou-8 heljoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 maa-18 huhjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 huh-30 toujoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 toujoht: Jörg Halubek; ohj: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28 syy-14 heljoht: Enrico Calesso; ohj: Arila Siegert
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 lok-29 marjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Stephan Suschke
Le Villi (concert) (Puccini) 23 lok-15 marjoht: Alexis Agrafiotis
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 6 jou-15 toujoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Uwe Drechsel
Carmen (Bizet) 24 tam-24 toujoht: Enrico Calesso; ohj: Sabine Sterken
Fidelio (Beethoven) 28 maa-9 heijoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Stephan Suschke
The Colour (Stäbler) 24-26 huhjoht: Enrico Calesso; ohj: Hermann Schneider
Alessandro nell'Indie (Galuppi) 20 kes-14 heijoht: Enrico Calesso; ohj: François De Carpentries
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 17 lok-25 maajoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 lok-4 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Jürgen Pöckel
Madame Pompadour (Fall) 11 tam-20 toujoht: Lutz de Veer; ohj: Valentina Simeonova
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 tam-14 maajoht: Lutz de Veer; ohj: Jürgen Pöckel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 tou-7 kesjoht: Thomas Peuschel; ohj: Wolfgang Dosch