2014/15 > Italia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 

Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 syyjoht: Roberto Tolomelli; ohj: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 syy-8 lokjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 lokjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Dieter Kaegi
Brescia, Teatro Grande  / 
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 7-9 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 27-29 marjoht: Marcello Mottadelli
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-14 joujoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-27 syyjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-18 lokjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19-21 marjoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 3-5 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-12 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 17-19 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 14-16 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-22 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-8 joujoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Don Giovanni (Mozart) 18-19 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Tosca (Puccini) 7-9 marjoht: Antonio Pirolli; ohj: Massimo Gasparòn
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 marjoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Recital (Puccini) 11 syy
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
La bohème (Puccini) 3-5 elojoht: Claudio Maria Micheli; ohj: Massimiliano Damato
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-6 elojoht: Maurizio Morgantini; ohj: Maurizio Marchini
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 elojoht: Maurizio Morgantini; ohj: Maurizio Marchini
Milano, Teatro alla Scala  / 
Fidelio (Beethoven) 10-23 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Deborah Warner
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 tam-3 heljoht: Ingo Metzmacher; ohj: Alvis Hermanis
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-27 heljoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Robert Wilson
Aida (Verdi) 15 hel-14 maajoht: Zubin Mehta; ohj: Peter Stein
Lucio Silla (Mozart) 26 hel-17 maajoht: Marc Minkowski; ohj: Marshall Pynkoski
Carmen (Bizet) 22 maa-16 kesjoht: Massimo Zanetti; ohj: Emma Dante
Turandot (Puccini) 1-23 toujoht: Riccardo Chailly; ohj: Nikolaus Lehnhoff
CO2 (Battistelli) 16-29 toujoht: Cornelius Meister; ohj: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 tou-11 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mary Zimmerman
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-23 kesjoht: Carlo Rizzi; ohj: Mario Martone
Pagliacci (Leoncavallo) 12-23 kesjoht: Carlo Rizzi; ohj: Mario Martone
Tosca (Puccini) 22 kes-6 heijoht: Carlo Rizzi; ohj: Luc Bondy
Otello (Rossini) 4-24 heijoht: John Eliot Gardiner; ohj: Jürgen Flimm
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 hei-10 elojoht: Massimo Zanetti; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La bohème (Puccini) 19 elo-2 syyjoht: Gustavo Dudamel; ohj: Franco Zeffirelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 syy-17 lokjoht: Nello Santi; ohj: Grischa Asagaroff
Falstaff (Verdi) 14 lok-4 marjoht: Daniele Gatti; ohj: Robert Carsen
Fin de partie (Kurtág) 29 lok-13 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Luc Bondy
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Salome (Strauss) 15-26 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Manfred Schweigkofler
Il trovatore (Verdi) 12-20 joujoht: Nicola Luisotti; ohj: Michał Znaniecki
Andrea Chénier (Giordano) 20-29 tamjoht: Nello Santi; ohj: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tristano e Isotta (Wagner) 22 hel-5 maajoht: Zubin Mehta; ohj: Lluís Pasqual
Turandot (Puccini) 21 maa-1 huhjoht: Juraj Valčuha / Maurizio Agostini; ohj: Roberto De Simone
Luisa Miller (Verdi) 5-10 toujoht: Nicola Luisotti; ohj: Andrea De Rosa
L'isola disabitata (Jommelli) 14-20 toujoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Mariano Bauduin
Orfeo e Euridice (Gluck) 27 tou-4 kesjoht: Stefano Montanari; ohj: Karole Armitage
La cenerentola (Rossini) 18-30 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Paul Curran
La traviata (Verdi) 3-13 marjoht: Renato Palumbo / Maurizio Agostini; ohj: Ferzan Ozpetek
Novara, Teatro Coccia  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 marjoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Padova, Teatro Verdi  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26-28 syyjoht: Gianluca Marcianò; ohj: Francesco Esposito
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 lokjoht: Tiziano Severini; ohj: Stefano Trespidi
La vedova allegra (Lehár) 29-31 joujoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
La forza del destino (Verdi) 10-28 lokjoht: Jader Bignamini; ohj: Stefano Poda
Concert (Verdi) 18 lokjoht: Francesco Cilluffo
La traviata (Verdi) 24 lok-2 marjoht: Stefano Rabaglia; ohj: Henning Brockhaus
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Don Giovanni (Mozart) 10-12 lokjoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-26 lokjoht: Carlo Goldstein; ohj: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21-23 marjoht: Christian Capocaccia; ohj: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 9-11 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 tamjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Il paese del sorriso (Lehár) 11 maajoht: Paolo Fiamingo; ohj: Corrado Abbati
Piacenza, Teatro Municipale  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 lokjoht: Stefano Ranzani; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Falstaff (Verdi) 31 lok-2 marjoht: Nicola Paszkoswki; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 9-11 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 20-22 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Rosetta Cucchi
La Voix humaine (Poulenc) 18-19 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Sandro Pasqualetto
The Telephone (Menotti) 18-19 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Sandro Pasqualetto
I due Foscari (concert) (Verdi) 22-24 toujoht: Donato Renzetti
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-12 lokjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Enrico Castiglione
Il Ghetto (Colombini) 22-23 marjoht: Hirofumi Yoshida; ohj: Ferenc Anger
La rondine (Puccini) 17-18 tamjoht: Massimiliano Stefanelli; ohj: Gino Zampieri
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 heljoht: Nicola Paszkowski; ohj: Alessio Pizzech
Macbeth (Verdi) 6-8 maajoht: Simon Kresic; ohj: Dario Argento
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 marjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 11-13 joujoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Graham Vick
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 tam-1 heljoht: Christopher Franklin; ohj: Nicola Berloffa
Falstaff (Verdi) 6-8 maajoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Aida (Verdi) 27 mar-3 toujoht: Riccardo Muti / Donato Renzetti; ohj: Pier Luigi Pier'Alli
Werther (Massenet) 18-29 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 4-8 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Leo Muscato
Tosca (Puccini) 1 maa-28 kesjoht: Donato Renzetti; ohj: Alessandro Talevi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 maa-12 huhjoht: Roberto Abbado; ohj: Luca Ronconi
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 tou-3 kesjoht: Riccardo Muti; ohj: Andrea De Rosa
La dama di picche (Tchaikovsky,P) 19-30 kesjoht: James Conlon; ohj: Peter Stein
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 11-17 syyjoht: Alexander Briger; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-17 lokjoht: John Axelrod; ohj: Graham Vick
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Il trovatore (Verdi) 28-30 mar
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Carmen (Bizet) 10-12 lokjoht: Benjamin Bayl; ohj: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 31 lok-2 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Arnaud Bernard
La scala di seta (Rossini) 21-23 mar
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 joujoht: Andrea Battistoni; ohj: Ivan Stefanutti
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Il Giocatore (Carrara) 12-14 syyjoht: Flavio Emilio Scogna; ohj: Marco Martinelli
Serpilla e Bacocco (Orlandini) 19-21 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Sandra De Falco
Alfred, Alfred (Donatoni) 23-28 syyjoht: Marco Angius; ohj: Paolo Rossi
Gianni Schicchi (Puccini) 23-28 syyjoht: Marco Angius; ohj: Paolo Rossi
Torino, Teatro Regio  / 
Otello (Verdi) 14-26 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Walter Sutcliffe
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 20-29 marjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Goyescas (Granados) 15-25 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Suor Angelica (Puccini) 15-25 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Andrea De Rosa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-24 heljoht: Yutaka Sado; ohj: Elena Barbalich
Il turco in Italia (Rossini) 12-22 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Christopher Alden
I puritani (Bellini) 14-26 huhjoht: Michele Mariotti; ohj: Fabio Ceresa
Hansel e Gretel (Humperdinck) 6-10 toujoht: Pinchas Steinberg; ohj: Vittorio Borrelli
Faust (Gounod) 3-12 kesjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 9-23 heiohj: Vittorio Borrelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-24 heijoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Vittorio Borrelli
La traviata (Verdi) 11-25 heijoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Laurent Pelly
Norma (Bellini) 12-26 heijoht: Roberto Abbado; ohj: Alberto Fassini, Vittorio Borrelli
Treviso, Teatro Comunale  / 
La sonnambula (Bellini) 1-5 lokjoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessandro Londei
Il trovatore (Verdi) 19-23 marjoht: Marco Boemi; ohj: Francesco Esposito
Il turco in Italia (Rossini) 28 tam-1 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Federico Bertolani
Trieste, Teatro Verdi  / 
Il re pastore (Mozart) 24 lok-2 marjoht: Francesco Lanzillotta
Venezia, La Fenice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 22 mar-6 joujoht: Myung Whun Chung; ohj: Andrea De Rosa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 tamjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 tamohj: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tam-19 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Bepi Morassi
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 hel-4 lokjoht: Omer Meir Wellber / Gaetano d'Espinosa / Riccardo Frizza; ohj: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 maajoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 tou-6 kesjoht: Gaetano d'Espinosa
Juditha Triumphans (Vivaldi) 19-27 kesjoht: Stefano Montanari; ohj: Elena Barbalich
La scala di seta (Rossini) 20-28 kesohj: Bepi Morassi
Otello (Verdi) 7-12 heiohj: Francesco Micheli
Tosca (Puccini) 28 elo-2 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 12-26 syyohj: Ezio Dara
Il medico dei pazzi (Battistelli) 6-13 lokjoht: Diego Matheuz; ohj: Andrea De Rosa
Die Zauberflöte (Mozart) 20-31 lokjoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Micheletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-21 joujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Guglielmo Ferro
La traviata (Verdi) 25 tam-1 heljoht: Marco Boemi; ohj: Henning Brockhaus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8-15 huhjoht: Jader Bignamini; ohj: Renato Zanella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-19 huhjoht: Stefano Montanari; ohj: Pier Francesco Maestrini
Il flauto magico (Mozart) 8-15 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Mariano Furlani