2014/15 > Tyskland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2014/15 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

West Side Story (Bernstein) 21 sep-19 aprDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Luisa Miller (Verdi) 9 nov-26 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Mario Corradi
Brokeback Mountain (Wuorinen) 7 des-22 janDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ludger Engels
Der Freischütz (Weber) 1 feb-30 jun
Jenůfa (Janáček) 22 mar-4 julDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Orlando (Handel) 24 mai-3 jul
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12-30 oktDir.: Laurent Wagner; Prod.: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 14 des-8 aprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Peter Grimes (Britten) 15 feb-20 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 6 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Briefe des van Gogh (Frid) 13 marDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Michael Dissmeier
Martha (Flotow) 31 mai-28 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: NN
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Jenůfa (Janáček) 20+ sepDir.: Dirk Kaftan / Lancelot Fuhry; Prod.: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25+ oktDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Aron Stiehl
Lohengrin (Wagner) 2 nov
Wozzeck (Berg) 27+ marProd.: Ludger Engels
La finta giardiniera (Mozart) 18+ aprDir.: NN / Carolin Nordmeyer; Prod.: Roland Schwab
Macbeth (Verdi) 30+ mai
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 novDir.: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 mar-6 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 apr
La traviata (Verdi) 22-29 maiDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 julDir.: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 julDir.: Valery Gergiev
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 23 augDir.: Donald Runnicles; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Oresteïa (Xenakis) 9-16 sepDir.: Moritz Gnann; Prod.: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 oktDir.: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 oktDir.: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 novDir.: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 novDir.: Nicholas Carter; Prod.: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 nov-21 maiDir.: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Prod.: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 nov-11 desDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 des-14 junDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 des-15 febDir.: Axel Kober / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 des-11 aprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 desDir.: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 des-25 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 des-25 maiDir.: Nicholas Carter; Prod.: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 jan-4 julDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 jan-25 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 janDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 jan-14 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 jan-22 maiDir.: William Spaulding / Enrique Mazzola; Prod.: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 febDir.: Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 feb-1 marDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 marDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 mar-3 julDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 marDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 mar-31 maiDir.: Yves Abel; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 apr-2 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 apr-3 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
La Damnation de Faust (Berlioz) 8-15 maiDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Christian Spuck
Valentina (Maskats) 19 maiDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 mai-12 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 junDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 jun-5 julDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 12 sep-21 novDir.: Henrik Nánási; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 13 sep-31 oktDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Clivia (Dostal) 20 sep-1 novDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Die schöne Helena (Offenbach) 11 okt-12 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 nov-26 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
West Side Story (Bernstein) 7 nov-3 julDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky, Otto Pichler
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-11 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Herbert Fritsch
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 des-29 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 desDir.: Kai Tietje
Ball im Savoy (Abraham) 10 jan-28 marDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 jan-10 aprDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Orpheus (Monteverdi) 14 feb-29 marDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Gianni Schicchi (Puccini) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Die Schneekönigin (Valtinoni) 5-27 marDir.: Carlos Spierer; Prod.: Anisha Bondy
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 marDir.: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 apr-7 julDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 23 apr-4 junDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 1 mai-13 junDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alvis Hermanis
Carmen (Bizet) 6 mai-30 junDir.: Mirga Gražinytė-Tyla; Prod.: Sebastian Baumgarten
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 maiDir.: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 mai-9 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Lydia Steier
Rigoletto (Verdi) 12 jun-1 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
La traviata (Verdi) 14 sep-12 junDir.: Domingo Hindoyan / Daniele Rustioni; Prod.: Peter Mussbach
Candide (Bernstein) 18 sep-26 desDir.: Wayne Marshall / David Robert Coleman; Prod.: Vincent Boussard
Des Simplicius Simplicissimus Jugend (Hartmann) 27 sep-11 oktDir.: Adrian Heger; Prod.: Friederike Heller
Tosca (Puccini) 3-25 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Alvis Hermanis
Rein Gold (Stemann) 5 okt-24 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Tristan und Isolde (Wagner) 11 okt-28 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Die Zauberflöte (Mozart) 23 okt-16 maiDir.: Stefan Soltesz / Sebastian Weigle; Prod.: August Everding
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 okt-2 janDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Ruth Berghaus
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 7-23 novProd.: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 7-23 novProd.: Isabel Ostermann
The Turn of the Screw (Britten) 15 nov-5 desDir.: Ivor Bolton; Prod.: Claus Guth
Faust (Gounod) 23 nov-6 desDir.: Leo Hussain; Prod.: Karsten Wiegand
Aus einem Totenhaus (Janáček) 7-21 desDir.: Simon Rattle; Prod.: Patrice Chéreau
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16 jan-16 aprDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Der Freischütz (Weber) 18 jan-8 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Michael Thalheimer
Macbeth (Verdi) 7-28 febDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Peter Mussbach
Through Roses (Neikrug) 13-28 febDir.: Felix Krieger; Prod.: Neco Çelik
Lulu (Berg) 21 feb-13 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Wozzeck (Berg) 27 feb-14 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 6-22 marDir.: Ralf Böhme; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Parsifal (Wagner) 28 mar-18 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Tarquin (Krenek) 19-28 aprDir.: Max Renne; Prod.: Mascha Pörzgen
Emma und Eginhard (Telemann) 26 apr-10 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 apr-17 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michael Thalheimer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15-29 maiDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La straniera (concert) (Bellini) 6-10 junDir.: Peter Valentovic
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-27 junDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Hans Neuenfels
Neither (Feldman) 19-28 junDir.: David Robert Coleman; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
L'orfeo (Monteverdi) 1-6 julProd.: Sacha Waltz
Matsukaze (Hosokawa) 10-12 julDir.: David Robert Coleman; Prod.: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 sepDir.: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ sepDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Madama Butterfly (Puccini) 27+ sepDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Nadja Loschky
La cenerentola (Rossini) 8+ novDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
Culinaria (Various) 21+ novDir.: Merijn van Driesten
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Hamlet (Thomas,A) 28+ febDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ marDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ aprProd.: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ maiDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Tannhäuser (Wagner) 31+ maiDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Jochen Biganzoli
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 4 sep-9 aprDir.: Jürgen Grimm / Christopher Sprenger; Prod.: John Dew
Fidelio (Beethoven) 28 sep-5 maiDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Prod.: Jakob Peters-Messer
Aida (Verdi) 4-28 oktDir.: Johannes Pell; Prod.: Dietrich W Hilsdorf(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Giovanna d'Arco (Verdi) 26 okt-17 janDir.: Will Humburg / Johannes Pell; Prod.: Torge Müller, Momme Hinrichs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 nov-31 janDir.: Johannes Pell; Prod.: Franziska Severin, Mark Daniel Hirsch
Rinaldo (Handel) 30 nov-30 janDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Zauberflöte (Mozart) 13+ desDir.: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; Prod.: Jürgen Rose
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 1 jan-4 aprDir.: Johannes Pell
Salome (Strauss) 1 feb-14 junDir.: Stefan Blunier / Hendrik Vestmann; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 mar-21 junDir.: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; Prod.: Renaud Doucet
Thebans (Anderson) 3 mai-4 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Pierre Audi
Turandot (Puccini) 23 mai-24 junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Silviu Purcărete(original), Nikolaus Wolcz(original)
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8-16 augDir.: Michael Helmrath; Prod.: Kay Kuntze
Stabat Mater (Rossini) 28-29 novDir.: José María Moreno
Maske in Blau (Raymond) 30 des-5 aprDir.: Jakob Brenner; Prod.: Sarah Kohrs
La traviata (Verdi) 16-18 janDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Bremen, Theater Bremen  / 
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21+ sepDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
María de Buenos Aires (Piazzolla) 29+ novDir.: Rolando Garza Rodriguez; Prod.: Andreas Kriegenburg
Le nozze di Figaro (Mozart) 31+ janDir.: Clemens Heil; Prod.: Felix Rothenhäusler
Im weißen Rößl (Benatzky) 26+ febDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Kreyer
Carmen (Bizet) 21+ marDir.: Markus Poschner; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
West Side Story (Bernstein) 20 sep-19 oktDir.: Ido Arad; Prod.: Roland Hüve
Don Carlos (Verdi) 1+ nov
Peer Gynt (Grieg) 25+ des
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31+ jan
Die Bluthochzeit (Szokolay) 14+ mar
Zar und Zimmermann (Lortzing) 25+ apr
La rondine (Puccini) 30+ mai
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Die tote Stadt (Korngold) 25 okt-6 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
La cenerentola (Rossini) 29 nov-7 janDir.: Felix Bender; Prod.: Kobie van Rensburg
Otello (Verdi) 31 jan-28 febDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
King Arthur (Purcell) 27+ sep
My Fair Lady (Loewe) 18+ okt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6+ des
Salome (Strauss) 7+ feb
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21+ mar
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2+ mai
La bohème (Puccini) 13+ jun
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25+ sepDir.: George Petrou; Prod.: Jay Scheib
Macbeth (Verdi) 27+ sepDir.: Will Humburg; Prod.: Viestur Kairish
La traviata (Verdi) 2+ oktDir.: Anna Skryleva; Prod.: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ novDir.: Anna Skryleva; Prod.: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
La bohème (Puccini) 3+ desDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31+ janDir.: Elias Grandy; Prod.: Cordula Däuper
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 7+ marDir.: Elias Grandy; Prod.: Inga Levant
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ aprDir.: Will Humburg; Prod.: Immo Karaman
Der Freischütz (Weber) 19+ junProd.: Eva-Maria Höckmayr
Prometeo (Nono) 9+ julDir.: Johannes Harneit
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Casanova (Kanyar) 12 sep-24 maiDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27 sep-24 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Tosca (Puccini) 9 okt-31 maiDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 11 okt-10 janDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Carmen (Bizet) 8 nov-25 maiDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Jana Eimer, André Bücker
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 4 des-3 junDir.: Marius Zachmann; Prod.: Felix Losert
Das Rheingold (Wagner) 30 jan-23 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Siegfried (Wagner) 29 mar-26 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Götterdämmerung (Wagner) 18 apr-28 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Zigeunerliebe (concert) (Lehár) 30 mai-6 junDir.: Daniel Carlberg
Detmold, Landestheater Detmold  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 aug-11 janDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
West Side Story (Bernstein) 29 aug-24 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Die Zauberflöte (Mozart) 12 sep-21 febDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Hinrich Horstkotte
Otello (Verdi) 26 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher
Meine Schwester und ich (Benatzky) 5 des-12 febDir.: NN; Prod.: Guta N Rau
Salome (Strauss) 6 feb-13 junDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Anatevka (Bock) 8 mar-10 maiDir.: Mathias Mönius; Prod.: Tatjana Rese
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 5-12 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Hinrich Horstkotte
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 13 sep-25 oktDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Katharina Thoma
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 29 nov-15 marDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Thomas Enzinger
Carmina Burana (Orff) 1 janDir.: Gabriel Feltz
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 jan-12 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 8 mar-28 junDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Saul (Handel) 25 apr-26 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Katharina Thoma
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Gasparone (Millöcker) 9 sep-29 maiDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 24 sep-19 junDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Der Zarewitsch (Lehár) 10 okt-22 maiDir.: Andreas Schüller; Prod.: Robert Lehmeier
Evita (Lloyd Webber) 17 okt-5 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die verkaufte Braut (Smetana) 23 okt-21 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Giuditta (Lehár) 30 okt-24 maiDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
My Fair Lady (Loewe) 13 nov-15 marDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 19 mar-31 maiDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Koehler
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 apr-12 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Peter Kube
Cagliostro in Wien (Strauss,J) 2 mai-7 jun
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La bohème (Puccini) 29 aug-12 marDir.: Rani Calderon / Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christine Mielitz
Carmen (Bizet) 30 aug-13 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Koehler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 aug-14 julDir.: Josep Caballé Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Così fan tutte (Mozart) 4 sep-25 oktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-25 sepDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Michael Schulz
Daphne (Strauss) 14 sep-15 novDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Torsten Fischer
Tannhäuser (Wagner) 21 sep-31 oktDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Konwitschny
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 4-29 oktDir.: Ekkehard Klemm; Prod.: Manfred Weiss
Fidelio (Beethoven) 16-23 oktDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Christine Mielitz
Das schlaue Füchslein (Janáček) 18 okt-9 desDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 5 nov-10 desDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Arabella (Strauss) 7-10 novDir.: Christian Thielemann; Prod.: Florentine Klepper
Capriccio (Strauss) 16-19 novDir.: Christian Thielemann; Prod.: Marco Arturo Marelli
Elektra (Strauss) 28 nov-15 desDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Barbara Frey
Die Zauberflöte (Mozart) 6 des-13 julDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 7-21 desDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 des-2 janDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Katharina Thalbach
Königskinder (Humperdinck) 19 des-25 janDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Jetske Mijnssen
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-13 junDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Günter Krämer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 jan-11 febDir.: Mikko Franck; Prod.: Àlex Ollé
Mise en abyme (Ronchetti) 22 feb-7 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Koehler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22 feb-2 marDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 mar-21 junDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
Orlando (Handel) 17-27 marDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die lustige Witwe (Lehár) 18 mar-9 aprDir.: Thomas Rösner; Prod.: Jérôme Savary
Simon Boccanegra (Verdi) 10-25 aprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Jan Philipp Gloger
Tosca (Puccini) 11 apr-16 maiDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
Der Freischütz (Weber) 1-31 maiDir.: Christian Thielemann; Prod.: Axel Koehler
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 jun-4 julDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Johannes Erath
Don Carlos (Verdi) 24 jun-1 julDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Eike Gramss
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Gegen die Wand (Vollmer) 21 sep-12 oktDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
La traviata (Verdi) 24 sep-1 novDir.: Christopher Ward / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 okt-2 novDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Adolf Dresen
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 okt-16 novDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 8 nov-17 junDir.: Wolfram Koloseus / Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Werther (Massenet) 6-28 desDir.: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 des-21 febDir.: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 17-19 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Rigoletto (Verdi) 11-24 janDir.: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 feb-12 mai
Aida (Verdi) 29 mar-22 maiDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Lohengrin (Wagner) 11 apr-14 maiDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Don Giovanni (Mozart) 16 mai-27 junDir.: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; Prod.: Karoline Gruber
Un ballo in maschera (Verdi) 30 mai-21 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Stein Winge
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 13 sep-5 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Tosca (Puccini) 26 sep-23 oktDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 sep-14 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 22 okt-5 nov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 nov-18 janDir.: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Aida (Verdi) 28 nov-30 desDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 des-20 febDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
La traviata (Verdi) 10 des-10 febDir.: Christopher Ward / Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Carmen (Bizet) 23 des-27 febDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Carlos Wagner
Il tabarro (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Suor Angelica (Puccini) 11 jan-7 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 jan-13 febDir.: Axel Kober / Lukas Beikircher; Prod.: Adolf Dresen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 jan-22 marDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Don Giovanni (Mozart) 19-28 febDir.: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; Prod.: Karoline Gruber
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 mar-21 jun
Werther (Massenet) 29 mar-11 aprDir.: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Rigoletto (Verdi) 10 apr-14 junDir.: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Xerxes (Handel) 22 apr-10 maiDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 mai-7 junDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der feurige Engel (Prokofiev) 13-28 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-27 junDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (concert) (Wagner) 12-26 sepDir.: Philippe Bach
Essen, Aalto Theater  / 
Nabucco (Verdi) 14 sep-25 maiDir.: Giuliano Carella / Yannis Pouspourikas; Prod.: Andreas Baesler
Jenůfa (Janáček) 28 sep-22 novDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 4 okt-20 novDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Stefan Herheim
Così fan tutte (Mozart) 11 okt-16 maiDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 nov-31 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Gil Mehmert
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 nov-21 janDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Francisco Negrín
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Werther (Massenet) 11 des-7 febDir.: Sébastien Rouland / Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
Luisa Miller (Verdi) 4-23 janDir.: Friedrich Haider; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Turandot (Puccini) 17 jan-6 febDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Tilman Knabe
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 jan-26 aprDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Jetske Mijnssen
Le grand macabre (Ligeti) 14 feb-20 marDir.: Dima Slobodeniouk; Prod.: Mariame Clément
Die Walküre (Wagner) 21 feb-8 marDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die schweigsame Frau (Strauss) 14 mar-30 aprDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Guy Joosten
La traviata (Verdi) 2 apr-6 junDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Rusalka (Dvořák,A) 23 mai-25 junDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Lotte de Beer
Fidelio (Beethoven) 30 mai-26 junDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Ariodante (Handel) 5-18 junDir.: Christopher Moulds; Prod.: Jim Lucassen
Falstaff (Verdi) 20-28 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 sep-4 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 nov-3 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Julia Riegel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 feb-16 jul
Così fan tutte (Mozart) 18 apr-19 jun
Cardillac (Hindemith) 6 jun-14 jul
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 5 sep-4 aprDir.: Karsten Januschke / Sebastian Zierer / Eun Sun Kim; Prod.: Alfred Kirchner
Sirenen (Riehm) 14 sep-4 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Tobias Heyder
Falstaff (Verdi) 19 sep-24 oktDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Keith Warner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 okt-2 janDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Nikolai Petersen / Hartmut Keil / Björn Huestege; Prod.: Keith Warner
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 okt-16 novDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Christof Nel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 okt-13 novDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Christof Loy
Otello (Verdi) 8 nov-19 desDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Johannes Erath
La Sonambula (Bellini) 30 nov-17 janDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Tina Lanik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7 des-31 janDir.: Patrick Lange / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 20 des-3 janDir.: Simone Di Felice; Prod.: Ute M Engelhardt
Die Csárdásfürstin (concert) (Kálmán) 31 des-9 janDir.: Eun Sun Kim
Owen Wingrave (Britten) 10-30 janDir.: Yuval Zorn; Prod.: Walter Sutcliffe
Orontea (Cesti) 1 feb-13 marDir.: Ivor Bolton; Prod.: Walter Sutcliffe
Rusalka (Dvořák,A) 5-27 febDir.: Christian Arming; Prod.: Jim Lucassen
Die Passagierin (Weinberg) 1-28 marDir.: Leo Hussain; Prod.: Anselm Weber
Parsifal (Wagner) 15 mar-6 aprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Christof Nel
Euryanthe (Weber) 5 apr-3 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: Johannes Erath
La cenerentola (Rossini) 11 apr-23 maiDir.: Alexander Soddy; Prod.: Keith Warner
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 18 apr-25 maiDir.: Karsten Januschke; Prod.: Keith Warner
Simon Boccanegra (Verdi) 24 apr-12 junDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Christof Loy
Die ägyptische Helena (Strauss) 1-4 maiDir.: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 mai-11 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Claus Guth
Don Giovanni (Mozart) 30 mai-16 julDir.: Lothar Zagrosek / Karsten Januschke; Prod.: Christof Loy
An unserem Fluss (Navok) 31 mai-13 junDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Corinna Tetzel
Julietta (Martinů) 21 jun-13 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Florentine Klepper
Königskinder (Humperdinck) 4-17 julDir.: Sebastian Zierer; Prod.: David Bösch
Tränen des Messers (Martinů) 4-17 julDir.: Hartmut Keil; Prod.: Beate Baron
Zweimal Alexander (Martinů) 4-17 julDir.: Hartmut Keil; Prod.: Beate Baron
Komodie auf der Brücke (Martinů) 4-17 julDir.: Hartmut Keil; Prod.: Beate Baron
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 aug
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 17 okt-31 desDir.: Heiko Lippmann; Prod.: Gil Mehmert
Baruchs Schweigen (Milch-Sheriff) 13-20 junDir.: Walter Kobéra; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 28 sep-13 desDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Belsazar (Handel) 8 okt-23 desDir.: Christoph Spering; Prod.: Sonja Trebes
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 des-25 maiDir.: NN; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Zauberflöte (Mozart) 18 jan-8 marDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michiel Dijkema
Rigoletto (Verdi) 15 mar-26 jun
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 17 okt-22 febDir.: Laurent Wagner; Prod.: Elmar Gehlen
Briefe des van Gogh (Frid) 25-30 oktDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Michael Dissmeier
La bohème (Puccini) 23 nov-23 desDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Jenůfa (Janáček) 27 mar-17 aprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 9 aprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Alice im Wunderland (Harneit) 2+ maiDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27+ sep
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 okt-6 aprDir.: Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
Salon Pitzelberger (Offenbach) 25 okt-25 maiDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Sweeney Todd (Sondheim) 21 nov-7 marDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-18 janDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Sebastian Ritschel
Die tote Stadt (Korngold) 18 apr-14 junDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Ein Käfig voller Narren (Herman) 23 mai-26 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6+ sepDir.: Florian Ludwig; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 18+ oktDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Annette Wolf
Otello (Verdi) 28+ oktDir.: Florian Ludwig; Prod.: Annette Wolf
Ball im Savoy (Abraham) 29+ novDir.: David Marlow; Prod.: Roland Hüve
Faust (Gounod) 17+ janDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Holger Potocki
Vanessa (Barber,S) 7+ marDir.: Florian Ludwig; Prod.: Roman Hovenbitzer
Fidelio (Beethoven) 28+ aprDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Madama Butterfly (Puccini) 6+ junDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Halle, Oper Halle  / 
West Side Story (Bernstein) 26+ sepDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Ralf Rossa
Das Rheingold (Wagner) 30 oktDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 1 novDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Brundibár (Krása) 5 novDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 6 novDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Arabella (Strauss) 7+ novDir.: Josep Caballé Domenech
Götterdämmerung (Wagner) 8 novDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Zauberflöte (Mozart) 25+ desDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30 des-3 janDir.: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-2 janDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
La forza del destino (Verdi) 5+ febDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Gert-Hagen Seebach
Phaedra (Henze) 13+ marDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Florian Lutz
Ball im Savoy (Abraham) 9+ maiDir.: Andreas Henning
Lucio Cornelio Silla (Handel) 5+ junDir.: Enrico Onofri; Prod.: Stephen Lawless
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 19 sep-12 oktDir.: NN; Prod.: Andreas Franz
Julius Caesar (Handel) 29 okt-8 febDir.: NN; Prod.: Andreas Franz
La traviata (Verdi) 25 feb-10 maiProd.: Birgit Scherzer
Die Italienerin in Algier (Rossini) 15 mai-14 junProd.: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
La belle Hélène (Offenbach) 20 sep-25 junDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Renaud Doucet
Aida (Verdi) 25 sep-12 oktDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 9 okt-15 febDir.: Axel Kober; Prod.: Jens Daniel Herzog
Jenůfa (Janáček) 16 okt-1 novDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Olivier Tambosi
Jeanne d'Arc au bûcher (concert) (Honegger) 19 oktDir.: Simone Young
Almira (Handel) 21-31 oktDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
La traviata (Verdi) 30 okt-23 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Fidelio (Beethoven) 15-21 novDir.: Marcus Bosch; Prod.: Hans Neuenfels
Luisa Miller (Verdi) 16 nov-9 desDir.: Simone Young; Prod.: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 23 nov-20 desDir.: Eugene Tzigane; Prod.: Achim Freyer
La bohème (Puccini) 28 nov-7 marDir.: Ivan Repusic; Prod.: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-19 desDir.: Titus Engel; Prod.: Peter Beauvais
Tannhäuser (Wagner) 21 des-17 janDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Harry Kupfer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 des-1 janDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
La cenerentola (Rossini) 6-18 janDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Renaud Doucet
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23-30 janDir.: Tomas Netopil; Prod.: Johannes Erath
La fanciulla del West (Puccini) 1-21 febDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-12 febDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Johannes Schaaf
Elektra (Strauss) 14-24 febDir.: Simone Young; Prod.: August Everding
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 feb-3 marDir.: Simone Young; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 feb-8 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14-26 marDir.: Henrik Nánási; Prod.: Sandra Leupold
Die tote Stadt (Korngold) 22 mar-11 aprDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6-18 aprDir.: Simone Young
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-25 aprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Johannes Schaaf
Un ballo in maschera (Verdi) 22 mai-2 junDir.: Asher Fisch; Prod.: Alexander Schulin
Simon Boccanegra (Verdi) 7-21 junDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Madama Butterfly (Puccini) 9-24 junDir.: Kirill Karabits; Prod.: Vincent Boussard
In the Locked Room (Watkins,H) 4-12 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Petra Müller
Persona (Langemann) 4-12 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Petra Müller
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 2 okt-22 janDir.: Mark Rohde; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Carmen (Bizet) 31 okt
Lot (Battistelli) 17+ janDir.: Joseph R Olefirowicz; Prod.: Frank Hilbrich
Caligula (Glanert) 17 jan-21 febDir.: Karen Kamensek; Prod.: Frank Hilbrich
Concert (Wagner) 8 mar
Mefistofele (concert) (Boito) 14 mar-17 aprDir.: Karen Kamensek
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 apr-15 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Martin G Berger
Werther (Massenet) 23 mai-16 julDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Bernd Mottl
Jenůfa (Janáček) 11-17 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Floris Visser
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
La traviata (Verdi) 12 okt-26 marDir.: Lahav Shani / Dietger Holm / Róbert Farkas; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Death Knocks (Jost) 25+ oktDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Twice Through the Heart (Turnage) 25+ oktDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Erwartung (Schoenberg,A) 25+ oktDir.: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; Prod.: Clara Kalus
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 nov-13 marDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Lorenzo Fioroni
Fetonte (Jommelli) 28 nov-23 janDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Demis Volpi
Hochwasser (Harneit) 6 feb-12 maiDir.: Johannes Harneit; Prod.: Peter Konwitschny
Abends am Fluss (Harneit) 6 feb-12 maiDir.: Johannes Harneit; Prod.: Peter Konwitschny
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-10 febDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Don Pasquale (Donizetti) 23 jan-15 marDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Così fan tutte (Mozart) 4 apr-18 julDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 17+ sepDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Bettina Rehm
Der Zarewitsch (Lehár) 29+ marDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
West Side Story (Bernstein) 21 sep-4 aprDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Friedenstag (Strauss) 27 sep-12 des
Pariser Leben (Offenbach) 8 nov-9 julDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Andreas Bronkalla
Rigoletto (Verdi) 17 jan-12 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Urs Häberli
Irrelohe (Schreker) 7 mar-8 maiDir.: Uwe Sandner; Prod.: Holger Müller-Brandes
Halka (Moniuszko) 23 mai-18 julDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Michael Sturm
Fidelio (Beethoven) 20 jun-17 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Verlobung im Traum (Krása) 18-25 oktDir.: Justin Brown; Prod.: Ingo Kerkhof
Fantasio (Offenbach) 13+ des
La bohème (Puccini) 24+ jan
Knight Crew (Philips) 11+ febProd.: Ulrike Stöck
Teseo (Handel) 20+ feb
Parsifal (Wagner) 29+ mar
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 13+ jun
Falstaff (Verdi) 12+ jul
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 oktDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lorenzo Fioroni
Rigoletto (Verdi) 24 oktDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Sonja Trebes
The Sound of Music (Rodgers) 1 novDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Philipp Kochheim
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 novDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Elmar Gehlen
Iphigenie en Tauride (Gluck) 20 desDir.: Jörg Halubek; Prod.: Hoffmann, Reinhild
Die Zauberflöte (Mozart) 9 janDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Thoma Katharina
La clemenza di Tito (Mozart) 30 janDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Schütz Johannes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 febDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Adriana Altaras
Turandot (Puccini) 28 marDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Markus Dietz
Un re in ascolto (Berio) 23 maiDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Esterhazy Paul
Der Mond (Orff) 3 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Espen Fegran
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4 julDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14 sep-31 desDir.: Michael Nündel; Prod.: Matthias von Stegmann
Macbeth (Verdi) 20+ sepDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Carlos Wagner
Atys (Lully) 4+ oktDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Lucinda Childs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 okt-2 janDir.: Whitney Reader; Prod.: Jörg Diekneite
Kiss me, Kate (Porter) 8+ novDir.: Michael Nündel; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 nov-4 janDir.: Michael Nündel; Prod.: Daniel Karasek
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24+ janDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Brigitte Fassbaender
Sekretärinnen (Wittenbrink) 27+ janDir.: Bettina Rohrbeck; Prod.: Daniel Karasek, Jörg Diekneite
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7+ marDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Der fliegende Holländer (Wagner) 2+ aprDir.: Leo Siberski; Prod.: Carlos Wagner
Matsukaze (Hosokawa) 2+ maiDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 13+ julDir.: Leo Siberski
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 13 sep-1 julDir.: Joseph Bousso; Prod.: Waltraud Lehner
Emilia Galotti (Simons) 25 okt-9 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Elmar Goerden
Die Zauberflöte (Mozart) 25-28 desDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Tosca (Puccini) 24 jan-27 aprProd.: Anja Nicklich
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 mar-24 maiDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Carlos Wagner
Peter Grimes (Britten) 30 mai-5 julDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Köln, Oper Köln  / 
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 sepDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Patrick Kinmonth
Così fan tutte (Mozart) 28 sep-12 oktDir.: Julia Jones; Prod.: Tatjana Gürbaca
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 29 sepDir.: Rainer Mühlbach / Oliver Imig; Prod.: PiaMaria Gehle
Leucippo (Hasse) 2-11 oktDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Tatjana Gürbaca
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 oktDir.: Dmitrij Kitajenko
Solaris (Glanert) 2-16 novDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Patrick Kinmonth
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 nov-21 desDir.: Rainer Mühlbach / Jean Yves Cornet; Prod.: Eike Ecker
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 desDir.: Will Humburg; Prod.: Mariame Clément
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 desDir.: Markus Poschner
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 des-4 janDir.: Marc Piollet
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 jan-8 marDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Beka Savic
Der Freischütz (Weber) 27 feb-8 marDir.: Andreas Schüller; Prod.: Viestur Kairish
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 21-31 marDir.: Marco Medved; Prod.: Elena Tzavara
The Turn of the Screw (Britten) 22 mar-5 aprDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Benjamin Schad
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 mar-6 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Markus Bothe
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 mar-6 aprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Markus Bothe
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 10 aprDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Arabella (Strauss) 25 apr-10 maiDir.: Stefan Soltesz / Gabriel Feltz; Prod.: Renaud Doucet
König Arthur (Purcell) 2 maiDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 maiDir.: Christoph Spering; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Das Lied der Frauen vom Fluss (Various) 16 mai-7 junProd.: Carlus Padrissa (La Fura dels Baus)
Carmen (Bizet) 23 mai-3 junDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Christof Loy
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 mai-16 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Béatrice Lachaussée
Otello (Verdi) 14-27 junDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf(original), Eike Ecker(revival)
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 sep-22 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Mascha Pörzgen
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 okt-31 janDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Stiffelio (Verdi) 13 des-18 aprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 sepDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 sep-28 desDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 sep-5 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 27 sep-22 febDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 okt-23 novDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 okt-3 maiDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 okt-4 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-19 aprDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 okt-5 aprDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 okt-13 marDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 nov-10 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 nov-10 julDir.: NN; Prod.: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 nov-1 febDir.: Johannes Pell; Prod.: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 nov-8 maiDir.: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Prod.: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 nov-31 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 des-4 aprDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 desDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 des-27 febDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 jan-28 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 jan-29 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 jan-24 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 feb-23 maiDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 mar-23 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 apr-22 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 apr-30 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 apr-8 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 mai-3 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 mai-7 junDir.: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 jun-12 julDir.: NN; Prod.: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La Dirindina (Scarlatti,D) 17 sep-8 febDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 17 sep-8 febDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Giove in Argo (Handel) 19 oktDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Rinaldo (Handel) 20 desDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Eugenio Monti Colla
Paris und Helena (Heinichen) 12 aprDir.: Wolfgang Katschner
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Tannhäuser (Wagner) 31+ augDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Florian Lutz
La cenerentola (Rossini) 25+ sepDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Michael Wallner
La bohème (Puccini) 17+ oktDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Paolo Miccichè
Armide (Gluck) 25+ oktDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Michael Wallner
Im weißen Rößl (Benatzky) 14+ novDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6+ desDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 18+ desDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Anthony Pilavachi
La Damnation de Faust (Berlioz) 16+ janDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Anthony Pilavachi
The Fairy Queen (Purcell) 27+ febDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Tom Ryser
Evita (Lloyd Webber) 7+ marDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jörg Fallheier
Suor Angelica (Puccini) 11+ aprDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Il prigioniero (Dallapiccola) 11+ aprDir.: Andreas Wolf.cond; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Der Operndirektor (Cimarosa) 21+ mai
L'elisir d'amore (Donizetti) 22+ maiDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Rigoletto (Verdi) 20 sep-26 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 2 okt-14 marProd.: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 nov-20 desProd.: Friedrich von Mansberg
Neues vom Tage (Hindemith) 7 mar-5 junDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Der gestiefelte Kater (Cui) 16 apr-23 maiDir.: Deborah Coombe; Prod.: Alvaro Schoeck
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 14 sep-5 desDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Nico Rabenald
Lohengrin (Wagner) 18 sep-23 novDir.: Titus Engel; Prod.: Andreas Baesler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 sep-25 des
Così fan tutte (Mozart) 25 okt-6 junDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Die lustige Witwe (Lehár) 15 nov-22 febDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Leonard Prinsloo
Die Zauberflöte (Mozart) 7-22 desDir.: Michael Balke; Prod.: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 jan-15 maiDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 8 feb-6 marDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Crazy For You (Gershwin) 14 feb-23 maiDir.: Hermann Dukek; Prod.: Erik Petersen
Die Braut von Messina (Fibich) 14 mar-10 aprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Cornelia Crombholz
La traviata (Verdi) 29 mar-1 maiDir.: Michael Balke; Prod.: Stephen Lawless
Der Prozess (Glass) 2+ aprDir.: Hermann Dukek; Prod.: Michael McCarthy
Der Wildschütz (Lortzing) 9 mai-5 jun
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 18+ oktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26+ oktDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Ronny Jakubaschk
Perelà, l'homme de fumée (Dusapin) 16+ janDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lydia Steier
Tosca (Puccini) 1+ marDir.: NN; Prod.: Julia Hölscher
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 26+ aprDir.: Hermann Baümert; Prod.: Ronny Jakubaschk
Médée (Cherubini) 13+ junDir.: Andreas Spering; Prod.: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Carmen (Bizet) 21 sep-6 desDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Gabriele Rech
Stiffelio (Verdi) 26 sep-9 novDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 27 sep-6 febDir.: Dan Ettinger / Christiaan Crans; Prod.: Cordula Däuper
Der Freischütz (Weber) 3-9 oktDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
La Wally (Catalani) 24 okt-8 marDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
La traviata (Verdi) 26 okt-21 desDir.: Joseph Trafton; Prod.: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 1 nov-21 janDir.: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 16 nov-5 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 nov-5 janProd.: Wolfgang Blum
Die Jahreszeiten (concert) (Haydn) 28 nov-2 aprDir.: Dan Ettinger
Die lustige Witwe (Lehár) 13 des-25 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Renato Zanella
La bohème (Puccini) 20 des-13 febProd.: Friedrich Meyer-Oertel
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 des-16 maiProd.: Friedrich Meyer-Oertel
Salome (Strauss) 3 jan-29 marProd.: Gabriele Rech
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 jan-18 aprProd.: Friedrich Meyer-Oertel
Carmina Burana (Orff) 25 jan-17 junDir.: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier
Alceste (Gluck) 21 feb-9 junDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Otello (Verdi) 1 mar-12 junProd.: Chris Alexander
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 mar-24 julProd.: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 18 mar-24 julProd.: Roland Velte
Parsifal (Wagner) 3 apr-4 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 apr-21 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Vasily Barkhatov
Die Walküre (Wagner) 26 apr-25 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 mai-3 julProd.: Johannes Schaaf
Esame di Mezzanotte (Ronchetti) 23 mai-17 julDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Achim Freyer
Turandot (Puccini) 30 mai-21 julProd.: Regula Gerber
Schwanengesang (Schubert) 7-23 jun
Das ferne Klang (Schreker) 10-28 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Tatjana Gürbaca
Tosca (Puccini) 19-27 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Renate Ackermann
Der Idiot (Weinberg) 26-30 jul
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Tannhäuser (Wagner) 12 sep-25 maiDir.: Philippe Bach / Leo McFall; Prod.: Ansgar Haag
Der Zarewitsch (Lehár) 28 sep-24 janDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Lars Wernecke
Der Bajazzo (Leoncavallo) 5 okt-7 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ernö Weil
Gianni Schicchi (Puccini) 5 okt-7 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Ernö Weil
Katja Kabanowa (Janáček) 17 okt-12 aprDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
I puritani (Bellini) 25+ oktDir.: Leo McFall; Prod.: Annette Zepperitz / Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 nov-10 julDir.: Sierd Quarré; Prod.: Wolfgang Quetes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 nov-3 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Lars Wernecke
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 des-28 marDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 feb-20 junDir.: Leo McFall; Prod.: Joachim Schamberger
Don Pasquale (Donizetti) 24 apr-21 junDir.: Arturo Alvarado; Prod.: Knut Weber
La traviata (Verdi) 26 jun-11 julDir.: Leo McFall; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
My Fair Lady (Loewe) 26 sep-23 desDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Don Giovanni (Mozart) 12 okt-6 febDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Die Schöne und das Biest (Spohr) 1 nov-26 desDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ulrich Proschka
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 nov-27 marDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Hinrich Horstkotte
Manon (Massenet) 22 feb-25 aprDir.: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; Prod.: François De Carpentries
Peter Grimes (Britten) 2 mai-16 junDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tosca (Puccini) 20-27 sepDir.: Asher Fisch; Prod.: Luc Bondy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 sepDir.: Constantin Trinks; Prod.: Martin Duncan
Die schweigsame Frau (Strauss) 25 sep-11 oktDir.: Pedro Halffter; Prod.: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 oktDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 oktDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 okt-1 novDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 okt-4 novDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 novDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Mirandolina (Martinů) 8 nov-2 desDir.: NN; Prod.: Christian Stückl
Nabucco (Verdi) 13-21 novDir.: Paolo Carignani; Prod.: Yannis Kokkos
Manon Lescaut (Puccini) 15 nov-7 desDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 nov-4 janDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Il turco in Italia (Rossini) 28 nov-5 desDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6-20 desDir.: Dan Ettinger / Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 desDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 des-15 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 10-16 janDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Stephan Kimmig
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 jan-11 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Barbara Wysocka
Il trovatore (Verdi) 30 jan-10 febDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Falstaff (Verdi) 12-19 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Eike Gramss
Così fan tutte (Mozart) 16-22 febDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Dieter Dorn
Das Rheingold (Wagner) 20 feb-22 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
Die Walküre (Wagner) 28 feb-23 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 1 mar-26 aprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Siegfried (Wagner) 8-26 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 20 mar-5 aprDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 mar-4 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
Roberto Devereux (Donizetti) 7 aprDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Le comte Ory (Rossini) 17 apr-21 jun
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La forza del destino (Verdi) 4-10 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
Elektra (Strauss) 14-21 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Herbert Wernicke
La traviata (Verdi) 24 mai-4 junDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 mai-10 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 junDir.: Stellario Fagone; Prod.: Axel Ranisch
Norma (Bellini) 13-29 junDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jürgen Rose
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 sepDir.: Karsten Januschke; Prod.: Josef E Köpplinger
Peter Grimes (Britten) 21 okt-2 novDir.: Marco Comin; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 nov
Wiener Blut (Strauss,J) 26 nov-18 desDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 mai-7 jun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 junDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Carmen (Bizet) 6 sep-4 aprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-31 desDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 nov-12 febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Yona Kim
Il maestro di musica (Pergolesi) 7+ des
Joseph Süß (Glanert) 7 feb-12 marDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28 feb-16 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28 mar-26 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16 mai-19 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 27 sep-12 desDir.: Markus Baisch; Prod.: Jürgen Pöckel
Die lustige Witwe (Lehár) 18 okt-20 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 30 okt-25 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 12 nov-22 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Markus Kopf
My Fair Lady (Loewe) 27 nov-7 junDir.: Markus Baisch; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 27 des-2 aprDir.: Markus Baisch
Don Giovanni (Mozart) 24 jan-13 maiDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 14+ marDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Birgit Kronshage
La traviata (Verdi) 21 mar-24 maiDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Fabian von Matt
Martha (Flotow) 2 mai-5 junDir.: Markus Baisch
Hello, Dolly! (Herman) 3-26 julDir.: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 sep-14 jan
Die Banditen (Offenbach) 21 nov-22 feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-26 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 des-14 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 jan-19 apr
Carmen (Bizet) 6 jun-18 jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 28 sep-31 desDir.: Gábor Káli / Christian Reuter; Prod.: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 29 sep-30 desDir.: Peter Tilling; Prod.: Calixto Bieito
Les Huguenots (Meyerbeer) 14 okt-15 novDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 okt-16 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Andreas Baesler
La Damnation de Faust (Berlioz) 22 nov-21 janDir.: Guido Johannes Rumstadt
Die Zauberflöte (Mozart) 29 nov-26 jan
Quai West (Campo) 12 jan-7 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Kristian Frédric
Tristan und Isolde (Wagner) 1 feb-22 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Monique Wagemakers
Król Roger (Szymanowski) 9 mar-9 maiDir.: Jacek Kaspszyk; Prod.: Lorenzo Fioroni
La traviata (Verdi) 26 mar-22 maiDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Siegfried (Wagner) 8 apr-28 junDir.: Peter Tilling; Prod.: Georg Schmiedleitner
Un ballo in maschera (Verdi) 1 jun-14 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Vincent Boussard
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 jun-21 julDir.: Peter Tilling; Prod.: Mariame Clément
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Falstaff (Verdi) 27+ sepDir.: Roger Epple; Prod.: Tom Ryser
Hercules (Handel) 25+ oktDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jürgen Weber
Evita (Lloyd Webber) 15+ novDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Erik Petersen
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10+ janProd.: Ralf Budde
Der Idiot (Weinberg) 24+ janDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Andrea Schwalbach
Pinocchios Abenteuer (Dove) 22+ marDir.: Carlos Vazquez; Prod.: Jens Kerbel
La dame blanche (Boieldieu) 16+ maiDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Nadja Loschky
Le nozze di Figaro (Mozart) 27+ junDir.: Roger Epple; Prod.: Rudolf Frey
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11+ okt
Der Wildschütz (Lortzing) 29+ nov
Soldaten (Gurlitt) 17+ jan
Carmen (Bizet) 2+ mai
Germanicus (Telemann) 20+ jun
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
La traviata (Verdi) 10 okt-13 desDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Alcina (Handel) 25 okt-7 desDir.: NN; Prod.: Kobie van Rensburg
Der Bettelstudent (Millöcker) 24 jan-10 julDir.: NN; Prod.: Mareike Zimmermann
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 mar-10 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Ultz
Carmen (Bizet) 16-31 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Jonathan Lunn
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Tosca (Puccini) 19 sep-25 marDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 15 nov-25 aprDir.: Martin Hannus; Prod.: Andrea Raabe
Rusalka (Dvořák,A) 15 mar-20 maiDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Lohengrin (Wagner) 6 jun-10 julDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 20 sep-25 janDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 8 nov-23 febDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Der Schauspieldirektor (Mozart) 7 sepDir.: Florian Merz; Prod.: Manuel Schöbel, Peter Kube
Frau Luna (Lincke) 19 sep-21 novDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Susanne Knapp
Ariadne auf Naxos (Strauss) 28 sep-27 desDir.: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Gianni Schicchi (Puccini) 25 okt-7 nov
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 novDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-23 desDir.: Matthias Mücksch; Prod.: Helen Malkowsky
Médée (Charpentier,M) 5 des-10 janDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Ein Maskenball (Verdi) 17 jan-9 mai
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 mar-6 aprDir.: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; Prod.: Anja Sündermann
Das Feuerwerk (Burkhard) 4 apr-14 jun
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 apr-27 junDir.: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 mai-19 jun
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 sep-19 aprDir.: Tom Woods; Prod.: Matthias Reichwald
Tristan und Isolde (Wagner) 27 sep-3 janDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Lotte de Beer
Rigoletto (Verdi) 25 okt-30 marDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der Vogelhändler (Zeller,C) 6 des-16 junDir.: NN; Prod.: Dominik Wilgenbus
Doktor Schiwago (Lubchenko) 24 jan-28 maiDir.: Anton Lubchenko; Prod.: Silviu Purcărete
Rotkäppchen (Barab) 16-18 aprDir.: Satomi Nishi; Prod.: Eva Maria Eiberger
Saul (Handel) 25 apr-16 julProd.: Lydia Steier
The Little Sweep (Britten) 20-21 maiDir.: Matthias Schlier; Prod.: Eva-Maria Eiberger
Madama Butterfly (Puccini) 13 jun-19 julDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4+ oktDir.: NN; Prod.: Ben Baur
Stabat Mater (Pergolesi) 5+ oktDir.: Sebastian Gottschick; Prod.: Gaetano Franzese
Der fliegende Holländer (Wagner) 30+ novDir.: Nicholas Milton; Prod.: Aurelia Eggers
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 25+ janDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Solvejg Bauer
Der goldene Hahn (Rimsky-Korsakov) 14+ marDir.: NN; Prod.: Johannes Pölzgutter
Ein Maskenball (Verdi) 13+ junDir.: Nicholas Milton; Prod.: Dagmar Schlingmann
Bluthaus (Haas,Georg) 17+ julDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Peter Mussbach
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
La bohème (Puccini) 19 sep-10 desDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Rusalka (Dvořák,A) 17 okt-28 nov
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 nov-6 desDir.: Gregor Rot; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Der Freischütz (Weber) 11+ okt
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La bohème (Puccini) 27 sep-12 desDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 28 sep-21 desDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler
Der Freischütz (Weber) 5 okt-3 novDir.: Timo Handschuh; Prod.: Achim Freyer
Jakob Lenz (Rihm) 25 okt-15 desDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 nov-20 janDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Chowanschtschina (Musorgsky) 23 nov-23 desDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Madama Butterfly (Puccini) 19 des-26 maiDir.: Giuliano Carella; Prod.: Monique Wagemakers
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 des-11 febDir.: David Parry; Prod.: Beat Fäh
Nabucco (Verdi) 12 jan-14 marDir.: Simon Hewett; Prod.: Rudolf Frey
La traviata (Verdi) 25 jan-19 marDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Jenůfa (Janáček) 1 feb-27 marDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito, Lydia Steier
Vologeso (Jommelli) 15 feb-4 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La cenerentola (Rossini) 1 mar-6 aprDir.: Manlio Benzi; Prod.: Andrea Moses
Platée (Rameau) 22 mar-8 maiDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 apr-24 maiDir.: Marc Soustrot; Prod.: Stefan Herheim
Luisa Miller (Verdi) 25 apr-22 junDir.: Marco Comin; Prod.: Markus Dietz
Così fan tutte (Mozart) 31 mai-3 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Yannis Houvardas
Into the Little Hill (Benjamin) 11 jun-4 julDir.: Nicholas Kok; Prod.: Jenke Nordalm
Rigoletto (Verdi) 28 jun-18 jul
Die Fledermaus (Strauss,J) 5-19 julDir.: Simon Hewett; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Trier, Theater Trier  / 
Carmen (Bizet) 14+ sep
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 8+ nov
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 17+ jan
Der Mann von La Mancha (Leigh) 21+ mar
La clemenza di Tito (Mozart) 7+ jun
Ulm, Theater Ulm  / 
La traviata (Verdi) 25 sep-31 oktDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6+ novDir.: Michael Weiger; Prod.: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 novDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18+ desDir.: Hendrik Haas; Prod.: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5+ febDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26+ marDir.: Timo Handschuh
Peter Grimes (Britten) 7+ maiDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13+ junDir.: Hendrik Haas; Prod.: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
La bohème (Puccini) 6 sep-7 maiDir.: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Prod.: Bettina Bruinier
Jonny spielt auf (Krenek) 14 sep-30 novDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
Der Rosenkavalier (Strauss) 31 okt-7 junDir.: Stefan Solyom; Prod.: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 27 nov-24 janDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Lohengrin (Wagner) 20 des-19 aprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
I masnadieri (Verdi) 31 jan-22 maiDir.: Martin Hoff; Prod.: Volker Lösch
Vom Lärm der Welt (Helbig) 3 apr-14 maiDir.: Stefan Solyom; Prod.: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 26 apr-25 junDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13 jun-2 julDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 sep-3 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 sep-14 febDir.: Christoph Stiller / Daniela Musca; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 sep-25 oktDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Cesare Lievi
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 okt-3 janDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
La bohème (Puccini) 10 okt-26 desDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Candide (Bernstein) 31 okt-12 desDir.: Albert Horne; Prod.: Bernd Mottl
Norma (Bellini) 18 jan-29 maiDir.: Will Humburg; Prod.: Gabriele Rech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 jan-27 febDir.: Michael Helmrath; Prod.: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 8 mar-27 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Nicolas Brieger
Lohengrin (Wagner) 15 mar-25 maiDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Kirsten Harms
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 mar-12 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La Voix humaine (Poulenc) 19 apr-21 junDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 19 apr-21 junDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
The Turn of the Screw (Britten) 1 mai-9 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 23 mai-18 junDir.: Will Humburg; Prod.: Sandra Leupold
Don Pasquale (Donizetti) 17 jun-10 julDir.: Daniela Musca; Prod.: Markus Bothe
Orpheus und Eurydike (Gluck) 25 jun-11 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Tosca (Puccini) 5 sep-12 oktDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 okt-1 marDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 nov-7 junDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 des-8 febDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 mar-18 aprDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 apr-30 maiDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 maiDir.: Jörg Halubek; Prod.: Philipp Harnoncourt
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 17 okt-25 marDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 okt-4 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Madame Pompadour (Fall) 11 jan-20 maiDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 jan-14 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 mai-7 junDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Wolfgang Dosch