2016/17 > Romania 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Romania

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Unkari Ukraina Moldova

Romania
 
Serbia Bulgaria

Brasov, Opera Brasov  / 

Falstaff (Verdi) 1 lokjoht: Adrian Morar; ohj: Cristian Mihăilescu
La Fille du régiment (Donizetti) 8 lokjoht: Traian Ichim; ohj: Cristian Mihăilescu
Faust (Gounod) 15 lokjoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Cristian Mihăilescu
Carmen (Bizet) 21 lok-27 toujoht: Dorel Munteanu; ohj: Cristian Mihăilescu
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 lok-24 maajoht: Traian Ichim; ohj: Carmen Dobrescu
La Cenerentola (Rossini) 20 marjoht: Leonardo Quadrini; ohj: Carmen Dobrescu
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 3-4 joujoht: Dorel Munteanu; ohj: Marian Pop
Văduva veselă (Lehár) 9 joujoht: Traian Ichim; ohj: Cristian Mihăilescu
Liliacul (Strauss,J) 11 joujoht: Dorel Munteanu; ohj: Alice Barb
Silvia (Kálmán,E) 14 tam-22 huhjoht: Dorel Munteanu; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
Il trovatore (Verdi) 21 tamjoht: Traian Ichim; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
Così fan tutte (Mozart) 28 tamjoht: Leonard Boga; ohj: Cristian Mihăilescu
Don Giovanni (Mozart) 4 hel
Die Zauberflöte (Mozart) 18 heljoht: József Horváth; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 heljoht: Daisuke Soga; ohj: Carmen Dobrescu
Tosca (Puccini) 11 maajoht: Traian Ichim; ohj: Matteo Mazzoni
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 18 maajoht: Dorel Munteanu; ohj: Marian Pop
La traviata (Verdi) 1 huhjoht: Dorel Munteanu; ohj: Dimitrie Tabacaru
Requiem (Verdi) 8 huhjoht: Traian Ichim
Boema (Puccini) 29 huhjoht: Adrian Morar; ohj: Carmen Dobrescu
Rigoletto (Verdi) 6 toujoht: Tiberiu Soare; ohj: Carmen Dobrescu
Pescuitorii de perle (Bizet) 13 toujoht: Traian Ichim; ohj: Cristian Mihăilescu
Madama Butterfly (Puccini) 20 toujoht: Nicolae Dohotaru; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
La traviata (Verdi) 16 syyjoht: Gheorghe Mustea; ohj: Dimitrie Tabacaru
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 23 syyjoht: Leonard Boga; ohj: Marian Pop
Carmen (Bizet) 30 syyjoht: Traian Ichim; ohj: Cristian Mihăilescu
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 lokjoht: Traian Ichim; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
Bal Mascat (Verdi) 25-26 lokjoht: Luciano Di Martino / Traian Ichim; ohj: Corinna Boskovsky
Silvia (Kálmán,E) 2 jou
Văduva veselă (Lehár) 8 jou
Liliacul (Strauss,J) 10 jou
Bucuresti, Opera Națională București / Bucharest National Opera  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 1 syy-4 joujoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Andrei Serban, Daniela Dima
Carmen (Bizet) 29 lokjoht: Vladimir Conta; ohj: Marina Emandi-Tiron
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 mar-3 heljoht: Marcello Mottadelli; ohj: Matteo Mazzoni
La bohème (Puccini) 13 mar-25 maajoht: Marco Boemi; ohj: Ionel Pantea
Nabucco (Verdi) 20 mar-22 heljoht: Iurie Florea; ohj: Hero Lupescu
Don Giovanni (Mozart) 26 mar-28 tamjoht: Vladimir Conta; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
La traviata (Verdi) 27 mar-22 huhjoht: Vladimir Conta; ohj: Paul Curran
I puritani (Bellini) 11 jou-8 maa
El amor brujo (Falla) 15-16 joujoht: Tulio Gagliardo; ohj: Carlos Vilán
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 jou-11 maajoht: Noam Zur; ohj: Alexander Rădulescu
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 jou-19 heljoht: Marcello Mottadelli; ohj: Marco Gandini
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 joujoht: Lucian Vlădescu; ohj: Matteo Mazzoni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 tam-28 toujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrei Serban
Così fan tutte (Mozart) 9 hel-18 maajoht: Tiberiu Soare; ohj: John Fulljames
Faust (Gounod) 16 heljoht: Vladimir Conta; ohj: Alexandru Tocilescu
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 hel-25 toujoht: Iurie Florea; ohj: Marco Gandini
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 26 maa-21 toujoht: Iurie Florea; ohj: Ion Caramitru
Bal Mascat (Verdi) 8 huh-7 toujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Grischa Asagaroff
Requiem (Verdi) 13 huhjoht: Marcello Mottadelli
Rigoletto (Verdi) 4 toujoht: Vladimir Conta; ohj: Stephen Barlow
Madama Butterfly (Puccini) 13 toujoht: Tiberiu Soare; ohj: Jean Rânzescu
Fidelio (Beethoven) 14 toujoht: Cristian Mandeal; ohj: Graham Vick
Aida (Verdi) 18 toujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Plamen Kartalov
Don Giovanni (Mozart) 31 elo-14 lokjoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Andrei Serban
La bohème (Puccini) 7 lok-15 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Ionel Pantea
Madama Butterfly (Puccini) 12 lok-22 marjoht: Tiberiu Soare; ohj: Jean Rânzescu
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 lok-26 marjoht: Vladimir Conta; ohj: Alexander Rădulescu
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 lok-2 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Andrei Serban
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 21 lokjoht: Iurie Florea; ohj: Ion Caramitru
La traviata (Verdi) 22 lok-10 joujoht: Vladimir Conta; ohj: Paul Curran
Aida (Verdi) 27 lokjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Plamen Kartalov
Bal Mascat (Verdi) 5 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Grischa Asagaroff
L'elisir d'amore (Donizetti) 12 marjoht: Iurie Florea; ohj: Marco Gandini
Nabucco (Verdi) 16 marjoht: Iurie Florea; ohj: Hero Lupescu
Tosca (concert) (Puccini) 30 mar-17 jou
Rigoletto (Verdi) 21 jou
Cluj-Napoca, Opera Naţională Română  / 
Boema (Puccini) 14 syyjoht: Adrian Morar; ohj: Ina Hudea
La traviata (Verdi) 1 lok-1 heijoht: Gabriel Bebeşelea; ohj: Nadine Duffaut
Văduva veselă (Lehár) 4 marjoht: Vlad Eniu; ohj: Tiberius Simu
Nabucco (Verdi) 21-27 marjoht: József Horváth; ohj: Ina Hudea
I puritani (Bellini) 11 jou-8 maajoht: Giuseppe Sabbatini / József Horváth; ohj: András Kürthy
Liliacul (Strauss,J) 30-31 joujoht: George Victor Dumanescu; ohj: Sorin Misirianţu
Barbierul din Sevilla (Rossini) 11 tam-24 heljoht: Noam Zur; ohj: Emil Strugaru
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 tamjoht: Gabriel Bebeşelea; ohj: Mario De Carlo
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 8-10 heljoht: Vladimir Lungu; ohj: Mihaela Bogdan
Tannhäuser (Wagner) 2-10 maajoht: József Horváth; ohj: Mihaela Bogdan
Bal Mascat (Verdi) 24 maajoht: Dejan Savić; ohj: Radu Lucaciu
Tannhäuser (Wagner) 2-10 huhjoht: József Horváth; ohj: Mihaela Bogdan
Don Carlos (Verdi) 30 huh-3 toujoht: David Crescenzi; ohj: Mihaela Bogdan
Aida (Verdi) 14 toujoht: József Horváth; ohj: Anghel I Arbore
Trubadurul (Verdi) 2 kesjoht: David Crescenzi; ohj: Rodica Popescu Moisa
Tosca (Puccini) 11 kesjoht: József Horváth; ohj: Dan Lupea
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 24 syyjoht: Vladimir Lungu; ohj: Mihaela Bogdan
Carmen (Bizet) 13 lokjoht: Gheorghe Victor Dumănescu; ohj: Emil Strugaru
Nabucco (Verdi) 25 lok-11 joujoht: Adrian Morar; ohj: Ina Hudea
Rigoletto (Verdi) 3 marjoht: Cristian Sandu; ohj: Emil Strugaru
Werther (Massenet) 12 marjoht: Gabriel Bebeşelea; ohj: Nadine Duffaut
Văduva veselă (Lehár) 15 marjoht: Emil Maxim; ohj: Tiberius Simu
Turandot (Puccini) 26 marjoht: Vladimir Lungu; ohj: Rareș Trifain
La bohème (Puccini) 10 joujoht: David Crescenzi; ohj: Ina Hudea
Liliacul (Strauss,J) 29 joujoht: Adrian Morar; ohj: Rodica Popescu Moisa
Craiova, Opera Română Craiova  / 
Don Carlos (Verdi) 5 lok-18 heljoht: Walter Attanasi; ohj: Rareș Zaharia
Trubadurul (Verdi) 12 lokjoht: Gaetano Soliman; ohj: Emil Strugaru
Simon Boccanegra (Verdi) 24 lok-26 marjoht: Marcello Mottadelli / Walter Attanasi; ohj: Plamen Kartaloff
Sânge Vienez (Strauss,J) 3 mar-4 maajoht: Alexandru Iosub; ohj: Rareș Zaharia
Don Giovanni (Mozart) 3 joujoht: Adrian Morar; ohj: Plamen Kartaloff
Liliacul (Strauss,J) 18 jou
La calul bălan (Benatzky) 12-14 tamjoht: Alexandru Iosub; ohj: Migry Avram Nicolau
Elixirul Dragostei (Donizetti) 21 tamjoht: Gheorghe Stanciu; ohj: András Kürthy
Silvia (Kálmán,E) 28 tamjoht: Alexandru Iosub; ohj: András Kürthy
Turandot (Puccini) 2-4 heljoht: Tiberiu Soare; ohj: Emil Strugaru
Hansel si Gretel (Humperdinck) 9-11 heljoht: Alexandru Iosub; ohj: Traian Savinescu
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8-9 huhjoht: Alexandru Iosub; ohj: Arabela Tănase
Aida (Verdi) 22 huhjoht: Gian Luigi Zampieri; ohj: Tamas Ferkay
Contesa Maritza (Kálmán,E) 27-29 huh
La bohème (Puccini) 4-6 toujoht: Gheorghe Stanciu; ohj: Arabela Tănase
Văduva veselă (Lehár) 4-6 tou
Otello (Verdi) 11-13 toujoht: Tiberiu Soare; ohj: Rareș Zaharia
Văduva veselă (Lehár) 11-13 tou
Otello (Verdi) 18-20 toujoht: Tiberiu Soare; ohj: Rareș Zaharia
Otello (Verdi) 21 toujoht: Tiberiu Soare / Adi Bar; ohj: Rareș Zaharia
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 10-11 kesjoht: François Robert Girolami
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1 lokjoht: Christian Sandu
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 5 lokjoht: Alexandru Iosub
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 14 lokjoht: Walter Attanasi
Don Giovanni (Mozart) 22 lokjoht: Walter Attanasi; ohj: Plamen Kartaloff
Silvia (Kálmán,E) 26 lokjoht: Alexandru Iosub; ohj: András Kürthy
Scripcarul pe acoperis (Bock) 28 lokjoht: Ary Nagy Sándor; ohj: Korcsmáros György
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 lok
Don Carlo (Verdi) 12 marjoht: Adi Bar; ohj: Rareș Zaharia
Iasi, Opera Națională Română Iași  / 
Barbierul din Sevilla (Rossini) 20 syy-6 tam
Elixirul Dragostei (Donizetti) 12 lok
Văduva veselă (Lehár) 26 lok-20 huh
Carmen (Bizet) 30 lok
La bohème (Puccini) 11 mar-7 huh
Liliacul (Strauss,J) 27-29 jou
Don Giovanni (Mozart) 22 tam
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maajoht: David Crescenzi; ohj: Andrei Serban
Rigoletto (Verdi) 30 maa-10 toujoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Marco Spada
Les Indes galantes (Rameau) 23 huhohj: Andrei Serban(original), Daniela Dima(revival)
La traviata (Verdi) 25 toujoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Beatrice Rancea
Rigoletto (Verdi) 7 syyjoht: Ciprian Teodorașcu; ohj: Marco Spada
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 syyjoht: Ciprian Teodorașcu; ohj: Anda Tabacaru-Hogea
Les Indes galantes (Rameau) 27 syyjoht: Adrian Morar; ohj: Andrei Serban
Boema (Puccini) 11 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 lok
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 lok
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6 jou
Pagliacci (Leoncavallo) 6 jou
Die lustige Witwe (Lehár) 10 jou
Timisoara, Opera Nationala Romana Timisoara  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 elo-18 kesjoht: David Crescenzi; ohj: Corneliu Murgu
Paiaţe (Leoncavallo) 27 elo-18 kesjoht: David Crescenzi; ohj: Corneliu Murgu
La traviata (Verdi) 28 elo-28 toujoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Nunta lui Figaro (Mozart) 2 syy-1 heljoht: David Crescenzi; ohj: Marina Emandi-Tiron
Nabucco (Verdi) 3 syy-8 maajoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Hansel si Gretel (Humperdinck) 4 syy-2 maajoht: Ladislau Rooth; ohj: Marina Emandi-Tiron
Contesa Maritza (Kálmán,E) 4 lok-22 huhjoht: Peter Oschanitzky; ohj: György Korcsmáros
Turandot (Puccini) 9 lokjoht: David Crescenzi; ohj: Corneliu Murgu
Aida (Verdi) 23 lok-27 huhjoht: David Crescenzi; ohj: Ognian Draganoff
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 lok-12 huhjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Adriana Lecouvreur (Cilea) 28 lokjoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Scripcarul pe acoperis (Bock) 11 mar-15 maajoht: Peter Oschanitzky; ohj: György Korcsmáros
Rigoletto (Verdi) 21 marjoht: David Crescenzi; ohj: Marina Emandi-Tiron
Silvia (Kálmán,E) 7 jou-10 heljoht: Peter Oschanitzky; ohj: György Korcsmáros
Liliacul (Strauss,J) 11 jou-15 heljoht: Mihaela Silvia Roșca; ohj: Mario De Carlo
La bohème (Puccini) 14 joujoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 28 joujoht: Dejan Savić; ohj: Radoslav Zlatan Dorić(original), Ivana Dragutinović Maričić(revival)
Văduva veselă (Lehár) 13 tamjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Mario De Carlo
Don Giovanni (Mozart) 18 tamjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 5 hel-31 toujoht: David Crescenzi
Trubadurul (Verdi) 19 heljoht: Gheorghe Victor Dumănescu; ohj: Corneliu Murgu
Madama Butterfly (Puccini) 5 maajoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Carmen (Bizet) 2-3 huhjoht: David Crescenzi; ohj: Silviu Purcărete
Tosca (Puccini) 7 huhjoht: Peter Oschanitzky; ohj: Ognian Draganoff
Liliacul (Strauss,J) 12 toujoht: Mihaela Silvia Roșca; ohj: Mario De Carlo
Rigoletto (Verdi) 18 elo-7 heljoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Fiddler on the Roof (Bock) 26 elo-23 heljoht: Peter Oschanitzky; ohj: György Korcsmáros
Hansel si Gretel (Humperdinck) 27 elo-3 syyohj: Marina Emandi-Tiron
Hansel si Gretel (Humperdinck) 27 elo-25 tamohj: Marina Emandi-Tiron
Contesa Maritza (Kálmán,E) 27 elo-22 joujoht: Peter Oschanitzky; ohj: György Korcsmáros
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 1 syyjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Voievodul tiganilor (Strauss,J) 1 syy-19 heljoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Tosca (Puccini) 2 syy-10 tamjoht: Gheorghe Victor Dumănescu; ohj: Ognian Draganoff
Liliacul (Strauss,J) 3 syy-21 heljoht: Mihaela Silvia Roșca; ohj: Mario De Carlo
Carmen (Bizet) 24-25 syyjoht: Vladimir Conta; ohj: Silviu Purcărete
Aida (Verdi) 29 syyjoht: Gheorghe Victor Dumănescu; ohj: Ognian Draganoff
My Fair Lady (Loewe) 5 lok-4 joujoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Marina Emandi-Tiron
Turandot (Puccini) 15 lokjoht: Dejan Savić; ohj: Corneliu Murgu
La traviata (Verdi) 29 lokjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Mario De Carlo
Traviata (Verdi) 29 lok-29 tamjoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Mario De Carlo
Gianni Schicchi (Puccini) 6 mar-17 tamjoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Mario De Carlo
Nabucco (Verdi) 12 marjoht: David Crescenzi; ohj: Mario De Carlo
Pagliacci (Leoncavallo) 15 marjoht: David Crescenzi; ohj: Eugénie Andrin
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 marjoht: David Crescenzi; ohj: Corneliu Murgu
Norma (Bellini) 10 joujoht: Cristian Sandu; ohj: Mario De Carlo
Văduva veselă (Lehár) 20 joujoht: Mihaela Silvia Rosca; ohj: Mario De Carlo
Bal mascat (Verdi) 24 tamjoht: Gheorghe Victor Dumănescu; ohj: Frans Meewis
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 heljoht: Ciprian Teodorascu; ohj: Marina Emandi-Tiron
La bohème (Puccini) 14 heljoht: Vladimir Conta; ohj: Mario De Carlo