2016/17 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2016/17 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

Tancredi (Rossini) 23-30 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: Aaron St Clair Nicholson
Pagliacci (Leoncavallo) 26 maa-2 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: Pat Diamond
William Tell (Rossini) 22-29 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: Nathaniel Merchant
Norma (Bellini) 8-15 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: E Loren Meeker
Amarillo, Amarillo Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 1-2 lok
Evita (Lloyd Webber) 7-9 huh
La traviata (Verdi) 6-7 lok
Man of La Mancha (Leigh) 5-7 huh
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 28-30 lokjoht: Brian DeMaris; ohj: Dorothy Danner
Glory Denied (Cipullo) 10-18 heljoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Helena Binder
Don Pasquale (Donizetti) 3-5 marjoht: Craig Kier; ohj: David Lefkowich
As One (Kaminsky) 9-11 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
Candide (Bernstein) 7-8 huhjoht: Randall Craig Fleisher; ohj: Teresa K Pond
Annapolis, Annapolis Opera  / 
South Pacific (Rodgers) 5-6 marjoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 maajoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
Little Women (Adamo) 3-5 marjoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
La traviata (Verdi) 16-18 maajoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
Arlington, UrbanArias  / 
The Man who Mistook his Wife for a Hat (Nyman) 15-22 lokjoht: Robert Wood; ohj: Grant Preisser
Lucy (Glover) 1-8 huhjoht: Robert Wood; ohj: Erik Pearson
Independence Eve (Boquiren) 3-11 kesjoht: Robert Wood
Atlanta, Atlanta Opera  / 
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 8-16 lokjoht: Arthur Fagen; ohj: Chris Alexander
Silent Night (Puts) 5-13 marjoht: Nicole Paiement; ohj: Tomer Zvulun
María de Buenos Aires (Piazzolla) 3-5 helohj: Tomer Zvulun
Don Pasquale (Donizetti) 25 maa-2 huhjoht: Joseph Colaneri; ohj: Chuck Hudson
Turandot (Puccini) 29 huh-7 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Renaud Doucet
The Secret Gardener (Mozart) 19-20 touohj: Eric Einhorn
The Seven Deadly Sins (Weill) 28 syy-6 lokjoht: Rolando Salazar; ohj: Brian Clowdus
The Flying Dutchman (Wagner) 4-12 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 24 hel-4 maajoht: Christopher Allen; ohj: E Loren Meeker
Out of Darkness (Heggie) 5-15 huhjoht: Joseph Mechavich; ohj: Tomer Zvulun
Carmen (Bizet) 28 huh-6 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Corner Brenna
Sweeney Todd (Sondheim) 9-17 kesjoht: Timothy Myers; ohj: Tomer Zvulun
Austin, Austin Opera  / 
The Manchurian Candidate (Puts) 17 syyjoht: Richard Buckley; ohj: Alison Moritz
The Flying Dutchman (Wagner) 12-20 marjoht: Richard Buckley; ohj: Eric Einhorn
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 28 tam-7 heljoht: Richard Buckley; ohj: Rod Caspers
Madama Butterfly (Puccini) 29 huh-7 toujoht: Richard Buckley; ohj: Garnett Bruce
Carmen (Bizet) 11-19 marjoht: Richard Buckley; ohj: Michael Cavanaugh
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 tam-4 heljoht: Richard Buckley; ohj: Jennifer Williams
La traviata (Verdi) 28 huh-6 toujoht: Richard Buckley; ohj: David Lefkowich
Baltimore, Peabody Institute of the Johns Hopkins University  / 
La Calisto (Cavalli) 31 lok
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18-20 mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-12 maa
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La traviata (Verdi) 16 lokjoht: Vlad Iftinca; ohj: David Lefkowich
Hansel and Gretel (Humperdinck) 11-20 marjoht: Vlad Iftinca; ohj: David Toulson
L'Heure espagnole (Ravel) 17-26 heljoht: William Hobbs; ohj: James Kenon Mitchell
La bohème (Puccini) 15 lokjoht: Vlad Iftinca; ohj: JJ Hudson
Glory Denied (Cipullo) 10-19 marjoht: Joshua Horsch; ohj: Cara Consilvio
The Tragedy of Carmen (Bizet) 27-30 touohj: James Kenon Mitchell
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Three Decembers (Heggie) 20-22 tam
The Elixir of Love (Donizetti) 24-26 maajoht: Carlos Izcaray
The Tragedy of Carmen (Bizet) 19-21 tamjoht: Tyson Deaton; ohj: Candace Evans
Roméo et Juliette (Gounod) 23-25 maajoht: Steven White; ohj: Dona D Vaughn
Bloomington, Indiana University Opera  / 
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 16-24 syyjoht: Marzio Conti; ohj: Michael Shell
Florencia en el Amazonas (Catán) 14-22 lokjoht: David Neely; ohj: Candace Evans
Madame Butterfly (Puccini) 4-6 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Lesley Koenig
Rodelinda (Handel) 3-11 heljoht: Gary Wedow; ohj: Tom Diamond
Peter Grimes (Britten) 24 hel-4 maajoht: Arthur Fagen; ohj: Chris Alexander
Don Giovanni (Mozart) 15-23 syyjoht: Arthur Fagen; ohj: David Lefkowich
L'étoile (Chabrier) 13-21 lokohj: Alain Gauthier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-10 heljoht: Arthur Fagen; ohj: James Marvel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 hel-3 maaohj: Jose Maria Condemi
West Side Story (Bernstein) 6-14 huhohj: Michael Shell
Boise, Opera Idaho  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-6 mar
Tosca (Puccini) 24-26 hel
Werther (Massenet) 5-7 tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-8 lokjoht: Andy Anderson; ohj: Andrew Nienaber
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 1-3 joujoht: Deanna Tham; ohj: Mark Junkert
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 heljoht: Dean Williamson; ohj: Helena Binder
A Streetcar named Desire (Previn) 6-8 huhjoht: Alasdair Neale
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Carmen (Bizet) 23 syy-2 lokjoht: David Angus; ohj: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Greek (Turnage) 16-20 marjoht: Andrew Bisantz; ohj: Sam Helfrich
The Rake's Progress (Stravinsky) 12-19 maajoht: David Angus; ohj: Allegra Libonati
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 huh-7 toujoht: David Angus; ohj: Rosetta Cucchi
Tosca (Puccini) 13-22 lokjoht: David Stern; ohj: Crystal Manich
The Nefarious, Immoral but Highly Profitable Enterprise of Mr Burke and Mr Hare (Grant) 8-12 marjoht: David Angus; ohj: David Schweizer
The Threepenny Opera (Weill) 16-25 huhjoht: David Angus; ohj: James Darrah
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-20 toujoht: David Angus; ohj: David Schweizer
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 25-27 marjoht: Harry Christophers
Semele (concert) (Handel) 5-7 toujoht: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 1-3 joujoht: Harry Christophers
Hercules (concert) (Handel) 4-6 toujoht: Harry Christophers
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-15 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: Candace Evans
Pagliacci (Leoncavallo) 13-15 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: Candace Evans
Turandot (Puccini) 19-21 tam
Charlotte, Opera Carolina  / 
The Barber of Seville (Rossini) 22-30 lok
La traviata (Verdi) 22-28 tam
La fanciulla del West (Puccini) 23-29 huh
Cyrano (DiChiera) 4-9 marjoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 15-18 helohj: Tomer Zvulun
The Marriage of Figaro (Mozart) 15-21 huhjoht: Robert Moody; ohj: Garnett Bruce
Chicago, Chicago Opera Theater  / 
Le vin herbé (Martin,F) 30 syy-9 lokjoht: Emanuele Andrizzi; ohj: Andreas Mitisek
The Fairy Queen (Purcell) 5-13 mar
The Invention of Morel (Copeland) 18-26 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Jonathan Moore
The Perfect American (Glass) 22-30 huhjoht: Andreas Mitisek; ohj: Kevin Newbury
The Consul (Menotti) 4-12 marjoht: Andreas Mitisek
Pigmalione (Donizetti) 14-22 huh
Rita (Donizetti) 14-22 huhjoht: Franceso Milioto; ohj: Amy Hutchison
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Das Rheingold (Wagner) 1-22 lokjoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 lok-6 marjoht: Enrique Mazzola; ohj: Graham Vick
Les troyens (Berlioz) 13 mar-3 joujoht: Andrew Davis; ohj: Tim Albery
Don Quichotte (Massenet) 19 mar-7 joujoht: Andrew Davis; ohj: Matthew Ozawa
The Magic Flute (Mozart) 10 jou-27 tamjoht: Rory Macdonald; ohj: Neil Armfield
Norma (Bellini) 28 tam-24 heljoht: Riccardo Frizza; ohj: Kevin Newbury
Carmen (Bizet) 11 hel-25 maajoht: Harry Bicket / Ainars Rubikis; ohj: Rob Ashford
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 hel-20 maajoht: Alejo Pérez; ohj: Robert Carsen(original), Paula Suozzi(revival)
My Fair Lady (Loewe) 28 huh-21 touohj: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 23 syy-15 lokjoht: Harry Bicket; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 7 lok-3 marjoht: Marco Armiliato; ohj: E Loren Meeker
Die Walküre (Wagner) 1-30 marjoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
The Pearl Fishers (Bizet) 19 mar-10 joujoht: Andrew Davis; ohj: Andrew Sinclair
Turandot (Puccini) 5 jou-27 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Rob Kearley
I puritani (Bellini) 4-28 heljoht: Enrique Mazzola; ohj: Eric Einhorn
Così fan tutte (Mozart) 17 hel-16 maajoht: James Gaffigan; ohj: John Cox, Bruno Ravella
Faust (Gounod) 3-21 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Frame, Kevin Newbury
Fellow Travelers (Spears) 17-25 maajoht: Daniela Candillari; ohj: Kevin Newbury
Columbus, Opera Columbus  / 
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 27-29 tamjoht: Jason Hiester; ohj: Michael Cavanagh
Carmen (Bizet) 5-7 toujoht: Kathleen Kelly; ohj: Crystal Manich
The Turn of the Screw (Britten) 27 syy-1 lokohj: Stephen Wadsworth
Aida (concert) (Verdi) 2-4 huh
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 huhjoht: Jason Hiester; ohj: Joel Ivany
Dallas, The Dallas Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 lok-5 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Jean-Claude Auvray(original), Regina Alexandrovskaya(revival)
Moby-Dick (Heggie) 4-20 marjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Leonard Foglia(original), Keturah Stickann(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 10-26 maajoht: Donato Renzetti; ohj: John Copley
The Turn of the Screw (Britten) 17-25 maajoht: Nicole Paiement; ohj: Jonathan Kent(original), Francesca Gilpin(revival)
Norma (Bellini) 21 huh-7 toujoht: Emmanuel Villaume; ohj: Nic Muni
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 20 lok-5 marjoht: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; ohj: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 27 lok-12 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Stephania Panighini
The Ring of Polykrates (Korngold) 9-17 heljoht: Emmanuel Villaume; ohj: Peter Kazaras
Sunken Garden (van der Aa) 9-17 maajoht: Nicole Paiement; ohj: Michel van der Aa
Don Giovanni (Mozart) 13-29 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Robert Falls
Dayton, Dayton Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 11-13 marjoht: Jerome Shannon; ohj: Gary Briggle
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 17-19 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Kathleen Clawson
Carmen (Bizet) 19-21 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Fenlon Lamb
Requiem (Verdi) 16-17 syyjoht: Neal Gittleman
The Consul (Menotti) 20-22 lokjoht: Patrick Reynolds; ohj: Gary Briggle
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Clinton Smith; ohj: Kathleen Clawson
Turandot (Puccini) 18-20 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Johnathon Pape
Denver, Opera Colorado  / 
La fanciulla del West (Puccini) 5-13 marjoht: Ari Pelto; ohj: Emma Griffin
As One (Kaminsky) 26-28 tamjoht: Andres Cladera; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-14 toujoht: Ari Pelto; ohj: Keturah Stickann
La bohème (Puccini) 4-12 marjoht: Ari Pelto; ohj: Matthew Ozawa
Steal a Pencil for Me (Cohen) 25-30 tamjoht: Ari Pelto; ohj: Omer Ben Seadia
Falstaff (Verdi) 5-13 toujoht: Ari Pelto; ohj: David Edwards
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Carmen (Bizet) 15-23 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Ron Daniels
Silent Night (Puts) 12-20 marohj: Eric Simonson
Little Women (Adamo) 11-12 maajoht: Suzanne Acton
The Girl of the Golden West (Puccini) 1-9 huhjoht: Stephen Lord; ohj: Mario Corradi
Cyrano (DiChiera) 13-21 toujoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 14-22 lokjoht: Stephen Lord; ohj: Elaine Tyler-Hall
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 marjoht: Stephen Lord; ohj: Michael Patrick Albano
Tosca (Puccini) 7-15 huhjoht: Valerio Galli
Tosca (Puccini) 17 huh
El Paso, El Paso Opera  / 
La cenerentola (Rossini) 23-25 maajoht: Robert Tweten; ohj: Garnett Bruce
Eugene, Eugene Opera  / 
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 28-30 lok
The Tragedy of Carmen (Bizet) 5-7 tou
The Barber of Seville (Rossini) 30-31 joujoht: Andrew Bisantz; ohj: David Lefkowich
María de Buenos Aires (Piazzolla) 4-6 tou
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 28-30 lok
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 31 maa-2 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-29 lok
Alcina (Handel) 9-11 hel
Soldier Songs (Little) 6-8 huh
Soldier Songs (Little) 13-15 huh
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 23 lok
Aida (Verdi) 23 huhjoht: Lucine Amara; ohj: Evelyn La Quaif
Tosca (Puccini) 15 lok
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-15 lokjoht: Jorge Parodi; ohj: Octavio Cardenas
The Barber of Seville (Rossini) 12-13 toujoht: Leonard Vordoni; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 13-14 lok
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-5 tou
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
La bohème (Puccini) 14-18 lokjoht: Karen Keltner; ohj: Chuck Hudson
A Streetcar named Desire (Previn) 27-31 tamjoht: Mark Morash; ohj: Brad Dalton
Three Decembers (Heggie) 24-26 maajoht: Adam Turner; ohj: Karen Tiller
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 21-25 huhjoht: Vincent de Kort; ohj: Henry Akina
Carmen (Bizet) 13-17 lokjoht: Derrick Inouye; ohj: Tara Faircloth
As One (Kaminsky) 11-16 tamjoht: Robert Wood; ohj: Jeffrey Marc Buchman
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 9-13 heljoht: David Angus; ohj: Brian Deedrick
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20-24 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Tomer Zvulun
Houston, Opera in the Heights  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 syyohj: Bill Fabris
La bohème (Puccini) 11-19 mar
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 3-11 hel
Little Women (Adamo) 31 maa-8 huh
The Magic Flute (Mozart) 10-19 mar
Un ballo in maschera (Verdi) 16-24 hel
Candide (Bernstein) 13-21 huh
Houston, Houston Grand Opera  / 
The Elixir of Love (Donizetti) 21 lok-4 marjoht: Jane Glover; ohj: Daniel Slater
Faust (Gounod) 28 lok-11 marjoht: Antonino Fogliani; ohj: Francesca Zambello(original), Garnett Bruce(revival)
It's a Wonderful Life (Heggie) 2-17 joujoht: Patrick Summers; ohj: Leonard Foglia
Nixon in China (Adams) 20-28 tamjoht: Robert Spano; ohj: James Robinson
Requiem (concert) (Verdi) 10-18 heljoht: Patrick Summers
Götterdämmerung (Wagner) 22 huh-7 toujoht: Patrick Summers; ohj: Carlus Padrissa
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 28 huh-12 toujoht: Thomas Rösner; ohj: James Robinson
La traviata (Verdi) 20 lok-11 marjoht: Eun Sun Kim; ohj: Arin Arbus
Julius Caesar (Handel) 27 lok-10 marjoht: Patrick Summers; ohj: James Robinson
The House without a Christmas Tree (Gordon) 30 mar-14 joujoht: Bradley Moore; ohj: James Robinson
Elektra (Strauss) 19 tam-2 heljoht: Patrick Summers; ohj: David McVicar(original), Nick Sandys(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 tam-10 heljoht: Julian Wachner; ohj: Joan Font
West Side Story (Bernstein) 20 huh-6 toujoht: Timothy Myers; ohj: Francesca Zambello
Norma (Bellini) 27 huh-11 toujoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 18-20 mar
La traviata (Verdi) 17-19 mar
South Pacific (Rodgers) 23-25 maa
The Magic Flute (Mozart) 8-10 kes
Jackson, Mississippi Opera  / 
The Mikado (Sullivan,A) 15-20 mar
Rigoletto (Verdi) 22 huhohj: Corinne Hayes
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 17-19 marohj: Rob Mulholland
Turandot (Puccini) 28 huhohj: Octavio Cardenas
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17-25 syyjoht: John Keenan; ohj: Doug Varone
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-13 marjoht: Ryan McAdams; ohj: Stephen Lawless
Dead Man Walking (Heggie) 4-12 maajoht: Steven Osgood; ohj: Kristine McIntyre
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22-30 huhjoht: Hal France; ohj: James Alexander
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-8 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Tomer Zvulun
Everest (Talbot) 11-19 marjoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
As One (Kaminsky) 27-28 tamjoht: Robert Wood; ohj: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 3-11 maajoht: David Charles Abell; ohj: David Gately
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-6 toujoht: Leonardo Vordoni; ohj: Michael Shell
Knoxville, Knoxville Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 21-23 lokohj: Brian Deedrick
La bohème (Puccini) 10-12 helohj: Brian Deedrick
Mary, Queen of Scots (Donizetti) 28-30 huhohj: Brian Deedrick
Turandot (Puccini) 23-25 heljoht: Brian Salesky; ohj: John Hoomes
Aida (Verdi) 4-6 tou
Los Angeles, LA Opera  / 
Macbeth (Verdi) 17 syy-16 lokjoht: James Conlon; ohj: Darko Tresnjak
The Source (Hearne) 19-23 lokjoht: Nathan Koci; ohj: Daniel Fish
Akhnaten (Glass) 5-27 marjoht: Matthew Aucoin; ohj: Phelim McDermott
Wonderful Town (Bernstein) 2-4 joujoht: Grant Gershon; ohj: David Lee
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 28 tam-19 heljoht: James Conlon; ohj: James Robinson
Salome (Strauss) 18 hel-19 maajoht: James Conlon; ohj: David Paul
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 25 maa-15 huhjoht: Plácido Domingo; ohj: Marta Domingo
Tosca (Puccini) 22 huh-13 toujoht: James Conlon / Grant Gershon; ohj: John Caird
Thumbprint (Sankaram) 15-18 kesjoht: Samuel McCoy; ohj: Rachel Dickstein
Carmen (Bizet) 9 syy-1 lokjoht: James Conlon; ohj: Rob Ashford
The Pearl Fishers (Bizet) 7-28 lokjoht: Plácido Domingo / Grant Gershon; ohj: Penny Woolcock
Nabucco (Verdi) 14 lok-19 marjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
La belle et la bête (Glass) 28-31 lokjoht: Michael Riesman
Persona (Makan) 9-12 marjoht: Evan Ziporyn; ohj: Jay Scheib
Candide (Bernstein) 27 tam-18 heljoht: James Conlon; ohj: Francesca Zambello
Orpheus and Eurydice (Gluck) 10-25 maajoht: James Conlon; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 12 tou-3 kesjoht: Matthew Aucoin; ohj: Mark Lamos
Crossing (concert) (Aucoin) 26 toujoht: Matthew Aucoin
Usher House (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
The Canterville Ghost (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
Los Angeles, LA Phil  / 
Alice's Adventures Under Ground (Barry) 22 marjoht: Thomas Adès
The Creation (concert) (Haydn) 8-11 joujoht: Gustavo Dudamel
The Messiah (concert) (Handel) 15-17 joujoht: Bernard Labadie
Songs and Dances of Death (concert) (Musorgsky) 10-11 heljoht: Thomas Adès
Nixon in China (Adams) 3-5 maajoht: John Adams; ohj: Elkhanah Pulitzer
Glagolitic Mass (Janáček) 26-28 toujoht: Gustavo Dudamel
Young Caesar (Harrison) 13 kesjoht: Marc Lowenstein; ohj: Yuval Sharon
L'Heure espagnole (concert) (Ravel) 9-11 marjoht: Charles Dutoit
Louisville, Kentucky Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 23-25 syy
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 4-6 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: David Gately
The Mikado (Sullivan,A) 10-12 heljoht: Clinton Smith; ohj: Daniel Pelzig
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15-17 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Chas Rader-Shieber
Dead Man Walking (Heggie) 27-29 lokjoht: Joseph Mechavich; ohj: Ellen Douglas Schlaefer
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 heljoht: Robert Tweten; ohj: Matthew Ozawa
Madison, Madison Opera  / 
Romeo and Juliet (Gounod) 4-6 marjoht: John DeMain; ohj: Doug Scholz-Carlson
The Magic Flute (Mozart) 21-23 huhjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Dan Rigazzi
Carmen (Bizet) 3-5 marjoht: John DeMain; ohj: E Loren Meeker
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 9-11 heljoht: John DeMain; ohj: Alison Mortiz
Florencia en el Amazonas (Catán) 27-29 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Memphis, Opera Memphis  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-5 marjoht: Benjamin Makino; ohj: Ned Canty
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 17-19 heljoht: Benjamin Makino; ohj: Ned Canty
Later the Same Evening (Musto) 31 maa-8 huhjoht: Benjamin Makino; ohj: Ned Canty
Three Decembers (Heggie) 1-8 huhjoht: Michael Sakir; ohj: Ned Canty
Blue Viola (Hilliard) 7-8 huhjoht: Michael Sakir; ohj: Dennis Whitehead Darling
La traviata (Verdi) 13-14 lokjoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Benjamin Wayne Smith
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 2-3 heljoht: Michael Sakir; ohj: Ned Canty
Miami, Florida Grand Opera  / 
Carmen (Bizet) 12-19 marjoht: Ramón Tebar; ohj: Bernard Uzan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 tam-4 heljoht: Alexander Polianichko; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Before Night Falls (Martín,J) 18-25 maajoht: Christopher Allen; ohj: David Gately
A Masked Ball (Verdi) 29 huh-6 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Marco Pelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-18 marjoht: Alexander Polianichko; ohj: Elise Sandell
Salome (Strauss) 27 tam-3 heljoht: Timothy Myers; ohj: Bernard Uzan
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17-24 maajoht: Anthony Barrese
Florencia en el Amazonas (Catán) 28 huh-5 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
Milwaukee, Florentine Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 17-19 maajoht: Joseph Rescigno; ohj: John Hoomes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-7 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
The Merry Widow (Lehár) 20-22 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
Zémire et Azor (Grétry) 17-26 maa
Sweeney Todd (Sondheim) 19 tou-11 kes
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 16-29 maa
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 24 syy-2 lokjoht: Michael Christie; ohj: Matthew Ozawa
Das Rheingold (Wagner) 12-20 marjoht: Michael Christie; ohj: Brian Staufenbiel
Diana's Garden (Martín y Soler) 21-29 tamjoht: Michael Christie; ohj: Peter Rothstein
Dinner at Eight (Bolcom) 11-19 maajoht: David Agler; ohj: Tomer Zvulun
La bohème (Puccini) 6-21 toujoht: Michael Christie; ohj: Octavio Cardenas
Don Pasquale (Donizetti) 7-15 lokjoht: Jonathan Brandani; ohj: Chuck Hudson
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 marjoht: Michael Christie; ohj: Stephen Lawless
Dead Man Walking (Heggie) 27 tam-3 heljoht: Michael Christie; ohj: Joel Ivany
Rigoletto (Verdi) 17-31 maajoht: Michael Christie; ohj: Austin Regan
Thaïs (Massenet) 12-20 toujoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Mobile, Mobile Opera  / 
The Devil and Daniel Webster (Moore,D) 21-23 lokjoht: Paul Mauffray; ohj: Paul Houghtaling
Suor Angelica (Puccini) 24-26 maa
Così fan tutte (Mozart) 20-22 lok
La bohème (Puccini) 16-18 maa
Modesto, Townsend Opera Players  / 
Our Town (Rorem) 21-22 tamjoht: Ryan Murray
Of Mice and Men (Floyd) 28-30 huh
The Barber of Seville (Rossini) 15-17 syyjoht: Ryan Murray
Madama Butterfly (Puccini) 27-29 huhjoht: Ryan Murray
Nashville, Nashville Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 6-8 lokjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Glory Denied (Cipullo) 11-13 marjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Masquerade (Paterson) 27-29 tamjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Safe Word (Paterson) 27-29 tamjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Companion (Paterson) 27-29 tamjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Carmen (Bizet) 6-8 huhjoht: William Boggs; ohj: John Hoomes
Tosca (Puccini) 5-7 lokjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: John Hoomes; ohj: Dean Williamson
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 27 tamjoht: Kelly Corcoran; ohj: John Hoomes
Susannah (Floyd) 6-8 huhjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 7-9 lokjoht: Robert Lyall; ohj: Brad Dalton
Macbeth (Verdi) 11-13 marjoht: Robert Lyall; ohj: Christopher Mattaliano
Sweeney Todd (Sondheim) 10-12 heljoht: Robert Lyall; ohj: Brenna Corner
Faust (Gounod) 31 maa-2 huhjoht: Robert Lyall; ohj: E Loren Meeker
María de Buenos Aires (Piazzolla) 9-10 syyjoht: Robert Lyall; ohj: Tomer Zvulun
Pagliacci (Leoncavallo) 6-8 lok
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 lok
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 marjoht: Robert Lyall; ohj: Alison Moritz
Burlesque Opera of Tabasco (Chadwick,G) 25-28 tamjoht: Paul Mauffray
The Medium (Menotti) 1-3 kes
New York, Brooklyn Academy of Music  / 
Curlew River (Britten) 15-19 maajoht: Mark Morris
Dido and Aeneas (Purcell) 15-19 maajoht: Mark Morris
Masquerade (Paterson) 15-18 kesjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Safe Word (Paterson) 15-18 kesjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Companion (Paterson) 15-18 kesjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
New York, Opera Company of Brooklyn  / 
Dido and Aeneas (Purcell) 12-14 elojoht: Tali Makell; ohj: Lina Tetriani
New York, Center for Contemporary Opera  / 
Love Hurts (Moro) 28 lokjoht: James Ross; ohj: Federica Santambrogio
New York, Teatro Grattacielo  / 
Cassandra (concert) (Gnecchi) 8 lokjoht: Israel Gursky
Il grillo del focolare (concert) (Zandonai) 14 lokjoht: Israel Gursky
New York, The Juilliard School  / 
Flight (Dove) 16-20 marjoht: Steven Osgood; ohj: James Darrah
Agrippina (Handel) 18-22 heljoht: Jeffrey Grossman; ohj: Louisa Proske
Katya Kabanova (Janáček) 21-25 huhjoht: Anne Manson; ohj: Stephen Wadsworth
New York, The Metropolitan Opera  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 26 syy-27 lokjoht: Simon Rattle / Asher Fisch; ohj: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-11 toujoht: Fabio Luisi / Plácido Domingo; ohj: Michael Grandage
La bohème (Puccini) 28 syy-14 tamjoht: Carlo Rizzi / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
L'italiana in Algeri (Rossini) 4-29 lokjoht: James Levine; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Guillaume Tell (Rossini) 18 lok-12 marjoht: Fabio Luisi; ohj: Pierre Audi
Jenůfa (Janáček) 28 lok-17 marjoht: David Robertson; ohj: Olivier Tambosi
Aida (Verdi) 5 mar-20 huhjoht: Marco Armiliato / Daniele Rustioni; ohj: Sonja Frisell
Manon Lescaut (Puccini) 14 mar-10 joujoht: Marco Armiliato; ohj: Richard Eyre
L'amour de loin (Saariaho) 1-29 joujoht: Susanna Mälkki; ohj: Robert Lepage
Salome (Strauss) 5-28 joujoht: Johannes Debus; ohj: Jürgen Flimm
Nabucco (Verdi) 12 jou-7 tamjoht: James Levine; ohj: Elijah Moshinsky
The Magic Flute (Mozart) 20 jou-5 tamjoht: Antony Walker; ohj: Julie Taymor
Roméo et Juliette (Gounod) 31 jou-18 maajoht: Gianandrea Noseda / Emmanuel Villaume; ohj: Bartlett Sher
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 tam-11 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Bartlett Sher
Carmen (Bizet) 19 tam-18 heljoht: Asher Fisch / Derrick Inouye / Louis Langrée; ohj: Richard Eyre
Rigoletto (Verdi) 20 tam-27 huhjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Michael Mayer
Rusalka (Dvořák,A) 2 hel-2 maajoht: Mark Elder; ohj: Mary Zimmerman
I puritani (Bellini) 10-28 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Sandro Sequi
Werther (Massenet) 16 hel-9 maajoht: Edward Gardner; ohj: Richard Eyre
La traviata (Verdi) 24 hel-14 huhjoht: Nicola Luisotti; ohj: Willy Decker
Idomeneo (Mozart) 6-25 maajoht: James Levine; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Fidelio (Beethoven) 16 maa-8 huhjoht: Sebastian Weigle; ohj: Jürgen Flimm
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 maa-22 huhjoht: Robin Ticciati / Joel Revzen; ohj: Deborah Warner
Der Rosenkavalier (Strauss) 13 huh-13 toujoht: Sebastian Weigle; ohj: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 huh-12 toujoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: August Everding
Cyrano de Bergerac (Alfano) 2-13 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Francesca Zambello
Norma (Bellini) 25 syy-16 joujoht: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; ohj: David McVicar
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 syy-28 lokjoht: Johannes Debus; ohj: Bartlett Sher
Die Zauberflöte (Mozart) 27 syy-14 lokjoht: James Levine; ohj: Julie Taymor
La bohème (Puccini) 2 lok-10 maajoht: Alexander Soddy / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
Turandot (Puccini) 12 lok-5 huhjoht: Carlo Rizzi / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
The Exterminating Angel (Adès) 26 lok-21 marjoht: Thomas Adès; ohj: Tom Cairns
Madama Butterfly (Puccini) 2 mar-16 maajoht: Jader Bignamini / Marco Armiliato; ohj: Anthony Minghella, Carolyn Choa
Thaïs (Massenet) 11 mar-2 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Cox
Requiem (Verdi) 24 mar-2 joujoht: James Levine
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 25 mar-9 joujoht: Evan Rogister; ohj: Julie Taymor
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 jou-19 tamjoht: Harry Bicket; ohj: Richard Eyre
The Merry Widow (Lehár) 14 jou-11 tamjoht: Ward Stare; ohj: Susan Stroman
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-6 tamjoht: Donald Runnicles; ohj: Richard Jones
Tosca (Puccini) 31 jou-12 toujoht: James Levine / Gareth Morrell / Bertrand de Billy; ohj: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 tam-17 heljoht: Domingo Hindoyan; ohj: Bartlett Sher
Il trovatore (Verdi) 22 tam-15 heljoht: James Levine; ohj: David McVicar
Parsifal (Wagner) 5-27 heljoht: Yannick Nézet-Séguin / John Keenan; ohj: François Girard
Semiramide (Rossini) 19 hel-17 maajoht: Maurizio Benini; ohj: John Copley
Elektra (Strauss) 1-23 maajoht: Yannick Nézet-Séguin / Paul Nadler; ohj: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 15 maa-19 huhjoht: David Robertson; ohj: Phelim McDermott
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 maa-10 toujoht: Roberto Abbado; ohj: Mary Zimmerman
Luisa Miller (Verdi) 29 maa-21 huhjoht: James Levine; ohj: Elijah Moshinsky
Cendrillon (Massenet) 12 huh-11 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Laurent Pelly
Roméo et Juliette (Gounod) 23 huh-12 toujoht: Plácido Domingo; ohj: Bartlett Sher
New York, New York City Opera  / 
Aleko (Rakhmaninov) 8-13 syyjoht: James Meena; ohj: Lev Pugliese
Pagliacci (Leoncavallo) 8-13 syyjoht: James Meena; ohj: Lev Pugliese
Fallujah (Stokes) 17-20 marjoht: Kristof Van Grysperre; ohj: Andreas Mitisek
Candide (Bernstein) 6-12 tamohj: Harold Prince
La campana sommersa (Respighi) 31 maa-5 huhjoht: Ira Levin; ohj: Pier Francesco Maestrini
Los Elementos (Lliteres) 4-7 tou
Angels in America (Eötvös) 10-16 kes
New York, Taconic Opera  / 
Faust (Gounod) 22-23 lok
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 4 kes
Norfolk, Virginia Opera  / 
The Seven Deadly Sins (Weill) 30 syy-4 lokjoht: Adam Turner; ohj: Keturah Stickann
Pagliacci (Leoncavallo) 30 syy-4 lokjoht: Adam Turner; ohj: Keturah Stickann
The Barber of Seville (Rossini) 11-15 marjoht: John Baril; ohj: Michael Shell
Der Freischütz (Weber) 27-31 tamjoht: Adam Turner; ohj: Stephen Lawless
Turandot (Puccini) 17-21 maajoht: John DeMain; ohj: Lillian Groag
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 29 syy-3 lokjoht: Adam Turner; ohj: Paul Curran
The Girl of the Golden West (Puccini) 10-14 marjoht: Andrew Bisantz; ohj: Lillian Groag
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 mar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9-13 heljoht: Adam Turner; ohj: Michael Shell
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-27 maajoht: Ari Pelto; ohj: Kyle Lang
Omaha, Opera Omaha  / 
La bohème (Puccini) 4-6 marjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Crystal Manich
Così fan tutte (Mozart) 10-12 heljoht: Steven White; ohj: Andrew Eggert
Flight (Dove) 21-23 huhjoht: Christopher Rountree; ohj: James Darrah
Tosca (Puccini) 3-5 marjoht: Carlos Izcaray; ohj: Crystal Manich
Falstaff (Verdi) 9-11 heljoht: Hal France; ohj: Allegra Libonati
Proving Up (Mazzoli) 13-22 huhjoht: Christopher Rountree
Medea (Cherubini) 20-22 huhjoht: Jane Glover
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-23 lok
Gianni Schicchi (Puccini) 17-26 hel
Il tabarro (Puccini) 17-26 hel
Suor Angelica (Puccini) 17-26 hel
Salome (Strauss) 26 tou-4 kes
Norma (Bellini) 13-22 lok
Fidelio (Beethoven) 16-25 hel
Carmen (Bizet) 25 tou-3 kes
Pensacola, Pensacola Opera  / 
Glory Denied (Cipullo) 10-13 marjoht: Joshua Horsch; ohj: Dean Anthony
Aida (Verdi) 20-22 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
Dead Man Walking (Heggie) 17-19 maajoht: Jerome Shannon; ohj: Dean Anthony
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: Cody Martin; ohj: Octavio Cardenas
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Kyle Marrero
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 5-10 marjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Tito Capobianco
The Demon (concert) (Rubinstein) 10-15 joujoht: Ghenady Meirson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 hel-4 maajoht: Christofer Macatsoris
Die Zauberflöte (Mozart) 29 huh-4 toujoht: Christofer Macatsoris; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Il trovatore (Verdi) 4-11 marjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Tito Capobianco
Das Rheingold (Wagner) 20-30 tamjoht: Luke Housner
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 hel-3 maajoht: David Aronson; ohj: Dorothy Danner
La traviata (Verdi) 21-28 huhjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
Breaking the Waves (Mazzoli) 22 syy-1 lokjoht: Steven Osgood; ohj: James Darrah
Turandot (Puccini) 23 syy-2 lokjoht: Corrado Rovaris; ohj: Renaud Doucet
Macbeth (adaptation) (Verdi) 24-25 syyjoht: Premil Petrovic; ohj: Brett Bailey
Tancredi (Rossini) 10-19 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Emilio Sagi
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 huh-7 toujoht: Corrado Rovaris; ohj: Stephen Lawless
Elizabeth Cree (Puts) 14-23 syyjoht: Corrado Rovaris; ohj: David Schweizer
Die Zauberflöte (Mozart) 15-24 syyjoht: David Charles Abell; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
We Shall Not Be Moved (Roumain) 16-24 syyjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Bill T Jones
The Wake World (Hertzberg) 18-25 syyjoht: Elizabeth Braden; ohj: R B Schlather
Written on Skin (Benjamin,G) 9-18 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Will Kerley
Carmen (Bizet) 27 huh-6 toujoht: Yves Abel; ohj: Paul Curran
Phoenix, Arizona Opera  / 
Rusalka (Dvořák,A) 11-13 marjoht: Steven White; ohj: Joshua Borths
Madama Butterfly (Puccini) 28-29 tamjoht: Craig Kier; ohj: Matthew Ozawa
Riders of the Purple Sage (Bohmler) 25-26 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Fenlon Lamb
Cinderella (Rossini) 1-2 huhjoht: Dean Williamson; ohj: Crystal Manich
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 15 lokjoht: Shawn Galvin
Tosca (Puccini) 11-12 marjoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
Candide (Bernstein) 27-28 tamjoht: Joseph Colaneri; ohj: Christopher Mattaliano
The Barber of Seville (Rossini) 3-4 maajoht: Francesco Milioto; ohj: Joshua Borths
Das Rheingold (Wagner) 6-8 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: Brian Staufenbiel
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
La traviata (Verdi) 8-16 lokjoht: Christian Capocaccia; ohj: Chas Rader-Shieber
Salome (Strauss) 5-13 marjoht: Antony Walker; ohj: Andrew Sinclair
Richard the Lionheart (Handel) 21-29 tamjoht: Michael Beattie; ohj: Crystal Manich
As One (Kaminsky) 18-26 hel
Turandot (Puccini) 25 maa-2 huhjoht: Antony Walker; ohj: Renaud Doucet
The Summer King (Sonenberg) 29 huh-7 toujoht: Antony Walker; ohj: Sam Helfrich
Tosca (Puccini) 7-15 lokjoht: Antony Walker
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 marjoht: Antony Walker
The Long Walk (Beck) 20-28 tam
Ashes and Snow (Cuomo) 17-25 heljoht: Douglas J Cuomo; ohj: Jonathan Moore
Moby-Dick (Heggie) 17-25 maajoht: Antony Walker; ohj: Kristine McIntyre
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-29 huhohj: Daniel Slater
Portland OR, Portland Opera  / 
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 4-6 elojoht: George Manahan; ohj: Christian Rath
La bohème (Puccini) 5-13 toujoht: George Manahan; ohj: Kathleen Belcher
Man of La Mancha (Leigh) 9-17 kesjoht: George Manahan; ohj: Alan Paul
Così fan tutte (Mozart) 14-29 heijoht: Nicholas Fox; ohj: Roy Rallo
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 28-30 heijoht: Hal France; ohj: Jerry Mouawad
Rigoletto (Verdi) 4-12 tou
Faust (Gounod) 8-16 kes
La Cenerentola (Rossini) 13-28 heijoht: Christopher Mattaliano
Orfeo ed Euridice (Gluck) 27 hei-4 elo
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Das Rheingold (Wagner) 16-18 syyjoht: Timothy Myers; ohj: James Marvel
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 30-31 lokjoht: Shawn Galvin
The Marriage of Figaro (Mozart) 25 hel-5 maajoht: Timothy Myers; ohj: Matthew Ozawa
The Pearl Fishers (Bizet) 28-30 huhjoht: Timothy Myers; ohj: Candace Evans
Cold Mountain (Higdon) 28 syy-1 lokjoht: Christopher Allen; ohj: Keturah Stickann
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: David Agler
Samson and Delilah (concert) (Saint-Saëns) 29 huhjoht: Timothy Myers
Roanoke, Opera Roanoke  / 
South Pacific (Rodgers) 7-9 lokjoht: Scott Williamson
Susannah (Floyd) 28-30 huhjoht: Steven White; ohj: Scott Williamson
Tosca (Puccini) 27-29 lok
La bohème (Puccini) 6-8 huh
Sacramento, Sacramento Opera  / 
La traviata (Verdi) 29 huhjoht: José Luis Gomez
Tosca (Puccini) 5 toujoht: Christoph Campestrini
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Carmen (Bizet) 8-16 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Tara Faircloth
Man of La Mancha (Leigh) 21-29 tamjoht: Hal France; ohj: Paul Curran
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-19 maajoht: Gary Thor Wedow
The Long Walk (Beck) 31 maa-1 huhjoht: Steven Osgood; ohj: David Schweizer
Don Giovanni (Mozart) 13-21 toujoht: Christopher Larkin; ohj: Kristine McIntyre
La bohème (Puccini) 7-15 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Kathleen Clawson
Moby-Dick (Heggie) 20-28 tamjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Gianni Schicchi (Puccini) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-20 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Kyle Lang
San Antonio, Opera San Antonio  / 
Carmen (Bizet) 27-29 lokjoht: Garrett Keast; ohj: Conor Hanratty
Tristan und Isolde (Wagner) 16-18 heljoht: Gemma New; ohj: Ray Santisteban
The Barber of Seville (Rossini) 6-7 toujoht: Vlad Iftinca; ohj: E Loren Meeker
Macbeth (Verdi) 8-10 syyjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Crystal Manich
La bohème (Puccini) 17-19 toujoht: Enrique Carreón-Robledo; ohj: E Loren Meeker
San Antonio, Opera Piccola San Antonio  / 
La cenerentola (Rossini) 4-5 hel
La hija de Rappaccini (Catán) 20-21 tou
San Diego, San Diego Opera  / 
Cinderella (Rossini) 22-30 lokjoht: Gary Wedow; ohj: Lindy Hume
Soldier Songs (Little) 11-13 marjoht: Steven Schick; ohj: Tomer Zvulun
Falstaff (Verdi) 18-26 heljoht: Daniele Callegari; ohj: Olivier Tambosi
The Tragedy of Carmen (Bizet) 10-12 maaohj: James Darrah
La traviata (Verdi) 22-30 huhjoht: Stephen Lord; ohj: Marta Domingo
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 14-22 lokjoht: Evan Rogister; ohj: Seán Curran
As One (Kaminsky) 10-12 marjoht: Bruce Stasyna; ohj: Kyle Lang
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26-28 tamjoht: Bruce Stasyna; ohj: John de los Santos
Turandot (Puccini) 24 hel-4 maajoht: Valerio Galli; ohj: Keturah Stickann
Florencia en el Amazonas (Catán) 17-25 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: Candace Evans
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Flight (Dove) 10-12 hel
Les Enfants Terribles (Glass) 26-28 tou
Trouble in Tahiti (Bernstein) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9-30 syyjoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
Dream of the Red Chamber (Sheng) 10-29 syyjoht: George Manahan; ohj: Stan Lai
Don Pasquale (Donizetti) 28 syy-15 lokjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Laurent Pelly
The Makropulos Case (Janáček) 14-29 lokjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Olivier Tambosi
Aida (Verdi) 5 mar-6 joujoht: Nicola Luisotti / Jordi Bernàcer; ohj: Francesca Zambello
Madama Butterfly (Puccini) 6 mar-4 joujoht: Yves Abel / Jordi Bernàcer; ohj: Leslie Swackhamer
The Source (Hearne) 24 hel-3 maajoht: Nathan Koci
La Voix humaine (Poulenc) 11-17 maa
Rigoletto (Verdi) 31 tou-1 heijoht: Nicola Luisotti / Jordi Bernàcer; ohj: Rob Kearley
Don Giovanni (Mozart) 4-30 kesjoht: Marc Minkowski; ohj: Jacopo Spirei
La bohème (Puccini) 10 kes-2 heijoht: Carlo Montanaro; ohj: John Caird
Turandot (Puccini) 8 syy-9 joujoht: Nicola Luisotti / Christopher Franklin; ohj: Garnett Bruce
Elektra (Strauss) 9-27 syyjoht: Henrik Nánási; ohj: Keith Warner, Anja Kühnhold
La traviata (Verdi) 23 syy-17 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: John Copley, Shawna Lucey
Manon (Massenet) 4-22 marjoht: Patrick Fournillier; ohj: Vincent Boussard
Girls of the Golden West (Adams) 21 mar-10 joujoht: Grant Gershon; ohj: Peter Sellars
Das Rheingold (Wagner) 12-26 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Die Walküre (Wagner) 13-27 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Siegfried (Wagner) 15-29 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Götterdämmerung (Wagner) 17 kes-1 heijoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
San Jose CA, Opera San Jose  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-25 syyjoht: Ming Luke; ohj: Candace Evans
The Barber of Seville (Rossini) 12-27 marjoht: Andrew Whitfield; ohj: Layna Chianakas
Silent Night (Puts) 11-26 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Michael Schell
La bohème (Puccini) 8-23 huhjoht: Joseph Marcheso; ohj: Michael Shell
Così fan tutte (Mozart) 9-24 syyjoht: Peter Grunberg; ohj: Brad Dalton
La rondine (Puccini) 11-26 marjoht: Christopher Larkin; ohj: Candice Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-25 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
La traviata (Verdi) 14-29 huhjoht: Joseph Marcheso; ohj: Shawna Lucey
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Carmen (Bizet) 4-6 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Octavio Cardenas
The Cunning Little Vixen (Janáček) 3-5 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Crystal Manich
La rondine (Puccini) 28-30 huhjoht: Kostis Protopapas; ohj: Tara Faircloth
Brundibár (Krása) 20 toujoht: Kostis Protopapas
Manon (Massenet) 3-5 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Kristine McIntyre
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Josh Shaw
Seattle, Seattle Opera  / 
Le comte Ory (Rossini) 6-20 elojoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Lindy Hume
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-30 lokjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Laurent Pelly
La traviata (Verdi) 14-28 tamjoht: Stefano Ranzani; ohj: Peter Konwitschny
Katya Kabanova (Janáček) 25 hel-11 maajoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Patrick Nolan
Die Zauberflöte (Mozart) 6-20 toujoht: Julia Jones; ohj: Chris Alexander
Madama Butterfly (Puccini) 5-19 elojoht: Carlo Montanaro; ohj: Kate Cherry
An American Dream (Perla) 7-17 syyjoht: Judith Yan; ohj: Peter Kazaras
The Barber of Seville (Rossini) 14-28 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Lindy Hume
Così fan tutte (Mozart) 13-27 tamjoht: Paul Daniel; ohj: Jonathan Miller(original), Harry Fehr
Beatrice and Benedict (Berlioz) 24 hel-10 maajoht: Ludovic Morlot; ohj: John Langs
Aida (Verdi) 5-19 toujoht: John Fiore; ohj: Francesca Zambello(original), E Loren Meeker
Shreveport, Shreveport Opera  / 
La bohème (Puccini) 12 marjoht: Keith Chambers; ohj: Robert Neu
Fiddler on the Roof (Bock) 4 maaohj: Nate Wasson
Così fan tutte (concert) (Mozart) 9 huh
Syracuse, Syracuse Opera  / 
La Cenerentola (Rossini) 28-30 lokjoht: Lawrence Loh; ohj: Linda Brovsky
Rigoletto (Verdi) 10-12 heljoht: Christian Capocaccia; ohj: Stephanie Harvey
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 7-9 huhjoht: Maria Sensi Sellner; ohj: Valerie Rachelle
Carmen (Bizet) 20-22 lokjoht: Christian Capocaccia
La traviata (Verdi) 2-4 tamjoht: Christian Capocaccia; ohj: Stephanie Havey
Madam Butterfly (Puccini) 13-15 huhjoht: Glenn Lewis; ohj: Alison Moritz
Tacoma, Tacoma Opera  / 
La bohème (Puccini) 29 lok-6 marjoht: Bernard Kwiram; ohj: Linda Kitchen
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 11-19 heljoht: Enrique Carreón-Robledo; ohj: Noel Koran
La Périchole (Offenbach) 29 huh-7 toujoht: Bernard Kwiram; ohj: Philip Kraus
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 lok-5 marjoht: Clinton Smith; ohj: Noel Koran
Carmen (Bizet) 3-11 heljoht: Sarah Ioannides; ohj: Noel Koran
The Merry Widow (Lehár) 14-22 huhjoht: Bernard Kwiram; ohj: Barry Johnson
Tampa, Opera Tampa  / 
Romeo and Juliet (Gounod) 20-22 tamjoht: Daniel Lipton; ohj: Bernard Uzan
Cinderella (Rossini) 10-12 heljoht: Daniel Lipton; ohj: James Marvel
Tosca (Puccini) 7-9 huhjoht: Daniel Lipton
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 heljoht: Jorge Parodi
The Marriage of Figaro (Mozart) 2-4 maajoht: Robin Stamper
Macbeth (Verdi) 13-15 huhjoht: Andrew Bisantz
Toledo, Toledo Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 7-9 lokjoht: James Meena; ohj: Bernard Uzan
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 heljoht: James Meena; ohj: Garnett Bruce
Vanessa (Barber) 31 maa-2 huhjoht: Sara Jobin; ohj: Kristine McIntyre
The Pearl Fishers (Bizet) 13-15 lokjoht: John Baril; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: James Meena; ohj: Tomer Zvulin
Trenton, Bohème Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 29 tam
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7-9 huh
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20-22 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 20-22 huh
Tulsa, Tulsa Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 21-23 lokjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Zandra Rhodes
Tosca (Puccini) 5-7 toujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
The Snow Queen (Valtinoni) 17-18 kes
Faust (Gounod) 20-22 lokjoht: Emmanuel Plasson; ohj: Omer Ben Seadia
Turandot (Puccini) 27-29 huh
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 huh
The Marriage of Figaro (Mozart) 6 lok
Washington, Washington Concert Opera  / 
Hérodiade (Massenet) 20 mar
Leonore (Beethoven) 5 maa
La straniera (Bellini) 19 mar
Maria di Rohan (Donizetti) 18 hel
Washington, Opera Lafayette  / 
Léonore, ou l'amour conjugal (Gaveaux) 19 heljoht: Ryan Brown; ohj: Oriol Tomas
Les Indes galantes (Rameau) 31 toujoht: Ryan Brown
Washington, Washington National Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 22 syy-2 lokjoht: James Gaffigan; ohj: Peter Kazaras
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 12-20 marjoht: Christopher Allen; ohj: Robert Longbottom
The Dictator's Wife (Fairouz) 13-15 tamjoht: Nicole Paiement; ohj: Ethan McSweeny
Dead Man Walking (Heggie) 25 hel-11 maajoht: Michael Christie; ohj: Francesca Zambello
Champion (Blanchard) 4-18 maajoht: George Manahan; ohj: James Robinson
Madame Butterfly (Puccini) 6-21 toujoht: Philippe Auguin; ohj: Leslie Swackhamer
Aida (Verdi) 9-23 syyjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello, E Loren Meeker
Alcina (Handel) 4-19 marjoht: Jane Glover; ohj: Anne Bogart
The Little Prince (Portman) 14-17 joujoht: James Lowe; ohj: Francesca Zambello
Don Carlo (Verdi) 3-17 maajoht: Philippe Auguin; ohj: Tim Albery
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-19 toujoht: Maurizio Benini; ohj: Peter Kazaras
Candide (Bernstein) 5-26 toujoht: Nicole Paiement; ohj: Francesca Zambello
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 27-29 tamjoht: David Stern; ohj: Sam Helfrich
Rigoletto (Verdi) 10-12 maajoht: Antonello Allemandi; ohj: Jay Lesenger
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 7-9 huhjoht: David Stern; ohj: Seán Curran
Tosca (Puccini) 26-28 tamjoht: David Stern; ohj: Fenlon Lamb
Candide (Bernstein) 23-25 heljoht: David Stern; ohj: Jay Lesenger
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Stephen Lawless
Wilmington, OperaDelaware  / 
Semiramide (Rossini) 29 huh-7 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Dean Anthony
Cinderella (Rossini) 30 huh-6 toujoht: Michael Borowitz; ohj: A Scott Parry
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 5 toujoht: David Amado
Il tabarro (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Suor Angelica (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Buoso's Ghost (Ching,M) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Gianni Schicchi (Puccini) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Werther (concert) (Massenet) 18-19 lok
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Tosca (Puccini) 28 lok-1 mar
Silent Night (Puts) 27-29 lokjoht: James Allbritten; ohj: Cynthia Stokes