2014/15 > Espanja 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Espanja

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Portugali

Espanja
 

Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 

Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-25 syyjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Joan Font
La traviata (Verdi) 14 lok-18 heijoht: Evelino Pidò; ohj: David McVicar
La petita Flauta Màgica (Mozart) 18-26 lok
Arabella (Strauss) 17-29 marjoht: Antoni Ros-Marbà; ohj: Christof Loy
Maria Stuarda (Donizetti) 19 jou-8 tamjoht: Maurizio Benini; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Una voce in off (Montsalvatge) 18-22 tamjoht: Pablo González; ohj: Paco Azorín
La Voix humaine (Poulenc) 18-22 tamjoht: Pablo González; ohj: Paco Azorín
Norma (Bellini) 8-17 heljoht: Renato Palumbo; ohj: Kevin Newbury
Siegfried (Wagner) 11-23 maajoht: Josep Pons; ohj: Robert Carsen
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 18 maajoht: Valery Gergiev
I due Foscari (concert) (Verdi) 30 huh-3 toujoht: Massimo Zanetti
Carmen (Bizet) 17-29 toujoht: Patrick Fournillier; ohj: Calixto Bieito
Così fan tutte (Mozart) 20-30 toujoht: Josep Pons; ohj: Damiano Michieletto
Don Pasquale (Donizetti) 16-27 kesjoht: Diego Matheuz; ohj: Laurent Pelly
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
Attila (Verdi) 22 mar-1 joujoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Ruggero Raimondi
Werther (Massenet) 17-26 tamjoht: Michel Plasson; ohj: David Alagna
Madama Butterfly (Puccini) 14-23 heljoht: Massimo Zanetti; ohj: Renzo Giacchieri
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 huh-4 toujoht: Alessandro Vitiello; ohj: Joan Anton Rechi
Pagliacci (Leoncavallo) 25 huh-4 toujoht: Alessandro Vitiello; ohj: Joan Anton Rechi
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
L'equivoco stravagante (Rossini) 15-19 lokjoht: Speranza Scappucci; ohj: Emilio Sagi
Vanitas (Sciarrino) 19-21 maaohj: Rita Cosentino
Jerez, Teatro Villamarta  / 
El Dúo de La Africana (Caballero) 26 syyjoht: Juan Luis Pérez; ohj: Francisco López
Tosca (Puccini) 12-14 heljoht: Carlos Aragón; ohj: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 25-27 kesjoht: José María Moreno; ohj: Francisco López
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
La traviata (Verdi) 4-6 syyjoht: Ramón Tebar; ohj: Mario Pontiggia
Attila (concert) (Verdi) 17 tam
La fida ninfa (concert) (Vivaldi) 21 huh
Ermione (concert) (Rossini) 6 kes
La flauta mágica (Mozart) 19-21 kes
Madrid, Teatros del Canal  / 
Carmina Burana (Orff) 16-18 tamohj: La Fura dels Baus
La opera de cuatro notas (Johnson) 9-19 huhohj: Paco Mir
El caserío (Guridi) 21-25 huhjoht: Manuel Coves; ohj: Pablo Viar
L'isola disabitata (Garcia,M) 13-17 toujoht: Rubén Fernández Aguirre; ohj: Emilio Sagi
Angelus Novus (Guerra) 22-31 touohj: Vanesa Montfort
Madrid, Teatro Real  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-27 syyjoht: Ivor Bolton; ohj: Emilio Sagi
La Fille du régiment (Donizetti) 20 lok-10 marjoht: Bruno Campanella / Jean-Luc Tingaud; ohj: Laurent Pelly, Christian Rath
Death in Venice (Britten) 4-23 joujoht: Alejo Pérez; ohj: Willy Decker
Roméo et Juliette (concert) (Gounod) 16-26 joujoht: Michel Plasson
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 tam-7 heljoht: Paul Daniel / Diego García Rodríguez; ohj: Joan Font
El Público (Sotelo) 24 hel-13 maajoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Robert Castro
La traviata (Verdi) 20 huh-9 toujoht: Renato Palumbo; ohj: David McVicar
Fidelio (Beethoven) 27 tou-17 kesjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Goyescas (Granados) 30 kes-12 heijoht: Plácido Domingo; ohj: José Luis Gomez
Gianni Schicchi (Puccini) 30 kes-12 heijoht: Giuliano Carella; ohj: Woody Allen
La ciudad de las mentiras (Mendoza-López) 4-10 heijoht: Titus Engel; ohj: Matthias Rebstock, Elena Mendoza
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
Carmen (Bizet) 10-31 lokjoht: Yi-Chen Lin; ohj: Ana Zamora
Los Diamantes de la Corona (Barbieri) 26 mar-14 joujoht: Rafael Frühbeck de Burgos / Oliver Díaz; ohj: José Carlos Plaza
Luna de miel en El Cairo (Alonso) 31 tam-15 heljoht: Kevin Farrell; ohj: Emilio Sagi
Lady, be good (Gershwin) 31 tam-15 heljoht: Kevin Farrell; ohj: Emilio Sagi
La gran duquesa de Gerolstein (Offenbach) 13-28 maajoht: Cristóbal Soler; ohj: Pier Luigi Pizzi
Clementina (Boccherini) 6-16 toujoht: Andrea Marcon; ohj: Mario Gas
La dogaresa (concert) (Millán) 22-24 toujoht: Cristóbal Soler
La marchenera (concert) (Moreno Torroba) 28-31 toujoht: Miguel A Gomez-Martinez
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 24-26 lokjoht: Miquel Ortega
Un ballo in maschera (Verdi) 28 hel-1 maajoht: Martin Mázik / Dominique Rouit; ohj: Luis Miguel Lainz
L'elisir d'amore (Donizetti) 22-24 toujoht: Arturo Díez Boscovich; ohj: Ignacio García
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Otello (Verdi) 11-20 syyjoht: Yves Abel; ohj: Bruno Berger-Gorski
Madama Butterfly (Puccini) 13-22 marjoht: Pablo González / José María Moreno; ohj: Olivia Fuchs
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-20 joujoht: Ottavio Dantone / Nicola Valentini; ohj: Mariame Clément
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 28 tam-6 heljoht: Maximiano Valdés; ohj: Curro Carreres
Pamplona, Asociación Gayarre Amigos de la Ópera  / 
Marina (Arrieta) 11 lokjoht: Miquel Ortega; ohj: Ignacio García
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 marjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Gustavo Moral
Sabadell, Amics de l'Opera de Sabadell  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 lok-2 marjoht: Daniel Martínez Gil de Tejada; ohj: Pau Monterde
Orfeo ed Euridice (Gluck) 28-30 marjoht: Rubén Gimeno
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-22 heljoht: Santiago Serrate; ohj: Carles Ortiz
Turandot (Puccini) 22-26 huhjoht: Daniel Martínez Gil de Tejada; ohj: NN
Santa Cruz Tenerife, Auditorio de Tenerife Adán Martín  / 
Aida (Verdi) 3-5 maajoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Franco Zeffirelli
Hansel y Gretel (Humperdinck) 11-12 huhjoht: José María de Vicente; ohj: Stefania Panighini
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Don Giovanni (Mozart) 21-29 mar
Norma (Bellini) 6-14 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Doctor Atomic (Adams) 13-18 maajoht: Pedro Halffter; ohj: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 29 tou-13 kesjoht: Pedro Halffter; ohj: Paco Azorín
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Juditha Triumphans (concert) (Vivaldi) 21-23 marjoht: Federico Maria Sardelli
Manon Lescaut (Puccini) 9-27 joujoht: Plácido Domingo / Jordi Bernàcer; ohj: Stephen Medcalf
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 15 jou-12 tamjoht: Jordi Bernàcer; ohj: Emilio Sagi
Don Pasquale (Donizetti) 31 tam-13 heljoht: Roberto Abbado; ohj: Jonathan Miller
Norma (Bellini) 8-31 maajoht: Gustavo Gimeno; ohj: Davide Livermore
Stabat Mater (Rossini) 10 huhjoht: Giacomo Sagripanti
Nabucco (Verdi) 30 huh-14 toujoht: Nicola Luisotti; ohj: Yannis Kokkos
Narciso (Scarlatti,D) 22-31 toujoht: Juan Luis Martínez; ohj: Davide Livermore
Valencia, Palau de la Música  / 
El Rey Arturo (concert) (Purcell) 8 marjoht: Robert King
El Mesias (Handel) 20 joujoht: José María Moreno
Adriano in Siria (concert) (Veracini) 25 tamjoht: Fabio Biondi
El Caballero de la Rosa (concert) (Strauss) 13 maajoht: Lawrence Foster
La Pasion segun San Mateo (concert) (Bach,JS) 27 maajoht: Richard Egarr
Concert (concert) (Wagner) 28 maajoht: Yaron Traub
Los pescadores de perlas (concert) (Bizet) 16 toujoht: Michel Plasson
Valladolid, Teatro Calderón  / 
La Tragedie de Carmen (Bizet) 22-25 tamjoht: Carlos Aragón; ohj: Pepa Gamboa
Norma (Bellini) 4-8 maa
La gran duquesa de Gerolstein (Offenbach) 16-19 huhjoht: Cristóbal Soler; ohj: Pier Luigi Pizzi