2014/15 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2014/15 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

Amleto (Faccio) 25 lok-2 mar
La bohème (Puccini) 22-29 maa
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7-9 marjoht: Gerald Steichen; ohj: Albert Sherman
The Impresario (Mozart) 20 hel-1 maajoht: Richard Gordon; ohj: Mari Hahn
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20 hel-1 maajoht: Richard Gordon; ohj: Mari Hahn
Atlanta, Atlanta Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-16 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
Rigoletto (Verdi) 28 hel-8 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: Tomer Zvulun
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 huhjoht: Arthur Fagen; ohj: Tara Faircloth
Three Decembers (Heggie) 28-31 tou
Austin, Austin Lyric Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 8-16 mar
Roméo et Juliette (Gounod) 24 tam-1 hel
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-3 tou
Baltimore, Lyric Opera Baltimore  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7-9 marjoht: Steven White; ohj: James Harp
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 24-26 lok
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 6-8 hel
Faust (Gounod) 17-19 huh
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Hamlet (Thomas,A) 23-25 tam
La bohème (Puccini) 13-15 maa
Bloomington, Indiana University Opera  / 
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 19-27 syy
La bohème (Puccini) 17-25 lok
Alcina (Handel) 6-14 hel
South Pacific (Rodgers) 27 hel-7 maa
The Magic Flute (Mozart) 10-18 huh
Boise, Opera Idaho  / 
The King and I (concert) (Rodgers) 15-17 elo
Orpheus and Eurydice (Gluck) 24-26 lok
Rigoletto (Verdi) 14-16 mar
Evgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13-15 hel
Brundibár (Krása) 16 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-10 tou
Boston, Boston Lyric Opera  / 
La traviata (Verdi) 10-19 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Chas Rader-Shieber
Le vin herbé (Martin,F) 19-23 marjoht: David Angus; ohj: David Schweizer
Katya Kabanova (Janáček) 13-22 maajoht: David Angus; ohj: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 1-10 kesjoht: David Angus; ohj: Emma Griffin
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 28-30 marjoht: Harry Christophers
Elijah (concert) (Mendelssohn) 6-8 maajoht: Christopher Hogwood
The Creation (concert) (Haydn) 1-3 toujoht: Harry Christophers
Charleston WV, West Virginia Symphony Orchestra  / 
Charlotte, Opera Carolina  / 
Nabucco (Verdi) 18-26 lok
Turandot (Puccini) 24 tam-1 hel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-19 huh
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-29 lokjoht: Andrew Davis; ohj: Robert Falls
Capriccio (Strauss) 6-28 lokjoht: Andrew Davis; ohj: John Cox(original), Peter McClintock(revival)
Il trovatore (Verdi) 27 lok-29 marjoht: Asher Fisch; ohj: David McVicar(original), Leah Hausman(revival)
Porgy and Bess (Gershwin) 17 mar-20 joujoht: Ward Stare; ohj: Francesca Zambello
Anna Bolena (Donizetti) 6 jou-16 tamjoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
Tosca (Puccini) 24 tam-14 maajoht: Dmitri Jurowski; ohj: John Caird
Tannhäuser (Wagner) 9 hel-6 maajoht: Andrew Davis; ohj: Tim Albery
The Passenger (Weinberg) 24 hel-15 maajoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
El pasado nunca se termina (Martinez) 28-29 maaohj: Leonard Foglia
Carousel (Rodgers) 10-26 huhjoht: Rob Fisher; ohj: Rob Ashford
Dallas, The Dallas Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 24 lok-9 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Kevin Moriarty
Salome (Strauss) 30 lok-8 marjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello
La Wally (Catalani) 30 tam-7 heljoht: Anthony Barrese; ohj: Candace Evans
Everest (Talbot) 30 tam-7 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
La bohème (Puccini) 13-29 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Harry Silverstein
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-18 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Christian Rath
Dayton, Dayton Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 21-23 mar
Dead Man Walking (Heggie) 27 hel-1 maa
The Pearl Fishers (Bizet) 17-19 huhjoht: Neal Gittleman; ohj: Thomas Bankston
Denver, Opera Colorado  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 marjoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
The Magic Flute (Mozart) 2-10 toujoht: Joseph Mechavich; ohj: Daniel Witzke
Aida (Verdi) 7-15 syyjoht: Ari Pelto; ohj: David Gately
The Scarlet Letter (Laitman) 7-15 toujoht: Ari Pelto; ohj: Beth Greenberg
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Elektra (Strauss) 18-26 lok
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 mar
The Merry Widow (Lehár) 11-19 huh
Faust (Gounod) 9-17 tou
Eugene, Eugene Opera  / 
The Elixir of Love (Donizetti) 31 jou-4 tam
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
The Merry Wives of Windsor (Nicolai) 1-2 mar
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-12 huh
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
La bohème (Puccini) 16-26 lok
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Carmen (Bizet) 31 lok-1 mar
Noah's Flood (Britten) 13-15 hel
Tosca (Puccini) 1-2 tou
Houston, Opera in the Heights  / 
Rigoletto (Verdi) 26 syy-5 lok
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-23 mar
La clemenza di Tito (Mozart) 30 tam-8 hel
Carmen (Bizet) 20-29 maa
Houston, Houston Grand Opera  / 
Otello (Verdi) 24 lok-7 marjoht: Patrick Summers; ohj: John Cox
Così fan tutte (Mozart) 31 lok-15 marjoht: Patrick Summers; ohj: Harry Silverstein
A Christmas Carol (Bell) 5-21 joujoht: Warren Jones; ohj: Simon Callow
The Magic Flute (Mozart) 20 tam-14 heljoht: Robert Spano; ohj: Ian Rutherford
Madame Butterfly (Puccini) 23 tam-8 heljoht: Giancarlo Guerrero; ohj: Louisa Muller
Die Walküre (Wagner) 18 huh-3 toujoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa, Esteban Muñoz
Sweeney Todd (Sondheim) 24 huh-9 toujoht: James Lowe; ohj: Lee Blakeley
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 11-16 elo
La traviata (Verdi) 27 syy-5 lokohj: David Gately
Silent Night (Puts) 21 hel-1 maa
Tosca (Puccini) 18-26 huh
Long Beach, Long Beach Opera  / 
Therese Raquin (Picker) 24 tam-1 hel
Marilyn forever (Bryars) 21-29 maa
Hydrogen Jukebox (Glass) 30 tou-7 kes
Los Angeles, LA Opera  / 
La traviata (Verdi) 13-28 syyjoht: James Conlon; ohj: Marta Domingo
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 lok-15 marjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Florencia en el Amazonas (Catán) 22 mar-20 joujoht: Grant Gershon; ohj: Francesca Zambello
The Ghosts of Versailles (Corigliano) 7 hel-1 maajoht: James Conlon; ohj: Darko Tresnjak
The Barber of Seville (Rossini) 28 hel-22 maajoht: James Conlon; ohj: Emilio Sagi
The Marriage of Figaro (Mozart) 21 maa-12 huhjoht: James Conlon; ohj: Ian Judge
Dogs Days (Little) 11-14 kesjoht: Alan Pierson; ohj: Robert Woodruff
Los Angeles, LA Phil  / 
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 6-9 marjoht: Esa-Pekka Salonen
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 9-11 tamjoht: Michael Tilson Thomas
Louisville, Kentucky Opera  / 
Fidelio (Beethoven) 19-21 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Lillian Groag
La fanciulla del West (Puccini) 14-16 marjoht: David J Jackson; ohj: John Hoomes
A Streetcar named Desire (Previn) 15-18 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Jose Maria Condemi
Madison, Madison Opera  / 
Fidelio (Beethoven) 21-23 mar
Sweeney Todd (Sondheim) 6-8 hel
The Barber of Seville (Rossini) 24-26 huh
Miami, Florida Grand Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-22 marjoht: Ramón Tebar; ohj: Marc Astafan
Così fan tutte (Mozart) 24-27 tamjoht: Ramón Tebar; ohj: Bernard Uzan
The Pearl Fishers (Bizet) 28 hel-3 maajoht: Anthony Barrese; ohj: A Scott Parry
The Consul (Menotti) 9-16 toujoht: Andrew Bisantz; ohj: Julie Maykowski
Miami, Miami Lyric Opera  / 
La bohème (Puccini) 16-17 elojoht: Doris Lang Kosloff; ohj: Raffaele Cardone
Un ballo in maschera (Verdi) 27-28 syyjoht: Doris Lang Kosloff; ohj: Raffaele Cardone
Carmen (concert) (Bizet) 8 marjoht: Jeffery Eckstein; ohj: Raffaele Cardone
Milwaukee, Florentine Opera  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 24-26 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: Paula Suozzi
Wuthering Heights (concert) (Floyd) 9-11 tam
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
La fanciulla del West (Puccini) 20-28 syy
Hansel and Gretel (Humperdinck) 1-8 mar
The Elixir of Love (Donizetti) 24-31 tam
The Manchurian Candidate (Puts) 7-14 maa
Carmen (Bizet) 25 huh-3 tou
Mobile, Mobile Opera  / 
Werther (Massenet) 24-26 lok
Manon Lescaut (Puccini) 27-29 maa
Nashville, Nashville Opera  / 
La bohème (Puccini) 9-11 lok
Romulus Hunt (Simon) 5-7 jou
Florencia en el Amazonas (Catán) 23-27 tam
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-11 huh
New Orleans, New Orleans Opera  / 
Carmen (Bizet) 10-12 lok
Rusalka (Dvořák,A) 14-16 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-15 maa
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 huh
New York, The Metropolitan Opera  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 syy-20 joujoht: James Levine / Edo de Waart; ohj: Richard Eyre
La bohème (Puccini) 23 syy-24 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Franco Zeffirelli
Macbeth (Verdi) 24 syy-18 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Adrian Noble
Carmen (Bizet) 30 syy-7 maajoht: Pablo Heras-Casado / Louis Langrée; ohj: Richard Eyre
Die Zauberflöte (Mozart) 6 lok-8 marjoht: Adam Fischer; ohj: Julie Taymor
The Death of Klinghoffer (Adams) 20 lok-15 marjoht: David Robertson; ohj: Tom Morris
Aida (Verdi) 30 lok-20 huhjoht: Marco Armiliato / Plácido Domingo; ohj: Sonja Frisell
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-29 marjoht: James Conlon; ohj: Graham Vick
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 mar-6 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Bartlett Sher
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 2-23 joujoht: James Levine; ohj: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 11 jou-24 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Willy Decker
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-8 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Richard Jones
The Merry Widow (Lehár) 31 jou-7 toujoht: Andrew Davis / NN / Fabio Luisi; ohj: Susan Stroman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12 tam-21 maajoht: Yves Abel / James Levine; ohj: Bartlett Sher
Iolanta (Tchaikovsky,P) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 26 tam-21 heljoht: Valery Gergiev / Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Trelinski
Don Giovanni (Mozart) 4 hel-6 maajoht: Alan Gilbert; ohj: Michael Grandage
La donna del lago (Rossini) 16 hel-14 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Paul Curran
Manon (Massenet) 9-28 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 maa-10 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: Mary Zimmerman
Ernani (Verdi) 20 maa-11 huhjoht: James Levine / NN; ohj: Pier Luigi Samaritani
Don Carlos (Verdi) 30 maa-25 huhjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Nicholas Hytner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 huh-8 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David McVicar
Un ballo in maschera (Verdi) 23 huh-9 toujoht: James Levine; ohj: David Alden
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-9 toujoht: James Levine; ohj: Jonathan Miller
Omaha, Opera Omaha  / 
Rigoletto (Verdi) 17-19 lokjoht: Steven White; ohj: Tomer Zvulun(original), Stephanie Havey(revival)
A Flowering Tree (Adams) 13-15 hel
Fidelio (Beethoven) 17-19 huhjoht: Nicholas Cleobury; ohj: Michael Shell
Pensacola, Pensacola Opera  / 
La bohème (Puccini) 23-25 tam
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 13-15 maa
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
L'italiana in Algeri (Rossini) 8-15 mar
La bohème (Puccini) 7-14 hel
Faust (Gounod) 25 huh-2 tou
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
The Barber of Seville (Rossini) 26 syy-5 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Michael Shell
Oscar (Morrison) 6-15 heljoht: Evan Rogister; ohj: Kevin Newbury
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4-8 maajoht: George Manahan; ohj: Chas Rader-Shieber
Don Carlos (Verdi) 24 huh-3 toujoht: Corrado Rovaris; ohj: Tim Albery
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 5-14 kesjoht: Corrado Rovaris; ohj: Ron Daniels
Phoenix, Arizona Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 10-12 lokjoht: José Martinez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 14-16 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6-8 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 27 hel-1 maa
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-12 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Portland OR, Portland Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-15 marjoht: George Manahan; ohj: Chas Rader-Shieber
Carmen (Bizet) 6-14 heljoht: George Manahan; ohj: Eric Einhorn
Show Boat (Kern) 1-9 toujoht: Hal France; ohj: Ray Roderick
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 kesjoht: Ari Pelto; ohj: Roy Rallo
The Elixir of Love (Donizetti) 17 hei-1 elojoht: Nicholas Fox; ohj: Ned Canty
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Tristan and Isolde (concert) (Wagner) 9 marjoht: Timothy Myers
La traviata (Verdi) 27 hel-1 maajoht: Timothy Myers; ohj: Candace Evans
Don Giovanni (Mozart) 18-26 huhjoht: Timothy Myers; ohj: Crystal Manich
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Garnett Bruce
The Pearl Fishers (Bizet) 17-25 tamjoht: Carlos Izcaray; ohj: Kristine McIntyre
Così fan tutte (Mozart) 14-22 maaohj: Crystal Manich
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-17 toujoht: Thierry Fischer
San Antonio, Opera Piccola San Antonio  / 
The Turn of the Screw (Britten) 1-2 mar
Dido and Aeneas (Purcell) 21-22 hel
San Diego, San Diego Opera  / 
La bohème (Puccini) 24 tam-1 heljoht: Karen Keltner
Don Giovanni (Mozart) 14-22 heljoht: Daniele Callegari
Nixon in China (Adams) 14-22 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: James Robinson
El pasado nunca se termina (Martinez) 25 huhjoht: Jose Pepe Martinez
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Norma (Bellini) 5-30 syyjoht: Nicola Luisotti; ohj: Kevin Newbury
Susannah (Floyd) 6-21 syyjoht: Karen Kamensek; ohj: Michael Cavanagh
A Masked Ball (Verdi) 4-22 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: Jose Maria Condemi
Partenope (Handel) 15 lok-2 marjoht: Christian Curnyn; ohj: Christopher Alden
Tosca (Puccini) 23 lok-8 marjoht: Riccardo Frizza; ohj: Jose Maria Condemi
Cinderella (Rossini) 9-26 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La bohème (Puccini) 14 mar-7 joujoht: Giuseppe Finzi; ohj: John Caird
Les troyens (Berlioz) 7 kes-7 heijoht: Donald Runnicles; ohj: David McVicar
La Ciociara (Tutino) 13-30 kesjoht: Nicola Luisotti; ohj: Francesca Zambello
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 kes-5 heijoht: Patrick Summers; ohj: Robin Guarino
San Jose CA, Opera San José  / 
Rigoletto (Verdi) 6-21 syy
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 15-30 mar
Where Angels Fear to Tread (Weiser) 7-22 hel
The Magic Flute (Mozart) 18 huh-3 tou
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Rigoletto (Verdi) 7-9 marjoht: Christopher Allen; ohj: Brad Dalton
L'italiana in Algeri (Rossini) 6-8 maajoht: Craig Kier
A Streetcar named Desire (Previn) 24-26 huhjoht: Mark Morash; ohj: Jose Maria Condemi
Sarasota, Sarasota Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 31 lok-15 marjoht: Victor DeRenzi
Tosca (Puccini) 7 hel-28 maajoht: Victor DeRenzi
The Marriage of Figaro (Mozart) 14 hel-27 maa
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 21 hel-19 maa
Don Carlos (Verdi) 7-24 maajoht: Victor DeRenzi
Seattle, Seattle Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-1 marjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 10-24 tamjoht: Julian Kovatchev; ohj: Jose Maria Condemi
Semele (Handel) 21 hel-7 maajoht: Gary Thor Wedow; ohj: Tomer Zvulun
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-16 toujoht: Lawrence Renes; ohj: Chris Alexander
Shreveport, Shreveport Opera  / 
La traviata (Verdi) 15 marjoht: Jerry Shannon
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 21 hel
Cinderella (Rossini) 11 huh
Tampa, Opera Tampa  / 
Rigoletto (Verdi) 13-15 heljoht: Daniel Lipton
Madama Butterfly (Puccini) 13-15 maajoht: Daniel Lipton
Toledo, Toledo Opera  / 
Tosca (Puccini) 10-12 lok
Susannah (Floyd) 13-15 heljoht: Robert Mirakian
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24-26 huhjoht: James Meena
Tucson, Arizona Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 18-19 lokjoht: José Martinez; ohj: Leonard Foglia
Rigoletto (Verdi) 22-23 marjoht: Dean Williamson; ohj: Fenlon Lamb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 31 tam-1 heljoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 7-8 maa
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 18-19 huhjoht: Keitaro Harada; ohj: John de los Santos
Washington, Washington Concert Opera  / 
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 28 lok
Guntram (concert) (Strauss) 1 maa
Washington, Opera Lafayette  / 
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (Rameau) 6 lok
L'epreuve villageoise (Grétry) 27-28 toujoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Washington, Washington National Opera  / 
Florencia in the Amazons (Catán) 20-28 syyjoht: Carolyn Kuan; ohj: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 1-15 marjoht: Philippe Auguin / Timothy Myers; ohj: Jo Davies
The Little Prince (Portman) 19-21 jouohj: Francesca Zambello
Penny (Pew) 23-24 tamjoht: Anne Manson; ohj: Alan Paul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 21 hel-10 maajoht: Patrick Summers; ohj: Francesca Zambello
The Flying Dutchman (Wagner) 7-21 huhjoht: Philippe Auguin / Eric Weimer; ohj: Stephen Lawless
Cinderella (Rossini) 9-21 toujoht: Speranza Scappucci; ohj: Joan Font
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
La bohème (Puccini) 16-18 tam
Enemies, A Love Story (Moore,B) 20-22 hel
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 20-22 maa