2014/15 > Puola 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Die Zauberflote (Mozart) 19 jou-22 hel
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20-23 syyjoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Die Zauberflote (Mozart) 3-5 lokjoht: Dirk Vermeulen; ohj: Matthias Remus
Rigoletto (Verdi) 18 lok-20 tamjoht: Maciej Figas; ohj: Natalia Babińska
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 23-26 lokjoht: Piotr Wajrak; ohj: Wojciech Adamczyk
Manru (Paderewski) 5-6 marjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 8-9 marjoht: Simca Heled; ohj: Bodo Igesz
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 27 mar-13 tamjoht: Maciej Figas; ohj: Janina Niesobska
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 joujoht: Iwona Sowińska; ohj: Krzysztof Nazar
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 tamjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Bytom, Opera Śląska / Silesian Opera Bytom  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 syy-21 jouohj: Bert Bijnen
Baron cygański (Strauss,J) 30 syy-28 jou
Cyganeria (Puccini) 4 lok
Cyrulik sewilski (Rossini) 14 lok
Aida (Verdi) 25 lok
Nabucco (Verdi) 26 lok-13 jou
Don Giovanni (Mozart) 5 mar-14 jou
Carmen (Bizet) 14 mar
La traviata (Verdi) 16 mar
Tosca (Puccini) 30 mar
Straszny dwór (Moniuszko) 27 jou
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 1 tam
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 19-21 syyjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Maria (Statkowski) 4-5 lokjoht: Sylwia Anna Janiak / Jakub Kontz; ohj: Michael Gieleta
Così fan tutte (Mozart) 17-19 lokjoht: Friedrich Haider; ohj: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 21-23 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 mar-2 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 11-14 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Karolina Sofulak
Krakow, Opera Krakowska  / 
Mefistofele (Boito) 25-30 syyjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Tomasz Konina
La cenerentola (Rossini) 4 lok-8 heljoht: Sebastian Perłowski; ohj: Giorgio Madia
Rigoletto (Verdi) 12-14 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Henryk Baranowski
Orpheus and Eurydice (Gluck) 17-18 lokjoht: Jan Jazownik; ohj: Giorgio Madia
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 lokjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 14-16 marjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 21-23 marjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Krzysztof Nazar
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 28-30 marjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 joujoht: Michał Klauza; ohj: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 3-25 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-18 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Janusz Józefowicz
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 tam-1 helohj: Michał Znaniecki
Le nozze di Figaro (Mozart) 27-28 heljoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Lodz, Teatr Wielki  / 
Tosca (Puccini) 8 lokjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Straszny dwór (Moniuszko) 17 lok-10 joujoht: Piotr Wajrak; ohj: Krystyna Janda
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25-26 lokjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Natalia Babińska
Nabucco (Verdi) 30 lokjoht: Ruben Silva; ohj: Marek Okopiński
Carmen (Bizet) 5 marjoht: Bassem Akiki; ohj: Laco Adamik
Trubadúr (Verdi) 22-25 marjoht: Eraldo Salmieri
La traviata (Verdi) 4 joujoht: Tadeusz Wojciechowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Maria Stuarda (Donizetti) 13 joujoht: Ruben Silva; ohj: Dieter Kaegi
Poznan, Teatr Wielki  / 
Carmen (Bizet) 19 syy-7 kesjoht: Bassem Akiki; ohj: Denis Krief
Straszny dwór (Moniuszko) 28 syy-4 maajoht: Maciej Wieloch; ohj: Emil Wesołowski
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 3-11 lokjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Piotr Kruszczyński
Nabucco (Verdi) 10 lok-24 heljoht: Massimiliano Caldi; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 25 lok-29 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Ran Arthur Braun
The Nightingale (Stravinsky) 25 lok-29 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Ran Arthur Braun
La traviata (Verdi) 5 mar-19 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Angel of the Odd (Coli) 9 mar-17 maajoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Tamerlano (Handel) 14-15 marjoht: Alexis Kossenko
Aida (Verdi) 28 mar-28 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 4 jou-12 tou
Cyganeria (Puccini) 7-11 joujoht: Gabriel Chmura; ohj: Ran Arthur Braun
Wesele Figara (Mozart) 13 jou-17 huhjoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 11 tamjoht: Gabriel Chmura; ohj: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Cyberiada (Meyer,K) 14 tamjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Ran Arthur Braun
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 tam-31 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Leszek Mądzik
Pagliacci (Leoncavallo) 31 tam-31 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Krzysztof Cicheński
Don Giovanni (Mozart) 19 hel-18 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Pippo Delbono
Madama Butterfly (Puccini) 27 hel-13 kesohj: Marek Weiss-Grzesiński
Space Opera (Nowak) 14 maa-22 huhjoht: Marek Moś; ohj: Ewelina Pietrowiak
Parsifal (Wagner) 20-22 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm
Così fan tutte (Mozart) 10 huh-5 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: Grzegorz Jarzyna
Tosca (Puccini) 17 tou-23 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 29 tou-6 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Maciej Prus
Mikołajek i inne chłopaki (Mateja) 6 kesohj: Regina Lissowska
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10-11 lokjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Pia Partum
Napój miłosny (Donizetti) 7 mar-11 tamjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Jitka Stokalska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 29 mar-8 heljoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 13 jou-29 maajoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Olga Iwanowa
Hrabina Marica (Kálmán) 31 jou-15 maajoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Natalia Babińska
Warszawa, Polish National Opera  / 
The Merchant of Venice (Tchaikowsky) 24-30 lokjoht: Lionel Friend; ohj: Keith Warner
Nabucco (Verdi) 2 mar-5 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Marek Weiss
Lohengrin (Wagner) 19-28 joujoht: Stefan Soltesz; ohj: Antony McDonald, Helen Cooper
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky,P) 11-23 tamjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Mariusz Trelinski
Orfeusz i Eurydyka (Gluck) 25-27 tamjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Mariusz Trelinski
Madame Butterfly (Puccini) 6 hel-15 toujoht: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Trelinski
Maria Stuarda (Donizetti) 20-28 heljoht: Andriy Yurkevych; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 5-8 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Gilbert Deflo
La traviata (Verdi) 19-22 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Mariusz Trelinski
Straszny dwór (Moniuszko) 3-29 huhjoht: Jakub Chrenowicz; ohj: Mikołaj Grabowski
Halka (Moniuszko) 10-12 huhjoht: José Maria Florêncio; ohj: Natalia Korczakowska
Powder her face (Adès) 9-19 toujoht: Alejo Pérez / Bassem Akiki; ohj: Mariusz Trelinski
Voyager (Kupczak) 22-24 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Borczuch
Requiem for an Icon (Głowacka) 22-24 toujoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Borczuch
Guillaume Tell (Rossini) 21-30 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: David Pountney
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Agrippina (Handel) 6-14 syyjoht: Lilianna Stawarz; ohj: Natalia Kozłowska
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 19-21 syyjoht: Tadeusz Karolak; ohj: Lesław Piecka
Imeno (concert) (Handel) 4 lok
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-11 lokjoht: Ruben Silva; ohj: Ewelina Pietrowiak
La cenerentola (Rossini) 14-15 marjoht: Zbigniew Graca; ohj: Jitka Stokalska
Gianni Schicchi (Puccini) 20-21 marjoht: Rafał Kłoczko; ohj: Natalia Kozłowska
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 marjoht: Sławomir A Wróblewski; ohj: Małgorzata Kaczmarska
La serva padrona (Pergolesi) 4-5 joujoht: Krzysztofa Garstka; ohj: Aneta Groszyńska
Imeno (Handel) 12-13 joujoht: Władysław Kłosiewicz; ohj: Ryszard Peryt
Zamek na Czorsztynie (Kurpiński) 19-20 joujoht: Paweł Kapuła; ohj: Błażej Peszek
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Rigoletto (Verdi) 5 syy-13 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 17 syy-12 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 syy-25 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Hans-Peter Lehmann
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 syy-22 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Anette Leistenschneider
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 syy-17 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
La traviata (Verdi) 21 syy-15 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Adam Frontczak
Alice in Wonderland (Chauls) 23 syy-31 maajoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Così fan tutte (Mozart) 24 syy-15 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Michał Znaniecki
Parsifal (Wagner) 27 syy-25 maajoht: Tomasz Szreder; ohj: Georg Rootering
Angels in America (Eötvös) 3-4 lokjoht: Peter Eötvös; ohj: András Almási-Tóth
Paradise Lost (Penderecki) 5 lok-21 heljoht: Tomasz Szreder; ohj: Waldemar Zawodzinski
The Trap (Krauze) 9 lok-24 huhjoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 14 lok-1 kesjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Boris Godunov (Musorgsky) 15 lok-16 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 16 lok-7 tou
La bohème (Puccini) 17 lok-8 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 18 lok-27 tou
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 lok-6 tou
Giovanna d'Arco (Verdi) 22 lok-12 huh
The Haunted Manor (Moniuszko) 25 lok-10 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Lado Adamic
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 lok-14 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 lok-20 toujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Igor Przegrodzki
Carmen (Bizet) 4 mar-24 tou
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 mar-28 tou
Pagliacci (Leoncavallo) 9 mar-28 tou
Otello (Verdi) 12 mar-23 huhjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Falstaff (Verdi) 14 mar-29 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Halka (Moniuszko) 15 mar-17 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
Die Zauberflote (Mozart) 26 mar-16 huhjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Anna Długołęcka
Der Rosenkavalier (Strauss) 13 jou-9 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 jou-6 tamjoht: Ewa Michnik; ohj: Helena Kaut-Howson
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 7 hel-29 huh
Król Roger (Szymanowski) 13 hel-11 huh
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 kesjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński