2014/15 > Ruotsi 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Ruotsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Norja

Ruotsi
 
Suomi
Tanska Saksa Puola

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

Figaros brollop (Mozart) 13 syy-26 marjoht: Jane Glover / Patrik Ringborg; ohj: Stephen Langridge
La serva padrona (Pergolesi) 27 syy-1 marjoht: Joakim Kallhed; ohj: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 27 syy-1 marjoht: Joakim Kallhed; ohj: Mia Ringblom Hjertner
Hans och Greta (Humperdinck) 22 mar-1 heljoht: Henrik Schaefer; ohj: Katharina Thoma
A Flowering Tree (Adams) 7 hel-28 maajoht: Joana Carneiro; ohj: Nicola Raab
Rigoletto (Verdi) 15 huh-30 tou
Riddar Blaskaggs borg (Bartok) 18 huh-28 toujoht: Evan Rogister; ohj: David Radok
Erwartung (Schoenberg,A) 18 huh-28 toujoht: Evan Rogister; ohj: David Radok
Askungen (Rossini) 14 tou-7 kesjoht: Giancarlo Andretta; ohj: David Radok
Karlstad, Wermland Opera  / 
Barberaren i Sevilla (Rossini) 6 mar-27 toujoht: Per-Otto Johansson; ohj: Tobias Kratzer
Figaros Brollop (Mozart) 8 mar-29 toujoht: Per-Otto Johansson; ohj: Tobias Kratzer
Fidelio (Beethoven) 9 mar-31 toujoht: Per-Otto Johansson; ohj: Tobias Kratzer
Malmo, Malmö Opera  / 
Romeo och Julia (Gounod) 13 syyjoht: Bo Wannefors; ohj: Wilhelm Carlsson
Le comte Ory (Rossini) 15 mar-4 tamjoht: Tobias Ringborg; ohj: Linda Mallik
Faust et Helene (Boulanger,L) 19 jou-10 tamjoht: Daniel Fjällström; ohj: Maria Sundqvist
Hans och Greta (Humperdinck) 20 jou-22 heljoht: Gregor Bühl; ohj: Linus Fellbom
Aida (Verdi) 20 maa-7 kesjoht: Leif Segerstam / Ralf Kircher; ohj: Staffan Valdemar Holm
Svävande damen (Backman) 1-25 huhjoht: Annika Bjelk Wahlberg; ohj: Pelle Öhlund
Quartett (Francesconi) 25 huh-29 toujoht: Ralf Kircher; ohj: Stefan Johansson
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 mar-20 tamjoht: Michail Jurowski; ohj: Tobias Theorell
Drottningens juvelsmycke (Kraus) 5 maa-9 huhohj: Maria Sundqvist
Un ballo in maschera (Verdi) 23 maa-7 kesjoht: Pier Giorgio Morandi / Alberto Hold-Garrido; ohj: Leo Muscato
Pelleas et Melisande (Debussy) 7 tou-4 kesjoht: Maxime Pascal; ohj: Benjamin Lazar
Stockholm, Folkoperan  / 
La traviata (Verdi) 17 syy-30 marjoht: Maria Eklund / Marit Strindlund; ohj: Mellika Melouani Melani
Hoffmanns aventyr (Offenbach) 4 maa-19 huhjoht: Jonas Dominique / Marit Strindlund; ohj: Linus Fellbom
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Die Zauberflote (concert) (Mozart) 30 elojoht: Stefan Klingele
Don Giovanni (Mozart) 17 lok-15 marjoht: Lawrence Renes; ohj: Ole Anders Tandberg
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 22 lok-15 marjoht: Thomas Søndergård; ohj: Johanna Garpe
Madama Butterfly (Puccini) 8 mar-11 kesjoht: Lawrence Renes / Raphael Payare; ohj: Kirsten Harms
Die Zauberflote (Mozart) 13 jou-13 huhjoht: Alexander Joel / Kristiina Poska
Written on Skin (Benjamin,G) 24 tam-22 heljoht: Lawrence Renes; ohj: Kay Metzger
Xerxes (Handel) 6 hel-3 maajoht: George Petrou; ohj: Daniel Slater
Otello (Verdi) 14 maa-15 toujoht: Alexander Vedernikov / Paolo Olmi; ohj: David Alden
Tristan und Isolde (Wagner) 24 maa-2 huhjoht: Lawrence Renes; ohj: Hans-Peter Lehmann
Maria Stuarda (Donizetti) 24 huh-20 toujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Ann-Margret Pettersson
La traviata (Verdi) 13 tou-13 kesjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Kasper Holten
Carmen (Bizet) 19 elo-1 lokjoht: Eugene Tzigane; ohj: Vincent Boussard
Madama Butterfly (Puccini) 4 syy-13 kesjoht: Eun Sun Kim / Alexander Joel / Alexander Soddy; ohj: Kirsten Harms
Rosenkavaljeren (Strauss) 26 syy-3 marjoht: Lawrence Renes; ohj: Christof Loy
Don Giovanni (Mozart) 31 lok-28 huhjoht: Alexander Joel / NN; ohj: Ole Anders Tandberg
La boheme (Puccini) 21 mar-14 kesjoht: NN; ohj: José Cura
Figaros brollop (Mozart) 9 jou-2 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Ole Anders Tandberg
Medea (Bortz) 23 tam-26 heljoht: Patrik Ringborg; ohj: Stefan Larsson
Parsifal (Wagner) 27 hel-28 maajoht: Lawrence Renes; ohj: Christof Loy
Pelleas og Melisande (Debussy) 19 maa-23 huhjoht: Franck Ollu; ohj: Keith Warner
Falstaff (Verdi) 2 huh-12 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Ann-Margret Pettersson
Cosi fan tutte (Mozart) 24 huh-30 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Ole Anders Tandberg
Turandot (Puccini) 25 tou-15 kesjoht: NN; ohj: Marco Arturo Marelli
Umeå, Norrlandsoperan  / 
Elektra (Strauss) 14-23 elojoht: Rumon Gamba; ohj: Carlus Padrissa
Blanche and Marie (Larsson Gothe) 10-25 lokjoht: Niklas Willén; ohj: Elisabet Ljungar
Figaros brollop (Mozart) 26 hel-28 maajoht: Tobias Ringborg / Benjamin Bayl; ohj: Linda Mallik
Rigoletto (Verdi) 1 lok-7 marjoht: Rumon Gamba; ohj: Kristofer Steen