2013/14 > Frankrike 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Frankrike

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Storbritannia
Belgia
Tyskland
Luxembourg

Frankrike
 
Sveits
Spania Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 novDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 janDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 febDir.: Mark Shanahan
La Derniere Fête (Bikkembergs) 13-16 febDir.: Xavier Ribes; Prod.: Dirk Opstaele
Chat perché (Singier) 23-26 febDir.: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Prod.: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 aprDir.: Daniel Kawka; Prod.: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 junDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
A Death in the Family (Mayer,W) 6 sepDir.: Sara Jobin; Prod.: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 novDir.: Alain Guingal; Prod.: Mireille Larroche
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 4 desDir.: Russell Hepplewhite; Prod.: Tim Yealland
My Fair Lady (Loewe) 28-31 desDir.: Dominique Trottein; Prod.: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 febDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 marDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 aprDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 aprDir.: Michel Piquemal
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 maiDir.: Alain Guingal; Prod.: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 maiDir.: Alain Guingal; Prod.: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 desDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 janDir.: Nicolas Kaïtasov; Prod.: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 marDir.: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 maiDir.: David Syrus; Prod.: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Lucio Silla (Mozart) 23 sep-3 oktDir.: Jane Glover; Prod.: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 nov-2 desDir.: Julia Jones; Prod.: Gabriele Rech
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 14 desDir.: Raphaël Pichon
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 janDir.: Albert Horne; Prod.: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 febDir.: Julia Jones; Prod.: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 feb-1 marDir.: Christophe Rousset; Prod.: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 marDir.: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 aprDir.: Jean-Michaël Lavoie; Prod.: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 mai-8 junDir.: Leonardo Vordoni; Prod.: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Didon et Enée (Purcell) 13-14 novDir.: Florent Hubert; Prod.: Samuel Achache, Jeanne Candel
Daphnis et Églé (Rameau) 4-8 junDir.: William Christie; Prod.: Sophie Daneman
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La traviata (Verdi) 18-19 oktDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 novDir.: Irène Kudela; Prod.: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 novProd.: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 janDir.: Roberto Forès Veses; Prod.: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 febDir.: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 febDir.: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 aprDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 maiDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 maiDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Requiem (Verdi) 27 novDir.: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 febDir.: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 marDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Le Messie (Handel) 8 desDir.: Emmanuelle Haïm
Winterreise (Schubert) 9 feb
Les Surprises de l'Amour (concert) (Rameau) 14 febDir.: Sébastien d'Hérin
Peer Gynt (Grieg) 10-12 marDir.: Gergely Madaras; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 aprDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 maiDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 oktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 novDir.: Georges-Elie Octors; Prod.: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 jan-7 febDir.: Franck Ollu; Prod.: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 marDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 aprDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 junDir.: Emmanuelle Haïm
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Fortunio (Messager) 10-12 novDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 janDir.: Robert Tuohy; Prod.: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 marDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Gilbert Deflo
Don Pasquale (Donizetti) 6-8 aprDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Andrea Cigni
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 sepDir.: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 oktDir.: Kazushi Ono; Prod.: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 novDir.: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 desDir.: Kazushi Ono / Philippe Forget; Prod.: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 janDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 febDir.: Philippe Forget; Prod.: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 feb-5 marDir.: Stefano Montanari; Prod.: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 aprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 aprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 aprDir.: Alan Woodbridge; Prod.: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 junProd.: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 junDir.: Daniele Rustioni; Prod.: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 des
Violettes impériales (Scotto) 11-12 janProd.: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 febDir.: Bruce Grant; Prod.: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 febDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 marDir.: Bruno Conti; Prod.: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 mai
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Aida (Verdi) 21 sep-1 oktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 oktDir.: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 okt-8 novDir.: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 nov-1 desDir.: Kenneth Montgomery; Prod.: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 des-5 janDir.: Samuel Jean; Prod.: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 jan-6 febDir.: Alain Guingal; Prod.: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 marDir.: Claire Gibault; Prod.: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 aprDir.: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 maiDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 junDir.: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Prod.: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
Falstaff (Verdi) 15-17 novDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 desDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 janDir.: Dominique Rouits; Prod.: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 febDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 marDir.: Dominique Rouits; Prod.: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 marDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 aprDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 maiDir.: Dominique Rouits; Prod.: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La traviata (Verdi) 12 nov
Madama Butterfly (Puccini) 15 jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 feb
Roméo et Juliette (Gounod) 16 mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La cenerentola (Rossini) 20-24 sepDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 novDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 janDir.: Hervé Niquet; Prod.: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 febDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 marDir.: David T Heusel; Prod.: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 aprDir.: Patrice Peyriéras; Prod.: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 maiDir.: Laurent Gendre; Prod.: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 junDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 sep-1 oktDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 novDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 des-9 janDir.: Alexander Shelley; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 17-21 janDir.: Ari Rasilainen; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 marDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 junProd.: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Turandot (Puccini) 4-12 oktDir.: Rani Calderon; Prod.: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 desDir.: Ryan McAdams; Prod.: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 janDir.: Christophe Rousset; Prod.: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 febDir.: Jonathan Schiffman; Prod.: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 marDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 apr-8 maiDir.: Kazem Abdullah; Prod.: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 junDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 okt-7 novDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 desDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Lee Blakeley
La Derniere Fête (Bikkembergs) 19-26 janDir.: Xavier Ribes; Prod.: Dirk Opstaele
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 febDir.: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 febDir.: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Prod.: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 mar-1 aprDir.: Daniel Kawka; Prod.: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 mai-3 junDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Der Freischütz (Weber) 17-23 novDir.: Philippe Auguin; Prod.: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 janDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 febDir.: George Petrou; Prod.: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 marDir.: Roland Böer; Prod.: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 mai-6 junDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 des-5 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 janDir.: Maxime Pascal; Prod.: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 janDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 febDir.: Frédérique Chauvet; Prod.: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 mai
La colombe (Gounod) 11-15 junDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 junDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 sepDir.: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 oktDir.: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 oktDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 oktDir.: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 novDir.: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 novDir.: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 desDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 desDir.: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 desDir.: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 janDir.: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 jan
Theodora (Handel) 10 febDir.: Harry Bicket
Concert (Monteverdi) 11-13 febDir.: Emmanuelle Haïm
Le Villi (concert) (Puccini) 20 febDir.: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 marDir.: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 marDir.: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 marDir.: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 aprDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 aprDir.: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 28-29 aprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 maiDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 junDir.: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 junDir.: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 junDir.: Jérémie Rhorer
Castor et Pollux (Rameau) 13-21 oktDir.: Hervé Niquet; Prod.: Christian Schiaretti
La Clémence de Titus (Mozart) 10-18 desDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Denis Podalydès
Solaris (Fujikura) 5-7 marDir.: Erik Nielsen; Prod.: Saburo Teshigawara
Macbeth (Verdi) 4-16 maiDir.: Daniele Gatti; Prod.: Mario Martone
Maria Stuarda (Donizetti) 18-27 junDir.: Daniele Callegari; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
My Fair Lady (Loewe) 5 des-1 janDir.: Jayce Ogren; Prod.: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 janDir.: Michael Riesman; Prod.: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 janDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 aprDir.: David Charles Abell; Prod.: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 junDir.: James Holmes; Prod.: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Orlando (concert) (Handel) 19 junDir.: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Written on Skin (Benjamin) 16-19 novDir.: George Benjamin; Prod.: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 desDir.: Emmanuel Krivine; Prod.: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 janDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 febDir.: Louis Langrée; Prod.: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 marDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 21 marDir.: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 aprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 aprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 maiDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 junDir.: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 junDir.: Jean-François Heisser; Prod.: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-31 marDir.: Alexandre Myrat; Prod.: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 sep-9 oktDir.: Maurizio Benini; Prod.: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 sep-7 oktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 sep-2 oktDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 okt-16 novDir.: Philippe Jordan; Prod.: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 okt-13 novDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 okt-1 desDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 nov-19 desDir.: Michele Mariotti; Prod.: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 nov-23 desDir.: Tomas Netopil; Prod.: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 jan-12 febDir.: Michel Plasson; Prod.: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 jan-12 febDir.: Christophe Rousset; Prod.: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 febDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 feb-12 marDir.: Daniele Callegari; Prod.: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 mar-15 aprDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 mar-14 julDir.: Daniel Oren; Prod.: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 mar-23 aprDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 apr-4 maiDir.: Philippe Jordan; Prod.: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 apr-23 maiDir.: Bruno Campanella; Prod.: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 maiDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 junDir.: Daniel Oren; Prod.: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 junDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La traviata (Verdi) 8 sep-12 oktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Benoît Jacquot
Le barbier de Séville (Rossini) 19 sep-3 novDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 okt-28 novDir.: Daniel Oren / Evelino Pidò; Prod.: Pierre Audi
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 16 okt-15 febDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Prod.: Zabou Breitman
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 nov-18 desDir.: Yves Abel; Prod.: Mariame Clément
La bohème (Puccini) 30 nov-30 desDir.: Mark Elder; Prod.: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 jan-14 febDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 jan-17 febDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Laurent Pelly, Agathe Melinand
Pelléas et Mélisande (Debussy) 7-28 febDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 marDir.: Michel Plasson; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Le Cid (Massenet) 27 mar-21 aprDir.: Michel Plasson; Prod.: Charles Roubaud
Rusalka (Dvořák,A) 3-26 aprDir.: Jakub Hrůša; Prod.: Robert Carsen
La flûte enchantée (Mozart) 17 apr-28 junDir.: Constantin Trinks / Patrick Lange; Prod.: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 mai-14 junDir.: Philippe Jordan; Prod.: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 jun-15 julDir.: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; Prod.: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 jun-15 julDir.: Daniel Oren; Prod.: David McVicar
Paris, Salle Pleyel  / 
Alessandro (concert) (Handel) 23 sepDir.: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 oktDir.: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 novDir.: Paavo Järvi
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 17 desDir.: Raphaël Pichon
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 febDir.: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 junDir.: Jean-Luc Tingaud
Otello (concert) (Verdi) 26 junDir.: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
La Voix humaine (Poulenc) 8 oktProd.: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 marDir.: Irène Kudela; Prod.: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 oktDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 novDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Oriol Tomas
Croquefer (Offenbach) 16 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 16 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salério
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 janDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 febDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 23-25 marDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 maiDir.: Christophe Talmont; Prod.: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Orlando (Handel) 16-21 oktDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 desDir.: Darell Ang
Fortunio (Messager) 31 jan-6 febDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Concert (Berlioz) 21 feb
Pomme d'Api (Offenbach) 27-29 marDir.: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-29 marDir.: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 mai-5 junDir.: Sasha Götzel; Prod.: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 oktDir.: Nicolas Kruger; Prod.: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 nov-8 desProd.: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 jan-2 febDir.: Julien Masmondet; Prod.: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 marDir.: Luciano Acocella; Prod.: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 maiDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 junDir.: Andreas Spering; Prod.: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
L'orfeo (Monteverdi) 8 oktDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Laurent Brethome
Lakmé (Delibes) 8-12 novDir.: Laurent Campellone; Prod.: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 novDir.: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 desDir.: Marius Stieghorst; Prod.: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 des-2 janDir.: Laurent Touche; Prod.: Michel Fau
La belle et la bête (Glass) 18-19 janDir.: Michael Riesman
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 febDir.: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 marDir.: Laurent Campellone; Prod.: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 aprDir.: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 maiDir.: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 junDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
De la maison des morts (Janáček) 27 sep-5 oktDir.: Marko Letonja; Prod.: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 okt-5 novDir.: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Prod.: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 janDir.: Vincent Monteil; Prod.: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 jan-8 febDir.: Marko Letonja; Prod.: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 marDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Keith Warner
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 3-9 aprDir.: Vincent Monteil
Doctor Atomic (Adams) 2-9 maiDir.: Patrick Davin; Prod.: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 junDir.: Christophe Rousset; Prod.: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 julDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 julDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Norma (Bellini) 22-27 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Massimo Gasparòn
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 novDir.: Andreas Spering; Prod.: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 desDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 janDir.: Edmon Colomer; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 marDir.: Rani Calderon; Prod.: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 aprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 maiDir.: Giuliano Carella; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Manon (Massenet) 29 sep-15 oktDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 novDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 desDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 febDir.: Bruno Campanella; Prod.: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 marDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 marDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 aprDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 maiDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 junDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 jun-4 julDir.: Christophe Larrieu; Prod.: Caroline Bertran-Hours
Un bal masqué (Verdi) 30 sep-12 oktDir.: Daniel Oren; Prod.: Vincent Boussard
Owen Wingrave (Britten) 21-25 novDir.: David Syrus; Prod.: Walter Sutcliffe
The Turn of the Screw (Britten) 21-25 novDir.: David Syrus; Prod.: Walter Sutcliffe
Doña Francisquita (Vives) 21-31 desDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Emilio Sagi
Tristan und Isolde (Wagner) 28 jan-11 febDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Porgy and Bess (Gershwin) 17-22 marDir.: William Barkhymer; Prod.: Baayork Lee
Castor et Pollux (Rameau) 24 mar-2 aprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Mariame Clément
massacre (Mitterer) 12-17 aprDir.: Peter Rundel; Prod.: Ludovic Lagarde
Les fiançailles au couvent (Prokofiev) 15-24 maiDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Martin Duncan
Turandot (Puccini) 19-30 junDir.: Stefan Solyom; Prod.: Calixto Bieito
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Roi David (Honegger) 29 nov-1 desDir.: Jean-Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 janDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 marDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 aprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-15 oktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 desDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 janDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 marDir.: Ariane Matiakh; Prod.: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 aprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 oktDir.: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 novDir.: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 novDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 novDir.: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 desDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 jan-2 febDir.: Ryan Brow; Prod.: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 febDir.: Ryan Brown; Prod.: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 febDir.: Christophe Coin; Prod.: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 febDir.: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 marDir.: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 marDir.: Diego Fasolis; Prod.: Silviu Purcarete(original), Rares Zaharia(revival)
Tamerlano (concert) (Handel) 5 aprDir.: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 maiDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 maiDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 junDir.: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 junDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek