2016/17 > Unkari 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Unkari

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Slovakia Ukraina
Itävalta

Unkari
 
Romania
Slovenia
Kroatia
Serbia

Budapest, Művészetek Palotája / Palace of Arts  / 

Naïs (concert) (Rameau) 4 maajoht: György Vashegyi
I puritani (Bellini) 18-21 toujoht: Riccardo Frizza; ohj: Csaba Némedi
Parsifal (Wagner) 8-21 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Das Rheingold (Wagner) 15 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Die Walküre (Wagner) 16 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Siegfried (Wagner) 17 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Götterdämmerung (Wagner) 18 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 19 kesjoht: Sebastian Weigle
Falstaff (concert) (Verdi) 4-7 maajoht: Iván Fischer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 kesjoht: Marc Albrecht; ohj: Balázs Kovalik
Budapest, Budapest Operetta Theatre  / 
Mike the Magnate (Szirmai) 12 syy-26 huh
Sybill (Jacobi) 1 lok-24 huh
Baroness Lili (Huszka) 25 lok-12 huh
Marica grófnő (Kálmán,E) 25 mar-9 huh
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 9 hel-21 tou
The Duchess of Chicago (Kálmán,E) 11 hel-8 huh
Die lustige Witwe (Lehár) 31 maa-17 tou
Countess Maritza (Kálmán,E) 29 syy-30 tam
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 6 lok-11 hel
Die lustige Witwe (Lehár) 13 lok-11 tam
Baroness Lili (Huszka) 16 lok-16 jou
Baroness Lili (Huszka) 17-18 lok
The Duchess of Chicago (Kálmán,E) 27 lok-10 jou
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 mar-6 hel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 jou-19 tam
Barbe-bleue (Offenbach) 23-27 hel
Budapest, Magyar Állami Operaház / Hungarian State Opera  / 
West Side Story (Bernstein) 16 syy-11 joujoht: NN; ohj: Péter Novák
Il campanello di notte (Donizetti) 17-24 syyjoht: Géza Köteles; ohj: Balázs Benő Fehér
I pazzi per progetto (Donizetti) 17-24 syyjoht: Géza Köteles; ohj: Bálint Szilágyi
The Telephone (Menotti) 17-24 syyjoht: Géza Köteles; ohj: András Almási-Tóth
Two Women (Gryllus) 17 syy-26 toujoht: Samu Gryllus; ohj: Patrícia Horváth
La traviata (Verdi) 23 syy-16 lokjoht: Pinchas Steinberg / Gergely Madaras / Péter Halász; ohj: Ferenc Anger
Székely Fonó (Kodály) 29 syy-3 kesjoht: Balázs Kocsár; ohj: Michał Znaniecki
La bohème (Puccini) 2-30 lokjoht: Tibor Bogányi; ohj: Damiano Michieletto
La serva padrona (Pergolesi) 15 lok-5 marjoht: Géza Köteles; ohj: Péter Varsányi
The Mine (Rautavaara) 21 lok-3 marjoht: Tibor Bogányi; ohj: Vilppu Kiljunen
Love (Varga) 21 lok-3 marjoht: Tibor Bogányi; ohj: Vilppu Kiljunen
Requiem (Verdi) 31 lok-4 marjoht: Daniele Rustioni
Die Walküre (Wagner) 2-17 marjoht: Péter Halász; ohj: Géza M Tóth
Il mondo della luna (Haydn) 4 mar-8 huhjoht: László Bartal; ohj: Attila Toronykőy
Tosca (Puccini) 5-25 marjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Viktor Nagy
Faust (Gounod) 5-20 marjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Michał Znaniecki
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 mar-4 joujoht: Balázs Kocsár; ohj: Máté Szabó
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 mar-15 joujoht: Christian Badea; ohj: Ferenc Anger
La bohème (Puccini) 7 jou-7 tamjoht: Christian Badea; ohj: Kálmán Nádasdy(original), Sándor Palcsó(revival)
Don Giovanni (Mozart) 16-22 joujoht: Péter Halász / Gergely Kesselyák; ohj: Gianfranco de Bosio
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18-25 joujoht: Géza Köteles; ohj: Attila Toronykőy
Die Zauberflöte (Mozart) 23 jou-8 tamjoht: János Kovács; ohj: Miklós Szinetár
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 jou-8 tamjoht: Stefan Soltesz; ohj: Miklós Szinetár
Das Liebesverbot (Wagner) 12-14 tamjoht: György Selmeczi; ohj: Máté Szabó
Sly (Wolf-Ferrari) 13-15 tamjoht: Sándor Gyüdi; ohj: Pál Göttinger
Aida (Verdi) 20-29 tamjoht: Marco Comin; ohj: János Mohácsi
Love and Other Demons (Eötvös) 27 tam-27 toujoht: Peter Eötvös; ohj: Silviu Purcărete(original), Rareș Zaharia(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 3-12 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Kriszta Székely
Carmen (Bizet) 5-19 heljoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Pál Oberfrank
Andrea Chénier (Giordano) 7-26 heljoht: Pinchas Steinberg / Máté Hámori; ohj: György Selmeczi
Don Pasquale (Donizetti) 12-26 heljoht: Kálmán Szennai / Dániel Erdélyi; ohj: Csaba Káel
Il tabarro (Puccini) 17 hel-5 maajoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 17 hel-5 maajoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Suor Angelica (Puccini) 17 hel-5 maajoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 1-9 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Vadim Milkov
La Putain respectueuse (Lendvay) 3 maa-4 kesjoht: Gregory Vajda; ohj: Balázs Sipos
Opposite the Catafalque (Mezei) 3 maa-4 kesjoht: Gregory Vajda; ohj: Balázs Sipos
Hunyadi László (Erkel) 10-19 maajoht: Adám Medveczky; ohj: Gábor Szűcs
Siegfried (Wagner) 16 maa-2 huhjoht: Péter Halász; ohj: Géza M Tóth
L'isola disabitata (Haydn) 18-26 maajoht: Péter Dobszay; ohj: Zsófi Geréb
Otello (Verdi) 21 maa-1 huhjoht: Balázs Kocsár; ohj: Stefano Poda
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 maa-2 huhjoht: Domonkos Héja; ohj: Miklós Szinetár
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-2 huhjoht: Péter Dobszay
Parsifal (Wagner) 11-17 huhjoht: János Kovács; ohj: András Mikó
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-17 huhjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 13-17 huhjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Georges Delnon
Nabucco (Verdi) 21-30 huhjoht: Péter Halász; ohj: Gergely Kesselyák
Werther (Massenet) 26 huh-6 toujoht: Alain Guingal; ohj: János Szikora
Bánk bán (Erkel) 2-13 toujoht: István Dénes / Adám Medveczky; ohj: Csaba Káel
Elektra (Strauss) 3-14 toujoht: Michael Boder; ohj: Balázs Kovalik
A bűvös szekrény (Farkas) 9-11 toujoht: Kálmán Strausz; ohj: András Aczél
Die Königin von Saba (Goldmark) 18-20 toujoht: János Kovács; ohj: Csaba Káel
Béla futása (Ruzitska) 19-21 toujoht: György Selmeczi; ohj: Ferenc Anger
Pikkó hertzeg (Orbán) 19-21 toujoht: György Selmeczi; ohj: Ferenc Anger
The Tenor (Dohnányi) 25-27 toujoht: Balázs Kocsár; ohj: András Almási-Tóth
Le Grand Macabre (concert) (Ligeti) 26 toujoht: Gregory Vajda
Blood Wedding (concert) (Szokolay) 28 toujoht: János Kovács
Mario and the Magician (Vajda) 2-9 kesjoht: János Kovács; ohj: Péter Galambos
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 2-9 kesjoht: János Kovács; ohj: Péter Galambos
Háry János (Kodály) 3-11 kesjoht: Máté Hámori; ohj: Attila Vidnyánszky
Rigoletto (Verdi) 13-23 kesjoht: Péter Halász; ohj: Miklós Szinetár, Mária Harangi
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-22 kesjoht: Domonkos Héja; ohj: Ferenc Anger
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 24 kesjoht: Peter Valentovic
Bánk bán (Erkel) 9-17 syyjoht: Balázs Kocsár; ohj: Attila Vidnyánszky
Il campanello di notte (Donizetti) 9-17 syyjoht: Géza Köteles; ohj: Balázs Benő Fehér
I pazzi per progetto (Donizetti) 9-17 syyjoht: Géza Köteles; ohj: Bálint Szilágyi
The Telephone (Menotti) 9-17 syyjoht: Géza Köteles; ohj: András Almási-Tóth
Suor Angelica (Puccini) 16-24 syyjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 16-24 syyjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Il tabarro (Puccini) 17-22 syyjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 17-22 syyjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Rigoletto (Verdi) 23 syy-1 lokjoht: Adám Medveczky; ohj: Mária Harangi, Miklós Szinetár
Figaro 2.0 (Mozart) 25 syy-13 lokjoht: József Horváth / István Dénes / Péter Halász / Zsolt Jankó; ohj: András Hábetler
Nabucco (Verdi) 19-27 lokjoht: Gergely Kesselyák; ohj: Gergely Kesselyák
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 lok-10 marjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: János Szikora
Stiffelio (concert) (Verdi) 30 lokjoht: Christian Badea
Requiem (concert) (Verdi) 2-4 marjoht: Pier Giorgio Morandi
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-17 marjoht: Gábor Káli; ohj: Sándor Palcsó
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-26 marjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Máté Szabó
La traviata (Verdi) 25 mar-3 joujoht: Domonkos Héja; ohj: Ferenc Anger
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 27 marjoht: Philippe Auguin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-19 joujoht: János Kovács; ohj: Rafael R Villalobos
La bohème (Puccini) 15-27 joujoht: János Kovács / Balázs Kocsár; ohj: Kálmán Nádasdy(original), Sándor Palcsó(revival)
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 17 joujoht: Jader Bignamini
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 29 joujoht: Jader Bignamini
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 3-7 tamjoht: Domonkos Héja; ohj: Miklós Szinetár
Der Vampyr (concert) (Marschner) 12 tamjoht: Adám Cser
Oberon (Weber) 14+ tamohj: György Selmeczi
Tosca (Puccini) 18 tam-16 heljoht: Gergely Kesselyák; ohj: Viktor Nagy
Otello (concert) (Verdi) 29 tamjoht: Balázs Kocsár
Die Frau ohne Schatten (concert) (Strauss) 30 tamjoht: Péter Halász
Turandot (concert) (Puccini) 31 tamjoht: Domonkos Héja
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 17-25 heljoht: Péter Halász; ohj: Miklós Szinetár
Die Rheinnixen (Offenbach) 24 hel-2 maajoht: Gergely Kesselyák; ohj: Ferenc Anger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-9 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Máté Szabó
Die tote Stadt (concert) (Korngold) 5 maajoht: Balázs Kocsár
Hunyadi László (Erkel) 10-17 maajoht: Adám Medveczky; ohj: Gábor Szűcs
Cavalleria rusticana (Mascagni) 28 maa-2 huhjoht: Marco Comin; ohj: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 28 maa-2 huhjoht: Marco Comin; ohj: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 30 maa-5 huhjoht: Balázs Kocsár; ohj: András Mikó
La vestale (concert) (Spontini) 3 huhjoht: Eugene Kohn
Tiefland (concert) (d'Albert) 4 huhjoht: Stefan Soltesz
Die Zauberflöte (Mozart) 6 huh-5 toujoht: György Vashegyi; ohj: Miklós Szinetár
Un ballo in maschera (Verdi) 21-29 huhjoht: Massimo Zanetti; ohj: Fabio Ceresa
Der Corregidor (concert) (Wolf,H) 14 tou
Senza sangue (Eötvös) 24-29 toujoht: Gregory Vajda / Peter Eötvös; ohj: Kasper Holten
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 24-29 toujoht: Gregory Vajda / Peter Eötvös; ohj: Kasper Holten
Götterdämmerung (Wagner) 7-20 kesjoht: Balázs Kocsár
Götterdämmerung (concert) (Wagner) 11 kesjoht: Balázs Kocsár
Salome (Strauss) 22-24 kesjoht: Balázs Kocsár; ohj: Ferenc Anger
Debrecen, Csokonai Színház  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 lok-1 tou
Die Zauberflöte (Mozart) 28 huh-23 tou
Acis and Galatea (Handel) 2-17 lok
Miskolc, Miskolc National Theatre  / 
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 24 syy-18 heljoht: Adám Cser / Philippe de Chalendar; ohj: Attila Béres
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 tam-31 maajoht: Peter Gyülvészi; ohj: Máté Szabó
Man of La Mancha (Leigh) 24 maa
Marica grófnő (Kálmán,E) 28 lok-4 tam
Viktoria (Abraham) 10-23 mar
Die Zauberflöte (Mozart) 19 tam
Pécs, Pécsi Nemzeti Színház / National Theatre of Pécs  / 
Fekete Péter (Eisemann) 7 lok-5 heljoht: Zoltán Bókai; ohj: László Méhes
Macbeth (Verdi) 3 maa-10 tou
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 20 maa-28 huh
Marica grófnő (Kálmán,E) 5 mar-26 tam
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 jou-18 tam
Szeged, Szegedi Nemzeti Színház / Szeged National Theatre  / 
Bánk bán (Erkel) 6 lok-17 maajoht: Tamás Pál / Gábor Kardos; ohj: Judit Galgóczy
Die Zauberflöte (Mozart) 13 lok
Evita (Lloyd Webber) 25 mar-15 huh
Sly (Wolf-Ferrari) 11+ tam
Don Pasquale (Donizetti) 3 hel-13 huhjoht: Gábor Kardos / Sándor Gyüdi; ohj: János Sándor
Faust (Gounod) 27 huh-26 toujoht: Tamás Pál
Faust (Gounod) 28 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-30 marohj: Miklós-Gábor Kerényi
Ball im Savoy (Abraham) 15-23 jouohj: Péter Horváth
Carmen (Bizet) 26+ tamohj: László Keszég
Ernani (Verdi) 27+ huhohj: Pál Göttinger