2014/15 > Italia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 

Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 syyjoht: Roberto Tolomelli; ohj: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 syy-8 marjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 lokjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Federico Bertolani
Don Pasquale (Donizetti) 15-17 lokjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Stabat Mater (Rossini) 21 lokjoht: Michele Mariotti
Le nozze di Figaro (Mozart) 6-8 marjoht: Stefano Montanari; ohj: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 27-29 marjoht: Corrado Rovaris; ohj: Alessandro Talevi
La scala di seta (Rossini) 4-6 joujoht: Francesco Ommassini; ohj: Damiano Michieletto(original), Andrea Bernard(revival)
Bolzano, Teatro Comunale Bolzano  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-23 marjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Faust (Gounod) 21-22 tam
Anatevka (Bock) 16-30 toujoht: Stephen Lloyd; ohj: Bettina Bruinier
Brescia, Teatro Grande  / 
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 7-9 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 27-29 marjoht: Marcello Mottadelli
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-14 joujoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
La boheme (Puccini) 2-4 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Mario Martone
La scala di seta (Rossini) 20-22 marjoht: Francesco Ommassini; ohj: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Un ballo in maschera (Verdi) 11-13 joujoht: Pietro Mianiti; ohj: Nicola Berloffa
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-27 syyjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-18 lokjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Nabucco (Verdi) 3-5 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19-21 joujoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 tam
Pagliacci (Leoncavallo) 1-5 heijoht: Carlo Goldstein
Le nozze di Figaro (Mozart) 24-26 syyjoht: Stefano Montanari; ohj: Mario Martone
Don Pasquale (Donizetti) 30 lok-1 marjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 26-28 marjoht: Pietro Mianiti; ohj: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 11-13 joujoht: Francesco Ommassini; ohj: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
La boheme (Puccini) 22-24 tamjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Leo Muscato
Turandot (reduction) (Puccini) 20 helohj: Silvia Paoli
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-23 marjoht: Luca Ferrara; ohj: Rosetta Cucchi
Madama Butterfly (Puccini) 19-21 joujoht: Alberto Hold-Garrido; ohj: Vincenzo Grisostomi Travaglini
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-12 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 17-19 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 14-16 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-22 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-8 joujoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Il flauto magico (adaptation) (Mozart) 12 heljoht: Mario Tronco; ohj: Mario Tronco
La boheme (Puccini) 7-11 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-18 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Davide Livermore
La scala di seta (Rossini) 6-8 marjoht: Francesco Ommassini; ohj: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 19-21 marjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 4-6 joujoht: Pietro Mianiti; ohj: Nicola Berloffa
Fano, Teatro della Fortuna  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 maajoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Saverio Marconi
Carmen (Bizet) 2-3 toujoht: Mario Tronco; ohj: Mario Martone
Sinfonia 9 (Beethoven) 14 toujoht: Daniele Agiman
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 marjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Pier Luigi Pizzi
Ferrara, Teatro Comunale  / 
Il turco in Italia (Rossini) 6-8 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Federico Bertolani
La sonnambula (Bellini) 20-22 maajoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessandro Londei
Falstaff (Verdi) 11-12 huhjoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 8 toujoht: Roberto Zarpellon; ohj: Marco Bellussi
Firenze, Opera di Firenze  / 
Il campiello (Wolf-Ferrari) 25 syy-4 lokjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Leo Muscato
Requiem (Mozart) 5-7 lok
Brundibar (Krasa) 14-19 lokjoht: Farhad G Mahani /Elena Pierini; ohj: Marina Bianchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 lok-2 marjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Mario Pontiggia
Requiem (Verdi) 28-30 mar
Falstaff (Verdi) 29 mar-12 joujoht: Zubin Mehta; ohj: Luca Ronconi
Petite Messe Solennelle (Rossini) 16 jou
I puritani (Bellini) 28 tam-10 heljoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Fabio Ceresa
Requiem (Verdi) 8 heljoht: Daniele Gatti
Pollicino (Henze) 24-28 heljoht: Alessandro Cadario; ohj: Dieter Kaegi
Dido and Aeneas (Purcell) 1-10 maajoht: Stefano Montanari; ohj: Marina Bianchi
La Tempesta (Purcell) 24-25 maa
La traviata (Verdi) 1-8 huhjoht: Zubin Mehta; ohj: Henning Brockhaus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 hei-6 syyjoht: Alessandro D'Agostini; ohj: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 18-29 heijoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Fabio Ceresa
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-30 syyjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Graham Vick
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 4-5 lokjoht: Zhang Guoyong; ohj: Yi Liming
Cosi fan tutte (Mozart) 18-27 lokjoht: Roland Böer; ohj: Lorenzo Mariani
Le braci (Tutino) 5-15 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Leo Muscato
Rigoletto (Verdi) 4-20 joujoht: Zubin Mehta; ohj: William Friedkin
Suor Angelica (Puccini) 22 tam-5 heljoht: Xǔ Zhōng; ohj: Andrea De Rosa
La Voix humaine (Poulenc) 22 tam-5 heljoht: Xǔ Zhōng
El amor brujo (Falla) 23 tam-7 heljoht: Guillermo García Calvo
Goyescas (Granados) 23 tam-7 heljoht: Guillermo García Calvo; ohj: Andrea De Rosa
L'Imperatore di Atlantide (Ullmann) 27 tam-3 heljoht: Roberto Misto; ohj: Pier Paolo Pacini
Fra Diavolo (Auber) 9-10 heljoht: Alessandro D'Agostini; ohj: Francesco Torrigiani
Les pecheurs de perles (Bizet) 24-28 heljoht: Ryan McAdams; ohj: Fabio Sparvoli
Hansel e Gretel (Humperdinck) 5-13 maajoht: Farhad G Mahani; ohj: Gianmaria Aliverta
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-26 maajoht: Bruno Campanella; ohj: Joan Font
Genova, Opera di Genova  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-12 lokjoht: Alvise Casellati; ohj: Filippo Crivelli
Luisa Miller (Verdi) 18-28 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Leo Nucci(original), Salvo Piro(revival)
Tosca (Puccini) 20 jou-2 tamjoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 hel-1 maajoht: Giampaolo Bisanti / Giorgio Bruzzone; ohj: Dario Argento
Fedora (Giordano) 21-29 maajoht: Valerio Galli; ohj: Pier Francesco Maestrini
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 28 maajoht: Andrea Battistoni
Billy Budd (Britten) 17-23 huhjoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Carmen (Bizet) 8-17 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Davide Livermore
La vedova allegra (Lehar) 18-28 heijoht: Felix Krieger / Pablo Assante; ohj: Hugo De Ana
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 30 syy-1 lok
Simon Boccanegra (Verdi) 22-31 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Andrea De Rosa
La Boheme (Puccini) 17 jou-3 tamjoht: Giuseppe Acquaviva; ohj: Ettore Scola
Don Giovanni (Mozart) 30 tam-7 heljoht: Cristoph Poppen; ohj: Rosetta Cucchi
Roberto Devereux (Donizetti) 17-29 maajoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Alfonso Antoniozzi
Andrea Chenier (Giordano) 12-20 huhjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tosca (Puccini) 4-8 toujoht: Dmitri Jurowski; ohj: Davide Livermore
Salome (Strauss) 21-28 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Rosetta Cucchi
La forza del destino (Verdi) 18-28 kesjoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Don Giovanni (Mozart) 18-19 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Tosca (Puccini) 7-9 marjoht: Antonio Pirolli; ohj: Massimo Gasparòn
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 marjoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 16-18 lokjoht: Aldo Sisillo; ohj: Stefano Monti
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 marjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Andrea Cigni
La vedova allegra (Lehar) 11-13 joujoht: Antonio Pirolli; ohj: Vittorio Sgarbi
Livorno, Teatro Goldoni  / 
L'amico Fritz (Mascagni) 7 joujoht: Mario Menicagli; ohj: Simona Marchini
La rondine (Puccini) 13-14 joujoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Gino Zampieri
La vedova allegra (Lehar) 17 tamjoht: Maurizio Bagliolo; ohj: Marco Prosperini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 heljoht: Nicola Paszkowski; ohj: Alessio Pizzech
Requiem (Mozart) 18 huhjoht: Daniela Contessi
La traviata (Verdi) 7-8 mar
Simon Boccanegra (Verdi) 28-29 mar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 jou
Madama Butterfly (Puccini) 16-17 tam
La vedova allegra (Lehar) 27-28 hel
Aida (Verdi) 12-13 maa
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Recital (Puccini) 11 syy
Don Giovanni (Mozart) 28 hel-1 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Rosetta Cucchi
Mefistofele (Boito) 9-10 huhjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Enrico Castiglione
Madama Butterfly (Puccini) 20-22 marjoht: Valerio Galli; ohj: Sandro Pasqualetto
Il convitato di pietra (Pacini) 5 joujoht: Daniele Ferrari; ohj: Lorenzo Maria Mucci
Simon Boccanegra (Verdi) 4-5 tamjoht: Ivo Lipanovic; ohj: Lorenzo Maria Mucci
La vedova allegra (Lehar) 6-7 heljoht: Nicola Paszkowski; ohj: Fabio Sparvoli
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
La boheme (Puccini) 3-5 elojoht: Claudio Maria Micheli; ohj: Massimiliano Damato
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-6 elojoht: Maurizio Morgantini; ohj: Maurizio Marchini
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 elojoht: Maurizio Morgantini; ohj: Maurizio Marchini
La traviata (Verdi) 3 elo
Turandot (Puccini) 4 elo
Pagliacci (Leoncavallo) 5 elo
Milano, Teatro alla Scala  / 
Fidelio (Beethoven) 10-23 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Deborah Warner
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 tam-3 heljoht: Ingo Metzmacher; ohj: Alvis Hermanis
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-27 heljoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Robert Wilson
Aida (Verdi) 15 hel-14 maajoht: Zubin Mehta; ohj: Peter Stein
Lucio Silla (Mozart) 26 hel-17 maajoht: Marc Minkowski; ohj: Marshall Pynkoski
Carmen (Bizet) 22 maa-16 kesjoht: Massimo Zanetti; ohj: Emma Dante
Turandot (Puccini) 1-23 toujoht: Riccardo Chailly; ohj: Nikolaus Lehnhoff
CO2 (Battistelli) 16-29 toujoht: Cornelius Meister; ohj: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 tou-11 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mary Zimmerman
Pagliacci (Leoncavallo) 12-23 kesjoht: Carlo Rizzi; ohj: Mario Martone
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-23 kesjoht: Carlo Rizzi; ohj: Mario Martone
Tosca (Puccini) 22 kes-6 heijoht: Carlo Rizzi; ohj: Luc Bondy(original), Marie-Louise Bondy(revival)
Otello (Rossini) 4-24 heijoht: John Eliot Gardiner; ohj: Jürgen Flimm
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 27 hei-10 elojoht: Massimo Zanetti; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La Boheme (Puccini) 19 elo-2 syyjoht: Gustavo Dudamel; ohj: Franco Zeffirelli
Il castello del Duca Barbablu (concert) (Bartok) 15-18 syyjoht: Alan Gilbert
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 syy-17 lokjoht: Nello Santi; ohj: Grischa Asagaroff
La Cenerentola per i bambini (Rossini) 29 syy-16 huhjoht: Pietro Mianiti; ohj: Ulrich Peter
Requiem (concert) (Verdi) 29-30 syyjoht: Zubin Mehta
Falstaff (Verdi) 14 lok-4 marjoht: Daniele Gatti; ohj: Robert Carsen
Wozzeck (Berg) 29 lok-13 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Jürgen Flimm
Giovanna d'Arco (Verdi) 7 jou-2 tamjoht: Riccardo Chailly; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 13 tam-6 heljoht: Mikko Franck; ohj: Gilbert Deflo
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 tam-14 heljoht: Diego Fasolis; ohj: Jürgen Flimm
I due Foscari (Verdi) 25 hel-25 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Alvis Hermanis
La cena delle beffe (Giordano) 3 huh-7 toujoht: Carlo Rizzi; ohj: Mario Martone
La fanciulla del West (Puccini) 3-28 toujoht: Riccardo Chailly; ohj: Graham Vick
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 17 tou-6 kesjoht: Marc Minkowski; ohj: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 17 tou-6 kesjoht: Marc Minkowski; ohj: Laurent Pelly
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 kes-2 heijoht: Zubin Mehta; ohj: Harry Kupfer
Simon Boccanegra (Verdi) 18 kes-8 heijoht: Myung-Whun Chung; ohj: Federico Tiezzi
Die Zauberflote (Mozart) 2-26 syyjoht: Adam Fischer; ohj: Peter Stein
The Turn of the Screw (Britten) 14 syy-17 lokjoht: Christoph Eschenbach; ohj: Kasper Holten
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 22 syy-1 lokjoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Robert Wilson
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lok-27 marjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Frederic Wake-Walker
Fin de partie (Kurtag) 6-30 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Luc Bondy
Porgy and Bess (Gershwin) 15-22 marjoht: Nikolaus Harnoncourt; ohj: Philipp Harnoncourt
Modena, Teatro Comunale  / 
Rigoletto (Verdi) 12-16 marjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Giandomenico Vaccari
La rondine (Puccini) 29-30 marjoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Gino Zampieri, Emiliana Paoli
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 14 joujoht: Paolo Marzocchi; ohj: Alessio Pizzech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 11-15 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Rosetta Cucchi
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-17 maajoht: Francesco Cilluffo; ohj: Marcello Grigorov
Nabucco (Verdi) 7-11 lokjoht: Aldo Sisillo; ohj: Stefano Monti
Tristan und Isolde (Wagner) 11-15 marjoht: Marcus Bosch; ohj: Monique Wagemakers
Il labbro della Lady (Galante) 21-22 marjoht: Carlo Boccadoro; ohj: Stefania Panighini
L'amico Fritz (Mascagni) 15-17 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19-21 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Henning Brockhaus(original), Valentina Escobar(revival)
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 10 huhjoht: Juraj Valčuha
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 huhjoht: Valerio Galli; ohj: Sandro Pasqualetto
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Salome (Strauss) 15-26 marjoht: Gabriele Ferro; ohj: Manfred Schweigkofler
Il trovatore (Verdi) 12-20 joujoht: Nicola Luisotti; ohj: Michał Znaniecki
Andrea Chenier (Giordano) 20-29 tamjoht: Nello Santi; ohj: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tristano e Isotta (Wagner) 22 hel-5 maajoht: Zubin Mehta; ohj: Lluís Pasqual
Turandot (Puccini) 21 maa-1 huhjoht: Juraj Valčuha / Maurizio Agostini; ohj: Roberto De Simone
Luisa Miller (Verdi) 5-10 toujoht: Daniele Rustioni; ohj: Andrea De Rosa
L'isola disabitata (Jommelli) 14-20 toujoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Mariano Bauduin
Orfeo e Euridice (Gluck) 27 tou-4 kesjoht: Francesco Ommassini; ohj: Karole Armitage
La cenerentola (Rossini) 18-30 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Paul Curran
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 25 kesjoht: Marco Faelli
Tosca (Puccini) 11-24 heijoht: Jordi Bernàcer; ohj: Jean Kalman
La boheme (Puccini) 14-25 heijoht: Stefano Ranzani; ohj: Francesco Saponaro
Don Pasquale (Donizetti) 26 syy-3 lokjoht: Giancarlo Andretta; ohj: Roberto De Simone
La traviata (Verdi) 3-13 marjoht: Renato Palumbo / Maurizio Agostini; ohj: Ferzan Ozpetek
Carmen (Bizet) 13-20 joujoht: Zubin Mehta / Jacques Delacôte; ohj: Daniele Finzi Pasca
La vedova allegra (Lehar) 22 tam-3 heljoht: Alfred Eschwé; ohj: Federico Tiezzi
Norma (Bellini) 21 hel-1 maajoht: Nello Santi; ohj: Lorenzo Amato
Falstaff (Verdi) 13-20 maajoht: Pinchas Steinberg; ohj: Luca Ronconi(original), Marina Bianchi(revival)
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 15-16 huhjoht: Juraj Valčuha
Fedora (Giordano) 3-11 toujoht: Christian Badea; ohj: Lamberto Puggelli(original), Salvo Piro(revival)
Zenobia in Palmira (Paisiello) 18-27 toujoht: Francesco Ommassini; ohj: Riccardo Canessa
Goyescas (Granados) 28 tou-8 kesjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Suor Angelica (Puccini) 28 tou-8 kesjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Madama Butterfly (Puccini) 14-31 heijoht: Pinchas Steinberg; ohj: Pippo Delbono
Aida (Verdi) 15 hei-2 elojoht: Pinchas Steinberg; ohj: Franco Dragone
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 syy-4 lokjoht: Gabriele Ferro; ohj: Chiara Muti
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-23 lokjoht: Daniel Oren; ohj: Lorenzo Mariani
Achille in Sciro (concert) (Sarro) 4-5 marjoht: Alessandro De Marchi
La Grotta di Trofonio (Salieri) 13-22 marjoht: Alessandro De Marchi
Der Zwerg (concert) (Zemlinsky) 17-18 marjoht: Stefan Anton Reck
Il tabarro (concert) (Puccini) 17-18 marjoht: Stefan Anton Reck
Novara, Teatro Coccia  / 
La traviata (Verdi) 10-12 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Daniele Abbado, Boris Stetka
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 marjoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Turandot (Puccini) 6-8 heljoht: Matteo Beltrami; ohj: Mercedes Martini
Il viaggio a Reims (Rossini) 9-11 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-15 mar
La boheme (Puccini) 13-14 hel
Padova, Teatro Verdi  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26-28 syyjoht: Gianluca Marcianò; ohj: Francesco Esposito
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 lokjoht: Tiziano Severini; ohj: Stefano Trespidi
La vedova allegra (Lehar) 29-31 joujoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
La forza del destino (Verdi) 10-28 lokjoht: Jader Bignamini; ohj: Stefano Poda
Concert (Verdi) 18 lokjoht: Francesco Cilluffo
La traviata (Verdi) 24 lok-2 marjoht: Stefano Rabaglia; ohj: Henning Brockhaus
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-31 maajoht: Francesco Cilluffo; ohj: Marcello Grigorov
Madama Butterfly (Puccini) 12-18 kesjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Giulio Ciabatti
Otello (Verdi) 1-17 lokjoht: Daniele Callegari; ohj: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 10-29 lokjoht: Fabrizio Cassi; ohj: Alessio Pizzech
Il corsaro (Verdi) 14-31 lokjoht: Alain Guingal; ohj: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Don Giovanni (Mozart) 10-12 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-26 lokjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21-23 marjoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 9-11 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 tamjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Il paese del sorriso (Lehar) 11 maajoht: Paolo Fiamingo; ohj: Corrado Abbati
Le nozze di Figaro (Mozart) 29-31 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Mario Martone
Un ballo in maschera (Verdi) 20-22 marjoht: Pietro Mianiti; ohj: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 27-29 marjoht: Francesco Ommassini; ohj: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 9-12 joujoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
La boheme (Puccini) 29-31 tamjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Leo Muscato
Piacenza, Teatri di Piacenza - Teatro Municipale  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 lokjoht: Stefano Ranzani; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Falstaff (Verdi) 31 lok-2 marjoht: Nicola Paszkoswki; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 9-11 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 20-22 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Rosetta Cucchi
La voix humaine (Poulenc) 18-19 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Sandro Pasqualetto
The Telephone (Menotti) 18-19 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Sandro Pasqualetto
I due Foscari (concert) (Verdi) 22-24 toujoht: Donato Renzetti
L'amico Fritz (Mascagni) 9-11 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Nucci
Nabucco (Verdi) 27-29 joujoht: Aldo Sisillo; ohj: Stefano Monti
Il turco in Italia (Rossini) 29-31 tamjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Federico Bertolani
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Henning Brockhaus
Macbeth (Verdi) 18-20 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Riccardo Canessa
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 huhjoht: Valerio Galli; ohj: Sandro Pasqualetto
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-12 lokjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Enrico Castiglione
Il Ghetto (Colombini) 22-23 marjoht: Hirofumi Yoshida; ohj: Ferenc Anger
La rondine (Puccini) 17-18 tamjoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Gino Zampieri
L'empio punito (Melani) 5 heljoht: Carlo Ipata; ohj: Giovanni Guerrieri
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 heljoht: Nicola Paszkowski; ohj: Alessio Pizzech
Macbeth (Verdi) 6-8 maajoht: Simon Kresic; ohj: Dario Argento
Il convitato di pietra (Dargomizhsky) 13 maaohj: Lorenzo Maria Mucci
Markheim (Deri) 18 huhohj: Stefano Mecenate
Simon Boccanegra (Verdi) 10-11 lokjoht: Ivo Lipanovic; ohj: Lorenzo Maria Mucci
Il trionfo dell'onore (Scarlatti,A) 16 lokjoht: Federico Bardazzi; ohj: Nicola Zorzi
Don Giovanni (Gazzaniga) 7 marjoht: Federico Bardazzi; ohj: Alessio Pizzech
Il convitato di pietra (Tritto) 14 marjoht: Carlo Ipata; ohj: Renato Bonajuto
Il convitato di pietra (Pacini) 21 marjoht: Daniele Ferrari; ohj: Lorenzo Maria Mucci
Catone in Utica (Handel) 20 joujoht: Carlo Ipata; ohj: Giulia Gallo, Giovanni Guerrieri
Aida (Verdi) 30-31 tamjoht: Gianluca Marcianò; ohj: Franco Zeffirelli(original), Stefano Trespidi(revival)
La vedova allegra (Lehar) 20-21 heljoht: Nicola Paszkowski; ohj: Fabio Sparvoli
Mefistofele (Boito) 18-20 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Enrico Castiglione
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 7 jou-19 tamjoht: Paolo Marzocchi; ohj: Alessio Pizzech
La rondine (Puccini) 24-25 tamjoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Gino Zampieri
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 hel-1 maajoht: Stefano Ranzani; ohj: Salvo Piro
La sonnambula (Bellini) 27-29 maajoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessandro Londei
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 marjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 11-13 joujoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 tam-1 heljoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Falstaff (Verdi) 6-8 maajoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
La boheme (Puccini) 13-15 mar
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Rusalka (Dvorak,A) 27 mar-14 joujoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Denis Krief
Werther (Massenet) 18-29 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 4-8 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Leo Muscato
Carmina Burana (Orff) 14-20 heljoht: David Coleman; ohj: Micha van Hoecke
Tosca (Puccini) 1 maa-28 kesjoht: Donato Renzetti; ohj: Alessandro Talevi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 maa-12 huhjoht: Roberto Abbado; ohj: Luca Ronconi
Aida (Verdi) 23 huh-3 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Micha van Hoecke
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 tou-3 kesjoht: Roland Böer; ohj: Giorgio Strehler
La dama di picche (Tchaikovsky,P) 19-30 kesjoht: James Conlon; ohj: Richard Jones
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 11-17 syyjoht: Alexander Briger; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-17 lokjoht: John Axelrod; ohj: Graham Vick
The Bassarids (Henze) 27 mar-10 joujoht: Stefan Soltesz; ohj: Mario Martone
Tosca (Puccini) 4-13 joujoht: Donato Renzetti; ohj: Alessandro Talevi
La cenerentola (Rossini) 22 tam-19 heljoht: Alejo Pérez; ohj: Emma Dante
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-21 heljoht: Donato Renzetti; ohj: Davide Livermore
Benvenuto Cellini (Berlioz) 22 maa-3 huhjoht: Roberto Abbado; ohj: Terry Gilliam
Gianni Schicchi (Puccini) 17-24 huhjoht: Daniele Rustioni; ohj: Damiano Michieletto
Il tabarro (Puccini) 17-24 huhjoht: Daniele Rustioni; ohj: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 17-24 huhjoht: Daniele Rustioni; ohj: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 24 tou-30 kesjoht: Jader Bignamini; ohj: Paul Curran
Linda di Chamounix (Donizetti) 17-28 kesjoht: Riccardo Frizza; ohj: Emilio Sagi
Dido and Aeneas (Purcell) 14-18 syyjoht: Christopher Moulds; ohj: Sasha Waltz
Un ballo in maschera (Verdi) 16-30 lokjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Una notte sul Monte Calvo (concert) (Musorgsky) 25-28 lokjoht: Antonio Pappano
L'impresario in angustie (Cimarosa) 6 jou
Orlando (concert) (Vivaldi) 6 heljoht: Federico Maria Sardelli
Aida (concert) (Verdi) 27 heljoht: Antonio Pappano
La nuova Euridice secondo Rilke (Sciarrino) 28-30 maajoht: Antonio Pappano
Magnificat (Bach,JS) 28-30 maajoht: Antonio Pappano
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 3-6 lokjoht: Antonio Pappano
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 7-10 marjoht: Manfred Honeck
La creazione (concert) (Haydn) 19-22 joujoht: Andrés Orozco-Estrada
Requiem (concert) (Faure) 23-26 tamjoht: Antonio Pappano
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 27 hel-1 maajoht: Sakari Oramo
Symphony 3 (concert) (Mahler) 13 maajoht: Iván Fischer
Cosi fan tutte (concert) (Mozart) 23-27 kesjoht: Semyon Bychkov
Rovigo, Teatro Sociale  / 
La vedova allegra (Lehar) 17-19 lokjoht: Srboljub Dinić; ohj: Hugo De Ana(original), Stefano Trespidi(revival)
Il trovatore (Verdi) 28-30 marjoht: Toufic Maatouk; ohj: Paolo Panizza
Don Pasquale (Donizetti) 15 heljoht: Marco Boemi; ohj: Francesco Bellotto
La cenerentola (Rossini) 19 huhjoht: Giovanni Di Stefano
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Carmen (Bizet) 10-12 lokjoht: Benjamin Bayl; ohj: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 31 lok-2 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Arnaud Bernard
La scala di seta (Rossini) 21-23 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Bepi Morassi
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 joujoht: Andrea Battistoni; ohj: Ivan Stefanutti
Elisabetta regina d'Inghilterra (Rossini) 9-11 lokjoht: Federico Ferri; ohj: Marco Spada
Don Giovanni (Mozart) 30 lok-1 marjoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Paco Azorín
Aida (Verdi) 27-29 marjoht: Sergio Alapont; ohj: Franco Zeffirelli
Sinfonia 9 (Beethoven) 5-6 joujoht: Andrea Battistoni
Savona, Opera Giocosa  / 
La Traviata (Verdi) 2-7 heijoht: Aldo Sisillo; ohj: Stefano Monti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-12 heijoht: Daniele Agiman; ohj: Aldo Tarabella
Cosi fan tutte (Mozart) 7-11 lokjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elisabetta Courir
Torino, Teatro Regio  / 
Messa da Requiem (Verdi) 30 syy-7 lokjoht: Gianandrea Noseda
Otello (Verdi) 14-26 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Walter Sutcliffe
Giulio Cesare (Handel) 20-29 marjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Suor Angelica (Puccini) 15-25 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 15-25 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-24 heljoht: Yutaka Sado; ohj: Elena Barbalich
Il turco in Italia (Rossini) 12-22 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Christopher Alden
I puritani (Bellini) 14-26 huhjoht: Michele Mariotti; ohj: Fabio Ceresa
Hansel e Gretel (Humperdinck) 6-12 toujoht: Giulio Laguzzi; ohj: Vittorio Borrelli
Faust (Gounod) 3-12 kesjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Stefano Poda
La boheme (Puccini) 9-23 heijoht: Andrea Battistoni; ohj: Vittorio Borrelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-24 heijoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Vittorio Borrelli
La traviata (Verdi) 11-25 heijoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Laurent Pelly
Norma (Bellini) 12-26 heijoht: Roberto Abbado; ohj: Alberto Fassini, Vittorio Borrelli
Aida (Verdi) 14-25 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: William Friedkin
Didone ed Enea (Purcell) 19-28 marjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmina Burana (Orff) 17-22 joujoht: Jonathan Webb; ohj: Mietta Corli
La piccola volpe astuta (Janacek) 19-26 tamjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Robert Carsen, Stefano Simone Pintor
Tosca (Puccini) 9-21 heljoht: Renato Palumbo; ohj: Daniele Abbado
La Cenerentola (Rossini) 15-24 maajoht: Jader Bignamini; ohj: Alessandro Talevi
La donna serpente (Casella) 14-24 huhjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Arturo Cirillo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-22 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Damiano Michieletto
Pollicino (Henze) 28-31 toujoht: Claudio Fenoglio; ohj: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 22 kes-3 heijoht: Asher Fisch; ohj: Matthias Hartmann
Treviso, Teatro Comunale  / 
La sonnambula (Bellini) 1-5 lokjoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessandro Londei
Il trovatore (Verdi) 19-23 marjoht: Marco Boemi; ohj: Francesco Esposito
Il turco in Italia (Rossini) 28 tam-1 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Federico Bertolani
Don Giovanni (Mozart) 9-13 lokjoht: Francesco Ommassini; ohj: Lorenzo Regazzo
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 20-22 marjoht: Franco Trinca; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Il gioco del vento e della luna (Mosca,L) 11-13 joujoht: musicale Giovanni Mancuso; ohj: Francesco Bellotto
L'italiana in Algeri (Rossini) 27-31 tamjoht: Francesco Ommassini; ohj: Giuseppe Emiliani
Trieste, Teatro Verdi  / 
Il re pastore (Mozart) 24 lok-2 marjoht: Felix Krieger; ohj: Elisabetta Brusa
Das Liebesverbot (Wagner) 18 jou-4 tamjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Aron Stiehl
Nabucco (Verdi) 29 tam-8 heljoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano Poda
Orfeo ed Euridice (Gluck) 5-15 maajoht: Filippo Maria Bressan; ohj: Giulio Ciabatti
Il campiello (Wolf-Ferrari) 9-19 huhjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Leo Muscato
Don Pasquale (Donizetti) 28 tou-7 kesjoht: Hirofumi Yoshida; ohj: Stefano Vizioli
Falstaff (Verdi) 25 kes-5 heijoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Roberto De Simone
Don Giovanni (Mozart) 30 lok-8 marjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Allex Aguilera
Werther (Massenet) 27 mar-5 joujoht: Christopher Franklin; ohj: Giulio Ciabatti
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-30 joujoht: Ryuchiro Sonoda; ohj: Fabio Sparvoli
Norma (Bellini) 29 tam-6 heljoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Federico Tiezzi
Luisa Miller (Verdi) 4-12 maajoht: Myron Michailidis; ohj: Denis Krief
La cenerentola (Rossini) 8-16 huhjoht: George Petrou; ohj: Rodula Gaitanou
La boheme (Puccini) 13-21 toujoht: Renato Balsadonna; ohj: Marco Gandini
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 kesjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Daniel Benoin
Venezia, La Fenice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 22 mar-6 joujoht: Myung-Whun Chung; ohj: Andrea De Rosa
La traviata (Verdi) 23 mar-7 joujoht: Diego Matheuz; ohj: Robert Carsen
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 tamjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 tamjoht: Francesco Ommassini; ohj: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tam-19 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Bepi Morassi
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 hel-13 kesjoht: Omer Meil Wellber / Gaetano d'Espinosa / Francesco Ivan Ciampa / Riccardo Frizza; ohj: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 maajoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 tou-6 kesjoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Kara Walker
La scala di seta (Rossini) 20 kes-4 heijoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Bepi Morassi
Juditha Triumphans (Vivaldi) 25 kes-5 heijoht: Alessandro De Marchi; ohj: Elena Barbalich
Dafne (Caldara) 9-13 heijoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 elo-4 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 29 elo-2 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 9-26 syyjoht: Lorenzo Viotti; ohj: Enzo Dara
La voix humaine (Poulenc) 6-13 lokjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Gianmaria Aliverta
Il diario di uno scomparso (Janacek) 6-13 lok
Die Zauberflote (Mozart) 20-31 lokjoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Idomeneo (Mozart) 20-28 marjoht: Jeffrey Tate; ohj: Alessandro Talevi
Stiffelio (Verdi) 22 tam-3 heljoht: Daniele Rustioni; ohj: Johannes Weigand
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 23 tam-4 heljoht: Enrico Calesso; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 29 tam-12 heljoht: Daniele Rustioni; ohj: Robert Carsen
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 7-13 heljoht: Christophe Grapperon; ohj: Pierre-André Weitz
Le cinesi (Gluck) 2-4 maa
Madama Butterfly (Puccini) 18-26 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Alex Rigola
Il ritorno dei Chironomidi (Mancuso) 20-23 maa
La traviata (Verdi) 8-24 huhjoht: Nello Santi; ohj: Robert Carsen
La favorite (Donizetti) 6-21 toujoht: Donato Renzetti; ohj: Rosetta Cucchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 tou-1 kesjoht: Stefano Montanari / Marco Paladin; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 8 tou-5 kesohj: Robert Carsen
L'amico Fritz (Mascagni) 27 tou-6 kesjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Simona Marchini
Ascesa e caduta della citta di Mahagonny (Weill) 1-14 heijoht: John Axelrod; ohj: Graham Vick
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 elo-9 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
Norma (Bellini) 26 elo-18 syyohj: Kara Walker
La traviata (Verdi) 6 syy-8 lokjoht: Myung-Whun Chung; ohj: Robert Carsen
Il medico dei pazzi (Battistelli) 14-22 syyjoht: Marco Angius
Il signor Bruschino (Rossini) 21-30 syyohj: Bepi Morassi
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-21 joujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Guglielmo Ferro
La traviata (Verdi) 25 tam-1 heljoht: Marco Boemi; ohj: Henning Brockhaus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8-15 maajoht: Jader Bignamini; ohj: Renato Zanella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-19 huhjoht: Stefano Montanari; ohj: Pier Francesco Maestrini
Il flauto magico (Mozart) 8-15 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Mariano Furlani