2016/17 > Bulgaria 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Bulgaria

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Serbia Romania
Makedonian tasavalta

Bulgaria
 
Kreikka Turkki

Bourgas, State Opera Bourgas  / 

La traviata (Verdi) 29 mar
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 jou
Rigoletto (Verdi) 4 jou
Aida (Verdi) 18 hei
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 hei
Tosca (Puccini) 2 elo
Turandot (Puccini) 11 elo
Norma (Bellini) 17 elo
Madama Butterfly (Puccini) 5 lokjoht: Chris McCracken; ohj: Aleksandar Tekeliev
Nabucco (Verdi) 18 lok
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 25 lok-28 marjoht: Chris McCracken; ohj: Aleksandar Tekeliev
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
Carmen (Bizet) 8 syy
Tosca (Puccini) 15 syy-25 tam
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 syy
Gianni Schicchi (Puccini) 6 lok
Suor Angelica (Puccini) 6 lok
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 lok-31 maa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 lok-22 marjoht: Dian Tchobanov; ohj: Ursula Horner
Turandot (Puccini) 29 mar-11 maa
The Merry Widow (Lehár) 10 jou-15 maajoht: Luciano Di Martino
Rigoletto (Verdi) 18 joujoht: Luciano Di Martino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 tam
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 8 huh-4 toujoht: Dian Tchobanov / Luciano Di Martino; ohj: Vera Petrova
La traviata (Verdi) 19 huh-17 kesjoht: Ivan Anguélov; ohj: Nina Naydenova
La forza del destino (Verdi) 15 hei-29 elojoht: Dian Tchobanov
Turandot (Puccini) 21 heijoht: Linus Lerner; ohj: Nina Naydenova
Aida (Verdi) 29 heijoht: Luciano Di Martino
La traviata (Verdi) 19 lok-17 marohj: Nina Naydenova
Carmen (Bizet) 28 lok-9 marjoht: Konstantin Dobroikov; ohj: Maria Elena Mexia
Il trovatore (Verdi) 25 mar-9 joujoht: Niksha Bareza; ohj: Ursula Horner
Ruse, State Opera Rousse  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 elo-6 maajoht: Nayden Todorov; ohj: Christina Anghelakova, Boyan Ivanov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 elo-24 huhjoht: Nayden Todorov; ohj: Gian Gianotti
The Merry Widow (Lehár) 27 elojoht: Nayden Todorov; ohj: Ognian Draganoff
Don Pasquale (Donizetti) 8 syyjoht: Niels Muus; ohj: Gian Gianotti
Die Zauberflöte (Mozart) 8-16 syyjoht: Nicholas McRoberts / Niels Muus; ohj: Aleksandar Tekeliev
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 syy-6 joujoht: Vladimir Boshnakov
Otello (Verdi) 13 syyjoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Boyko Bogdanov
Die Zauberflöte (Mozart) 16 syyjoht: Niels Muus; ohj: Aleksandar Tekeliev
La serva padrona (Pergolesi) 4 lokjoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Ivan Savov
Rita (Donizetti) 7 lok-12 joujoht: Vesselin Baychev; ohj: Elena Stoyanova
Orpheus (Telemann) 14 lok-2 joujoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Bobi Petranov
Faust (Gounod) 21-25 lokjoht: Nayden Todorov; ohj: Boyko Bogdanov
Madama Butterfly (Puccini) 22-23 lokjoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Korina Boskovsky
La traviata (Verdi) 25 lok-11 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Georgi Dimitrov
Carmen (Bizet) 28 lok-4 heljoht: Nayden Todorov / Nicholas McRoberts; ohj: Tsvety Nechev
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Gian Gianotti
Il trovatore (Verdi) 4 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Asen Shopov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Mario Nikolov
Rigoletto (Verdi) 9 mar-31 toujoht: Nayden Todorov; ohj: Ivan Savov
Nabucco (Verdi) 15 mar-10 heijoht: Nayden Todorov; ohj: Asen Shopov, Nadia Hristozova (revival)
Aida (Verdi) 18 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Ognian Draganoff
Nostradamus (Kotzev) 18 mar-27 toujoht: Nayden Todorov; ohj: Orlin Dyakov
Suor Angelica (Puccini) 21 marjoht: Nayden Todorov; ohj: Ognian Draganoff
Maria Desislava (Hadjiev) 9 joujoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Svetozar Donev
Gianni Schicchi (Puccini) 16 jou-12 toujoht: Nayden Todorov; ohj: Ognian Draganoff
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 27 tam-10 huhjoht: Yuri Ilinov; ohj: Aleksandar Tekeliev
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 maajoht: Nayden Todorov; ohj: Vera Nemirova
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 huhjoht: Nicholas McRoberts; ohj: Vesselin Baychev
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 9 kesjoht: Niels Borksand
Tosca (Puccini) 28 kesjoht: Yuri Ilinov; ohj: Ognian Draganoff
Don Giovanni (Mozart) 30 kesjoht: Yuri Ilinov; ohj: Ivan Savov
Gianni Schicchi (Puccini) 25 elojoht: Nayden Todorov; ohj: Tatjana Sokolova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 syyjoht: Nicholas McRoberts; ohj: Boyko Bogdanov
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 syyjoht: Nicholas McRoberts
La traviata (Verdi) 21-25 syyjoht: Nicholas McRoberts; ohj: Georgi Dimitrov
Il maestro di musica (Pergolesi) 18 lok-9 marjoht: Federico Marchionda; ohj: Plamen Beykov
Man of La Mancha (Leigh) 12 mar-10 joujoht: Gancho Ganchev; ohj: Boris Pankin
Rigoletto (Verdi) 15 marjoht: Georgi Dimitrov; ohj: Pavel Gerdjikov
Suor Angelica (Puccini) 18 marjoht: Massimo Testa; ohj: Tatiana Sokolova
Carmen (Bizet) 22 marjoht: Yuri Ilinov; ohj: Cristian Mihăilescu
Turandot (Puccini) 30 marjoht: David Crescenzi; ohj: Nina Naydenova
Don Giovanni (Mozart) 5 joujoht: Viliana Valtcheva; ohj: Ivan Savov
Tosca (Puccini) 14 joujoht: Georgi Dimitrov; ohj: Ognian Draganoff
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Tosca (Puccini) 5 elo-5 maa
Turandot (Puccini) 6 elo-13 joujoht: Nikola Pashovski; ohj: Plamen Kartaloff
La traviata (Verdi) 1 lok-12 toujoht: Velizar Genchev; ohj: Plamen Kartaloff(original), Vera Petrova(revival)
La Cenerentola (Rossini) 9 lok-1 huhjoht: Georgi Dimitrov; ohj: Vera Petrova
Rigoletto (Verdi) 20 lok-20 tou
Don Carlos (Verdi) 29 lok-18 heljoht: Dian Tchobanov; ohj: Plamen Kartaloff
Aida (Verdi) 4-6 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10 mar-26 toujoht: Georgi Dimitrov; ohj: Vera Petrova
La forza del destino (Verdi) 25-30 mar
Prometheus (Karousos) 8 tam
Norma (Bellini) 13-15 tamjoht: Francesco Rosa; ohj: Hugo De Ana
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 tam-19 maa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 tam-8 huhjoht: Boris Spasov; ohj: Svetozar Donev
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 27-29 tamjoht: Iurie Florea; ohj: Hugo De Ana
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 hel-9 huh
Madama Butterfly (Puccini) 10 hel-29 heijoht: Dian Tchobanov / Alberto Veronesi; ohj: Plamen Kartaloff(original), Yulia Krasteva(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 hel-9 huh
Borislav (Atanasov) 2 maa
Un ballo in maschera (Verdi) 10 maa
Prince Igor (Borodin) 17 maa-1 huh
Lakmé (Delibes) 24 maa-30 heijoht: Francesco Rosa; ohj: Plamen Kartaloff
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 maa
Requiem (Verdi) 13 huhjoht: Ira Levin
Attila (Verdi) 21-23 huhjoht: Velizar Genchev; ohj: Yulia Krasteva
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 toujoht: Zhorzh Dimitrov
Parsifal (Wagner) 4-10 hei
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 hei
Nabucco (Verdi) 27 heijoht: Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
Il tabarro (Puccini) 4-6 elo
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 elo
Parsifal (Wagner) 1 lokjoht: Ira Levin; ohj: Plamen Kartaloff
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 6 lok-25 heljoht: Zhorzh Dimitrov; ohj: Yuliya Krasteva
La Cenerentola (Rossini) 7 lok-13 tamjoht: Zhorzh Dimitrov; ohj: Vera Petrova
Norma (Bellini) 13-15 lokjoht: Grigor Palikarov; ohj: Hugo De Ana
Don Carlo (Verdi) 20-22 lokjoht: Ira Levin; ohj: Plamen Kartaloff
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 20 lok-19 marjoht: Velizar Genchev; ohj: Yuliya Krasteva
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 lok-11 maajoht: Boris Spasov / Zhorzh Dimitrov; ohj: Krasimir Tsanovski
Carmen (Bizet) 3-30 marjoht: Keitaro Harada / Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
Tosca (Puccini) 8 jou-5 elo
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 22-26 jou
Turandot (Puccini) 12 tam-2 maa
Werther (concert) (Massenet) 18 tam
La traviata (Verdi) 19-21 tam
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 tam-1 kes
Rigoletto (Verdi) 26 tam-31 tou
Un ballo in maschera (Verdi) 15-16 hel
Lakmé (Delibes) 22 hel-24 maa
Gianni Schicchi (Puccini) 5 huh
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 huh
Das Rheingold (Wagner) 18 tou
Die Walküre (Wagner) 19 tou
Siegfried (Wagner) 21 tou
Götterdämmerung (Wagner) 23 tou
Aida (Verdi) 8-10 kes
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 kes
Das Rheingold (Wagner) 5 hei
Die Walküre (Wagner) 6 hei
Siegfried (Wagner) 8 hei
Götterdämmerung (Wagner) 10 hei
Das Rheingold (Wagner) 14 hei
Don Carlo (Verdi) 15 hei
Il trovatore (Verdi) 20-22 hei
Turandot (Puccini) 27 hei
La bohème (Puccini) 29 hei
Il tabarro (Puccini) 4 elo
Suor Angelica (Puccini) 4 elo
Gianni Schicchi (Puccini) 4 elo
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
La traviata (Verdi) 30 syy-19 toujoht: Teodosio Bevilacqua; ohj: Frank-Bernd Gottschalk
Tosca (Puccini) 7 lok-31 hei
Pariser Leben (Offenbach) 28 lok-23 kes
Cavalleria rusticana (Mascagni) 28 mar-21 tamjoht: Carlo Donadio; ohj: Ignacio Occhiipinti
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30 mar
Die Zauberflöte (Mozart) 2 jou-31 hei
Boris Godunov (Musorgsky) 8 joujoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Pavel Gerdjikov
Don Pasquale (Donizetti) 27 tam-7 hel
Carmen (Bizet) 17 maa
La bohème (Puccini) 31 maa-31 heijoht: Ivailo Krinchev; ohj: Ognian Draganoff
Rigoletto (Verdi) 12 tou-31 hei
Carmen (Bizet) 6 heijoht: Ivailo Krinchev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 lok-11 mar
La vie parisienne (Offenbach) 10 lok
Don Carlos (Verdi) 19-26 lokjoht: Ivailo Krinchev; ohj: Slavcho Nikolov
Tosca (Puccini) 8 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 marjoht: Mladen Stanev; ohj: Ognian Draganoff
Norma (Bellini) 28 mar
L'orfeo (Monteverdi) 30 mar
Alcina (Handel) 7 jou
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 13-28 jou
La bohème (Puccini) 16 jou-8 maajoht: Enrico Fontana; ohj: Ognian Draganoff
Turandot (Puccini) 29 maa
Varna, State Opera Varna  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 26 syy-22 toujoht: Stefan Boyadzhiev; ohj: Nikolay Aprilov
Norma (Bellini) 28 syy-30 toujoht: Viliana Valtcheva / Ivan Kozhuharov; ohj: Kuzman Popov
The Count of Monte Cristo (Dessca) 1 lok-2 marjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Petko Bonev
La traviata (Verdi) 7 lok-24 huhjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Lloyd Webber) 8 lok-22 huhjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
La bohème (Puccini) 12 lok-26 toujoht: Borislav Ivanov; ohj: Maria Elena Mexia
Nabucco (Verdi) 21 lokjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Tosca (Puccini) 27 lok-6 maajoht: Viliana Valtcheva / Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 28 lok-19 toujoht: Nicoletta Conti; ohj: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 9 mar-28 syyjoht: Grigor Palikarov / Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Alice in Wonderland (Jossifov) 15 marjoht: Gancho Ganchev; ohj: Srebrina Sokolova
Andrea Chénier (Giordano) 18 marjoht: Jan van Maanen; ohj: Kuzman Popov
Die lustige Witwe (Lehár) 23 marjoht: Milen Apostolov; ohj: Mark Krone
Don Carlos (Verdi) 29 marjoht: Stefano Seghedoni; ohj: Kuzman Popov
Boris Godunov (Musorgsky) 5 joujoht: Boris Spasov; ohj: Pavel Gerdjikov
Turandot (Puccini) 31 tamjoht: Grigor Palikarov; ohj: Kuzman Popov
La forza del destino (Verdi) 3 heljoht: Svetoslav Borisov; ohj: Dejan Proshev
Aida (Verdi) 7 hel-28 heijoht: Borislav Ivanov / Jan van Maanen / Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Don Pasquale (Donizetti) 8 heljoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 hel-15 maajoht: Viliana Valtcheva; ohj: Ognian Draganoff
Die lustige Witwe (Lehár) 22 maa-6 lokjoht: Igor Bogdanov; ohj: Mark Krone
Norma (Bellini) 29-30 maajoht: Viliana Valtcheva; ohj: Kuzman Popov
Cats (Lloyd Webber) 6 huh-22 kesjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
Madama Butterfly (Puccini) 20 huhjoht: Viliana Valtcheva; ohj: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 24 huh-3 lokjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 toujoht: Stefano Seghedoni; ohj: Primo Antonio Petris
Rigoletto (Verdi) 19 tou-24 lokjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Kuzman Popov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 toujoht: Milen Apostolov; ohj: Nikolay Aprilov
La bohème (Puccini) 26 toujoht: Borislav Ivanov; ohj: Maria Elena Mexia
Norma (Bellini) 30 tou-31 lokjoht: Viliana Valtcheva; ohj: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 13 kesjoht: Stefan Boyadzhiev; ohj: Kuzman Popov
Cats (Lloyd Webber) 22 kes-26 elojoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
The Three Musketeers (Dunayevsky,M) 29 kes-18 marjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Nikolay Aprilov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4 hei-17 elojoht: Nicoletta Conti; ohj: Ognian Draganoff
Attila (Verdi) 7 hei-20 lokjoht: Jan Van Maanen / Dejan Savić; ohj: Dejan Miladinović
Manon Lescaut (Puccini) 9 elo-27 lokjoht: Jan Van Maanen; ohj: Aleksandar Tekeliev
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 3 marjoht: Grigor Palikarov; ohj: Kuzman Popov
Il Trovatore (Verdi) 8 marjoht: Dario Macellari; ohj: Kuzman Popov
Cats (Lloyd Webber) 13-22 marjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
Nabucco (Verdi) 15 marjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
The Three Musketeers (Dunayevsky,M) 18 marjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Nikolay Aprilov
Turandot (Puccini) 21 marjoht: Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov
Andrea Chénier (Giordano) 24 marjoht: Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 12 joujoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov