2014/15 > Unkari 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Unkari

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Slovakia Ukraina
Itävalta

Unkari
 
Romania
Slovenia
Kroatia
Serbia

Budapest, Művészetek Palotája / Palace of Arts  / 

Das Rheingold (Wagner) 11 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer
Die Walküre (Wagner) 12 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer
Siegfried (Wagner) 13 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer
Götterdämmerung (Wagner) 14 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Balázs Kovalik
Budapest, Budapest Operetta Theatre  / 
The Bayadere (Kálmán) 19 syy-15 joujoht: László Makláry / Dániel Somogyi-Tóth; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
Baroness Lili (Huszka) 8 lok-26 heljoht: Gábor Kemény; ohj: Attila Béres
Das Land des Lächelns (Lehár) 17 lok-24 tamjoht: László Makláry / Krisztián Balassa; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
The Kissing Lady (Zerkovitz) 19 lok-8 heljoht: Pál Rónai; ohj: György Böhm
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 9 mar-11 tamjoht: László Makláry / Mónika Szabó; ohj: István Verebes
Wedding Dance (Jávori) 14 mar-25 tamjoht: László Makláry; ohj: Miklós-Gábor Kerényi / Attila Béres
The Gypsy Princess (Kálmán) 22 mar-1 heljoht: László Makláry / Krisztián Balassa; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 6-7 heljoht: László Makláry / Kálmán Szennai; ohj: Attila Béres
Budapest, Magyar Állami Operaház / Hungarian State Opera  / 
The Telephone (Menotti) 6-21 syyohj: András Almássy
Il campanello di notte (Donizetti) 6-21 syyjoht: Balázs Benő Fehér
Don Carlos (Verdi) 12-27 syyjoht: János Kovács; ohj: András Mikó(original), Daisy Boschán(revival)
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 syy-11 lokjoht: Pinchas Steinberg / Máté Hámori; ohj: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 13 syy-11 lokjoht: Pinchas Steinberg / Máté Hámori; ohj: George Delnon
A Tenor (Dohnányi) 14-20 syyjoht: Gregory Vajda; ohj: András Almássy
Tosca (Puccini) 26 syy-26 marjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Viktor Nagy
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-11 lokjoht: Géza Köteles; ohj: Sándor Palcsó
Iphigenie en Tauride (Gluck) 3-19 lokjoht: György Vashegyi; ohj: Róbert Alföldi
Così fan tutte (Mozart) 10 lok-22 marjoht: Péter Halász; ohj: Jiří Menzel
Falstaff (Verdi) 17 lok-8 marjoht: Domonkos Héja; ohj: Arnaud Bernard
Requiem (Verdi) 27-28 lokjoht: Pinchas Steinberg
The Rape of Lucretia (Britten) 5-9 marjoht: Máté Hámori; ohj: János Csányi
Vérnász (Szokolay) 7-13 marjoht: János Kovács; ohj: Balázs Kovalik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9-20 marjoht: Péter Halász; ohj: János Szikora
Il trovatore (Verdi) 16-30 marjoht: Ádám Medveczky; ohj: László Vámos, Sándor Palcsó
Dózsa György (concert) (Erkel) 17 marjoht: Balázs Kocsár
L'isola disabitata (Haydn) 23 mar-20 joujoht: NN; ohj: NN
Tannhäuser (Wagner) 25 mar-2 joujoht: Pinchas Steinberg; ohj: Miklós Szinetár
János Vitéz (Kacsoh) 28 mar-13 joujoht: NN; ohj: Sándor Palcsó
La bohème (Puccini) 4 jou-11 tamjoht: NN; ohj: Sándor Palcsó
The Magic Flute for Children (Mozart) 13 jou-31 toujoht: Géza Köteles; ohj: Attila Toronykőy
Der Freischutz (Weber) 14 jou-29 toujoht: Péter Halász
Die Zauberflote (Mozart) 19 jou-4 tamjoht: Gergely Madaras
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 jou-11 tamjoht: István Dénes; ohj: Miklós Szinetár
Turandot (Puccini) 7-29 tamjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Balázs Kovalik
Rigoletto (Verdi) 14-31 tamjoht: Tamás Pál; ohj: Miklós Szinetár
The Rake's Progress (Stravinsky) 18 tam-20 toujoht: Erik Nielsen; ohj: Ferenc Anger
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 tam-7 heljoht: Christian Badea; ohj: János Szikora
Madama Butterfly (Puccini) 4-25 heljoht: NN; ohj: Miklós Gábor Kerényi
Otello (Verdi) 8-21 heljoht: Marco Comin; ohj: László Vámos(original), Sándor Palcsó(revival)
Háry János (Kodály) 12-21 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Attila Vidnyánszky
Djamileh (Bizet) 20 hel-7 maaohj: NN
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 20 hel-7 maa
Bánk bán (Erkel) 26 hel-22 maajoht: Ádám Medveczky; ohj: Csaba Káel
Hunyadi László (Erkel) 28 hel-15 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Gábor Szűcs
Luisa Miller (Verdi) 6-8 maajoht: György Selmeczi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-25 maajoht: Stefan Soltesz; ohj: András Békés(original), Balázs Kovalik(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20-29 maajoht: Domonkos Héja; ohj: NN
Don Giovanni (Mozart) 20-26 maajoht: NN; ohj: Gianfranco de Bosio
Das Rheingold (Wagner) 21-28 maajoht: Péter Halász; ohj: NN
Parsifal (Wagner) 3-6 huhjoht: Christian Badea; ohj: András Mikó
Aida (Verdi) 4-19 huhjoht: Gergely Kesselyák; ohj: János Mohácsi
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 huh-10 toujoht: Péter Halász; ohj: Judit Galgóczy
Leánder és Lenszirom (Tallér) 11-19 huhjoht: NN; ohj: Sándor Zsótér
Jenůfa (Janáček) 18-26 huhjoht: NN; ohj: Attila Vidnyánszky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3-17 toujoht: Balázs Kocsár / Csaba Káel; ohj: Csaba Káel
Mefistofele (Boito) 28-30 toujoht: Carlo Montanaro; ohj: Balázs Kovalik
Farnace (Vivaldi) 12-20 kesjoht: Pál Németh; ohj: Ferenc Anger
Debrecen, Csokonai Színház  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-25 syyjoht: Dániel Somogyi-Tóth / Jean Pierre Faber; ohj: Miklós Szinetár
Marica grófnő (Kálmán) 10 lok-17 tamjoht: Daniel Somogyi-Toth; ohj: Kero
Rita (Donizetti) 24 lok-22 jouohj: Artúr Vranyecz
The Fiery Angel (Prokofiev) 14 mar-26 tamjoht: Balázs Kocsár / Ádám Medveczky; ohj: Silviu Purcărete
Pépito (Offenbach) 28 mar-14 tamohj: Artúr Vranyecz
Györ, Győri Nemzeti Színház / Győr National Theatre  / 
Mágnás Miska (Szirmai) 20 syy-13 tam
Miskolc, Miskolc National Theatre  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 16 lok-31 tamjoht: Ádám Cser / Philippe de Chalendar; ohj: Gábor Rusznyák
Rigoletto (Verdi) 28 mar-29 tamjoht: Ádám Cser / Philippe de Chalendar; ohj: Artur Szőcs
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 16-18 tamjoht: Ádám Cser; ohj: András Hábetler
Pécs, Pécsi Nemzeti Színház / National Theatre of Pécs  / 
The Emperor's New Clothes (Ránki) 3 lok-10 tamjoht: Péter Oberfrank / Zoltán Bókai; ohj: László Méhes
Don Giovanni (Mozart) 27+ maaohj: Dénes Gulyás
Szeged, Szegedi Nemzeti Színház / Szeged National Theatre  / 
Macbeth (Verdi) 3-9 lokjoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi / Gábor Kardos; ohj: Judit Galgóczy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15-17 lokjoht: Tamás Pál; ohj: Tamás Juronics
Bob herceg (Huszka) 22 mar-21 joujoht: Ferenc Koczka / Gábor Kardos; ohj: János Ács
Il giovedi grasso (Donizetti) 6 jou-31 tamjoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi / Gergely Flórián; ohj: Attila Toronykőy
Le braci (Tutino) 6 jou-31 tamjoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi; ohj: Attila Toronykőy
Die lustige Witwe (Lehár) 11 jou-17 tamjoht: Ferenc Koczka / Gábor Kardos; ohj: Csaba Tasnádi