2014/15 > Puola 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Die Zauberflote (Mozart) 19 jou-20 kesjoht: Michał Klauza; ohj: Jarosław Marszewski
Baron cyganski (Strauss,J) 30 joujoht: Piotr Wójtewicz
La traviata (Verdi) 21-28 maajoht: Michał Klauza; ohj: Roberto Skolmowski
Carmen (Bizet) 25 syy-29 marjoht: Michał Klauza; ohj: Beata Redo-Dobber
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20 syy-22 toujoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Die Zauberflote (Mozart) 3-5 lokjoht: Dirk Vermeulen; ohj: Matthias Remus
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 23 lok-22 kesjoht: Piotr Wajrak; ohj: Wojciech Adamczyk
Manru (Paderewski) 5-6 marjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 8-9 marjoht: Maciej Figas; ohj: Bodo Igesz
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 joujoht: Piotr Wajrak; ohj: Krzysztof Nazar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 10 tam-29 toujoht: Piotr Wajrak; ohj: Janina Niesobska
Rigoletto (Verdi) 18 tam-14 kesjoht: Maciej Figas; ohj: Natalia Babińska
Grafin Mariza (Kalman,E) 31 tam-4 heljoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Jas i Malgosia (Humperdinck) 14-15 heljoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Cezary Domagała
Madama Butterfly (Puccini) 28 hel-3 maajoht: Maciej Figas; ohj: Marianne Berglof
La boheme (Puccini) 2-14 maajoht: Andrzej Knap; ohj: Maciej Prus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 maajoht: Włodzimierz Szymański; ohj: Sławomir Żerdzicki
Carmen (Bizet) 28 maa-1 huhjoht: Maciej Figas; ohj: Bodo Igesz
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 huh-9 kesjoht: Michał Klauza; ohj: Maciej Prus
Otello (Verdi) 6 toujoht: Martynas Staskus; ohj: Eimuntas Nekrošius
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 9-20 syy
Nabucco (Verdi) 25-29 syy
La traviata (Verdi) 2-4 lok
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-11 lok
Bytom, Opera Śląska / Silesian Opera Bytom  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 syy-21 joujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Bert Bijnen
Baron cyganski (Strauss,J) 30 syy-6 huhjoht: Krzysztof Dziewięcki; ohj: Henryk Konwiński
Cyganeria (Puccini) 4 lok
Cyrulik sewilski (Rossini) 14 lok
Aida (Verdi) 25 lok
Nabucco (Verdi) 26 lok-17 toujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 5 mar-14 joujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Wiesław Ochman
Carmen (Bizet) 14 mar-16 toujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Wiesław Ochman
Tosca (Puccini) 30 mar-29 maajoht: Tadeusz Serafin; ohj: Tadeusz Bradecki
Straszny dwor (Moniuszko) 27 joujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Wiesław Ochman
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 1 tamjoht: Tadeusz Serafin; ohj: Henryk Konwiński
Madama Butterfly (Puccini) 18 tam-28 maajoht: Piotr Warzecha; ohj: Henryk Konwiński
La traviata (Verdi) 31 tamjoht: Tadeusz Serafin; ohj: Wiesław Ochman
Tannhauser (Wagner) 21 hel-15 maajoht: Tadeusz Serafin; ohj: Laco Adamik
Orfeusz i Eurydyka (Gluck) 28 huhjoht: Krzysztof Dziewięcki; ohj: Henryk Konwiński
Manru (Paderewski) 9 tou-9 kes
Wesola wdowka (Lehar) 24 toujoht: Tadeusz Serafin; ohj: Henryk Konwiński
Halka (Moniuszko) 16 kes
Manru (Paderewski) 19 syy
Orfeusz i Eurydyka (Gluck) 4-25 lok
Halka (Moniuszko) 11 lok
Nabucco (Verdi) 30 lok
Straszny dwor (Moniuszko) 31 lok
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 19 syy-13 toujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Maria (Statkowski) 4-5 lokjoht: Sylwia Anna Janiak / Jakub Kontz; ohj: Michael Gieleta
Cosi fan tutte (Mozart) 17 lok-15 heljoht: Friedrich Haider; ohj: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 21 mar-25 tamjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 mar-2 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Traviata (Verdi) 11-14 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Karolina Sofulak
Die Zauberflote (Mozart) 14-22 maajoht: Noam Zur; ohj: Marek Weiss
Otello (Verdi) 25 huh-7 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 20-21 kesohj: Janusz Wiśniewski
Eros and Psyche (Rozycki) 12-16 syy
La traviata (Verdi) 3-4 lok
Tosca (Puccini) 24-28 lok
Cosi fan tutte (Mozart) 27-29 mar
Krakow, Opera Krakowska  / 
Mefistofele (Boito) 25 syy-24 toujoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Tomasz Konina
La cenerentola (Rossini) 4 lok-10 heljoht: Sebastian Perłowski; ohj: Giorgio Madia
Rigoletto (Verdi) 12-14 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Henryk Baranowski
Orpheus and Eurydice (Gluck) 17-18 lokjoht: Jan Jazownik; ohj: Giorgio Madia
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 14 mar-19 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 21-23 marjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Krzysztof Nazar
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 28 mar-25 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12 jou-3 toujoht: Michał Klauza / Andrzej Straszyński; ohj: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 3-25 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-20 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Janusz Józefowicz
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 tam-1 helohj: Michał Znaniecki
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-15 heljoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Henryk Baranowski
La belle Helene (Offenbach) 27 hel-8 kesjoht: Piotr Wajrak; ohj: Rudolf Zioło
Halka (Moniuszko) 13-15 maajoht: Warcisław Kunc; ohj: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20-22 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Włodzimierz Nurkowski
The Troubadour (Verdi) 27-29 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 14-15 kes
Carmina Burana (Orff) 21-23 kes
Traviata (Verdi) 1-2 hei
Orpheus and Eurydice (Gluck) 4-5 hei
La belle Helene (Offenbach) 18 hei
La belle Helene (Offenbach) 11-13 syy
La boheme (Puccini) 25 syy-4 lok
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 lok
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-18 lok
La cenerentola (Rossini) 24-27 lok
Krol Roger (Szymanowski) 13-17 mar
Carmen (Bizet) 20-22 mar
La traviata (Verdi) 12-13 jou
Straszny Dwor (Moniuszko) 18-27 jou
Lodz, Teatr Wielki Łódź  / 
Tosca (Puccini) 8 lok-6 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Straszny dwor (Moniuszko) 17 lok-12 kesjoht: Piotr Wajrak; ohj: Krystyna Janda
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 lok-21 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Natalia Babińska
Nabucco (Verdi) 30 lok-27 maajoht: Ruben Silva; ohj: Marek Okopiński
Carmen (Bizet) 5 marjoht: Bassem Akiki; ohj: Laco Adamik
Trubadur (Verdi) 22 mar-8 heljoht: Eraldo Salmieri; ohj: Laco Adamik
Traviata (Verdi) 4 jou-11 maajoht: Tadeusz Wojciechowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Maria Stuarda (Donizetti) 13 joujoht: Ruben Silva; ohj: Dieter Kaegi
Madama Butterfly (Puccini) 16 tam-12 huhjoht: Tadeusz Kozłowski / Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska
Der fliegende Hollander (Wagner) 24-27 tamjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Herbert Adler
Boheme (Puccini) 31 tamjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 maa-18 kesjoht: Bassem Akiki; ohj: Tomasz Konina
Anna Bolena (Donizetti) 16 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska
Straszny dwor (Moniuszko) 23 syy-23 lokjoht: Piotr Wajrak; ohj: Krystyna Janda
Traviata (Verdi) 2 lokjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (Puccini) 7 lok
Il trovatore (Verdi) 14 lok
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 lok-29 mar
Nabucco (Verdi) 4 mar
Der fliegende Hollander (Wagner) 8-10 mar
Don Giovanni (Mozart) 21-24 mar
Poznan, Teatr Wielki Poznan  / 
Carmen (Bizet) 19 syy-7 kesjoht: Bassem Akiki; ohj: Denis Krief
Straszny dwor (Moniuszko) 28 syy-4 maajoht: Maciej Wieloch; ohj: Emil Wesołowski
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 3-11 lokjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Piotr Kruszczyński
Nabucco (Verdi) 10 lok-24 heljoht: Massimiliano Caldi; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
L'enfant et les sortileges (Ravel) 25 lok-29 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Ran Arthur Braun
The Nightingale (Stravinsky) 25 lok-29 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Ran Arthur Braun
Traviata (Verdi) 5 mar-19 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Angel of the Odd (Coli) 9 mar-17 maajoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Tamerlano (Handel) 14-15 marjoht: Alexis Kossenko
Aida (Verdi) 28 mar-28 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Jas i Malgosia (Humperdinck) 4 jou-12 tou
Cyganeria (Puccini) 7-11 joujoht: Gabriel Chmura; ohj: Ran Arthur Braun
Wesele Figara (Mozart) 13 jou-17 huhjoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 11 tamjoht: Gabriel Chmura; ohj: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Cyberiada (Meyer,K) 14 tamjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Ran Arthur Braun
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 tam-31 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Leszek Mądzik
Pagliacci (Leoncavallo) 31 tam-31 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Krzysztof Cicheński
Don Giovanni (Mozart) 19 hel-18 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Pippo Delbono
Madama Butterfly (Puccini) 27 hel-13 kesohj: Marek Weiss-Grzesiński
Space Opera (Nowak) 14 maa-22 huhjoht: Marek Moś; ohj: Ewelina Pietrowiak
Parsifal (Wagner) 20-22 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm
Cosi fan tutte (Mozart) 10 huh-5 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: Grzegorz Jarzyna
Tosca (Puccini) 17 tou-23 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 29 tou-6 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Maciej Prus
Halka (Moniuszko) 9 lok-17 jou
La traviata (Verdi) 16 lok-12 jou
Mikolajek i inne chlopaki (Mateja) 21-23 lok
Carmen (Bizet) 7-8 mar
The Angel of the Odd (Coli) 13 mar-3 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Don Giovanni (Mozart) 21 mar
Nabucco (Verdi) 22-24 mar
Hansel und Gretel (Humperdinck) 27-28 mar
Bastien et Bastienne (Mozart) 9 jou-12 maa
Aida (Verdi) 10 tam-29 toujoht: Walter E Gugerbauer; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Parsifal (Wagner) 16 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 lok-26 huhjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Pia Partum
Napoj milosny (Donizetti) 7 mar-11 tamjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Jitka Stokalska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 29 mar-8 heljoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 13 jou-29 maajoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Olga Iwanowa
Hrabina Marica (Kalman,E) 31 jou-15 maajoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Natalia Babińska
Warszawa, Polish National Opera  / 
The Merchant of Venice (Tchaikowsky) 24-30 lokjoht: Lionel Friend; ohj: Keith Warner
Nabucco (Verdi) 2 mar-5 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Marek Weiss
Lohengrin (Wagner) 19-28 joujoht: Stefan Soltesz; ohj: Antony McDonald, Helen Cooper
Oniegin (Tchaikovsky,P) 11-23 tamjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Mariusz Treliński
Orfeusz i Eurydyka (Gluck) 25-27 tamjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Mariusz Treliński
Madame Butterfly (Puccini) 6 hel-15 toujoht: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Treliński
Maria Stuarda (Donizetti) 20-28 heljoht: Andriy Yurkevych; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 5-8 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Gilbert Deflo
Traviata (Verdi) 19-22 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Mariusz Treliński
Straszny Dwor (Moniuszko) 3-29 huhjoht: Jakub Chrenowicz; ohj: Mikołaj Grabowski
Halka (Moniuszko) 10-12 huhjoht: José Maria Florêncio; ohj: Natalia Korczakowska
Powder Her Face (Ades) 9-19 toujoht: Alejo Pérez / Bassem Akiki; ohj: Mariusz Treliński
Voyager (Kupczak) 22-24 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Borczuch
Requiem for an Icon (Glowacka) 22-24 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Borczuch
Guillaume Tell (Rossini) 21-30 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: David Pountney
Aida (Verdi) 18 syy-28 toujoht: Patrick Fournillier; ohj: Roberto Laganà Manoli
Cud mniemany (Stefani) 19 syy-5 huhjoht: NN; ohj: Jarosław Kilian
Madama Butterfly (Puccini) 20 syy-6 joujoht: Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Treliński
Powder her face (Ades) 13-15 lokjoht: Alejo Pérez; ohj: Mariusz Treliński
The Haunted Manor (Moniuszko) 8 mar-12 toujoht: Andriy Yurkevych / Ewa Strusińska; ohj: David Pountney
Rigoletto (Verdi) 11-29 joujoht: Carlo Montanaro; ohj: Gilbert Deflo
La clemenza di Tito (Mozart) 16-26 tamjoht: Wojciech Rajski; ohj: Ivo van Hove
Bluebeard's Castle (Bartok) 14-18 heljoht: Bassem Akiki; ohj: Mariusz Treliński
Iolanta (Tchaikovsky,P) 14-18 heljoht: Bassem Akiki; ohj: Mariusz Treliński
Der fliegende Hollander (Wagner) 26 hel-1 maajoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Mariusz Treliński
Salome (Strauss) 22 maa-30 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Mariusz Treliński
La Voix humaine (Poulenc) 16-30 huh
Nabucco (Verdi) 4-17 toujoht: Andriy Yurkevych; ohj: Marek Weiss
Maria Stuarda (Donizetti) 21-29 toujoht: Andriy Yurkevych; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Tristan und Isolde (Wagner) 12-18 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Mariusz Treliński
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Agrippina (Handel) 6-14 syyjoht: Lilianna Stawarz; ohj: Natalia Kozłowska
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 19-21 syyjoht: Tadeusz Karolak; ohj: Lesław Piecka
Imeneo (concert) (Handel) 4 lok
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 10-11 lokjoht: Ruben Silva; ohj: Ewelina Pietrowiak
La cenerentola (Rossini) 14-15 marjoht: Zbigniew Graca; ohj: Jitka Stokalska
Gianni Schicchi (Puccini) 20-21 marjoht: Rafał Kłoczko; ohj: Natalia Kozłowska
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 marjoht: Sławomir A Wróblewski; ohj: Małgorzata Kaczmarska
La serva padrona (Pergolesi) 4-5 joujoht: Krzysztofa Garstka; ohj: Aneta Groszyńska
Imeno (Handel) 12-13 joujoht: Władysław Kłosiewicz; ohj: Ryszard Peryt
Zamek na Czorsztynie (Kurpinski) 19-20 joujoht: Paweł Kapuła; ohj: Błażej Peszek
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-14 kes
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 19-20 kes
Zaide (Mozart) 25 kes
Die Zauberflote (Mozart) 27-28 kes
Lo sposo deluso (Mozart) 30 kes
Der Schauspieldirektor (Mozart) 30 kes
L'oca del Cairo (Mozart) 30 kes
Idomeneo (Mozart) 4 hei
La finta giardiniera (Mozart) 7 hei
Don Giovanni (Mozart) 10-11 hei
Ascanio in Alba (Mozart) 14 hei
La clemenza di Tito (Mozart) 16 hei
Cosi fan tutte (Mozart) 18-19 hei
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Rigoletto (Verdi) 5 syy-13 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Samson et Dalila (Saint-Saens) 17 syy-12 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 syy-25 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Hans-Peter Lehmann
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 syy-22 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Anette Leistenschneider
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 syy-17 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
La traviata (Verdi) 21 syy-15 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Adam Frontczak
Alice in Wonderland (Chauls) 23 syy-31 maajoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Cosi fan tutte (Mozart) 24 syy-15 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Michał Znaniecki
Parsifal (Wagner) 27 syy-25 maajoht: Tomasz Szreder; ohj: Georg Rootering
Angels in America (Eotvos) 3-4 lokjoht: Peter Eötvös; ohj: András Almási-Tóth
Paradise Lost (Penderecki) 5 lok-21 heljoht: Tomasz Szreder; ohj: Waldemar Zawodzinski
The Trap (Krauze) 9 lok-24 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 14 lok-1 kesjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Boris Godunov (Musorgsky) 15 lok-16 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 16 lok-7 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
La boheme (Puccini) 17 lok-8 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 18 lok-27 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 lok-6 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Marek Weiss
Giovanna d'Arco (Verdi) 22 lok-12 huh
The Haunted Manor (Moniuszko) 25 lok-10 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Lado Adamic
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 lok-14 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 lok-20 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Igor Przegrodzki
Carmen (Bizet) 4 mar-24 tou
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 mar-28 tou
Pagliacci (Leoncavallo) 9 mar-28 tou
Otello (Verdi) 12 mar-23 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Falstaff (Verdi) 14 mar-29 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Halka (Moniuszko) 15 mar-17 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
Die Zauberflote (Mozart) 26 mar-16 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Anna Długołęcka
Der Rosenkavalier (Strauss) 13 jou-9 toujoht: Ewa Michnik
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 jou-6 tamjoht: Ewa Michnik; ohj: Helena Kaut-Howson
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 7 hel-29 huhjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Yury Alexandrov
Krol Roger (Szymanowski) 13 hel-11 huh
Der fliegende Hollander (Wagner) 19-21 kesjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Halka (Moniuszko) 11 syy-28 lok
Krol Roger (Szymanowski) 12 syy-20 mar
The Trap (Krauze) 13 syy
Boris Godunov (Musorgsky) 17 syy
Chopin (Orefice) 18 syy-25 mar
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 syy-27 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 syy-22 mar
Nabucco (Verdi) 25 syy-28 mar
Der Zauberflote (Mozart) 26 syy-31 lok
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 syy-31 jou
Les Contes d'hoffmann (Offenbach) 1 lok-29 mar
Carmen (Bizet) 3 lok-26 mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 lok-21 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 11 lok-9 jou
Samson et Dalila (Saint-Saens) 14 lok
La boheme (Puccini) 15 lok-2 jou
Falstaff (Verdi) 16 lok-18 mar
Traviata (Verdi) 17 lok-14 mar
Otello (Verdi) 22 lok-4 jou
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 lok-19 mar
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 lok
Giovanna d'Arco (Verdi) 25 lok
Cosi fan tutte (Mozart) 27 lok-3 jou
Rigoletto (Verdi) 29 lok
Parsifal (Wagner) 4 mar