2014/15 > Slovakia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Slovakia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Puola

Slovakia
 
Ukraina
Itävalta Unkari Romania

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Les Pecheurs de perles (Bizet) 10 syy-16 joujoht: Igor Bulla; ohj: Andrea Hlinková
Hrnciarsky bal (Dusik) 16 syy-30 huhjoht: Ján Procházka; ohj: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvorak,A) 23 syy-4 kesjoht: Marián Vach; ohj: Jana Pletichová Andělová
Die Herzogin von Chicago (Kalman,E) 27 syy-31 tamohj: Jozef Krasula
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-16 huhjoht: Igor Bulla; ohj: Anna Osipenko
Priatel Fritz (Mascagni) 17 lok-21 toujoht: Marián Vach; ohj: Dana Dinková
Cosi fan tutte (Mozart) 20 marohj: Jana Andělová Pletichová
Nabucco (Verdi) 22 mar-7 huhjoht: Ján Procházka; ohj: Michal Babiak
The Tsarevich (Lehar) 29 mar-9 huhjoht: Ján Procházka; ohj: Dagmar Hlúbková
Cardasova princezna (Kalman,E) 12 jou-29 toujoht: Ján Procházka; ohj: Imre Halasi
Macbeth (Verdi) 18 jou-28 huhjoht: Marián Vach; ohj: Peter Gábor
Vesela vdova (Lehar) 27 jou-23 toujoht: Igor Bulla; ohj: Dana Dinková
Maria Stuarda (Donizetti) 20 maa-25 huhjoht: Igor Bulla; ohj: Gianfranco de Bosio
El gato con botas (Montsalvatge) 16-18 tou
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 3 syy
Hrnciarsky bal (Dusik) 9 syy
Maria Stuarda (Donizetti) 17 syy
Zigeunerliebe (Lehar) 19 syy
Macbeth (Verdi) 22 syy
Rusalka (Dvorak,A) 24 syy
Rigoletto (Verdi) 16-17 lok
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11-12 jou
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Aida (Verdi) 17 syy-17 kesjoht: Peter Valentovic, Rastislav Stur; ohj: Miroslav Fischer
Nabucco (Verdi) 19 syy-16 kesjoht: Rastislav Stur / Martin Leginus; ohj: Zuzana Gilhuus
Rigoletto (Verdi) 24 syy-5 kesjoht: Friedrich Haider / Peter Valentovic; ohj: Martin Schüler
La boheme (Puccini) 26 syy-9 kesjoht: Friedrich Haider / Peter Valentovic; ohj: Verena Graubner
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 1 lok-12 kesjoht: Rastislav Stur / Pavol Tužinský; ohj: Marián Chudovský
I Puritani (Bellini) 3 lok-28 heljoht: Pavol Selecký / Vinicius Kattah / Philipp Pointner; ohj: Pavol Smolík
Don Giovanni (Mozart) 5 lok-24 maajoht: Friedrich Haider; ohj: Jozef Bednárik
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 lok-6 toujoht: Rastislav Stur / Martin Leginus; ohj: Roman Polák
La clemenza di Tito (Mozart) 15 lok-26 toujoht: Friedrich Haider / Peter Valentovic; ohj: Jiří Nekvasil
Velka doktorska rozpravka (Dubovsky) 17 lok-21 huhjoht: Marián Lejava / Peter Valentovic; ohj: Andrea Hlinková
Carmen (Bizet) 21 lok-2 toujoht: Rastislav Stur / Dušan Štefánek; ohj: Marián Chudovský
La traviata (Verdi) 23 lok-27 joujoht: Rastislav Stur / Friedrich Haider / Peter Valentovic; ohj: Marián Chudovský
Macbeth (Verdi) 24 lok-15 huhjoht: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Salome (Strauss) 14 mar-14 heljoht: Friedrich Haider; ohj: Hans-Joachim Ruckhäberle
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 jou-9 tamjoht: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; ohj: Miro Grisa
Das Land des Lachelns (Lehar) 17 tam-14 kesjoht: Dušan Štefánek / Peter Valentovic; ohj: Juraj Nvota
Jenufa (Janacek) 14 hel-2 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; ohj: Martin Otava
Romeo a Julia (Gounod) 6 maa-20 kesjoht: Rastislav Stur; ohj: Diego de Brea
Dorian Gray (Cekovska) 10 huh-14 toujoht: Peter Valentovic / Christopher Ward; ohj: Nicola Raab
I gioielli della Madonna (Wolf-Ferrari) 29 tou-27 kesjoht: Friedrich Haider; ohj: Manfred Schweigkofler
Il re Teodoro in Venezia (Paisiello) 24 kesjoht: Marián Lejava; ohj: Lenka Horinková
Figaro here, Figaro there (Rossini) 12 syy-24 mar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 syy-10 jou
Pagliacci (Leoncavallo) 18 syy-10 jou
Nabucco (Verdi) 19 syy-29 jou
La traviata (Verdi) 23 syy-18 mar
Il re Teodoro in Venezia (Paisiello) 24 syy-12 mar
Turandot (Puccini) 26 syy-16 lok
The Jewels of the Madonna (Wolf-Ferrari) 29 syy-1 jou
Romeo and Juliet (Gounod) 2 lok-15 jou
Rigoletto (Verdi) 4 lok
Carmen (Bizet) 7 lok-25 mar
Das Land des Lachelns (Lehar) 15 lok-4 jou
Salome (Strauss) 18 lok-18 jou
Vec Makropulos (Janacek) 31 lok-5 jou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-31 jou
Die Zauberflote (Mozart) 6-27 jou
La boheme (Puccini) 17 jou
Rigoletto (Verdi) 28 jou
Kosice, Štátne divadlo Košice  / 
La traviata (Verdi) 9 syy-4 toujoht: Igor Dohovič; ohj: Božena Hanáková
Nabucco (Verdi) 23 syy-21 huhjoht: Jakub Žídek; ohj: Václav Věžník
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 29 syy-10 huhjoht: Igor Dohovič; ohj: Imre Halasi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 30 syy-16 huhjoht: Igor Dohovič / Peter Valentovic; ohj: Michael Tarant
Pagliacci (Leoncavallo) 30 syy-16 huhjoht: Igor Dohovič / Peter Valentovic; ohj: Michael Tarant
Grofka Marica (Kalman,E) 18 lok-25 toujoht: Igor Dohovič / Jan Novobilský; ohj: Dagmar Hlubková
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 29 lok-1 huhjoht: Ondrej Olos / Maroš Potokár; ohj: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 5 mar-20 toujoht: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovic; ohj: Peter Gábor
Carmen (Bizet) 22 marjoht: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; ohj: Blažena Hončarivová
Cenerentola (Rossini) 23 tam-28 toujoht: Igor Dohovič; ohj: Pavel Uher
Manon Lescaut (Puccini) 13 maa-26 toujoht: Igor Dohovič / Marián Lejava; ohj: Peter Gábor
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 maajoht: Konrad Leitner / Igor Dohovič; ohj: Linda Keprtová
Il tabarro (Puccini) 15 toujoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínský
Gianni Schicchi (Puccini) 15 toujoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínský
Madama Butterfly (Puccini) 22 toujoht: Jiří Štrunc; ohj: Andrea Hlinková
Grofka Marica (Kalman,E) 21 syy-8 lok
Cenerentola (Rossini) 27 syy-26 lok
La traviata (Verdi) 30 syy
Rigoletto (Verdi) 3 lok
Trubadur (Verdi) 16-23 lok
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 29 lok