2014/15 > Tyskland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2014/15 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

West Side Story (Bernstein) 21 sep-28 junDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Luisa Miller (Verdi) 9 nov-26 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Mario Corradi
Brokeback Mountain (Wuorinen) 7 des-22 janDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ludger Engels
Der Freischutz (Weber) 1 feb-30 junDir.: Justus Thorau; Prod.: Martin Philipp
Jenufa (Janacek) 22 mar-4 julDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Norma (concert) (Bellini) 22 mai-3 julDir.: Justus Thorau
The Turn of the Screw (Britten) 13-24 junDir.: Raimund Laufen; Prod.: Lilly Lee
Tosca (Puccini) 3 sep-28 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ludger Engels
West Side Story (Bernstein) 7 okt-25 febDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Ewa Teilmans
Orlando (Handel) 8 nov-10 febDir.: Justus Thorau; Prod.: Jarg Pataki
Der satanarchaolugenialkohollische Wunschpunsch (Naske) 20 nov-22 febProd.: Martin Philipp
Tannhauser (Wagner) 7 feb-26 maiDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Mario Corradi
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 10 apr-29 maiDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Sebastian Hirn
Die verkaufte Braut (Smetana) 5 jun-10 julDir.: Justus Thorau; Prod.: Béatrice Lachaussée
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12-30 oktDir.: Laurent Wagner; Prod.: Maximilian von Mayenburg
La boheme (Puccini) 14 des-8 aprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Peter Grimes (Britten) 15 feb-20 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 6 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Briefe des van Gogh (Frid) 13 marDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Michael Dissmeier
Martha (Flotow) 31 mai-28 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Anette Leistenschneider
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 4 okt-8 maiDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Der Rosenkavalier (Strauss) 6-25 desDir.: Laurent Wagner; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Jenufa (Janacek) 7-12 febDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Der Freischutz (Weber) 22 mai-10 junDir.: Laurent Wagner; Prod.: NN
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Die Blume von Hawaii (Abraham) 21 sep-30 janDir.: Dieter Klug; Prod.: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 4 okt-5 febDir.: Peggy Einfeldt; Prod.: Birgit Eckenweber
My Fair Lady (Loewe) 10 okt-6 marDir.: Dieter Klug; Prod.: Dietrich Kunze
Rigoletto (Verdi) 26 okt-2 maiDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Tamara Korber
Tanhauser (Mangold) 2 nov-28 marDir.: Naoshi Takahshi; Prod.: Ingolf Huhn
Der Weihnachtsabend (Lortzing) 7-27 desDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Andreas Hofer (Lortzing) 7-27 desDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Figaros Hochzeit (Mozart) 18 jan-4 aprDir.: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Prod.: Ingolf Huhn
Madame Pompadour (Fall) 1 mar-17 maiDir.: Dieter Klug; Prod.: Rainer Wenke
Hello Dolly! (Herman) 12 apr-10 maiDir.: Dieter Klug; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Jenufa (Janacek) 20 sep-20 desDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Peter Konwitschny
Hansel und Gretel (Humperdinck) 25 okt-14 febDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Aron Stiehl
Lohengrin (Wagner) 2 nov-27 desDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Wozzeck (Berg) 7 mar-5 maiDir.: Roland Techet; Prod.: Ludger Engels
Die Schopfung (concert) (Haydn) 23-24 marDir.: Bruno Weil
La finta giardiniera (Mozart) 18 apr-12 junDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Roland Schwab
Macbeth (Verdi) 30 mai-14 junDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der Konig Kandaules (Zemlinsky) 27+ sepDir.: Domonkos Héja
Macbeth (Verdi) 18+ oktDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Hoffmanns Erzahlungen (Offenbach) 28+ novDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Jim Lucassen
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 27+ febDir.: Domonkos Héja; Prod.: Otto Pichler
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 16+ aprDir.: Domonkos Héja; Prod.: Peter Konwitschny
Der Liebestrank (Donizetti) 27+ maiDir.: Lancelot Fuhry
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 novDir.: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 mar-6 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 apr
La traviata (Verdi) 22-29 maiDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 julDir.: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 julDir.: Valery Gergiev
La fida ninfa (concert) (Vivaldi) 29 oktDir.: Andrea Marcon
Tristan und Isolde (Wagner) 19-28 marDir.: Simon Rattle; Prod.: Mariusz Treliński
Mefistofele (Boito) 13-19 maiDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Philipp Himmelmann
Il mondo della luna (Haydn) 20-23 mai
Die Walkure (concert) (Wagner) 7-10 julDir.: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Symphony 9 (Beethoven) 6 novDir.: Gabriele Dona
Sweeney Todd (Sondheim) 16 jan-1 marDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 25 apr-7 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
My Fair Lady (Loewe) 25 jun-5 julDir.: Tasso Schille; Prod.: Lutz Hillmann
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Die Zauberflote (Mozart) 23 augDir.: Donald Runnicles; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Oresteia (Xenakis) 9-16 sepDir.: Moritz Gnann; Prod.: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 oktDir.: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 oktDir.: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 novDir.: Pietro Rizzo
Die Schandung der Lucretia (Britten) 15-16 novDir.: Nicholas Carter; Prod.: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 nov-21 maiDir.: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Prod.: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 nov-11 desDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflote (Mozart) 6 des-14 junDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Günter Krämer
Tannhauser (Wagner) 7 des-15 febDir.: Axel Kober / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 des-11 aprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Hansel und Gretel (Humperdinck) 16-28 desDir.: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 des-25 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 des-25 maiDir.: Nicholas Carter; Prod.: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 jan-4 julDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 jan-25 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 janDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 jan-14 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 jan-22 maiDir.: William Spaulding / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 febDir.: Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saens) 21 feb-1 marDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Patrick Kinmonth
La rondine (Puccini) 8 mar-3 julDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Rolando Villazón
Das Madchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 marDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Vera Nemirova
La boheme (Puccini) 20-30 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 mar-31 maiDir.: Yves Abel; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Romeo et Juliette (Berlioz) 18 apr-2 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Sasha Waltz
Don Carlo (Verdi) 23 apr-3 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 maiDir.: Alexander Vedernikov / Ido Arad; Prod.: Götz Friedrich
La Damnation de Faust (Berlioz) 8-15 maiDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Christian Spuck
Valentina (Maskats) 19 maiDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 mai-12 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 junDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 jun-5 julDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Romeo et Juliette (Berlioz) 28-29 augDir.: Moritz Gnann; Prod.: Sacha Waltz
Pelleas und Melisande (Debussy) 9-19 sepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Turandot (Puccini) 12 sep-27 novDir.: Alexander Joel / Ivan Repusic; Prod.: Lorenzo Fioroni
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 sep-26 marDir.: Ivan Repusic/NN; Prod.: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 sep-26 marDir.: Ivan Repusic / NN; Prod.: David Pountney
Die Zauberflote (Mozart) 26 sep-8 julDir.: Nicholas Carter / Donald Runnicles / Moritz Gnann / Daniel Cohen; Prod.: Günter Krämer
L'Africaine (Meyerbeer) 4-24 oktDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 8-30 oktDir.: Yves Abel; Prod.: Götz Friedrich
Nabucco (Verdi) 14 okt-30 janDir.: Ivan Repusic / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Keith Warner
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 okt-4 maiDir.: Daniel Cohen; Prod.: Filippo Sanjust
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 okt-13 febDir.: Moritz Gnann / Daniel Cohen; Prod.: Katharina Thalbach
Don Giovanni (Mozart) 28 okt-12 novDir.: Daniel Cohen; Prod.: Roland Schwab
Tannhauser (Wagner) 31 okt-27 marDir.: Donald Runnicles / Ivan Repusic; Prod.: Kirsten Harms
Manon Lescaut (Puccini) 5 nov-17 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Gilbert Deflo
Tosca (Puccini) 21 nov-15 junDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Boleslaw Barlog
Aida (Verdi) 22 nov-10 desDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Benedikt von Peter
La favorite (concert) (Donizetti) 2-8 desDir.: Ivan Repusic
La boheme (Puccini) 4-31 desDir.: Andrea Battistoni / Nicholas Carter / William Spaulding; Prod.: Götz Friedrich
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 17-27 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Katharina Thalbach
Der Liebestrank (Donizetti) 18 des-27 maiDir.: Nicholas Carter; Prod.: Irina Brook
La traviata (Verdi) 9 jan-6 maiDir.: Ivan Repusic / Daniel Cohen; Prod.: Götz Friedrich
Salome (Strauss) 24 jan-6 aprDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Claus Guth
Lohengrin (Wagner) 31 jan-8 maiDir.: Donald Runnicles / Axel Kober; Prod.: Kasper Holten
Peter Grimes (Britten) 7-18 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Die Sache Makropulos (Janacek) 19 feb-30 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Hermann
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 26 feb-11 marDir.: Evan Rogister; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 29 feb-3 marDir.: Paolo Arrivabeni
Die Liebe der Danae (Strauss) 12 mar-9 aprDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Kirsten Harms
Die agyptische Helena (Strauss) 19 mar-8 aprDir.: Andrew Litton; Prod.: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 25 mar-30 junDir.: Andrea Battistoni / Giampaolo Bisanti; Prod.: Jan Bosse
Elektra (Strauss) 3 apr-26 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-17 aprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 16 apr-7 julDir.: Ivan Repusic / Nicholas Carter; Prod.: Søren Schuhmacher(original), Peter Beauvais(revival)
Morgen und Abend (Haas,Georg) 29 apr-22 maiDir.: Michael Boder; Prod.: Graham Vick
Norma (concert) (Bellini) 7-12 maiDir.: Peter Valentovic
Der Troubadour (Verdi) 28 mai-16 junDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 5-18 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 17 jun-6 julDir.: Donald Runnicles / Nicholas Carter; Prod.: Rodrigo García
Das Rheingold (Wagner) 1-13 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walkure (Wagner) 2-14 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 5-15 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Gotterdammerung (Wagner) 9-17 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Die Zauberflote (Mozart) 12 sep-21 novDir.: Henrik Nánási; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 13 sep-31 oktDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Clivia (Dostal) 20 sep-1 novDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Die schone Helena (Offenbach) 11 okt-12 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 nov-26 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
West Side Story (Bernstein) 7 nov-3 julDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky, Otto Pichler
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-11 julDir.: Henrik Nánási / Kristiina Poska; Prod.: Herbert Fritsch
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 10 des-9 janDir.: Uwe Sandner; Prod.: Lydia Steier
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 des-29 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Arizona Lady (concert) (Kalman,E) 21-30 desDir.: Kai Tietje
Ball im Savoy (Abraham) 10 jan-28 marDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 jan-10 aprDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Orpheus (Monteverdi) 14 feb-29 marDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Gianni Schicchi (Puccini) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Die Schneekonigin (Valtinoni) 5-27 marDir.: Carlos Spierer; Prod.: Anisha Bondy
Maria de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 marDir.: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 apr-7 julDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Barrie Kosky
Odysseus (Monteverdi) 23 apr-4 junDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Cosi fan tutte (Mozart) 1 mai-13 junDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alvis Hermanis
Carmen (Bizet) 6 mai-30 junDir.: Mirga Gražinytė-Tyla; Prod.: Sebastian Baumgarten
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 maiDir.: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 mai-9 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Lydia Steier
Rigoletto (Verdi) 12 jun-1 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 10 sep-15 oktDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 11 sep-31 oktDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Lydia Steier
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 2 okt-9 julDir.: Stefan Blunier; Prod.: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 8 okt-29 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky, Otto Pichler
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 24 okt-4 marDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 1 nov-26 desDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Die schone Helena (Offenbach) 6 nov-15 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
My Fair Lady (Loewe) 28 nov-20 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Andreas Homoki
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6-28 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Der feurige Engel (Prokofiev) 10 des-10 janDir.: Henrik Nánási/Vassily Sinaisky; Prod.: Benedict Andrews
Die Zirkusprinzessin (concert) (Kalman,E) 20-30 desDir.: Stefan Soltesz
Kiss me, Kate (Porter) 7 jan-22 febDir.: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; Prod.: Barrie Kosky
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 31 jan-6 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 5 feb-27 marDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Salon Pitzelberger (concert) (Offenbach) 10 feb
Fantasio (concert) (Offenbach) 13-16 febDir.: Titus Engel
Das Gespenst von Canterville (Lange) 25 feb-21 aprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 15 apr-4 junDir.: Henrik Nánási; Prod.: Herbert Fritsch
Clivia (Dostal) 22 apr-5 junDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 1-28 maiDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Barrie Kosky
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 22 mai-7 julDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Michał Zadara
Cendrillon (Massenet) 12 jun-10 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Damiano Michieletto
Castor et Pollux (Rameau) 22 jun-3 julDir.: Christian Curnyn; Prod.: Barrie Kosky
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Der Silbersee (concert) (Weill) 19-21 marDir.: Iván Fischer
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
La traviata (Verdi) 14 sep-12 junDir.: Domingo Hindoyan / Daniele Rustioni; Prod.: Peter Mussbach
Candide (Bernstein) 18 sep-26 desDir.: Wayne Marshall / David Robert Coleman; Prod.: Vincent Boussard
Des Simplicius Simplicissimus Jugend (Hartmann) 27 sep-11 oktDir.: Adrian Heger; Prod.: Friederike Heller
Tosca (Puccini) 3-25 oktDir.: Daniel Barenboim / Domingo Hindoyan; Prod.: Alvis Hermanis
Rein Gold (Stemann) 5 okt-24 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Tristan und Isolde (Wagner) 11 okt-28 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Die Zauberflote (Mozart) 23 okt-16 maiDir.: Stefan Soltesz / Sebastian Weigle; Prod.: August Everding
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 okt-2 janDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Ruth Berghaus
La Voix humaine (Poulenc) 7-23 novDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janacek) 7-23 novDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
The Turn of the Screw (Britten) 15 nov-5 desDir.: Ivor Bolton; Prod.: Claus Guth
Faust (Gounod) 23 nov-6 desDir.: Leo Hussain; Prod.: Karsten Wiegand
Hans im Gluck (Coleman,D) 5-28 desDir.: Harry Lyth; Prod.: Julia Haebler
Aus einem Totenhaus (Janacek) 7-21 desDir.: Simon Rattle; Prod.: Patrice Chéreau
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16 jan-16 aprDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Der Freischutz (Weber) 18 jan-8 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Michael Thalheimer
Macbeth (Verdi) 7-28 febDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Peter Mussbach
Through Roses (Neikrug) 13-28 febDir.: Felix Krieger; Prod.: Neco Çelik
Lulu (Berg) 21 feb-13 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Wozzeck (Berg) 27 feb-14 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 6-22 marDir.: Ralf Böhme; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Parsifal (Wagner) 28 mar-18 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Tannhauser (Wagner) 2-5 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Tarquin (Krenek) 19-28 aprDir.: Max Renne; Prod.: Mascha Pörzgen
Emma und Eginhard (Telemann) 26 apr-10 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 30 apr-17 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michael Thalheimer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15-29 maiDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La straniera (concert) (Bellini) 6-10 junDir.: Peter Valentovic
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-27 junDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Hans Neuenfels
Neither (Feldman) 19-28 junDir.: David Robert Coleman; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
L'orfeo (Monteverdi) 1-6 julDir.: Torsten Johann; Prod.: Sacha Waltz
Matsukaze (Hosokawa) 10-12 julDir.: David Robert Coleman; Prod.: Sasha Waltz
Geschichte (Strasnoy) 27 sep-12 oktProd.: Isabel Ostermann
Der Freischutz (Weber) 27 sep-22 oktDir.: Alexander Soddy; Prod.: Michael Thalheimer
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 3-22 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 13 okt-29 maiDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Un ballo in maschera (Verdi) 14-24 oktDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 23-28 oktDir.: Max Renne; Prod.: Annika Haller
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 okt-8 novDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Percy Adlon
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-21 novDir.: Gustavo Dudamel; Prod.: Jürgen Flimm
Der fliegende Hollander (Wagner) 12-25 novDir.: Markus Poschner; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Aventures, nouvelles aventures (Ligeti) 14-24 novDir.: Max Renne; Prod.: Michael Höppner
Sur scene (Kagel) 14-24 novDir.: Max Renne; Prod.: Michael Höppner
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 14-23 novDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jürgen Flimm
Die Zauberflote (Mozart) 29 nov-15 aprDir.: Stefan Soltesz; Prod.: August Everding
Der gestiefelte Kater (Cui) 5-27 desDir.: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; Prod.: Isabel Ostermann
Faust (Gounod) 10-23 desDir.: Simone Young; Prod.: Karsten Wiegand
Don Giovanni (Mozart) 13-29 desDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Claus Guth
La traviata (Verdi) 19-31 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dieter Dorn
La Boheme (Puccini) 8-19 janDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Lindy Hume
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-24 janDir.: Karl Heinz Steffens; Prod.: Hans Neuenfels
The Turn of the Screw (Britten) 31 jan-20 febDir.: Christopher Moulds; Prod.: Claus Guth
Le vin herbe (Martin,F) 5-19 febDir.: Friedemann Layer; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Zangezi (Parra) 12-23 febProd.: Janne Nora Kummer
Dido and Aeneas (Purcell) 25-27 febDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18-27 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Jürgen Flimm
Parsifal (Wagner) 20-28 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3-17 aprDir.: Alexander Vitlin; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Mario und der Zauberer (Oliver) 9-30 aprDir.: Felix Krieger; Prod.: Aniara Amos
Amor vien dal destino (Steffani) 23 apr-7 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Ingo Kerkhof
Madama Butterfly (Puccini) 28 apr-12 maiDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Eike Gramss
Simon Boccanegra (Verdi) 5-11 maiDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Tagebuch eines Verschollenen (Janacek) 7-14 maiProd.: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 7-14 maiProd.: Isabel Ostermann
Juliette (Martinu) 28 mai-18 junDir.: Daniel Barenboim / Domingo Hindoyan; Prod.: Claus Guth
Das Rheingold (Wagner) 11-26 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Die Walkure (Wagner) 12-26 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 15-30 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Gotterdammerung (Wagner) 19 jun-2 julDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Neither (Feldman) 22 jun-3 julDir.: David Robert Coleman; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Il trovatore (Verdi) 8-14 julDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Luci mie traditrici (Sciarrino) 10-16 julDir.: David Robert Coleman; Prod.: Jürgen Flimm
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 sepDir.: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7 sep-8 maiDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Madama Butterfly (Puccini) 27 sep-30 janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Nadja Loschky
La cenerentola (Rossini) 8 nov-22 febDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17 jan-3 aprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Hamlet (Thomas,A) 28 feb-26 junDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20 mar-29 junDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Dacher. Platze. Wege. Leute. (Kampe) 29 apr-3 maiDir.: Gordon Kampe; Prod.: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3 mai-28 junDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Tannhauser (Wagner) 31 mai-21 junDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Jochen Biganzoli
Die Zauberflote (Mozart) 28+ sep
La scala di seta (Rossini) 28+ sep
Macbeth (Verdi) 16+ jan
Dog Days (Little) 27+ feb
Suor Angelica (Puccini) 29+ apr
Gianni Schicchi (Puccini) 29+ apr
Il tabarro (Puccini) 29+ apr
A Little Night Music (Sondheim) 21+ mai
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Ein Kafig voller Narren (Herman) 4 sep-9 aprDir.: Jürgen Grimm / Christopher Sprenger; Prod.: John Dew
Fidelio (Beethoven) 28 sep-5 maiDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise / Stefan Blunier; Prod.: Jakob Peters-Messer
Aida (Verdi) 4-28 oktDir.: Johannes Pell; Prod.: Dietrich Hilsdorf(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Giovanna d'Arco (Verdi) 26 okt-17 janDir.: Will Humburg / Johannes Pell; Prod.: Torge Möller, Momme Hinrichs
Hansel und Gretel (Humperdinck) 9 nov-31 janDir.: Johannes Pell / Ekaterina Klewitz; Prod.: Franziska Severin, Mark Daniel Hirsch
Rinaldo (Handel) 30 nov-30 janDir.: Wolfgang Katschner / Thomas Wise; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Zauberflote (Mozart) 13 des-6 aprDir.: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; Prod.: Jürgen Rose
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 1 jan-4 aprDir.: Johannes Pell
Salome (Strauss) 1 feb-14 junDir.: Stefan Blunier / Hendrik Vestmann; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 mar-21 junDir.: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; Prod.: Renaud Doucet
Die Winterreise (Schubert) 10-26 aprDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jürgen Weber
Thebans (Anderson,J) 3 mai-4 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Pierre Audi
Turandot (Puccini) 23 mai-24 junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Silviu Purcărete(original), Nikolaus Wolcz(original)
Von allerlei Tieren und anderen schragen Vogeln (Bredenbach) 29 maiDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Mark Mahn
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Die Zauberflote (Mozart) 8-16 augDir.: Michael Helmrath; Prod.: Kay Kuntze
Stabat Mater (Rossini) 28-29 novDir.: José María Moreno
Maske in Blau (Raymond) 30 des-5 aprDir.: Jakob Brenner; Prod.: Sarah Kohrs
La traviata (Verdi) 16-18 janDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 sep-31 desDir.: Christopher Hein; Prod.: Alfonso Romero Mora
Le prophete (Meyerbeer) 19 okt-16 janDir.: Ernst van Tiel; Prod.: Stefan Otteni
Die Zauberflote (Mozart) 22 okt-30 desDir.: Burkhard Bauche; Prod.: Aniara Amos
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 nov-22 febDir.: Roger Epple; Prod.: Christopher Alden
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 6 des-8 janDir.: Johanna Motter; Prod.: Philipp Kochheim
My Fair Lady (Loewe) 24 jan-26 aprDir.: Christopher Hein; Prod.: Philipp Kochheim
Andrea Chenier (Giordano) 20 feb-3 junDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Thaddeus Strassberger
Wuthering Heights (Herrmann,B) 11 apr-20 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Philipp Kochheim
Farnace (Vivaldi) 15 apr-4 junDir.: Michael Schneider; Prod.: Roland Schwab
Another Sunrise (Heggie) 2 mai-28 junDir.: Burkhard Bauche; Prod.: Christina Sievert
For a Look or a Touch (Heggie) 2 mai-28 junDir.: Burkhard Bauche; Prod.: Natalie Schramm
Peer Gynt (Egk) 22 mai-13 junDir.: Christopher Hein; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Un ballo in maschera (Verdi) 4-20 julDir.: Georg Menskes; Prod.: Uwe Schwarz
Bremen, Theater Bremen  / 
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 21 sep-18 janDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Anna Karenina (Kurstner) 25 okt-24 janDir.: Clemens Heil; Prod.: Armin Petras
La traviata (Verdi) 31 okt-21 novDir.: Clemens Heil; Prod.: Benedikt von Peter
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 nov-14 julDir.: Rolando Garza Rodríguez; Prod.: Michael Talke
Die Zauberflote (Mozart) 6 des-21 febDir.: Daniel Mayr; Prod.: Chris Alexander
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 jan-10 maiDir.: Clemens Heil; Prod.: Felix Rothenhäusler
Im weissen Rossl (Benatzky) 26 feb-17 julDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Kreyer
Carmen (Bizet) 21 mar-15 julDir.: Markus Poschner; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Oreste (Handel) 24 mai-16 julDir.: Olof Boman; Prod.: Robert Lehniger
Peter Grimes (Britten) 3+ oktDir.: Markus Poschner; Prod.: Marco Štorman
Rigoletto (Verdi) 24+ oktDir.: Clemens Heil; Prod.: Michael Talke
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 6+ desDir.: Rolando Garza Rodriguez; Prod.: Andreas Kriegenburg
Wozzeck (Berg) 13+ febDir.: Markus Poschner; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Maria Stuarda (Donizetti) 2+ aprDir.: Daniel Mayr; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Werther (Massenet) 20 mai
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
West Side Story (Bernstein) 20 sep-18 junDir.: Ido Arad / Hartmut Brüsch; Prod.: Roland Hüve
Don Carlos (Verdi) 1 nov-25 janDir.: Marc Niemann / Ido Arad; Prod.: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 25 des-7 marDir.: Ido Arad; Prod.: Ulrich Mokrusch
Der Vetter aus Dingsda (Kunneke) 31 jan-3 maiDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Die Bluthochzeit (Szokolay) 14 mar-2 maiDir.: Marc Niemann; Prod.: Andrej Woron
Zar und Zimmermann (Lortzing) 25 apr-27 junDir.: Ido Arad; Prod.: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 30 mai-1 julDir.: Marc Niemann; Prod.: Philipp Kochheim
Anything Goes (Porter) 19 sep-17 junDir.: Ido Arad; Prod.: Nico Rabenald
La boheme (Puccini) 7 nov-19 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Oliver Klöter
Platee (Rameau) 25 des-12 marDir.: Marc Niemann; Prod.: Hinrich Horstkotte
Madame Pompadour (Fall) 30 jan-11 junDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Wozzeck (Gurlitt) 5 mar-27 aprDir.: Marc Niemann; Prod.: Robert Lehmeier
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 23 apr-29 maiDir.: Marc Niemann; Prod.: Andrzej Woron
Der goldene Drache (Eotvos) 4-23 junDir.: Ido Arad; Prod.: Ulrich Mokrusch
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Der Mond (Orff) 3 okt-5 desDir.: Simon Zimmermann; Prod.: Holger Potocki
Don Giovanni (Mozart) 15 okt-11 janDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Die tote Stadt (Korngold) 25 okt-6 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
La cenerentola (Rossini) 29 nov-19 aprDir.: Felix Bender; Prod.: Kobie van Rensburg
My Fair Lady (Loewe) 6 des-22 marDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Michael Heinicke
Hansel und Gretel (Humperdinck) 13-21 desDir.: Felix Bender; Prod.: Steffen Piontek
Otello (Verdi) 31 jan-10 maiDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Die Zauberflote fur Kinder (Mozart) 25-26 febDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
Paradise Reloaded (Eotvos) 21 mar-28 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
Parsifal (Wagner) 3-26 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Marcelo Buscaino
Der Graf von Luxemburg (Lehar) 30 mai-27 junDir.: Felix Bender; Prod.: Ulrich Proschka
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 sep-17 janDir.: Felix Bender; Prod.: Helen Malkowsky
Der Graf von Luxemburg (Lehar) 18 okt-8 aprDir.: Felix Bender; Prod.: Ulrich Proschka
Der Zwerg (Zemlinsky) 7 nov-19 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Walter Sutcliffe
La cenerentola (Rossini) 2 des-31 marDir.: Felix Bender; Prod.: Kobie van Rensburg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 13-26 desDir.: Felix Bender; Prod.: Steffen Piontek
Werther (Massenet) 30 jan-7 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Anthony Pilavachi
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 19 mar-8 maiDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 25 mar-24 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Marcelo Buscaino
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 12 sep-18 novDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Savitri (Holst) 12 sep-18 novDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
King Arthur (Purcell) 27 sep-10 desDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Matthias Straub
My Fair Lady (Loewe) 18 okt-24 janDir.: Daxi Pan; Prod.: Holger Hauer
La traviata (Verdi) 25 okt-4 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Aron Stiehl
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6 des-11 febDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Jean Renshaw
Salome (Strauss) 7 feb-20 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: Tobias Theorell
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 21 mar-17 junDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Der Vogelhandler (Zeller,C) 2 mai-1 julDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Volker Vogel
La boheme (Puccini) 13 jun-15 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Brigitte Fassbaender
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Wie einst im Mai (Kollo) 4 sep-16 aprDir.: Frank Bernard; Prod.: Matthias Winter
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 25 sep-14 oktDir.: Frank Bernard; Prod.: Hauke Tesch
Peer Gynt (Egk) 2 okt-28 desDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
La traviata (Verdi) 4 okt-6 aprDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Carmen (Bizet) 7 okt-15 maiDir.: Marc Niemann / Ivo Hentschel; Prod.: Matthias Oldag
Grafin Mariza (Kalman,E) 25 okt-13 junDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Steffen Piontek
Sechse kommen durch die Welt (Hocke) 28 nov-25 desDir.: Christian Möbius; Prod.: Hauke Tesch
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 1-28 febDir.: Frank Bernard; Prod.: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 7 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Hoffmanns Erzahlungen (Offenbach) 18 feb-3 maiDir.: Evan Christ / Ivo Hentschel; Prod.: Martin Schüler
Alcina (Handel) 14 mar-3 junDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Sam Brown
Tosca (Puccini) 31 mai-3 julDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Elektra (Strauss) 11+ julDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 sep-28 febDir.: George Petrou; Prod.: Jay Scheib
Macbeth (Verdi) 27 sep-20 febDir.: Will Humburg; Prod.: Viestur Kairish
La traviata (Verdi) 2 okt-8 marDir.: Anna Skryleva; Prod.: John Dew
Hansel und Gretel (Humperdinck) 8 nov-14 febDir.: Anna Skryleva; Prod.: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
La Boheme (Puccini) 3 des-25 janDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 jan-22 maiDir.: Elias Grandy; Prod.: Cordula Däuper
Samson und Dalila (Saint-Saens) 7 mar-3 junDir.: Elias Grandy; Prod.: Inga Levant
Boris Godunow (Musorgsky) 25 apr-4 julDir.: Will Humburg; Prod.: Christian Sedelmayer
Der Freischutz (Weber) 19 jun-11 julDir.: Marc Piollet; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Prometeo (Nono) 9-19 julDir.: Johannes Harneit
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 sep-25 febDir.: Will Humburg; Prod.: Joan Anton Rechi
Der Freischutz (Weber) 23 okt-18 desDir.: Marc Piollet; Prod.: Eva Maria Höckmayr
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 26 nov-27 janDir.: Will Humburg; Prod.: Dirk Schmeding
Hansel und Gretel (Humperdinck) 16-30 desProd.: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Rigoletto (Verdi) 28 feb-26 junProd.: Karsten Wiegand
La Calisto (Cavalli) 11 apr-12 julProd.: Cordula Däuper
Carmen (Bizet) 4-15 junDir.: Will Humburg
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Casanova (Kanyar) 12 sep-24 maiDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walkure (Wagner) 27 sep-24 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Tosca (Puccini) 9 okt-31 maiDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Die Zirkusprinzessin (Kalman,E) 11 okt-10 janDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Carmen (Bizet) 8 nov-25 maiDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Jana Eimer, André Bücker
Das Spitzentuch der Konigin (Strauss,J) 4 des-3 junDir.: Marius Zachmann; Prod.: Felix Losert
Das Rheingold (Wagner) 30 jan-23 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Siegfried (Wagner) 29 mar-26 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Gotterdammerung (Wagner) 18 apr-28 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Zigeunerliebe (concert) (Lehar) 30 mai-6 junDir.: Daniel Carlberg
Detmold, Landestheater Detmold  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 aug-11 janDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
West Side Story (Bernstein) 29 aug-24 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Die Zauberflote (Mozart) 12 sep-21 febDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Hinrich Horstkotte
Otello (Verdi) 26 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Meine Schwester und ich (Benatzky) 5 des-12 febDir.: Matthias Wegele; Prod.: Guta N Rau
Salome (Strauss) 6 feb-13 junDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Anatevka (Bock) 8 mar-11 junDir.: Mathias Mönius; Prod.: Tatjana Rese
Die Gartnerin aus Liebe (Mozart) 5-12 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Hinrich Horstkotte
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 13 sep-25 oktDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Katharina Thoma
Carmen (Bizet) 4 okt-19 desDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Katharina Thoma
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 29 nov-15 marDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Thomas Enzinger
Carmina Burana (Orff) 1 janDir.: Gabriel Feltz
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 jan-12 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 31 jan-19 junDir.: Philipp Armbruster / Motonori Kobayashi; Prod.: Johannes Schmid
Don Giovanni (Mozart) 8 mar-28 junDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Saul (Handel) 25 apr-26 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 6+ sep
Kiss me, Kate (Porter) 27+ sep
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Gasparone (Millocker) 9 sep-29 maiDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 24 sep-19 junDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Der Zarewitsch (Lehar) 10 okt-22 maiDir.: Andreas Schüller; Prod.: Robert Lehmeier
Evita (Lloyd Webber) 17 okt-5 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die verkaufte Braut (Smetana) 23 okt-21 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Giuditta (Lehar) 30 okt-24 maiDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
My Fair Lady (Loewe) 13 nov-15 marDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflote (Mozart) 19 mar-31 maiDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 apr-12 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Peter Kube
Cagliostro (Strauss,J) 2 mai-7 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Ansgar Weigner
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La boheme (Puccini) 29 aug-12 marDir.: Rani Calderon / Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christine Mielitz
Carmen (Bizet) 30 aug-13 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Köhler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 aug-14 julDir.: Josep Caballé Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Cosi fan tutte (Mozart) 4 sep-25 oktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-25 sepDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Michael Schulz
Daphne (Strauss) 14 sep-15 novDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Torsten Fischer
Tannhauser (Wagner) 21 sep-31 oktDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Konwitschny
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 4-29 oktDir.: Ekkehard Klemm; Prod.: Manfred Weiss
Fidelio (Beethoven) 16-23 oktDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Christine Mielitz
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 18 okt-9 desDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 5 nov-10 desDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Arabella (Strauss) 7-10 novDir.: Christian Thielemann; Prod.: Florentine Klepper
Capriccio (Strauss) 16-19 novDir.: Christian Thielemann; Prod.: Marco Arturo Marelli
Elektra (Strauss) 28 nov-15 desDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Barbara Frey
Die Zauberflote (Mozart) 6 des-13 julDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 7-21 desDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 10 des-2 janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Katharina Thalbach
Konigskinder (Humperdinck) 19 des-25 janDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Jetske Mijnssen
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-13 junDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Günter Krämer
Pelleas et Melisande (Debussy) 24 jan-11 febDir.: Marc Soustrot / Michael Güttler; Prod.: Àlex Ollé
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22 feb-2 marDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Mise en abyme (Ronchetti) 22 feb-7 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Köhler
Der fliegende Hollander (Wagner) 14 mar-21 junDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
Die Bruder Lowenherz (Oehring) 14-23 marDir.: Erik Oña; Prod.: Walter Sutcliffe
Orlando (Handel) 17-27 marDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die lustige Witwe (Lehar) 18 mar-9 aprDir.: Thomas Rösner; Prod.: Jérôme Savary
Alcina (Handel) 19-27 mar
Simon Boccanegra (Verdi) 10-25 aprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Jan Philipp Gloger
Tosca (Puccini) 11 apr-16 maiDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
Der Freischutz (Weber) 1-31 maiDir.: Christian Thielemann; Prod.: Axel Köhler
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 10-21 junDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 jun-4 julDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Johannes Erath
Don Carlo (Verdi) 24 jun-1 julDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Eike Gramss
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 sep-23 junDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 sep-29 aprDir.: Matteo Beltrami / Josep Caballé Domenech; Prod.: Grischa Asagaroff
Der fliegende Hollander (Wagner) 18-25 sepDir.: John Fiore; Prod.: Florentine Klepper
Elektra (Strauss) 20 sep-22 oktDir.: Axel Kober; Prod.: Barbara Frey
La boheme (Puccini) 26 sep-26 junDir.: Daniele Callegari / Giampaolo Bisanti / Eun Sun Kim; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflote (Mozart) 8 okt-11 junDir.: Jonathan Darlington / Moritz Gnann / Stefan Klingele; Prod.: Achim Freyer
Der Wildschutz (Lortzing) 10 okt-19 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 15-23 oktDir.: Ekkehard Klemm; Prod.: Manfred Weiss
Arabella (Strauss) 17-24 oktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Florentine Klepper
Der Freischutz (Weber) 29 okt-21 janDir.: Rani Calderon / Mihkel Kütson; Prod.: Axel Köhler
Tosca (Puccini) 1 nov-7 maiDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Johannes Schaaf
The Great Gatsby (Harbison) 6-21 desDir.: Wayne Marshall; Prod.: Keith Warner
Hansel und Gretel (Humperdinck) 12-26 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Katharina Thalbach
Macbeth (Verdi) 17 des-2 janDir.: Ivan Repušić; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 des-10 janDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Günter Krämer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 jan-6 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Philipp Stölzl
Pagliacci (Leoncavallo) 16 jan-6 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Philipp Stölzl
Orlando (Handel) 7 feb-26 marDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Andreas Kriegenburg
Don Carlo (Verdi) 18-26 febDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Eike Gramss
Die Walkure (Wagner) 20-28 febDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Giulio Cesare (Handel) 18-24 marDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Faust (Gounod) 2-9 aprDir.: Ivan Repušić; Prod.: Keith Warner
La traviata (Verdi) 30 apr-7 junDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Andreas Homoki
Mathis der Maler (Hindemith) 1-20 maiDir.: Simone Young; Prod.: Jochen Biganzoli
Lohengrin (Wagner) 19-29 maiDir.: Christian Thielemann; Prod.: Christine Mielitz
Don Giovanni (Mozart) 12 jun-3 julDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 jun-1 julDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Michael Schulz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 jun-9 julDir.: Pietari Inkinen; Prod.: Markus Bothe
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Gegen die Wand (Vollmer) 21 sep-12 oktDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
La traviata (Verdi) 24 sep-1 novDir.: Christopher Ward / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der fliegende Hollander (Wagner) 17 okt-2 novDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Adolf Dresen
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 okt-16 novDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Die Zirkusprinzessin (Kalman,E) 8 nov-17 junDir.: Wolfram Koloseus / Michael Brandstätter; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Werther (Massenet) 6-28 desDir.: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Hansel und Gretel (Humperdinck) 7 des-21 febDir.: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflote (Mozart) 17-19 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Rigoletto (Verdi) 11-24 janDir.: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 feb-12 maiDir.: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; Prod.: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 29 mar-22 maiDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Lohengrin (Wagner) 11 apr-14 maiDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Don Giovanni (Mozart) 16 mai-27 junDir.: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; Prod.: Karoline Gruber
Un ballo in maschera (Verdi) 30 mai-21 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Stein Winge
Aida (Verdi) 23 sep-28 junDir.: Aziz Shokhakimov / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 17 okt-1 aprDir.: Giuliano Betta; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Zauberflote (Mozart) 5 nov-19 junDir.: Giuliano Betta / Axel Kober; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Turandot (Puccini) 5-26 desDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Huan-Hsiung Li
Hansel und Gretel (Humperdinck) 13 des-17 janDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Der fliegende Hollander (Wagner) 28 jan-18 marDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Adolf Dresen
Werther (Massenet) 10-13 febDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 14 feb-28 maiDir.: Stefan Klingele /NN; Prod.: András Fricsay
Ariadne auf Naxos (Strauss) 25 feb-19 marDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Suor Angelica (Puccini) 20 mar-10 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 20 mar-10 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 20 mar-10 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 5-22 maiDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 13-29 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
What Next? (Carter,E) 4 jun-2 julDir.: Jesse Wong; Prod.: Tibor Torell
Trouble in Tahiti (Bernstein) 4 jun-2 julDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Philipp Westerbarkei
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflote (Mozart) 13 sep-5 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Tosca (Puccini) 26 sep-23 oktDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 sep-14 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Vom Madchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 22 okt-5 novDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Johannes Schmid
Hansel und Gretel (Humperdinck) 16 nov-18 janDir.: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Aida (Verdi) 28 nov-30 desDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 5 des-20 febDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
La traviata (Verdi) 10 des-10 febDir.: Christopher Ward / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Carmen (Bizet) 23 des-27 febDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Carlos Wagner
Il tabarro (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Suor Angelica (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Hollander (Wagner) 23 jan-13 febDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Adolf Dresen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 jan-22 marDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Don Giovanni (Mozart) 19-28 febDir.: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; Prod.: Karoline Gruber
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 mar-21 junDir.: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; Prod.: Johannes Schmid
Werther (Massenet) 29 mar-11 aprDir.: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Rigoletto (Verdi) 10 apr-14 junDir.: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Xerxes (Handel) 22 apr-10 maiDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 mai-7 junDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der feurige Engel (Prokofiev) 13-28 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-27 junDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Arabella (Strauss) 18-26 sepDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Zauberflote (Mozart) 19 sep-28 maiDir.: Giuliano Betta / Axel Kober; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade / Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Der feurige Engel (Prokofiev) 16 okt-15 novDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 5 nov-19 junDir.: Stefan Klingele / NN; Prod.: András Fricsay
Die Zirkusprinzessin (Kalman,E) 13 nov-6 maiDir.: Giuliano Betta / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 nov-29 desDir.: Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Hansel und Gretel (Humperdinck) 26 nov-5 febDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Meyer-Hanno, Esther Mertel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19 des-3 janDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Christof Loy
Tosca (Puccini) 8 jan-6 aprDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Lohengrin (Wagner) 9-30 janDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Aida (Verdi) 15 jan-18 junDir.: Aziz Shokhakimov / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 jan-17 junDir.: Giuliano Betta; Prod.: Christof Loy
Don Carlo (Verdi) 13 feb-2 aprDir.: Andriy Yurkevych / Giuliano Betta; Prod.: Guy Joosten
Don Giovanni (Mozart) 14 feb-21 maiDir.: Marc Piollet; Prod.: Karoline Gruber
Carmen (Bizet) 18 feb-1 julDir.: Marc Piollet / Aziz Shokhakimov; Prod.: Carlos Wagner
Der goldene Hahn (Rimsky-Korsakov) 15 apr-15 maiDir.: Axel Kober / Aziz Shokhakimov; Prod.: Dmitry Bertman
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 apr-16 junDir.: Giuliano Betta; Prod.: Joan Anton Rechi
Der Zwerg (Zemlinsky) 5-22 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Rigoletto (Verdi) 10 junDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: David Hermann
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 24 jun-9 julDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 jun-8 julDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhauser (concert) (Wagner) 12-26 sepDir.: Philippe Bach
Der Zarewitsch (Lehar) 20 sep-11 junProd.: Lars Wernecke
Der Bettelstudent (Millocker) 31 des-11 aprDir.: Sierd Quarré; Prod.: Wolfgang Quetes
Gianni Schicchi (Puccini) 17 jan-28 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ernö Weil, Ansgar Haag
Der Bajazzo (Leoncavallo) 17 jan-28 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ernö Weil / Ansgar Haag
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 mar-3 jul
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 okt-26 des
Don Pasquale (Donizetti) 27 feb-8 aprDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Knut Weber
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Kiss me, Kate (Porter) 14 sep-20 junDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Ivan Alboresi
Madama Butterfly (Puccini) 27 sep-13 maiDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Matthew Ferraro
Otello (Verdi) 1 okt-14 novDir.: Armando Victor Krieger; Prod.: Guy Montavon
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 1 nov-25 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Yekta Kara
Evita (Lloyd Webber) 15 nov-2 maiDir.: Peter Leipold / Zoi Tsokanou; Prod.: Nicole Claudia Weber
Das schwarze Blut (Fayt) 29 nov-8 marDir.: Jean-Paul Penin; Prod.: Marc Adam
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6-27 desDir.: NN; Prod.: Lutz Schwarz
Die Kronung der Poppea (Monteverdi) 16 jan-15 marDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Sigurd (Reyer) 30 jan-22 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Guy Montavon
Rigoletto (Verdi) 14 mar-17 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bernard Uzan
Faust (Gounod) 11 apr-13 junDir.: Jari Hämäläinen; Prod.: Benjamin Prins
Pariser Leben (Offenbach) 23 apr-29 maiDir.: Peter Leipold; Prod.: Samuel Bächli
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 mai-28 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Andrea Chenier (Giordano) 30 mai-21 junDir.: Manlio Benzi; Prod.: Guy Montavon
Pariser Leben (Offenbach) 6 sep-2 oktDir.: Peter Leipold; Prod.: Samuel Bächli
Evita (Lloyd Webber) 27 sep-22 novDir.: Peter Leipold; Prod.: Nicole Claudia Weber
Das Land des Lachelns (Lehar) 10 okt-15 aprDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Carmen (Bizet) 25 okt-26 desDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bernard Uzan
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 31 okt-17 janDir.: Zoi Tsokanou
Don Giovanni (Mozart) 28 nov-7 maiDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Philipp Kochheim
Rigoletto (Verdi) 5 des-2 janDir.: Samuel Bächli; Prod.: Rupert Lummer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 13-23 desDir.: Peter Leipold; Prod.: Lutz Schwarz
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 22 jan-15 marDir.: Peter Leipold; Prod.: Markus Weckesser
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 20 feb-13 maiDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Orpheus und Eurydike (Gluck) 27 feb-6 aprDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Esther Ambrosino
Gutenberg (Kirchner) 24 mar-8 maiDir.: Samuel Bächli; Prod.: Martina Veh
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 9 apr-4 junDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Macbeth (Verdi) 24 apr-12 junDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Pamela Recinella
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 29 mai-11 junDir.: Joana Mallwitz / NN; Prod.: Vera Nemirova
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Nabucco (Verdi) 14 sep-25 maiDir.: Giuliano Carella / Yannis Pouspourikas; Prod.: Andreas Baesler
Jenufa (Janacek) 28 sep-22 novDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 4 okt-20 novDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Stefan Herheim
Cosi fan tutte (Mozart) 11 okt-16 maiDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 nov-31 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Gil Mehmert
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 nov-21 janDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Francisco Negrín
Die Zauberflote (Mozart) 5-25 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Werther (Massenet) 11 des-7 febDir.: Sébastien Rouland / Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
Luisa Miller (Verdi) 4-23 janDir.: Friedrich Haider; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 17 jan-6 febDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Tilman Knabe
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 24 jan-26 aprDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Jetske Mijnssen
Le Grand Macabre (Ligeti) 14 feb-20 marDir.: Dima Slobodeniouk; Prod.: Mariame Clément
Die Walkure (Wagner) 21 feb-8 marDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die schweigsame Frau (Strauss) 14 mar-30 aprDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Guy Joosten
La traviata (Verdi) 2 apr-6 junDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Rusalka (Dvorak,A) 23 mai-25 junDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Lotte de Beer
Fidelio (Beethoven) 30 mai-26 junDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Ariodante (Handel) 5-18 junDir.: Christopher Moulds; Prod.: Jim Lucassen
Falstaff (Verdi) 20-28 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Fidelio (Beethoven) 28 aug-31 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 5 sep-17 oktDir.: Matthew Halls; Prod.: Tilman Knabe
Macbeth (Verdi) 20 sep-31 oktDir.: Tomáš Netopil; Prod.: David Hermann
The Greek Passion (Martinu) 26 sep-27 maiDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jiří Heřman
La Boheme (Puccini) 16 okt-5 desDir.: Manlio Benzi; Prod.: Silviu Purcărete
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 21 nov-5 junDir.: Yannis Pouspourikas / Tomáš Netopil; Prod.: Laurent Pelly
Un ballo in maschera (Verdi) 27 nov-24 janDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflote (Mozart) 10 des-10 janDir.: Yannis Pouspourikas / Johannes Witt; Prod.: Ezio Toffolutti
Der fliegende Hollander (Wagner) 9 jan-13 marDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Barrie Kosky
Into the Little Hill (Benjamin,G) 15-17 janDir.: Manuel Nawri; Prod.: Kay Link
Faust (Gounod) 30 jan-2 aprDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Aida (Verdi) 6 feb-10 julDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 20 feb-10 aprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Christine Mielitz
Elektra (Strauss) 19 mar-29 maiDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Bösch
La Traviata (Verdi) 24 mar-15 maiDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Rusalka (Dvorak,A) 8 apr-5 maiDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Lotte de Beer
Don Giovanni (Mozart) 7-28 maiDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Stefan Herheim
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 4 jun-9 julDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jan Philipp Gloger
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 sep-4 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 nov-3 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Julia Riegel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 feb-16 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Markus Hertel
Cosi fan tutte (Mozart) 18 apr-19 junDir.: Florian Erdl; Prod.: Peter Grisebach
Cardillac (Hindemith) 6 jun-14 julDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La boheme (Puccini) 5 sep-25 maiDir.: Karsten Januschke / Sebastian Zierer / Eun Sun Kim; Prod.: Alfred Kirchner
Sirenen (Riehm) 14 sep-4 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Tobias Heyder
Falstaff (Verdi) 19 sep-24 oktDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Keith Warner
Hansel und Gretel (Humperdinck) 12 okt-2 janDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Nikolai Petersen / Hartmut Keil / Björn Huestege; Prod.: Keith Warner
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 okt-16 novDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Christof Nel
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 29 okt-13 novDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Christof Loy
Otello (Verdi) 8 nov-19 desDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Johannes Erath
La Sonambula (Bellini) 30 nov-17 janDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Tina Lanik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7 des-31 janDir.: Patrick Lange / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 20 des-3 janDir.: Simone Di Felice; Prod.: Ute M Engelhardt
Die Csardasfurstin (concert) (Kalman,E) 31 des-9 janDir.: Eun Sun Kim
Owen Wingrave (Britten) 10-30 janDir.: Yuval Zorn; Prod.: Walter Sutcliffe
Orontea (Cesti) 1 feb-13 marDir.: Ivor Bolton; Prod.: Walter Sutcliffe
Rusalka (Dvorak,A) 5-27 febDir.: Christian Arming; Prod.: Jim Lucassen
Die Passagierin (Weinberg) 1-28 marDir.: Christoph Gedschold / Leo Hussain; Prod.: Anselm Weber
Parsifal (Wagner) 15 mar-6 aprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Christof Nel
Euryanthe (Weber) 5 apr-3 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: Johannes Erath
La cenerentola (Rossini) 11 apr-23 maiDir.: Alexander Soddy; Prod.: Keith Warner
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 18 apr-8 maiDir.: Karsten Januschke; Prod.: Keith Warner
Simon Boccanegra (Verdi) 24 apr-12 junDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Christof Loy
Die agyptische Helena (Strauss) 1-4 maiDir.: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 mai-11 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Claus Guth
Don Giovanni (Mozart) 30 mai-16 julDir.: Lothar Zagrosek / Karsten Januschke; Prod.: Christof Loy
An unserem Fluss (Navok) 31 mai-13 junDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Corinna Tetzel
Julietta (Martinu) 21 jun-13 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Florentine Klepper
Konigskinder (Humperdinck) 4-17 julDir.: Sebastian Zierer; Prod.: David Bösch
Zweimal Alexander (Martinu) 4-17 julDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Beate Baron
Messertranen (Martinu) 4-17 julDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Beate Baron
Komodie auf der Brucke (Martinu) 4-17 julDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Beate Baron
Das Madchen mit den Schwefelholzern (Lachenmann) 20-27 sepDir.: Erik Nielsen / Matthias Hermann; Prod.: Benedikt von Peter
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 3 okt-1 julDir.: Karsten Januschke / Hartmut Keil; Prod.: Guillaume Bernardi(original), Caterina Panti Liberovici(revival)
Die tote Stadt (Korngold) 4 okt-6 novDir.: Sebastian Weigle / Björn Huestege; Prod.: Anselm Weber(original), Tobias Heyder(revival)
Iwan Sussanin (Glinka) 30 okt-27 novDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Harry Kupfer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 1 nov-30 desDir.: Rasmus Baumann / Nikolai Petersen; Prod.: Keith Warner(original), Caterina Panti Liberovici(revival)
Don Carlo (Verdi) 7 nov-23 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: David McVicar(original), Caterina Panti Liberovici(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 des-6 febDir.: Vlad Iftinca; Prod.: Matthew Jocelyn(original), Orest Tichonov(original)
Der fliegende Hollander (Wagner) 6 des-23 aprDir.: Bertrand de Billy / Eun Sun Kim; Prod.: David Bösch
Die diebische Elster (Rossini) 11 des-8 janDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: David Alden(original), Dorothea Kirschbaum(revival)
Der Graf von Luxemburg (concert) (Lehar) 31 des-3 janDir.: Eun Sun Kim
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 jan-14 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Claus Guth, Orest Tichonov
Le cantatrici villane (Fioravanti) 25 jan-7 febDir.: Karsten Januschke; Prod.: Caterina Panti Liberovici
Stiffelio (Verdi) 4 feb-12 marDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Benedict Andrews
Die Sache Makropulos (Janacek) 5-19 febDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Richard Jones(original), Corinna Tetzel(revival)
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 12 feb-26 marDir.: Erik Nielsen; Prod.: Johannes Erath
Oberto (concert) (Verdi) 18-20 febDir.: Jader Bignamini
Suor Angelica (Puccini) 13 mar-9 aprDir.: Jakub Hrůša; Prod.: Claus Guth(original), Corinna Tetzel(revival), Alan Barnes(revival)
Il tabarro (Puccini) 13 mar-9 aprDir.: Jakub Hrůša; Prod.: Claus Guth(original), Corinna Tetzel(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 13 mar-9 aprDir.: Jakub Hrůša; Prod.: Claus Guth(original), Corinna Tetzel(revival), Alan Barnes(revival)
Der Messias (Handel) 1 apr-4 junDir.: Markus Poschner; Prod.: David Freeman
Radamisto (Handel) 6-17 aprDir.: Simone Di Felice; Prod.: Tilmann Köhler
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 30 apr-12 junDir.: Johannes Debus; Prod.: Ute M Engelhardt
Das Rheingold (Wagner) 5 mai-8 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Walkure (Wagner) 8 mai-10 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Siegfried (Wagner) 14 mai-15 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Gotterdammerung (Wagner) 16 mai-17 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Carmen (Bizet) 10 jun-16 julDir.: Constantinos Carydis / Sebastian Zierer; Prod.: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 26 jun-13 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Christof Loy
Anna Toll (Langemann) 7-17 julDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Hans Walter Richter
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 7-17 julDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Dorothea Kirschbaum
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Im weissen Rossl (Benatzky) 23-26 aug
Grafin Mariza (Kalman,E) 13 sep-9 novDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 okt-7 novDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Sebastian Ritschel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 nov-11 aprDir.: Juheon Han; Prod.: Ivan Alboresi
Hansel und Gretel (Humperdinck) 14-30 desDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
My Fair Lady (Loewe) 17 jan-29 marDir.: Tobias Horschke; Prod.: Jürgen Pöckel
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 14 feb-8 maiDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 apr-21 junDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Der Vogelhandler (Zeller,C) 27 jun-18 jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Carmen (Bizet) 4 okt-8 maiDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Rosamund Gilmore
Die kleine Zauberflote (Mozart) 21 oktDir.: Johannes Knapp; Prod.: Tim Jentzen
Die tote Stadt (Korngold) 17 jan-20 marDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Florentine Klepper
Der Troubadour (Verdi) 21 feb-27 junDir.: Gerhard Markson; Prod.: Rudi Gaul, Heiko Voss
Die Konigin von Saba (Goldmark) 18 apr-19 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Kirsten Harms
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 mai-10 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Markus Bothe
Die gute Stadt (Altan) 13 jun-25 julDir.: Nikolaus Reinke; Prod.: Thalia Kellmeyer
Orlando (Handel) 12-23 julDir.: Julia Jones; Prod.: Joachim Schloemer
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 17 okt-31 desDir.: Heiko Lippmann; Prod.: Gil Mehmert
Baruchs Schweigen (Milch-Sheriff) 13-20 junDir.: Walter Kobéra; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 28 sep-13 desDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Belsazar (Handel) 8 nov-23 janDir.: Christoph Spering; Prod.: Sonja Trebes
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 19 des-25 maiDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflote (Mozart) 18 jan-8 marDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michiel Dijkema
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 13 feb-4 aprDir.: Thomas Rimes; Prod.: Sandra Wissmann
Rigoletto (Verdi) 15 mar-26 junDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 okt-24 maiDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Tosca (Puccini) 12 des-27 marDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Tobias Heyder
Norma (Bellini) 5 mar-26 maiDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
La Gioconda (Ponchielli) 16 apr-29 maiDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Alexandra Szemerédy
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 jun-3 julDir.: Thomas Rimes; Prod.: Carsten Kirchmeier
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 17 okt-22 febDir.: Laurent Wagner; Prod.: Elmar Gehlen
Briefe des van Gogh (Frid) 25 okt-30 novDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Michael Dissmeier
La boheme (Puccini) 23 nov-23 desDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 marDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Jenufa (Janacek) 27 mar-17 aprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Matthaus-Passion (Bach,JS) 2-3 aprDir.: Laurent Wagner
Anatevka (Bock) 9 aprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 apr-7 junDir.: Laurent Wagner; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Alice im Wunderland (Harneit) 2-31 maiDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Carmina Burana (concert) (Orff) 1-5 julDir.: Laurent Wagner; Prod.: Laurent Wagner
Der Rosenkavalier (Strauss) 1 novDir.: Laurent Wagner; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Amahl und die nachtlichen Besucher (Menotti) 21 nov-22 desDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Michael Dissmeier
Rigoletto (Verdi) 27 nov-15 maiDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Jenufa (Janacek) 12 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 3-26 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
For a Look or a Touch (Heggie) 19-28 sepDir.: Martin Spahr; Prod.: Hans Walter Richter
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 27 sep-28 desDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Schad
Someone is Going to Come (Vaage) 19-31 oktDir.: Martin Spahr; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Linda di Chamounix (Donizetti) 31 jan-12 aprDir.: Florian Ziemen; Prod.: Hans Walter Richter
Der misslungene Brautwechsel (Telemann) 10 apr-21 maiDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Kehraus um Sankt Stephan (Krenek) 16 mai-11 julDir.: Florian Ziemen; Prod.: Hans Hollmann
La battaglia di Legnano (concert) (Verdi) 30 mai-4 junDir.: Michael Hofstetter
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 18 okt-6 aprDir.: Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
Salon Pitzelberger (Offenbach) 25 okt-25 maiDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Sweeney Todd (Sondheim) 21 nov-7 marDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Hansel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-18 janDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Sebastian Ritschel
Die tote Stadt (Korngold) 18 apr-14 junDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Ein Kafig voller Narren (Herman) 23 mai-26 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 6 sep-3 desDir.: Florian Ludwig; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Die spinnen, die Romer (Sondheim) 18 okt-18 marDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Annette Wolf
Otello (Verdi) 28 okt-8 febDir.: Florian Ludwig; Prod.: Annette Wolf
Ball im Savoy (Abraham) 29 nov-17 junDir.: David Marlow; Prod.: Roland Hüve
Faust (Gounod) 17 jan-29 aprDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Holger Potocki
Vanessa (Barber,S) 7 mar-28 maiDir.: Florian Ludwig; Prod.: Roman Hovenbitzer
Fidelio (Beethoven) 18 apr-24 junDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Madama Butterfly (Puccini) 6-26 junDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Halle, Oper Halle  / 
West Side Story (Bernstein) 26 sep-2 aprDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Ralf Rossa
Brundibar (Krasa) 5 nov-24 maiDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Matthias Hüstebeck
Arabella (Strauss) 7+ novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Petra Ziegenhorn
Hansel und Gretel (Humperdinck) 2-21 desDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflote (Mozart) 25 des-1 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
My Fair Lady (Loewe) 30 des-22 marDir.: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-2 janDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 8-27 janDir.: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Prod.: Heike Hanefeld
Arminio (Handel) 31 janDir.: Bernhard Forck; Prod.: Nigel Lowery
La forza del destino (Verdi) 6 feb-29 maiDir.: Josep Caballé Domenech / Robbert van Steijn; Prod.: Gert-Hagen Seebach
Phaedra (Henze) 13 mar-10 aprDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Florian Lutz
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 3 apr-15 maiDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Christian Schuller
Ball im Savoy (Abraham) 9-30 maiDir.: Andreas Henning; Prod.: Tobias Bonn
Lucio Cornelio Silla (Handel) 5-13 junDir.: Enrico Onofri; Prod.: Stephen Lawless
Der Vampyr (Marschner) 9-10 julDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Wolf Widder
Das Rheingold (Wagner) 30 oktDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walkure (Wagner) 1 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 6 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Hansgünther Heyme
Gotterdammerung (Wagner) 8 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Hansgünther Heyme
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 19 sep-12 oktDir.: NN; Prod.: Andreas Franz
Julius Caesar (Handel) 29 okt-8 febDir.: NN; Prod.: Andreas Franz
La traviata (Verdi) 25 feb-10 maiDir.: Florian Csizmadia / Ettore Prandi; Prod.: Birgit Scherzer
Die Italienerin in Algier (Rossini) 15 mai-14 junDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Der Freischutz (Weber) 20 sep-4 desProd.: Kerstin Steeb
Ring des Nibelungen (Wagner) 10 okt-31 jan
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 des-14 marProd.: Sebastian Ritschel
La Traviata (Verdi) 27 des-7 feb
Cosí fan tutte (Mozart) 10 jan-7 marProd.: Nina Kupczyk
Carmen (Bizet) 15 jan
La Traviata (Verdi) 17 jan-7 feb
Die Prinzessin der Feen (Purcell) 18 jan-22 feb
Die Winterreise (Schubert) 22 jan-19 febProd.: Inken Rahardt
Orlando Furioso (Vivaldi) 29 jan-27 febProd.: Inken Rahardt
Der kleine Ring (Wagner) 1 feb
Das Zauberflötchen (Mozart) 15 feb-29 mar
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
La belle Helene (Offenbach) 20 sep-25 junDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Renaud Doucet
Aida (Verdi) 25 sep-12 oktDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 9 okt-15 febDir.: Axel Kober; Prod.: Jens Daniel Herzog
Jenufa (Janacek) 16 okt-1 novDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Olivier Tambosi
Jeanne d'Arc au bucher (concert) (Honegger) 19 oktDir.: Simone Young
Almira (Handel) 21-31 oktDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
La traviata (Verdi) 30 okt-23 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Fidelio (Beethoven) 15-21 novDir.: Marcus Bosch; Prod.: Hans Neuenfels
Luisa Miller (Verdi) 16 nov-9 desDir.: Simone Young; Prod.: Andreas Homoki
Die Zauberflote (Mozart) 23 nov-20 desDir.: Eugene Tzigane; Prod.: Achim Freyer
La boheme (Puccini) 28 nov-7 marDir.: Ivan Repusic; Prod.: Guy Joosten
Hansel und Gretel (Humperdinck) 8-19 desDir.: Titus Engel; Prod.: Peter Beauvais
Tannhauser (Wagner) 21 des-17 janDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Harry Kupfer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 des-1 janDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
La cenerentola (Rossini) 6-18 janDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Renaud Doucet
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 23-30 janDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Johannes Erath
La fanciulla del West (Puccini) 1-21 febDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-12 febDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Johannes Schaaf
Elektra (Strauss) 14-24 febDir.: Simone Young; Prod.: August Everding
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 22 feb-3 marDir.: Simone Young; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 feb-8 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14-26 marDir.: Henrik Nánási; Prod.: Sandra Leupold
Die tote Stadt (Korngold) 22 mar-11 aprDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Gold! (Evers) 22-26 marDir.: Ettore Prandi; Prod.: Rebekka Stanzel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 mar-4 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
Pelleas et Melisande (Debussy) 6-18 aprDir.: Simone Young; Prod.: Willy Decker
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 14-25 aprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Johannes Schaaf
La bianca notte (Furrer) 10-31 maiDir.: Simone Young; Prod.: Ramin Gray
Un ballo in maschera (Verdi) 22 mai-2 junDir.: Asher Fisch; Prod.: Alexander Schulin
Simon Boccanegra (Verdi) 7-21 junDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Madama Butterfly (Puccini) 9-24 junDir.: Kirill Karabits; Prod.: Vincent Boussard
In the Locked Room (Watkins,H) 4-12 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Petra Müller
Persona (Langemann) 4-12 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Petra Müller
Les troyens (Berlioz) 19 sep-11 maiDir.: Kent Nagano; Prod.: Michael Thalheimer
Il turco in Italia (Rossini) 25 sep-24 oktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Christof Loy
Elektra (Strauss) 3 okt-29 junDir.: Kent Nagano; Prod.: August Everding
Don Carlos (Verdi) 18 okt-6 novDir.: Renato Palumbo; Prod.: Peter Konwitschny
Das schlaue Fuchslein (Janacek) 30 okt-14 novDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Johannes Erath
Carmen (Bizet) 7 nov-8 desDir.: Vladimir Conta; Prod.: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 nov-3 maiDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Stefan Herheim
Die tote Stadt (Korngold) 25 nov-10 desDir.: Erich Wächter; Prod.: Karoline Gruber
Der kleine Schornsteinfeger (Britten) 5-27 desDir.: Nathan Brock; Prod.: Tim Jentzen
Manon Lescaut (Puccini) 13-22 desDir.: Péter Halász; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 des-5 janDir.: Erich Wächter; Prod.: Hans Hollmann
Pelleas et Melisande (Debussy) 6-22 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Willy Decker
La traviata (Verdi) 8 jan-16 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Stilles Meer (Hosokawa) 24 jan-13 febDir.: Kent Nagano; Prod.: Oriza Hirata
Cosi fan tutte (Mozart) 26 jan-6 febDir.: Erich Wächter; Prod.: Marco Arturo Marelli
Der fliegende Hollander (Wagner) 11 feb-1 marDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 25 feb-17 marDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Gilbert Deflo
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 26-28 febDir.: Simone Young
Guillaume Tell (Rossini) 6-26 marDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Roger Vontobel
Luisa Miller (Verdi) 8-24 marDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Andreas Homoki
Katja Kabanova (Janacek) 18 mar-3 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Willy Decker
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 aprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Adolf Dresen
Tristan und Isolde (Wagner) 17 apr-8 maiDir.: Kent Nagano; Prod.: Ruth Berghaus
Matthaus-Passion (Bach,JS) 21-24 aprDir.: Kent Nagano; Prod.: Romeo Castellucci
Der Freischutz (Weber) 19-31 maiDir.: Christoph Prick; Prod.: Peter Konwitschny
La fanciulla del West (Puccini) 4-24 junDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Vincent Boussard
Daphne (Strauss) 5-23 junDir.: Michael Boder; Prod.: Christof Loy
L'elisir d'amore (Donizetti) 22-30 junDir.: Nathan Brock; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Orpheus (Telemann) 8-16 julDir.: Volker Krafft; Prod.: Franziska Kronfoth, Julia Lwowski
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Tosca (Puccini) 2 okt-22 janDir.: Mark Rohde; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Castor et Pollux (Rameau) 4 oktDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Alexander Charim
Carmen (Bizet) 5 okt-12 novDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Monique Wagemakers
Die Schone und das Biest (Gretry) 16 okt-14 janDir.: Kaling Khouw; Prod.: Zuzana Masaryk
Don Giovanni (Mozart) 30 okt-13 desDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Hoffmann Show (Offenbach) 16 nov-24 febDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Sebastian Welker
Hansel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-4 janDir.: Anja Bihlmaier / Benjamin Reiners; Prod.: Steffen Tiggeler
Caligula (Glanert) 17 jan-21 febDir.: Karen Kamensek; Prod.: Frank Hilbrich
La traviata (Verdi) 23 jan-28 marDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 jan-10 aprDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Ingo Kerkhof
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 feb-10 maiDir.: Mark Rohde; Prod.: Philipp Himmelmann
Der Bajazzo (Leoncavallo) 8 feb-10 maiDir.: Mark Rohde; Prod.: Philipp Himmelmann
Ein Maskenball (Verdi) 13 feb-10 marDir.: Mark Rohde; Prod.: Olivier Tambosi
Concert (Wagner) 8 marDir.: Karen Kamensek
Mefistofele (concert) (Boito) 14 mar-17 aprDir.: Karen Kamensek
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 apr-15 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Martin G Berger
Werther (Massenet) 23 mai-16 julDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Bernd Mottl
Jenufa (Janacek) 11-17 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Floris Visser
Rusalka (Dvorak,A) 26 sep-17 febDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gold! (Evers) 8 okt-24 novProd.: Markus Michael Tschubert
Jenufa (Janacek) 9 okt-11 novDir.: Karen Kamensek; Prod.: Floris Visser
Ein Maskenball (Verdi) 16 okt-28 novDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Olivier Tambosi
Candide (Bernstein) 24 okt-10 janDir.: Karen Kamensek; Prod.: Matthias Davids
Don Giovanni (Mozart) 31 okt-27 novDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Orlando (reduction) (Handel) 8 nov-6 febDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Martin G Berger
Hansel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-27 desDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Steffen Tiggeler
Der Freischutz (Weber) 12 des-19 marDir.: Karen Kamensek; Prod.: Kay Voges
La boheme (Puccini) 25 des-16 janDir.: Mark Rohde; Prod.: Chris Alexander
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-20 marDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Martin G Berger
La traviata (Verdi) 19 jan-21 febDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Macht des Schicksals (Verdi) 30 jan-5 junDir.: Stefan Klingele; Prod.: Frank Hilbrich
Falstaff (Verdi) 12 mar-10 junDir.: Ira Levin; Prod.: Olivier Tambosi
Der gestiefelte Kater (Cui) 7 apr-31 maiDir.: Kaling Khouw; Prod.: Zuzana Masaryk
Der Traumgorge (Zemlinsky) 16 apr-28 maiDir.: Mark Rohde; Prod.: Johannes von Matuschka
Werther (Massenet) 24 apr-7 junDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Bernd Mottl
Titus (Mozart) 4-22 junDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Tobias Ribitzki
Rigoletto (Verdi) 18-24 junDir.: Mark Rohde; Prod.: Karsten Wiegand
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Echnaton (Glass) 21 sep-15 marDir.: Dietger Holm / Róbert Farkas; Prod.: Nanine Linning
La traviata (Verdi) 12 okt-18 aprDir.: Lahav Shani / Dietger Holm / Róbert Farkas / Gad Kadosh; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Death Knocks (Jost) 25 okt-14 febDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Erwartung (Schoenberg,A) 25 okt-14 febDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Twice Through the Heart (Turnage) 25 okt-14 febDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Pelleas et Melisande (Debussy) 15 nov-13 marDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Lorenzo Fioroni
Fetonte (Jommelli) 28 nov-23 janDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Demis Volpi
Abends am Fluss (Harneit) 6 feb-12 maiDir.: Johannes Harneit; Prod.: Peter Konwitschny
Hochwasser (Harneit) 6 feb-12 maiDir.: Johannes Harneit; Prod.: Peter Konwitschny
Cosi fan tutte (Mozart) 4 apr-20 julDir.: Gad Kadosh / Róbert Farkas; Prod.: Nadja Loschky
Cabaret (Kander) 12 apr-26 junDir.: Dietger Holm / Róbert Farkas; Prod.: Andrea Schwalbach
My Fair Lady (Loewe) 9-31 julDir.: Dietger Holm / Timothy Schwarz; Prod.: Andrea Schwalbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 sep-16 maiDir.: Elias Grandy; Prod.: Nadja Loschky
Hansel und Gretel (Humperdinck) 24 okt-11 desDir.: Dietger Holm; Prod.: Clara Kalus
Didone abbandonata (Vinci) 5 des-31 janDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Yona Kim
Pym (Kalitzke) 18 feb-22 aprDir.: Elias Grandy; Prod.: Johann Kresnik
Der fliegende Hollander (Wagner) 9 apr-4 julDir.: Elias Grandy; Prod.: Lydia Steier
La boheme (Puccini) 29 mai-1 julDir.: Gad Kadosh; Prod.: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Hansel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-6 febDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Don Pasquale (Donizetti) 23 jan-15 marDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Cosi fan tutte (Mozart) 4 apr-18 julDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Die Zauberflote (Mozart) 13 sep-18 maiDir.: Werner Seitzer; Prod.: Volker Vogel
Der Zarewitsch (Lehar) 9 okt-15 febDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
George (Kats-Chernin) 11-18 oktDir.: Werner Seitzer; Prod.: Axel Ranisch
Die Kinderzauberflote (Mozart) 25 okt-8 febDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Natascha Flindt nach Volker Vogel
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 okt-23 aprDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Bettina Rehm
Lulu (concert) (Kuhlau) 15 novDir.: Werner Seitzer
Falstaff (Verdi) 26 nov-20 desDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Ansgar Weigner
Der Vetter aus Dingsda (Kunneke) 6 des-21 junDir.: Werner Seitzer; Prod.: Renate Rochell
Fidelio (Beethoven) 8 des-30 janDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Guillermo Amaya
Gesprache der Karmeliterinnen (Poulenc) 21 mar-28 junDir.: Werner Seitzer; Prod.: Eike Gramss
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 mai-26 junDir.: Jens Troester; Prod.: Georg Blüml
Hof, Theater Hof  / 
Turandot (Puccini) 14 sep-25 novDir.: Arn Goerke; Prod.: Lothar Krause
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 okt-13 janDir.: Roland Vieweg; Prod.: Bernd Plöger
Pariser Leben (Offenbach) 19 des-30 janDir.: Roland Vieweg; Prod.: Ulrich Peters
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 13 mar-12 junDir.: Arn Goerke; Prod.: Kay Neumann
Anatevka (Bock) 23 apr-3 julDir.: Roland Vieweg; Prod.: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Rosen der Liebe (Lewandowski) 24 apr-21 maiDir.: NN; Prod.: Guido Hackhausen
Der Ring an einem Abend (concert) (Wagner) 5 jun-12 julDir.: Arn Goerke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
West Side Story (Bernstein) 21 sep-4 aprDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Friedenstag (Strauss) 27 sep-12 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Kerstin Maria Pöhler
Pariser Leben (Offenbach) 8 nov-9 julDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Andreas Bronkalla
Rigoletto (Verdi) 17 jan-12 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Urs Häberli
Irrelohe (Schreker) 7 mar-8 maiDir.: Uwe Sandner; Prod.: Holger Müller-Brandes
Halka (Moniuszko) 23 mai-18 julDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Michael Sturm
Fidelio (Beethoven) 20 jun-17 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 19+ sep
Der Zwerg (Zemlinsky) 19+ sep
My Fair Lady (Loewe) 31+ okt
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19+ des
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 23+ jan
Tristan und Isolde (Wagner) 9+ apr
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 sep-19 desDir.: Justin Brown; Prod.: Dominique Mentha
Boris Godunow (Musorgsky) 25 sep-15 febDir.: Johannes Willig; Prod.: David Hermann
Ein Maskenball (Verdi) 5 okt-6 desDir.: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 10 okt-8 janDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 okt-8 janDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tim Plegge
Verlobung im Traum (Krasa) 18 okt-21 janDir.: Justin Brown; Prod.: Ingo Kerkhof
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 26 okt-7 desDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 nov-22 marDir.: Justin Brown; Prod.: Lorenzo Fioroni, Thilo Reinhardt
Fantasio (Offenbach) 13 des-3 julDir.: Andreas Schüller; Prod.: Bernd Mottl
Tosca (Puccini) 26 des-27 maiDir.: Johannes Willig; Prod.: John Dew
Die Zauberflote (Mozart) 10 jan-28 maiDir.: Ulrich Wagner / Justus Thorau; Prod.: Ulrich Peters
La boheme (Puccini) 24 jan-8 julDir.: Johannes Willig; Prod.: Anna Bergmann
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 10 feb-25 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Annette Weber
Teseo (Handel) 20 feb-1 marDir.: Michael Form; Prod.: Daniel Pfluger
Riccardo Primo (Handel) 24-28 febDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Lazar
Parsifal (Wagner) 29 mar-4 junDir.: Justin Brown; Prod.: Keith Warner
La traviata (Verdi) 10 apr-17 julDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Cosi fan tutte (Mozart) 16 mai-18 julDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 13 jun-14 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Arila Siegert
Falstaff (Verdi) 12-24 julDir.: Justin Brown; Prod.: Jacopo Spirei
Der Prophet (Meyerbeer) 18 okt-22 aprDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
My Fair Lady (Loewe) 12+ desDir.: Steven Moore; Prod.: Sam Brown
Macbeth (Verdi) 23+ janDir.: Johannes Willig; Prod.: Holger Müller-Brandes
Arminio (Handel) 13+ febDir.: George Petrou; Prod.: Max Emanuel Cencic
Tristan und Isolde (Wagner) 27+ marDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 4+ junDir.: Daniele Squeo; Prod.: Tilman Hecker
Das Rheingold (Wagner) 9+ julDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 okt-7 marDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lorenzo Fioroni
Rigoletto (Verdi) 24 okt-26 aprDir.: Yoel Gamzou / Alexander Hannemann / Gerrit Prießnitz; Prod.: Sonja Trebes
The Sound of Music (Rodgers) 1 nov-12 julDir.: Alexander Hannemann / Adrian Pavlov; Prod.: Philipp Kochheim
Hansel und Gretel (Humperdinck) 8 nov-2 janDir.: Xin Tan; Prod.: Elmar Gehlen
Iphigenie en Tauride (Gluck) 20 des-27 julDir.: Jörg Halubek; Prod.: Reinhild Hoffmann
Die Zauberflote (Mozart) 9 jan-7 aprDir.: Xin Tan / Alexander Hannemann; Prod.: Katharina Thoma
La Clemenza di Tito (Mozart) 30 jan-13 marDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Schütz Johannes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 feb-17 julDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Adriana Altaras
Turandot (Puccini) 17 mar-23 julDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Markus Dietz
Un re in ascolto (Berio) 19 mai-25 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterházy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 jun-26 julDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lisa Marie Küssner
Der Mond (Orff) 3-23 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Espen Fegran
Norma (Bellini) 3+ oktProd.: Yona Kim
La boheme (Puccini) 9+ oktProd.: Philipp Kochheim
Kiss me, Kate (Porter) 24+ oktDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Tom Ryser
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 31+ oktDir.: Giulia Glennon / Heiko Pape; Prod.: Espen Fegran
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6+ novProd.: Lisa Marie Küssner
Artaserse (Vinci) 12+ desDir.: Jörg Halubek; Prod.: Sonja Trebes
Hansel und Gretel (Humperdinck) 18+ desDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Die Herzogin von Chicago (Kalman,E) 23+ janDir.: Marco Zeiser Celesti; Prod.: Christoph Biermeier
Saul (Handel) 6+ febDir.: Jörg Halubek; Prod.: Katharina Thoma
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 5+ marDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Dominique Mentha
Rigoletto (Verdi) 18+ mar
Die tote Stadt (Korngold) 23+ aprDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Markus Dietz
Der Mond (Orff) 14+ maiDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Espen Fegran
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 18+ junProd.: Adriana Altaras
Kiel, Theater Kiel  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14 sep-31 desDir.: Michael Nündel; Prod.: Matthias von Stegmann
Macbeth (Verdi) 20 sep-8 aprDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Carlos Wagner
Atys (Lully) 4 okt-26 aprDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Lucinda Childs
Hansel und Gretel (Humperdinck) 11 okt-2 janDir.: Whitney Reader; Prod.: Jörg Diekneite
Kiss Me, Kate (Porter) 8 nov-28 maiDir.: Michael Nündel; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit
Die Zauberflote (Mozart) 26 nov-4 janDir.: Michael Nündel; Prod.: Daniel Karasek
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 jan-21 maiDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Brigitte Fassbaender
Sekretarinnen (Wittenbrink) 27 jan-25 maiDir.: Bettina Rohrbeck; Prod.: Daniel Karasek, Jörg Diekneite
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 mar-28 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Der fliegende Hollander (Wagner) 2 apr-29 maiDir.: Leo Siberski; Prod.: Carlos Wagner
Matsukaze (Hosokawa) 2 mai-18 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Rienzi (concert) (Wagner) 20 mai-14 junDir.: Michael Nündel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 13-24 julDir.: Leo Siberski; Prod.: Ansgar Weigner
Das Rheingold (Wagner) 26+ sep
My Fair Lady (Loewe) 7+ okt
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 15+ okt
Die Zauberflote (Mozart) 28+ nov
Carmen (Bizet) 12+ des
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26+ des
Tosca (Puccini) 30+ jan
Die Walkure (Wagner) 12+ mar
Orpheus und Eurydike (Gluck) 7+ mai
Nabucco (Verdi) 22+ augProd.: Olaf Strieb
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Samson et Dalila (Saint-Saens) 13 sep-1 julDir.: Joseph Bousso; Prod.: Waltraud Lehner
Emilia Galotti (Simons,Marijn) 25 okt-9 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Elmar Goerden
Oliver! (Lionel Bart) 20 desDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Markus Dietze
Die Zauberflote (Mozart) 25-28 desDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Tosca (Puccini) 24 jan-27 aprDir.: Giuliano Betta; Prod.: Anja Nicklich
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 mar-24 maiDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Carlos Wagner
Die menschliche Stimme (Poulenc) 14 mar-2 aprDir.: Kristina Ruge; Prod.: Inga Schulte
Peter Grimes (Britten) 30 mai-5 julDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Das sagenhafte Schurri Murri (Mozart) 16+ sepDir.: Daniel Spogis; Prod.: Doris Schumacher
Fidelio (Beethoven) 19+ sepDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
My Fair Lady (Loewe) 14+ novDir.: Karsten Huschke; Prod.: Anja Nicklich
Die Zauberflote (Mozart) 4+ desDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16+ janDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Marcus Lobbes
L'elisir d'amore (Donizetti) 27+ febDir.: Guiliano Betta; Prod.: Alexander von Pfeil
A Streetcar named Desire (Previn) 14+ maiDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Operetta anthology (Sullivan,A) 21 mai-3 junDir.: Daniel Spogis; Prod.: Michael Hamlett
Köln, Oper Köln  / 
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 sepDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Patrick Kinmonth
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 sep-26 oktDir.: Rainer Mühlbach / Oliver Imig; Prod.: PiaMaria Gehle
Cosi fan tutte (Mozart) 28 sep-12 oktDir.: Julia Jones; Prod.: Tatjana Gürbaca
Leucippo (Hasse) 2-11 oktDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Tatjana Gürbaca
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 oktDir.: Dmitrij Kitajenko
Solaris (Glanert) 2-16 novDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Patrick Kinmonth
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 nov-21 desDir.: Rainer Mühlbach / Jean Yves Cornet; Prod.: Eike Ecker
Die Zauberflote (Mozart) 6-26 desDir.: Will Humburg; Prod.: Mariame Clément
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 desDir.: Markus Poschner
Die lustige Witwe (concert) (Lehar) 31 des-4 janDir.: Marc Piollet
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 jan-8 marDir.: Rainer Mühlbach / Marco Medved; Prod.: Beka Savic
Der Freischutz (Weber) 27 feb-8 marDir.: Andreas Schüller; Prod.: Viestur Kairish
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 21-31 marDir.: Marco Medved / Oliver Imig; Prod.: Elena Tzavara
The Turn of the Screw (Britten) 22 mar-5 aprDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Benjamin Schad
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 mar-6 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Markus Bothe
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 mar-6 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Markus Bothe
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 10 aprDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Arabella (Strauss) 25 apr-10 maiDir.: Stefan Soltesz / Gabriel Feltz; Prod.: Renaud Doucet
Konig Arthur (Purcell) 2-31 maiDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 maiDir.: Christoph Spering; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Carmen (Bizet) 23 mai-3 junDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Christof Loy
Tagebuch eines Verschollenen (Janacek) 30 mai-16 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Béatrice Lachaussée
Savitri (Holst) 30 mai-16 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Béatrice Lachaussée
Otello (Verdi) 14-27 junDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf(original), Eike Ecker(revival)
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 sep-22 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Mascha Pörzgen
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 okt-31 janDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Stiffelio (Verdi) 13 des-18 aprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Das Geheimnis des Edwin Drood (Holmes) 14 feb-21 junDir.: Andreas Fellner; Prod.: Karl Absenger
Peter Grimes (Britten) 26 sep-8 des
My Fair Lady (Loewe) 10 okt-3 aprDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 7 nov-22 mar
Hoffmanns Erzahlungen (Offenbach) 16 apr-3 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Hinrich Horstkotte
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 sepDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 sep-28 desDir.: Tobias Engeli; Prod.: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 sep-5 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehar) 27 sep-22 febDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 okt-23 novDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 okt-3 maiDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 okt-10 janDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflote (Mozart) 12 okt-19 aprDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Im weissen Rossl (Benatzky) 25 okt-5 aprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Volker Vogel
Der Ring fur Kinder (Wagner) 31 okt-13 marDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 nov-10 maiDir.: Anthony Bramall / Corrado Rovaris; Prod.: Lindy Hume
Requiem (Mozart) 7-19 novDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Mario Schröder
My Fair Lady (Loewe) 7 nov-10 julDir.: Christoph-Johannes Eichhorn; Prod.: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 nov-1 febDir.: Johannes Pell; Prod.: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 nov-8 maiDir.: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Prod.: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 nov-31 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 des-4 aprDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Andreas Homoki
Hansel und Gretel (Humperdinck) 10-17 desDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Birgit Eckenweber
La boheme (Puccini) 19 des-27 febDir.: Christoph Gedschold / Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 jan-28 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walkure (Wagner) 18 jan-29 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 jan-24 aprDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 feb-23 maiDir.: Jeremy Carnall / Matthias Foremny; Prod.: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 mar-23 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 apr-22 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 apr-30 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Csardasfurstin (Kalman,E) 18 apr-8 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Franziska Severin
Pagliacci (Leoncavallo) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
The Canterville Ghost (Getty) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 mai-3 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Tannhauser (Wagner) 31 mai-7 junDir.: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 jun-12 julDir.: Tobias Engeli; Prod.: Günter Lohse
Charleys Tante (Fischer,E) 11-20 sepDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Franziska Severin
Trouble in Tahiti (Bernstein) 24 sep-4 oktDir.: Anthony Bramall; Prod.: Patrick Bialdyga
Die Nachtschwalbe (Blacher) 10-18 oktDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Kristof Spiewok
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 nov-12 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gil Mehmert
Die Zauberflote (Mozart) 21 nov-29 maiDir.: Matthias Foremny; Prod.: Ralf Nürnberger
Tosca (Puccini) 22 nov-5 junDir.: Matthias Foremny / Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 28 nov-10 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Aron Stiehl
Hansel und Gretel (Humperdinck) 29 nov-29 desDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
La Traviata (Verdi) 5 des-3 aprProd.: Andreas Homoki
Dornroschen (Humperdinck) 10-23 desDir.: Anthony Bramall; Prod.: Verena Graubner
Faust (Gounod) 11 des-27 marDir.: NN; Prod.: Michiel Dijkema
La boheme (Puccini) 17-22 desDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 8 jan-22 aprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 9 jan-2 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Das Rheingold (Wagner) 23 jan-28 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walkure (Wagner) 24 jan-29 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Rienzi (Wagner) 31 jan-22 maiDir.: Matthias Foremny; Prod.: Nicolas Joël
Siegfried (Wagner) 21 feb-1 julDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
La cenerentola (Rossini) 19 mar-19 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
Parsifal (Wagner) 25 marDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Gotterdammerung (Wagner) 30 apr-3 julDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 20 mai-12 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Die Feen (Wagner) 21 maiProd.: Renaud Doucet
Arabella (Strauss) 18-26 junDir.: Ulf Schirmer
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La Dirindina (Scarlatti,D) 17 sep-8 febDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 17 sep-8 febDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Giove in Argo (Handel) 19 oktDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Rinaldo (Handel) 20 desDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Eugenio Monti Colla
Paris und Helena (Heinichen) 12 aprDir.: Wolfgang Katschner
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Tannhauser (Wagner) 31 aug-28 desDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Florian Lutz
La cenerentola (Rossini) 25 sep-10 oktDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Michael Wallner
La boheme (Puccini) 17 okt-6 junDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Paolo Miccichè
Armide (Gluck) 25 okt-19 desDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Michael Wallner
Im weissen Rossl (Benatzky) 14 nov-5 julDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6-20 desDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschutz (Lortzing) 18 des-14 febDir.: Andreas Wolf; Prod.: Anthony Pilavachi
La Damnation de Faust (Berlioz) 16 jan-28 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Anthony Pilavachi
The Fairy Queen (Purcell) 27 feb-20 junDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Tom Ryser
Evita (Lloyd Webber) 7 mar-24 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jörg Fallheier
Il prigioniero (Dallapiccola) 11 apr-13 junDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Suor Angelica (Puccini) 11 apr-13 junDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Der Operndirektor (Cimarosa) 21 mai-29 junDir.: Romely Pfund; Prod.: Gregor Horres
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 mai-4 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 6+ sepDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Waltraud Lehner
The Fairy Queen (Purcell) 4+ oktDir.: Andreas Wolf; Prod.: Tom Ryser
West Side Story (Bernstein) 17+ oktDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Wolf Widder
L'elisir d'amore (Donizetti) 22+ oktDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 13+ novDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Florian Lutz
Hansel und Gretel (Humperdinck) 5+ desDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
La boheme (Puccini) 17+ desDir.: Andreas Wolf; Prod.: Paolo Miccichè
Cosi fan tutte (Mozart) 22+ janDir.: Andreas Wolf; Prod.: Sandra Leupold
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 4+ marDir.: Andreas Wolf; Prod.: Jochen Biganzoli
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 8+ aprDir.: Andreas Wolf; Prod.: Michael Sturm
Im weißen Roßl (Benatzky) 30+ aprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
Attila (Verdi) 21+ maiDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Peter Konwitschny
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Rigoletto (Verdi) 20 sep-26 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflote (Mozart) 2 okt-14 marDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Iris Ini Gerath
Hansel und Gretel (Humperdinck) 27 nov-23 desDir.: Hye-Yeon Kim / Stephan Zilias; Prod.: Friedrich von Mansberg
Neues vom Tage (Hindemith) 7 mar-5 junDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Der gestiefelte Kater (Cui) 16 apr-23 maiDir.: Deborah Coombe; Prod.: Alvaro Schoeck
Anatevka (Bock) 20-28 junDir.: Stephan Zilias; Prod.: Holger Hauer
Fidelio (Beethoven) 19 sep-26 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Anatevka (Bock) 1 okt-29 aprProd.: Holger Hauer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 27 novDir.: Hye-Yeon Kim; Prod.: Friedrich von Mansberg
Cavalleria Rusticana (Mascagni) 5 mar-1 junDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Der Bajazzo (Leoncavallo) 5 mar-1 junDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Sterntaler und Rabenhexe (Dorsch) 15 aprDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Friedrich von Mansberg
Carmen (concert) (Bizet) 14 maiDir.: Thomas Dorsch
Im weißen Rossl (Benatzky) 18-26 junProd.: Olaf Schmidt
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Der Bettelstudent (Millocker) 14 sep-5 desDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Nico Rabenald
Lohengrin (Wagner) 18 sep-23 novDir.: Titus Engel; Prod.: Andreas Baesler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 sep-25 desDir.: Michael Balke; Prod.: Christian von Götz
Cosi fan tutte (Mozart) 25 okt-6 junDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Die lustige Witwe (Lehar) 15 nov-22 febDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Leonard Prinsloo
Die Zauberflote (Mozart) 7-22 desDir.: Michael Balke; Prod.: Holger Potocki
La boheme (Puccini) 22 jan-15 maiDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 8 feb-6 marDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Crazy For You (Gershwin) 14 feb-23 maiDir.: Hermann Dukek; Prod.: Erik Petersen
Die Braut von Messina (Fibich) 14 mar-10 aprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Cornelia Crombholz
La traviata (Verdi) 29 mar-1 maiDir.: Michael Balke; Prod.: Stephen Lawless
Der Prozess (Glass) 2 apr-8 maiDir.: Hermann Dukek; Prod.: Michael McCarthy
Der Wildschutz (Lortzing) 9 mai-5 junDir.: Michael Balke; Prod.: Aron Stiehl
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
La traviata (Verdi) 14 sep-26 desDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Vera Nemirova
The Fairy Queen (Purcell) 2 okt-29 desDir.: Andreas Spering; Prod.: Jo Strømgren
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 18 okt-6 febDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 okt-8 maiDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Ronny Jakubaschk
Perela (Dusapin) 16 jan-12 aprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lydia Steier
Tosca (Puccini) 1 mar-29 maiDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Julia Hölscher
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 26 apr-19 julDir.: Hermann Baümert; Prod.: Ronny Jakubaschk
Medee (Cherubini) 13 jun-14 julDir.: Andreas Spering; Prod.: Elisabeth Stöppler
Der Zwerg (Zemlinsky) 19+ sepDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Rebecca Bienek
Gianni Schicchi (Puccini) 19+ sepDir.: Hermann Bäumer; Prod.: KD Schmidt
Faust (Gounod) 23+ oktDir.: Clemens Schuldt; Prod.: Elisabeth Stöppler
Carmina burana (Orff) 22+ novDir.: Samuel Hogarth
Rigoletto (Verdi) 15+ janDir.: Clemens Schuldt; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der fliegende Hollander (Wagner) 16+ aprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Anselm Dalferth
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 11+ junDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
Veremonda (Cavalli) 20+ junDir.: NN; Prod.: Amélie Niermeyer
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Carmen (Bizet) 21 sep-6 desDir.: Joseph Trafton; Prod.: Gabriele Rech
Stiffelio (Verdi) 26 sep-9 novDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 27 sep-6 febDir.: Dan Ettinger / Christiaan Crans; Prod.: Cordula Däuper
Der Freischutz (Weber) 3-16 oktDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
La Wally (Catalani) 24 okt-8 marDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
La traviata (Verdi) 26 okt-21 desDir.: Joseph Trafton; Prod.: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 1 nov-21 janDir.: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflote (Mozart) 16 nov-5 julDir.: Alois Seidlmeier / Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 23 nov-5 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Die Jahreszeiten (concert) (Haydn) 28 nov-2 aprDir.: Dan Ettinger
Die lustige Witwe (Lehar) 13 des-25 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Renato Zanella
La boheme (Puccini) 20 des-13 febDir.: Markus Poschner / Joseph Trafton; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 des-23 maiDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Salome (Strauss) 3 jan-29 marDir.: Dan Ettinger; Prod.: Gabriele Rech
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 jan-18 aprDir.: Joseph Trafton; Prod.: Andrea Schwalbach
Der Sturm (Purcell) 18 jan-1 junDir.: Mauro Barbierato; Prod.: Calixto Bieito
Carmina Burana (Orff) 25 jan-27 julDir.: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier
Alceste (Gluck) 21 feb-9 junDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Otello (Verdi) 1 mar-12 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Chris Alexander
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 mar-24 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 18 mar-24 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Parsifal (Wagner) 3 apr-4 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 apr-21 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Vasily Barkhatov
Die Walkure (Wagner) 26 apr-25 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 mai-3 julDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Johannes Schaaf(original)
Esame di Mezzanotte (Ronchetti) 29 mai-17 julDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Achim Freyer
Turandot (Puccini) 30 mai-21 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
Schwanengesang (Schubert) 7-23 junDir.: Philippe Vandré; Prod.: Dorian Dreher
Der ferne Klang (Schreker) 10-28 julDir.: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; Prod.: Tatjana Gürbaca
Der Idiot (Weinberg) 26-30 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Regula Gerber
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Tannhauser (Wagner) 12 sep-25 maiDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Der Zarewitsch (Lehar) 28 sep-24 janDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Lars Wernecke
Der Bajazzo (Leoncavallo) 5 okt-7 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ansgar Haag
Gianni Schicchi (Puccini) 5 okt-7 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ernö Weil
Katja Kabanowa (Janacek) 17 okt-12 aprDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
I puritani (Bellini) 25 oktDir.: Leo McFall; Prod.: Annette Zepperitz / Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millocker) 7 nov-10 julDir.: Sierd Quarré; Prod.: Wolfgang Quetes
Hansel und Gretel (Humperdinck) 28 nov-3 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Lars Wernecke
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 des-28 marDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 feb-20 junDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Joachim Schamberger
Don Pasquale (Donizetti) 24 apr-21 junDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Knut Weber
La traviata (Verdi) 26 jun-11 julDir.: Leo McFall; Prod.: Christian Poewe
La traviata (Verdi) 20 sep-10 junDir.: Leo McFall; Prod.: Christian Poewe
Don Pasquale (Donizetti) 27 sep-4 desDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Knut Weber
Capriccio (Strauss) 16 okt-26 maiDir.: Philippe Bach; Prod.: Anthony Pilavachi
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6 nov-27 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Lars Wernecke
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-12 marDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Joachim Schamberger
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 jan-3 marDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Rudolf Frey
Regina (Lortzing) 18 mar-4 junDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Lars Wernecke
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 mai-19 jun
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
My Fair Lady (Loewe) 26 sep-23 desDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Don Giovanni (Mozart) 12 okt-6 febDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Die Schone und das Biest (Spohr) 1 nov-26 desDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ulrich Proschka
Hoffmanns Erzahlungen (Offenbach) 23 nov-27 marDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Hinrich Horstkotte
Manon (Massenet) 22 feb-25 aprDir.: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; Prod.: François De Carpentries
Peter Grimes (Britten) 2 mai-16 junDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Roman Hovenbitzer
Ein Maskenball (Verdi) 11 sep-9 jan
My Fair Lady (Loewe) 31 desDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 jan-1 mai
Frau Luna (Lincke) 12 mar-21 mai
Katja Kabanova (Janacek) 11 jun-10 jul
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tosca (Puccini) 20-27 sepDir.: Asher Fisch; Prod.: Luc Bondy
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 21 sep-21 marDir.: Constantin Trinks; Prod.: Martin Duncan
Die schweigsame Frau (Strauss) 25 sep-11 oktDir.: Pedro Halffter; Prod.: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 oktDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 oktDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janacek) 19 okt-1 novDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 okt-4 novDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Mirandolina (Martinu) 8 nov-2 desDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Christian Stückl
Rigoletto (Verdi) 8-14 novDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Nabucco (Verdi) 13-21 novDir.: Paolo Carignani; Prod.: Yannis Kokkos
Manon Lescaut (Puccini) 15 nov-7 desDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Hans Neuenfels
Hansel und Gretel (Humperdinck) 25 nov-4 janDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Il turco in Italia (Rossini) 28 nov-5 desDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflote (Mozart) 6-20 desDir.: Dan Ettinger / Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 desDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 des-15 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 10-16 janDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Stephan Kimmig
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La boheme (Puccini) 23-31 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 jan-11 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Barbara Wysocka
Il trovatore (Verdi) 30 jan-10 febDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Falstaff (Verdi) 12-19 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Eike Gramss
Cosi fan tutte (Mozart) 16-22 febDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Dieter Dorn
Das Rheingold (Wagner) 20 feb-22 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
Die Walkure (Wagner) 28 feb-23 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 1 mar-26 aprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Siegfried (Wagner) 8-26 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Gotterdammerung (Wagner) 20 mar-5 aprDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 mar-4 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
Roberto Devereux (Donizetti) 7-17 aprDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Le comte Ory (Rossini) 12 apr-21 junDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Marcus H Rosenmüller
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La forza del destino (Verdi) 4-10 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
Elektra (Strauss) 14-21 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Herbert Wernicke
La traviata (Verdi) 24 mai-4 junDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 mai-10 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 junDir.: Stellario Fagone; Prod.: Axel Ranisch
Norma (Bellini) 13-29 junDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jürgen Rose
Madama Butterfly (Puccini) 19-27 sepDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Wolf Busse
Lulu (Berg) 20-26 sepDir.: Cornelius Meister; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Aida (Verdi) 25 sep-7 oktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christof Nel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-16 oktDir.: Francesco Angelico; Prod.: Ferruccio Soleri
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-23 oktDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Robert Carsen
Mefistofele (Boito) 24 okt-15 novDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Roland Schwab
Werther (Massenet) 25 okt-4 novDir.: Asher Fisch; Prod.: Jürgen Rose
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 7 nov-30 aprDir.: Ivor Bolton / Christopher Moulds; Prod.: Martin Duncan
Rigoletto (Verdi) 9-17 novDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Árpád Schilling
Cosi fan tutte (Mozart) 20-24 novDir.: Constantin Trinks; Prod.: Dieter Dorn
Die Walkure (Wagner) 28 nov-5 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Der feurige Engel (Prokofiev) 29 nov-12 desDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Barrie Kosky
Gotterdammerung (Wagner) 13-19 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 14-22 desDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Die Zauberflote (Mozart) 23 des-2 janDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding
La boheme (Puccini) 30 des-5 janDir.: Asher Fisch; Prod.: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-8 janDir.: Kirill Petrenko / Oksana Lyniv; Prod.: Helmut Lehberger
Arabella (Strauss) 13-19 janDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Dresen
Don Giovanni (Mozart) 14-20 janDir.: James Gaffigan; Prod.: Stephan Kimmig
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 23 jan-1 febDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
South Pole (Srnka) 31 jan-11 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Hans Neuenfels
Fidelio (Beethoven) 7-20 febDir.: Zubin Mehta; Prod.: Calixto Bieito
Norma (Bellini) 27 feb-4 marDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jürgen Rose
Un ballo in maschera (Verdi) 6 mar-1 aprDir.: Zubin Mehta; Prod.: Johannes Erath
Lohengrin (Wagner) 20-31 marDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Jones
Turandot (Puccini) 26 mar-2 aprDir.: Dan Ettinger; Prod.: Carlus Padrissa
Albert Herring (Britten) 5-14 aprDir.: Oksana Lyniv
Manon Lescaut (Puccini) 12-18 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Hans Neuenfels
Elektra (Strauss) 13-22 aprDir.: Simone Young; Prod.: Herbert Wernicke
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-28 aprDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Boris Godunow (Musorgsky) 23-29 aprDir.: Vasily Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Der fliegende Hollander (Wagner) 5-11 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 8-14 maiDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Luc Bondy
Il trovatore (Verdi) 10-17 maiDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Olivier Py
Carmen (Bizet) 13-20 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Lina Wertmüller
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 16 mai-4 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: David Bösch
Die Sache Makropulos (Janacek) 18-24 maiDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Árpád Schilling
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25-31 maiDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Barbara Wysocka
La traviata (Verdi) 1-8 junDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Günter Krämer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-18 junDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zirkusprinzessin (Kalman,E) 17-23 sepDir.: Karsten Januschke; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Peter Grimes (Britten) 21 okt-2 novDir.: Marco Comin; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 novDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Torsten Fischer
Wiener Blut (Strauss,J) 26 nov-18 desDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Don Pasquale (Donizetti) 17 jan-29 marDir.: Marco Comin / Oleg Ptashnikov; Prod.: Brigitte Fassbaender
La resurrezione (concert) (Handel) 6 aprDir.: Marco Comin
Le Petit Faust (Herve) 16-23 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rudolf Frey
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 30 mai-7 junDir.: Marco Comin / Jürgen Goriup; Prod.: Stephanie Mohr
Cosi fan tutte (Mozart) 13-27 junDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Olivier Tambosi
La sonnambula (Bellini) 12 okt-2 julDir.: Marco Comin; Prod.: Michael Sturminger
La cenerentola (Rossini) 4-15 novDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Candide (Bernstein) 17 des-3 janDir.: Marco Comin; Prod.: Adam Cooper
Aida (Verdi) 12-18 mar
Der Bettelstudent (Millocker) 2-4 apr
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 16-25 junDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Wiener Blut (Strauss,J) 1-6 jul
Münster, Theater Münster  / 
Carmen (Bizet) 6 sep-4 aprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Die Zauberflote (Mozart) 12 okt-31 desDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 nov-12 febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Yona Kim
Il maestro di musica (Pergolesi) 7 des-30 marDir.: Daniel Klein; Prod.: Andreas Beuermann
Joseph Suss (Glanert) 7 feb-12 marDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28 feb-16 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28 mar-26 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
La boheme (Puccini) 16 mai-19 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Pavel Fieber
Hoffmanns Erzahlungen (Offenbach) 29+ augDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ulrich Peters
Die Zauberflote (Mozart) 19+ sep
Anything Goes (Porter) 26+ sep
Hansel und Gretel (Humperdinck) 17+ oktDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andreas Beuermann
Cosi fan tutte (Mozart) 19+ desDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Andreas Rosar
Frau Luna (Lincke) 27+ febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Holger Seitz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 19+ aprDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Ulrich Peters
Cavalleria rusticana (Mascagni) 21+ maiDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Philipp Kochheim
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21+ maiDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 27 sep-12 desDir.: Markus Baisch; Prod.: Jürgen Pöckel
Die lustige Witwe (Lehar) 18 okt-20 desDir.: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 30 okt-25 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflote (Mozart) 12 nov-22 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Markus Kopf
My Fair Lady (Loewe) 27 nov-7 junDir.: Markus Baisch; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Les Pecheurs de perles (Bizet) 27 des-2 aprDir.: Markus Baisch
Don Giovanni (Mozart) 24 jan-13 maiDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 14 mar-25 aprDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Birgit Kronshage
La traviata (Verdi) 21 mar-24 maiDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Fabian von Matt
Martha (Flotow) 2 mai-5 junDir.: Markus Baisch; Prod.: Thomas M Meyer
Hello, Dolly! (Herman) 3-26 julDir.: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 sep-14 janDir.: Markus L Frank; Prod.: Achim Lenz
Die Banditen (Offenbach) 21 nov-22 febDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Toni Burkhardt
Hansel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-26 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 des-14 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 jan-19 aprDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
My Fair Lady (Loewe) 29 apr-6 junDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Toni Burkhardt
Gold! (Evers) 13 sepProd.: Bianca Sue Henne
Faust (Gounod) 18 sep-20 des
My Fair Lady (Loewe) 23 okt-3 janDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Toni Burkhardt
Der Zarewitsch (Lehar) 20 nov-19 mar
Nabucco (Verdi) 22 jan-23 apr
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 28 sep-31 desDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 29 sep-30 desDir.: Peter Tilling; Prod.: Calixto Bieito
Les Huguenots (Meyerbeer) 14 okt-15 novDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Hansel und Gretel (Humperdinck) 27 okt-16 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Andreas Baesler
La Damnation de Faust (Berlioz) 22 nov-21 janDir.: Guido Johannes Rumstadt
Die Zauberflote (Mozart) 29 nov-26 janDir.: Peter Tilling; Prod.: Laura Scozzi
Quai West (Campo) 12 jan-7 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Kristian Frédric
Tristan und Isolde (Wagner) 1 feb-22 marDir.: Marcus Bosch / Peter Tilling; Prod.: Monique Wagemakers
Krol Roger (Szymanowski) 9 mar-9 maiDir.: Jacek Kaspszyk / Peter Tilling; Prod.: Lorenzo Fioroni
La traviata (Verdi) 26 mar-22 maiDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Siegfried (Wagner) 8 apr-28 junDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Un ballo in maschera (Verdi) 1 jun-14 julDir.: Marcus Bosch / Peter Tilling; Prod.: Vincent Boussard
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 jun-21 julDir.: Peter Tilling / Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Mariame Clément
Gotterdammerung (Wagner) 11 okt-24 janDir.: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Georg Schmiedleitner
Un ballo in maschera (Verdi) 14 okt-8 novDir.: Marcus Bosch; Prod.: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 okt-17 desDir.: Peter Tilling; Prod.: Mariame Clément
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 nov-31 desProd.: Waut Koeken
La boheme (Puccini) 16 nov-31 janDir.: Gábor Káli; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
La juive (Halevy) 12 jan-14 marDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Gabriele Rech
Aus einem Totenhaus (Janacek) 7 mar-22 maiDir.: Marcus Bosch; Prod.: Calixto Bieito
Les pecheurs de perles (Bizet) 24 apr-13 julDir.: Gábor Káli
Rigoletto (Verdi) 23 mai-22 jul
Don Giovanni (Mozart) 24 jun-17 julDir.: Gábor Káli; Prod.: Georg Schmiedleitner
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Falstaff (Verdi) 27 sep-15 aprDir.: Roger Epple; Prod.: Tom Ryser
Hercules (Handel) 25 okt-14 junDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jürgen Weber
Evita (Lloyd Webber) 15 nov-26 maiDir.: Jürgen Grimm / Robin Davis / Carlos Vázquez; Prod.: Erik Petersen
Der Vetter aus Dingsda (Kunneke) 10 jan-7 junDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Ralf Budde
Der Idiot (Weinberg) 24 jan-17 julDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Andrea Schwalbach
Pinocchios Abenteuer (Dove) 22 mar-29 maiDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Jens Kerbel
La dame blanche (Boieldieu) 16 mai-16 julDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Nadja Loschky
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 jun-15 julDir.: Roger Epple; Prod.: Rudolf Frey
Manon Lescaut (Puccini) 26+ sepDir.: Roger Epple; Prod.: Peter Hailer
Xerxes (Handel) 10+ oktDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jakob Peters-Messer
Le nozze di Figaro (Mozart) 17+ oktDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Rudolf Frey
Die lustige Witwe (Lehar) 7+ novDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Ansgar Weigner
Hansel und Gretel (Humperdinck) 6+ desDir.: Roger Epple; Prod.: Michael Moxham
Evita (Lloyd Webber) 17+ desDir.: Jürgen Grimm / Robin Davis / Carlos Vázquez; Prod.: Erik Petersen
Satyagraha (Glass) 6+ febDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Andrea Schwalbach
La Voix humaine (Poulenc) 19+ marDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Julia Wissert
Trouble in Tahiti (Bernstein) 19+ marDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Julia Wissert
Ein Sommernachtstraum (Britten) 9+ aprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Tom Ryser
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10+ aprDir.: Elias Corrinth; Prod.: Jens Kerbel
Christina Regina di Svezia (Foroni) 21+ maiDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Michael Sturm
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Comedian Harmonists (Wittenbrink) 12 sep-1 marDir.: Florian Appel; Prod.: Alexander May
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 okt-20 desDir.: Andreas Hotz; Prod.: Peter Lund
Soldaten (Gurlitt) 17 jan-27 febDir.: Andreas Hotz; Prod.: Florian Lutz
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 mar-6 junDir.: An-Hoon Song; Prod.: Guillermo Amaya
Carmen (Bizet) 2 mai-2 julDir.: Daniel Inbal; Prod.: Adriana Altaras
Germanicus (Telemann) 20 jun-9 julDir.: Daniel Inbal; Prod.: Alexander May
Carmen (Bizet) 3 sep-4 oktDir.: Daniel Inbal; Prod.: Adriana Altaras
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
La traviata (Verdi) 10 okt-6 aprDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Alcina (Handel) 25 okt-7 desDir.: Hans Huyssen; Prod.: Kobie van Rensburg
West Side Story (Bernstein) 22 nov-11 janDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Der Bettelstudent (Millocker) 24 jan-10 julDir.: Kai Röhrig; Prod.: Mareike Zimmermann
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 mar-10 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Ultz
Carmen (Bizet) 16 mai-5 julDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Jonathan Lunn
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Tosca (Puccini) 19 sep-25 marDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 15 nov-25 aprDir.: Martin Hannus; Prod.: Andrea Raabe
My Fair Lady (Loewe) 6 mar-6 aprDir.: Tobias Leppert / Diethard Stephan Haupt; Prod.: David Gravenhorst
Rusalka (Dvorak,A) 15 mar-20 maiDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Sweeney Todd (Sondheim) 23 apr-28 junDir.: Tobias Leppert; Prod.: Toni Burkhardt
Lohengrin (Wagner) 6 jun-10 julDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 20 sep-25 janDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 8 nov-23 febDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 apr-19 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 30 mai-21 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Der Schauspieldirektor (Mozart) 7 sepDir.: Florian Merz; Prod.: Manuel Schöbel, Peter Kube
Frau Luna (Lincke) 19 sep-21 novDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Susanne Knapp
Ariadne auf Naxos (Strauss) 28 sep-27 desDir.: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Edipo Re (Leoncavallo) 11 okt-29 janDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Holger Potocki
Gianni Schicchi (Puccini) 11 okt-29 janDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Holger Potocki
Im weissen Rossl (Benatzky) 6 novDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Hansel und Gretel (Humperdinck) 4-23 desDir.: Matthias Mücksch; Prod.: Helen Malkowsky
Medee (Charpentier,M) 5 des-10 janDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Ein Maskenball (Verdi) 17 jan-9 maiDir.: Christian Voß / Florian Merz; Prod.: Sebastian Ritschel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 mar-6 aprDir.: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; Prod.: Anja Sündermann
Das Feuerwerk (Burkhard) 4 apr-14 junDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Peter Kube
Dido und Aeneas (Purcell) 18 apr-17 maiDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Carlos Matos
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 apr-27 junDir.: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 23 mai-19 junDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Manuel Schöbel
Der Freischutz (Weber) 15-29 augDir.: Hans-Peter Preu / Jan Michael Horstmann; Prod.: Horst Otto Kupich
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Die Zauberflote (Mozart) 21 sep-19 aprDir.: Tom Woods / Israel Gursky / Alistair Lilley; Prod.: Matthias Reichwald
Tristan und Isolde (Wagner) 27 sep-3 janDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Lotte de Beer
Rigoletto (Verdi) 25 okt-30 marDir.: Tetsuro Ban / Israel Gursky; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der Vogelhandler (Zeller,C) 6 des-16 junDir.: Tom Woods / Israel Gursky; Prod.: Dominik Wilgenbus
Doktor Schiwago (Lubchenko) 24 jan-28 maiDir.: Anton Lubchenko; Prod.: Silviu Purcărete
Rotkappchen (Barab) 16-18 aprDir.: Satomi Nishi; Prod.: Eva Maria Eiberger
Saul (Handel) 25 apr-16 julDir.: György Mészáros; Prod.: Lydia Steier
The Little Sweep (Britten) 20-21 maiDir.: Matthias Schlier; Prod.: Eva-Maria Eiberger
Madama Butterfly (Puccini) 13 jun-19 julDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Madama Butterfly (Puccini) 27+ sep
Cosi fan tutte (Mozart) 24+ okt
Die Zauberflote (Mozart) 22+ nov
Im weissen Rossl (Benatzky) 5+ des
La cenerentola (Rossini) 2+ jul
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Ein Kafig voller Narren (Herman) 16 nov
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 jan
Maske in Blau (Raymond) 3 febDir.: Heinz Hellberg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 15 marDir.: Peter Kuhn; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Cosi fan tutte (Mozart) 16-17 maiDir.: Peter Kuhn; Prod.: Igor Folwill
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Untergang der Titanic (Siebert) 20 sep-25 oktDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Sewan Latchinian
Don Giovanni (Mozart) 15 nov-21 janDir.: David Parry; Prod.: Lars Franke
Hansel und Gretel (Humperdinck) 20-26 desDir.: Manfred Hermann Lehner / Hans-Christoph Borck; Prod.: Rainer Wenke(original), Stefan Bilz(revival)
Symphony 9 (Beethoven) 29-31 desDir.: Robin Engelen
Maometto II (concert) (Rossini) 9-29 janDir.: David Parry
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 feb-17 aprDir.: Robin Engelen; Prod.: Johanna Schall
Ein Maskenball (Verdi) 16 mai-19 junDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Edward Dick
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4 okt-3 aprDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Ben Baur
Stabat Mater (Pergolesi) 5 okt-11 janDir.: Nicholas Milton; Prod.: Aurelia Eggers
La finta giardiniera (Mozart) 8 okt-31 desDir.: Ulrich Cornelius Maier; Prod.: Tom Ryser
Hansel und Gretel (Humperdinck) 16 nov-25 desDir.: Nicholas Milton; Prod.: Andreas Gergen
Der fliegende Hollander (Wagner) 30 nov-10 junDir.: Nicholas Milton; Prod.: Aurelia Eggers
Tosca (Puccini) 4-16 janDir.: Nicholas Milton; Prod.: Dagmar Schlingmann
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 25 jan-26 junDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Solvejg Bauer
Der goldene Hahn (Rimsky-Korsakov) 14 mar-26 maiDir.: Christopher Ward; Prod.: Johannes Pölzgutter
Ein Maskenball (Verdi) 13 jun-25 julDir.: Nicholas Milton; Prod.: Dagmar Schlingmann
Bluthaus (Haas,Georg) 17-18 julDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Peter Mussbach
Don Giovanni (Mozart) 19+ sepDir.: Nicholas Milton; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 22+ novDir.: Stefan Neubert; Prod.: Mike Leigh
Platee (Rameau) 16+ janDir.: Christopher Ward; Prod.: Stijn Celis
Peter Grimes (Britten) 12+ marDir.: Nicholas Milton; Prod.: Brigitte Fassbaender
Rusalka (Dvorak,A) 23+ aprDir.: Christopher Ward; Prod.: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 7+ maiDir.: Christopher Ward; Prod.: Dagmar Schlingmann
Falstaff (Verdi) 11+ junDir.: Nicholas Milton; Prod.: Johannes Pölzgutter
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
La boheme (Puccini) 19 sep-11 aprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Rusalka (Dvorak,A) 17 okt-16 janDir.: Daniel Huppert; Prod.: Hendrik Müller
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 nov-18 janDir.: Gregor Rot; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Carmen (adaptation) (Bizet) 15 nov-19 desDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Kornelia Repschläger
Sigurd der Drachentoter (Pape) 19 nov-27 desDir.: Friedemann Braun; Prod.: Markus Wünsch
Der Wildschutz (Lortzing) 23 jan-5 junDir.: Gregor Rot / Martin Schelhaas; Prod.: Kornelia Repschläger
The Rake's Progress (Stravinsky) 17 apr-13 junDir.: Gregor Rot; Prod.: Arila Siegert
Winterreise (Schubert) 24 apr-6 junDir.: Clemens Michael Kraft; Prod.: Hendrik Müller
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 3 mai-17 junDir.: Daniel Huppert / Gregor Rot; Prod.: Georg Rootering
La traviata (Verdi) 3 jul-9 augDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 13 sepDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Der Freischutz (Weber) 11 oktDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Die verkaufte Braut (Smetana) 31 oktDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Hansel und Gretel (Humperdinck) 13 desDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Der Bettelstudent (Millocker) 19 desDir.: Henning Ehlert; Prod.: Horst Kupich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 marDir.: Golo Berg; Prod.: Susanne Knapp
Cosi fan tutte (Mozart) 25 aprDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La boheme (Puccini) 27 sep-12 desDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 28 sep-21 desDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler
Der Freischutz (Weber) 5 okt-3 novDir.: Timo Handschuh; Prod.: Achim Freyer
Jakob Lenz (Rihm) 25 okt-15 desDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 nov-20 janDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Chowanschtschina (Musorgsky) 23 nov-23 desDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Madama Butterfly (Puccini) 19 des-26 maiDir.: Giuliano Carella / Ivan Anguélov; Prod.: Monique Wagemakers
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 des-11 febDir.: David Parry; Prod.: Beat Fäh
Nabucco (Verdi) 12 jan-14 marDir.: Simon Hewett; Prod.: Rudolf Frey
La traviata (Verdi) 25 jan-19 marDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Jenufa (Janacek) 1 feb-27 marDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito, Lydia Steier
Vologeso (Jommelli) 15 feb-4 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La cenerentola (Rossini) 1 mar-6 aprDir.: Manlio Benzi; Prod.: Andrea Moses
Platee (Rameau) 22 mar-8 maiDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 apr-24 maiDir.: Marc Soustrot; Prod.: Stefan Herheim
Nixe (Dvorak,A) 16-25 aprDir.: Till Drömann; Prod.: Barbara Tacchini
Luisa Miller (Verdi) 25 apr-22 junDir.: Marco Comin; Prod.: Markus Dietz
Cosi fan tutte (Mozart) 31 mai-3 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Yannis Houvardas
Into the Little Hill (Benjamin,G) 11 jun-4 julDir.: Nicholas Kok; Prod.: Jenke Nordalm
Rigoletto (Verdi) 28 jun-18 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Fledermaus (Strauss,J) 5-19 julDir.: Simon Hewett; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Trier, Theater Trier  / 
Carmen (Bizet) 14 sep-17 desDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sebastian Welker
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 8 nov-10 maiDir.: Joongbae Jee; Prod.: Alexander Kerbst
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 17 jan-28 marDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sven Grützmacher
Der Mann von La Mancha (Leigh) 21 mar-2 maiDir.: Christoph Jung; Prod.: Gerhard Weber
La clemenza di Tito (Mozart) 7 jun-21 julDir.: Joongbae Jee; Prod.: Nina Kühner
Fidelio (Beethoven) 19 sep-30 oktDir.: Victor Puhl; Prod.: Tilman Knabe
Sweeney Todd (Sondheim) 27 sep-28 oktDir.: Hariklia Apostolu; Prod.: Rose Divine
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 5 des-17 aprProd.: Manuel Schmitt
Tosca (Puccini) 16 jan-13 marDir.: Victor Puhl; Prod.: Alexander Charim
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 5+ junProd.: Julia Haebler
Ulm, Theater Ulm  / 
La traviata (Verdi) 25 sep-25 febDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehar) 6 nov-22 marDir.: Michael Weiger; Prod.: Benjamin Künzel
Hansel und Gretel (Humperdinck) 16 nov-28 desDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18 des-1 aprDir.: Hendrik Haas; Prod.: Matthias Kaiser
Medee (Cherubini) 5 feb-27 maiDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Cosi fan tutte (Mozart) 26 mar-10 junDir.: Timo Handschuh; Prod.: Antje Schupp
Peter Grimes (Britten) 7 mai-9 julDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13 jun-15 julDir.: Hendrik Haas; Prod.: Rhys Martin
Turandot (Puccini) 24+ sepDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 10+ desDir.: Joongbae Jee; Prod.: Matthias Kaiser
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 4+ febDir.: Michael Weiger; Prod.: Andreas von Studnitz
Schon ist die Welt (Lehar) 5+ marProd.: Benjamin Künzel
Lohengrin (Wagner) 24+ marDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Werther (Massenet) 5+ maiDir.: Joongbae Jee; Prod.: NN
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
La boheme (Puccini) 6 sep-7 maiDir.: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Prod.: Bettina Bruinier
Jonny spielt auf (Krenek) 14 sep-30 novDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
Pettersson und Findus und der Hahn im Korb (Ramdohr) 16 sep-14 maiDir.: André Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Werther (Massenet) 18 sep-15 novDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Talke
Der Rosenkavalier (Strauss) 31 okt-7 junDir.: Stefan Solyom; Prod.: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 28 nov-24 janDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Lohengrin (Wagner) 20 des-19 aprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
I masnadieri (Verdi) 31 jan-22 maiDir.: Martin Hoff; Prod.: Volker Lösch
Vom Larm der Welt (Helbig) 3 apr-15 maiDir.: Stefan Solyom; Prod.: Hasko Weber
Die Zauberflote (Mozart) 26 apr-25 junDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13 jun-2 julDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 sep-21 janDir.: Stefan Solyom / Dominik Beykirch; Prod.: NN
Die Zauberflote (Mozart) 2 okt-23 janDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Nina Gühlstorff
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 okt-8 novDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Vera Nemirova
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 19+ novDir.: Joana Mallwitz / NN; Prod.: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 4 des-14 janDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff
Der Freischutz (Weber) 16+ febDir.: Martin Hoff; Prod.: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 sep-3 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 sep-14 febDir.: Christoph Stiller / Daniela Musca; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 sep-25 oktDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Cesare Lievi
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 okt-3 janDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
La boheme (Puccini) 10 okt-26 desDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Candide (Bernstein) 31 okt-12 desDir.: Albert Horne; Prod.: Bernd Mottl
Norma (Bellini) 18 jan-29 maiDir.: Will Humburg; Prod.: Gabriele Rech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 jan-27 febDir.: Michael Helmrath; Prod.: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 6 mar-27 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Nicolas Brieger
Lohengrin (Wagner) 15 mar-25 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Kirsten Harms
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 28 mar-12 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 19 apr-21 junDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
La Voix Humaine (Poulenc) 19 apr-21 junDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
The Turn of the Screw (Britten) 1 mai-9 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 23 mai-18 junDir.: Will Humburg; Prod.: Sandra Leupold
La Daphne (concert) (Gagliano) 28 maiDir.: Thomas de Vries
Catone in Utica (Vinci) 30 maiDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Jakob Peters-Messer
Don Pasquale (Donizetti) 17 jun-10 julDir.: Daniela Musca; Prod.: Markus Bothe
Orpheus und Eurydike (Gluck) 25 jun-11 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Otello (Verdi) 17 sep-17 oktDir.: Leo McFall; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Hollander (Wagner) 25 sep-1 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Michiel Dijkema
Der Graf von Luxemburg (Lehar) 17 okt-11 marDir.: Daniela Musca / Lynn Kao; Prod.: Markus Meyer
Die Irrungen der Liebe (Scarlatti,A) 1 nov-6 desDir.: Christian Rohrbach; Prod.: Peer Boysen
Cosi fan tutte (Mozart) 1 nov-13 maiDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Hansel und Gretel (Humperdinck) 15 nov-31 desDir.: Michael Helmrath / Christoph Stiller; Prod.: Beka Savić
Katja Kabanowa (Janacek) 16 jan-20 febDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Matthew Wild
Elektra (Strauss) 28 jan-29 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Rebecca Horn
Boris Godunow (Musorgsky) 25 mar-9 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Christian Sedelmayer
Agota (Oehring) 5 aprDir.: Peter Rundel; Prod.: Ingo Kerkhof
Alcina (Handel) 9-29 aprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Die Soldaten (Zimmermann,B) 30 apr-7 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Vasily Barkhatov
Die Macht des Schicksals (Verdi) 22 mai-15 junDir.: Christoph Stiller; Prod.: Immo Karaman(original), Magdalena Weingut(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 jun-8 julDir.: David Kram; Prod.: Jim Lucassen
Falstaff (Verdi) 25 jun-6 julDir.: Leo McFall; Prod.: Christian Spuck(original), Beka Savić(revival)
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Tosca (Puccini) 5 sep-12 oktDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 okt-1 marDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 nov-7 junDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Hansel und Gretel (Humperdinck) 5 des-8 febDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Johannes Weigand
Alice im Wunderland (Tarkmann) 15-28 desDir.: Ralf Soiron; Prod.: Corinna Jarosch
Parsifal (Wagner) 13 mar-6 aprDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 apr-30 maiDir.: Ari Rasilainen; Prod.: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 maiDir.: Jörg Halubek; Prod.: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28 sep-14 febDir.: Enrico Calesso; Prod.: Arila Siegert
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 okt-29 novDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Stephan Suschke
Le Villi (concert) (Puccini) 23 okt-15 novDir.: Alexis Agrafiotis
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 6 des-15 maiDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Uwe Drechsel
Carmen (Bizet) 24 jan-3 maiDir.: Enrico Calesso; Prod.: Sabine Sterken
Fidelio (Beethoven) 28 mar-9 julDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Stephan Suschke
The Colour (Stabler) 24-26 aprDir.: Enrico Calesso; Prod.: Hermann Schneider
Alessandro nell'Indie (Galuppi) 20 jun-14 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: François De Carpentries
Alessandro nell'Indie (Galuppi) 26 sep-25 desDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: François De Carpentries
Otello (Verdi) 17 okt-24 janDir.: Enrico Calesso; Prod.: Guy Montavon
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 mar-13 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Gregor Horres
Idomeneo (Mozart) 25 jun-16 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 17 okt-25 marDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 okt-4 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Madame Pompadour (Fall) 11 jan-20 maiDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 jan-14 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Vogelhandler (Zeller,C) 8 mai-7 junDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Wolfgang Dosch