2016/17 > Viro 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Viro

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Suomi
Ruotsi

Viro
 
Venäjä
Latvia
Liettua

Tallinn, Rahvusooper Estonia / Estonian National Opera  / 

Fiddler on the Roof (Bock) 13-31 elojoht: Jüri Alperten / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; ohj: Georg Malvius
La traviata (Verdi) 10 syy-20 kesjoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Neeme Kuningas
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 syy-14 toujoht: Lauri Sirp / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; ohj: Thomas Mittmann
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 syy-19 toujoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; ohj: Pamela Recinella
Faust (Gounod) 5 lok-16 joujoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 13-15 lokjoht: Eugene Brazhnik; ohj: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 23 lok-30 maajoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Tobias Kratzer
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12 mar
Rigoletto (Verdi) 18 mar-18 joujoht: Jüri Alperten / Lauri Sirp; ohj: Neeme Kuningas
Carmen (Bizet) 3 jou-6 huhjoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Walter Sutcliffe
Silva (Kálmán,E) 7 jou-4 maajoht: Jüri Alperten; ohj: Mart Sander
Rinaldo (Handel) 9 jou-10 kesjoht: Andres Mustonen / Risto Joost; ohj: William Relton
Ball im Savoy (Abraham) 11 tam-26 maajoht: Risto Joost / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; ohj: Mart Sander
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 tam-17 kesjoht: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; ohj: Georg Malvius
Le nozze di Figaro (Mozart) 3 hel-30 huhjoht: Risto Joost / Vello Pähn / Lauri Sirp; ohj: Marco Gandini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 heljoht: Paul Mägi; ohj: Roman Hovenbitzer
Tannhäuser (Wagner) 9-11 maajoht: Vello Pähn / Jüri Alperten; ohj: Daniel Slater
Cardillac (Hindemith) 22-24 maajoht: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; ohj: Vilppu Kiljunen
Tosca (Puccini) 22 huh-6 toujoht: Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Raimundas Banionis
Cyrano de Bergerac (Tamberg) 25-26 huhjoht: Mihhail Gerts
Fiddler on the Roof (Bock) 15-18 elojoht: Jüri Alperten, Kaspar Pine; ohj: Georg Malvius
The Flying Dutchman (Wagner) 14 syy-16 heljoht: Vello Pähn / Lauri Sirp / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; ohj: Pamela Recinella
Ball im Savoy (Abraham) 20 syy-3 kesjoht: Risto Joost / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; ohj: Mart Sander
The Colours of Clouds (Puur) 22 syy-19 kesjoht: Lauri Sirp / Kaspar Mänd; ohj: Roman Baskin
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 28 syy-15 huhjoht: Lauri Sirp / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; ohj: Thomas Mittmann
Rinaldo (Handel) 6+ lokjoht: Andres Mustonen / Risto Joost; ohj: William Relton
The Bird Seller (Zeller,C) 13 lok-21 kesjoht: Kaspar Mänd / Vello Pähn / Lauri Sirp; ohj: Marko Matvere
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 lok-18 toujoht: Risto Joost / Vello Pähn / Lauri Sirp; ohj: Marco Gandini
Aida (Verdi) 19 lok-2 toujoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost / Arvo Volmer; ohj: Tobias Kratzer
Tannhäuser (Wagner) 9 mar-30 toujoht: Vello Pähn / Jüri Alperten; ohj: Daniel Slater
La traviata (Verdi) 15 mar-17 kesjoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Neeme Kuningas
Carmen (Bizet) 6 jou-31 tamjoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost
My Fair Lady (Loewe) 13 jou-4 huhjoht: Jüri Alperten / Kaspar Mänd; ohj: Ago-Endrik Kerge
Chestnuts Out of the Fire (Lemba) 14 jou-24 maajoht: Hirvo Surva; ohj: Uku Uusberg
Faust (Gounod) 20 jou-20 huhjoht: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Dmitry Bertman
Estonian History (MIM) 19 tam-9 maajoht: Kaspar Mänd; ohj: Mart Koldits
Cyrano de Bergerac (Tamberg) 25 tam-10 heljoht: Vello Pähn
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 hel-13 toujoht: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; ohj: Georg Malvius
Cardillac (Hindemith) 25+ heljoht: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; ohj: Vilppu Kiljunen
Nabucco (Verdi) 1 maajoht: Mārtiņš Ozoliņš; ohj: Guntis Gailitis
Tosca (Puccini) 6 huh-5 toujoht: Jüri Alperten / Risto Joost; ohj: Raimundas Banionis
Buratino (Ehala) 26 tou-20 kesjoht: Kaspar Mänd; ohj: Andres Dvinjaninov
Tartu, Theatre Vanemuine  / 
Carmen (Bizet) 1 lok-4 maajoht: Paul Mägi / Erki Pehk; ohj: Giorgio Madia
Aida (Verdi) 6 lok-27 marjoht: Erki Pehk; ohj: Madis Nurms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 lok-4 heljoht: Paul Mägi; ohj: Roman Hovenbitzer
Teatridirektor (Mozart) 12 mar-3 maajoht: Taavi Kull / Martin Sildos; ohj: Jaan Willem Sibul
Mozart ja Salieri (Rimsky-Korsakov) 12 mar-3 maajoht: Taavi Kull / Martin Sildos; ohj: Jaan Willem Sibul
Rehepapp (Aints) 9 hel-1 huhjoht: Lauri Sirp / Taavi Kull; ohj: Marko Matvere
Reigi õpetaja (Tubin) 19 hel-8 maajoht: Paul Mägi / Taavi Kull; ohj: Roman Baskin
Jevgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 26 maa-6 huhjoht: Paul Mägi; ohj: Dmitry Bertman
La traviata (Verdi) 5 toujoht: Erki Pehk; ohj: Anu Lamp
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 7 toujoht: Jonas Janulevičius; ohj: Gianni Santucci
Aida (Verdi) 7 lok-3 joujoht: Erki Pehk; ohj: Madis Nurms
Into the Fire (Lill) 11 lok-29 huhjoht: Paul Mägi / Taavi Kull; ohj: Taago Tubin
Carmen (Bizet) 5 tam-27 huhjoht: Paul Mägi / Erki Pehk; ohj: Giorgio Madia
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 tam-9 heljoht: Paul Mägi; ohj: Roman Hovenbitzer
Reigi õpetaja (Tubin) 22 hel-11 maajoht: Paul Mägi / Taavi Kull; ohj: Roman Baskin
Wiener Blut (Strauss,J) 24 maa-12 toujoht: Taavi Kull / Endel Nõgene; ohj: Giorgio Madia
Sweeney Todd (Sondheim) 2-17 kesjoht: Martin Sildos / Taavi Kull; ohj: Tanel Jonas