2011/12 > Ġermanja 
*Sit Pubbliku     >Operabase Professional 
2011/12 > Ġermanja

 Premjer Mondjali
 Raritá
 Produzzjoni ġdida
 Produzzjoni ġdida għal din il-kumpanija

  
Danimarka Żvezja
Olanda
Belġju
Lussemburgu

Ġermanja
 
Polonja
Repubblika Ċeka
Franza Żvizzera Awstrija

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 19 Set-24 MarS: Andreas Debatin; R: Bernadette Sonnenbichler
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Set-16 MarS: Volker Hiemeyer; R: Ewa Teilmans
La cenerentola (Rossini) 26 Ott-6 DiċS: Péter Halász; R: Joan Anton Rechi
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 6 Nov-29 JanS: Péter Halász; R: Alexander von Pfeil
La voix humaine (Poulenc) 6 Nov-29 JanS: Péter Halász; R: Alexander von Pfeil
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Diċ-12 AprS: Marcus R Bosch; R: Michael Helle
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Frar-15 ĠunS: Péter Halász; R: Michael Schmitz-Aufterbeck
King Arthur (Purcell) 1 Apr-11 LulS: Volker Hiemeyer; R: Albrecht Hirche
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Mej-7 LulS: Marcus R Bosch; R: Ludger Engels
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Ġun-3 LulS: Herbert Görtz; R: Sebastian Jacobs
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Frau Luna (Lincke) 9 Ott-11 MejS: Thomas Wicklein; R: Steffen Piontek
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Ott-20 ĠunS: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3 NovS: Jens Troester; R: Oliver Kloeter
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Diċ-3 LulS: Jens Troester; R: Ansgar Weigner
Ulenspiegel (Braunfels) 22 Apr-19 ĠunS: Jens Troester; R: Matthias Oldag
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Ġun-1 LulS: Jens Troester; R: Ansgar Weigner
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 Set-26 NovS: Naoshi Takahashi; R: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Ott-16 MarS: Dieter Klug; R: Reinhard Schwalbe
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Ott-9 MarS: Kajsa Boström; R: Birgit Eckenweber
The Sound of Music (Rodgers) 16 Ott-27 JanS: Dieter Klug; R: Friederike Barthel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-14 JanS: Dieter Klug; R: Hans-Hermann Krug
La bohème (Puccini) 22 Jan-21 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Mar-6 Mej
Götz von Berlichingen (Goldmark) 29 Apr-13 Mej
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Set-2 ĠunS: Carolin Nordmeyer; R: Jan Philipp Gloger
Carmen (Bizet) 22 Ott-6 JanS: Dirk Kaftan / Eberhard Fritsche; R: Lorenzo Fioroni
Lulu (Berg) 4 Diċ-14 FrarS: Dirk Kaftan / Carolin Nordmeyer; R: Monique Wagemakers
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Jan-18 AprS: Rune Bergmann; R: Thorleifur Örn Arnarsson
King Arthur (Purcell) 18 Frar-29 AprS: Carolin Nordmeyer; R: Sigrid Herzog
La traviata (Verdi) 10 Mar-27 AprS: Carolin Nordmeyer; R: Markus Trabusch
Satyricon (Maderna) 23 Apr-7 Mej
Dido and Aeneas (Purcell) 23 Apr-7 MejS: Eberhard Fritsche; R: Jörg Behr
Ritter Blaubart (Reznicek) 4-10 MejS: Dirk Kaftan; R: Manfred Weiß
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Ġun-28 LulS: Rune Bergmann; R: Christian Sedelmayer
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Rheingold (Wagner) 10-20 SetS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 11-21 SetS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 14-22 SetS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 18-24 SetS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 30 Set-16 ĠunS: Alexander Joel / Matthias Foremny; R: Boleslaw Barlog
Messa da Requiem (Verdi) 1-22 OttS: William Spaulding; R: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Ott-11 DiċS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 23 Ott-29 AprS: Donald Runnicles; R: Marco Arturo Marelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Ott-1 AprS: Guillermo García Calvo / Enrique Mazzola; R: Katharina Thalbach
Tannhäuser (Wagner) 30 Ott-21 DiċS: Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Nov-10 ĠunS: Matthias Foremny / Evan Rogister; R: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 3 Nov-15 MejS: Guillermo García Calvo / Evan Rogister; R: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Nov-14 ĠunS: Guillermo García Calvo / Roberto Rizzi Brignoli; R: Filippo Sanjust
Falstaff (Verdi) 24 Nov-1 DiċS: Enrique Mazzola; R: Götz Friedrich
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-8 DiċS: Evan Rogister; R: Roland Schwab
La bohème (Puccini) 5 Diċ-3 JanS: Patrick Summers; R: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-27 DiċS: Evan Rogister; R: Andreas Homoki
Turandot (Puccini) 7 Jan-7 MarS: John Fiore / Jesus Lopez Cobos; R: Lorenzo Fioroni
Tancredi (Rossini) 22 Jan-4 FrarS: Alberto Zedda; R: Pier Luigi Pizzi
La traviata (Verdi) 29 Jan-7 ĠunS: Evan Rogister / Erik Nielsen; R: Götz Friedrich
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 FrarS: Jacques Lacombe; R: Götz Friedrich
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 FrarS: Donald Runnicles; R: Graham Vick
Jenůfa (Janáček) 4 Mar-24 AprS: Donald Runnicles; R: Christof Loy
Luisa Miller (Verdi) 14-20 MarS: Paolo Arrivabeni; R: Götz Friedrich
Candide (concert) (Bernstein) 15-18 MarS: Donald Runnicles
Macbeth (Verdi) 19-25 MarS: Ivan Repusic; R: Robert Carsen
Lohengrin (Wagner) 15 Apr-1 MejS: Donald Runnicles; R: Kasper Bech Holten
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20-30 AprS: Sebastian Lang-Lessing; R: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I due Foscari (concert) (Verdi) 9-11 MejS: Roberto Rizzi Brignoli
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 Mej-1 ĠunS: Friedemann Layer; R: Götz Friedrich
Gisei Das Opfer (Orff) 19 MejS: Jacques Lacombe
Die Dorfschule (Weingartner) 19 MejS: Jacques Lacombe
Die Walküre (Wagner) 25-28 MejS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Il trovatore (concert) (Verdi) 6-9 ĠunS: Andrea Battistoni
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Set-15 JanS: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; R: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 30 Set-3 DiċS: Ivan Repusic; R: Barrie Kosky
Das schlaue Füchslein (Janáček) 2 Ott-7 LulS: Alexander Vedernikov; R: Andreas Homoki
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 8 Ott-3 NovS: Stefan Blunier; R: Calixto Bieito
Die verkaufte Braut (Smetana) 9 Ott-1 NovS: Alexander Vedernikov
Mikropolis (Jost) 30 Ott-18 FrarS: Christian Jost; R: Nadja Loschky
Rusalka (Dvořák,A) 2 Nov-3 JanS: Patrick Lange; R: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 27 Nov-4 LulS: Yordan Kamdzhalov / Yordan Kamdzhalov / Josep Caballé-Domenech; R: Sebastian Baumgarten
Orlando (Handel) 1-27 DiċS: Alessandro De Marchi; R: Alexander Mørk-Eidem
Lear (Reimann) 10 Diċ-8 JanS: Friedemann Layer; R: Hans Neuenfels, Henry Arnold
Die Schneekoenigin (Valtinoni) 5 Jan-26 FrarS: Carlos Spierer; R: Anisha Bondy
La traviata (Verdi) 14 Jan-14 FrarS: Patrick Lange / Kristiina Poska; R: Hans Neuenfels
Der Freischütz (Weber) 29 Jan-6 LulS: Patrick Lange; R: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 8 Frar-17 MarS: Łukasz Borowicz; R: NN
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Frar-2 LulS: Kristiina Poska; R: Barrie Kosky
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 15 Frar-26 MejS: Dirk Kaftan
Das bronzene Pferd (Auber) 11 Mar-3 LulS: Maurizio Barbacini; R: Frank Hilbrich
Kiss me, Kate (Porter) 14 Mar-21 AprS: Koen Schoots; R: Barrie Kosky
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 Mar-15 AprS: Patrick Lange / Friedemann Layer; R: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-16 MejS: Patrick Lange; R: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Apr-25 MejS: Alexander Vedernikov; R: Thilo Reinhardt
Xerxes (Handel) 13 Mej-5 LulS: Konrad Junghänel; R: Stefan Herheim
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-30 ĠunS: Martin Hoff; R: Andreas Homoki
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10 Ġun-8 LulS: Patrick Lange
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16 Ġun-1 LulS: Patrick Lange; R: Benedikt von Peter
Berlin, Staatsoper Unter den Linden im Schiller Theater  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-16 OttS: Daniel Barenboim; R: Ruth Berghaus
Aus einem Totenhaus (Janáček) 3-17 OttS: Simon Rattle; R: Patrice Chéreau
Last Desire (Ronchetti) 5-23 Ott
Wozzeck (Berg) 26-30 OttS: Daniel Barenboim; R: Andrea Breth
Norma (concert) (Bellini) 29 Ott-3 NovS: Andriy Yurkevych
Candide (Bernstein) 1-15 NovS: Wayne Marshall; R: Vincent Boussard
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 5 Nov-29 DiċS: Vinzenz Weissenburger / Tobias Walenciak / Roqelio Riojas; R: Eva-Maria Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-8 JanS: Julien Salemkour; R: August Everding
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Nov-23 ĠunS: Karl-Heinz Steffens; R: Balázs Kovalik
La traviata (Verdi) 27 Nov-1 LulS: Omer Meir Wellber; R: Peter Mussbach
L'étoile (Chabrier) 4-22 DiċS: Simon Rattle; R: Dale Duesing
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 16 Diċ-19 JanS: Christoph Israel; R: Philipp Stölzl
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Jan-20 MejS: Christopher Moulds; R: Michael Thalheimer
Der gestiefelte Kater (Cui) 7-29 JanS: Vinzenz Weissenburger; R: Isabel Ostermann
Montezuma (concert) (Graun) 26-28 JanS: Michael Hofstetter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-18 FrarS: Pietari Inkinen; R: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-26 FrarS: Daniel Barenboim; R: Thomas Langhoff
Al gran sole carico d'amore (Nono) 1-11 MarS: Ingo Metzmacher; R: Katie Mitchell
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-15 MarS: Antonello Allemandi; R: Percy Adlon
Tristan und Isolde (Wagner) 10-25 MarS: Daniel Barenboim; R: Harry Kupfer
Wahnsinn, das ist die Seele der Handlung (Stahnke) 20 Mar-15 AprS: Harry Lyth; R: Eva-Maria Höckmayr
Das Rheingold (Wagner) 30 MarS: Daniel Barenboim; R: Guy Cassiers
Lulu (Berg) 31 Mar-14 AprS: Daniel Barenboim; R: Andrea Breth
Die Walküre (Wagner) 1 AprS: Daniel Barenboim; R: Guy Cassiers
Tosca (Puccini) 23-28 AprS: Leo Hussain; R: Carl Riha
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 2-17 Mej
Madama Butterfly (Puccini) 6-13 MejS: Andris Nelsons; R: Eike Grams
Simon Boccanegra (Verdi) 26-31 MejS: Daniel Barenboim; R: Federico Tiezzi
Dido and Aeneas (Purcell) 3-9 ĠunS: Christopher Moulds; R: Sasha Waltz
Lehrstück (Hindemith) 9-24 ĠunS: David Coleman; R: Michael von zur Mühlen
Don Giovanni (Mozart) 24 Ġun-6 LulS: Daniel Barenboim; R: Robert Carsen
Dionysos (Rihm) 8-15 LulS: Ingo Metzmacher; R: Pierre Audi
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 LulS: Johannes Debus; R: Krzysztof Warlikowski
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Set-16 NovS: Alexander Kalajdzic; R: Ansgar Weigner
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Set-16 NovS: Alexander Kalajdzic; R: Ansgar Weigner
Don Giovanni (Mozart) 15 Ott-28 JanS: Alexander Kalajdzic; R: Helen Malkowsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-17 NovS: Witolf Werner; R: Johannes Weigand
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Diċ-27 JanS: Laurent Wagner; R: Bruno Klimek
Peter Grimes (Britten) 11 Frar-27 MarS: Alexander Kalajdzic; R: Helen Malkowsky
Dido und Aeneas (Purcell) 15 Apr-19 MejR: Holger Pototzki
Where the Wild Things Are (Knussen) 15 Apr-19 MejR: Holger Pototzki
Company (Sondheim) 5 Mej-16 Ġun
Rigoletto (Verdi) 26 Mej-17 Ġun
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Manon Lescaut (Puccini) 25 Set-14 AprS: Stefan Blunier; R: Christine Mielitz
Bluthaus (Haas,Georg) 27+ SetS: Garrett Keast; R: Klaus Weise
La sonnambula (Bellini) 16 Ott-3 DiċS: Robin Engelen; R: Roland Schwab
Robert S (Various) 29 Ott-2 DiċS: Wolfgang Lischke; R: Michael von zur Mühlen
La finta giardiniera (Mozart) 6 Nov-8 ĠunS: Daniel Jakobi; R: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 12 Nov-12 DiċS: Stefan Blunier / Christopher Sprenger; R: Silviu Purcarete
Der ferne Klang (Schreker) 11 Diċ-17 MarS: Will Humburg; R: Klaus Weise
Rusalka (Dvořák,A) 21 Diċ-11 MarS: Christopher Sprenger; R: Mark Daniel Hirsch
Lakmé (Delibes) 29 Jan-1 ĠunS: Stefan Blunier / Robin Engelen; R: Paul-Emile Fourny
Il trovatore (Verdi) 25 Mar-5 LulS: Robin Engelen; R: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 Mej-4 LulS: Robin Engelen; R: Tom Ryser
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Turandot (Puccini) 20 Aww-5 SetS: Alexander Joel; R: Robert Lehmeier
Falstaff (Verdi) 17-30 SetS: Alexander Joel; R: Wolfgang Engel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 24+ SetS: Georg Menskes
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Ott-14 JanS: György Mézáros; R: Aniara Amos
Tristan und Isolde (Wagner) 15+ OttS: Alexander Joel; R: Yona Kim
Don Giovanni (Mozart) 21+ OttS: Sebastian Beckedorf; R: Johannes Erath
Luisa Miller (Verdi) 26+ NovS: Alexander Joel; R: Walter Sutcliffe
Die Fledermaus (Strauss,J) 10+ DiċS: Georg Menskes; R: Thomas Enzinger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ FrarS: Sebastian Beckedorf; R: Michael Talke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 5+ FrarS: Christopher Hein; R: Dorian Dreher
Sarka (Fibich) 22+ MarS: Sebastian Beckedorf; R: Konstanze Lauterbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 12+ MejS: Alexander Joel; R: Balázs Kovalik
Mama Dolorosa (Kim) 13+ ĠunS: Sebastian Beckedorf; R: Yona Kim
Die verkaufte Braut (Smetana) 30+ ĠunS: Georg Menskes; R: Jean-Claude Berutti
Bremen, Theater Bremen  / 
Tannhäuser (Wagner) 14 Set-19 FrarS: Markus Poschner; R: Tobias Kratzer
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 22 Set-29 OttS: Florian Ziemen; R: Frank Hilbrich
Idoménée (Mozart) 7 Ott-11 LulS: Markus Poschner; R: Kay Kuntze
The Turn of the Screw (Britten) 28 Ott-4 MarS: Daniel Montané; R: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Nov-27 MejS: Daniel Mayr; R: Chris Alexander
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 Diċ-13 MejS: Florian Ziemen
Drei alte Männer wollten nicht sterben (Ponsioen) 15 Jan-13 FrarS: Tero Valtonen; R: Patric Seibert
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10-28 FrarR: Patric Seibert
Blaubart (Hummel,F) 25 Frar-13 ĠunS: Markus Poschner; R: Rosamund Gilmore
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Frar-13 ĠunS: Markus Poschner; R: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 Mar-17 MejS: Markus Poschner; R: Tobias Kratzer
Westzeitstory (Klein) 26+ AprR: Anja Nicklich
All diese Tage (Eggert) 28 Apr-12 LulS: Florian Ziemen; R: Michael Talke
Tosca (Puccini) 26 Mej-10 LulS: Daniel Montané; R: Vera Nemirova
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
The Fairy Queen (Purcell) 17 Set-13 NovS: Stephan Tetzlaff; R: Ulrich Mokrusch
Crazy For You (Gershwin) 29 Ott-8 JanS: Stephan Tetzlaff; R: Roland Hüve
La traviata (Verdi) 25 Diċ-26 FrarS: Stefan Veselka; R: Kirsten Uttendorf
Im weißen Rößl (Benatzky) 28 Jan-30 MarS: Hartmut Brüsch; R: Ralf Nürnberger
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Mar-13 MejS: Stephan Tetzlaff; R: Andrej Woron
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Apr-28 ĠunS: Stefan Veselka
Violanta (Korngold) 2-27 ĠunS: Stephan Tetzlaff; R: Petra Luisa Meyer
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Aida (John,E) 10 Set-22 ĠunS: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; R: Matthias Winter
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Ott-4 MarS: Frank Beermann; R: Dominik Wilgenbus
Rigoletto (Verdi) 22 Ott-8 DiċS: Anja Bihlmaier; R: Michael Heinicke
Gräfin Mariza (Kálmán) 19 Nov-3 MejS: Anja Bihlmaier; R: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-26 DiċS: Anja Bihlmaier / Reinhard Petersen; R: Steffen Piontek
My Fair Lady (Loewe) 2 Diċ-4 MejS: Heinz Meißner; R: Michael Heinicke
Swanhunter (Dove) 3 Diċ-21 JanS: Domonkos Héja; R: Jürgen R Weber
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Jan-25 MarS: Michael Fuchs; R: Matthias Winter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Jan-13 MarS: Domonkos Héja; R: Michael Heinicke
Tosca (Puccini) 4 Frar-3 ĠunS: Frank Beermann; R: Jakob Peters-Messer
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Mar-28 MejS: Anja Bihlmaier; R: Guy Montavon
Die schweigsame Frau (Strauss) 28 Apr-8 ĠunS: Frank Beermann; R: Gerd Heinz
Nabucco (Verdi) 2-10 ĠunS: Domonkos Héja; R: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Set-10 NovS: Roland Kluttig; R: Carlos Wagner
La traviata (Verdi) 15 Ott-20 MejS: Moritz Gnann; R: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Diċ-16 MarS: Peter Tilling / Moritz Gnann / Daxi Pan; R: Volker Vogel
Katja Kabanova (Janáček) 21 Jan-28 MarS: Roland Kluttig; R: Alessandro Talevi
Evita (Lloyd Webber) 29 Jan-11 MarS: Roland Fister; R: Pascale-Sabine Chevroton
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 18 Frar-28 AprS: Francesco Angelico
West Side Story (Bernstein) 10-23 MarS: Roland Fister; R: Pascale-Sabine Chevroton
Der Freischütz (Weber) 21+ AprS: Roland Kluttig; R: Tobias Theorell
Madame Pompadour (Fall) 26+ MejS: Hans Stähli; R: François De Carpentries
Rinaldo (Handel) 16+ ĠunS: Roland Kluttig; R: Jakob Peters-Messer
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 9 Set-30 DiċS: Marc Niemann; R: Martin Schüler
Aida (Verdi) 11 Set-21 MarS: Evan Christ; R: Ralf Nürnberger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 24 Set-1 JanS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 1 Ott-26 NovR: Hauke Tesch
Così fan tutte (Mozart) 20 Ott-26 JanS: Evan Christ; R: Hauke Tesch
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Diċ-12 MejS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 1-5 FrarS: Christian Georgi; R: Hauke Tesch
Genoveva (Schumann) 17 Frar-2 ĠunS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Apr-24 ĠunS: Evan Christ; R: Hauke Tesch
Siegfried (Wagner) 29 Apr-16 ĠunS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 7+ LulS: Evan Christ
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Aida (John,E) 10 Set-19 OttS: Vladislav Karklin; R: Johannes Reitmeier
Siegfried (Wagner) 2 Ott-8 AprS: Constantin Trinks; R: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 16 Ott-9 AprS: Constantin Trinks; R: John Dew
Nabucco (Verdi) 22+ OttR: Lothar Krause
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 Nov-22 MarS: Martin Lukas Meister; R: Lothar Krause
Das Rheingold (Wagner) 12 Nov-5 AprS: Constantin Trinks; R: John Dew
Die Walküre (Wagner) 13 Nov-6 AprS: Constantin Trinks; R: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-21 DiċS: Martin Lukas Meister; R: Bettina Geyer
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Diċ-29 AprS: Witolf Werner; R: Chas Rader-Shieber
Orpheus und Eurydike (Gluck) 28 Jan-13 MejS: Martin Lukas Meister; R: Mei Hong Lin
Der Mond (Orff) 3 Mar-25 MejS: Lukas Beikircher; R: John Dew
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Apr-30 MejS: Elias Grandy; R: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 16 ĠunS: Constantin Trinks; R: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Set-19 FrarS: Wolfgang Kluge; R: Hinrich Horstkotte
Chowanschtschina (Musorgsky) 18 Set-27 NovS: Antony Hermus; R: Andrea Moses
Così fan tutte (Mozart) 24 Set-29 DiċS: Daniel Carlberg; R: Florian Lutz
West Side Story (Bernstein) 30 Set-27 MejS: Daniel Carlberg; R: Christian von Götz
Schaf (Kassies) 11-16 OttS: Stefan Neubert; R: Dirk Schmeding
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 27 Ott-11 MarS: Stefan Neubert; R: André Bücker
La bohème (Puccini) 12 Nov-17 MejS: Antony Hermus; R: Roman Hovenbitzer
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 Jan-22 MarS: Antony Hermus; R: André Bücker
Der Protagonist (Weill) 13 Jan-22 MarS: Antony Hermus; R: André Bücker
Bastien und Bastienne (Mozart) 2 Frar-3 AprS: Stefan Neubert; R: Jana Eimer
Oskar und die Groschenbande (Reuter) 10 MarS: Stefan Neubert; R: Silke Wallstein
Faust (Gounod) 17 Mar-9 ĠunS: Daniel Carlberg; R: Hinrich Horstkotte
Götterdämmerung (Wagner) 12 Mej-30 ĠunS: Antony Hermus; R: André Bücker
Peer Gynt (Grieg) 22 Ġun-6 LulS: Antony Hermus
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 Aww-19 FrarS: Erich Wächter; R: Hinrich Horstkotte
Oklahoma! (Rodgers) 7 Set-26 FrarS: Jörg Pitschmann / Emiliano Greizerstein; R: Richard Lowe
Madama Butterfly (Puccini) 23 Set-23 MarS: Erich Wächter; R: Ute M Engelhardt
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Nov-2 ĠunS: Matthias Wegele; R: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-25 DiċS: Erich Wächter; R: Thomas Mittmann
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 16 Diċ-21 ĠunS: Erich Wächter; R: Roland Velte
La traviata (Verdi) 10-14 JanS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 AprS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Irma la Douce (Monnot) 30 Mar-20 MejS: Thomas Wolter; R: Tatjana Rese
Das Rheingold (Wagner) 12 MejS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Die Walküre (Wagner) 13 MejS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Siegfried (Wagner) 17 MejS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Götterdämmerung (Wagner) 20 MejS: Erich Wächter; R: Kay Metzger
Der Wildschütz (Lortzing) 15-16 ĠunS: Matthias Wegele; R: Christian Jérôme Timme
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Ott-23 DiċS: Jac van Steen / Lancelot Fuhry; R: Jens-Daniel Herzog
Eliogabalo (Cavalli) 9 Ott-15 DiċS: Fausto Nardi; R: Katharina Thoma
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 22 Ott-18 MejS: Jürgen Grimm; R: Gil Mehmert
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Nov-7 MarS: Jürgen Grimm; R: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 3 Diċ-18 MarS: Lancelot Fuhry; R: Enrico Lübbe
Die lustige Witwe (Lehár) 31 Diċ-21 AprS: Philipp Armbruster; R: Matthias Davids
Così fan tutte (Mozart) 21 Jan-3 MejS: Motonori Kobayashi; R: Jens-Daniel Herzog
Eisberg nach Sizilien (Schwertsik) 4 Frar-26 MarS: Michael Hönes; R: Marcelo Diaz
Elias (Mendelssohn) 3 Mar-17 MejS: Jac van Steen; R: Jens-Daniel Herzog
La bohème (Puccini) 25 Mar-30 MejS: Lancelot Fuhry; R: Katharina Thoma
Beatrice Cenci (Goldschmidt) 26+ MejS: Jac van Steen; R: Regula Gerber
Cinderella (Maxwell Davies) 3+ LulR: Svenja Tiedt
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Set-1 ĠunS: Christian Garbosnik; R: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Set-11 MarS: Christian Garbosnik; R: Axel Köhler
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10 Set-20 AprS: Wolfram Tetzner; R: Rita Schaller
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Set-18 MejS: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; R: Rita Schaller
Prinz Methusalem (Strauss,J) 22 Set-6 LulS: Ernst Theis; R: Adriana Altaras
Hello, Dolly! (Herman) 28 Set-1 AprS: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; R: Winfried Schneider
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Ott-24 MejS: Ernst Theis; R: Michiel Dijkema
Cabaret (Kander) 21 Ott-29 MejS: Christian Garbosnik; R: Robert Lehmeier
Passion (Sondheim) 15 Nov-4 AprS: Peter Christian Feigel; R: Holger Hauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-23 DiċS: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; R: Jasmin Solfaghari
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Jan-31 MejS: Ernst Theis / Christian Garbosnik; R: Peter Kube
Pariser Leben (Offenbach) 27 Jan-17 ĠunS: Ernst Theis; R: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 8 Frar-10 ĠunS: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; R: Georg Immelmann, Jürgen Mai, Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-6 MejS: Ernst Theis / Christian Garbosnik; R: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 27 Mar-3 ĠunS: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; R: Winfried Schneider
Der Frauenminister (Mautner) 27 Apr-8 ĠunS: Ernst Theis; R: Holger Hauer
Der Carneval in Rom (concert) (Strauss,J) 15 MejS: Ernst Theis
Das Spitzentuch der Königin (concert) (Strauss,J) 19 MejS: Ernst Theis
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Set-20 NovS: Tomáš Netopil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Set-2 OttS: Carlo Montanaro; R: Grischa Asagaroff
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 Set-14 ĠunS: Josep Caballé-Domenech; R: David Mouchtar-Samorai
La traviata (Verdi) 21 Set-16 ĠunR: Andreas Homoki
Street Scene (Weill) 23 Set-3 ĠunS: Jonathan Darlington; R: Bettina Bruinier
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Set-16 FrarS: Carlo Montanaro; R: Elisabeth Stöppler
Rigoletto (Verdi) 4 Ott-30 AprS: Alexander Joel; R: Nikolaus Lehnhoff
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 15-30 OttS: Rubén Dubrovsky; R: Florentine Klepper
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 21 Ott-11 NovS: Erik Nielsen
Alcina (Handel) 29 Ott-7 LulS: Rainer Mühlbach; R: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 6-16 NovS: Ádám Fischer; R: Christine Mielitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-12 DiċS: Constantin Trinks; R: Katharina Thalbach
Capriccio (Strauss) 4 Diċ-5 JanS: Constantin Trinks; R: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 10 Diċ-13 JanS: Julian Kovatchev; R: Johannes Schaaf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Diċ-28 JanS: Dirk Kaftan; R: Jérôme Savary
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Jan-1 LulS: Sebastian Weigle; R: Achim Freyer
Il trovatore (Verdi) 9 Jan-21 FrarS: Fabio Luisi; R: Michael Hampe
Lulu (Berg) 4 Frar-22 ĠunS: Cornelius Meister; R: Stefan Herheim
Cardillac (Hindemith) 17 Frar-6 AprS: Kevin John Edusei; R: Philipp Himmelmann
Dead Man Walking (Heggie) 1-23 MarS: Stefan Lano; R: Nikolaus Lehnhoff
La Dirindina (Martini,G) 4 Mar-24 ĠunS: Felice Venanzoni
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Mar-17 MejS: Constantin Trinks; R: Axel Köhler
Don Giovanni (Mozart) 25 Apr-28 MejS: Mihkel Kütson; R: Willy Decker
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Apr-9 ĠunS: Riccardo Frizza; R: Michael Schulz
Salome (Strauss) 3-31 MejS: Tomáš Netopil; R: Peter Mussbach
La clemenza di Tito (Mozart) 26 Mej-25 ĠunS: Tomáš Netopil; R: Bettina Bruinier
Fidelio (Beethoven) 17 Ġun-5 LulS: John Fiore; R: Christine Mielitz
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 Set-22 OttS: Axel Kober / Ralf Lange; R: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 15 Ott-3 ĠunS: Axel Kober / Christoph Altstaedt; R: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-10 DiċS: Enrico Dovico / NN; R: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Nov-18 DiċS: Wolfram Koloseus; R: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 21 Nov-8 DiċS: Patrick Francis Chestnut; R: Svenja Tiedt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Diċ-29 JanS: Christoph Altstaedt; R: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Diċ-26 FrarS: Wolfram Koloseus; R: András Fricsay Kali Son
Tosca (Puccini) 21 Diċ-21 ĠunS: Enrico Dovico / NN; R: Dietrich Hilsdorf
Così fan tutte (Mozart) 13 Jan-4 FrarS: Christoph Altstaedt / Axel Kober; R: Nicolas Brieger
Die Nachtigall (Stravinsky) 3 Frar-27 AprS: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; R: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 10 Frar-18 MejS: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; R: Robert Carsen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 15 Frar-1 MarS: Christoph Stöcker; R: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Mar-19 MejS: Axel Kober / Giuliano Betta; R: Claus Guth
The Turn of the Screw (Britten) 4 Mej-10 ĠunS: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Phaedra (Henze) 17 Mej-7 ĠunS: Wen-Pin Chien; R: Sabine Hartmannshenn
The Rake's Progress (Stravinsky) 23 Mej-1 LulS: Axel Kober; R: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 9 Ġun-7 LulS: Stefan Klingele; R: Tatjana Gürbaca
Don Giovanni (Mozart) 22 Ġun-8 LulS: Friedemann Layer; R: Karoline Gruber
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18 Set-20 NovS: Christoph Stöcker; R: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Diċ-7 LulS: Axel Kober / Giuliano Betta; R: Claus Guth
Carmen (Bizet) 4 Diċ-4 LulS: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; R: Carlos Wagner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Diċ-27 JanS: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; R: Andreas Meyer-Hanno
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Diċ-16 FrarS: Ralf Lange; R: Christian Brey, Harald Schmidt
La bohème (Puccini) 6-21 JanS: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; R: Robert Carsen
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jan-26 FrarS: Axel Kober; R: Martin Schläpfer
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Frar-8 MarS: Enrico Dovico; R: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Frar-8 MarS: Enrico Dovico; R: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 10 Frar-30 MarS: Patrick Francis Chestnut; R: Svenja Tiedt
Das Testament der Tante Karoline (Roussel) 24 Frar-7 MarS: Christoph Stöcker; R: Mechthild Hoersch
Die Walküre (Wagner) 24 Frar-1 AprS: Axel Kober; R: Kurt Horres
Così fan tutte (Mozart) 4 Mar-27 AprS: Christoph Altstaedt / Axel Kober / Ralf Lange; R: Nicolas Brieger
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 9 Mar-24 AprS: Axel Kober / Ralf Lange; R: Guy Joosten
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Apr-17 ĠunS: Axel Kober; R: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 14 Apr-6 LulS: Enrico Dovico / NN; R: Robert Carsen
The Turn of the Screw (Britten) 4 Mej-10 ĠunS: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 17-24 MejS: Enrico Dovico / NN; R: Dietrich Hilsdorf
Mörder Kaspar Brand (Schreier) 14 Ġun-1 LulS: Wen-Pin Chien; R: Philipp J Neumann
Die Nachtigall (Stravinsky) 21 Ġun-8 LulS: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; R: Svenja Tiedt
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (Wagner) 3 Set-26 MejS: Hans Urbanek; R: Ansgar Haag
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Set-17 NovS: Alexander Steinitz / Sierd Quarré; R: Dominik Wilgenbus
Cabaret (Kander) 30 Set-26 NovS: Elisa Gogou; R: Lars Wernecke
Der Vogelhändler (Zeller,C) 1 Ott-15 JanS: Sierd Quarré; R: Klaus Rak
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 3 Diċ-22 JanS: Carlos Domínguez-Nieto / Roberto Fabbroni; R: Thomas Fiedler
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 Frar-28 ĠunS: Carlos Domínguez-Nieto / Alexander Steinitz; R: Georg Blüml
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Apr-12 LulS: Elisa Gogou; R: Rudolf Frey
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Robert le diable (Meyerbeer) 16 Set-22 JanS: Samuel Bächli; R: Jean-Louis Grinda
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Set-24 ĠunS: Samuel Bächli; R: Katharina Thalbach
La petite messe solennelle (Rossini) 2-3 OttS: Nicholas Jenkins; R: Nicola Hümpel
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 8 Ott-20 NovS: Samuel Bächli; R: Bettina Lell
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Ott-18 MejS: Johannes Pell; R: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Nov-26 JanS: Walter E Gugerbauer; R: Lutz Schwarz
Nabucco (Verdi) 26 Nov-15 AprS: Walter E Gugerbauer; R: Michael Heinicke
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 3 Diċ-20 MarS: Samuel Bächli; R: Eva-Maria Abelein
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Diċ-15 ĠunS: Samuel Bächli; R: Christiane Küppers
Der Freischütz (Weber) 14 Jan-20 MejS: Walter E Gugerbauer; R: Dominique Horwitz
Lady Magnesia (Weinberg) 2 Frar-16 MejS: Samuel Bächli; R: Barbara Schöne
König Arthur (Purcell) 28 Frar-12 MejS: Michael Zehetner; R: Christian Georg Fuchs
My Fair Lady (Loewe) 2 Mar-13 ĠunS: Johannes Pell; R: Hermann Keckeis
Die Nürnberger Puppe (Adam,A) 1 AprS: Ralph Neubert
Der Trank der Unsterblichkeit (Hoffmann,ETA) 28 Apr-23 ĠunS: Samuel Bächli; R: Peter P Pachl
Die Zauberin (Tchaikovsky) 2-22 ĠunS: Johannes Pell; R: Tatjana Gürbaca
Essen, Aalto Theater  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Set-11 FrarS: Volker Perplies; R: Andreas Baesler
Madama Butterfly (Puccini) 17 Set-27 JanS: Stefan Soltesz; R: Tilman Knabe
Hercules (Handel) 25 Set-26 NovS: Alexander Eberle; R: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Ott-20 NovS: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Ott-20 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Nov-8 JanS: Stefan Soltesz; R: Anselm Weber
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Diċ-2 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Diċ-7 JanS: Stefan Soltesz / Volker Perplies; R: Ezio Toffolutti
Tannhäuser (Wagner) 23 Diċ-15 JanS: Stefan Soltesz; R: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 29 Jan-12 FrarS: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Frar-25 MarS: Stefan Soltesz; R: Michael Sturminger
Götterdämmerung (Wagner) 3 Mar-1 LulS: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Figaros Hochzeit (Mozart) 16 Mar-22 AprS: Wolfram-Maria Märtig; R: Johannes Schaaf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Mar-12 AprS: Volker Perplies; R: Michael Sturminger
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-28 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Anselm Weber
Siegfried (Wagner) 7 Apr-30 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Anselm Weber
La traviata (Verdi) 5 Mej-22 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-27 ĠunS: NN; R: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Der Freischütz (Weber) 10 Set-29 DiċS: Mihkel Kütson; R: Markus Hertel
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22 Set-11 NovS: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Mignon (concert) (Thomas,A) 19 NovS: Mihkel Kütson
Evita (Lloyd Webber) 17 Diċ-27 AprS: Tjaard Kirsch; R: Peter Grisebach
Der Zarewitsch (Lehár) 25 Frar-17 ĠunS: Mihkel Kütson; R: Markus Hertel
Preußisches Marchen (Blacher) 21 Apr-8 ĠunS: Peter Sommerer; R: Henning Bock
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2-5 ĠunS: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Così fan tutte (Mozart) 3 Set-19 MejS: Hartmut Keil / Karsten Januschke; R: Christof Loy
Penthesilea (Schoeck) 4 Set-1 OttS: Alexander Liebreich; R: Hans Neuenfels
Die tote Stadt (Korngold) 10 Set-9 OttS: Erik Nielsen; R: Anselm Weber
L'étoile (Chabrier) 2 Ott-12 NovS: Henrik Nánási / Karsten Januschke; R: David Alden
La traviata (Verdi) 8 Ott-13 NovS: Yuval Zorn; R: Axel Corti
Siegfried (Wagner) 30 Ott-28 ĠunS: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 2 Nov-18 DiċS: Christian Arming / Yuval Zorn; R: Dale Duesing
Otello (Verdi) 4 Diċ-29 ĠunS: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; R: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 9 Diċ-27 JanS: Hartmut Keil; R: Andreas Kriegenburg
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Diċ-30 ĠunS: Marc Soustrot / Hartmut Keil / Eugene Tzigane; R: Christof Loy
La Calisto (Cavalli) 23 Diċ-7 JanS: Christian Curnyn; R: Jan Bosse
Don Giovanni (Mozart) 30 Diċ-21 JanS: Carlo Franci; R: Peter Mussbach
Götterdämmerung (Wagner) 29 Jan-1 LulS: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
Arabella (Strauss) 4-25 FrarS: Gabriel Feltz; R: Christof Loy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 11 Frar-2 MarS: Erik Nielsen; R: Sandra Leupold
Adriana Lecouvreur (Cilea) 4-30 MarS: Carlo Montanaro; R: Vincent Boussard
Lear (Reimann) 10 Mar-9 AprS: Friedemann Layer; R: Keith Warner
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 11-13 MarS: Carlo Montanaro
Die Sache Makropulos (Janáček) 8-29 AprS: Friedemann Layer; R: Richard Jones
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Apr-17 MejS: Lothar Zagrosek; R: Keith Warner
Volo di notte (Dallapiccola) 27 Apr-17 MejS: Lothar Zagrosek; R: Keith Warner
Das Liebesverbot (concert) (Wagner) 2-4 MejS: Sebastian Weigle
The Rake's Progress (Stravinsky) 20 Mej-9 ĠunS: Constantinos Carydis; R: Axel Weidauer
Das Rheingold (Wagner) 2-22 ĠunS: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 7-24 ĠunS: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
Wasser (Herrmann,A) 16-24 ĠunS: Hartmut Keil; R: Florentine Klepper
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 Aww-3 SetS: Jan Michael Horstmann; R: Klaus Kühl
Der Liebestrank (Donizetti) 16 Ott-16 MarS: Jan Michael Horstmann; R: Judica Semler
Rusalka (Dvořák,A) 19 Ott-22 DiċS: Jan Roloef Wolthuis; R: Judica Semler
Das Feuerwerk (Burkhard) 21 Ott-31 DiċS: Peter Kubisch; R: Manuel Schöbel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 OttS: Jan Michael Horstmann; R: Klaus Kühl
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10-22 NovS: Ido Arad; R: Susanne Knapp
Hexen (Lund) 10-20 DiċS: Joseph Bousso; R: Birgit Eckenweber
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10-21 JanS: Jan Michael Horstmann; R: Holger Pototzki
Sturmhöhe (Floyd) 11 Frar-19 MejS: Jan Michael Horstmann; R: Judica Semler
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Apr-17 Mej
Werther (Massenet) 9-19 Ġun
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Ott-28 AprS: Fabrice Bollon; R: Jarg Pataki
Das grosse Welttheater (Santos) 10 Nov-28 ĠunS: Clemens Flick; R: Calixto Bieito
Manon Lescaut (Puccini) 26 Nov-11 MejS: Gerhard Markson; R: Yona Kim
Otello (Verdi) 2 Diċ-29 FrarS: Johannes Knapp; R: Eva-Maria Höckmayr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Diċ-6 JanS: Norbert Kleinschmidt; R: Thalia Schuster
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 Diċ-25 FrarS: Norbert Kleinschmidt; R: Tom Ryser
Lohengrin (Wagner) 26 Jan-10 MarS: Fabrice Bollon; R: Frank Hilbrich
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 26 Frar-22 ĠunS: Fabrice Bollon; R: Leandra Overmann
Rigoletto (Verdi) 17 Mar-7 LulS: Fabrice Bollon; R: Thomas Krupa
Das Rheingold (Wagner) 2 Apr-25 MejS: Fabrice Bollon; R: Frank Hilbrich
Die Walküre (Wagner) 3 Apr-26 MejS: Fabrice Bollon; R: Frank Hilbrich
Siegfried (Wagner) 5 Apr-28 MejS: Fabrice Bollon; R: Frank Hilbrich
Götterdämmerung (Wagner) 7 Apr-30 MejS: Fabrice Bollon; R: Frank Hilbrich
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 12-15 MejS: Norbert Kleinschmidt; R: Tim Jentzen
Rinaldo (Handel) 16 Ġun-18 LulS: Julia Jones; R: Tom Ryser
Esclarmonde (concert) (Massenet) 14-17 LulS: Fabrice Bollon
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Merlin (Albéniz) 8 Ott-22 DiċS: Heiko Mathias Förster; R: Roland Schwab
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Nov-24 FrarS: Bernhard Stengel; R: Peter Hailer
La traviata (Verdi) 17 Diċ-21 AprS: Rasmus Baumann; R: Michael Schulz
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 13 Jan-22 AprS: Askan Geisler; R: Sandra Wissmann
Leben in dieser Zeit (Nick) 14 Jan-1 MarS: Clemens Jüngling; R: Bridget Breiner
Mahagonny Songspiel (Weill) 14 Jan-1 MarS: Clemens Jüngling; R: Bridget Breiner
Zeus und Elida (Wolpe) 14 Jan-1 MarS: Clemens Jüngling; R: Bridget Breiner
La bohème (Puccini) 11 Frar-18 MarS: Rasmus Baumann; R: Michael Schulz
La Grande Magia (Trojahn) 24 Mar-15 AprS: Lutz Rademacher; R: Gabriele Rech
Ubu (Corbett) 14-28 AprS: Clemens Jüngling; R: Alexander von Pfeil
Rusalka (Dvořák,A) 29+ AprS: Rasmus Baumann; R: Elisabeth Stöppler
Salome (Strauss) 20+ MejS: Rasmus Baumann
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 7 Ott-3 ĠunS: Olav Kröger; R: Amina Gusner
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Ott-20 ĠunS: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
Carmen (Bizet) 25 Nov-27 ĠunS: Jens Troester; R: Kay Kuntze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-12 DiċS: Thomas Wicklein; R: Carin Marquardt
Anatevka (Bock) 3 Frar-6 ĠunS: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Mar-24 MejS: Jens Troester; R: Thomas Enzinger
Brundibár (Krása) 24-29 MarS: Ueli Häsler; R: Cornelia Poppe
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 Mar-15 LulS: Jens Troester; R: Oliver Kloeter
Frau Luna (Lincke) 11 Mej-30 ĠunS: Thomas Wicklein; R: Steffen Piontek
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
La bohème (Puccini) 3 Set-18 MarS: Herbert Gietzen; R: Helmut Polixa
Trouble in Tahiti (Bernstein) 9 Set-29 OttS: Herbert Gietzen; R: Stephanie Kuhlmann
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Set-21 JanS: Carlos Spierer; R: Thomas Goritzki
Acis und Galatea (Handel) 5 Nov-18 DiċS: Jan Hoffmann; R: Stephanie Kuhlmann
Alessandro Stradella (Flotow) 28 Jan-9 ĠunS: Jan Hoffmann; R: Roman Hovenbitzer
Maria, regina d'Inghilterra (Pacini) 17 Mar-17 ĠunS: Eraldo Salmieri; R: Joachim Rathke
Lulu (Berg) 12 Mej-30 ĠunR: Thomas Oliver Niehaus
Guglielmo Tell (concert) (Rossini) 2-16 ĠunS: Herbert Gietzen
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 9-25 SetS: Manuel Pujol; R: Egon Baumgarten
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Ott-20 MejS: Manuel Pujol; R: Sebastian Ritschel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 18-29 OttS: Tobias Kruse; R: Peter Hanslik
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 19 Nov-1 ĠunR: Moritz Manuel Michel
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 26 Nov-7 AprS: Ulrich Kern; R: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 19 Jan-10 MarS: Olga Dribas; R: Claus Kiesewetter
Der Besuch der alten Dame (Einem) 4 MejS: Eckehard Stier; R: Klaus Arauner
Du sollst nicht lieben (Kreisler,G) 25 Mej-23 ĠunS: Manuel Pujol; R: Frieder Venus
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2-24 ĠunS: Eckehard Stier; R: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 29+ ĠunS: Manuel Pujol; R: Sabine Sterken
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Set-8 MarS: Bernhard Steiner; R: Thomas Weber-Schallauer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Set-17 NovS: Bernhard Steiner / Steffen Müller-Gabriel; R: Annette Wolf
La bohème (Puccini) 24 Set-10 MarS: Florian Ludwig; R: Bruno Berger-Gorski
Der Ring an einem Abend (Wagner) 8 Ott-12 FrarS: Florian Ludwig
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-20 MejS: Florian Ludwig; R: Thilo Borowczak
Susannah (Floyd) 17 Mar-24 Ġun
Don Giovanni (Mozart) 5 Mej-21 Ġun
Halle, Oper Halle  / 
Macbeth (Verdi) 2-4 SetS: Karl-Heinz Steffens; R: Axel Köhler
Dracula (Svoboda,K) 3 Set-28 DiċS: Michael Fuchs; R: Matthias Brenner
Die Walküre (Wagner) 23-25 SetS: Karl-Heinz Steffens; R: Hansgünther Heyme
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 27 Set-26 OttS: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; R: Heike Hanefeld
Anatevka (Bock) 30 Set-23 OttS: Marie-Luise Häuser; R: Matthias Hüstebeck
Ottone (Handel) 3 Ott-6 ĠunS: Marcus Creed; R: Franziska Severin
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Ott-26 FrarS: Kay Stromberg; R: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30-31 OttS: Kay Stromberg; R: Karl Absenger
Das Rheingold (Wagner) 4 NovS: Karl Heinz Steffens; R: Hansgünther Heyme
Lucrezia Borgia (Donizetti) 9 Diċ-15 ĠunS: Andreas Henning; R: Saskia Zschoch
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 17 Diċ-1 MarS: Andreas Henning / Tobias Horschke; R: Christian Schuller
Riemannoper (Johnson) 7 Jan-4 ĠunS: Tino Fiebig; R: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Frar-17 ĠunS: Andreas Henning; R: Axel Köhler
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 22+ FrarS: Tino Fiebig; R: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 28 Apr-1 MejS: Karl-Heinz Steffens; R: Hansgünther Heyme
Martha (Flotow) 12+ MejS: Kevin John Edusei; R: Michael McCaffery
Spuk im Händelhaus (Streul) 28+ MejS: Kay Stromberg / Katrin Wittrisch; R: Marco Misgaiski
Alcina (Handel) 1+ ĠunS: Bernhard Forck; R: Andrej Woron
Hamburg, Hochschule für Musik und Theater Hamburg  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 8-18 DiċS: Leon Gurvitch; R: Kerstin Steeb
Così fan tutte (Mozart) 9 Frar-1 MarS: Anna Skryleva; R: Marcos Darbyshire
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-24 ĠunS: Siegfried Schwab; R: Florian-Malte Leibrecht
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Carmen (Bizet) 16 Set-9 OttS: Fabian Dobler; R: Jan-Richard Kehl
Der Vampyr (Marschner) 26 Ott-31 DiċS: Fabian Dobler; R: Oswald Lipfert
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Faust (Gounod) 3 Set-24 FrarS: Simone Young / Alfred Eschwé; R: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 4-14 SetS: Stefan Soltesz; R: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 6 Set-10 JanS: Alexander Soddy; R: Andreas Homoki
Don Giovanni (Mozart) 18 Set-11 AprS: Simone Young; R: Doris Dörrie
La cenerentola (Rossini) 20 Set-31 DiċS: Alessandro De Marchi; R: Renaud Doucet
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Set-3 MarS: Jonas Alber / Florian Csizmadia; R: Achim Freyer
Palestrina (Pfitzner) 2-16 OttS: Simone Young; R: Christian Stückl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Ott-26 FrarS: Julia Jones; R: Sandra Leupold
Flavius Bertaridus (Telemann) 23 Ott-16 NovS: Alessandro De Marchi; R: Jens-Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Ott-13 ĠunS: Stefan Soltesz; R: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 8 Nov-7 FrarS: Carlo Montanaro / Stefan Soltesz; R: Guy Joosten
Bliss (Dean) 17-29 NovS: Alexander Soddy; R: Ramin Gray
Salome (Strauss) 19-27 NovS: Simone Young; R: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-21 DiċS: Johannes Fritzsch; R: Peter Beauvais
Don Carlos (Verdi) 18 Diċ-29 JanS: Alexander Joel; R: Peter Konwitschny
Lear (Reimann) 15 Jan-3 FrarS: Simone Young; R: Karoline Gruber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-17 AprS: Nicholas Carter; R: Gilbert Deflo(original)
La fille du régiment (Donizetti) 19 Jan-8 ĠunS: Alfred Eschwé; R: Alexander von Pfeil
Das Rheingold (Wagner) 28 Jan-1 MarS: Simone Young; R: Claus Guth
La traviata (Verdi) 2-18 FrarS: Alexander Soddy; R: Folke Abenius
Die Walküre (Wagner) 5 Frar-4 MarS: Simone Young; R: Claus Guth
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 5-26 FrarS: Benjamin Gordon; R: Nicola Panzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Frar-2 MarS: Alexander Soddy; R: Jean-Pierre Ponnelle(original)
Siegfried (Wagner) 12 Frar-7 MarS: Simone Young; R: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 19 Frar-11 MarS: Simone Young; R: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky) 8-24 MarS: Lawrence Foster; R: Willy Decker
La bohème (Puccini) 27 Mar-3 AprS: Alexander Soddy; R: Guy Joosten
Manon Lescaut (Puccini) 1-29 AprS: Marco Armiliato; R: Philipp Himmelmann
Parsifal (Wagner) 6 Apr-6 MejS: Simone Young; R: Robert Wilson
Turandot (Puccini) 26 Apr-8 MejS: Carlo Montanaro; R: Giancarlo Del Monaco
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Mej-6 ĠunS: Simone Young; R: Christian Stückl
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Mej-3 ĠunS: Simone Young; R: Ruth Berghaus
Macbeth (Verdi) 2-14 ĠunS: Carlo Montanaro; R: Steven Pimlott
Die unglückselige Cleopatra (Mattheson) 23-30 ĠunS: Nicholas Carter; R: Holger Liebig
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 17 Set-17 MejS: Gregor Bühl; R: Benedikt von Peter
Otello (Verdi) 18 Set-9 OttS: Lutz de Veer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Set-26 NovS: Toshiaki Murakami / Andrea Sanguineti / Benjamin Reiners; R: Ingo Kerkhof
Lady in the Dark (Weill) 15 Ott-8 AprS: Mark Rohde; R: Matthias Davids
Die Reise nach Reims (Rossini) 19 Ott-23 DiċS: Benjamin Reiners; R: Matthias Davids
King Arthur (Purcell) 29 Ott-6 Mej
Intolleranza 1960 (Nono) 6 Nov-7 DiċS: Stefan Klingele; R: Benedikt von Peter
Madame Butterfly (Puccini) 17 Nov-15 DiċS: Ivan Repusic; R: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Diċ-14 FrarS: Karen Kamensek; R: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Diċ-6 JanS: Siegmund Weinmeister; R: Steffen Tiggeler
La bohème (Puccini) 22 Diċ-11 JanS: Benjamin Reiners; R: Charles Ebert(original), Chris Alexander(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 Jan-29 ĠunS: Ivan Repusic; R: Alexander Charim
Tannhäuser (Wagner) 27+ JanS: Ivan Repusic; R: Philipp Himmelmann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 Frar-16 MarS: Ivan Repusic; R: Ingo Kerkhof
Falstaff (Verdi) 1 Mar-20 AprS: Ivan Repusic; R: Olivier Tambosi
La voix humaine (Poulenc) 14 Mar-18 AprS: Mzia Jajanidze; R: Tobias Ribitzki
Die Teufel von Loudun (Penderecki) 24 Mar-4 MejS: Stefan Klingele; R: Balázs Kovalik
My Fair Lady (Loewe) 31 Mar-3 ĠunS: Siegmund Weinmeister; R: Bernd Mottl
Faust (concert) (Gounod) 5 Mej-22 ĠunS: Ivan Repusic
Die Walküre (Wagner) 12 Mej-17 ĠunS: Karen Kamensek; R: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 26 Mej-26 ĠunS: Wolfgang Bozic; R: Barrie Kosky
Il Tabarro (Puccini) 2-16 ĠunS: Karen Kamensek; R: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 2-16 ĠunS: Karen Kamensek; R: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 2-16 ĠunS: Karen Kamensek; R: Sebastian Baumgarten
Das Rheingold (Wagner) 14-26 ĠunS: Karen Kamensek; R: Barrie Kosky
Siegfried (Wagner) 21 ĠunS: Wolfgang Bozic; R: Barrie Kosky
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Aida (Verdi) 9 Ott-12 JanS: Cornelius Meister; R: Lydia Steier
Las cartas de Frida (Rodriguez) 26 Ott-13 JanS: Mirga Gražinytė; R: Johanna Wehner
Marco Attilio Regolo (Scarlatti,A) 25 Nov-10 FrarS: Rubén Dubrovsky; R: Eva-Maria Höckmayr
Carmen (Bizet) 29 Jan-1 ĠunS: Dietger Holm / Mirga Gražinytė / Ivo Hentschel; R: Nadja Loschky
Der tausenjährige Posten (Schubert) 10 Mar-10 MejS: Dietger Holm; R: Andrea Schwalbach
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Mej-6 ĠunS: Cornelius Meister; R: Lorenzo Fioroni
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Turandot (Puccini) 5 Nov-15 JanS: Toshiyuki Kamioka; R: Dominik Neuner
Gräfin Mariza (Kálmán) 2-5 FrarS: Christian Garbosnik; R: Axel Köhler
Winterreise (Schubert) 17 Frar-5 AprS: Ruben Gazarian; R: Christian Marten-Molnár
La cage aux folles (Herman) 10 Mar-1 ĠunR: Jens Schmidl
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Mar-2 ĠunS: Rune Bergmann; R: Jan Philipp Gloger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-22 LulS: Andreas Kowalewitz / Jörn Hinnerk Andresen; R: Johanna Schall
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Les Fleurs du mal (Klaus Schedl) 2 Ott
Ferne Nähe (Smutny) 6-7 OttS: Titus Engel; R: Sommer Ulrickson
The Cave (Reich) 12 OttS: Jonathan Stockhammer
Hof, Theater Hof  / 
Tosca (Puccini) 23 Set-25 DiċS: Arn Goerke; R: Kay Metzger
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 28 Ott-22 JanS: Lorenz C Aichner; R: Karsten Barthold
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Diċ-19 FrarS: Roland Vieweg; R: Uwe Drechsel
Lola Blau (Kreisler,G) 24 Jan-14 FrarS: Lorenz C Aichner; R: Karsten Jesgarz
Boris Godunow (Musorgsky) 9 Mar-29 Apr
The King and I (Rodgers) 27 Apr-6 Lul
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Ġun-19 Lul
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Madama Butterfly (Puccini) 17 Set-20 AprS: Till Hass; R: Ernö Weil
Hello, Dolly! (Herman) 29 Ott-25 AprS: Rodrigo Tomillo; R: Stefan Tilch
Ein Maskenball (Verdi) 5 Nov-11 DiċS: Till Hass; R: Holger Pototzki
Anton (Fritsch) 10-27 Nov
Carmina Burana (Orff) 17 Diċ-25 MejS: Roger Boggasch; R: Stefano Giannetti
Parsifal (Wagner) 25 Frar-22 AprS: Uwe Sandner; R: Johannes Reitmeier
Die Dreigroschenoper (Weill) 17 Mar-30 ĠunS: Rodrigo Tomillo; R: Michael Lerchenberg
Verkundigung (Braunfels) 28 Apr-4 LulS: Uwe Sandner; R: Urs Häberli
The Sound of a Voice (Glass) 24 MejS: Silvia Canali; R: Andreas Bronkalla
Boris Godunow (Musorgsky) 2+ ĠunS: Till Hass; R: Kurt Josef Schildknecht
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 18 Set-30 OttS: Justin Brown; R: Achim Thorwald
Eine Strasse, Lucile (Rihm) 25 Set-3 OttS: Markus Bieringer; R: Alexander Schulin
Dantons Tod (Einem) 25 Set-3 OttS: Markus Bieringer; R: Alexander Schulin
Katja Kabanowa (Janáček) 30 Set-20 OttS: Christoph Gedschold; R: Georg Köhl
Les troyens (Berlioz) 15 Ott-12 FrarS: Justin Brown; R: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-21 JanS: Johannes Willig; R: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-4 DiċS: Ulrich Wagner; R: Achim Thorwald
Tosca (Puccini) 27 Nov-26 DiċS: Christoph Gedschold; R: John Dew
Ritter Blaubart (Offenbach) 17 Diċ-14 JanS: Markus Bieringer; R: Aron Stiehl
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 28 Jan-28 FrarS: Justin Brown; R: Arila Siegert
Alessandro (Handel) 17-26 FrarS: Michael Form; R: Alexander Fahima
Dino und die Arche (Leininger) 19-25 FrarS: Markus Bieringer; R: Daniel Pfluger
Giove in Argo (concert) (Handel) 25 FrarS: Holger Speck
Lohengrin (Wagner) 1 Apr-23 ĠunS: Justin Brown; R: Reinhild Hoffmann
Don Giovanni (Mozart) 28 Apr-4 LulS: Jochem Hochstenbach; R: Robert Tannenbaum
Robin Hood (Schwemmer) 20 Mej-18 LulS: Christoph Gedschold; R: Nelly Danker
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Ġun-20 LulS: Justin Brown; R: Dominique Mentha
Wallenberg (Tüür) 7-18 LulS: Johannes Willig; R: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
La bohème (Puccini) 10 Set-22 ĠunS: Marco Comin; R: Philipp Kochheim
Don Pasquale (Donizetti) 17 Set-23 ĠunS: Marco Comin; R: Lisa Marie Küssner
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 23 Set-9 NovS: Alexander Hannemann; R: Dominique Mentha
Cabaret (Kander) 24 Set-15 OttS: Wolfgang Siuda; R: Patrick Schlösser
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 29 Ott-2 MarS: Patrik Ringborg; R: Michael Schulz
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Diċ-14 AprS: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; R: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Diċ-5 FrarS: Patrik Ringborg / Thomas Rimes; R: Elmar Gehlen
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Jan-16 ĠunS: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; R: Volker Schmalöer
Griselda (Scarlatti,A) 18 Frar-1 AprS: Jörg Halubek; R: Stephan Müller
Parsifal (Wagner) 6 Apr-12 MejS: Patrik Ringborg; R: Helen Malkowsky
La clemenza di Tito (Mozart) 28 Apr-3 ĠunS: Alexander Hannemann / Marco Comin; R: Johannes Schütz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 2-30 ĠunS: Marco Comin; R: Nadja Loschky
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Set-13 AprS: Johannes Willig; R: Daniel Karasek
La bohème (Puccini) 10 Set-30 DiċS: Georg Fritzsch; R: Daniel Karasek
Die Lombarden (Verdi) 24 Set-4 AprS: Leo Siberski; R: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 25 Set-21 ĠunS: Michael Nündel; R: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 15 Ott-14 ĠunS: Johannes Willig; R: Thomas Wünsch
Hello, Dolly! (Herman) 5 Nov-13 ĠunS: Michael Nündel; R: Olaf Strieb
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Diċ-24 MejS: Mariano Rivas; R: Daniel Karasek
Lohengrin (Wagner) 28 Jan-9 ĠunS: Georg Fritzsch; R: Georg Köhl
Radamisto (Handel) 10 Mar-15 ĠunS: Rubén Dubrovsky; R: Nele Tippelmann
Kalif Storch (Meijering,C) 14 Apr-31 MejS: Bettina Rohrbeck; R: Friederike Karig
Manon (Massenet) 5 Mej-24 ĠunS: NN; R: Silvana Schröder
Tosca (Puccini) 18+ AwwS: Georg Fritzsch; R: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Set-25 DiċS: Bernhard Ott; R: Gabriele Wiesmüller
Les Boulingrin (Aperghis) 29 Ott-12 FrarS: Enrico Delamboye; R: Matthias Schönfeldt
La Navarraise (Massenet) 29 Ott-12 FrarS: Karsten Huschke; R: Matthias Schönfeldt, Beate Baron
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Diċ-15 AprS: Enrico Delamboye; R: Cordula Däuper
Cabaret (Kander) 17 Diċ-2 AprS: Christopher Wasmuth; R: Markus Dietze
Fra Diavolo (Auber) 4 Frar-20 MejS: Karsten Huschke; R: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 21 Apr-12 ĠunS: Enrico Delamboye; R: Markus Dietze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22+ Set
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Nov
Evita (Lloyd Webber) 29 Diċ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Frar
Die Dreigroschenoper (Weill) 13+ Apr
Rigoletto (Verdi) 27+ Apr
Köln, Oper Köln  / 
Krieg und Frieden (Prokofjew) 16 Set-8 OttS: Michael Sanderling; R: Nicolas Brieger
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Ott-20 NovS: Konrad Junghänel; R: Uwe Eric Laufenberg
La traviata (Verdi) 16 Ott-9 NovS: Markus Poschner / Daniel Klajner; R: Dietrich Hilsdorf
Messa da Requiem (Verdi) 30 Ott-19 NovS: Fabrice Bollon; R: Clemens Bechtel
Die Feuerrote Friederike (Naske) 10-27 NovS: Siro Battaglin; R: Elena Tzavara
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Nov-26 DiċS: Markus Stenz / Gerrit Prießnitz; R: Uwe Eric Laufenberg
Pinocchio (Fontanelli) 6-22 DiċR: Thalia Schuster
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 30 Diċ-29 JanS: Gerrit Prießnitz; R: Bernd Mottl
Schneewittchen (Lange) 14 Jan-17 MarS: Raimund Laufen; R: Elena Tzavara
Norma (concert) (Bellini) 18-23 JanS: Andriy Yurkevich
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Frar-24 MarS: Konrad Junghänel; R: Bernd Mottl
Rigoletto (Verdi) 15 Mar-12 AprS: Alain Altinoglu; R: Katharina Thalbach
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 1 Apr-7 ĠunS: Markus Stenz; R: Uwe Eric Laufenberg
Border (Vollmer) 13 Apr-18 ĠunS: Fuad Ibrahimov; R: Elena Tzavara
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 14-28 AprS: Konrad Junghänel; R: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-28 MejS: Markus Poschner / Andreas Schüller; R: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Mej-17 ĠunS: Markus Stenz; R: Thilo Reinhardt
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 24 Mej-30 ĠunR: Brigitta Gillessen
Alcina (Handel) 16 Ġun-7 LulS: Peter Neumann; R: Ingo Kerkhof
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 23 Ġun-7 LulR: Elena Tzavara
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Me and My Girl (Gay) 15 Ott-30 ĠunS: Kenneth Duryea; R: Georg Köhl
Joseph Süß (Glanert) 29 Ott-16 DiċS: Kenneth Duryea; R: Jan-Richard Kehl
Die kleine Seejungfrau Rusalka (Dvořák,A) 13 Nov-26 DiċS: Karsten Seefing; R: Ansgar Weigner
Norma (Bellini) 3+ DiċS: Andreas Fellner; R: Thomas Wünsch
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 31 DiċS: Karsten Seefing; R: Reinhardt Friese
Der kleine Barbier (Rossini) 19+ AprS: Karsten Seefing; R: Ulrich Proschka
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 1 Mej-21 ĠunS: Graham Jackson
Maskarade (Nielsen,C) 12 Mej-29 ĠunS: Graham Jackson; R: Aron Stiehl
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Set-15 AprS: Matthias Foremny; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 11 Set-30 ĠunS: William Lacey; R: Andreas Homoki
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 18 Set-16 DiċS: Friedrich Suckel / William Lacey / Robin Engelen; R: Lotte de Beer
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 Set-19 FrarS: Ulf Schirmer; R: Alfred Kirchner
Der Türke in Italien (Rossini) 28 Set-16 ĠunS: Anthony Bramall; R: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 15 Ott-23 ĠunS: Anthony Bramall; R: Michiel Dijkema
Deutsches Miserere (Dessau) 22-31 OttS: Alejo Pérez; R: Dietrich W Hilsdorf
Siegfried (concert) (Wagner) 16-19 NovS: Ulf Schirmer
La bohème (Puccini) 26 Nov-25 DiċS: Matthias Foremny / William Lacey; R: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-30 DiċS: Ulf Schirmer / William Lacey; R: Birgit Eckenweber
Macbeth (Verdi) 10 Diċ-27 AprS: Ulf Schirmer / William Lacey; R: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Diċ-20 MejS: Matthias Foremny / Karl-Heinz Müller / William Lacey; R: Ralf Nürnberger
Così fan tutte (Mozart) 22 Diċ-6 LulS: Anthony Bramall; R: Peter Konwitschny
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 Jan-9 AprS: Ulf Schirmer; R: Jochen Biganzoli
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Jan-7 AprS: William Lacey; R: Claus Guth
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 29 Jan-3 ĠunS: Roland Kluttig; R: Wolfgang Engel
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Frar-29 ĠunS: Matthias Foremny / William Lacey; R: Lotte de Beer
Iphigenie in Aulis (Gluck) 16 Mar-9 ĠunS: Matthias Foremny; R: Peter Konwitschny
Alkestis (Gluck) 17 Mar-8 ĠunR: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 24 Mar-6 AprS: Ulf Schirmer; R: Roland Aeschlimann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Apr-19 MejS: Ulf Schirmer / William Lacey; R: Tobias Kratzer
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14-15 MejS: Friedrich Suckel; R: Gundula Nowack
Der Schauspieldirektor (Mozart) 2-17 Ġun
Prima la musica, poi le parole (=) 2-17 Ġun
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La finta giardiniera (Anfossi) 4 NovS: Werner Ehrhardt
Lubeck, Theater Lübeck  / 
La traviata (Verdi) 9 Ott-6 MejS: Gianluca Martinenghi; R: Gregor Lütje
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Set-11 FrarS: Roman Brogli-Sacher; R: Anthony Pilavachi
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Ott-14 ĠunS: Ludwig Pflanz; R: Michael Wallner
Der Vampyr (Marschner) 16 Ott-22 NovS: Carl Augustin; R: Sascha Mink
Carmen (Bizet) 20 Ott-10 MarS: Roman Brogli-Sacher; R: Alberto Triola
My Fair Lady (Loewe) 18 Nov-2 ĠunS: Ludwig Pflanz; R: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Diċ-8 JanS: Philippe Bach; R: Herbert Adler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Jan-15 ĠunS: Roman Brogli-Sacher; R: Rosetta Cucchi
La vida breve (Falla) 13 Jan-15 ĠunS: Roman Brogli-Sacher; R: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jan-25 MarR: Carl Augustin
Anatevka (Bock) 8 Frar-16 MejS: Ludwig Pflanz; R: Jürgen Pöckel
Das Geheime Konigreich (Krenek) 2 Mar-15 ĠunS: Anton Marik; R: Franco Ripa di Meana
Der Ring des Polykrates (Korngold) 2 Mar-15 ĠunS: Anton Marik; R: Franco Ripa di Meana
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-25 MejS: NN; R: Jürgen Pöckel
Turandot (Puccini) 24 Mar-26 MejS: Philippe Bach; R: Wolfgang Quetes
Tosca (Puccini) 25 Mar-27 MejS: Roman Brogli-Sacher; R: Jakob Peters-Messer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Apr-14 ĠunS: NN; R: Wolf Widder
Salome (Strauss) 19-23 MejS: Roman Brogli-Sacher; R: Roman Brogli-Sacher
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Tosca (Puccini) 24 Set-25 DiċS: Urs-Michael Theus; R: Hajo Fouquet
Orpheus und Eurydike (Gluck) 1 Ott-25 NovS: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; R: Friedrich von Mansberg
My Fair Lady (Loewe) 13 Ott-17 FrarS: Nezih Seckin; R: Hajo Fouquet
Ein Käfig voller Narren (Herman) 19 Nov-20 ĠunS: Nezih Seckin; R: Klaus Seiffert
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 15 Diċ-7 AprS: Deborah Coombe; R: Hajo Fouquet / Oliver Hennes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Diċ-26 JanS: Nezih Seckin; R: Friedrich von Mansberg
Don Giovanni (Mozart) 3 Mar-30 MejS: Urs-Michael Theus; R: Hajo Fouquet
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 ĠunS: Nezih Seckin; R: Iris Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Aschenputtel (Rossini) 17 Set-22 JanS: Michael Balke / Pawel Poplawski; R: Anette Leistenschneider
My Fair Lady (Loewe) 18 Set-23 OttS: Martin Wagner; R: Nico Rabenald
Der Freischütz (Weber) 2 Ott-18 DiċS: Kimbo Ishii-Eto; R: Aniara Amos
Jenůfa (Janáček) 22 Ott-25 NovS: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; R: Cornelia Crombholz
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 13 Nov-21 AprS: Rainer Roos; R: Stefan Huber
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Diċ-17 FrarS: Johannes Stert; R: Aron Stiehl
Hello, Dolly! (Herman) 12 Nov-26 MejS: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; R: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 21 Jan-28 MejS: Kimbo Ishii-Eto; R: Olivia Fuchs
Die Dreigroschenoper (Weill) 10 Frar-11 MejS: Maria Hinze; R: Jan Jochymski
La traviata (Verdi) 25 Frar-25 MejS: Michael Balke; R: Stephen Lawless
Miriways (Telemann) 10-17 MarS: Michi Gaigg; R: Jakob Peters-Messer
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 Mar-10 ĠunS: Kimbo Ishii-Eto; R: Christian von Götz
The Io Passion (Birtwistle) 7+ AprS: NN; R: Oliver Klöter
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Mej-20 ĠunS: Michael Balke; R: Karen Stone
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 17 Set-22 OttS: Hermann Bäumer; R: Tilman Knabe
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Set-30 OttS: Andreas Hotz; R: Vera Nemirova
The Rape of Lucretia (Britten) 15 Ott-4 MarS: Clemens Heil; R: Freo Majer
Eva (Lehár) 10 Nov-12 ĠunS: Sebastian Hernandez-Laverny; R: Cordula Däuper
My Fair Lady (Loewe) 11+ DiċS: Sebastian Hernandez-Laverny; R: Søren Schuhmacher
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Jan-29 AprS: Andreas Hotz; R: Tatjana Gürbaca
Le grand macabre (Ligeti) 17 Mar-13 MejS: Hermann Bäumer; R: Lorenzo Fioroni
Il primo omicidio (Scarlatti,A) 4 Mej-19 ĠunS: Ralf Otto; R: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 2-28 ĠunS: NN; R: Johannes Schütz
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Set-21 JanS: Dan Ettinger; R: Joachim Schlömer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Set-26 JanS: Dan Ettinger; R: Regula Gerber
My Fair Lady (Loewe) 27 Set-31 DiċS: Joseph Trafton; R: Helmut Baumann / Jürg Burth
La Gioconda (concert) (Ponchielli) 9 Ott-10 MarS: Joseph Trafton
Das Rheingold (Wagner) 28 Ott-6 JanS: Dan Ettinger; R: Achim Freyer
Come together on Abbey Road (Gerlitz) 3 Nov-5 JanS: Christiaan Crans; R: Carsten Gerlitz
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 6 Nov-14 AprS: Alois Seidlmeier
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Nov-3 DiċS: Alois Seidlmeier; R: Friedrich Meyer-Oertel
Turandot (Puccini) 24 Nov-13 JanS: Dan Ettinger; R: Regula Gerber
La bohème (Puccini) 27 Nov-27 DiċR: Friedrich Meyer-Oertel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-29 DiċS: Alois Seidlmeier; R: Wolfgang Blum
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9 Diċ-21 LulS: Joseph Trafton; R: Christian Pade
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Diċ-26 FrarS: Joseph Trafton; R: Roland Velte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Diċ-26 FrarS: Joseph Trafton; R: Roland Velte
Amadis de Gaule (Bach,JC) 3-28 JanS: Joseph Trafton; R: Nicolas Brieger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-22 JanS: Alois Seidlmeier; R: Monique Wagemakers
Montezuma, Fallender Adler (Lang,B) 12-20 JanS: Joseph Trafton; R: Peter Missotten
Die Walküre (Wagner) 25 Mar-24 ĠunS: Dan Ettinger; R: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 6-7 AprS: Erich Wächter; R: Hans Schüler
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Mej-3 ĠunR: Andrea Schwalbach
The Outcast (Neuwirth) 25 Mej-16 LulS: Johannes Kalitzke; R: Michael Simon
Temistocle (Bach,JC) 6-20 LulS: Reinhard Goebel; R: Günter Krämer
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Der Wildschütz (Lortzing) 5 AwwS: Sierd Quarré; R: Dominik Wilgenbus
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 6-20 AwwS: Philippe Bach; R: Wolfgang Gratschmaier
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Set-13 NovS: Alexander Steinitz; R: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 10 Diċ-6 LulS: Philippe Bach / Alexander Steinitz / Elisa Gogou; R: Ansgar Haag
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Jan-14 AprS: Elisa Gogou; R: Rudolf Frey
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 LulS: Philippe Bach / Hans Urbanek; R: Ansgar Haag
Ein Maskenball (Verdi) 20 Apr-8 LulS: Alexander Steinitz / Elisa Gogou; R: Ansgar Haag
The Rape of Lucretia (Britten) 7+ ĠunS: Philippe Bach / Alexander Steinitz; R: Ansgar Haag
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Ott-13 AprS: Graham Jackson; R: Kobie van Rensburg
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 8 OttS: Graham Jackson
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 21+ NovS: Karsten Seefing; R: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 27+ NovS: Karsten Seefing; R: Jürgen Pöckel
Don Carlos (Verdi) 21+ JanS: Graham Jackson / Hsiao-Lin Liao; R: François De Carpentries
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ FrarS: Andreas Fellner; R: Reinhardt Friese
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 17+ MarS: Graham Jackson; R: Ansgar Weigner
München, Bayerische Staatsoper  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Set-13 FrarS: Friedrich Haider; R: Christof Loy
Lohengrin (Wagner) 25 Set-2 OttS: Kent Nagano; R: Richard Jones
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5-10 OttS: Kent Nagano; R: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 9-21 OttS: Dan Ettinger; R: Lina Wertmüller(original)
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Ott-1 NovS: Leif Segerstam; R: Otto Schenk(original)
Tosca (Puccini) 30 Ott-8 NovS: Asher Fisch / Marco Armiliato; R: Luc Bondy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 Ott-25 NovS: Constantinos Carydis; R: Richard Jones
Der Zwerg (Zemlinsky) 6-20 NovS: Kent Nagano; R: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 6-20 NovS: Kent Nagano; R: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 11-18 NovR: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 15 Nov-24 ĠunS: Mark Wigglesworth; R: Dieter Dorn
Fidelio (Beethoven) 27 Nov-8 DiċS: Zubin Mehta; R: Calixto Bieito
Turandot (Puccini) 3 Diċ-21 AprS: Zubin Mehta; R: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
La bohème (Puccini) 18-26 DiċS: Dan Ettinger; R: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-26 DiċS: Asher Fisch; R: Herbert List
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Diċ-1 JanS: Asher Fisch; R: August Everding
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Diċ-7 JanS: Dan Ettinger; R: David Bösch
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DiċS: Paolo Carignani; R: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 5-11 JanS: Kazushi Ono; R: Peter Konwitschny
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-21 JanS: Ivor Bolton; R: Martin Duncan
Don Carlos (Verdi) 15-29 JanS: Asher Fisch; R: Jürgen Rose
Das Rheingold (Wagner) 4-12 FrarS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 14-26 FrarS: Henrik Nánási; R: Günter Krämer
Madama Butterfly (Puccini) 18 Frar-1 MarS: Stefano Ranzani; R: Wolf Busse
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4-13 MarS: Karel Mark Chichon; R: Ferruccio Soleri
Die Walküre (Wagner) 11 Mar-24 AprS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Macbeth (Verdi) 14-23 MarS: Teodor Currentzis; R: Martin Kušej
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21-28 MarS: Pietari Inkinen; R: Krzysztof Warlikowski
Otello (Verdi) 31 Mar-10 AprS: Karel Mark Chichon; R: Francesca Zambello
Parsifal (Wagner) 5-8 AprS: Kent Nagano; R: Peter Konwitschny
Luisa Miller (Verdi) 15 Apr-5 MejS: Paolo Carignani; R: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-13 MejR: Dieter Dorn
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 12-26 MejS: Yves Abel; R: Vincent Boussard
Siegfried (Wagner) 27 Mej-3 ĠunS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 29 Mej-10 ĠunS: Antonello Allemandi; R: Grischa Asagaroff
Wozzeck (Berg) 1-9 ĠunS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 30 ĠunS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Tannhäuser (Wagner) 23 Set-2 OttS: Kent Nagano; R: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Set-30 OttS: Eivind Gullberg Jensen; R: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 OttS: Carlo Montanaro; R: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Ott-10 NovS: Kent Nagano; R: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Ott-4 NovS: Kent Nagano; R: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 NovS: Mikhail Tatarnikov; R: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 NovS: Lothar Koenigs; R: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Nov-1 DiċS: Marco Armiliato; R: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-8 DiċS: Asher Fisch; R: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 DiċS: Paolo Carignani; R: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 15-30 DiċS: Marco Armiliato; R: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 DiċS: Kazushi Ono; R: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Diċ-4 JanS: Paolo Carignani; R: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DiċS: Paolo Carignani; R: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 JanS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 JanS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 JanS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 JanS: Paolo Arrivabeni; R: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 JanS: Kent Nagano; R: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 JanS: Manlio Benzi; R: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Jan-6 FrarS: Asher Fisch; R: Lina Wertmüller
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 FrarS: Riccardo Frizza; R: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Frar-2 MarS: Kent Nagano; R: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 FrarS: Yves Abel; R: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 MarS: Kent Nagano; R: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 MarS: Tomáš Hanus; R: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 MarS: Lothar Koenigs; R: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-4 AprS: Tomáš Hanus; R: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 MarS: Kent Nagano; R: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 AprS: Paolo Carignani; R: Francesca Zambello
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 AprS: Asher Fisch; R: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Apr-4 MejS: Leo Hussain; R: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 MejS: Adam Fischer; R: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 MejR: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 MejS: Massimo Zanetti; R: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Mej-8 ĠunS: Emmanuel Villaume; R: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 MejS: Dan Ettinger; R: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 ĠunS: Bertrand de Billy; R: Dmitri Tcherniakov
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Set-8 ĠunS: Benjamin Reiners; R: Rosamund Gilmore
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Set-21 AprS: Benjamin Reiners; R: Ulrich Peters
Der geduldige Sokrates (Telemann) 24 Set-29 OttS: Jörn Hinnerk Andresen; R: Axel Köhler
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Ott-8 FrarS: Lukas Beikircher; R: Peter Baumgardt
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 16 Ott-10 DiċS: Oleg Ptashnikov; R: Immo Karaman
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 6 Nov-7 AprS: Benjamin Reiners; R: Holger Seitz
Der Mikado (Sullivan) 19 Nov-2 AprS: Benjamin Reiners; R: Holger Seitz
La traviata (Verdi) 23 Nov-27 JanS: Lukas Beikircher; R: Ana Haffter(original)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-2 JanS: Lukas Beikircher; R: Peter Kertz(original)
Der Freischütz (Weber) 4 Diċ-19 FrarS: Andreas Kowalewitz; R: Beverly Blankenship
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 15 Diċ-25 MarS: Oleg Ptashnikov; R: Carlos Wagner
La cage aux folles (Herman) 22 Diċ-20 AprS: Henning Kussel; R: Helmut Baumann
L'italiana in Algeri (Rossini) 19 Jan-9 AprS: Lukas Beikircher; R: Thomas Enzinger
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Jan-24 MarS: Andreas Kowalewitz; R: Thomas Schulte-Michels
Joseph Süß (Glanert) 3 Mar-19 AprS: Roger Epple; R: Guy Montavon
Heimatlos (Kverndokk) 18-27 MarS: Liviu Petcu; R: Holger Seitz
Falstaff (Verdi) 18 Mej-4 ĠunS: Lukas Beikircher; R: Ulrich Peters
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19-30 ĠunS: Andreas Kowalewitz; R: Rosamund Gilmore
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 25 Set-23 OttS: Christoph Spering; R: Andreas Baesler
La traviata (Verdi) 30 Ott-7 AprS: Fabrizio Ventura; R: Axel Kresin
Die Fledermaus (Strauss,J) 17+ DiċS: Hendrik Vestmann; R: Wolfgang Quetes
Die Banditen (Offenbach) 29 Jan-22 MejS: Thorsten Schmid-Kapfenburg; R: Wolfgang Quetes
Peter Grimes (Britten) 25 Mar-2 ĠunS: Fabrizio Ventura; R: Andreas Baesler
Romeo und Julia (Gounod) 29 Apr-6 LulS: Hendrik Vestmann; R: Igor Folwill
Nabucco (Verdi) 9 Apr-28 MejS: Hendrik Vestmann; R: Ansgar Haag
Oberon (Weber) 17+ ĠunS: Hendrik Vestmann; R: Wolfgang Quetes
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 17 Set-17 DiċS: Frank Obermair; R: Reinhardt Friese
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Ott-22 DiċS: Romely Pfund; R: Manfred Straube
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Ott-4 NovS: Romely Pfund; R: Susanne Knapp
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Ott-20 DiċS: Frank Obermair; R: Jürgen Pöckel
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Nov-22 DiċS: Frank Obermair; R: Stefan Haufe
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 25 Nov-26 DiċS: Frank Obermair; R: Wolfgang Dosch
La bohème (Puccini) 16 Diċ-8 JanS: Romely Pfund; R: Igor Folwill
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 21 Jan-19 AprS: Romely Pfund; R: Ansgar Weigner
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-21 AprS: Romely Pfund; R: Igor Folwill
Evita (Lloyd Webber) 5 Mej-1 ĠunS: Frank Obermair; R: Reinhardt Friese
Der Bettelstudent (Millocker) 22 Ġun-15 Lul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Carmen (Bizet) 2 Ott-22 NovS: Marc Tardue; R: Laurent Laffargue
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 15 Ott-7 JanS: Marcus Bosch; R: David Mouchtar-Samorai
Tosca (Puccini) 21 Ott-2 DiċS: Christof Prick; R: Jens-Daniel Herzog
My Fair Lady (Loewe) 12 Nov-14 LulS: Gábor Káli; R: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Nov-12 JanS: Christof Prick / Andreas Paetzold; R: Laura Scozzi
Il corsaro (Verdi) 16 Diċ-19 FrarS: Guido Johannes Rumstadt
La traviata (Verdi) 28 Jan-13 LulS: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Frar-16 AprS: Marcus Bosch; R: Helen Malkowsky
Armide (Gluck) 26+ FrarS: Christian Hutter; R: Ulrich Proschka
Guillaume Tell (Rossini) 3 Mar-26 ĠunS: Guido Johannes Rumstadt; R: Elisabeth Stöppler
Elektra (Strauss) 31 Mar-25 LulS: Marcus Bosch; R: Georg Schmiedleitner
Il viaggio a Reims (Rossini) 5 Mej-9 ĠunS: Philipp Pointner / Sebastian Kennerknecht; R: Laura Scozzi
Vec Makropulos (Janáček) 26 Mej-16 LulS: Philipp Pointner; R: Robert Carsen
La fille du régiment (Donizetti) 16 Ġun-15 LulS: Gábor Káli; R: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1-27 OttS: Thomas Dorsch; R: Niklaus Helbling
Aida (Verdi) 12+ OttS: Roger Epple; R: Nina Gühlstorff
Fräulein Julie (Bibalo) 17+ NovS: Johannes Stert; R: William Robertson
Geisterritter (Reynolds) 27+ NovS: NN; R: K D Schmidt
La bohème (Puccini) 22+ JanS: Johannes Stert; R: Lorenzo Fioroni
Katja Kabanova (Janáček) 10 MarS: Thomas Dorsch; R: Lydia Steier
Faust (Gounod) 18+ MarS: Thomas Dorsch; R: Elisabeth Stöppler
Die Versuchung des Heiligen Antonius (Kreppein) 8+ MejS: Yordan Kamdzhalov / Barbara Kler; R: Anisha Bondy, Reyna Bruns, Alexander Fahima
Saul (Handel) 3+ ĠunS: Andreas Spering; R: Lydia Steier
OPERation X (Kampe) 5+ LulS: NN; R: Alexander Müller-Elmau
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Anything Goes (Porter) 20 Set-14 DiċS: Till Drömann; R: Holger Hauer
Don Giovanni (Mozart) 8 Ott-6 AprS: Hermann Bäumer; R: Walter Sutcliffe
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 Ott-2 FrarS: Daniel Inbal; R: Nadja Loschky
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Nov-13 AprS: Daniel Inbal; R: Marcel Keller
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 14 Jan-5 MejS: Hermann Bäumer; R: Jochen Biganzoli
Aida (Verdi) 3 Mar-26 ĠunS: Daniel Inbal; R: Yona Kim
Anatevka (Bock) 28 Apr-4 LulS: Till Drömann; R: Adriana Altaras
Sieg der Schönheit (Telemann) 9 Ġun-1 LulS: NN; R: Markus Bothe
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
La traviata (Verdi) 24 Set-2 FrarS: Markus Huber; R: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Nov-11 MarR: Wolf Widder
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Diċ-18 MejS: Markus Huber; R: Wolf Widder
Carmen (Bizet) 3 Mar-20 ĠunS: Martin Hannus; R: Bettina Lell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 20 Apr-7 LulS: Tobias Leppert; R: Bettina Lell
Wozzeck (Berg) 2 Ġun-4 LulS: Markus Huber; R: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Sweet Charity (Coleman) 17 Set-17 MarS: Tobias Engeli; R: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 9-16 OttS: André Cipowicz; R: Axel Stöcker
Tosca (Puccini) 7 Jan-5 MejS: Lutz de Veer; R: Roland May
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Fidelio (Beethoven) 3-25 SetS: Michele Carulli/ Hee-Chuhn Choi / Hans-Peter Preu; R: Horst Otto Kupich
La bohème (Puccini) 8 Ott-11 MarS: Michele Carulli; R: Horst Otto Kupich
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21 Ott-27 AprS: Michele Carulli; R: Therese Schmidt
Faust (Spohr) 4-17 NovS: Michele Carulli; R: Horst Otto Kupich
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 18 Mar-18 Mej
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Turandot (Puccini) 24 Set-28 DiċS: Tetsuro Ban; R: Wolfgang Quetes
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Ott-19 ĠunS: Arne Willimczik; R: Olaf Schmidt
La traviata (Verdi) 5 Nov-17 MarS: Philip van Buren; R: Arila Siegert
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 Nov-16 AprR: Doris Buske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Diċ-22 MejS: Philip van Buren; R: Christina Schmidt
Carmina Burana (Orff) 6 Jan-25 MejR: Olaf Schmidt
Elektra (Strauss) 5 Frar-27 ĠunS: Tetsuro Ban; R: Kay Metzger
Evita (Lloyd Webber) 26 Frar-21 MejS: Philip van Buren; R: Philipp Kochheim
Falstaff (Verdi) 18 Mej-19 LulS: Tetsuro Ban; R: Ernö Weil
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-8 JanS: Manfred Hermann Lehner; R: Rainer Wenke
The Fairy Queen (Purcell) 24 Nov-2 FrarS: Manfred Hermann Lehner; R: Alexander Herrmann
La bohème (Puccini) 11 Diċ-8 MarS: Florian Krumpöck; R: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Diċ-14 AprS: Manfred Hermann Lehner; R: Babette Bartz
La fille du régiment (Donizetti) 14 Jan-12 AprS: Peter Leonard; R: Mirko Bott
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Frar-18 MarS: Peter Leonard; R: Mirko Bott
Rigoletto (Verdi) 14+ AprS: Niklas Willén; R: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 9-11 MejS: Manfred Hermann Lehner; R: Babette Bartz
Europeras (Cage) 18+ MejS: Michael Weiger
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 Set-29 JanS: Toshiyuki Kamioka; R: Dagmar Schlingmann
Turandot (Puccini) 17 Set-16 OttS: Andreas Wolf; R: Dominik Neuner
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Ott-9 DiċS: Toshiyuki Kamioka; R: Andreas Gergen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Diċ-28 MarS: Andreas Wolf; R: Michael Talke
Romeo und Julia (concert) (Bellini) 20 Jan-21 ĠunS: Thomas Peuschel
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Frar-15 MarS: Thomas Peuschel; R: Dagmar Schlingmann
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 ĠunS: Toshiyuki Kamioka; R: Olivier Tambosi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 21 Apr-22 MejS: Thomas Peuschel; R: Inga Levant
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2 Ġun-1 LulS: Andreas Wolf; R: Immo Karaman
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10 Set-18 AprS: Matthias Foremny / Martin Schelhaas; R: Arturo Gama
Der blonde Eckbert (Weir) 16 Set-14 JanS: Paolo Bressan; R: Anke Techentin
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Ott-24 NovS: Matthias Foremny; R: Arturo Gama
Der Bettelstudent (Millocker) 16 Ott-13 JanS: Daniel Huppert; R: Andreas Baesler
Così fan tutte (Mozart) 19 Ott-24 MarS: Judith Kubitz / Martin Schelhaas; R: Arturo Gama
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 26 Ott-7 MarS: Martin Schelhaas; R: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-28 AprS: Daniel Huppert; R: Arturo Gama
Tannhäuser (Wagner) 20 Jan-22 AprS: Matthias Foremny; R: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 30 Mar-29 AprS: Daniel Huppert; R: Stefan Haufe
Martha (Flotow) 27 Apr-17 MejS: Paolo Bressan; R: Robert Lehmeier
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Ġun-22 LulS: Matthias Foremny; R: Peter Lotschak, Bernhard Paul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 1+ OttS: Egbert Funk; R: Wolfgang Lachnitt
Eugen Onegin (concert) (Tchaikovsky) 7 JanS: Karl Prokopetz
The Rake's Progress (Stravinsky) 3+ MarS: Karl Prokopetz; R: Georg Blüml
Der Wildschütz (Lortzing) 14+ AprS: Egbert Funk
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29+ ĠunS: Karl Prokopetz
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La traviata (Verdi) 18 Set-23 OttS: Andrés Orozco-Estrada; R: Ruth Berghaus
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Set-16 NovS: Simon Hewett / José Luís Gómez Ríos / Timo Handschuh / Titus Engel; R: Calixto Bieito
Alcina (Handel) 5 Ott-2 DiċS: Sébastien Rouland; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 30 Ott-24 JanS: Kwamé Ryan; R: Andrea Moses
Der Freischütz (Weber) 1 Nov-23 AprS: Timo Handschuh / Willem Wentzel; R: Achim Freyer
Orpheus und Eurydike (Gluck) 9 Nov-12 FrarS: Nicholas Kok; R: Christian Spuck
Pinocchios Abenteuer (Dove) 14 Nov-13 DiċS: Willem Wentzel; R: Markus Bothe
Norma (Bellini) 9 Diċ-9 AprS: Ivan Anguélov; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Diċ-6 FrarS: Uwe Sandner; R: Nigel Lowery
Der Triumph von Zeit und Enttauschung (Handel) 27 Diċ-14 MarS: Sébastien Rouland; R: Calixto Bieito
Die Nachtwandlerin (Bellini) 22 Jan-18 MarS: Gabriele Ferro; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fremd (Thomalla) 17 Frar-9 MarS: Johannes Kalitzke; R: Anna Viebrock, Ludivine Petit
Osud (Janáček) 11 Mar-23 ĠunS: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 11 Mar-23 ĠunS: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Luisa Miller (Verdi) 21 Mar-8 ĠunS: Giuliano Carella; R: Markus Dietz
Die Judin (Halevy) 1 Apr-6 MejS: Sébastien Rouland; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Apr-7 MejS: Marc Soustrot; R: Thomas Bischoff
Wozzeck (Berg) 12 Mej-15 ĠunS: Michael Schønwandt; R: Andrea Moses
Elektra (Strauss) 25 Mej-14 ĠunS: Georg Fritzsch; R: Peter Konwitschny
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Ġun-5 LulS: Thomas Rösner; R: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Katja Kabanowa (Janáček) 13 Ġun-8 LulS: Robert Reimer; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Platée (Rameau) 1-13 LulS: Christian Curnyn; R: Calixto Bieito, Lydia Steier
Don Giovanni (Mozart) 25+ LulS: Antony Hermus; R: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
West Side Story (Bernstein) 27 Aww-11 OttS: Victor Puhl; R: Sven Grützmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 Ott-6 JanS: Victor Puhl; R: Nils Cooper
The King and I (Rodgers) 29 Ott-26 FrarS: Christoph Jung; R: Dale Albright
La bohème (Puccini) 28 Jan-27 AprS: Victor Puhl; R: Benedikt Borrmann
Peter Grimes (Britten) 24 Mar-5 MejS: Victor Puhl; R: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 20 Mej-7 LulS: Valtteri Rauhalammi; R: Thomas Münstermann
Evita (Lloyd Webber) 31+ AwwS: Valtteri Rauhalammi; R: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13+ OttS: Victor Puhl; R: Birgit Scherzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1+ DiċS: Christoph Jung
Gräfin Mariza (Kálmán) 26+ JanS: Valtteri Rauhalammi; R: Klaus-Dieter Köhler
Die spanische Stunde (Ravel) 30+ MarS: Victor Puhl; R: Sven Grützmacher
Die Kluge (Orff) 30+ MarS: Victor Puhl; R: Sven Grützmacher
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ ĠunS: Valtteri Rauhalammi
Ulm, Ulmer Theater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Set-8 DiċS: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Die Försterchristl (Jarno) 25 Set-23 Ott
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 3 Nov-18 MarS: Nils Schweckendiek; R: Andreas Von Studnitz
Carmen (Bizet) 22 Diċ-13 MejS: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Ariodante (Handel) 16 Frar-8 LulS: Nils Schweckendiek; R: Igor Folwill
Sugar (Styne) 22 Mar-22 LulS: Hendrik Haas; R: Benjamin Künzel
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Apr-14 LulS: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 14 Ġun-20 LulS: Michael Weiger; R: Andreas von Studnitz
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 4 Set-17 ĠunS: Felix Bender; R: Cordula Däuper
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Set-13 MejS: Stefan Solyom / Felix Bender; R: Susanne Gauchel
Der Wildschütz (Lortzing) 7 Ott-21 MarS: Martin Hoff; R: Anthony Pilavachi
Faust (Gounod) 15 Ott-11 MejS: Felix Bender; R: Karsten Wiegand
Rigoletto (Verdi) 5-19 NovS: Stefan Solyom; R: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 18 Nov-24 MarS: Mathias Mönius / André Kassel; R: Gabriele Wiesmüller
La traviata (Verdi) 10 Diċ-18 MejS: Stefan Solyom / Martin Hoff; R: Karsten Wiegand
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Diċ-1 ĠunS: Martin Hoff; R: Lydia Steier
Carmen in einem Akt! (Bizet) 28 Jan-10 ĠunR: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 18 Frar-2 ĠunR: Corinna von Rad
Arabella (Strauss) 21 Apr-8 ĠunS: Stefan Solyom
Chowanschtschina (Musorgsky) 16 Ġun-8 LulS: Martin Hoff; R: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Fidelio (Beethoven) 10 Set-26 FrarS: Marc Piollet; R: Hans Hollmann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Set-23 MarS: Marc Piollet / Christoph Stiller; R: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 25 Set-28 OttS: Wolfgang Ott; R: Sandra Leupold
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Ott-21 MarS: Wolfgang Wengenroth; R: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Ott-18 NovS: Wolfgang Wengenroth; R: Cesare Lievi
La bohème (Puccini) 23 Ott-6 NovS: Wolfgang Ott; R: Wolfgang Quetes
Turandot (Puccini) 26 Nov-16 MarS: Wolfgang Ott; R: Cesare Lievi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-23 DiċS: NN; R: Heinz Peters
My Fair Lady (Loewe) 17 Diċ-31 MarS: NN; R: Iris Gerath-Prein
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Jan-20 MarS: Marc Piollet; R: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 Frar-18 MarS: Marc Piollet; R: Renate Ackermann
Don Pasquale (Donizetti) 10 Mar-27 AprS: Christoph Stiller; R: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Mar-8 AprS: Christoph Stiller / Wolfgang Wengenroth; R: Friedrich Meyer-Oertel
Anatevka (Bock) 31 Mar-21 AprS: Joachim Enders; R: John Dew
Lohengrin (Wagner) 28+ AprS: Marc Piollet; R: Kirsten Harms
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Set-26 DiċS: Hilary Griffiths; R: Jakob Peters-Messer
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Ott-22 MarS: Florian Frannek; R: Pascale-Sabine Chevroton
Falstaff (Verdi) 2 Nov-19 FrarS: Peter Kuhn / Hilary Griffiths; R: Johannes Weigand
Emil und die Detektive (Schubring) 19-26 NovS: Jens Bingert; R: Lauren Schubbe
La fabbrica illuminata (Nono) 10-18 DiċR: Markus Höller
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 14 Jan-13 AprS: Florian Frannek; R: Tilman Hecker
Aufstand (Özdiker) 4 Mar-8 ĠunS: Oliver Stapel; R: Christian von Treskow
Ali Baba und die 40 Räuber (Ada) 25 Mar-29 AprS: Florian Frannek; R: Johannes Weigand
Nazim (Say) 1+ AprS: Ibrahim Yazıcı
Das schlaue Füchslein (Janáček) 12 Mej-8 LulS: Hilary Griffiths
Würzburg, Mainfrankentheater Würzburg  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 25 Set-22 DiċS: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; R: Gregor Horres
Die lustige Witwe (Lehár) 12 Nov-5 FrarS: Andrea Sanguineti; R: Jürgen Weber
Friederike (Lehár) 14 Jan
Der Wildschütz (Lortzing) 11 Frar-21 ĠunS: Andrea Sanguineti; R: Deborah Epstein
Venus (Febel) 22 Frar-18 MarS: Alexis Agrafiotis; R: Reinhard Febel
Gespensterhaus (Febel) 22 Frar-18 MarS: Alexis Agrafiotis; R: Reinhard Febel
Frida (Febel) 22 Frar-18 MarS: Alexis Agrafiotis; R: Reinhard Febel
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Mar-3 ĠunS: Enrico Calesso; R: Hermann Schneider
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Ġun-18 LulS: Enrico Calesso; R: Bernhard Stengele
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Tosca (Puccini) 14 Ott-27 AprS: Lutz de Veer; R: Roland May
Sweet Charity (Coleman) 26 Ott-11 MarS: Tobias Engeli; R: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 29 Ott-8 JanS: André Cipowicz; R: Axel Stöcker
Ball im Savoy (Abraham) 23 Mar-21 AprS: Tobias Engeli; R: Wolfgang Dosch