2016/17 > Tanska 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Tanska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Islanti Norja Ruotsi

Tanska
 
Hollanti Saksa

Aarhus, Den Jyske Opera / Danish National Opera  / 

Askepot (Rossini) 28 lok-5 marjoht: Manlio Benzi; ohj: Oliver Platt
Intet (Bruce,D) 4-8 heljoht: Søren Kinch Hansen; ohj: Bijan Sheibani
Brødre (Bjarnason) 16-22 elojoht: André de Ridder; ohj: Kasper Holten
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 lokjoht: Per-Otto Johansson; ohj: Harry Fehr
La traviata (Verdi) 1-10 heljoht: Tecwyn Evans; ohj: Lothar Krause
Passageren (Weinberg) 22-28 elojoht: Christopher Hein; ohj: Philipp Kochheim
Esbjerg, Den Ny Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-29 elojoht: Lars Ole Mathiasen; ohj: Katrine Wiedemann
Die Walküre (Wagner) 25-29 elojoht: Lars Ole Mathiasen; ohj: Kasper Wilton
København, Det Kongelige Teater / Royal Danish Opera  / 
Den flyvende Hollænder (Wagner) 3 syy-15 lokjoht: Jun Märkl; ohj: Jonathan Kent
The Fairy Queen (Purcell) 9 syy-2 lokjoht: Lars Ulrik Mortensen; ohj: Aniara Amos
Requiem (concert) (Verdi) 30 syyjoht: Hartmut Haenchen
La bohème (Puccini) 23 lok-22 heljoht: Vello Pähn / Marius Stieghorst; ohj: Elisabeth Linton
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 20 mar-5 maajoht: Julien Salemkour / Robert Houssart; ohj: Graham Vick
Dead Man Walking (Heggie) 24 tam-18 maajoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Orpha Phelan
Rejse til Reims (Rossini) 12 maa-11 huhjoht: Thomas Søndergård / Bruno Dal Bon; ohj: Damiano Michieletto, Meisje Barbara Hummel
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-31 maajoht: Andreas Spering / Robert Houssart; ohj: Elisa Kragerup
The Rape of Lucretia (Britten) 30 maa-31 heijoht: Ian Ryan; ohj: Ebbe Knudsen
Hoffmanns eventyr (Offenbach) 29 huh-9 kesjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Stefan Herheim
Macbeth (Verdi) 13 tou-10 kesjoht: Joana Mallwitz; ohj: Benedict Andrews
Rigoletto (Verdi) 10 syy-21 marjoht: Paolo Carignani / Robert Houssart; ohj: Aniara Amos
Madama Butterfly (Puccini) 17 syy-26 toujoht: Giuliano Carella / Gregor Bühl; ohj: Lars Kaalund, Anne Fugl
Momo og tidstyvene (Azarova) 15 lok-10 joujoht: Anna-Maria Helsing; ohj: Elisabeth Linton
La fanciulla del West (Puccini) 10 mar-26 tamjoht: Alexander Vedernikov / Robert Houssart; ohj: Christoffer Berdal
Die Zauberflöte (Mozart) 25 mar-11 maajoht: Joana Mallwitz / Perry So; ohj: Marco Arturo Marelli(original), Enrico De Feo(revival)
Lulu (Kuhlau) 14 tam-7 heljoht: Sébastien Rouland; ohj: Christian von Götz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 tam-8 kesjoht: Michael Hofstetter / Vincenzo Milletari; ohj: Martin Lyngbo
Den Rejsende (Kondrup) 3-10 hel
Alcina (Handel) 19-25 maajoht: Casper Schreiber; ohj: Ebbe Knudsen
The Exterminating Angel (Adès) 23 maa-6 toujoht: Robert Houssart; ohj: Tom Cairns
Otello (Verdi) 29 huh-4 kesjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Nicola Raab
Odense, Den Fynske Opera  / 
Maskarade (Nielsen,C) 24 hel-11 maajoht: Martin Åkerwall; ohj: Christian Steffensen
Hamlet in Absentia (Gudmundsson) 21-24 maajoht: Jakob Hultberg; ohj: Asa Melldahl
Silent Zone (Alenius) 18-19 eloohj: Tue Biering
Det der er tilbage (Raffnsøe) 16 syyohj: Camila Sarrazin
Den glade enke (Lehár) 29 mar-20 jouohj: Daniel Bohr
Orfeus og Eurydike (Gluck) 20 hel-3 maaohj: Giacomo Ravicchio
Così fan tutte (Mozart) 10-13 maa