2012/13 > Tyskland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 26 sep-22 novDir.: Ludger Singer; Prod.: Bernadette Sonnenbichler
Carmen (Bizet) 7 okt-30 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 nov-14 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Superflumina (Sciarrino) 4 des-10 marDir.: Péter Halász; Prod.: Ludger Engels, Ric Schachtebeck
Ariodante (Handel) 3 feb-12 maiDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Simon Boccanegra (Verdi) 7 apr-11 julDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 4 mai-13 julDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 jun-14 julDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Fidelio (Beethoven) 15 sep-26 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 sep-1 marDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 okt-19 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 nov-20 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 des-22 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 feb-18 maiDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 apr-10 julDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 jun-9 julDir.: Péter Halász; Prod.: Ludger Engels
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 20 sep-10 febDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Carmen (Bizet) 11 nov-22 janDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10 janDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Anatevka (Bock) 13 jan-4 aprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 31 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Du bist ich (Simons) 5 mai-24 junDir.: Jens Troester; Prod.: Bernhard Stengele
Die lustige Witwe (Lehár) 20 sep-26 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 novDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Werther (Massenet) 9 feb-16 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 aprDir.: Reter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 aprDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1-6 junProd.: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 sep-7 marDir.: Kajsa Boström; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 sep-3 maiDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 sep-26 aprDir.: Dieter Klug; Prod.: Reinhard Schwalbe
Götz von Berlichingen (Goldmark) 13 okt-25 janDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Kiss me, Kate (Porter) 4 nov-19 aprDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-25 desDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Der Freischütz (Weber) 13 jan-21 mar
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 19 jan-2 mai
Der Studentenprinz (Romberg) 24 feb-10 apr
Der Löwe von Venedig (Gast) 7 apr-19 mai
Gasparone (Millöcker) 11 aug-1 sepDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 aug-13 oktDir.: Florian Kießling; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 sep-29 desProd.: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 okt-11 novDir.: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Prod.: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 okt-16 mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 nov-28 marDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 des
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 jan-11 mai
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 mar-5 apr
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 apr-6 mai
Tanhäuser (Mangold) 27 apr-18 mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 30 sep-12 janDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 4 nov-5 febDir.: Carolin Nordmeyer / Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
L'étoile (Chabrier) 2 des-2 marDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Aron Stiehl
La bohème (Puccini) 19 jan-7 maiDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Elektra (Strauss) 9 mar-26 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Lorenzo Fioroni
Ritter Blaubart (Reznicek) 23 mar-4 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Manfred Weiß
Der Ring des Polykrates (Korngold) 31 mai-16 junDir.: Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
Violanta (Korngold) 31 mai-16 junDir.: Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 jul-3 augDir.: Klaus Straube; Prod.: Hans Oebels
Die Zauberflöte (Mozart) 20-27 julDir.: Klaus Straube; Prod.: Andrea Berlet-Scherer
Intolleranza 1960 (Nono) 27 sep-12 oktDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 okt-10 aprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Patrick Kinmonth
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 7 des-2 mar
La bohème (Puccini) 6 jan-4 aprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 mar-5 junDir.: Roland Techet; Prod.: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 mai
My Fair Lady (Loewe) 21+ jun
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
La straniera (concert) (Bellini) 24 novDir.: Pietro Rizzo
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-1 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Robert Carsen
Cendrillon (Viardot) 27-31 marDir.: Stanley Dodds
Don Giovanni (Mozart) 17-26 maiDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Philipp Himmelmann
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 oktDir.: László Makláry; Prod.: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 janDir.: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 junDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 julDir.: Valery Gergiev; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 julDir.: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
La traviata (Verdi) 11-26 janDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Anatevka (Bock) 22 mar-11 maiDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Carmina Burana (Orff) 18 okt-30 marProd.: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 jan-2 febDir.: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 mar-31 maiDir.: Ulrich Kern
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (Lachenmann) 15-23 sepDir.: Lothar Zagrosek / Matthias Hermann; Prod.: David Hermann
Parsifal (Wagner) 21 okt-1 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Turandot (Puccini) 27 okt-3 novDir.: Jesús López Cobos; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 2 nov-3 maiDir.: Moritz Gnann / Ivan Repusic; Prod.: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 6 nov-25 aprDir.: Jacques Lacombe / William Spaulding; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 nov-11 aprDir.: Enrique Mazzola / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 16-29 novDir.: Matthias Foremny; Prod.: Carl Hegemann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 nov-28 desDir.: Tomas Hanus; Prod.: Katharina Thalbach
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 9 des-13 aprDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
La traviata (Verdi) 10 des-26 aprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tannhäuser (Wagner) 16 des-30 marDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Kirsten Harms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 des-11 janDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Filippo Sanjust
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5-18 janDir.: Sebastian Lang-Lessing; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Tosca (Puccini) 9 jan-9 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Don Giovanni (Mozart) 17-30 janDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Roland Schwab
Peter Grimes (Britten) 25 jan-15 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Ein Maskenball (Verdi) 27 jan-8 febDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 29 jan-14 febDir.: Alexander Joel / Moritz Gnann; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Lohengrin (Wagner) 10 feb-21 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Les troyens (Berlioz) 21 feb-3 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Pountney
Otello (Verdi) 27 feb-6 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Tristan und Isolde (Wagner) 14-23 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 mar-7 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Rigoletto (Verdi) 21-30 aprDir.: Pablo Heras-Casado / Moritz Gnann; Prod.: Jan Bosse
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 27 apr-1 maiDir.: Andriy Yurkevych
Messa da Requiem (Verdi) 2-4 maiDir.: William Spaulding; Prod.: Achim Freyer
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 27 maiDir.: Donald Runnicles
Le Vaisseau fantôme (concert) (Dietsch) 4 junDir.: Enrique Mazzola
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 5 junDir.: Guillermo García Calvo
Attila (concert) (Verdi) 19-21 junDir.: Pinchas Steinberg
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 augProd.: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 sep-22 desDir.: Andrea Battistoni / William Spaulding; Prod.: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 sep-16 aprProd.: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 sep-8 janDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 sep-9 janDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 sep-10 janDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 sep-12 janDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 okt-26 novDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 okt-2 maiDir.: Ivan Repusic / Moritz Gnann; Prod.: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 okt-22 febDir.: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 okt-27 aprDir.: Gérard Korsten / Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 oktProd.: Michael von zur Mühlen / Margo Zalite / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 okt-24 novDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 novDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 nov-4 janDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 nov-26 aprDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 nov-11 desProd.: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 des-4 maiDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 desDir.: Karel Mark Chichon / Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 des-21 maiDir.: Ivan Repusic / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 desDir.: Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 jan-6 febDir.: Jesús López Cobos; Prod.: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 feb-1 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 feb-7 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Götz Friedrich
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 mar-16 maiDir.: Guillermo García Calvo / Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 mar-8 junDir.: Friedemann Layer; Prod.: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 marDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 mar-6 aprDir.: Paul Daniel; Prod.: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 apr-10 maiDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 mai-6 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 junDir.: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 junDir.: Donald Runnicles
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 16 sep-7 julDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 16 sep-6 julDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Orpheus (Monteverdi) 16 sep-5 julDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
American Lulu (Neuwirth) 30 sep-30 junDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Kirill Serebrennikov
Xerxes (Handel) 7 okt-4 desDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 okt-6 janDir.: Peter Christian Feigel / Koen Schoots; Prod.: Sebastian Baumgarten
La traviata (Verdi) 31 okt-13 janDir.: Ivan Repušić; Prod.: Hans Neuenfels
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 3 nov-26 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Der Freischütz (Weber) 10 nov-3 janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 25 nov-7 febDir.: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
La bohème (Puccini) 30 nov-16 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Andreas Homoki
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 des-3 febDir.: Stefan Blunier; Prod.: Andreas Homoki
Die Bajadere (Kalman) 23 desDir.: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 jan-17 febDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Andreas Homoki
Der Kuhhandel (Weill) 18-22 janDir.: Antony Hermus
Die sieben Todsünden (Weill) 21 jan-26 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Kiss me, Kate (Porter) 9 feb-10 marDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 feb-2 julDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Ivo van Hove
Mikropolis (Jost) 27 feb-24 aprDir.: Christian Jost; Prod.: Nadja Loschky
Carmen (Bizet) 6 mar-20 aprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Sebastian Baumgarten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 mar-28 junDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Don Giovanni (Mozart) 7 apr-18 maiDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
Le grand macabre (Ligeti) 21 apr-1 junDir.: Baldur Brönnimann; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-23 maiDir.: Kristiina Poska; Prod.: Calixto Bieito
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 mai-16 junDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 9 jun-3 julDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 sep-8 julDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 sep-23 novDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 sep-10 novDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 okt-21 febDir.: Uwe Sandner; Prod.: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 okt-23 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 nov-2 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 nov-28 junDir.: Henrik Nánási; Prod.: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 nov-13 julDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 nov-11 janDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-26 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 desDir.: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 jan-10 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 jan-19 febDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 feb-11 aprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 feb-10 maiProd.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 feb-2 aprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 mar-7 julDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 mar-30 aprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 apr-9 junDir.: Henrik Nánási; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 mai-13 junDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 mai-12 julDir.: Christian Curnyn; Prod.: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 mai-4 julDir.: NN; Prod.: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 jun-9 julDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Calixto Bieito
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 15 sep-7 oktDir.: Klaus Kirbach; Prod.: Heidi Kirbach
Wir gratulieren! (Weinberg) 23-25 sepDir.: Vladimir Stoupel; Prod.: Titus Selge
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Tosca (Puccini) 9 sep-8 febDir.: Julien Salemkour / Leo Hussain; Prod.: Carl Riha
R. Hot bzw. die Hitze (Goldmann) 22 sep-8 oktDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Siegfried (Wagner) 3 okt-18 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 4 okt-14 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
La traviata (Verdi) 5 okt-15 junDir.: Stefano Ranzani / Massimo Zanetti; Prod.: Peter Mussbach
Der gestiefelte Kater (Cui) 20 okt-17 novDir.: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; Prod.: Isabel Ostermann
Madama Butterfly (Puccini) 26 okt-8 marDir.: Antonello Allemandi / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Eike Gramss
Don Carlos (Verdi) 28 okt-10 novDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9 nov-24 maiDir.: Alexander Soddy / Julien Salemkour; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 24 nov-19 aprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 1-30 desProd.: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 2-30 desDir.: Andris Nelsons / Julien Salemkour; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 11-23 desDir.: Simon Rattle; Prod.: Nicolas Brieger
Der Freischütz (Weber) 11 jan-20 aprDir.: Julien Salemkour; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15-24 janDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Maria Stuarda (Donizetti) 17-28 janDir.: Friedrich Haider; Prod.: Karsten Wiegand
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 jan-23 febDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 jan-9 febDir.: Felix Krieger; Prod.: Mascha Pörzgen
Matsukaze (Hosokawa) 1-3 febDir.: David Robert Coleman; Prod.: Sasha Waltz
Aida (Verdi) 17 feb-7 marDir.: Leo Hussain; Prod.: Pet Halmen
Götterdämmerung (Wagner) 3 mar-21 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-16 marDir.: David Robert Coleman; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-22 marDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Percy Adlon
Vanitas (Sciarrino) 15 mar-3 aprProd.: Beate Baron
Das Rheingold (Wagner) 23 mar-13 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 apr-22 maiDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Neinsager (Bredemeyer) 2-21 maiProd.: Aniara Amos
Der Jasager (Weill) 2-21 maiProd.: Aniara Amos
Agrippina (Handel) 2-9 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Vincent Boussard
Le vin herbé (Martin,F) 25 mai-13 junDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell
The Fairy Queen (Purcell) 16-28 junDir.: Michael Boder, Benjamin Bayl; Prod.: Claus Guth
Recitations (Aperghis) 20-30 junProd.: Elisabeth Stöppler
Hanjo (Hosokawa) 22-30 junDir.: Günther Albers; Prod.: Calixto Bieito
Un ballo in maschera (Verdi) 14 sep-10 oktDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 sep-6 oktDir.: Günther Albers; Prod.: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 okt-1 novDir.: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 okt-3 novDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 okt-17 novDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 nov-4 marDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 nov-8 marDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 nov-5 desDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 nov-22 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 nov-22 desProd.: Thomas Fiedler
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 desDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 des-19 janDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 des-12 janDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 jan-7 febDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 jan-16 febDir.: Simon Rattle; Prod.: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 jan-29 junDir.: Max Renne
Salome (Strauss) 2-13 febDir.: Zubin Mehta; Prod.: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 febDir.: Zubin Mehta; Prod.: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 feb-8 marDir.: Ursula Stigloher; Prod.: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 feb-1 junDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 marDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 mar-6 aprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 mar-11 apr
Die Verwandlung (Dittrich) 30 mar-11 apr
Tannhäuser (Wagner) 12-27 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 aprDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 maiDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 junDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 junDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 junProd.: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 junDir.: François Xavier Roth; Prod.: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 junDir.: Michael Boder; Prod.: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Rigoletto (Verdi) 2 sep-26 desDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Roman Hovenbitzer
Saul (Handel) 7 okt-4 janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Jörg Behr
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 des-8 maiDir.: Elisa Gogou; Prod.: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 jan-19 maiDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 mar-11 maiDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Lotte de Beer
City of Angels (Coleman) 18 mai-16 junDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Orlando (Grütter) 15 jun-7 julDir.: Aurélien Bello; Prod.: Bettina Geyer, Christian Grammel, Michael E Kleine
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 sep-31 desDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 okt-29 janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22-30 oktDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 des-27 aprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Julia Hölscher
Symphony 9 (Beethoven) 24-26 janDir.: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 feb-12 junDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15-23 marDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 mai-20 junDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 mai-2 julDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
Belshazzar's Feast (Walton) 13 junDir.: Nicholas Kok
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
SnoWhite (Nimsgern) 2 sep-27 aprDir.: Frank Nimsgern; Prod.: Elmar Ottenthal
Peer Gynt (Grieg) 16 sep-7 oktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 23 sep-14 desDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 23 sep-14 desDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Sancta Susanna (Hindemith) 23 sep-14 desDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 okt-30 desDir.: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Prod.: Franziska Severin
Norma (Bellini) 28 okt-9 julDir.: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 nov-12 julDir.: Robin Engelen; Prod.: Klaus Weise
Jephtha (Handel) 9 des-10 julDir.: Andreas Spering; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 jan-11 julDir.: Robin Engelen / Thomas Wise; Prod.: Philipp Himmelmann
La traviata (Verdi) 23 feb-20 julDir.: Hendrik Vestmann / Christopher Sprenger; Prod.: Andreas Homoki
Nocturno (Haas,Georg) 23 marDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Tristan und Isolde (Wagner) 28 apr-13 julDir.: Stefan Blunier; Prod.: Vera Nemirova
Oh, wie schon ist Panama (Kraus-Hübner) 15 mai-9 junDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Satyagraha (Glass) 9 jun-14 julDir.: Ulrich Windfuhr; Prod.: Silviu Purcarete
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 15 jun-20 julDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Don Giovanni (Mozart) 23 jun-21 julDir.: Robin Engelen; Prod.: Klaus Weise
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 sep-6 oktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 sep-5 desDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 novDir.: Thomas Wise; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 nov-27 marDir.: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Prod.: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 des-29 marDir.: Johannes Pell; Prod.: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 desDir.: Johannes Pell; Prod.: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 feb-29 junDir.: Will Humburg / Stefan Blunier; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 marDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 mar-30 maiDir.: Will Humburg; Prod.: Jürgen R Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 apr-8 junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 mai-27 junDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Francisco Negrin
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 maiDir.: Ekaterina Klewitz
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frau Luna (Lincke) 30 des-1 maiDir.: Hannes Ferrand; Prod.: Sarah Kohrs
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 12-13 janDir.: Christian Möbius; Prod.: Martin Schüler
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 febDir.: Ferdinand von Seebach; Prod.: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 aprDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 sep-1 novDir.: Alexander Joel; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 7 okt-16 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Konstanze Lauterbach
Der Bettelstudent (Millöcker) 13 okt-18 desDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 28 okt-19 janDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Paul Esterhazy
Die Nachtigall (Stravinsky) 28 okt-19 janDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Paul Esterhazy
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 des-10 febDir.: Georg Menskes; Prod.: Hardy Rudolz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-29 desDir.: Sebastian Beckedorf / Alexander Joel; Prod.: Michael Talke
Ernani (concert) (Verdi) 1 feb-24 marDir.: Georg Menskes
Tristan und Isolde (Wagner) 3-30 marDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Saul (Handel) 16 mar-17 maiDir.: Nicolas Kok; Prod.: Elisabeth Stöppler
Così fan tutte (Mozart) 28 apr-14 junDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 3 mai-20 junDir.: Christopher Hein / György Mészáros; Prod.: Aniara Amos
Salome (Strauss) 1-18 junDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
La traviata (Verdi) 10-25 augDir.: Alexander Joël; Prod.: Walter Sutcliffe
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 sep-26 oktDir.: Georg Menskes; Prod.: Hardy Rudolz
Parsifal (Wagner) 5-13 oktDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12-19 oktDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20-31 oktDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30+ novDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Thaddeus Strassberger
Così fan tutte (Mozart) 13+ desDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30+ desDir.: Christopher Hein; Prod.: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15+ febDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29+ marDir.: Christopher Hein; Prod.: Alfonso Romero Mora
Farnace (Vivaldi) 16+ maiProd.: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 5+ julDir.: Georg Menskes; Prod.: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 16 sep-17 janDir.: Daniel Mayr; Prod.: John Fulljames
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 7 okt-29 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Die Banditen (Offenbach) 21 okt-24 marDir.: Titus Engel; Prod.: Herbert Fritsch
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 nov-4 aprDir.: Clemens Heil; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 des-27 marDir.: Daniel Mayr; Prod.: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 30 des-13 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Vera Nemirova
Der Freischütz (Weber) 23 mar-19 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Sebastian Baumgarten
Così fan tutte (Mozart) 5 mai-20 junProd.: Laurent Chétouane
Tannhäuser (Wagner) 20 mai-23 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 sep-13 desDir.: Markus Poschner / Clemens Heil; Prod.: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 sep-20 desDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 okt-25 desDir.: Olof Boman; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 okt-29 desDir.: Daniel Mayr; Prod.: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 nov-31 desDir.: Clemens Heil; Prod.: Benedikt von Peter
La bohème (Puccini) 26+ janDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Juliette (Martinů) 29+ marDir.: Clemens Heil; Prod.: John Fulljames
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Mefistofele (Boito) 15 sep-30 novDir.: Stefan Veselka; Prod.: Philipp Kochheim
Der Leuchtturm (Maxwell Davies) 23 sep-28 novDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 27 okt-25 aprDir.: Volker M Plangg; Prod.: Dirk Böhling
La traviata (Verdi) 11 nov-14 desDir.: Stefan Veselka; Prod.: Kirsten Uttendorf
Don Giovanni (Mozart) 25 des-1 marDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ralf Nürnberger
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 2 feb-20 maiDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Roland Hüve
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 16 mar-10 maiDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Christian von Götz
Die verkaufte Braut (Smetana) 20 apr-27 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Hinrich Horstkotte
Love and Other Demons (Eötvös) 1-21 junDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Andrej Woron
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 sep-27 oktDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 nov-9 febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 des-5 marDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 feb-23 marDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29+ marDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10+ maiDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21+ junDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Nabucco (Verdi) 23 sep-12 aprDir.: Eckart Manke; Prod.: Michael Heinicke
Madama Butterfly (Puccini) 20 okt-4 julDir.: Lukas Beikircher / Anja Bihlmaier; Prod.: Anja Krietsch
Die Zauberflöte (Mozart) 28 okt-30 junDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Dominik Wilgenbus
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1-26 desDir.: Friedrich Suckel; Prod.: Steffen Piontek
Das Feuerwerk (Burkhard) 8 des-4 junDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Karl Absenger
My Fair Lady (Loewe) 10 des-22 marDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
L'Africaine (Meyerbeer) 2 feb-15 junDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Jakob Peters-Messer
Swanhunter (Dove) 12 feb-9 aprDir.: Thomas-Michael Gribow; Prod.: Jürgen R Weber
Die Herzogin von Malfi (Rasch) 23 mar-8 junDir.: Frank Beermann; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 mar-28 junDir.: NN; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 30 maiDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 1-9 junDir.: Frank Beermann; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 2 junDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 junDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Dominik Wilgenbus
Die Dreigroschenoper (Weill) 14 junDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Philip Tiedemann
Le grand macabre (Ligeti) 28 sep-18 janDir.: Frank Beermann; Prod.: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 okt-12 desDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 oktDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 okt-7 marDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 nov-4 julDir.: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Prod.: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 nov-30 marDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-24 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 desDir.: Felix Bender / Arnaud Arbet; Prod.: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 des-21 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 janDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 feb-4 maiDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 mar-3 junDir.: Felix Bender; Prod.: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 apr-24 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 mai-13 junDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 jun-12 julDir.: NN; Prod.: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 22 sep-13 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Søren Schuhmacher
Rinaldo (Handel) 9 okt-9 desDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Jakob Peters-Messer
The Turn of the Screw (Britten) 10 nov-15 desDir.: Roland Kluttig / Hans Stähli; Prod.: Urte Regler
Me and My Girl (Gay) 17 nov-9 junDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Holger Hauer
Madame Pompadour (Fall) 2 des-9 janDir.: Hans Stähli; Prod.: François De Carpentries
Madama Butterfly (Puccini) 19 jan-20 aprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 feb-21 junDir.: Roland Fister; Prod.: Holger Hauer
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 2 mar-4 maiDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Birgit Kronshage
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 apr-22 junDir.: Roland Fister
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 27 apr-3 julDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Alessandro Talevi
Dorian Gray (Fister) 8 jun-10 julDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 29 jun-17 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Der Liebestrank (Donizetti) 21 sep-11 febDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 sep-14 novDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 okt-29 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 novDir.: Roland Kluttig; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 des-6 aprDir.: Roland Fister; Prod.: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10-26 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 feb-16 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 marDir.: Roland Kluttig; Prod.: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 mar-26 junDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 apr-1 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 mai-15 julDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 jun-17 julDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 jun-17 julDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 7 sep-17 janDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 23 sep-23 febDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 3 okt-13 febDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 oktDir.: Christian Georgi; Prod.: Hauke Tesch
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 27 okt-11 aprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 30 okt-17 desDir.: Frank Bernard; Prod.: Hauke Tesch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-25 desDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Aida (Verdi) 6-28 desDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 des-30 aprDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 26 jan-10 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 feb-7 marDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Anatevka (Bock) 22 mar-5 junDir.: Marc Niemann; Prod.: Giorgio Madia
Götterdämmerung (Wagner) 30 mar-28 aprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 mai-2 junDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Das Rheingold (concert) (Wagner) 24-26 maiDir.: Evan Christ
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 14-22 junDir.: Marc Niemann; Prod.: Thomas Fiedler
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 sep-22 desDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 sep-20 desDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 okt-19 janDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 okt-12 desDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 oktDir.: Bo-Kyoung Kim; Prod.: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 nov-16 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 desDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 des-15 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 jan-3 maiDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 feb-16 marDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21+ marDir.: Frank Bernard; Prod.: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 mar-22 junDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 apr-20 maiDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 29 sep-16 marDir.: Bartholomew Berzonsky; Prod.: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 6 okt-12 marDir.: Elias Grandy / Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Die Macht des Schicksals (Verdi) 20 okt-16 febDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: René Zisterer
My Fair Lady (Loewe) 22 okt-2 desDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Gerath-Prein
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 26 okt-25 desDir.: Michael Cook / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Die Opernprobe (Lortzing) 28 oktDir.: Eberhard Bäumler; Prod.: Barbara Esser, Jürgen Esser
Das Rheingold (Wagner) 3 nov-4 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Die Walküre (Wagner) 4 nov-5 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Siegfried (Wagner) 11 nov-8 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 18 nov-9 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1 des-28 marDir.: Michael Cook; Prod.: Michiel Dijkema
Der Bajazzo (Leoncavallo) 1 des-28 marDir.: Michael Cook; Prod.: Michiel Dijkema
Jakob Lenz (Rihm) 17 jan-1 junDir.: Michael Cook; Prod.: Lothar Krause
Don Pasquale (Donizetti) 19 jan-20 aprDir.: Elias Grandy; Prod.: Italo Nunziata
Die Trojaner (Berlioz) 9 mar-23 junDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Salome (Strauss) 27 apr-5 julDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La sonnambula (Bellini) 8 jun-4 julDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
La sonnambula (Bellini) 21 sep-30 novDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 sep-23 janDir.: Elias Grandy; Prod.: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 okt-18 janDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 okt-18 janDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La traviata (Verdi) 7 des-31 janDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
La bohème (Puccini) 14 des-11 janDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25+ janDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15+ febProd.: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15+ marProd.: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 aprDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1+ junDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1+ junDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1+ junDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Aida (Verdi) 15 sep-12 maiDir.: Antony Hermus; Prod.: Christian von Götz
Bastien und Bastienne (Mozart) 23 sepDir.: Boris Cepeda; Prod.: Jana Eimer
Faust (Gounod) 5 okt-5 janDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Hinrich Horstkotte
West Side Story (Bernstein) 19 okt-3 marDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 21 okt-30 novDir.: Antony Hermus; Prod.: Niklas Ritter
Die lustige Witwe (Lehár) 3 nov-7 junDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Maria Bauer
La bohème (Puccini) 29 nov-19 janDir.: Antony Hermus; Prod.: Roman Hovenbitzer
Siegfried (Wagner) 30 mar-9 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 26 mai-29 junDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Roman Hovenbitzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-7 julDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Jana Eimer
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 sep-11 maiDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 sep-3 novDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 okt-18 aprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 des-1 junDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 des-14 marDir.: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 jan-9 maiDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Ledi Makbet Mcenkogo uezda (Shostakovich) 29 mar-15 junDir.: Antony Hermus; Prod.: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 mai-28 junDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 julDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ jan
Das Rheingold (Wagner) 13 mai
Die Walküre (Wagner) 14 mai
Siegfried (Wagner) 15 mai
Götterdämmerung (Wagner) 17 mai
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Irma la Douce (Monnot) 23 aug-31 desDir.: Thomas Wolter; Prod.: Tatjana Rese
Der Wildschütz (Lortzing) 24 aug-2 desDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Jérôme Timme
Carmen (Bizet) 14 sep-19 oktDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 nov-22 marDir.: Matthias Wegele; Prod.: Uwe Drechsel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 nov-23 desDir.: Erich Wächter / Matthias Wegele; Prod.: Thomas Mittmann
Parsifal (Wagner) 15 des-29 marDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Weiße Rose (Zimmermann,U) 18 jan-3 febDir.: Matthias Wegele; Prod.: Sebastian Gruner
Kiss me, Kate (Porter) 25 jan-18 marDir.: Mathias Mönius; Prod.: Peter Rein
Macbeth (Verdi) 29 janDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Kay Metzger
Jenůfa (Janáček) 7 feb-18 junDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Dirk Schmeding
Il trovatore (Verdi) 15 mar-19 aprDir.: Erich Wächter; Prod.: Dirk Schmeding
Tristan und Isolde (Wagner) 12 mai-2 junDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Il trovatore (Verdi) 28 aug-28 sepDir.: Erich Wächter / Matthias Wegele; Prod.: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 sep-16 novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 sep-19 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 okt-1 novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Il Tabarro (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 des-30 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Written on Skin (Benjamin) 11 apr-24 maiDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Boris Godunow (Musorgsky) 30 sep-23 desDir.: Jac van Steen; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 3 okt-18 desDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
La bohème (Puccini) 7 okt-26 desDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Katharina Thoma
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1 des-25 janDir.: Fausto Nardi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Manon (concert) (Massenet) 16 des-13 janDir.: Lancelot Fuhry
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 12 jan-26 junDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit
Il trovatore (Verdi) 2 feb-14 aprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Katharina Thoma
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 feb-14 julDir.: Jac van Steen; Prod.: Mariame Clément
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 apr-29 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Christian Tschirner
Anna Nicole (Turnage) 27 apr-29 maiDir.: Jac van Steen / Philipp Armbruster; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 25 mai-10 julDir.: Michael Hönes; Prod.: Svenja Tiedt
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 sep-26 desDir.: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Prod.: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 sep-8 desDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 okt-24 janDir.: Philipp Armbruster; Prod.: NN
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 okt-22 desDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 des-11 maiDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 jan-4 maiDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 feb-5 julDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 feb-6 aprDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 mar-3 julProd.: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 apr-21 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 mai-4 julProd.: Jens-Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 julDir.: Michael Hönes; Prod.: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 sep-15 maiDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Matthias Oldag
Pariser Leben (Offenbach) 6 sep-22 maiDir.: Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 26 sep-5 aprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 4 okt-10 maiDir.: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Michiel Dijkema
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 okt-14 aprDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 26 okt-14 junDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 16 nov-23 aprDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-23 desDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 jan-7 aprDir.: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Prod.: Rita Schaller
My Fair Lady (Loewe) 9 feb-16 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 6 mar-9 junDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 mar-5 junDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Peter Kube
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 19 apr-28 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Jasmin Solfaghari
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 3 maiDir.: Ernst Theis
Der Carneval in Rom (Strauss,J) 7 maiDir.: Ernst Theis
Prinz Methusalem (Strauss,J) 9 maiDir.: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Adriana Altaras
Giuditta (Lehár) 21-30 junDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Giuditta (Lehár) 14 sep-28 maiDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 sep-29 novDir.: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 sep-22 junDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 sep-20 junDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 sep-8 novDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 okt-20 aprDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 desDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 mar-1 junDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 mar-13 junDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Prod.: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 apr-8 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 mai-6 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 jun-12 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 sep-4 novDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Michael Schulz
Wir erreichen den Fluss (Henze) 13-29 sepDir.: Erik Nielsen; Prod.: Elisabeth Stöppler
Fidelio (Beethoven) 14 sep-13 oktDir.: Ádám Fischer; Prod.: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 15 sep-6 aprDir.: Pier Giorgio Morandi / Andrea Battistoni; Prod.: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 23 sep-7 oktDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
El Cimarron (Henze) 29-30 sepProd.: Michael Kerstan
Don Carlos (Verdi) 4 okt-28 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Eike Gramss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 okt-1 novDir.: Josep Caballe Domenech; Prod.: Grischa Asagaroff
Das Geheime Konigreich (Krenek) 20 okt-22 janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Manfred Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 20 okt-8 junDir.: Julia Jones / Rainer Mühlbach / Stefan Klingele; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 nov-8 febDir.: Constantin Trinks; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 nov-16 junDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 nov-17 desDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Madama Butterfly (Puccini) 30 nov-2 janDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Annette Jahns
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-26 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Katharina Thalbach
Dorina e Nibbio (Sarro) 16 des-30 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Köhler
Un ballo in maschera (Verdi) 21 des-11 janDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 des-10 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Günter Krämer
Lohengrin (Wagner) 13-20 janDir.: Christian Thielemann; Prod.: Christine Mielitz
Orlando (Handel) 27 jan-6 junDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 6 feb-9 marDir.: Julian Kovatchev / Paolo Arrivabeni; Prod.: Andreas Homoki
La clemenza di Tito (Mozart) 15 feb-4 aprDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Bettina Bruinier
Manon Lescaut (Puccini) 2 mar-27 junDir.: Christian Thielemann; Prod.: Stefan Herheim
Alcina (Handel) 17 mar-1 aprDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Rigoletto (Verdi) 28 mar-20 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
La cenerentola (Rossini) 15 apr-31 maiDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Steffen Piontek
Don Giovanni (Mozart) 27 apr-9 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Willy Decker
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 27 apr-9 junDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
La juive (Halévy) 12 mai-2 julDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 jun-7 julDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La vestale (concert) (Spontini) 30 jun-6 julDir.: Gabriele Ferro
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 aug-13 oktDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 aug-2 julDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 aug-20 oktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 sep-21 aprDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 sep-3 desDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 sep-4 oktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 sepDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 sep-25 aprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Axel Köhler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 oktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 okt-17 novDir.: Constantin Trinks; Prod.: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 nov-1 julDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 nov-1 desDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 nov-14 desDir.: Asher Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 desDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 des-2 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 des-16 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 jan-4 julDir.: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 jan-29 junDir.: Christian Thielemann; Prod.: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 jan-2 febDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Köhler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 feb-2 aprDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 feb-2 marDir.: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 feb-14 marDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 mar-18 aprDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 mar-12 junDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 apr-1 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Köhler
Alcina (Handel) 28 apr-7 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 maiDir.: Tomáš Hanus
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 mai-3 junDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 mai-15 junDir.: Christian Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 junDir.: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 jun-6 julDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 jun-5 julDir.: Erik Nielsen; Prod.: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Tosca (Puccini) 16 sep-16 desDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 okt-17 maiDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: Joan Anton Rechi
La bohème (Puccini) 21-30 novDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 nov-30 desDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 des-29 junDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Michael Hampe
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 7-27 desDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Carmen (Bizet) 19 des-5 maiDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 12 jan-7 maiDir.: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
The Rake's Progress (Stravinsky) 6-27 aprDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 3-18 maiDir.: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Walküre (Wagner) 26 mai-16 junDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Rigoletto (Verdi) 12-22 junDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: David Hermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 jun-21 julProd.: Claus Guth
Luisa Miller (Verdi) 4-20 julDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 20 sep-21 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 sep-6 oktDir.: Karoline Philippi; Prod.: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 okt-8 desDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 okt-1 novDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 nov-25 junProd.: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 desDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 des-12 junDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 febDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: András Fricsay Kali Son
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 feb-31 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 mar-27 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 mar-9 aprDir.: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 aprDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 apr-4 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 apr-17 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 apr-17 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 mai-19 junDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 mai-15 junDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Der Troll (Berheide) 20-29 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 22 sep-7 oktDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 13-19 oktDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 14 okt-4 novDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Robert Carsen
Pagliacci (Leoncavallo) 18 okt-2 novDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 okt-2 novDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Salome (Strauss) 1 nov-23 marDir.: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Prod.: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 nov-19 desDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 nov-20 aprDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: András Fricsay Kali Son
Carmen (Bizet) 22 nov-9 marDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange / Benjamin Bayl; Prod.: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 7 des-28 aprDir.: Friedemann Layer / Ralf Lange; Prod.: Karoline Gruber
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 des-14 junDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten
Die Nachtigall (Stravinsky) 18-20 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Svenja Tiedt
Rigoletto (Verdi) 5 jan-18 julDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: David Hermann
Xerxes (Handel) 26 jan-17 febDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 jan-11 aprDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 jan-11 julProd.: Claus Guth
Tosca (Puccini) 8 feb-2 marDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
SehnSuchtMeer (Oehring) 8-28 marDir.: Axel Kober; Prod.: Claus Guth
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 14 mar-17 julDir.: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Falstaff (Verdi) 21-30 marDir.: Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Die Walküre (Wagner) 31 mar-7 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Tannhäuser (Wagner) 4 mai-2 junDir.: Axel Kober; Prod.: Burkhard C Kosminski
Un ballo in maschera (Verdi) 11 mai-23 junDir.: Peter Hirsch; Prod.: Stein Winge
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 mai-27 junDir.: Marc Piollet; Prod.: Adolf Dresen
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 15 jun-21 julDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Barbara Klimo
Elektra (Strauss) 11-15 sepDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 sepProd.: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 sep-2 novDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 okt-20 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 okt-28 desDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 novDir.: Peter Hirsch; Prod.: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 nov-19 febDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 nov-8 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 novDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 des-26 aprDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 des-18 maiDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 janDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 jan-16 febDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 feb-2 julDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 feb-4 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 marDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 marDir.: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 apr-5 julDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 mai-8 junDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 jun-6 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
The Rape of Lucretia (Britten) 8 des-28 febDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Alexandra Kieser
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-26 maiDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 okt-29 marDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 des-27 febDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 feb-4 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 mai-13 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 30 sep-7 aprDir.: Joel Revzen; Prod.: Bernard Uzan
Die Zauberin (Tchaikovsky) 26 okt-2 desDir.: Johannes Pell; Prod.: Tatjana Gürbaca
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 3 nov-1 marDir.: Samuel Bächli; Prod.: Stephen Lawless
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 8 nov-3 janDir.: Samuel Bächli; Prod.: Eva Maria Abelein
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 9-30 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Der Corregidor (Wolf,H) 11 novDir.: Ralph Neubert
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 des-23 marDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Frauen der Toten (Bröder) 2 feb-14 aprDir.: Johannes Pell; Prod.: Gabriele Rech
Der Ring an einem Abend (Wagner) 7 feb-14 maiDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Die Medici (Leoncavallo) 16 mar-14 junDir.: James Meena; Prod.: Roman Hovenbitzer
Anatevka (Bock) 20 apr-7 junDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Simon Boccanegra (Verdi) 28 apr-9 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christiane Küppers
Die Schatzinsel (Schwemmer) 25 mai-16 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Don Carlos (Verdi) 21 sepDir.: Manlio Benzi; Prod.: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 sep-1 febDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 okt-8 feb
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 oktDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 okt-1 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 nov-9 marDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 nov-17 marDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-28 des
Carmen (Bizet) 30 nov-19 janDir.: Joel Revzen / Johannes Pell; Prod.: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 des-7 febDir.: Samuel Bächli; Prod.: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 14 feb-20 junDir.: Peter Feranec; Prod.: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 mar-21 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 apr-18 maiDir.: Samuel Bächli; Prod.: NN
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 mai-12 junDir.: Ralph Neubert; Prod.: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 mai-22 junDir.: Tyrone Paterson; Prod.: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 8 sep-14 oktDir.: Giacomo Sagripanti / Volker Perplies; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 sep-31 maiDir.: Christoph Poppen / Volker Perplies; Prod.: Jetske Mijnssen
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 sep-9 marDir.: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Dietrich Hilsdorf
La traviata (Verdi) 30 sep-6 marDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6 okt-1 novDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 17 okt-4 julDir.: Srboljub Dinić / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 okt-8 marDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies / Thomas Rösner; Prod.: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11-24 novDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Ezio Toffolutti
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1 des-22 febDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Michael Sturminger
La bohème (Puccini) 13 des-12 janDir.: Volker Perplies / Alexander Joel; Prod.: Silviu Purcarete
Hercules (Handel) 19 jan-22 marDir.: Alexander Eberle; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 30 jan-14 julDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Christine Mielitz
Madama Butterfly (Puccini) 16 feb-5 maiDir.: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 17 mar-30 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Joachim Schloemer
Aida (Verdi) 30 mar-9 maiDir.: Srboljub Dinic / Volker Perplies; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Figaros Hochzeit (Mozart) 14 apr-11 maiDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Johannes Schaaf
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 maiDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Die Räuber (Verdi) 8 jun-20 julDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 julDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Fred Berndt
Macbeth (Verdi) 19 okt-4 desDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 novDir.: Peter Schneider; Prod.: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 nov-5 aprDir.: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 des-17 janDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 janDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 jan-8 febDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 jan-21 febDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 jan-20 marDir.: Srboljub Dinic; Prod.: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 febDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 feb-23 marDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 mar-13 aprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 apr-18 junDir.: Matthew Halls; Prod.: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 mai-19 junDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 mai-5 julDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 junDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 jun-6 julDir.: Antony Hermus; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
My Fair Lady (Loewe) 8 sep-16 janDir.: Anna Skryleva; Prod.: Peter Grisebach
Evita (Lloyd Webber) 14 sep-17 novDir.: Rebecca Hicks; Prod.: Peter Grisebach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 28 sep-26 janDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
La bohème (Puccini) 24 nov-24 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Anything Goes (Porter) 2 feb-24 aprDir.: Stefan Diederich; Prod.: Markus Hertel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 30 mar-1 maiDir.: Anna Skryleva; Prod.: Reinhard Göber
Don Quichotte (Massenet) 25 mai-21 junDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 sep-11 novDir.: Peter Geilich; Prod.: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 sep-7 febDir.: Peter Sommerer; Prod.: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 okt-19 desDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 feb-29 mai
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 apr-10 jul
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 26 aug-13 oktDir.: José Luis Gómez / Eun Sun Kim; Prod.: Alfred Kirchner
Vanessa (Barber,S) 2-28 sepDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Katharina Thoma
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 sep-11 novDir.: Mark Shanahan / Sebastian Zierer; Prod.: Vincent Boussard
Königskinder (Humperdinck) 30 sep-27 oktDir.: Sebastian Weigle; Prod.: David Bösch
Chowanschtschina (Musorgsky) 12 okt-2 novDir.: Lawrence Foster; Prod.: Christian Pade
Pelléas et Mélisande (Debussy) 4 nov-8 desDir.: Friedemann Layer; Prod.: Claus Guth
L'étoile (Chabrier) 9 nov-15 marDir.: Sebastian Zierer / Karsten Januschke / Hartmut Keil; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 14-16 novDir.: Pier Giorgio Morandi
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 2 des-11 maiDir.: Erik Nielsen; Prod.: Johannes Erath
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 des-4 aprDir.: Constantin Trinks / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Guillaume Bernardi
La traviata (Verdi) 15 des-6 janDir.: Omer Meir Wellber / Karsten Januschke; Prod.: Axel Corti
Der Spieler (Prokofiev) 13 jan-24 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Harry Kupfer
Das Rheingold (Wagner) 25 jan-6 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 27 jan-8 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova(original), Hans Walter Richter (revival)
Siegfried (Wagner) 1-10 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Götterdämmerung (Wagner) 3-13 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 feb-14 aprDir.: Roland Böer / Karsten Januschke / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Otello (Verdi) 23 feb-7 julDir.: Riccardo Frizza / Sebastian Weigle; Prod.: Johannes Erath
Idoménée (Mozart) 17 mar-28 aprDir.: Julia Jones / Karsten Januschke; Prod.: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 29 mar-1 maiDir.: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; Prod.: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6-16 aprDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Tobias Heyder
Don Carlos (Verdi) 13 apr-5 julDir.: Carlo Montanaro / Karsten Januschke; Prod.: David McVicar, Caterina Panti Liberovici
Landschaft mit entfernten Verwandten (Goebbels) 1-9 maiDir.: Franck Ollu; Prod.: Heiner Goebbels
La fanciulla del West (Puccini) 12 mai-15 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Christof Loy
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 17-20 maiDir.: Sebastian Weigle
Un ballo in maschera (Verdi) 18 mai-28 junDir.: Stamatia Karampini; Prod.: Claus Guth
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 mai-20 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 mai-20 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Barrie Kosky
Teseo (Handel) 30 mai-9 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
La fanciulla del West (Puccini) 1 junDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Hans Walter Richter
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16 jun-6 julDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Jens Daniel Herzog
Das Spiel von Seele und Körper (Cavalieri) 29 jun-7 julDir.: Michael Form; Prod.: Hendrik Müller
Les vêpres siciliennes (Verdi) 1 sep-11 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 sep-28 junDir.: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Prod.: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 sep-6 oktDir.: Roland Böer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 okt-4 janDir.: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-29 desDir.: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Prod.: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 okt-9 novDir.: Constantin Trinks; Prod.: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 nov-7 desDir.: Christian Curnyn; Prod.: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 nov-15 desDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 nov-15 desDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 des-5 janDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 des-26 janDir.: Leo Hussain / Mark Shanahan; Prod.: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 jan-7 febDir.: Sian Edwards; Prod.: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 jan-8 febDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 jan-8 febDir.: Karsten Januschke; Prod.: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 feb-30 maiDir.: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Prod.: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 feb-14 marDir.: Felice Venanzoni; Prod.: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 febDir.: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 feb-22 marDir.: Stefan Blunier; Prod.: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 mar-10 junDir.: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 mar-4 maiDir.: Henrik Nánási; Prod.: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 apr-18 maiDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 apr-10 maiDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 mai-27 junDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 mai-8 junDir.: Titus Engel; Prod.: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 mai-14 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 junDir.: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 jun-12 julDir.: Paul Daniel; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 jun-11 julDir.: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 julDir.: Johannes Debus; Prod.: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 22 sep-31 desDir.: Ido Arad; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 oktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Manfred Straube
Sturmhöhe (Floyd) 9-23 novDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Tannhäuser (Wagner) 1 des-26 marDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30+ marDir.: Ido Arad
Charlotte Corday (Ferrero) 27 apr-5 maiDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 jun-18 julProd.: Manfred Straube
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 27 sep-24 novDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 okt-20 novProd.: Jürgen Pöckel
Tannhäuser (Wagner) 15-27 oktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 nov-14 desDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-29 des
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Nabucco (Verdi) 6 okt-28 marDir.: Fabrice Bollon / Johannes Knapp; Prod.: Michael Sturm
Rinaldo (Handel) 18 okt-15 marDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tom Ryser
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 nov-22 marDir.: Gerhard Markson; Prod.: Jörg Behr
Lohengrin (Wagner) 12 jan-1 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 9 feb-21 junDir.: Clemens Flick; Prod.: Robert Schuster
Pique Dame (Tchaikovsky) 9 mar-7 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Parsifal (Wagner) 21 apr-22 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 8 jun-10 julDir.: Johannes Knapp; Prod.: Tom Ryser
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 okt-7 febDir.: Gerhard Markson; Prod.: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 okt-12 janDir.: Johannes Knapp; Prod.: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 nov-16 febDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 jan-21 marDir.: David Parry; Prod.: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 feb-23 marDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 mar-12 julDir.: Bernhard Epstein; Prod.: Michael Sturm
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 apr-19 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Der Mantel (Puccini) 26 apr-19 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 maiDir.: Peter Tilling; Prod.: Vera Nemirova
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 11-27 janDir.: Friedemann Seitzer; Prod.: Georg Blüml
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Street Scene (Weill) 22 sep-15 desDir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Gil Mehmert
Sprung in die Leere (Leuschner) 6-31 oktDir.: Dirk Erdelkamp; Prod.: Ulla Theißen
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 nov-8 marDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Peter Hailer
Don Carlos (Verdi) 22 des-7 julDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Stephan Märki
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 9 feb-12 maiDir.: Rasmus Baumann / Valtteri Rauhalammi; Prod.: Michael Schulz
Anatevka (Bock) 23 feb-21 aprDir.: Bernhard Stengel; Prod.: Peter Hailer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 mar-24 maiDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Michaela Dicu
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7-19 aprDir.: Dirk Erdelkamp; Prod.: Carsten Kirchmeier
Der Zigeunerbaron (concert) (Strauss,J) 20 apr-26 maiDir.: Rasmus Baumann
Der Rosenkavalier (Strauss) 2 jun-4 julDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Cabaret (Kander) 15 sep-2 maiDir.: Wolfgang Wilger; Prod.: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 sep-25 desDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 okt-29 novDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 des-15 febDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 janDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 febProd.: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 mar-14 junDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (Lehár) 30 mar-15 junDir.: Rasmus Baumann
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 apr-7 junDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: NN
Pique Dame (Tchaikovsky) 22 junDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Anatevka (Bock) 23 sep-15 desDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 28 sep-19 febDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 17 okt-19 novDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 1 des-29 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Carmen (Bizet) 1 feb-13 aprDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8 feb-26 maiDir.: Peter Aderhold / Gerrit Prießnitz; Prod.: Kay Kuntze
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 mar-17 maiDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Noahs Flut (Britten) 4-6 julDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Felix Eckerle
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 oktDir.: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Prod.: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 okt-15 novDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 oktDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 nov-29 desDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Babytalk (Zaufke) 30 novDir.: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 des-30 marProd.: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 14 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 mar-19 aprProd.: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 marDir.: Peter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Nuit des hommes (Nørgård) 28 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der Freischütz (Weber) 15 sep-25 desDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Nigel Lowery
Acis und Galatea (Handel) 23 sep-28 desDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Cabaret (Kander) 26 okt-15 febDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 17 nov-18 janDir.: Florian Ziemen; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Oberto (concert) (Verdi) 1-30 desDir.: Michael Hofstetter
Fosca (Gomes) 2 feb-27 aprDir.: Florian Ziemen; Prod.: Thomas Oliver Niehaus
Agrippina (Handel) 23 mar-19 maiDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Kommilitonen! (Maxwell Davies) 5 mai-20 junDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Cathérine Miville
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 sep-25 desDir.: Florian Ziemen; Prod.: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 nov-11 jan
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 jan-19 apr
Cabaret (Kander) 8 feb-4 julDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 mar-6 jul
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 mai-11 jul
Requiem (Mozart) 20-22 jun
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Anatevka (Bock) 21 okt-21 junDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 27 okt-10 maiDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 11 nov-26 desDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 24 nov-3 maiDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 7-30 janDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
La traviata (Verdi) 11 jan-26 maiDir.: Eckehard Stier / Andrea Sanguineti / Dorian Wilson / Christopher Ward / Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Tod eines Bankers (Kersting) 12 apr-17 maiDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 mai-13 augDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 20 junDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 1 sep-3 aprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 okt-18 aprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 okt-9 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Rebekka Stanzel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 okt-9 jun
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 nov-21 janDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 nov-15 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 feb-8 junDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 mai-1 junDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 julDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Cabaret (Kander) 1-30 sepDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Thilo Borowczak
Don Giovanni (Mozart) 7 okt-31 janDir.: Florian Ludwig; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Carlos (Verdi) 10 nov-7 aprDir.: Florian Ludwig; Prod.: Philipp Kochheim
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 12 jan-2 julDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Roman Hovenbitzer
Der Wildschütz (Lortzing) 2 mar-7 julDir.: Florian Ludwig; Prod.: Annette Wolf
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 19 marDir.: Florian Ludwig
Selma Jezková (Ruders) 13 apr-13 julDir.: David Marlow; Prod.: Gregor Horres
Carmen (Bizet) 8 jun-10 julDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Die Dreigroschenoper (Weill) 23 jun-12 julDir.: Alexander Ruef; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Carmen (Bizet) 13 sep-3 novDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 sep-28 febDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 nov-2 marDir.: David Marlow; Prod.: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 mar-3 julDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 apr-22 junDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 jun-2 julDir.: Florian Ludwig; Prod.: NN
Halle, Oper Halle  / 
My Fair Lady (Loewe) 3 okt-18 junDir.: Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 okt-2 novDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Alcina (Handel) 26 okt-17 maiDir.: Bernhard Forck; Prod.: Andrej Woron, Martin Stiefermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 nov-9 aprDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Die Walküre (Wagner) 13 jan-23 marDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Der geduldige Sokrates (Telemann) 26 jan-28 junDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Axel Köhler
Götterdämmerung (Wagner) 23 feb-23 marDir.: Karl Heinz-Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Das Rheingold (Wagner) 3 marDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 7 marDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Gräfin Mariza (Kálmán) 24 mar-24 maiDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Köhler
Nabucco (Verdi) 5 apr-30 junDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Salon Pitzelberger (Offenbach) 1-26 maiDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Axel Köhler
Almira (Handel) 7-14 junDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Köhler
Macbeth (Verdi) 8-21 junDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Martha (Flotow) 15 sep-5 oktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 sep-27 oktDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 okt-24 novDir.: Andreas Henning; Prod.: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 okt-21 desDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 oktDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Almira (Handel) 17 nov-12 aprDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Köhler
Schahrazade (Sekles) 30 nov-29 junDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 desDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25-29 janDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Das Rheingold (Wagner) 14 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky) 9+ maiDir.: Robbert van Steijn / Christian Schuller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18+ maiDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 29+ maiDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Arminio (Handel) 6+ junDir.: Bernhard Forck; Prod.: Nigel Lowery
Der Vampyr (Marschner) 3+ julDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Don Pasquale (Donizetti) 14 sep-14 oktDir.: Fabian Dobler; Prod.: Werner Pichler
Der Bajazzo (Leoncavallo) 30 okt-9 junDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-10 febDir.: Fabian Dobler; Prod.: Oswald Lipfert
Lauter Verrückte! (Mayr) 27 feb-8 junDir.: Fabian Dobler; Prod.: Philipp Kochheim
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 okt-30 novDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Carmen (Bizet) 1 des-5 julDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 des-14 junDir.: Markus Bruker; Prod.: Natascha Ursuliak
La traviata (Verdi) 4 apr-29 junDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Rigoletto (Verdi) 4 aprDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Thaïs (Massenet) 6 apr-6 junDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 apr-7 junDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 5 maiDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tristan und Isolde (Wagner) 31 mai-4 julDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 9 augDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 augDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 aug-14 sepDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 aug
Tristan und Isolde (Wagner) 30 aug-20 sepDir.: Markus Bruker; Prod.: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 sep
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
West Side Story (Bernstein) 2-26 aug
Fürst Igor (Borodin) 15 sep-5 oktDir.: Simone Young; Prod.: David Pountney
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 sep-19 oktDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Johannes Schaaf
Tannhäuser (Wagner) 7 okt-22 maiDir.: Simone Young; Prod.: Harry Kupfer
Don Giovanni (Mozart) 10 okt-20 marDir.: Constantin Trinks / Alexander Soddy; Prod.: Doris Dörrie
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 okt-29 janDir.: Constantin Trinks / Stefan Soltesz; Prod.: Christian Stückl
Falstaff (Verdi) 24 okt-6 novDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Marco Arturo Marelli
I am your opus (Reimann) 4-30 novDir.: Samuel Hogarth; Prod.: Petra Müller
Madama Butterfly (Puccini) 11 nov-5 desDir.: Alexander Joel; Prod.: Vincent Boussard
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 nov-15 maiDir.: Marcus Bosch / Simone Young; Prod.: Marco Arturo Marelli
Die Zauberflöte (Mozart) 21 nov-10 janDir.: Nicholas Carter / Gregor Bühl; Prod.: Achim Freyer
Vanitas (Sciarrino) 24-30 novDir.: Rupert Burleigh; Prod.: NN
Manon Lescaut (Puccini) 6 des-25 janDir.: Asher Fisch; Prod.: Philipp Himmelmann
Flavius Bertaridus (Telemann) 8-13 desDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-18 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 des-15 febDir.: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Prod.: Hans Hollmann
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 13-18 janDir.: Simone Young
Don Carlos (Verdi) 20 jan-10 febDir.: Alexander Joel; Prod.: Peter Konwitschny
La cenerentola (Rossini) 22 jan-30 aprDir.: Florian Csizmadia / Alessandro De Marchi; Prod.: Renaud Doucet
La bohème (Puccini) 31 jan-27 febDir.: Kirill Karabits / Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Tosca (Puccini) 1-22 febDir.: Markus Poschner; Prod.: Robert Carsen
Eloise und die Vampire (Jenkins) 3-24 febDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Kerstin Steeb
La traviata (Verdi) 17 feb-4 maiDir.: Patrick Lange / Matthias Foremny; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 19 feb-5 marDir.: Jonas Alber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Gloriana (Britten) 24 mar-6 aprDir.: Simone Young; Prod.: Richard Jones
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 apr-17 maiDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Faust (Gounod) 16 apr-7 junDir.: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Prod.: Andreas Homoki
La fille du régiment (Donizetti) 11-18 maiDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Alexander von Pfeil
Lohengrin (Wagner) 12 maiDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Tristan und Isolde (Wagner) 14 maiDir.: Simone Young; Prod.: Ruth Berghaus
Parsifal (Wagner) 19 maiDir.: Simone Young; Prod.: Robert Wilson
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 mai-6 junDir.: Ivan Repusic; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Das Rheingold (Wagner) 26 maiDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 28 maiDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Siegfried (Wagner) 31 maiDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 2 junDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Seven Angels (Bedford) 21-30 junDir.: Alexander Winterson; Prod.: Heiko Hentschel
Der Meister und Margarita (Höller) 14 sep-4 oktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 sep-10 aprDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 sep-5 oktDir.: Henrik Nánási; Prod.: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 okt-20 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 okt-21 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 novDir.: Axel Kober; Prod.: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 nov-25 desDir.: Constantin Trinks; Prod.: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 nov-5 desDir.: Simone Young; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 nov-4 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 desDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 des-12 janDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 jan-19 aprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 jan-12 febDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 jan-1 junDir.: Ivan Repusic; Prod.: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 febDir.: Matthias Foremny; Prod.: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 febDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 febDir.: Jun Märkl; Prod.: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 feb-26 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 feb-4 marDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 mar-5 aprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 mar-25 junDir.: Nicholas Carter; Prod.: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 mar-3 aprDir.: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 aprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 aprDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 aprProd.: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 maiDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 maiDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 mai-19 junDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 mai
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 mai-9 junDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 mai-13 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 junDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 julDir.: Nicholas Carter; Prod.: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Kiss me, Kate (Porter) 8 sep-3 oktDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
L'opera seria (Gassmann) 9 sep-2 oktDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 21 okt-7 desDir.: Karen Kamensek; Prod.: Frank Hilbrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 okt-1 febDir.: Benjamin Reiners / Ivan Repušić; Prod.: Alexander Charim
Vor dem Aufstand (Various) 2 nov-5 marDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Andrea Schwalbach
Freunde! (Androsch) 9 nov-2 desDir.: Toshiaki Murakami; Prod.: Tobias Ribitzki
Madame Butterfly (Puccini) 11 nov-11 janDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Die Reise nach Reims (Rossini) 29 nov-7 febDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Matthias Davids
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 des-5 janDir.: Mark Rohde; Prod.: Steffen Tiggeler
Così fan tutte (Mozart) 22 des-28 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 18 jan-10 febDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 3 feb-15 mai
Orest (Trojahn) 8 feb-16 aprDir.: Gregor Bühl; Prod.: Enrico Lübbe
La traviata (Verdi) 16 feb-20 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
My Fair Lady (Loewe) 13 mar-13 aprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Im Schatten des Maulbeerbaums (Rushton) 6 apr-9 jun
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 14 apr-19 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Ingo Kerkhof
Il Tabarro (Puccini) 27 apr-19 maiDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 27 apr-19 maiDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 27 apr-19 maiDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8-26 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Benedikt von Peter
Carmen (Bizet) 14-25 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Monique Wagemakers
Rigoletto (Verdi) 20-27 junDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
L'opera seria (Gassmann) 24 aug-8 sepDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 sep-13 junDir.: Mark Rohde; Prod.: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 sep-8 novDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 sep-14 desDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 okt-19 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 okt-5 febDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 nov-5 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 nov-25 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 desDir.: Mark Rohde / Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 jan-5 aprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 jan-5 aprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 jan-6 aprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 jan-9 febDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 feb-10 aprDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 mar-8 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 mar-19 junDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 mar-3 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 apr-18 maiDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 mai-2 julDir.: Kaling Khouw; Prod.: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 mai-25 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 mai-13 julDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 jun-22 julDir.: Howard Arman; Prod.: Alexander Charim
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 nov-29 janDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Elisabeth Stöppler
Polifemo (Porpora) 7 des-28 janDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Karoline Gruber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22 des-24 maiDir.: Mirga Gražinytė; Prod.: Nadja Loschky
Dionysos (Rihm) 8 feb-19 aprDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Ingo Kerkhof
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 apr-20 maiDir.: Dietger Holm / Jan Schweiger; Prod.: Antoine Uitdehaag
Un ballo in maschera (Verdi) 2 jun-8 julDir.: Dietger Holm; Prod.: Yona Kim
Tosca (Puccini) 14 sep-16 febDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 sep-13 oktDir.: Róbert Farkas; Prod.: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 okt-25 janDir.: Gad Kadosh; Prod.: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 21 des-13 febDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 jan-13 julDir.: Dietger Holm; Prod.: Yona Kim
Rumor (Jost) 28 mar-18 maiDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 mai-4 julDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 jun-20 julDir.: Dietger Holm; Prod.: Nanine Linning
Der Studentenprinz (Romberg) 18+ julDir.: Dietger Holm
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 7 okt-27 janDir.: Mirga Gražinyte; Prod.: Nadja Loschky
Martha (Flotow) 17 jan-18 mai
Saul (Handel) 9 feb-14 aprDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
Minsk (Wilson,I) 3-22 marDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Christian Marten-Molnár
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 okt-10 novDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 nov-6 febDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 apr-12 julDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Pills or Serenades (Mello) 23 marProd.: Adeline Rosenstein, Yvonne Harder
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 oktDir.: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8 sep-3 marDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Axel Heil
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 okt-4 marDir.: Werner Seitzer; Prod.: Hans-Peter Lehmann
Ein Walzertraum (Straus) 19 okt-17 janDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Werner Pichler
La bohème (Puccini) 28 okt-21 desDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Das Land des Lächelns (Lehár) 1-22 desDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Benjamin Sahler(original), Ute Stöckmann(revival)
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 9 feb-3 maiDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 mar-17 junDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Falstaff (Verdi) 21 sep-14 marDir.: Werner Seitzer; Prod.: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 okt-31 desDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 okt-29 janDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 okt-23 novDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 nov-19 aprDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 janDir.: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 feb-20 julDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 mar-11 julProd.: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 mai-13 julDir.: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Fidelio (Beethoven) 21 sep-25 desDir.: Arn Goerke; Prod.: Christian Tombeil
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 26 okt-6 aprDir.: Kai Tietje; Prod.: Roland Hüve
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 30 nov-12 maiDir.: Arn Goerke; Prod.: Holger Seitz
Winterreise (Schubert) 3 des
Die tote Stadt (Korngold) 8 mar-21 aprDir.: Arn Goerke; Prod.: Jens Pesel
Der Liebestrank (Donizetti) 8 jun-14 julDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Ulrich Peters
Aida (Verdi) 20 sep-25 novDir.: Arn Goerke; Prod.: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 okt-16 marDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 des-25 maiDir.: Roland Vieweg; Prod.: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 mar-16 julDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 apr-21 junDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 jun-19 julDir.: Arn Goerke; Prod.: François de Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 22 sep-15 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 nov-7 aprDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Holger Pototzki
Nabucco (Verdi) 19 jan-9 maiDir.: Markus Bieringer; Prod.: Kerstin Maria Pöhler
Wozzeck (Berg) 2 mar-13 aprDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Messa da Requiem (Verdi) 24-28 marDir.: Uwe Sandner
Così fan tutte (Mozart) 20 apr-7 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Andreas Bronkalla
Aida (John,E) 18 mai-5 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Tod in Venedig (Britten) 14 jun-6 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alvaro Schoeck
Regina (Lortzing) 21 sep-27 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 sep-25 desDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 okt-25 maiDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 nov-25 janDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 nov-25 janDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 des-13 junDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 feb-3 maiDir.: Markus Bieringer; Prod.: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 apr-4 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 mai-10 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 jun-13 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Ritter Blaubart (Offenbach) 23 sep-9 novDir.: Markus Bieringer; Prod.: Aron Stiehl
Tannhäuser (Wagner) 7 okt-9 junDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Rigoletto (Verdi) 10-27 oktDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 14 okt-30 desDir.: Justin Brown; Prod.: Arila Siegert
Wallenberg (Tüür) 26 okt-30 novDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
Carmen (Bizet) 3 nov-23 aprDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 nov-23 janDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 8 des-28 junDir.: Florian Ziemen; Prod.: Bernd Mottl
Die Zauberflöte (Mozart) 25 des-6 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Die Trojaner (Berlioz) 13 jan-2 febDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Die Vestalin (Spontini) 26 jan-26 maiDir.: Johannes Willig; Prod.: Aron Stiehl
Der Sieg von Schönheit und Täuschung (Barry) 16-23 febDir.: Richard Baker; Prod.: Sam Brown
Der Sieg von Zeit und Wahrheit (Handel) 16-23 febDir.: Richard Baker; Prod.: Sam Brown
Alessandro (Handel) 20-24 febDir.: Michael Form; Prod.: Alexander Fahima
Robin Hood (Schwemmer) 3+ marProd.: Nelly Danker
Tosca (Puccini) 9 mar-7 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: John Dew
Das Rheingold (Wagner) 27 marDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Die Walküre (Wagner) 28 marDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Siegfried (Wagner) 30 marDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Götterdämmerung (Wagner) 1 aprDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Border (Vollmer) 17 apr-18 julDir.: Steven Moore; Prod.: Ulrike Stöck
Die Regimentstochter (Donizetti) 20 apr-3 julDir.: Johannes Willig; Prod.: Aurelia Eggers
Die Passagierin (Weinberg) 18 mai-14 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 22 jun-19 julProd.: Pavel Fieber
Peter Grimes (Britten) 6-18 julDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Peter Grimes (Britten) 15 sep-30 novDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 sep-17 janDir.: Johannes Willig; Prod.: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 okt-27 novDir.: Justus Thorau; Prod.: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 okt-27 junDir.: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 okt-10 janDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 nov-9 marDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 desDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-5 julDir.: Justin Brown; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 jan-28 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 jan-25 maiDir.: Johannes Willig; Prod.: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 feb-20 aprDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 febDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 feb-23 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Annette Weber
Die Passagierin (Weinberg) 21 mar-16 maiDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 apr-12 julDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 jun-22 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 jun-22 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 julDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Orpheus (Henze) 15 sep-30 oktDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Johannes Wieland
Fidelio (Beethoven) 22 sep-18 maiDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Elmar Gehlen
A Midsummer Night's Dream (Britten) 26 sep-10 novDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Nadja Loschky
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 okt-31 maiDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Dominique Mentha
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 3 nov-16 febDir.: Giulia Glennon; Prod.: Espen Fegran
Così fan tutte (Mozart) 8 des-22 maiDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Patrick Schlösser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 des-13 janDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Die Zauberflöte (Mozart) 12 jan-7 aprDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Katharina Thoma
Evita (Lloyd Webber) 26 jan-4 julDir.: Yoel Gamzou / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Tom Ryser
Otello (Verdi) 2 feb-31 marDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Volker Schmalöer
L'olimpiade (Vivaldi) 9 mar-30 maiDir.: Jörg Halubek; Prod.: Dominique Mentha
Tannhäuser (Wagner) 16 apr-22 junDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lorenzo Fioroni
The Turn of the Screw (Britten) 15 jun-6 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterhazy
Tosca (Puccini) 21 sep-19 aprDir.: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Prod.: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 sep-31 janDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Prod.: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 oktDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterhazy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 okt-17 novDir.: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-11 julDir.: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Prod.: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 des-27 marDir.: Jörg Halubek; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 des-4 janDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 feb-13 julDir.: Marco Zeiser Celesti; Prod.: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 feb-4 maiDir.: Alexander Hannemann / Xin Tan; Prod.: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 mar-5 junDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 mar-5 junDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 mai-28 junDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 julDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Sonja Trebes
Kiel, Theater Kiel  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 sep-12 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 sep-9 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Thomas Wünsch
Die Zauberflöte (Mozart) 20 okt-4 janDir.: Mariano Rivas; Prod.: Lars Peter
La Voix humaine (Poulenc) 5 nov-3 desDir.: Mzia Jajanidze; Prod.: Tobias Ribitzki
Agrippina (Handel) 10 nov-15 junDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Arila Siegert
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 jan-17 maiDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Carlos Wagner
Sekretärinnen (Wittenbrink) 30 jan-9 maiDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Don Giovanni (Mozart) 9 mar-20 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Dariusch Yazdkhasti
Pit und Paula - Frisch versalzen (Wilden,B) 5-26 aprDir.: Michael Nündel; Prod.: Nele Tippelmann
Schachnovelle (Halffter) 18 mai-19 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Der Troubadour (Verdi) 17-25 augDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 sep-29 des
Sekretärinnen (Wittenbrink) 8 sep-21 aprDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
La traviata (Verdi) 14 sep-27 desDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 sep-28 novDir.: Leo Siberski; Prod.: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 nov-20 febDir.: Michael Nündel; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 des-19 febDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 des-26 jan
Tristan und Isolde (Wagner) 25 jan-9 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 mar-22 maiDir.: Leo Siberski; Prod.: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 mai-25 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 nov-10 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 nov-27 janDir.: Karsten Huschke; Prod.: Marcus Lobbes
Die Zauberflöte (Mozart) 22 des-16 janDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Evita (Lloyd Webber) 29 des-12 maiDir.: Christopher Bruckman; Prod.: Markus Dietze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 feb-5 maiDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Kathrin Prick
Weiße Rose (Zimmermann,U) 26 mar-22 maiDir.: Arno Waschk; Prod.: Anja Nicklich
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 apr-24 maiDir.: Karsten Huschke; Prod.: Markus Dietze
Rigoletto (Verdi) 27 apr-23 junDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-15 junDir.: Enrico Delamboye
Der Freischütz (Weber) 21 sep-20 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-27 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 des
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26-29 des
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 jan-26 maiDir.: Joseph Bousso; Prod.: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 mar-10 maiDir.: NN; Prod.: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 mar-29 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 mai-6 julDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
La forza del destino (Verdi) 16 sep-3 oktDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 okt-4 novDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
My Fair Lady (Loewe) 27 okt-31 desDir.: Andreas Schüller; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 27 okt-21 desDir.: Raimund Laufen; Prod.: Eike Ecker
Fidelio (Beethoven) 18 nov-7 desDir.: Markus Poschner
Così fan tutte (Mozart) 24 nov-3 janDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La clemenza di Tito (Mozart) 15 des-6 janDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
L'Artaserse (concert) (Vinci) 19-27 desDir.: Diego Fasolis
Anna Bolena (Donizetti) 17 feb-10 marDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 8 mar-12 aprDir.: Raimund Laufen; Prod.: Brigitta Gillessen
The Turn of the Screw (Britten) 17 mar-6 aprDir.: Raimund Laufen; Prod.: Benjamin Schad
Parsifal (Wagner) 29 mar-14 aprDir.: Markus Stenz; Prod.: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Die Gezeichneten (Schreker) 20 apr-18 maiDir.: Markus Stenz; Prod.: Patrick Kinmonth
Schwester Angelica (Puccini) 9-30 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Der Mantel (Puccini) 9-30 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Gianni Schicchi (Puccini) 9-30 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-29 junDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 14-30 junDir.: Raimund Laufen; Prod.: Elena Tzavara
Attila (Verdi) 21-23 junDir.: Claude Schnitzler
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 sep-26 novDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 sepDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 sep-12 oktDir.: Markus Stenz; Prod.: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 20 okt-3 novDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 okt-31 novDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 nov-1 desDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 desDir.: Walter Kobéra; Prod.: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 desDir.: Markus Stenz; Prod.: Jürgen Rose
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 des-4 janDir.: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 janDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 janDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
Schneewittchen (Lange) 13-27 marDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 marDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 mar-13 aprDir.: Alejo Perez; Prod.: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 aprDir.: Markus Stenz; Prod.: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 apr-11 junDir.: Rainer Mühlbach
Otello (Verdi) 18 mai-1 junDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 jun-6 julDir.: Andreas Schüller; Prod.: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Anna Horn, Elena Tzavara, Götz Leineweber
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 3 nov-28 desDir.: Mihkel Kütson / Alexander Steinitz; Prod.: Helen Malkowsky
Lustigen Nibelungen (Straus) 6 nov-5 aprDir.: Andreas Fellner; Prod.: Hinrich Horstkotte
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 des-15 marDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 des-7 maiDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 jan-27 marDir.: Karsten Seefing; Prod.: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 feb-16 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 9 mar-24 maiDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 okt-29 desDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 okt-11 marDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 nov-18 janDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 mar-3 julDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François de Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 mai-5 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 sep-31 desDir.: Matthias Foremny / Ulf Schirmer; Prod.: Karoline Gruber
Tosca (Puccini) 3 okt-15 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 okt-14 junDir.: William Lacey / Joongbae Jee; Prod.: Volker Vogel
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-14 marDir.: William Lacey / Matthias Foremny / Milko Milev; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 13 okt-24 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 oktDir.: Bo Price; Prod.: Anna Evans
My Fair Lady (Loewe) 19 okt-9 julDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Karl Zugowski
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 24 okt-5 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 okt-10 febDir.: Anthony Bramall / William Lacey; Prod.: Claus Guth
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 nov-14 julDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Das schlaue Füchslein (Janáček) 10 nov-2 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Lotte de Beer
Macbeth (Verdi) 11 nov-21 desDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 nov-31 maiDir.: William Lacey; Prod.: Kerstin Polenske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-20 desDir.: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Prod.: Birgit Eckenweber
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 1 des-3 marDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Günter Lohse
La bohème (Puccini) 9 des-25 janDir.: William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Nabucco (Verdi) 6 jan-9 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 jan-19 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Jochen Biganzoli
Der Ring für Kinder (Wagner) 19 jan-21 maiDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Così fan tutte (Mozart) 26 jan-22 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 13 feb-20 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Die Feen (Wagner) 16 feb-24 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Renaud Doucet
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 2 mar-25 maiDir.: Matthias Foremny; Prod.: Nicolas Joel
Pinocchio (Valtinoni) 16 mar-7 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gundula Nowack
Der Wildschütz (Lortzing) 29 mar-21 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Crazy For You (Gershwin) 6 apr-7 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Kerstin Polenske
Der Zarewitsch (Lehár) 13 apr-28 junDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Das Fürstenkind (Lehár) 26 apr-30 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Das Rheingold (Wagner) 4 mai-16 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Johanna Mangold, Anthony Bramall
Frau Luna (Lincke) 1 jun-12 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Das Rheingold (Wagner) 22 sep-10 novDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 sep-28 maiDir.: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 okt-20 febDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 okt-15 marDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 okt-21 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 okt-22 marDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 okt-3 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 okt-28 febDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 okt-16 maiDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 okt-31 desDir.: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 nov-29 maiDir.: NN; Prod.: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 nov-2 febDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 nov-18 janDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 nov-4 aprDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 desDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 des-11 janDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 des-8 maiProd.: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 des-1 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 jan-31 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 feb-22 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 feb-11 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 feb-8 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 feb-17 junDir.: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Prod.: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 feb-10 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 feb-29 maiDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die lustige Witwe (Lehár) 22 mar-13 julDir.: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Prod.: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 mar-18 aprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 apr-18 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 apr-27 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 mai-8 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 mai-15 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 junDir.: Anthony Bramall
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Le cinesi (Gluck) 9 sepDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Igor Folwill
Leinen aus Smyrna (Rushton) 24-25 novDir.: Herbert Götz; Prod.: Gabriele Rech
Peters Bryllup (Schultz) 16 junDir.: Werner Ehrhardt
Serse (Handel) 21 sepDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 3 novDir.: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 aprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 aprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Parsifal (Wagner) 2 sep-5 maiDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Elektra (Strauss) 12 okt-14 marDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Reto Nickler
My Fair Lady (Loewe) 17 okt-24 maiDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
La vida breve (Falla) 18 okt-8 desDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 okt-8 desDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 okt-15 desDir.: NN; Prod.: Wolf Widder
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 nov-12 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 des-5 janDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Macbeth (Verdi) 11 jan-7 junDir.: NN; Prod.: Alberto Triola
Idomeneo re di Creta (Mozart) 22 feb-9 junDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Rosetta Cucchi
Evita (Lloyd Webber) 8 mar-8 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jörg Fallheier
Die tote Stadt (Korngold) 5 apr-15 junDir.: Brian Schembri; Prod.: Dieter Kaegi
Thaïs (Massenet) 17 mai-13 junDir.: Daniel Inbal; Prod.: Marc Adam
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 aug-19 aprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Pascale Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 sep-21 novDir.: Andreas Wolf; Prod.: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 sep-25 feb
Tristan und Isolde (Wagner) 6 okt-11 maiDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 okt-9 febDir.: Andreas Wolf; Prod.: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 nov-22 marDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 nov-18 feb
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 des-6 febDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 des-5 janDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 jan-22 junDir.: NN; Prod.: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 feb-26 junDir.: Christoph Spering; Prod.: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 mar-27 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 mar-13 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 8 apr-14 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 8 apr-14 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 mai-28 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
The Brothers (Antheil) 5-19 jun
Venus in Africa (Antheil) 5-19 jun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22 sep-25 desDir.: Gernot Sahler / Nezih Seckin / Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Die chinesische Nachtigall (Hilsberg) 29 sep-22 desDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 okt-30 janDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17 nov-13 desDir.: Nezih Seckin; Prod.: Friedrich von Mansberg
Julius Caesar (Handel) 11 jan-7 marDir.: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Prod.: Friedrich von Mansberg
Madama Butterfly (Puccini) 2 mar-29 maiDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22-30 junDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 sep-25 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 okt-1 marDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 janDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 mar-11 junDir.: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 jun-6 julDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Don Carlos (Verdi) 15 sep-25 novDir.: Michael Balke / Hermann Dukek; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 okt-19 janDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Christian Poewe
Carmina Burana (Orff) 7 okt-26 maiDir.: Michael Balke; Prod.: Gonzalo Galguera
Die Dreigroschenoper (Weill) 20 okt-15 desDir.: Maria Hinze; Prod.: Jan Jochymski
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 nov-6 janDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 17 nov-9 maiDir.: David Levi; Prod.: Leonard Prinsloo
Hello, Dolly! (Herman) 6 des-20 maiDir.: Martin Wagner; Prod.: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 7 des-5 janDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Olivia Fuchs
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 jan-17 marDir.: Michael Balke / Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Karen Stone
Ein Sommernachtstraum (Britten) 26 jan-6 aprDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Aniara Amos
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 7 feb-7 aprDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Kiss me, Kate (Porter) 16 mar-2 junDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Walter Sutcliffe
El rey de Harlem (Henze) 12 aprDir.: Hermann Dukek; Prod.: Johannes Bergmann
Maria Stuarda (Donizetti) 13 apr-4 junDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Tristan und Isolde (Wagner) 11 mai-1 junDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Stephen Lawless
Les Miserables (Schoenberg,C) 21 jun-20 julDir.: Pawel Poplawski / Hermann Dukek; Prod.: Gil Mehmert
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 sep-12 janDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 sep-26 janDir.: Kimbo Ishii-Eto / Martin Wagner; Prod.: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 sep-20 oktDir.: Pawel Poplawski / Michael Balke; Prod.: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 oktDir.: Hermann Dukek; Prod.: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 nov-27 aprDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 nov-2 marDir.: Michael Balke; Prod.: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 nov-14 desDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 desDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 des-30 maiDir.: David Levi; Prod.: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 jan-31 maiDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 feb-10 maiDir.: Kimbo Ishii-Eto / Michael Balke; Prod.: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 marDir.: Stephan Schultz; Prod.: Arila Siegert
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 maiDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Elektra (Strauss) 7 sep-25 janDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Così fan tutte (Mozart) 9 okt-2 aprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Johannes Schütz
Fatinitza (Suppé) 2 nov-8 marDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Lydia Steier
Der Prinz von Homburg (Henze) 12 jan-3 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Christof Nel
Stabat Mater (Pergolesi) 31 jan-12 maiDir.: Stephan Zilias; Prod.: Georg Schütky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 mar-26 maiDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
Tristan und Isolde (Wagner) 20 apr-9 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Gerusalemme liberata (Pallavicino) 17 mai-20 junDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Sandra Leupold
Macbeth (Verdi) 9-26 junDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Mefistofele (Boito) 6 sep-25 oktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 sep-3 oktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 okt-30 novDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10+ novDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11+ janDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22+ marDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Temistocle (Bach,JC) 21 sep-20 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schlömer, Sebastian Bauer
Lohengrin (Wagner) 28 sep-1 novDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Turandot (Puccini) 30 sep-18 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Regula Gerber
The Outcast (Neuwirth) 14 okt-5 desDir.: Joseph Trafton; Prod.: Michael Simon
La fanciulla del West (Puccini) 20 okt-5 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Die Zauberflöte (Mozart) 30 okt-9 junDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schlömer
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 nov-6 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Werther (Massenet) 17 nov-20 marDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Un ballo in maschera (Verdi) 18 nov-13 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Werner Schroeter
Siegfried (Wagner) 1 des-4 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 des-1 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Tosca (Puccini) 12 des-12 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Renate Ackermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 jan-18 maiDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Monique Wagemakers
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 jan-20 maiDir.: Joseph Trafton; Prod.: Regula Gerber
Don Carlos (Verdi) 2 feb-23 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Jens Daniel Herzog
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 feb-4 maiDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Götterdämmerung (Wagner) 22 mar-7 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 29 mar-19 maiDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
Das Rheingold (Wagner) 11 apr-28 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Die Walküre (Wagner) 25 apr-30 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Der Idiot (Weinberg) 5 mai-17 julDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 15 mai-14 julDir.: Joseph Trafton
Otello (Verdi) 29 mai-16 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Chris Alexander
Neumond (Ronchetti) 4-6 junDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Company (Sondheim) 15 jun-21 julDir.: William Ward; Prod.: Roland Hüve
The Turn of the Screw (Britten) 12-24 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
The Turn of the Screw (Britten) 20 sep-4 aprDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Company (Sondheim) 21 sep-22 marDir.: Christiaan Crans; Prod.: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 25 sep-5 janDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 okt-15 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 okt-27 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26-29 oktDir.: Joseph Trafton; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 nov-19 janDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Lukas Hemleb
Carmina Burana (concert) (Orff) 22 nov-7 febDir.: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 novDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Falstaff (Verdi) 14 des-4 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 des-29 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 jan-22 febDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ janProd.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 feb-30 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 marDir.: Dan Ettinger; Prod.: Ruth Berghaus
Stiffelio (Verdi) 29 mar-5 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 mai-22 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 mai-29 julProd.: Joachim Schlömer
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 julDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Nicolas Brieger
Opera anthology (Mozart) 13 jul
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 sep-24 marDir.: Sierd Quarré / Gregor Rot; Prod.: Rudolf Frey
Ein Maskenball (Verdi) 27 oktDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Die Zauberflöte (Mozart) 23 nov-22 febDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 jan-2 junDir.: Gregor Rot; Prod.: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 2 feb-22 maiDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Tristan und Isolde (Wagner) 1 mar-21 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Der Bettelstudent (Millöcker) 10 mai-14 julDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 5-13 julDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
I puritani (Bellini) 15 sep-9 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 sep-6 julDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 okt-29 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 oktDir.: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 nov-9 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 nov-8 febDir.: Leo McFall; Prod.: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 jan-7 junDir.: Gregor Rot; Prod.: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 feb-17 julDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 apr-16 julDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Gianni Schicchi (Puccini) 20 jun-5 julDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 jun-5 julDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Norma (Bellini) 29 sep-12 desDir.: Andreas Fellner; Prod.: Thomas Wünsch
Le Villi (Puccini) 20+ janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Beverly Blankenship
Suor Angelica (Puccini) 20+ janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Beverly Blankenship
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ febDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Maskerade (Nielsen,C) 12 apr-17 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Aron Stiehl
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 22 jun-27 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Stiffelio (Verdi) 28 sep-7 marDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 okt-28 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 nov-30 marDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 jan-24 aprDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Mazeppa (Tchaikovsky) 13 jan-24 aprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tannhäuser (Wagner) 23 sep-2 oktDir.: Kent Nagano; Prod.: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 sep-30 oktDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 oktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 okt-10 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 okt-4 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 novDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 novDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 nov-1 desDir.: Marco Armiliato; Prod.: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 nov-8 desDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12-16 desDir.: Pietro Rizzo
Rigoletto (Verdi) 15-30 desDir.: Marco Armiliato; Prod.: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 desDir.: Kazushi Ono; Prod.: Herbert List
Aida (Verdi) 23 des-4 janDir.: Paolo Carignani; Prod.: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 janDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 janDir.: Manlio Benzi; Prod.: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 jan-6 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Lina Wertmüller
I due Foscari (concert) (Verdi) 3-10 febDir.: Massimiliano Murrali
Sigurd der Drachentöter (Pape) 7 feb-30 marDir.: Christopher Ward; Prod.: Sam Brown
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 febDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 feb-2 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 febDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 marDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 marDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 mar-4 aprDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 aprDir.: Paolo Carignani; Prod.: Francesca Zambello
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-19 aprDir.: Patrick Lange; Prod.: Martin Duncan
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 apr-4 maiDir.: Leo Hussain; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 maiDir.: Adam Fischer; Prod.: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 maiDir.: Francesco Angelico; Prod.: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 maiDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 mai-8 junDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 junDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 sep-24 maiDir.: Carlo Montanaro; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 sepDir.: Louis Langrée; Prod.: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 sep-11 oktDir.: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Prod.: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 oktDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 okt-9 maiDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 okt-3 novDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 okt-8 novDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 novDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 novDir.: Ivor Bolton; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 nov-7 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 des-10 maiDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 desDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 des-11 janDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 des-25 aprDir.: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Prod.: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-10 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 janDir.: Ivor Bolton; Prod.: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 janDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 jan-5 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 febDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 febDir.: Maurizio Benini; Prod.: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 marDir.: Kirill Petrenko / NN; Prod.: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 marDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 marDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 mar-2 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 mar-3 aprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 aprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 apr-11 mai
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 mai-7 junDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 mai-6 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 11 okt-31 desDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Don Pasquale (Donizetti) 25 okt-10 novDir.: Marco Comin; Prod.: Brigitte Fassbaender
Johanna auf dem Scheiterhaufen (Honegger) 12-19 desDir.: Marco Comin; Prod.: NN
Anything Goes (Porter) 28 feb-22 marDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Der Bettelstudent (Millöcker) 12 apr-12 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Emmy Werner
Der Präsident (Cerha) 1-14 junDir.: Marco Comin; Prod.: Josef E Köpplinger
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 oktDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 okt-7 novDir.: Marco Comin; Prod.: Karoline Gruber
Der Flaschengeist (Hiller,W) 24 jan-28 febDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 jan-5 marDir.: Marco Comin; Prod.: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky) 15-20 febDir.: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 mar-12 aprDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 junDir.: Marco Comin; Prod.: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 julDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 sep-25 desDir.: Fabrizio Ventura / Hendrik Vestmann; Prod.: Aron Stiehl
La traviata (Verdi) 19 okt-24 novDir.: Hendrik Vestmann / Fabrizio Ventura; Prod.: Axel Kresin
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 nov-10 marDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 19 jan-5 julDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Achim Thorwald
Neues vom Tage (Hindemith) 2 mar-11 junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ansgar Weigner
Flüchtling (Gregoretti) 13-27 aprDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Jakob Seidl
Salome (Strauss) 18 mai-13 julDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Der Troubadour (Verdi) 5 okt-20 aprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 nov-13 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 feb-4 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 mar-24 junDir.: Michael Barfuß; Prod.: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 mar-29 junDir.: NN; Prod.: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 mai-4 julDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Ulrich Peters
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Evita (Lloyd Webber) 26 sep-24 febDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Rigoletto (Verdi) 28 sep-2 desDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Undine (Lortzing) 20 okt-25 janDir.: Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 nov-28 desDir.: Frank Obermair / Emiliano Greizerstein; Prod.: Stefan Haufe
La cage aux folles (Herman) 30 nov-29 desDir.: Romely Pfund; Prod.: Reinhardt Friese
Madame Pompadour (Fall) 19 jan-11 maiDir.: Frank Obermair; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 16 mar-19 aprDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Der Konsul (Menotti) 27 apr-25 maiDir.: Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Gräfin Mariza (Kálmán) 21 jun-14 julDir.: Karl Prokopetz / Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 21 sep-26 desDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 okt-28 desDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 okt-28 desDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 okt-27 marDir.: Romely Pfund; Prod.: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 okt-23 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 nov-15 desProd.: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 nov-30 janDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Reinhardt Friese
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 des-21 aprDir.: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 jan-28 maiDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 mar-26 aprDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 mai-1 junDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 julDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 sep-2 janDir.: Markus L Frank; Prod.: Bianca Sue Henne
Prinzessin Anna (Vinje) 16 okt-16 desDir.: Ayako Matuschka; Prod.: Bianca Sue Henne
Casanova (Lincke) 20 okt-21 desDir.: Oliver Weder; Prod.: Wolfgang Dosch
West Side Story (Bernstein) 26 okt-30 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 nov-8 marDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Mein Zauberflötchen (Mozart) 17 nov-23 desDir.: Ayako Matuschka; Prod.: Babette Peiker
André Chénier (Giordano) 25 jan-21 aprDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Aida (John,E) 2 mar-2 junDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Die heimliche Ehe (Cimarosa) 3 mai-1 junDir.: Markus L Frank; Prod.: Tilman Hecker
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 jun-20 julDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 sep-1 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Kay Link
Aida (John,E) 18 okt-28 desDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 okt-13 desDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 nov-8 marDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 jan-22 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 6 mai-7 jun
My Fair Lady (Loewe) 27 jun-19 jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Il trovatore (Verdi) 30 sep-11 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Balázs Kovalik
La fille du régiment (Donizetti) 13 okt-13 desDir.: Gábor Káli; Prod.: Andreas Baesler
Tristan und Isolde (Wagner) 21 okt-20 janDir.: Marcus Bosch; Prod.: Monique Wagemakers
Vec Makropulos (Janáček) 23 okt-23 novDir.: Marcus Bosch; Prod.: Robert Carsen
Der kleine Barbier (Rossini) 4 nov-18 marDir.: Christian Hutter; Prod.: Ulrich Proschka
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 10 nov-11 febDir.: Gábor Káli; Prod.: Laura Scozzi
Aida (Verdi) 25 nov-8 janDir.: Philipp Pointner / Gábor Káli; Prod.: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 26 jan-21 aprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 feb-24 marDir.: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt / Robbert van Steijn; Prod.: Helen Malkowsky
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 mar-29 junDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Andrea Chénier (Giordano) 30 mar-17 julDir.: Philipp Pointner; Prod.: Guy Montavon
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 apr-30 maiDir.: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 apr-17 junDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Waut Koeken
Rusalka (Dvořák,A) 12 mai-13 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Dieter Kaegi
Platée (Rameau) 8 jun-26 julDir.: Hervé Niquet; Prod.: Mariame Clément
Carmen (Bizet) 15 jun-27 julDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Laurent Laffargue
Otello (Verdi) 5 sep-31 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 okt-6 desDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 okt-3 novDir.: Hervé Niquet / Gábor Káli; Prod.: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 nov-3 marDir.: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 nov-7 desDir.: Peter Tilling; Prod.: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 nov-2 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 jan-3 junDir.: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Prod.: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 feb-7 maiDir.: Marcus Bosch; Prod.: Andreas Baesler
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 feb-8 aprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
Judas Maccabaeus (Handel) 23 feb-8 aprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 apr-6 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 jun-20 julDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Salome (Strauss) 11 okt-31 janDir.: Roger Epple; Prod.: KD Schmidt
Saul (Handel) 20 oktDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Lydia Steier
Die Zauberflöte (Mozart) 3 nov-27 janDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Niklaus Helbling
Carmina Burana (concert) (Orff) 9 nov-31 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 24 nov-15 marDir.: Roger Epple; Prod.: Lorenzo Fioroni
Anoia (Kampe) 21 des-6 janDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Otello (Verdi) 17 jan-10 maiDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 mar-22 maiDir.: Jason Weaver; Prod.: Ronny Jakubaschk
The Rake's Progress (Stravinsky) 31 mai-20 junDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 5 okt-29 desDir.: Roger Epple; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 okt-10 desDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 okt-26 desDir.: Roger Epple; Prod.: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 okt-13 desDir.: NN; Prod.: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30+ novDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7+ desDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17+ janDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25+ janDir.: NN; Prod.: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31+ janDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15+ febDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 28+ marDir.: NN; Prod.: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ junDir.: Robin Davis; Prod.: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Sieg der Schönheit (Telemann) 31 okt-9 marDir.: Michael Schneider / An-Hoon Song; Prod.: Markus Bothe
Die Macht des Schicksals (Verdi) 3 nov-26 janDir.: Andreas Hotz / Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 des-8 junDir.: Daniel Inbal; Prod.: Walter Sutcliffe
Anatevka (Bock) 5 des-20 maiDir.: An-Hoon Song; Prod.: Adriana Altaras
Der Liebestrank (Donizetti) 19 jan-16 maiDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song; Prod.: Guillermo Amaya
Das grosse Heft (Corbett) 16 mar-2 maiDir.: Andreas Hotz; Prod.: Alexander May
Der aus der Lowengrube errettete Daniel (Telemann) 21 aprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Jan David Schmitz
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 15-28 junDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 15-28 junDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 15-28 junDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Evita (Lloyd Webber) 24 aug-12 janDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 sep-5 marDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 okt-2 novProd.: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 nov-10 julDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 jan-18 aprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 mar-8 maiDir.: Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5+ aprDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Prod.: Guillermo Amaya
Die Vögel (Braunfels) 21 jun-11 julDir.: Andreas Hotz; Prod.: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 27 okt-28 junDir.: Kai Röhrig; Prod.: Utz
Beatrice di Tenda (Bellini) 3 nov-9 desDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Sebastian von Kerssenbrock
La finta giardiniera (Mozart) 15 des-17 marDir.: Kai Röhrig; Prod.: Stephen Medcalf
L'orfeo (Monteverdi) 23 mar-27 aprDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Kobie van Rensburg
Manon (Massenet) 4 mai-2 junDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Rigoletto (Verdi) 15-30 junDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 okt-9 junDir.: Kai Röhrig; Prod.: Sebastian von Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 okt-14 febDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 nov-24 janDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 feb-18 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 apr-30 maiDir.: Kai Röhrig; Prod.: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 junDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 14 sep-31 marDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Der Vogelhändler (Zeller,C) 29 sep-26 desDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 nov-4 janDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Manon (Massenet) 17 nov-12 marDir.: Martin Hannus; Prod.: Sven Severin
Dracula (Wildhorn) 31 des-31 maiDir.: Tobias Leppert; Prod.: Wolf Widder
La cenerentola (Rossini) 16 feb-14 julDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Das Feuerwerk (Burkhard) 23 mar-10 julDir.: Tobias Leppert; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 9 mai-12 julDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Ein Maskenball (Verdi) 21 sep-11 marDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Così fan tutte (Mozart) 9 nov-14 marDir.: Martin Hannus; Prod.: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 des-19 junDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 mar-13 julDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 mai-17 julDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
My Fair Lady (Loewe) 27 oktDir.: André Cipowicz; Prod.: Rainer Wenke
Ball im Savoy (Abraham) 31 okt-12 maiDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Così fan tutte (Mozart) 3 nov-27 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 jan-3 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Arila Siegert
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8-22 junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Der Freischütz (Weber) 12-20 julDir.: Tobias Engeli; Prod.: Rainer Wenke
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 sep-22 desDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 okt-5 janDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 nov-3 maiDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 desDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 apr-13 maiDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 aprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 mai-10 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 nov-12 janDir.: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Hexen (Ashkenasi) 25 novDir.: Thomas Gläser; Prod.: Wolf-Dieter Gööck
Das Liebesverbot (Wagner) 8 des-20 maiDir.: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Prod.: Hinrich Horstkotte
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 desDir.: Matthias Mücksch / Hee-Chuhn Choi; Prod.: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 janProd.: Wolfgang Dosch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 mar-6 aprDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
L'orfeo (Monteverdi) 16 mar-16 maiDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Frau Luna (Lincke) 5-26 mai
Das Liebesverbot (Wagner) 15 sep-14 nov
Frau Luna (Lincke) 19 sep-5 jan
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 12 okt-11 mai
L'orfeo (Monteverdi) 22 nov-7 feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 des
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 jan-1 mar
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 mar-4 mai
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 sep-25 novDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Peter Lund
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 okt-24 novDir.: Philip van Buren; Prod.: Thomas Enzinger
Aida (Verdi) 8 desDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Michael Helle
Lola rennt (Vollmer) 28 feb-10 maiDir.: Arne Willimczik; Prod.: Schirin Khodadadian
West Side Story (Bernstein) 16 mar-22 junDir.: Philip van Buren; Prod.: Andrea Schwalbach
Kátia Kabanová (Janáček) 5 mai-19 julDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Brigitte Fassbaender
The Fairy Queen (Purcell) 15 jun-21 julDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 sep-17 desDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 sep-26 desDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 okt-5 febDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 okt-24 junDir.: György Mészáros / Alistair Lilley; Prod.: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 des-29 maiDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 jan-19 junDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 mar-8 junProd.: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12+ aprProd.: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12+ aprDir.: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 mai-18 julDir.: Samy Moussa; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 jun-20 julProd.: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Glückliche Reise (Künneke) 31 oktDir.: Eva Caspari; Prod.: Johannes Weigand
Nabucco (Verdi) 22 marDir.: Stefano Seghedoni; Prod.: Giovanni Rico
Gräfin Mariza (Kálmán) 17 apr
Evita (Lloyd Webber) 1 junDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Kiss me, Kate (Porter) 22 jun
My Fair Lady (Loewe) 6 novDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 19 novDir.: Tamas Bolberitz
Tosca (Puccini) 16 febDir.: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24 maiDir.: Peter Kuhn; Prod.: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 junProd.: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
West Side Story (Bernstein) 16-28 sepDir.: Peter Leonard; Prod.: Babette Bartz
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 23 sep-6 aprDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Jasmin Solfaghari
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 okt-29 desDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 nov-26 maiDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Die Zauberflöte (Mozart) 13-26 desDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Happy Birthday, Mr. President (Russman) 27 jan-24 maiDir.: Peter Leonard; Prod.: Albert Sherman
Nabucco (Verdi) 28 apr-31 maiDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 aug-30 sepProd.: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 sep-17 oktDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 sep-19 oktDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6-30 oktDir.: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Prod.: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3+ novDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14+ desDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 sep-2 febDir.: Alexander Drčar; Prod.: Olivier Tambosi, Christiane Boesiger
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 sep-7 novDir.: Andreas Wolf; Prod.: Immo Karaman
Aladin und die Wunderlampe (Rota) 20 okt-27 febDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Sebastian Welker
Die Zauberflöte (Mozart) 3 nov-25 desDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Fausts Verdammnis (Berlioz) 15 des-17 febDir.: Andreas Wolf; Prod.: Frank Hilbrich
La petite messe solennelle (Rossini) 15 mar-21 aprDir.: Martin Straubel; Prod.: Gaetano Franzese
Rigoletto (Verdi) 27 apr-2 junDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dagmar Schlingmann
The Turn of the Screw (Britten) 8 jun-6 julDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Beate Baron
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 sep-25 oktDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 sep-10 novDir.: Gregor Bühl; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 nov-26 marDir.: Will Humburg; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 des-5 janDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-5 aprDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Ralf Nürnberger
Werther (Massenet) 22 feb-31 maiDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 apr-20 julDir.: Marzio Conti; Prod.: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 apr-28 junDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 jun-26 julDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 julDir.: NN; Prod.: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 9 sep-21 desDir.: Martin Schelhaas / Paolo Bressan; Prod.: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 16 sep-11 desDir.: Daniel Huppert; Prod.: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 28 sep-19 maiDir.: Paolo Bressan; Prod.: Stefan Haufe
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26 okt-11 maiDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Der Musikfeind (Genée) 11 nov-11 maiDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die Opernprobe (Lortzing) 11 nov-11 maiDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 desDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 jan-19 junDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
Death Knocks (Jost) 2 mar-28 aprDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Anke Rauthmann
Der arme Matrose (Milhaud) 2 mar-17 maiDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Anke Rauthmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12 apr-9 junDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Die Opernprobe (Lortzing) 23 mai
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jun-21 julDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Sigurd der Drachentöter (Pape) 12 sep-11 oktDir.: Friedemann Braun; Prod.: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 sep-11 janDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 okt-9 janDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 nov-23 maiDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 des-4 maiDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 jan-7 maiDir.: Gregor Rot; Prod.: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 mar-15 junDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 mar-15 junDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 maiProd.: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 jun-31 jul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Prinzessin Anna oder Wie man einen Helden findet (Vinje) 16 sepDir.: Egbert Funk; Prod.: Rainer Holzapfel
Don Giovanni (Mozart) 20 sepDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Der Zarewitsch (Lehár) 1 desDir.: Egbert Funk; Prod.: Susanne Knapp
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 9 marDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 18 maiDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Glückliche Reise (Künneke) 30 junDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 22+ sepDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19-26 oktDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24+ novDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7+ desDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12+ aprDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10+ maiDir.: Golo Berg
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 sep-10 janDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 okt-16 novDir.: Simon Hewett; Prod.: Phillip Stölzl
Iphigenie in Aulis (Gluck) 1 nov-19 janDir.: Christoph Poppen; Prod.: Andrea Moses
Norma (Bellini) 6 nov-6 desDir.: Ivan Anguélov; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Schaum der Tage (Denisov) 1 des-21 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 15 des-27 janDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
Alcina (Handel) 7 jan-15 febDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Götterdämmerung (Wagner) 20 jan-17 febDir.: Marc Soustrot; Prod.: Peter Konwitschny
Wozzeck (Berg) 22 jan-28 febDir.: Michael Schønwandt / Titus Engel; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 feb-12 aprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Rudolf Frey
Tosca (Puccini) 27 feb-2 maiDir.: Marko Letonja / Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
Parsifal (Wagner) 1 apr-12 maiDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 10 apr-10 maiDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Schicksal (Janáček) 10 apr-10 maiDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler,Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 13 apr-7 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 apr-14 maiDir.: Simon Hewett / Josè Luis Gomez-Rios / Timo Handschuh / Titus Engel; Prod.: Calixto Bieito
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 mai-29 junDir.: Michael Schønwandt / Uwe Sandner; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 26 mai-20 junDir.: Kwamé Ryan / Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Platée (Rameau) 4 jun-15 julDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito
La cenerentola (Rossini) 30 jun-22 julDir.: Josè Luis Gomez-Rios; Prod.: Andrea Moses
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 19-20 julDir.: Sylvain Cambreling
La cenerentola (Rossini) 20 sep-17 desDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 sep-16 novDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 sep-11 oktDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 okt-2 janDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 okt-22 janDir.: Simon Hewett; Prod.: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 nov-6 janDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 des-10 aprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 des-1 febDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 jan-28 febDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 jan-8 marDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7 feb-21 maiDir.: Simon Hewett; Prod.: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 marDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 mar-27 aprDir.: Marc Soustrot; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 mar-11 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 apr-5 junDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 mai-26 julDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 mai-8 julDir.: Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 mai-22 julDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 julDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Evita (Lloyd Webber) 31 aug-30 aprDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13 okt-22 febDir.: Victor Puhl; Prod.: Birgit Scherzer
Gräfin Mariza (Kálmán) 26 jan-21 aprDir.: Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Die Kluge (Orff) 30 mar-9 junDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sven Grützmacher
Die spanische Stunde (Ravel) 30 mar-9 junDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sven Grützmacher
My Fair Lady (Loewe) 24 mai-5 julDir.: Christoph Jung; Prod.: Marc Pierre Liebermann
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 jun-14 julDir.: Joongbae Jee; Prod.: Thomas Münstermann
Rigoletto (Verdi) 14 sep-21 febDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-9 marDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 jan-8 marDir.: Joongbae Jee; Prod.: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 mar-18 maiDir.: Joongbae Jee / Christoph Jung; Prod.: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 mai-19 julDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Birgit Scherzer
Ulm, Ulmer Theater  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 8 okt-3 marDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Il Tabarro (Puccini) 8 okt-3 marDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Suor Angelica (Puccini) 8 okt-3 marDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Der Wildschütz (Lortzing) 20 des-7 aprDir.: Michael Weiger; Prod.: Igor Folwill
Herrengedeck (Müller,A) 11 jan-20 maiDir.: Ariane Müller; Prod.: Ariane Müller
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 feb-11 maiDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Messa da Requiem (Verdi) 28 mar-12 julDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Don Pasquale (Donizetti) 16 mai-18 julDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Corinna Tetzel
Der Bettelstudent (Millöcker) 1-22 junDir.: Girard Rhoden; Prod.: Benjamin Künzel
Der Ring an einem Abend (Wagner) 13 jun-21 julDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Benjamin Künzel
Otello (Verdi) 26 sep-2 febDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 sepDir.: Hendrik Haas; Prod.: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 nov-25 janDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 jan-11 maiDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 feb-30 maiProd.: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 mar-31 maiDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 mai-20 julDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 jun-18 julDir.: Michael Weiger; Prod.: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 sep-8 junDir.: Felix Bender; Prod.: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 28 sep-6 julDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Falstaff (Verdi) 20 okt-31 maiDir.: Stefan Solyom; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 des-6 janDir.: Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand / Valentin Schwarz
Die erleuchtete Fabrik (Nono) 8 des-31 janDir.: Felix Bender; Prod.: Julia Hübner
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 16 feb-14 junDir.: Benjamin Shwartz / Felix Bender; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Rigoletto (Verdi) 7 mar-20 maiDir.: Stefan Solyom; Prod.: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 8 mar-29 junDir.: Andre Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Faust (Gounod) 30 mar-2 junDir.: Felix Bender; Prod.: Karsten Wiegand
Ein Traumspiel (Lidholm) 20 apr-15 junDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christian Sedelmayer
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 24 mai-5 julDir.: Vanda Albota; Prod.: Valentin Schwarz
Madama Butterfly (Puccini) 22 jun-4 julDir.: Martin Hoff; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Lohengrin (Wagner) 7 sep-18 aprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 okt-29 janDir.: Stefan Klingele / Martin Virin; Prod.: Elisabeth Stöppler
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22+ novDir.: Martin Virin; Prod.: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18-23 janDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Talke
Jonny spielt auf (Krenek) 29+ maiDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Aida (Verdi) 8 sep-20 marDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Immo Karaman
Der Vogelhändler (Zeller,C) 16 sep-31 marDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Ansgar Weigner
Don Pasquale (Donizetti) 28 sep-22 desDir.: Wolfgang Wengenroth, Christoph Stiller; Prod.: Markus Bothe
Anatevka (Bock) 30 sep-18 desDir.: Bartholomew Berzonsky; Prod.: John Dew
Die lustige Witwe (Lehár) 6 okt-27 junDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La traviata (Verdi) 14 okt-7 aprDir.: Wolfgang Ott / Zsolt Hamar; Prod.: Göran Järvefelt
Turandot (Puccini) 21 okt-6 aprDir.: Christoph Stiller, Wolfgang Ott; Prod.: Cesare Lievi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 nov-21 marDir.: Zsolt Hamar, Christoph Stiller; Prod.: Konstanze Lauterbach
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 des-25 janDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 des-26 junDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 26 jan-29 junDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Michiel Dijkema
Lohengrin (Wagner) 3 feb-20 maiDir.: Zsolt Hamar / Fabrice Bollon; Prod.: Kirsten Harms
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 mar-4 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Philippe Arlaud
Wozzeck (Berg) 29 mar-5 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
The Full Monty (Yazbek) 13-14 aprDir.: Frank Bangert; Prod.: Iris Limbarth
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 27 apr-3 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
Büchners Frauen (Schäffer) 24-25 maiDir.: Vimbayi Kaziboni; Prod.: Teresa Reiber
Alessandro (Handel) 25 maiDir.: George Petrou; Prod.: Lucinda Childs
Simon Boccanegra (Verdi) 14 jun-6 julDir.: Christoph Stiller; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 sep-31 oktDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 sep-23 oktDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 sep-25 oktDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5-7 oktDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20+ oktDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3+ novDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30+ novDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15+ desDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25+ janDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31+ janDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8-9 marDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Teresa Reiber
Aida (Verdi) 16+ marDir.: Zsolt Hamar / Christoph Stiller; Prod.: Immo Karaman
Madama Butterfly (Puccini) 6+ aprDir.: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1+ maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Falstaff (Verdi) 9+ junDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der Freischütz (Weber) 14 sep-5 janDir.: Florian Frannek; Prod.: Andrea Schwalbach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 okt-6 janDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Vom guten ton - die welt ist voll geplapper (Beimel) 21 okt-16 desDir.: Detlef Tewes; Prod.: Cornelie Müller
Glückliche Reise (Künneke) 31 okt-21 marDir.: Eva Caspari; Prod.: Johannes Weigand
Bluthochzeit (Fortner) 13 jan-17 marDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Christian von Götz
Der Barbier von Barmen (Giménez) 27 jan-12 maiDir.: Boris Brinkmann; Prod.: Björn Reinke
Ein Maskenball (Verdi) 24 feb-22 junDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Quichotte (Massenet) 13 apr-30 junDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Jakob Peters-Messer
Evita (Lloyd Webber) 24 mai-7 julDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 julDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 sep-15 novDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 okt-2 marDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 17 oktDir.: Eva Caspari
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 nov
Le Toreador (Adam,A) 19+ janDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 mar-13 aprProd.: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 junDir.: Florian Frannek; Prod.: Jakob Peters-Messer
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 30 sep-14 janDir.: Enrico Calesso; Prod.: Bernhard Stengele
Macbeth (Verdi) 14 okt-3 febDir.: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Prod.: Stephan Suschke
Refidim Junction (Wolf,M) 10-24 novDir.: Ulrich Pakusch; Prod.: Kai Christian Moritz
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 nov-17 maiDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Georg Rootering
Der lustige Krieg (Strauss,J) 1 des
Il re Lear (Cagnoni) 26 jan
Brundibár (Krása) 13 febDir.: Martin Berger; Prod.: Hermann Schneider
Des Teufels Lustschloss (Schubert) 16 feb-26 maiDir.: Enrico Calesso; Prod.: Peter P Pachl
Der Graf von Gleichen (Schubert) 23 mar
Wozzeck (Berg) 13 apr-14 junDir.: Enrico Calesso; Prod.: Hermann Schneider
La traviata (Verdi) 19-20 aprDir.: Enrico Calesso
Leonce und Lena (Zeisl) 8 jun
Don Giovanni (Mozart) 22 jun-16 julDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: François De Carpentries
Lohengrin (Wagner) 29 sep-31 janDir.: Enrico Calesso; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 okt-26 janDir.: Gerd Müller-Lorenz; Prod.: Francois de Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 nov-20 aprDir.: Frank Obermair; Prod.: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 feb-25 aprDir.: NN; Prod.: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 apr-20 junDir.: Enrico Calesso; Prod.: Alexander von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 aprDir.: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 jun-23 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Hello Dolly! (Herman) 7 sepDir.: Tobias Engeli; Prod.: Rainer Wenke
My Fair Lady (Loewe) 11-26 novDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 30 nov-10 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 jan-6 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Arila Siegert
Ball im Savoy (Abraham) 27 feb-5 aprDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 15 mar-26 maiDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Tannhäuser (Wagner) 24 mai-2 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 sep-21 aprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 okt-10 janDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 nov-20 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 des-14 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 jan-6 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 jan-25 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Carmen (Bizet) 1+ junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher