2014/15 > Unkari 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Unkari

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Slovakia Ukraina
Itävalta

Unkari
 
Romania
Slovenia
Kroatia
Serbia

Budapest, Művészetek Palotája / Palace of Arts  / 

Die Zauberflote (Mozart) 7-11 maajoht: Iván Fischer; ohj: Iván Fischer, József Gyabronka
Alexander's Feast (Handel) 28 maajoht: Rolf Beck; ohj: Csaba Kael
Das Rheingold (Wagner) 11 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Rebekka Stanzel(revival)
Die Walkure (Wagner) 12 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Rebekka Stanzel(revival)
Siegfried (Wagner) 13 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Rebekka Stanzel(revival)
Gotterdammerung (Wagner) 14 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Rebekka Stanzel(revival)
Der fliegende Hollander (Wagner) 20-24 kesjoht: Ádám Fischer; ohj: Balázs Kovalik
Daphne (Strauss) 1-3 lokjoht: Zoltán Kocsis; ohj: Csaba Némedi
Friedenstag (Strauss) 1-3 lokjoht: Zoltán Kocsis; ohj: Csaba Némedi
Budapest, Budapest Operetta Theatre  / 
The Bayadere (Kalman,E) 19 syy-9 huhjoht: László Makláry / Dániel Somogyi-Tóth; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
Baroness Lili (Huszka) 8 lok-3 huhjoht: Gábor Kemény; ohj: Attila Béres
Das Land des Lachelns (Lehar) 17 lok-1 maajoht: László Makláry / Krisztián Balassa; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
The Kissing Lady (Zerkovitz) 19 lok-30 huhjoht: Pál Rónai; ohj: György Böhm
Die Zirkusprinzessin (Kalman,E) 9 mar-11 tamjoht: László Makláry / Mónika Szabó; ohj: István Verebes
Wedding Dance (Javori) 14 mar-25 tamjoht: László Makláry; ohj: Miklós-Gábor Kerényi / Attila Béres
The Gypsy Princess (Kalman,E) 22 mar-18 huhjoht: László Makláry / Krisztián Balassa; ohj: Miklós-Gábor Kerényi
Viktoria (Abraham) 6 hel-8 maajoht: László Makláry / Kálmán Szennai; ohj: Attila Béres
Budapest, Magyar Állami Operaház / Hungarian State Opera  / 
The Telephone (Menotti) 6-21 syyohj: András Almássy
Il campanello (Donizetti) 6-21 syyjoht: Balázs Benő Fehér
Don Carlo (Verdi) 12-27 syyjoht: János Kovács; ohj: András Mikó(original), Daisy Boschán(revival)
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 syy-11 lokjoht: Pinchas Steinberg / Máté Hámori; ohj: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 13 syy-11 lokjoht: Pinchas Steinberg / Máté Hámori; ohj: George Delnon
A Tenor (Dohnanyi) 14-20 syyjoht: Gregory Vajda; ohj: András Almássy
Tosca (Puccini) 26 syy-26 marjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Viktor Nagy
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-11 lokjoht: Géza Köteles; ohj: Sándor Palcsó
Iphigenie en Tauride (Gluck) 3-19 lokjoht: György Vashegyi; ohj: Róbert Alföldi
Cosi fan tutte (Mozart) 10 lok-22 marjoht: Péter Halász; ohj: Jiří Menzel
Falstaff (Verdi) 17 lok-8 marjoht: Domonkos Héja; ohj: Arnaud Bernard
Requiem (Verdi) 27-28 lokjoht: Pinchas Steinberg
The Rape of Lucretia (Britten) 5-9 marjoht: Máté Hámori; ohj: János Csányi
Vernasz (Szokolay) 7-13 marjoht: János Kovács; ohj: Balázs Kovalik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9-20 marjoht: Péter Halász; ohj: János Szikora
Il trovatore (Verdi) 16-30 marjoht: Ádám Medveczky; ohj: László Vámos, Sándor Palcsó
Dozsa Gyorgy (concert) (Erkel) 17 marjoht: Balázs Kocsár
L'isola disabitata (Haydn) 23 mar-20 joujoht: NN; ohj: NN
Tannhauser (Wagner) 25 mar-2 joujoht: Pinchas Steinberg; ohj: Miklós Szinetár
Janos Vitez (Kacsoh) 28 mar-13 joujoht: NN; ohj: Sándor Palcsó
La boheme (Puccini) 4 jou-11 tamjoht: NN; ohj: Sándor Palcsó
The Magic Flute for Children (Mozart) 13 jou-31 toujoht: Géza Köteles; ohj: Attila Toronykőy
Der Freischutz (Weber) 14 jou-29 toujoht: Péter Halász
Die Zauberflote (Mozart) 19 jou-4 tamjoht: Gergely Madaras
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 jou-11 tamjoht: István Dénes; ohj: Miklós Szinetár
Turandot (Puccini) 7-29 tamjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Balázs Kovalik
Rigoletto (Verdi) 14-31 tamjoht: Tamás Pál; ohj: Miklós Szinetár
The Rake's Progress (Stravinsky) 18 tam-20 toujoht: Erik Nielsen; ohj: Ferenc Anger
Der fliegende Hollander (Wagner) 30 tam-7 heljoht: Christian Badea; ohj: János Szikora
Madama Butterfly (Puccini) 4-25 heljoht: Günter Neuhold; ohj: Miklós Gábor Kerényi
Otello (Verdi) 8-21 heljoht: Marco Comin; ohj: László Vámos(original), Sándor Palcsó(revival)
Hary Janos (Kodaly) 12-21 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Attila Vidnyánszky
Djamileh (Bizet) 20 hel-7 maaohj: NN
La Princesse jaune (Saint-Saens) 20 hel-7 maa
Bank ban (Erkel) 26 hel-22 maajoht: Ádám Medveczky; ohj: Csaba Kael
Hunyadi Laszlo (Erkel) 28 hel-15 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Gábor Szűcs
Luisa Miller (Verdi) 6-8 maajoht: György Selmeczi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-25 maajoht: Stefan Soltesz; ohj: András Békés(original), Balázs Kovalik(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20-29 maajoht: Domonkos Héja; ohj: NN
Don Giovanni (Mozart) 20-26 maajoht: NN; ohj: Gianfranco de Bosio
Das Rheingold (Wagner) 21-28 maajoht: Péter Halász; ohj: NN
Parsifal (Wagner) 3-6 huhjoht: Christian Badea; ohj: András Mikó
Aida (Verdi) 4-19 huhjoht: Gergely Kesselyák; ohj: János Mohácsi
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 huh-10 toujoht: Péter Halász; ohj: Judit Galgóczy
Leander es Lenszirom (Taller) 11-19 huhjoht: NN; ohj: Sándor Zsótér
Jenufa (Janacek) 18-26 huhjoht: NN; ohj: Attila Vidnyánszky
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 3-17 toujoht: Balázs Kocsár / Csaba Kael; ohj: Csaba Kael
Mefistofele (Boito) 28-30 toujoht: Carlo Montanaro; ohj: Balázs Kovalik
Farnace (Vivaldi) 12-20 kesjoht: Pál Németh; ohj: Ferenc Anger
The Queen of Sheba (Goldmark) 3-5 heijoht: Domonkos Héja; ohj: Csaba Kael
Tosca (Puccini) 7-9 elojoht: Gergely Kesselyák; ohj: Viktor Nagy
My Fair Lady (Loewe) 11 syy-25 touohj: Novák Péter
Otello (Verdi) 24 syy-27 lokjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Stefano Poda
Werther (Massenet) 22 lok-8 marjoht: Michel Plasson
Die Konigin von Saba (Goldmark) 24 lok-14 marjoht: Domonkos Héja; ohj: Csaba Kael
Lear (Reimann) 28 tam-31 touohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Ferenc Anger(revival)
La boheme (Puccini) 19 hel-3 maajoht: NN; ohj: Damiano Michieletto
Die Walkure (Wagner) 3-20 maajoht: Péter Halász; ohj: Géza M Tóth
Il trovatore (Verdi) 18 maa-1 huhohj: Judit Galgóczy
Pagliacci (Leoncavallo) 27 maa-27 huhohj: Georges Delnon
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 maa-27 huhohj: Georges Delnon
The Tempest (Ades) 19 tou-1 kesjoht: Péter Halász; ohj: Ludger Engels
Sly (Wolf-Ferrari) 27-29 toujoht: Benjamin Bayl; ohj: András Almási-Tóth
The Fairy Queen (Purcell) 17-23 kes
Debrecen, Csokonai Színház  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-25 syyjoht: Dániel Somogyi-Tóth / Jean Pierre Faber; ohj: Miklós Szinetár
Marica grofno (Kalman,E) 10 lok-5 maajoht: Daniel Somogyi-Toth; ohj: Kero
Rita (Donizetti) 24 lok-22 jouohj: Artúr Vranyecz
The Fiery Angel (Prokofiev) 14 mar-26 tamjoht: Balázs Kocsár / Ádám Medveczky; ohj: Silviu Purcărete
Pepito (Offenbach) 28 mar-14 tamohj: Artúr Vranyecz
Györ, Győri Nemzeti Színház / Győr National Theatre  / 
Magnas Miska (Szirmai) 20 syy-19 huh
Die Zauberflote (Mozart) 28 maa-30 huhjoht: Ádám Medveczky / István Silló; ohj: Gábor Szűcs
Miskolc, Miskolc National Theatre  / 
Die lustige Witwe (Lehar) 16 lok-19 huhjoht: Ádám Cser / Philippe de Chalendar; ohj: Gábor Rusznyák
Rigoletto (Verdi) 28 mar-29 huhjoht: Ádám Cser / Philippe de Chalendar; ohj: Artur Szőcs
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 16 tam-30 huhjoht: Ádám Cser; ohj: András Hábetler
Pécs, Pécsi Nemzeti Színház / National Theatre of Pécs  / 
The Emperor's New Clothes (Ranki) 3 lok-15 huhjoht: Péter Oberfrank / Zoltán Bókai; ohj: László Méhes
Don Giovanni (Mozart) 27 maa-30 huhjoht: Péter Oberfrank; ohj: Dénes Gulyás
Szeged, Szegedi Nemzeti Színház / Szeged National Theatre  / 
Macbeth (Verdi) 3-9 lokjoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi / Gábor Kardos; ohj: Judit Galgóczy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 lok-22 huhjoht: Tamás Pál; ohj: Tamás Juronics
Bob herceg (Huszka) 22 mar-21 joujoht: Ferenc Koczka / Gábor Kardos; ohj: János Ács
Il giovedi grasso (Donizetti) 6 jou-25 heljoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi / Gergely Flórián; ohj: Attila Toronykőy
Le braci (Tutino) 6 jou-25 heljoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi; ohj: Attila Toronykőy
Die lustige Witwe (Lehar) 11 jou-13 maajoht: Ferenc Koczka / Gábor Kardos; ohj: Csaba Tasnádi
Ez tortent Becsben (Ivan) 3 tam-15 heljoht: László Molnár; ohj: Attila Toronykőy
Tosca (Puccini) 20 maa-4 huhjoht: Tamás Pál / Sándor Gyüdi; ohj: Ferenc Anger