2014/15 > Hollanti 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Hollanti

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska
Iso-Britannia

Hollanti
 
Saksa
Belgia Luxemburg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Il barbiere di Siviglia (concert) (Rossini) 14 elojoht: Antonino Fogliani
Mazeppa (concert) (Tchaikovsky,P) 13 syyjoht: Alexander Vedernikov
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 20 syyjoht: René Jacobs
Zaïs (concert) (Rameau) 15 marjoht: Christophe Rousset
Das Floss der Medusa (concert) (Henze) 22 marjoht: Markus Stenz
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 24 tamjoht: Leonardo García Alarcón
Rigoletto (concert) (Verdi) 14 maajoht: James Gaffigan
Giulio Cesare in Egitto (concert) (Handel) 12 huhjoht: Michael Chance
La fida ninfa (Vivaldi) 18 huhjoht: Andrea Marcon
Semele (concert) (Handel) 10 toujoht: Ivor Bolton
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Die stumme Serenade (Korngold) 2-10 elojoht: Etienne Siebens; ohj: Marc Krone
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-18 tamjoht: Richard Egarr; ohj: Alexander Oliver
Amsterdam, De Nationale Opera (was De Nederlandse Opera)  / 
L'orfeo (Monteverdi) 3-6 syyjoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Sasha Waltz
Gurre-Lieder (Schoenberg,A) 7-23 syyjoht: Marc Albrecht; ohj: Pierre Audi
L'étoile (Chabrier) 4-26 lokjoht: Patrick Fournillier; ohj: Laurent Pelly
Lohengrin (Wagner) 10-29 marjoht: Marc Albrecht; ohj: Pierre Audi
La bohème (Puccini) 4-30 joujoht: Renato Palumbo; ohj: Benedict Andrews
Il viaggio a Reims (Rossini) 20 tam-8 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Damiano Michieletto
Reimsreisje (Rossini) 30 tam-1 heljoht: Aldert Vermeulen; ohj: Marcel Sijm
Tamerlano (Handel) 24-28 heljoht: Christophe Rousset; ohj: Pierre Audi
Alcina (Handel) 25 hel-1 maajoht: Christophe Rousset; ohj: Pierre Audi
Die Zauberflote (Mozart) 4-27 maajoht: Marc Albrecht / Gergely Madaras; ohj: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 3-28 huhjoht: Marc Albrecht; ohj: Andrea Breth
Benvenuto Cellini (Berlioz) 9-31 toujoht: Mark Elder; ohj: Terry Gilliam, Leah Hausman
Lulu (Berg) 1-28 kesjoht: Fabio Luisi; ohj: William Kentridge, Luc de Wit
Der Rosenkavalier (Strauss) 5-30 syyjoht: Marc Albrecht; ohj: Jan Philipp Gloger
Il trovatore (Verdi) 8 lok-1 marjoht: Maurizio Benini; ohj: Alex Ollé
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-29 marjoht: Stéphane Denève; ohj: Robert Carsen
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 25-29 marohj: Ted Huffman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-29 joujoht: Marc Albrecht; ohj: Lotte de Beer
Ariodante (Handel) 17 tam-3 heljoht: Andrea Marcon; ohj: Richard Jones
Khovanshchina (Musorgsky) 27 hel-20 maajoht: Ingo Metzmacher; ohj: Christof Loy
Only the sound remains (Saariaho) 15-29 maajoht: André de Ridder; ohj: Peter Sellars
Roméo et Juliette (Berlioz) 15 huh-1 toujoht: Kazushi Ono
Don Giovanni (Mozart) 7-29 toujoht: Marc Albrecht; ohj: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 kes-3 heijoht: Mariss Jansons; ohj: Stefan Herheim
Theatre of the World (Andriessen) 11-19 kesjoht: Reinbert de Leeuw; ohj: Pierre Audi
Den Haag, Opera2day  / 
Médée (Cherubini) 28 lokjoht: Hernán Schvartzman; ohj: Serge van Veggel
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 5-7 syyjoht: Jeroen Sleyfer; ohj: Marcel Sijm
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 23-25 tamjoht: Benjamin Lévy; ohj: Tim Nelson
Orphée et Eurydice (Gluck) 1-3 toujoht: Roger Hamilton; ohj: Floris Visser
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 30 syyjoht: Ed Spanjaard; ohj: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 14-16 marjoht: Ivan Meylemans; ohj: Daniel van Klaveren, Miranda van Kralingen
Cenerentola (Rossini) 16 toujoht: Per-Otto Johansson; ohj: Sybrand van de Werf
Akhnaten (Glass) 24-27 kesjoht: Jurjen Hempel