2014/15 > Ranska 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Ranska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia
Belgia
Saksa
Luxemburg

Ranska
 
Sveitsi
Espanja Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Elena (Cavalli) 14-16 marjoht: Monica Pustilnik; ohj: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 11-15 tamjoht: Laurent Campellone; ohj: Waut Koeken(original), Friederike Schulz(revival)
La Tectonique des nuages (Cugny) 28-29 huhjoht: Laurent Cugny; ohj: François Rancillac
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 14-16 kesjoht: Lukasz Borowicz; ohj: Alain Garichot
Antibes, Anthéa antipolis théâtre d'antibes  / 
Rigoletto (Verdi) 24-26 lokjoht: Alain Guingal; ohj: Jean-Louis Grinda
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 12-13 heljoht: Joana Mallwitz; ohj: Yekta Kara
La petite messe solennelle (Rossini) 7-8 huhjoht: Nicholas Jenkins; ohj: Nicola Hümpel
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Requiem (Mozart) 4-5 lokjoht: Leonardo García Alarcón
Mireille (Gounod) 30 mar-2 joujoht: Alain Guingal; ohj: Robert Fortune
La belle Hélène (Offenbach) 27-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 25-27 tamjoht: Roberto Forés Veses; ohj: Andrea Cigni
La bohème (Puccini) 15-17 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Nadine Duffaut
Simon Boccanegra (Verdi) 20-22 maajoht: Alain Guingal; ohj: Gilles Bouillon
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 12-14 huhjoht: Claude Schnitzler; ohj: Oriol Tomas
Hamlet (Thomas,A) 3-6 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Vincent Boussard
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La bohème (Puccini) 26 syy-7 lokjoht: Paul Daniel; ohj: Laurent Laffargue(original), Clovis Bonnaud(revival)
Concert (Wagner) 23-25 lok
Le Journal de Nijinsky (Glanert) 21-25 tamjoht: Darrell Ang; ohj: Carolyn Sittig
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 18-22 heljoht: Paul Daniel
Tristan und Isolde (Wagner) 26 maa-7 huhjoht: Paul Daniel; ohj: Giuseppe Frigeni
Dardanus (Rameau) 18-26 huhjoht: Raphaël Pichon; ohj: Michel Fau
Die schöne Müllerin (Schubert) 21 huh
Norma (Bellini) 22 tou-9 kesjoht: John Fiore; ohj: Christopher Alden
Caen, Théâtre de Caen  / 
Le barbier de Séville (Rossini) 13-19 tamjoht: Nicolas Chalvin; ohj: Jean-François Sivadier
Les Fétes vénitiennes (Campra) 1-2 huhjoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 28-30 huhjoht: François-Xavier Roth; ohj: Alexander Schulin
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La Passion de Simone (Saariaho) 14 marjoht: Clément Mao-Takacs; ohj: Aleksi Barrière
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 18 joujoht: Patrice Couineau
Rigoletto (Verdi) 14-17 tamjoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Armida (Haydn) 25-27 heljoht: Julien Chauvin; ohj: Mariame Clément
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-14 maajoht: Gaspard Brécourt; ohj: Olivier Desbordes
Carmina Burana (Orff) 12 toujoht: Pablo Pavon; ohj: Josépha Jeunet
Così fan tutte (Mozart) 29-30 toujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 25 marohj: Sandrine Anglade, Sophie Robin
Les Indes galantes (Rameau) 13 joujoht: Jérôme Correas; ohj: Constance Larrieu
Rigoletto (Verdi) 1 heljoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
La bohème (Puccini) 3-4 heljoht: Jean Deroyer; ohj: Guillaume Vincent
Dragonette (Offenbach) 28 toujoht: Philippe Hui; ohj: Yves Coudray
Fleurette (Offenbach) 28 toujoht: Philippe Hui; ohj: Yves Coudray
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Castor et Pollux (Rameau) 26 syy-4 lokjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Barrie Kosky
Daphnis et Églé (Rameau) 14 marjoht: William Christie; ohj: Sophie Daneman
La Naissance d'Osiris (Rameau) 14 marjoht: William Christie; ohj: Sophie Daneman
Kátia Kabanová (Janáček) 20-24 tamjoht: Stefan Veselka; ohj: Laurent Joyeux, Stephen Sazio
Brundibár (Krása) 16-20 heljoht: Etienne Meyer; ohj: Christian Duchange
Le barbier de Séville (Rossini) 20-26 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Jean-François Sivadier
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 11-13 maajoht: Mihály Menelaos Zeke; ohj: Benoît Lambert
Wozzeck (Berg) 6-10 toujoht: Emilio Pomárico; ohj: Sandrine Anglade
Carnet d'un disparu (Janáček) 5-7 kesohj: Emmanuelle Cordoliani
Lille, Opéra de Lille  / 
Matsukaze (Hosokawa) 30 syy-3 lokjoht: David Robert Coleman; ohj: Sasha Waltz
Castor et Pollux (Rameau) 17-25 lokjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Barrie Kosky
Le Journal d'un disparu (Janáček) 12-16 marjoht: Alain Planès; ohj: Christian Rizzo
Le Petit Prince (Levinas) 3-7 joujoht: Arie van Beek; ohj: Lilo Baur
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 tam-6 heljoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Jean-Yves Ruf
Solaris (Fujikura) 24-28 maajoht: Erik Nielsen; ohj: Saburo Teshigawara
Le Balcon (Eötvös) 17 huhjoht: Maxime Pascal; ohj: Damien Bigourdan
Madama Butterfly (Puccini) 18 tou-7 kesjoht: Antonino Fogliani; ohj: Jean-François Sivadier
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Daral Shaga (Defoort) 25-26 syyjoht: Philippe de Coen; ohj: Fabrice Murgia
Le bel ambitieux (Tailleferre) 11-13 marjoht: Christophe Rousset; ohj: Marie-Eve Signeyrole
La petite messe solennelle (Rossini) 21 marjoht: Jacques Maresch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 jou-3 tamjoht: Nicolas Chalvin; ohj: Jean-François Sivadier
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 13 tamohj: Sandrine Anglade
Der Freischutz (Weber) 8-10 maajoht: Robert Tuohy; ohj: David Gauchard
Così fan tutte (Mozart) 10-12 toujoht: Robert Tuohy; ohj: Jim Lucassen
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-26 lokjoht: Kazushi Ono; ohj: Alex Ollé
Semiramide (concert) (Rossini) 18-20 marjoht: Evelino Pidò
Rusalka (Dvořák,A) 15 jou-1 tamjoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Stefan Herheim
Le Roi et moi () 16-28 joujoht: Karine Locatelli; ohj: Jean Lacornerie
Idomeneo re di Creta (Mozart) 23 tam-6 heljoht: Gérard Korsten; ohj: Martin Kušej
Romeo und Julia (Blacher) 24 hel-4 maajoht: Philippe Forget; ohj: Jean Lacornerie
Die Gezeichneten (Schreker) 13-28 maajoht: Alejo Pérez; ohj: David Boesch
Orphée et Eurydice (Gluck) 14-29 maajoht: Enrico Onofri; ohj: David Marton
Sunken Garden (van der Aa) 15-20 maajoht: Etienne Siebens; ohj: Michel van der Aa
Carmen (Bizet) 30 huh-17 toujoht: Riccardo Minasi; ohj: Olivier Py
Pelléas et Mélisande (Debussy) 8-18 kesjoht: Kazushi Ono; ohj: Christophe Honoré
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Lakmé (Delibes) 22-23 marjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Pierre Sybil
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 10-11 tamjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Jack Gervais
La belle de Cadix (Lopez,F) 28 hel-1 maajoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Jean-Jacques Chazalet
Chanson Gitane (Yvain) 28-29 maajoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Fabrice Lelièvre
Don Giovanni (Mozart) 30-31 toujoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Bernard Pisani
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
La Gioconda (Ponchielli) 1-10 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Jean-Louis Grinda
Moïse et Pharaon (concert) (Rossini) 8-16 marjoht: Paolo Arrivabeni
Mosè (concert) (Colonna) 13 marjoht: Jean-Marc Aymes
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 jou-4 tamjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Arnaud Bernard
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 29 tam-1 heljoht: Claude Schnizler; ohj: Oriol Tomas
Tosca (Puccini) 11-20 maajoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Louis Désiré
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-29 huhjoht: Lawrence Foster; ohj: Charles Roubaud
Requiem (Mozart) 13 toujoht: Michel Piquemal
Falstaff (Verdi) 4-14 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: Jean-Louis Grinda
Massy, Opéra de Massy  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 7-9 marjoht: Cyril Diederich; ohj: Paul-Emile Fourny
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 5-7 joujoht: Gwennolé Rufet; ohj: Oriol Tomas
Le voyage dans la lune (Offenbach) 10-11 tamjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Armida (Haydn) 23 tamjoht: Julien Chauvin; ohj: Mariame Clément
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 heljoht: Dominique Rouits; ohj: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 21-23 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Roberta Mattelli
Porgy and Bess (Gershwin) 28-29 maajoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Cabaret (Kander) 11-12 huhjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Le Duplicateur (Machuel) 19 toujoht: Emmanuèle Dubost; ohj: Guy-Pierre Couleau
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 marjoht: Martin Mázik; ohj: Roberta Mattelli
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 20 tamjoht: Robert Mealy; ohj: Gilbert Blin
La flûte enchantée (Mozart) 3 maajoht: Philippe Mestres; ohj: Mireille Larroche
La fille de Madame Angot (Lecocq) 8 maajoht: Claude Cuguillère; ohj: Renaud Sorel
Andalousie (Lopez,F) 12 huhjoht: Claude Cuguillère; ohj: Christian Blain
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 huhjoht: Gaspard Brécourt; ohj: Olivier Desbordes
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Turandot (concert) (Puccini) 21-23 syyjoht: José Miguel Pérez-Sierra
Un Amour en guerre (Glory) 24-26 lokjoht: Jacques Blanc; ohj: Patrick Poivre d'Arvor, Manon Savary
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 21-23 marjoht: Claude Schnitzler; ohj: Oriol Tomas
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 18-20 tamjoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20-24 heljoht: Kaspar Zehnder; ohj: Joël Lauwers
La vie parisienne (Offenbach) 17-19 huhjoht: Dominique Trottein; ohj: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Un ballo in maschera (Verdi) 5-9 kesjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
Happy Happy (Nitschke) 19-22 marjoht: Arno Waschk; ohj: Urs Schönebaum
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 26 jou-8 tamjoht: Sébastien Rouland; ohj: Jean-Yves Courrègelongue
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 28 hel-1 maajoht: Jérôme Pillement; ohj: Sandra Pocceschi
La clemenza di Tito (Mozart) 3-12 huhjoht: Julien Masmondet; ohj: Jorinde Keesmaat
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 5-10 toujoht: Pavel Baleff; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Owen Wingrave (Britten) 5-11 lokjoht: Ryan McAdams; ohj: Marie-Eve Signeyrole
Nabucco (Verdi) 25 mar-4 joujoht: Rani Calderon; ohj: John Fulljames
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 30 jou-6 tamjoht: Jean-Marie Zeitouni; ohj: Macha Makeïeff
Aleko (Rakhmaninov) 6-15 heljoht: Rani Calderon; ohj: Silviu Purcărete
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 6-15 heljoht: Rani Calderon; ohj: Silviu Purcărete
Aliados (Rivas) 13-18 maajoht: Léo Warynski; ohj: Antoine Gindt
La Ville morte (Korngold) 21-29 huhjoht: Thomas Rösner; ohj: Philipp Himmelmann
Armide (Lully) 21-30 kesjoht: Christophe Rousset; ohj: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Elena (Cavalli) 2-8 marjoht: Monica Pustilnik; ohj: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 12-19 joujoht: Laurent Campellone; ohj: Waut Koeken(original), Friederike Schulz(revival)
La Ville morte (Korngold) 8-17 maajoht: Thomas Rösner; ohj: Philipp Himmelmann
La Tectonique des nuages (Cugny) 7-10 huhjoht: Laurent Cugny; ohj: François Rancillac
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 19-28 toujoht: Lukasz Borowicz; ohj: Alain Garichot
Nice, Opéra de Nice  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 13 syyjoht: Philippe Auguin
Les Vêpres siciliennes (concert) (Verdi) 3-5 lokjoht: Marco Guidarini
Turandot (Puccini) 12-18 marjoht: Roland Böer; ohj: Federico Grazzini
Peter Grimes (Britten) 18-24 tamjoht: Bruno Ferrandis; ohj: Marc Adam
Così fan tutte (Mozart) 15-21 heljoht: Roland Kluttig; ohj: Karen Stone
Semiramide (Rossini) 18-24 maajoht: George Petrou; ohj: Jakob Peters-Messer
La juive (Halévy) 17-26 toujoht: Frédéric Chaslin; ohj: Gabriele Rech
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
The Consul (Menotti) 8-12 lokjoht: Iñaki Encina Oyón; ohj: Bérénice Collet
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 23 jou-10 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 17-22 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Valentina Carrasco
Avenida de los Incas 3518 (Fiszbein) 19-23 toujoht: Maxime Pascal; ohj: Jacques Osinski
Lohengrin (Sciarrino) 19-23 toujoht: Maxime Pascal; ohj: Jacques Osinski
La metamorphose (Levinas) 12-17 kesjoht: Maxime Pascal; ohj: Nieto
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 18 syyjoht: Daniele Gatti
Stabat Mater (concert) (Rossini) 20 syyjoht: Gianandrea Noseda
Castor et Pollux (Rameau) 13-21 lokjoht: Hervé Niquet; ohj: Christian Schiaretti
Alcina (concert) (Handel) 20 lokjoht: Harry Bicket
Cléopâtre (concert) (Massenet) 18 marjoht: Michel Plasson
Semiramide (concert) (Rossini) 23 marjoht: Evelino Pidò
La Clémence de Titus (Mozart) 10-18 joujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Denis Podalydès
Le Messie (Handel) 15 joujoht: Nathalie Stutzmann
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 24 tamjoht: Paul O'Dette / Stephen Stubbs
Guillaume Tell (concert) (Rossini) 31 tamjoht: Gianluigi Gelmetti
Requiem (concert) (Verdi) 3 heljoht: Vladimir Jurowski
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 12 heljoht: Philippe Herreweghe
L'occasione fa il ladro (concert) (Rossini) 13 heljoht: Enrique Mazzola
Hercules (concert) (Handel) 14 heljoht: Harry Bicket
Solaris (Fujikura) 5-7 maajoht: Erik Nielsen; ohj: Saburo Teshigawara
Macbeth (Verdi) 4-16 toujoht: Daniele Gatti; ohj: Mario Martone
Requiem (concert) (Verdi) 18 toujoht: Andris Poga
Maria Stuarda (Donizetti) 18-27 kesjoht: Daniele Callegari; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 11-14 syyjoht: Michel Legrand; ohj: Vincent Vittoz
An American in Paris (Gershwin) 22 mar-4 jouohj: Christopher Wheeldon
Il re pastore (Mozart) 22 tam-1 heljoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Nicolas Buffe, Olivier Fredj
Le Petit Prince (Levinas) 9-12 heljoht: Arie van Beek; ohj: Lilo Baur
La belle Hélène (Offenbach) 2-21 kesjoht: Lorenzo Viotti; ohj: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Paris, Opéra-Comique  / 
La Chauve-souris (Strauss,J) 21 jou-1 tamjoht: Marc Minkowski; ohj: Ivan Alexandre
Les Fétes vénitiennes (Campra) 26 tam-2 heljoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Au monde (Boesmans) 22-27 heljoht: Patrick Davin; ohj: Joël Pommerat
Le Pré aux clercs (Hérold) 23 maa-2 huhjoht: Paul McCreesh; ohj: Eric Ruf
Ciboulette (Hahn) 27 huh-7 toujoht: Laurence Equilbey; ohj: Michel Fau
Les contes de la lune vague après la pluie (Dayer) 18-19 toujoht: Jean-Philippe Wurtz; ohj: Vincent Huguet
Les mousquetaires au couvent (Varney) 13-23 kesjoht: Laurent Campellone; ohj: Jérôme Deschamps
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
La traviata (Verdi) 8 syy-12 lokjoht: Dan Ettinger; ohj: Benoît Jacquot
Le barbier de Séville (Rossini) 19 syy-3 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 lok-28 marjoht: Daniel Oren / Evelino Pidò; ohj: Pierre Audi
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 16 lok-15 heljoht: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; ohj: Zabou Breitman
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 mar-18 joujoht: Yves Abel; ohj: Mariame Clément
La bohème (Puccini) 30 mar-30 joujoht: Mark Elder; ohj: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 tam-14 heljoht: Alain Altinoglu; ohj: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 tam-17 heljoht: Michael Schønwandt; ohj: Laurent Pelly, Agathe Mélinand
Pelléas et Mélisande (Debussy) 7-28 heljoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 maajoht: Michel Plasson; ohj: Jean-Louis Martinoty
Le Cid (Massenet) 27 maa-21 huhjoht: Michel Plasson; ohj: Charles Roubaud
Rusalka (Dvořák,A) 3-26 huhjoht: Jakub Hrusa; ohj: Robert Carsen
La flûte enchantée (Mozart) 17 huh-28 kesjoht: Constantin Trinks / Patrick Lange; ohj: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 tou-14 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 kes-15 heijoht: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; ohj: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 kes-15 heijoht: Daniel Oren; ohj: David McVicar
Paris, Salle Pleyel  / 
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Mimi (Verrières) 14 marjoht: Jean Deroyer; ohj: Guillaume Vincent
Les Indes galantes (Rameau) 6 tamjoht: Jérôme Correas; ohj: Constance Larrieu
Reims, Opéra de Reims  / 
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 17-18 lokjoht: Claude Schnitzler; ohj: Oriol Tomas
Yumé (Narita) 17 marjoht: Masaki Nakata; ohj: Yoshi Oïda
La Chauve souris (Strauss,J) 13-14 joujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Jacques Duparc
Les Indes galantes (Rameau) 19-20 joujoht: Jérôme Correas; ohj: Constance Larrieu
Mimi (Verrières) 14-15 tamjoht: Jean Deroyer; ohj: Guillaume Vincent
Armida (Haydn) 16 tamjoht: Julien Chauvin; ohj: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-5 heljoht: Nicolas Chalvin; ohj: Jean-François Sivadier
King Arthur (Purcell) 13 heljoht: Frédérique Chauvet; ohj: Sybrand Van der Werf
Sweeney Todd (Sondheim) 20-21 maajoht: Arnaud Thorette / Johan Farjot; ohj: Olivier Bénézech
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 4 huhjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
La bohème (Puccini) 17-19 toujoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Nadine Duffaut
Le soldat magicien (Philidor) 29 touohj: Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 14 lokjoht: Gildas Oungier
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-13 marjoht: Gildas Pungier; ohj: Eric Chevalier
Elena (Cavalli) 23-27 marjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 29 jou-3 tamjoht: Laurent Campellone; ohj: Waut Koeken
Lohengrin (Wagner) 31 tam-6 heljoht: Rudolf Piehlmayer; ohj: Carlos Wagner
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 23-27 maajoht: Gwennolé Rufet; ohj: Oriol Tomas
La cenerentola (Rossini) 28 tou-5 kesjoht: Darrell Ang; ohj: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-11 lokjoht: Jonas Alber; ohj: Frédéric Roels
Hansel et Gretel (Humperdinck) 12-20 joujoht: Robert Houssart; ohj: Federico Grazzini
La cenerentola (Rossini) 16-24 tamjoht: Antonino Fogliani; ohj: Sandrine Anglade
De quoi j'ai l'air (Various) 10 heljoht: Maxime Pascal; ohj: Vincent Vittoz
Les contes de la lune vague après la pluie (Dayer) 20-21 maajoht: Jean-Philippe Wurtz; ohj: Vincent Huguet
Lohengrin (Wagner) 13-19 toujoht: Luciano Acocella; ohj: Carlos Wagner
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Fortunio (Messager) 14-18 marjoht: Laurent Touche; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Don Pasquale (Donizetti) 31 jou-4 tamjoht: NN; ohj: Andrea Cigni
La Clémence de Titus (Mozart) 25 hel-1 maajoht: Laurent Campellone; ohj: Denis Podalydès
La flûte enchantée (Mozart) 24-28 huhjoht: Laurent Campellone; ohj: Pet Halmen
Le marchand de Venise (Hahn) 27-31 toujoht: Laurent Campellone; ohj: Arnaud Bernard
Concert (concert) (Massenet) 4 kesjoht: Laurent Campellone
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Quai Ouest (Campo) 27 syy-2 lokjoht: Marcus Bosch; ohj: Kristian Frédric
L'amico Fritz (Mascagni) 24 lok-7 marjoht: Paolo Carignani / Fabrizio Maria Carminati; ohj: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 13-30 joujoht: Claude Schnitzler; ohj: Waut Koeken
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 3-9 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Valentina Carrasco
La clemenza di Tito (Mozart) 6-21 heljoht: Andreas Spering; ohj: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 18 maa-2 huhjoht: Axel Kober; ohj: Antony McDonald
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 26 huh-6 toujoht: Daniele Callegari; ohj: Olivier Py
La Dame de Pique (Tchaikovsky,P) 16-25 kesjoht: Marko Letonja; ohj: Robert Carsen
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3-4 heijoht: Patrick Davin; ohj: Christophe Gayral
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Lakmé (Delibes) 10-14 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Lilo Baur
Anna Bolena (Donizetti) 14-18 marjoht: Giuliano Carella; ohj: Marie-Louise Bischofberger
La belle Hélène (Offenbach) 27-31 joujoht: Nicolas Krüger; ohj: Bernard Pisani
Kátia Kabanová (Janáček) 25-30 tamjoht: Alexander Briger; ohj: Nadine Duffaut
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1-6 maajoht: Emmanuel Plasson; ohj: Nicola Berloffa
Jules César (Handel) 7-12 huhjoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Frédéric Andrau
Simon Boccanegra (Verdi) 17-22 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Gilles Bouillon
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Un bal masqué (Verdi) 30 syy-12 lokjoht: Daniel Oren; ohj: Vincent Boussard
Owen Wingrave (Britten) 21-25 marjoht: David Syrus; ohj: Walter Sutcliffe
The Turn of the Screw (Britten) 21-25 marjoht: David Syrus; ohj: Walter Sutcliffe
Doña Francisquita (Vives) 21-31 joujoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Emilio Sagi
Tristan und Isolde (Wagner) 28 tam-11 heljoht: Claus Peter Flor; ohj: Nicolas Joël
Porgy and Bess (Gershwin) 17-22 maajoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Castor et Pollux (Rameau) 24 maa-2 huhjoht: Christophe Rousset; ohj: Mariame Clément
massacre (Mitterer) 12-17 huhjoht: Peter Rundel; ohj: Ludovic Lagarde
Les fiançailles au couvent (Prokofiev) 15-24 toujoht: Tugan Sokhiev; ohj: Martin Duncan
Turandot (Puccini) 19-30 kesjoht: Stefan Solyom; ohj: Calixto Bieito
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
David et Jonathas (Charpentier,M) 10-12 lokjoht: Dominique Visse
Concert (Mozart) 15-16 marjoht: Jean-Claude Malgoire
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-18 tamjoht: Jean-Claude Malgoire
Così fan tutte (Mozart) 10-15 maajoht: Jean-Claude Malgoire / Emmanuel Olivier; ohj: Pierre Constant
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-23 huhjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Così fan tutte (Mozart) 10-14 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-31 joujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Jacques Duparc
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 13-17 heljoht: Claude Schnitzler; ohj: Oriol Tomas
Suor Angelica (Puccini) 13-17 maajoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Paul-Emile Fourny
Il tabarro (Puccini) 13-17 maajoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Paul-Emile Fourny
Gianni Schicchi (Puccini) 13-17 maajoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Paul-Emile Fourny
La Voix humaine (Poulenc) 10-14 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Catherine Dune
L'Heure espagnole (Ravel) 10-14 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Catherine Dune
La traviata (Verdi) 20-26 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Nadine Duffaut
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Les Boreades (Rameau) 5 lokjoht: Marc Minkowski
Le Temple de la Gloire (concert) (Rameau) 14 lokjoht: Guy Van Waas
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 16-18 lokjoht: Jonas Alber; ohj: Frédéric Roels
Scylla et Glaucus (concert) (Leclair) 4 marjoht: Sébastien d'Hérin
Zaïs (concert) (Rameau) 18 marjoht: Christophe Rousset
Requiem (Mozart) 20-22 marjoht: Ton Koopman
Concert (Rameau) 22 marjoht: Hervé Niquet
Siroé (Hasse) 26-30 marjoht: George Petrou; ohj: Max Emanuel Cencic
Christophe Colomb (concert) (David) 13 joujoht: François-Xavier Roth
Oratorio de Noel (Bach,JS) 20 joujoht: Peter Neumann
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 22 tamjoht: Paul O'Dette / Stephen Stubbs
Cinq-Mars (concert) (Gounod) 29 tamjoht: Ulf Schirmer
Nabucco (concert) (Falvetti) 31 tamjoht: Leonardo García Alarcón
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 6-8 heljoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Concert (Mozart) 22 maajoht: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (Handel) 3 huhjoht: Jean-Christophe Spinosi
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 8-12 huhjoht: Christophe Coin; ohj: Denis Podalydès
Dardanus (concert) (Rameau) 5-6 toujoht: Raphaël Pichon; ohj: Michel Fau
Uthal (concert) (Méhul) 30 toujoht: Christophe Rousset
Xerxes (Handel) 4-7 kesjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Lars Rudolfsson
Catone in Utica (Vinci) 14-21 kesjoht: Riccardo Minasi; ohj: Jakob Peters-Messer