2014/15 > Venäjä 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Venäjä

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Suomi
Viro
Latvia
Valko-Venäjä

Venäjä
 
Yhdysvallat
Ukraina
Georgia
Azerbaizan
Kazakstan Japani

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 5-6 syy
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
Faust (Gounod) 10 syyjoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Ekatarina Vassileva
Mr X (Kálmán) 12 syyjoht: Vyacheslav Gubanov
Silvia (Kálmán) 18 syyjoht: Vyacheslav Gubanov
Tosca (Puccini) 20 syyjoht: Evgeny Volynskiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 syyjoht: Evgeny Volynskiy
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syyjoht: Roman Kaloshin
Ruslan and Ludmilla (Glinka) 1 lok
Grafin Maritza (Kálmán) 3 lok
La traviata (Verdi) 9 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 11 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 17 lok
Il trovatore (Verdi) 23 lokohj: Alexander Lebedev
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Satyagraha (Glass) 16 syy-21 mar
Madama Butterfly (Puccini) 19 syy-14 lok
La traviata (Verdi) 20 syy-2 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 syy-28 mar
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 syy-25 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 30 syy
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 4 lok
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 7 lok-18 mar
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 9 lok
Boris Godunov (Musorgsky) 11 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 lok
Le comte Ory (Rossini) 28 lok
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 30 lok
Otello (Verdi) 4-11 mar
La bohème (Puccini) 7 mar
Prince Igor (Borodin) 13 mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 mar
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20-21 syy
The Pearl Fishers (Bizet) 27 syyjoht: Marco Boemi; ohj: Vernon Mound
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 lokjoht: Marco Boemi; ohj: Yury Alexandrov
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Aida (Verdi) 14 syyjoht: Anatoliy Chepurnoy; ohj: Andrejs Žagars
Prince Igor (Borodin) 15 lokjoht: Anatoliy Chepurnoy; ohj: Yuliana Malkhasyants
Madama Butterfly (Puccini) 22 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Gennadiy Malkhasyants
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Aleksandr Fedorov
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Semyon Kotko (concert) (Prokofiev) 11 syyjoht: Valery Polyansky
Boris Godunov (Musorgsky) 14-17 syyjoht: Pavel Sorokin / Alexander Polianichko; ohj: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 18 syy-14 marjoht: Alexander Polianichko / Alexander Soloviev; ohj: Dmitri Tcherniakov
Orleanskaya Deva (concert) (Tchaikovsky,P) 26-28 syyjoht: Tugan Sokhiev
La traviata (Verdi) 2 lok-25 joujoht: Pavel Klinichev; ohj: Francesca Zambello
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 7-10 lokjoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 11 lok-19 marjoht: Alexei Bogorad; ohj: Julia Pevzner
Così fan tutte (Mozart) 15-19 lokjoht: Alexander Soloviev; ohj: Floris Visser
La sonnambula (Bellini) 24-26 lokjoht: Pavel Klinichev / Alexander Soloviev; ohj: Pier Luigi Pizzi
Don Carlos (Verdi) 31 lok-3 marjoht: Robert Treviño; ohj: Adrian Noble
La bohème (Puccini) 4-5 marohj: Federik Mirdita
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 28 mar-31 jou
Rigoletto (Verdi) 14-21 joujoht: Evelino Pidò; ohj: Robert Carsen
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
The Three Pintos (Weber) 22-24 elojoht: Gennady Rozhdestvensky / Alexei Vereshchagin; ohj: Mikhail Kislyarov
La Voix humaine (Poulenc) 27 elo-26 lok
The Diary of a Madman (Butsko) 27 elo-26 lok
The Prodigal Son (Britten) 29 elo-30 lok
Mavra (Stravinsky) 29 elo-30 lok
Strider (Kobekin) 3-4 syy
Poor Folk (Sedelnikov) 16-22 syy
Leonora (Beethoven) 10-12 lok
Nos (Shostakovich) 15 lok
Pinocchio (Valtinoni) 17-18 lok
I quatro rusteghi (Wolf-Ferrari) 21-24 lok
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19-23 syyjoht: Yaroslav Tkalenko; ohj: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 9 elo
La belle Hélène (Offenbach) 3-11 lok
Mavra (Stravinsky) 14 lok
Le Rossignol (Stravinsky) 14 lok
Concert (Wagner) 16-19 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 23-26 lokjoht: Kirill Tikhonov; ohj: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 31 lok-2 mar
Un ballo in maschera (Verdi) 13-16 mar
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 21-23 mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 19-28 jou
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 elo-7 jou
The Turn of the Screw (Britten) 27-28 elo
La traviata (Verdi) 4 syy-8 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 syy-16 lok
Operetta anthology (Strauss,J) 10 syy-9 jou
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 syy
Il trovatore (Verdi) 16 syy
Rigoletto (Verdi) 19 syy
Lohengrin (Wagner) 22 syy
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 syy
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-9 lok
Nabucco (Verdi) 19 lok
Prince Igor (Borodin) 21 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 lok
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 25 lok
Boris Godunov (Musorgsky) 26 lok
Dido and Aeneas (Purcell) 29 lok
Norma (Bellini) 31 lok
Tristan und Isolde (Wagner) 2 mar
Aleko (Rakhmaninov) 9 mar
Salome (concert) (Strauss) 11 mar
Aida (concert) (Verdi) 18 mar
Roméo et Juliette (Gounod) 29 mar-3 jou
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6-7 jou
La cenerentola (Rossini) 10 jou
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 11 jou
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 11 jou
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Aida (Verdi) 12-14 syy
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 20 syy-30 lok
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 syy
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 lok
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12 lok
The Demon (Rubinstein) 15 lok
Don Giovanni (Mozart) 18-22 lok
Carmen (Bizet) 19 lok
La traviata (Verdi) 20 lok
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 lok
Tosca (Puccini) 24 lok
Die Zauberflöte (Mozart) 25-26 lok
Medea (Cherubini) 28 marjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Khovanshchina (Musorgsky) 28 hel
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
La traviata (Verdi) 24 syy-12 lok
Bastien und Bastienne (Mozart) 27 syy-11 lok
Prince Igor (Borodin) 28 syy-18 lok
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-27 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 lok
Carmen (Bizet) 10 lok
Mass (Bernstein) 15 lok
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 30 lok
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 31 elo-2 syyjoht: Valery Platonov; ohj: George Isaakyan
Don Giovanni (Mozart) 21-28 syyjoht: Teodor Currentzis; ohj: Valentina Carrasco
Cendrillon (Massenet) 25-26 lokjoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 28 lokjoht: Evgenii Kirilov; ohj: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 lok
The Malachite Casket (Batin) 1-2 marjoht: Damir Maksutov; ohj: Olga Enns
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 11-13 marjoht: Valery Platonov; ohj: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Così fan tutte (Mozart) 27 mar
Don Giovanni (Mozart) 4 jou
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 27 syyohj: George Isaakyan
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 lokohj: Kirill Vassiliev
Madama Butterfly (Puccini) 10 lokohj: Yuri Alexandrov
Ball im Savoy (Abraham) 12 lokohj: Yuri Alexandrov
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 11 syyjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Yuri Alexandrov
Silvia (Kálmán) 12 syy-21 lokjoht: Eugene Khokhlov; ohj: Evgenia Tenyakova
Prince Igor (Borodin) 20 syyjoht: Vladimir Kovalenko; ohj: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 syyjoht: Eugene Khokhlov; ohj: Galina Tarasova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 lokjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Mikhail Pandzhavidze
Tosca (Puccini) 5 lokjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 11-12 lokjoht: Alexander Anissimov.cond; ohj: Vladimir Petrov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 lokjoht: Vladimir Kovalenko
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Prince Igor (Borodin) 1 lok
Madama Butterfly (Puccini) 4 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 lok
Oresteia (Taneyev) 9 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 17 lok
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Il trovatore (Verdi) 26 syy-29 mar
La traviata (Verdi) 27-28 syy
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 syy-26 mar
War Requiem (concert) (Britten) 29 syyjoht: Valery Gergiev
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-9 mar
La bohème (Puccini) 1 lok
Salome (concert) (Strauss) 1 lokjoht: Valery Gergiev
Aida (Verdi) 2-12 lok
Otello (Verdi) 3 lok
Don Giovanni (Mozart) 4 lok-7 mar
Macbeth (Verdi) 5 lok
Recital (Schubert) 5 lok
Madama Butterfly (Puccini) 7 lok-30 mar
Die Zauberflöte (Mozart) 7 lok-13 mar
Don Quichotte (Massenet) 9 lokohj: Yannis Kokkos
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10 lok-23 mar
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 11-12 lokohj: Alain Maratrat
A Life for the Tsar (Glinka) 15 lok
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-16 lok
Mazepa (Tchaikovsky,P) 17 lokohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 lok-7 marohj: Mariusz Trelinski
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 21 lokohj: Vladislav Pazi
Les Troyens (Berlioz) 22 lok
Prince Igor (Borodin) 23 lok-28 marohj: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 lok-19 mar
The Lefthander (Shchedrin) 25 lok
Boris Godunov (Musorgsky) 28 lokohj: Graham Vick
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 lok-8 mar
Boyarina Morozova (concert) (Shchedrin) 29 lok
Faust (Gounod) 30 lokohj: Isabella Bywater
Tosca (Puccini) 31 lok
Così fan tutte (Mozart) 1 marohj: Walter Le Moli
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 mar
Semyon Kotko (Prokofiev) 11 mar
The Brothers Karamazov (Smelkov) 12 mar
The Gambler (Prokofiev) 14 mar
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 15-16 marohj: Lotfi Mansouri
War and Peace (Prokofiev) 16 mar
Nos (Shostakovich) 18 mar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 20 mar
Aida (Verdi) 20 mar
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 21 mar
Lohengrin (Wagner) 23 mar
La forza del destino (Verdi) 25 marohj: Elijah Moshinsky
Suor Angelica (Puccini) 27 marohj: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 27 marohj: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 27 marohj: Walter Le Moli
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 syy-16 joujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Vasily Barkhatov
Tosca (Puccini) 4 lokjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 8 lokjoht: Peter Feranec; ohj: Arnaud Bernard
La traviata (Verdi) 11 lokjoht: Pavel Klinichev; ohj: Stanislav Gaudasinsky
Manon Lescaut (Puccini) 22-24 lokjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Jürgen Flimm
La bohème (Puccini) 2 marjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Arnaud Bernard
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9 marjoht: Alexey Nyaga; ohj: Sergey Shepelyov
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 marjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Fabio Sparvoli
Un ballo in maschera (Verdi) 19 jouohj: Andrejs Žagars
Cinderella (Asaf'yev) 21 jouohj: Olga Mukhortova