2014/15 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

Amleto (Faccio) 25 lok-2 marjoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
La boheme (Puccini) 22-29 maajoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
Aida (Verdi) 25 lok-1 marjoht: Anthony Barrese; ohj: Design Dahl Delu
Il Turco in Italia (Rossini) 3-10 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: David Bartholomew
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7-9 marjoht: Gerald Steichen; ohj: Albert Sherman
The Impresario (Mozart) 20 hel-1 maajoht: Richard Gordon; ohj: Mari Hahn
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20 hel-1 maajoht: Richard Gordon; ohj: Mari Hahn
Carmen (Bizet) 23-25 lok
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 21-24 tam
The Mikado (Sullivan,A) 15-17 huh
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Hansel and Gretel (Humperdinck) 31 tam
Cosi fan tutte (Mozart) 13-15 maa
Arlington, UrbanArias  / 
Three Decembers (Heggie) 27 syy-4 lokjoht: Robert Wood; ohj: Michael McConnell
Atlanta, Atlanta Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-16 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Rigoletto (Verdi) 28 hel-8 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: Tomer Zvulun
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 huhjoht: Arthur Fagen; ohj: Tara Faircloth
Three Decembers (Heggie) 28-31 touohj: Emma Griffin
Winterreise (Schubert) 16-20 syy
La boheme (Puccini) 3-11 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Soldier Songs (Little) 11-15 marjoht: Christopher Rountree; ohj: Tomer Zvulun
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 5-13 maajoht: David Agler; ohj: Seán Curran
Romeo and Juliet (Gounod) 7-15 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Austin, Austin Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 8-16 marohj: Leon Major
Romeo et Juliette (Gounod) 24 tam-1 heljoht: Richard Buckley; ohj: Douglas Scholz-Carlson
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-3 toujoht: Richard Buckley; ohj: Rebecca Herman
Aida (Verdi) 7-15 marjoht: Richard Buckley; ohj: Brian Deedrick
Of Mice and Men (Floyd) 23-31 tamjoht: Richard Buckley; ohj: Kristine McIntyre
The Barber of Seville (Rossini) 23 huh-1 toujoht: Richard Buckley; ohj: Alain Gauthier
Baltimore, Lyric Opera Baltimore  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7-9 marjoht: Steven White; ohj: James Harp
Baltimore, Peabody Institute of the Johns Hopkins University  / 
Cendrillon (Massenet) 14-16 mar
Mansfield Park (Dove) 12-15 hel
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 7-8 maa
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 24-26 lokjoht: Steven Crawford
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 6-8 hel
Faust (Gounod) 17-19 huh
The Telephone (Menotti) 18-21 syy
Trouble in Tahiti (Bernstein) 18-21 syy
The Barber of Seville (Rossini) 23-25 lokjoht: Vlad Iftinca
Iolanta (Tchaikovsky,P) 12-15 mar
Sweeney Todd (Sondheim) 29 huh-1 touohj: Jonathan Pape
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Hamlet (Thomas,A) 23-25 tamjoht: Craig Kier; ohj: Dona D Vaughn
La boheme (Puccini) 13-15 maajoht: Steven White; ohj: John Hoomes
La traviata (Verdi) 22-24 tam
Bloomington, Indiana University Opera  / 
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 19-27 syyjoht: Marzio Conti; ohj: Julia Pevsner
La boheme (Puccini) 17-25 lokjoht: Paul Nadler; ohj: Jeffrey Buchman
The Last Savage (Menotti) 14-21 marjoht: Constantine Kitsopoulos; ohj: Ned Canty
Alcina (Handel) 6-14 heljoht: Arthur Fagen; ohj: Chas Rader-Shieber
South Pacific (Rodgers) 27 hel-7 maajoht: Constantine Kitsopoulos; ohj: Vincent Liotta
The Magic Flute (Mozart) 10-18 huhjoht: David Effron; ohj: Helena Binder
The Barber of Seville (Rossini) 18-26 syyjoht: Paul Nadler; ohj: Garnett Bruce
Dead Man Walking (Heggie) 16-24 lokjoht: David Neely; ohj: Jose Maria Condemi
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-20 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Robin Guarino
Cosi fan tutte (Mozart) 5-13 heljoht: Arthur Fagen; ohj: Michael Shell
Carmen (Bizet) 26 hel-5 maajoht: David Effron; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Boise, Opera Idaho  / 
The King and I (concert) (Rodgers) 15-17 elo
Orpheus and Eurydice (Gluck) 24-26 lok
Rigoletto (Verdi) 14-16 mar
Evgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13-15 hel
Brundibar (Krasa) 16 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-10 tou
The Magic Flute (Mozart) 30 lok-1 mar
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 27-29 jou
La traviata (Verdi) 29-31 tam
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 1 huh
Glory Denied (Cipullo) 28-30 huh
Boston, Boston Lyric Opera  / 
La traviata (Verdi) 10-19 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Chas Rader-Shieber
Le vin herbe (Martin,F) 19-23 marjoht: David Angus; ohj: David Schweizer
Katya Kabanova (Janacek) 13-22 maajoht: David Angus; ohj: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 1-10 kesjoht: David Angus; ohj: Emma Griffin
La boheme (Puccini) 2-11 lokjoht: David Angus; ohj: Rosetta Cucchi
In the Penal Colony (Glass) 11-15 marjoht: Ryan Turner; ohj: R B Schlather
Werther (Massenet) 11-20 maajoht: David Angus; ohj: Crystal Manich
The Merry Widow (Lehar) 29 huh-8 toujoht: Alexander Joel; ohj: Lillian Groag
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 28-30 marjoht: Harry Christophers
Elijah (concert) (Mendelssohn) 6-8 maajoht: NN
The Creation (concert) (Haydn) 1-3 toujoht: Harry Christophers
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 lokjoht: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 27-29 marjoht: Harry Christophers
St John Passion (concert) (Bach,JS) 11-13 maajoht: Harry Christophers
Saul (concert) (Handel) 29 huh-1 toujoht: Harry Christophers
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Don Giovanni (Mozart) 16-18 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: William Ferrara
Charleston WV, West Virginia Symphony Orchestra  / 
Charlotte, Opera Carolina  / 
Nabucco (Verdi) 18-26 lokjoht: James Meena; ohj: Michael Baumgarten
Turandot (Puccini) 24 tam-1 heljoht: James Meena; ohj: Michael Baumgarten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-19 huhjoht: James Meena; ohj: Michael Baumgarten
Fidelio (Beethoven) 17-25 lokjoht: James Meena; ohj: Tom Diamond
Romeo et Juliette (Gounod) 24-30 tamjoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Aleko (Rakhmaninov) 10-16 huhjoht: Xu Zhong
Pagliacci (Leoncavallo) 10-16 huhjoht: Xu Zhong
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-29 lokjoht: Andrew Davis; ohj: Robert Falls
Capriccio (Strauss) 6-28 lokjoht: Andrew Davis; ohj: John Cox(original), Peter McClintock(revival)
Il trovatore (Verdi) 27 lok-29 marjoht: Asher Fisch; ohj: David McVicar(original), Leah Hausman(revival)
Porgy and Bess (Gershwin) 17 mar-20 joujoht: Ward Stare; ohj: Francesca Zambello
Anna Bolena (Donizetti) 6 jou-16 tamjoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
Tosca (Puccini) 24 tam-14 maajoht: Dmitri Jurowski; ohj: John Caird
Tannhauser (Wagner) 9 hel-6 maajoht: Andrew Davis; ohj: Tim Albery
The Passenger (Weinberg) 24 hel-15 maajoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
El pasado nunca se termina (Martinez) 28-29 maaohj: Leonard Foglia
Carousel (Rodgers) 10-26 huhjoht: Rob Fisher; ohj: Rob Ashford
The Marriage of Figaro (Mozart) 26 syy-26 lokjoht: Henrik Nánási; ohj: Barbara Gaines
Cinderella (Rossini) 4-30 lokjoht: Andrew Davis; ohj: Joan Font
Wozzeck (Berg) 1-21 marjoht: Andrew Davis; ohj: David McVicar
The Merry Widow (Lehar) 14 mar-13 joujoht: Andrew Davis; ohj: Susan Stroman
Bel Canto (Lopez,J) 7 jou-17 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Kevin Newbury
Nabucco (Verdi) 23 tam-12 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 8 hel-13 maajoht: Edward Gardner; ohj: Otto Schenk(original), Martina Weber(revival)
Romeo et Juliette (Gounod) 22 hel-19 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: Bartlett Sher
The King and I (Rodgers) 29 huh-22 tou
Columbus, Opera Columbus  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-8 maa
La voix humaine (Poulenc) 3-7 kes
Pagliacci (Leoncavallo) 3-7 kes
Armide (Lully) 17-20 syy
La boheme (Puccini) 2-6 maa
La traviata (Verdi) 1-5 kes
Dallas, The Dallas Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 24 lok-9 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Kevin Moriarty
Salome (Strauss) 30 lok-8 marjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello
La Wally (Catalani) 30 tam-7 heljoht: Anthony Barrese; ohj: Candace Evans
Everest (Talbot) 30 tam-7 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
La boheme (Puccini) 13-29 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Peter Kazaras
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-18 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Christian Rath
Great Scott (Heggie) 30 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Jack O'Brien
Tosca (Puccini) 6-22 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Ellen Douglas Schlaefer
Becoming Santa Claus (Adamo) 4-12 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: Paul Curran
Manon (Massenet) 4-12 maajoht: Graeme Jenkins; ohj: David McVicar
Show Boat (Kern) 15 huh-1 toujoht: Emmanuel Villaume; ohj: E Loren Meeker
Dayton, Dayton Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 21-23 marjoht: Patrick Reynolds; ohj: Kathleen Clawson
Dead Man Walking (Heggie) 27 hel-1 maajoht: Jerome Shannon; ohj: Gary Briggle
The Pearl Fishers (Bizet) 17-19 huhjoht: Neal Gittleman; ohj: Thomas Bankston
Madame Butterfly (Puccini) 20-22 mar
Otello (Verdi) 26-28 hel
Carmina Burana (Orff) 20-22 tou
The Book Collector (Sung) 20-22 tou
Denver, Opera Colorado  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 marjoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
The Magic Flute (Mozart) 2-10 toujoht: Joseph Mechavich; ohj: Daniel Witzke
Aida (Verdi) 7-15 syyjoht: Ari Pelto; ohj: David Gately
The Scarlet Letter (Laitman) 7-15 toujoht: Ari Pelto; ohj: Beth Greenberg
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Elektra (Strauss) 18-26 lokjoht: Steven Mercurio; ohj: Nicholas Muni
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 marjoht: Steven Lord; ohj: Bernard Uzan
The Merry Widow (Lehar) 11-19 huhjoht: Ted Sperling; ohj: Kelly Robinson
Faust (Gounod) 9-17 toujoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
La boheme (Puccini) 17-25 lokjoht: Leonardo Vordoni
The Passenger (Weinberg) 14-22 marjoht: Steven Mercurio; ohj: David Pountney
Macbeth (Verdi) 16-24 huhjoht: Valerio Galli; ohj: Bernard Uzan
The Magic Flute (Mozart) 14-22 tou
El Paso, El Paso Opera  / 
Tosca (Puccini) 19-21 maaohj: David Grabarkewitz
Eugene, Eugene Opera  / 
The Elixir of Love (Donizetti) 31 jou-4 tam
The Turn of the Screw (Britten) 30 lok-1 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 jou-3 tam
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
The Merry Wives of Windsor (Nicolai) 1-2 mar
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-12 huh
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
La boheme (Puccini) 19-26 lok
La traviata (Verdi) 6 huhjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn la Quaif
Carmen (Bizet) 26 huhjoht: Anthony Morss; ohj: Evelyn La Quaif
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Carmen (Bizet) 31 lok-1 marjoht: Robert Lyall; ohj: Candace Evans
Noah's Flood (Britten) 13-15 heljoht: Robert Lyall; ohj: Robert Lyall
Tosca (Puccini) 1-2 toujoht: Leonardo Vordoni; ohj: James Marvel
Requiem (concert) (Verdi) 30 lokjoht: Steven Mercurio
Orpheus and Eurydice (Gluck) 8-9 huhohj: Timothy Nelson
Romeo and Juliet (Gounod) 29-30 huhjoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10-14 lokjoht: Ivan Törzs; ohj: Henry Akina
The Flying Dutchman (Wagner) 13-17 heljoht: John Keenan; ohj: Sara Widzer
Sweeney Todd (Sondheim) 24-28 heljoht: Adam Turner; ohj: Karen Tiller
Siren Song (Dove) 20-28 maajoht: Vincent de Kort; ohj: Henry Akina
Houston, Opera in the Heights  / 
Rigoletto (Verdi) 26 syy-5 lokjoht: Keith Chapman; ohj: Susan Stone Li
Hansel und Gretel (Humperdinck) 14-23 marjoht: Keith Chapman; ohj: Mary Birnbaum
La clemenza di Tito (Mozart) 30 tam-8 heljoht: Eiki Isomura; ohj: Keturah Stickann
La Tragedie de Carmen (Bizet) 20-29 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 18-27 syy
The Telephone (Menotti) 30 lok-8 mar
The Medium (Menotti) 30 lok-8 mar
La cenerentola (Rossini) 5-14 hel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-17 huh
Houston, Houston Grand Opera  / 
Otello (Verdi) 24 lok-7 marjoht: Patrick Summers; ohj: John Cox
Cosi fan tutte (Mozart) 31 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Harry Silverstein
A Christmas Carol (Bell) 5-21 joujoht: Warren Jones; ohj: Simon Callow
The Magic Flute (Mozart) 20 tam-14 heljoht: Robert Spano; ohj: Ian Rutherford
Madame Butterfly (Puccini) 23 tam-8 heljoht: Giancarlo Guerrero; ohj: Louisa Muller
Die Walkure (Wagner) 18 huh-3 toujoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa, Esteban Muñoz
Sweeney Todd (Sondheim) 24 huh-9 toujoht: James Lowe; ohj: Lee Blakeley
Tosca (Puccini) 23 lok-14 marjoht: Patrick Summers; ohj: John Caird
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 lok-13 marjoht: Michael Hofstetter; ohj: Jacopo Spirei
The Little Prince (Portman) 4-20 joujoht: Bradley Moore; ohj: Ellen Douglas Schlaefer
The Marriage of Figaro (Mozart) 22 tam-7 heljoht: Harry Bicket; ohj: Michael Grandage
Rusalka (Dvorak,A) 29 tam-12 heljoht: Harry Bicket; ohj: Melly Still
Prince of Players (Floyd) 5-13 maajoht: Patrick Summers; ohj: Michael Gieleta
Siegfried (Wagner) 16 huh-1 toujoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa
Carousel (Rodgers) 22 huh-7 toujoht: Richard Bado; ohj: Rob Ashford
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 11-16 elo
La traviata (Verdi) 27 syy-5 lokohj: David Gately
Silent Night (Puts) 21 hel-1 maa
Tosca (Puccini) 18-26 huh
Don Giovanni (Mozart) 26 syy-4 lokohj: Kristine McIntyre
Rusalka (Dvorak,A) 7-15 marohj: Eric Simonson
The Elixir of Love (Donizetti) 12-20 maaohj: James Robinson
Carmen (Bizet) 23 huh-1 touohj: Jose Maria Condemi
Knoxville, Knoxville Opera  / 
HMS Pinafore (Sullivan,A) 21-23 marjoht: Brian Salesky; ohj: Brian Deedrick
Carmen (Bizet) 13-15 heljoht: Brian Salesky; ohj: Chuck Hudson
Il trovatore (Verdi) 24-26 huhjoht: Brian Salesky; ohj: Keturah Stickann
Lancaster, OperaLancaster  / 
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 7 jouohj: John Darrenkamp
Don Pasquale (Donizetti) 28-31 touohj: John Darrenkamp
Logan, Utah Festival Opera  / 
Vanessa (Barber,S) 9 hei-2 elojoht: Barbara Day Turner; ohj: Daniel Helfgot
Oklahoma! (Rodgers) 10 hei-8 elojoht: Karen Keltner; ohj: Maggie L Harrer
The Student Prince (Romberg) 11 hei-9 elojoht: Barbara Day Turner; ohj: Jack Shouse
La boheme (Puccini) 8 hei-7 elojoht: Barbara Day Turner; ohj: Daniel Helfgot
Carousel (Rodgers) 9 hei-7 elojoht: Karen Keltner; ohj: Maggie L Harrer
The Man of La Mancha (Leigh) 11 hei-8 elojoht: Karen Keltner; ohj: Jack Shouse
Long Beach, Long Beach Opera  / 
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 23 elojoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
Therese Raquin (Picker) 24 tam-1 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Ken Cazan
Marilyn forever (Bryars) 21-29 maajoht: Bill Linwood; ohj: Andreas Mitisek
Hydrogen Jukebox (Glass) 30 tou-7 kes
Candide (Bernstein) 23-30 tam
Fallujah (Stokes) 12-20 maa
La Voix humaine (Poulenc) 8-17 huh
Los Angeles, LA Opera  / 
La traviata (Verdi) 13-28 syyjoht: James Conlon; ohj: Marta Domingo
Bluebeard's Castle (Bartok) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Florencia en el Amazonas (Catan) 22 mar-20 joujoht: Grant Gershon; ohj: Francesca Zambello
The Ghosts of Versailles (Corigliano) 7 hel-1 maajoht: James Conlon; ohj: Darko Tresnjak
The Barber of Seville (Rossini) 28 hel-22 maajoht: James Conlon; ohj: Emilio Sagi
The Marriage of Figaro (Mozart) 21 maa-12 huhjoht: James Conlon; ohj: Ian Judge
Dog Days (Little) 11-14 kesjoht: Alan Pierson; ohj: Robert Woodruff
Pagliacci (Leoncavallo) 12 syy-3 lokjoht: Plácido Domingo; ohj: Franco Zeffirelli
Gianni Schicchi (Puccini) 12 syy-3 lokjoht: Grant Gershon; ohj: Woody Allen
Moby-Dick (Heggie) 31 lok-28 marjoht: James Conlon; ohj: Leonard Foglia
Norma (Bellini) 21 mar-13 joujoht: James Conlon; ohj: Anne Bogart
The Magic Flute (Mozart) 13 hel-6 maajoht: James Conlon; ohj: Suzanne Andrade
Madama Butterfly (Puccini) 12 maa-3 huhjoht: James Conlon; ohj: Lee Blakeley
La boheme (Puccini) 14 tou-12 kesjoht: Speranza Scappucci / Gustavo Dudamel; ohj: Herbert Ross(original), Peter Kazaras(revival)
Los Angeles, LA Phil  / 
Missa Solemnis (Beethoven) 9-11 tamjoht: Michael Tilson Thomas; ohj: James Darrah
Frankenstein (Gruber) 13 tamjoht: John Adams; ohj: Roxie Perkins
Alice in Wonderland (Chin) 27-28 heljoht: Susanna Mälkki; ohj: Netia Jones
Carmina Burana (Orff) 21-23 heijoht: Gustavo Dudamel
A Midsummer Night's Dream (Mendelssohn) 28 heijoht: Gustavo Dudamel; ohj: Alberto Arvelo
La Traviata (Verdi) 9 elojoht: Diego Matheuz
Symphony 9 (Beethoven) 4-11 lokjoht: Gustavo Dudamel
Pelleas et Melisande (Debussy) 19-21 heljoht: Esa-Pekka Salonen; ohj: David Edwards
Requiem (concert) (Mozart) 19-22 toujoht: Gustavo Dudamel
Louisville, Kentucky Opera  / 
Fidelio (Beethoven) 19-21 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Lillian Groag
La fanciulla del West (Puccini) 14-16 marjoht: David J Jackson; ohj: John Hoomes
A Streetcar named Desire (Previn) 15-18 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Jose Maria Condemi
A Woman in Morocco (avant-premiere) (Hagen) 15-17 touohj: Daron Aric Hagen
Macbeth (Verdi) 18-20 syy
Three Decembers (Heggie) 13-15 mar
Show Boat (Kern) 19-21 hel
Madison, Madison Opera  / 
Fidelio (Beethoven) 21-23 marjoht: John DeMain; ohj: Tara Faircloth
Sweeney Todd (Sondheim) 6-8 heljoht: John DeMain; ohj: Norma Saldivar
The Barber of Seville (Rossini) 24-26 huhjoht: John DeMain; ohj: Doug Scholz-Carlson
La Boheme (Puccini) 13-15 marjoht: John DeMain; ohj: David Lefkowich
Little Women (Adamo) 5-7 heljoht: Kyle Knox; ohj: Candace Evans
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 15-17 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntrye
Memphis, Opera Memphis  / 
Don Giovanni (Mozart) 9-11 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Ned Canty
Hansel and Gretel (Humperdinck) 15-17 tamjoht: Benjamin Makino; ohj: Joshua Borths
Glory Denied (Cipullo) 9-11 huhjoht: Steven Osgood; ohj: Ned Canty
Les Mamelles de Tiresias (Poulenc) 10-18 huhjoht: Benjamin Makino; ohj: Ned Canty
Dido and Aeneas (Purcell) 17-18 huhjoht: Zak Ozmo; ohj: Jesse Koza
Miami, Florida Grand Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-22 marjoht: Ramón Tebar; ohj: Marc Astafan
Cosi fan tutte (Mozart) 24-27 tamjoht: Ramón Tebar; ohj: Bernard Uzan
The Pearl Fishers (Bizet) 28 hel-3 maajoht: Anthony Barrese; ohj: A Scott Parry
The Consul (Menotti) 9-16 toujoht: Andrew Bisantz; ohj: Julie Maykowski
The Barber of Seville (Rossini) 14-21 marjoht: Ramón Tebar; ohj: Marc Astafan
Norma (Bellini) 23-30 tamjoht: Giuseppe Finzi / Anthony Barrese; ohj: Nic Muni
The Passenger (Weinberg) 2-9 huhjoht: Steven Mercurio; ohj: David Pountney, Rob Kearley
Don Pasquale (Donizetti) 7-14 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Renaud Doucet
Milwaukee, Florentine Opera  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 24-26 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Paula Suozzi
Wuthering Heights (concert) (Floyd) 9-11 tamjoht: Joseph Mechavich
Elmer Gantry (Aldridge) 13-15 maajoht: Christopher Larkin; ohj: Frank Kelley
The Elixir of Love (Donizetti) 8-10 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 lokjoht: Francesco Lecce-Chong; ohj: William Florescu
The Flying Dutchman (Wagner) 24-26 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Paula Suozzi
Wuthering Heights (Floyd) 9-11 tamjoht: Joseph Mechavich; ohj: William Florescu
Three Decembers (Heggie) 11-20 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-15 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: John Hoomes
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
Cinderella (Rossini) 19 syy-5 lokjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Jill Anna Ponasik
The Ring in One Evening (Wagner) 15 tou-7 kesjoht: Robert Frankenberry; ohj: Daniel J Brylow
Into the Woods (Sondheim) 22 tou-14 kesjoht: Mark Mandarano; ohj: Edwin Cahill
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
La fanciulla del West (Puccini) 20-28 syyjoht: Michael Christie; ohj: Doug Scholz-Carlson
Hansel and Gretel (Humperdinck) 1-8 marjoht: Anne Manson; ohj: Doug Varone
The Elixir of Love (Donizetti) 24-31 tamjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Helena Binder
The Manchurian Candidate (Puts) 7-14 maajoht: Michael Christie; ohj: Kevin Newbury
Carmen (Bizet) 25 huh-3 toujoht: Michael Christie; ohj: Michael Cavanagh
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 syy-4 lokjoht: Michael Christie
The Magic Flute (Mozart) 14-21 marjoht: Michael Christie
Rusalka (Dvorak,A) 23-31 tamjoht: Michael Christie; ohj: Eric Simonson
Tosca (Puccini) 12-19 maajoht: Anne Manson / Jonathan Brandani
The Shining (Moravec) 7-15 toujoht: Michael Christie; ohj: Eric Simonson
Mobile, Mobile Opera  / 
Werther (Massenet) 24-26 lok
Manon Lescaut (Puccini) 27-29 maa
Modesto, Townsend Opera Players  / 
Tosca (Puccini) 1-3 toujoht: Ryan Murray; ohj: Joseph Bascetta
A Streetcar named Desire (Previn) 23-25 kesjoht: Ryan Murray; ohj: Brad Dalton
Nashville, Nashville Opera  / 
La boheme (Puccini) 9-11 lokjoht: Jerome Shannon; ohj: John Hoomes
Romulus Hunt (Simon) 5-7 joujoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Florencia en el Amazonas (Catan) 23-27 tamjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-11 huhjoht: William Boggs; ohj: Dean Anthony
Turandot (Puccini) 8-10 lok
Hydrogen Jukebox (Glass) 13-15 mar
Cosi fan tutte (Mozart) 22-26 tam
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-9 huh
New Orleans, New Orleans Opera  / 
Carmen (Bizet) 10-12 lokjoht: Robert Lyall; ohj: Brad Dalton
Rusalka (Dvorak,A) 14-16 marjoht: Robert Lyall; ohj: Bill Murray
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-15 maajoht: Robert Lyall; ohj: E Loren Meeker
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 huhjoht: Robert Lyall; ohj: Jose Maria Condemi
La traviata (Verdi) 9-11 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-15 mar
Dead Man Walking (Heggie) 4-6 maa
Tosca (Puccini) 8-10 huh
New York, Brooklyn Academy of Music  / 
As One (Kaminsky) 4-7 syyjoht: Steven Osgood; ohj: Ken Cazan
The Source (Hearne) 22-25 lokohj: Daniel Fish
New York, Opera Company of Brooklyn  / 
Der Schauspieldirektor (Mozart) 11 huhjoht: Jay Meetze
Pagliacci (Leoncavallo) 11 huh
Trouble in Tahiti (Bernstein) 25 huh
Falstaff (Verdi) 9 tou
Salome (Strauss) 20 tou
Faust (Gounod) 23 tou
The Barber of Seville (Rossini) 6 kes
Il trovatore (Verdi) 11 hei
The Elixir of Love (Donizetti) 25 hei
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 elo
La traviata (Verdi) 22 elo
La rondine (Puccini) 12 syy
Otello (Verdi) 26 syy
Elektra (Strauss) 10 lok
Nabucco (Verdi) 24 lok
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 mar
Turandot (Puccini) 21 mar
Aida (Verdi) 5 jou
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 19 jou
New York, Chelsea Opera  / 
The Face on the Barroom Floor (Mollicone) 7-8 marjoht: Henry Mollicone; ohj: Lynne Hayden-Findlay
Emperor Norton (Mollicone) 7-8 marjoht: Henry Mollicone; ohj: Lynne Hayden-Findlay
Tosca (Puccini) 5-6 kesjoht: Samuel McCoy; ohj: Lynne Hayden-Findlay
New York, Gotham Chamber Opera  / 
Alexandre bis (Martinu) 14-18 lokjoht: Neal Goren; ohj: James Marvel
Comedy on the Bridge (Martinu) 14-18 lokjoht: Neal Goren; ohj: James Marvel
El gato con botas (Montsalvatge) 6-14 joujoht: Neal Goren; ohj: Moisés Kaufman
New York, Teatro Grattacielo  / 
New York, The Juilliard School  / 
Il turco in Italia (Rossini) 19-23 marjoht: Speranza Scappucci; ohj: John Giampietro
New York, Little Opera Theatre of New York  / 
Slow Dusk (Floyd) 5-14 joujoht: Richard Cordova; ohj: Philip Shneidman
Markheim (Floyd) 5-14 joujoht: Richard Cordova; ohj: Philip Shneidman
New York, The Metropolitan Opera  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 syy-20 joujoht: James Levine / Edo de Waart; ohj: Richard Eyre
La boheme (Puccini) 23 syy-24 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Franco Zeffirelli
Macbeth (Verdi) 24 syy-18 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Adrian Noble
Carmen (Bizet) 30 syy-7 maajoht: Pablo Heras-Casado / Louis Langrée; ohj: Richard Eyre
Die Zauberflote (Mozart) 6 lok-8 marjoht: Adam Fischer; ohj: Julie Taymor
The Death of Klinghoffer (Adams) 20 lok-15 marjoht: David Robertson; ohj: Tom Morris
Aida (Verdi) 30 lok-20 huhjoht: Marco Armiliato / Plácido Domingo; ohj: Sonja Frisell
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-29 marjoht: James Conlon; ohj: Graham Vick
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 mar-6 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Bartlett Sher
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 2-23 joujoht: James Levine; ohj: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 11 jou-24 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Willy Decker
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-8 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Richard Jones
The Merry Widow (Lehar) 31 jou-7 toujoht: Andrew Davis / NN / Fabio Luisi; ohj: Susan Stroman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12 tam-21 maajoht: Yves Abel / James Levine; ohj: Bartlett Sher
Bluebeard's Castle (Bartok) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Treliński
Iolanta (Tchaikovsky,P) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 4 hel-6 maajoht: Alan Gilbert; ohj: Michael Grandage
La donna del lago (Rossini) 16 hel-14 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Paul Curran
Manon (Massenet) 9-28 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 maa-10 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: Mary Zimmerman
Ernani (Verdi) 20 maa-11 huhjoht: James Levine / NN; ohj: Pier Luigi Samaritani
Don Carlo (Verdi) 30 maa-25 huhjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Nicholas Hytner
Pagliacci (Leoncavallo) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Un ballo in maschera (Verdi) 23 huh-9 toujoht: James Levine; ohj: David Alden
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-9 toujoht: James Levine; ohj: Jonathan Miller
Otello (Verdi) 21 syy-6 marjoht: Yannick Nézet-Séguin / Adam Fischer; ohj: Bartlett Sher
Turandot (Puccini) 23 syy-30 tamjoht: Paolo Carignani; ohj: Franco Zeffirelli
Il trovatore (Verdi) 25 syy-13 heljoht: Marco Armiliato; ohj: David McVicar
Anna Bolena (Donizetti) 26 syy-9 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: David McVicar
Tannhauser (Wagner) 8-31 lokjoht: James Levine; ohj: Otto Schenk
Tosca (Puccini) 16 lok-1 joujoht: Plácido Domingo / Joseph Colaneri; ohj: Luc Bondy
Rigoletto (Verdi) 20 lok-17 joujoht: Pablo Heras-Casado / Roberto Abbado; ohj: Michael Mayer
La boheme (Puccini) 23 lok-5 toujoht: Paolo Carignani / Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Lulu (Berg) 5 mar-3 joujoht: James Levine; ohj: William Kentridge, Luc de Wit
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 jou-7 tamjoht: James Levine; ohj: Jeremy Sams
La donna del lago (Rossini) 11-26 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Paul Curran
The Barber of Seville (Rossini) 16 jou-2 tamjoht: Antony Walker; ohj: Bartlett Sher
Les Pecheurs de perles (Bizet) 31 jou-4 heljoht: Gianandrea Noseda; ohj: Penny Woolcock
Pagliacci (Leoncavallo) 21 tam-26 heljoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 21 tam-26 heljoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Maria Stuarda (Donizetti) 29 tam-20 heljoht: Riccardo Frizza; ohj: David McVicar
Manon Lescaut (Puccini) 12 hel-11 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Richard Eyre
Madama Butterfly (Puccini) 19 hel-12 huhjoht: Karel Mark Chichon; ohj: Anthony Minghella (original), Carolyn Choa(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 hel-26 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Richard Eyre
Don Pasquale (Donizetti) 4-18 maajoht: Maurizio Benini; ohj: Otto Schenk
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 maa-7 huhjoht: Enrique Mazzola; ohj: Bartlett Sher
Roberto Devereux (Donizetti) 24 maa-19 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: David McVicar
Simon Boccanegra (Verdi) 1-16 huhjoht: James Levine; ohj: Giancarlo Del Monaco
Elektra (Strauss) 14 huh-7 toujoht: Esa-Pekka Salonen; ohj: Patrice Chéreau(original), Vincent Huguet(revival)
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 22 huh-7 toujoht: James Levine; ohj: John Dexter(original), Max Charruyer(revival)
New York, Manhattan School of Music  / 
Macbeth (Bloch) 10-14 joujoht: Laurent Pillot; ohj: Dona D Vaughn
Die Zauberflote (Mozart) 29 huh-2 toujoht: George Manahan; ohj: Jay Lesenger
New York, Taconic Opera  / 
Falstaff (Verdi) 18-19 lok
La traviata (Verdi) 22 maa
Norfolk, Virginia Opera  / 
Salome (Strauss) 30 tam-3 heljoht: Ari Pelto; ohj: Stephen Lawless
La traviata (Verdi) 13-17 maajoht: Andrew Bizantz; ohj: Lillian Groag
Omaha, Opera Omaha  / 
Rigoletto (Verdi) 17-19 lokjoht: Steven White; ohj: Tomer Zvulun(original), Stephanie Havey(revival)
A Flowering Tree (Adams) 13-15 heljoht: Christopher Rountree; ohj: James Darrah
Fidelio (Beethoven) 17-19 huhjoht: Nicholas Cleobury; ohj: Michael Shell
The Barber of Seville (Rossini) 14-18 lok
La fanciulla del West (Puccini) 12-14 hel
Semele (Handel) 8-10 huh
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 17-26 lokjoht: José Luis Moscovich; ohj: Igor Vieira
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 13-22 heljoht: José Luis Moscovich; ohj: Eugene Brancoveanu
Faust (Gounod) 22-31 tou
Pensacola, Pensacola Opera  / 
La boheme (Puccini) 23-25 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 13-15 maajoht: Jerome Shannon; ohj: Brian Leudloff
La traviata (Verdi) 22-24 tam
The Merry Widow (Lehar) 11-13 maa
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
L'italiana in Algeri (Rossini) 8-15 mar
La boheme (Puccini) 7-14 hel
Faust (Gounod) 25 huh-2 toujoht: Christofer Macatsoris; ohj: Tito Capobianco
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
The Barber of Seville (Rossini) 26 syy-5 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Michael Shell
Oscar (Morrison) 6-15 heljoht: Evan Rogister; ohj: Kevin Newbury
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4-8 maajoht: George Manahan; ohj: Chas Rader-Shieber
Don Carlo (Verdi) 24 huh-3 toujoht: Corrado Rovaris; ohj: Tim Albery
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 5-14 kesjoht: Corrado Rovaris; ohj: Ron Daniels
La traviata (Verdi) 2-9 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Paul Curran
Cold Mountain (Higdon) 5-14 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Leonard Foglia
Capriccio (Strauss) 2-6 maaohj: Chas Rader-Schieber
The Elixir of Love (Donizetti) 29 huh-8 toujoht: Corrado Rovaris; ohj: Stephen Lawless
Phoenix, Arizona Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 10-12 lokjoht: José Martinez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 14-16 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6-8 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 27 hel-1 maajoht: Scott Terrell; ohj: Dan Rigazzi
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-12 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Arizona Lady (Kalman,E) 16-18 lokjoht: Kathleen Kelly; ohj: Matthew Ozawa
Florencia en el Amazonas (Catan) 13-15 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Joshua Borths
Carmen (Bizet) 5-7 heljoht: Keitaro Harada; ohj: Tara Faircloth
Don Giovanni (Mozart) 26-28 heljoht: Steven White; ohj: Jose Maria Condemi
Falstaff (Verdi) 1-3 huhjoht: Eric Melear; ohj: Louisa Muller
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Otello (Verdi) 8-16 marjoht: Antony Walker; ohj: Kristine McIntyre
Rodelinda (Handel) 24 tam-1 heljoht: Michael Beattie; ohj: Crystal Manich
Sumeida's Song (Fairouz) 21 hel-1 maajoht: Glenn Lewis; ohj: Jennifer Williams
Carmen (Bizet) 21-29 maajoht: Antony Walker; ohj: Marc Astafan
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 2-10 toujoht: Antony Walker; ohj: NN
Nabucco (Verdi) 10-18 lok
Cosi fan tutte (Mozart) 7-15 mar
The Barber of Seville (Rossini) 2-10 huh
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 huh-8 tou
Pittsburgh, Opera Theatre of Pittsburgh  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 10 hei-1 elo
A New Kind of Fallout (Lyons) 18-26 heijoht: Robert Frankenberry
Capriccio (Strauss) 25 hei-2 eloohj: Greg Lahane
Portland OR, Portland Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-15 marjoht: George Manahan; ohj: Chas Rader-Shieber
Carmen (Bizet) 6-14 heljoht: George Manahan; ohj: Eric Einhorn
Show Boat (Kern) 1-9 toujoht: Hal France; ohj: Ray Roderick
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 kesjoht: Ari Pelto; ohj: Roy Rallo
The Elixir of Love (Donizetti) 17 hei-1 elojoht: Nicholas Fox; ohj: Ned Canty
The Magic Flute (Mozart) 6-14 tou
Sweeney Todd (Sondheim) 3-11 kes
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 8-26 hei
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 22 hei-6 elo
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Tristan and Isolde (concert) (Wagner) 9 marjoht: Timothy Myers
Approaching Ali (Sparr) 29 tamjoht: Samuel McCoy; ohj: David Carl Toulson
La traviata (Verdi) 27 hel-1 maajoht: Timothy Myers; ohj: Marc Astafan
Don Giovanni (Mozart) 18-26 huhjoht: Timothy Myers; ohj: Crystal Manich
Madama Butterfly (Puccini) 30 lok-1 marjoht: Timothy Myers; ohj: E Loren Meeker
Eugene Onegin (concert) (Tchaikovsky,P) 24 tamjoht: Timothy Myers
The Barber of Seville (Rossini) 1-3 huhjoht: Timothy Myers; ohj: Marc Astafan
Roanoke, Opera Roanoke  / 
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 22 mar
Cinderella (Rossini) 20 maa
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Garnett Bruce
The Pearl Fishers (Bizet) 17-25 tamjoht: Carlos Izcaray; ohj: Kristine McIntyre
Cosi fan tutte (Mozart) 14-22 maajoht: Will Crutchfield; ohj: Crystal Manich
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-17 toujoht: Thierry Fischer; ohj: Roy Rallo
Tosca (Puccini) 10-18 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Kathleen Clawson
The Merry Widow (Lehar) 16-24 tamjoht: Gerald Steichen; ohj: David Gately
Aida (Verdi) 12-20 maajoht: Ari Pelto; ohj: Garnett Bruce
The Marriage of Figaro (Mozart) 7-15 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Tara Faircloth
San Antonio, Opera San Antonio  / 
Fantastic Mr Fox (Picker) 23-28 syyjoht: Andres Cladera
Salome (Strauss) 8-11 tamjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: James Robinson
La voix humaine (Poulenc) 12-15 maajoht: Andres Cladera; ohj: James Petosa
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 12-15 maajoht: Andres Cladera; ohj: James Petosa
Madama Butterfly (Puccini) 1-3 lokjoht: Sebastian Lang-Lessing
San Antonio, Opera Piccola San Antonio  / 
Trouble in Tahiti (Bernstein) 1-2 marjoht: Kristin Roach; ohj: Joshua Miller
The Italian Lesson (Hoiby) 1-2 marjoht: Kristin Roach; ohj: Joshua Miller
Dido and Aeneas (Purcell) 21-22 heljoht: Kristin Roach
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 6-7 heljoht: Kristin Roach; ohj: Josh Shaw
Phaedra (Britten) 21-22 toujoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
Acis and Galatea (Handel) 21-22 toujoht: Kristin Roach; ohj: Cynthia Stokes
San Diego, San Diego Opera  / 
La boheme (Puccini) 24 tam-1 heljoht: Karen Keltner; ohj: Isabella Bywater
Don Giovanni (Mozart) 14-22 heljoht: Daniele Callegari; ohj: Nicholas Muni
Nixon in China (Adams) 14-22 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: James Robinson
El Pasado Nunca se Termina (Martinez) 25 huhjoht: Jose Pepe Martinez
Tosca (Puccini) 13-21 heljoht: Massimo Zanetti
Madama Butterfly (Puccini) 16-24 huhjoht: Yves Abel; ohj: Garnett Bruc
Great Scott (Heggie) 7-15 toujoht: Joseph Mechavich; ohj: Jack O'Brien
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Dead Man Walking (Heggie) 20-22 hel
Heart of Darkness (O'Regan) 1-3 tou
The Lighthouse (Davies,PM) 29 huh-1 tou
San Francisco, Pocket Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 17 tam
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-8 helohj: Andrew Morgan
The Pearl Fishers (Bizet) 22 maaohj: Nicolas Aliaga Garcia
Alcina (Handel) 19 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 31 tou-14 kesjoht: Frank Johnson; ohj: Nicolas Aliaga Garcia
Cosi fan tutte (Mozart) 12-19 heiohj: Nicolas Aliaga Garcia
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Norma (Bellini) 5-30 syyjoht: Nicola Luisotti; ohj: Kevin Newbury
Susannah (Floyd) 6-21 syyjoht: Karen Kamensek; ohj: Michael Cavanagh
A Masked Ball (Verdi) 4-22 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Jose Maria Condemi
Partenope (Handel) 15 lok-2 marjoht: Christian Curnyn; ohj: Christopher Alden
Tosca (Puccini) 23 lok-8 marjoht: Riccardo Frizza; ohj: Jose Maria Condemi
Cinderella (Rossini) 9-26 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La boheme (Puccini) 14 mar-7 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: John Caird
Les troyens (Berlioz) 7 kes-7 heijoht: Donald Runnicles; ohj: David McVicar
La Ciociara (Tutino) 13-30 kesjoht: Nicola Luisotti; ohj: Francesca Zambello
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 kes-5 heijoht: Patrick Summers; ohj: Robin Guarino
Luisa Miller (Verdi) 11-27 syyjoht: Nicola Luisotti; ohj: Francesca Zambello, Laurie Feldman Santoliquido
Sweeney Todd (Sondheim) 12-29 syyjoht: Patrick Summers; ohj: Lee Blakeley
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-28 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Michael Cavanagh
The Magic Flute (Mozart) 20 lok-20 marjoht: Lawrence Foster; ohj: Harry Silverstein
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 18 mar-6 joujoht: Mark Elder; ohj: David McVicar(original), Ian Rutherford(original)
The Barber of Seville (Rossini) 25 mar-9 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: Emilio Sagi(original), Roy Rallo(revival)
The Fall of the House of Usher (Debussy) 8-13 joujoht: Lawrence Foster; ohj: David Pountney
Usher House (Getty) 8-13 joujoht: Lawrence Foster; ohj: David Pountney
Carmen (Bizet) 27 tou-3 heijoht: Carlo Montanaro; ohj: Calixto Bieito, Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 12-29 kesjoht: Nicola Luisotti; ohj: Emilio Sagi
Jenufa (Janacek) 14 kes-1 heijoht: Jiří Bělohlávek; ohj: Olivier Tambosi
San Jose CA, Opera San Jose  / 
Where Angels Fear to Tread (Weiser) 7-22 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Lillian Groag
The Magic Flute (Mozart) 18 huh-3 toujoht: George Cleve; ohj: Brad Dalton
Tosca (Puccini) 12-27 syyjoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
The Marriage of Figaro (Mozart) 14-29 marjoht: George Cleve; ohj: Lillian Groag
Carmen (Bizet) 13-28 heljoht: Ming Luke; ohj: Layna Chianakas
A Streetcar named Desire (Previn) 16 huh-1 toujoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Rigoletto (Verdi) 7-9 marjoht: Christopher Allen; ohj: Brad Dalton
L'italiana in Algeri (Rossini) 6-8 maajoht: Craig Kier; ohj: Omer Ben Seadia
A Streetcar named Desire (Previn) 24-26 huhjoht: Mark Morash; ohj: Jose Maria Condemi
Don Giovanni (Mozart) 6-8 marjoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Kelly Robinson
L'elisir d'amore (Donizetti) 4-6 maajoht: Leonardo Vordoni; ohj: Alan E Hicks
Gianni Schicchi (Puccini) 22-24 huhjoht: José Luis Moscovich; ohj: Fenlon Lamb
Suor Angelica (Puccini) 22-24 huhjoht: José Luis Moscovich; ohj: Fenlon Lamb
Sarasota, Sarasota Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 31 lok-15 marjoht: Victor DeRenzi
Tosca (Puccini) 7 hel-28 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Martha Collins
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 hel-27 maajoht: Marcello Cormio; ohj: Allison Grant
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 21 hel-19 maajoht: Ekhart Wycik; ohj: Tom Diamond
Don Carlos (Verdi) 7-24 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
La boheme (Puccini) 30 lok-17 mar
Brundibar (Krasa) 14 mar
Aida (Verdi) 30 tam-19 maajoht: Victor DeRenzi; ohj: Stephanie Sundine
Cosi fan tutte (Mozart) 6 hel-12 maa
Fidelio (Beethoven) 13 hel-11 maa
The Battle of Legnano (Verdi) 27 hel-18 maa
Concert (concert) (Verdi) 17 maa
Concert (concert) (Verdi) 20 maa
Seattle, Seattle Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-1 marjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 10-24 tamjoht: Julian Kovatchev; ohj: Jose Maria Condemi
Semele (Handel) 21 hel-7 maajoht: Gary Thor Wedow; ohj: Tomer Zvulun
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-16 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Chris Alexander
Nabucco (Verdi) 8-22 elojoht: Carlo Montanaro; ohj: François Racine
An American Dream (Perla) 21-23 elojoht: Judith Yan; ohj: Peter Kazaras
The Pearl Fishers (Bizet) 17-31 lokjoht: Emmanuel Joel-Hornak; ohj: Andrew Sinclair
The Marriage of Figaro (Mozart) 16-30 tamjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Aidan Lang
Mary Stuart (Donizetti) 27 hel-12 maajoht: Carlo Montanaro; ohj: Kevin Newbury
The Flying Dutchman (Wagner) 7-21 toujoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Christopher Alden
Shreveport, Shreveport Opera  / 
La traviata (Verdi) 15 marjoht: Jerry Shannon
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 21 heljoht: Steven Mosteller; ohj: Bill Fabris
Cinderella (Rossini) 11 huhjoht: Jerome Shannon; ohj: Stephanie Havey
Carmen (Bizet) 24 lok
HMS Pinafore (Sullivan,A) 20 hel
Dead Man Walking (Heggie) 23 huh
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24-26 lok
A Little Night Music (Sondheim) 6-15 hel
The Barber of Seville (Rossini) 17-19 huhjoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Jeffrey Buchman
Glory Denied (Cipullo) 6-8 mar
La Boheme (Puccini) 5-7 hel
West Side Story (Bernstein) 8-10 huh
Tacoma, Tacoma Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 31 lok-2 marjoht: Bernard Kwiram; ohj: Noel Koran
HMS Pinafore (Sullivan,A) 6-8 heljoht: Bernard Kwiram; ohj: Philip Kraus
Romeo et Juliette (Gounod) 10-12 huhjoht: Keith Clark; ohj: Noel Koran
Don Giovanni (Mozart) 30 lok-1 mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-14 hel
The Threepenny Opera (Weill) 29 huh-1 tou
Tampa, Opera Tampa  / 
Rigoletto (Verdi) 13-15 heljoht: Daniel Lipton
Madama Butterfly (Puccini) 13-15 maajoht: Daniel Lipton
Cosi fan tutte (Mozart) 19-21 heljoht: Daniel Lipton
La traviata (Verdi) 11-13 maajoht: Daniel Lipton
Don Giovanni (Mozart) 8-10 huh
Toledo, Toledo Opera  / 
Tosca (Puccini) 10-12 lok
Susannah (Floyd) 13-15 heljoht: Robert Mirakian
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24-26 huhjoht: James Meena
Madama Butterfly (Puccini) 2-4 lok
Porgy and Bess (Gershwin) 12-14 hel
Romeo et Juliette (Gounod) 8-10 huh
Trenton, Bohème Opera  / 
La boheme (Puccini) 24-26 huhjoht: Joseph Pucciatti; ohj: Eric Gibson
Tucson, Arizona Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 18-19 lokjoht: José Martinez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 22-23 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 31 tam-1 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 7-8 maa
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 18-19 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Arizona Lady (Kalman,E) 10-11 lokjoht: Kathleen Kelly; ohj: Matthew Ozawa
Florencia en el Amazonas (Catan) 21-22 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Joshua Borths
Carmen (Bizet) 30-31 tamjoht: Keitaro Harada; ohj: Tara Faircloth
Don Giovanni (Mozart) 5-6 heljoht: Steven White; ohj: Jose Maria Condemi
Falstaff (Verdi) 9-10 huhjoht: Eric Melear; ohj: Louisa Muller
Tulsa, Tulsa Opera  / 
Cinderella (Rossini) 24-26 lok
Romeo and Juliet (Gounod) 13-15 hel
Of Mice and Men (Floyd) 10-12 huh
La boheme (Puccini) 16-18 lok
A Streetcar named Desire (Previn) 4-6 maa
Samson and Delilah (Saint-Saens) 6-8 tou
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
Carmen (Bizet) 15 tou
Tosca (Puccini) 5 jou
Washington, Washington Concert Opera  / 
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 28 lokjoht: Antony Walker
Guntram (concert) (Strauss) 1 maajoht: Antony Walker
Semiramide (Rossini) 22 mar
La favorite (Donizetti) 4 maa
Washington, Opera Lafayette  / 
Les Fetes de l'hymen et de l'amour (Rameau) 6 lok
L'epreuve villageoise (Gretry) 27-28 toujoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Washington, Washington National Opera  / 
Florencia in the Amazons (Catan) 20-28 syyjoht: Carolyn Kuan; ohj: Francesca Zambello
La boheme (Puccini) 1-15 marjoht: Philippe Auguin / Timothy Myers; ohj: Jo Davies
The Little Prince (Portman) 19-21 jouohj: Francesca Zambello
Penny (Pew) 23-24 tamjoht: Anne Manson; ohj: Alan Paul
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 21 hel-10 maajoht: Antony Walker; ohj: Francesca Zambello
The Flying Dutchman (Wagner) 7-21 huhjoht: Philippe Auguin / Eric Weimer; ohj: Stephen Lawless
Cinderella (Rossini) 9-21 toujoht: Speranza Scappucci; ohj: Joan Font
Carmen (Bizet) 19+ syyjoht: Evan Rogister; ohj: E Loren Meeker
Appomattox (Glass) 14-22 marjoht: Dennis Russell Davies; ohj: Tazewell Thompson
Hansel and Gretel (Humperdinck) 12-20 jouohj: Sarah Meyers
Lost in the stars (Weill) 12+ heljoht: John DeMain; ohj: Tazewell Thompson
The Rhinegold (Wagner) 30 huh-17 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Francesca Zambello
The Valkyrie (Wagner) 2-18 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Francesca Zambello
Siegfried (Wagner) 4-20 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Francesca Zambello
The Twilight of the Gods (Wagner) 6-22 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Francesca Zambello
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
La boheme (Puccini) 16-18 tamjoht: Daniele Callegari; ohj: Fenlon Lamb
Enemies, A Love Story (Moore,B) 20-22 heljoht: David Stern; ohj: Sam Helfrich
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 20-22 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Dona D Vaughn
Carmen (Bizet) 22-24 tamjoht: David Stern; ohj: John de los Santos
Goyescas (Granados) 29 tam
Don Pasquale (Donizetti) 19-21 heljoht: Antonino Fogliani
Ariadne auf Naxos (Strauss) 18-20 maajoht: Andreas Delfs; ohj: Daniel Witzke
Wilmington, OperaDelaware  / 
Lakme (concert) (Delibes) 8-16 tou
La Tragedie de Carmen (Bizet) 9-17 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Cynthia du Pont Tobias
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 31 lok-4 mar
Rigoletto (Verdi) 23-27 lok