2014/15 > Frankrike 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2014/15 > Frankrike

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Storbritannia
Belgia
Tyskland
Luxembourg

Frankrike
 
Sveits
Spania Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Elena (Cavalli) 14-16 novDir.: Monica Pustilnik; Prod.: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 11-15 janDir.: Laurent Campellone; Prod.: Waut Koeken(original), Friederike Schulz(revival)
La Tectonique des nuages (Cugny) 28-29 aprDir.: Laurent Cugny; Prod.: François Rancillac
Svadba (Sokolovic) 29-31 maiDir.: Dáirine Ní Mheadhra; Prod.: Ted Huffman, Zack Winokur
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P(yotr Il'yich)) 14-16 junDir.: Lukasz Borowicz; Prod.: Alain Garichot
L'Heure espagnole (Ravel) 22-23 sepDir.: Pascal Rophé
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-6 janDir.: Thomas Rösner; Prod.: Emmanuelle Bastet
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 16-19 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Don Giovanni (Mozart) 4-8 maiDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 17-19 maiDir.: Pascal Rophé
Requiem (concert) (Verdi) 30 junDir.: Jean-Philippe Tremblay
Antibes, Anthéa antipolis théâtre d'antibes  / 
Rigoletto (Verdi) 24-26 oktDir.: Alain Guingal; Prod.: Jean-Louis Grinda
L'Enlevement au serail (Mozart) 12-13 febDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Yekta Kara
Petite messe solennelle (Rossini) 7-8 aprDir.: Nicholas Jenkins; Prod.: Nicola Hümpel
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Requiem (Mozart) 4-5 oktDir.: Leonardo García Alarcón
Mireille (Gounod) 30 nov-2 desDir.: Alain Guingal; Prod.: Robert Fortune
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 5 desDir.: Samuel Jean
La belle Helene (Offenbach) 27-31 desDir.: Dominique Trottein; Prod.: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 25-27 janDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Andrea Cigni
La boheme (Puccini) 15-17 febDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Nadine Duffaut
Simon Boccanegra (Verdi) 20-22 marDir.: Alain Guingal; Prod.: Gilles Bouillon
La Societe Anonyme des Messieurs Prudents (concert) (Beydts) 27 marDir.: Samuel Jean
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 12-14 aprDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Oriol Tomas
Hamlet (Thomas,A) 3-6 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Vincent Boussard
Le braci (Tutino) 3 junDir.: Sándor Gyüdi; Prod.: Attila Toronykőy
Acis and Galatea (Handel) 3 oktDir.: Damien Guillon; Prod.: Anne-Laure Liégeois
Concert (Verdi) 6-8 novDir.: Roberto Rizzi-Brignoli
L'homme de la Mancha (Leigh) 29 nov-1 desDir.: Didier Benetti; Prod.: Jean-Louis Grinda
La Chauve-souris (Strauss,J) 26-31 desDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Jacques Duparc
Maria Stuarda (Donizetti) 24-27 janDir.: Luciano Acocella
The Fairy Queen (Purcell) 10 febDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
La vie parisienne (Offenbach) 27-28 febDir.: Dominique Trottein; Prod.: Nadine Duffaut
Lakme (Delibes) 20-22 marDir.: Laurent Campellone; Prod.: Lilo Baur
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24-26 aprDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Le Chateau de Barbe-Bleue (Bartok) 15-17 maiDir.: Peter Eötvös; Prod.: Nadine Duffaut
Senza sangue (Eotvos) 15-17 maiDir.: Peter Eötvös; Prod.: Robert Alföldi
Carmen (Bizet) 5-7 junDir.: Alain Guingal; Prod.: Louis Désiré
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Daral Shaga (Defoort) 7-9 oktDir.: Philippe de Coen; Prod.: Fabrice Murgia
La double coquette (concert) (Pesson) 2 desDir.: Héloise Gaillard / Violaine Cochard
Armida (Haydn) 19 febDir.: Julien Chauvin; Prod.: Mariame Clément
L'Opera de quat'sous (Weill) 2-4 jul
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-4 desDir.: Alexis Kossenko; Prod.: Galin Stoev
La Petite Renarde rusee (Janacek) 16 marDir.: Laurent Cuniot; Prod.: Louise Moaty
Hansel et Gretel (Humperdinck) 14-22 junProd.: Charlotte Nessi
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La boheme (Puccini) 26 sep-7 oktDir.: Paul Daniel; Prod.: Laurent Laffargue(original), Clovis Bonnaud(revival)
Concert (Wagner) 23-25 okt
Le Journal de Nijinsky (Glanert) 21-25 janDir.: Darrell Ang; Prod.: Carolyn Sittig
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 18-22 febDir.: Paul Daniel
Tristan und Isolde (Wagner) 26 mar-7 aprDir.: Paul Daniel; Prod.: Giuseppe Frigeni
Dardanus (Rameau) 18-26 aprDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Michel Fau
Die schone Mullerin (Schubert) 21 apr
Norma (Bellini) 22 mai-9 junDir.: John Fiore; Prod.: Christopher Alden
Don Carlo (Verdi) 24 sep-2 oktDir.: Alain Lombard; Prod.: Charles Roubaud
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saens) 27-30 oktDir.: Paul Daniel
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 22-27 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Simon Boccanegra (Verdi) 24 jan-3 febDir.: Paul Daniel; Prod.: Catherine Marnas
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 19-23 febDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
Semiramide (concert) (Rossini) 9-12 marDir.: Paolo Olmi
Le Tour d'ecrou (Britten) 19-29 aprDir.: Paul Daniel / Pierre Dumoussaud; Prod.: Dominique Pitoiset
Caen, Théâtre de Caen  / 
Le barbier de Seville (Rossini) 13-19 janDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Jean-François Sivadier
Aliados (Rivas) 5-6 marDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Les Fetes venitiennes (Campra) 1-2 aprDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Le Vaisseau fantome (Wagner) 28-30 aprDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Alexander Schulin
Les Pirates de Penzance (Sullivan,A) 24-25 oktDir.: Timothy Henty; Prod.: Mike Leigh
Xerse (Cavalli) 10-12 janDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Guy Cassiers
Giordano Bruno (Filidei) 26 aprDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Le Trouvere (Verdi) 19-25 junDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Richard Brunel
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La Passion de Simone (Saariaho) 14 novDir.: Clément Mao-Takacs; Prod.: Aleksi Barrière
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 18 desDir.: Patrice Couineau
Rigoletto (Verdi) 14-17 janDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Armida (Haydn) 25-27 febDir.: Julien Chauvin; Prod.: Mariame Clément
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-14 marDir.: Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes
Carmina Burana (Orff) 12 maiDir.: Pablo Pavon; Prod.: Josépha Jeunet
Cosi fan tutte (Mozart) 29-30 maiDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
L'Opera de quat'sous (Weill) 20 novDir.: Manuel Peskine; Prod.: Olivier Desbordes, Eric Perez
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-16 janDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Acis and Galatea (Handel) 4-6 febDir.: Damien Guillon; Prod.: Anne-Laure Liégeois
Falstaff (Verdi) 4-5 mar
Romeo et Juliette (Benda) 13-14 maiDir.: Pablo Pavon; Prod.: Josépha Jeunet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Il etait une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 25 novProd.: Sandrine Anglade, Sophie Robin
Les Indes galantes (Rameau) 13 desDir.: Jérôme Correas; Prod.: Constance Larrieu
Rigoletto (Verdi) 1 febDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
La Boheme (Puccini) 3-4 febDir.: Jean Deroyer; Prod.: Guillaume Vincent
Dragonette (Offenbach) 28 maiDir.: Philippe Hui; Prod.: Yves Coudray
Fleurette (Offenbach) 28 maiDir.: Philippe Hui; Prod.: Yves Coudray
Les noces de Figaro (Mozart) 8-10 novDir.: Alexis Kossenko; Prod.: Galin Stoev
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Castor et Pollux (Rameau) 26 sep-4 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Barrie Kosky
Daphnis et Egle (Rameau) 14 novDir.: William Christie; Prod.: Sophie Daneman
La Naissance d'Osiris (Rameau) 14 novDir.: William Christie; Prod.: Sophie Daneman
Katia Kabanova (Janacek) 20-24 janDir.: Stefan Veselka; Prod.: Laurent Joyeux, Stephen Sazio
La jeune fille sans mains (Walter) 10-13 febDir.: David Walter; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Brundibar (Krasa) 16-20 febDir.: Etienne Meyer; Prod.: Christian Duchange
Le Barbier de Seville (Rossini) 20-26 febDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Jean-François Sivadier
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 11-13 marDir.: Mihály Menelaos Zeke; Prod.: Benoît Lambert
Wozzeck (Berg) 6-10 maiDir.: Emilio Pomárico; Prod.: Sandrine Anglade
Carnet d'un disparu (Janacek) 5-6 junProd.: Emmanuelle Cordoliani
Le turc en Italie (Rossini) 8-14 janDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Christopher Alden
Mitridate (Mozart) 26 feb-1 marDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Clément Hervieu-Léger
Curlew River (Britten) 26-29 aprDir.: Nicolas Chesneau; Prod.: Guillaume Vincent
Lille, Opéra de Lille  / 
Matsukaze (Hosokawa) 30 sep-3 oktDir.: David Robert Coleman; Prod.: Sasha Waltz
Castor et Pollux (Rameau) 17-25 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Barrie Kosky
Le Journal d'un disparu (Janacek) 12-16 novDir.: Alain Planès; Prod.: Christian Rizzo
La Voix humaine (Poulenc) 12 nov
Le Petit Prince (Levinas) 3-7 desDir.: Arie van Beek; Prod.: Lilo Baur
Idomeneo (Mozart) 27 jan-6 febDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean-Yves Ruf
Solaris (Fujikura) 24-28 marDir.: Erik Nielsen; Prod.: Saburo Teshigawara
Le Balcon (Eotvos) 17 aprDir.: Maxime Pascal; Prod.: Damien Bigourdan
Madama Butterfly (Puccini) 18 mai-7 junDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Jean-François Sivadier
Xerse (Cavalli) 2-10 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Guy Cassiers
Avenida de los Incas 3518 (Fiszbein) 17 novDir.: Maxime Pascal; Prod.: Jacques Osinski
Le Trouvere (Verdi) 14 jan-6 febDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Richard Brunel
Marta (Mitterer) 13-21 marDir.: Clement Power; Prod.: Ludovic Lagarde
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Daral Shaga (Defoort) 25-26 sepDir.: Philippe de Coen; Prod.: Fabrice Murgia
Le bel ambitieux (Tailleferre) 11-13 novDir.: Christophe Rousset; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Petite messe solennelle (Rossini) 21 novDir.: Jacques Maresch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 des-3 janDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Jean-François Sivadier
Il etait une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 13 janProd.: Sandrine Anglade
Der Freischutz (Weber) 8-10 marDir.: Robert Tuohy; Prod.: David Gauchard
Cosi fan tutte (Mozart) 10-12 maiDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jim Lucassen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-5 novDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Romain Vesperini
La princesse de Trebizonde (Offenbach) 3-5 janDir.: Nicolas Krüger; Prod.: Waut Koeken
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P) 8-10 aprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 10-12 maiDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Der fliegende Hollander (Wagner) 11-26 oktDir.: Kazushi Ono; Prod.: Alex Ollé
Semiramide (concert) (Rossini) 18-20 novDir.: Evelino Pidò
Rusalka (Dvorak,A) 15 des-1 janDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Stefan Herheim
Le Roi et moi (Rodgers) 16-28 desDir.: Karine Locatelli; Prod.: Jean Lacornerie
Idomeneo (Mozart) 23 jan-6 febDir.: Gérard Korsten; Prod.: Martin Kušej
Romeo und Julia (Blacher) 24 feb-4 marDir.: Philippe Forget; Prod.: Jean Lacornerie
Die Gezeichneten (Schreker) 13-28 marDir.: Alejo Pérez; Prod.: David Bösch
Orphee et Eurydice (Gluck) 14-29 marDir.: Enrico Onofri; Prod.: David Marton
Sunken Garden (van der Aa) 15-20 marDir.: Etienne Siebens; Prod.: Michel van der Aa
Carmen (Bizet) 30 apr-17 maiDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Olivier Py
Pelleas et Melisande (Debussy) 8-18 junDir.: Kazushi Ono; Prod.: Christophe Honoré
L'Enlevement au serail (Mozart) 22 jun-15 julDir.: Stefano Montanari; Prod.: Wajdi Mouawad
La Damnation de Faust (Berlioz) 7-22 oktDir.: Kazushi Ono / Philippe Forget; Prod.: David Marton
Zelmira (Rossini) 8-10 novDir.: Evelino Pidò
L'homme qui prenait sa femme pour un chapeau (Nyman) 13-17 novDir.: Philippe Forget; Prod.: Dominique Pitoiset
Mesdames de la Halle (Offenbach) 11-28 desDir.: Nicholas Jenkins; Prod.: Jean Lacornerie
Le Roi carotte (Offenbach) 12 des-1 janDir.: Victor Aviat; Prod.: Laurent Pelly
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 23 jan-6 febDir.: Kazushi Ono; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Benjamin, derniere nuit (Tabachnik) 15-26 marDir.: Bernhard Kontarsky; Prod.: John Fulljames
La juive (Halevy) 16 mar-3 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Olivier Py
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 17-24 marDir.: Vincent Renaud; Prod.: Richard Brunel
Brundibar (Krasa) 29-31 marDir.: Karine Locatelli; Prod.: Jeanne Candel
Iolanta (Tchaikovsky,P) 11-26 maiDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
Persephone (Stravinsky) 11-26 maiDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Lakme (Delibes) 22-23 novDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 10-11 janDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Jack Gervais
La belle de Cadix (Lopez,F) 28 feb-1 marDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Chanson Gitane (Yvain) 28-29 marDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Fabrice Lelièvre
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21-22 novDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Fabrice Lelièvre
La vie parisienne (Offenbach) 9-10 janDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
La Veuve joyeuse (Lehar) 5-6 marDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Nabucco (Verdi) 21-22 maiDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Bernard Pisani
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
La Gioconda (Ponchielli) 1-10 oktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Jean-Louis Grinda
Moise et Pharaon (concert) (Rossini) 8-16 novDir.: Paolo Arrivabeni
Mose (concert) (Colonna) 13 novDir.: Jean-Marc Aymes
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 des-4 janDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Arnaud Bernard
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 29 jan-1 febDir.: Claude Schnizler; Prod.: Oriol Tomas
Tosca (Puccini) 11-20 marDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Louis Désiré
La flute enchantee (Mozart) 17-19 aprDir.: Jacques Chalmeau; Prod.: Richard Martin
Der fliegende Hollander (Wagner) 21-29 aprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Charles Roubaud
Requiem (Mozart) 13 maiDir.: Michel Piquemal
Falstaff (Verdi) 4-14 junDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Grinda
Manon (Massenet) 29 sep-7 oktDir.: Alexander Joel; Prod.: Renée Auphan, Yves Coudray
Semiramide (concert) (Rossini) 18-27 okt
Le Portrait de Manon (Massenet) 30 oktDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Yves Coudray
I due Foscari (concert) (Verdi) 15-18 novDir.: Paolo Arrivabeni
La vie parisienne (Offenbach) 29 des-7 janDir.: Dominique Trottein; Prod.: Nadine Duffaut
L'Aiglon (Ibert) 13-21 febDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Patrice Caurier(original), Moshe Leiser(original), Renée Auphan(revival)
L'Oristeo (Cavalli) 11-13 marDir.: Jean-Marc Aymes; Prod.: Olivier Lexa
Madama Butterfly (Puccini) 16-24 marDir.: Lawrence Foster; Prod.: Numa Sadoul
Madame Chrysantheme (concert) (Messager) 23 marDir.: Victorien Vanoosten
Cosi fan tutte (Mozart) 19-28 aprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Pierre Constant
Macbeth (Verdi) 7-15 junDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Massy, Opéra de Massy  / 
Romeo et Juliette (Gounod) 7-9 novDir.: Cyril Diederich; Prod.: Paul-Emile Fourny
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 5-7 desDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
Le Voyage dans la Lune (Offenbach) 10-11 janDir.: Dominique Trottein / Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes
Armida (Haydn) 23 janDir.: Julien Chauvin; Prod.: Mariame Clément
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 febDir.: Dominique Rouits; Prod.: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 21-23 marDir.: Dominique Rouits; Prod.: Roberta Mattelli
Porgy and Bess (Gershwin) 28-29 marDir.: William Barkhymer; Prod.: Baayork Lee
Cabaret (Kander) 11-12 aprDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Le Duplicateur (Machuel) 19 maiDir.: Emmanuèle Dubost; Prod.: Guy-Pierre Couleau
Otello (Verdi) 6-8 novDir.: Luciano Acocella; Prod.: Nadine Duffaut
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 novDir.: Dominique Rouits; Prod.: Jacques Duparc
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 5 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
My Fair Lady (Loewe) 16-17 janDir.: Didier Benetti; Prod.: Paul-Emile Fourny
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-14 febDir.: Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes
L'italienne a Alger (Rossini) 11-13 marDir.: Dominique Rouits; Prod.: Nicola Berloffa
La flute enchantee (Mozart) 30 mar-3 aprDir.: Dominique Rouits; Prod.: Roberta Mattelli
La Petite Renarde rusee (Janacek) 14-15 aprDir.: Laurent Cuniot; Prod.: Louise Moaty
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 novDir.: Martin Mázik; Prod.: Roberta Mattelli
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 20 janDir.: Robert Mealy; Prod.: Gilbert Blin
La flute enchantee (Mozart) 3 marDir.: Philippe Mestres; Prod.: Mireille Larroche
La fille de Madame Angot (Lecocq) 8 marDir.: Claude Cuguillère; Prod.: Renaud Sorel
Andalousie (Lopez,F) 12 aprDir.: Claude Cuguillère; Prod.: Christian Blain
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 aprDir.: Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Turandot (concert) (Puccini) 21-23 sepDir.: José Miguel Pérez-Sierra
Un Amour en guerre (Glory) 24-26 oktDir.: Jacques Blanc; Prod.: Patrick Poivre d'Arvor, Manon Savary
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 21-23 novDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Oriol Tomas
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 18-20 janDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Die Entfuhrung aus dem Serail (Mozart) 20-24 febDir.: Kaspar Zehnder; Prod.: Joël Lauwers
La vie parisienne (Offenbach) 17-19 aprDir.: Dominique Trottein; Prod.: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Un ballo in maschera (Verdi) 5-9 junDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Paul-Emile Fourny
Romeo et Juliette (Gounod) 25-29 sepDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Il turco in Italia (Rossini) 22-26 novDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Federico Bertolani
My Fair Lady (Loewe) 18 des-1 janDir.: Didier Benetti; Prod.: Paul-Emile Fourny
Capriccio (Strauss) 29 jan-2 febDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Dieter Kaegi
A Midsummer Night's Dream (Britten) 4-8 marDir.: David T Heusel; Prod.: Paul-Emile Fourny
The Fairy Queen (Purcell) 17-19 marDir.: Arnaud Thorette / Johan Farjot; Prod.: Laurent-Guillaume Dehlinger
Pagliacci (Leoncavallo) 3-7 junDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3-7 junDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
Happy Happy (Nitschke) 19-22 novDir.: Arno Waschk; Prod.: Urs Schönebaum
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 26 des-8 janDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jean-Yves Courrègelongue
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 28 feb-1 marDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Sandra Pocceschi
La clemenza di Tito (Mozart) 3-12 aprDir.: Julien Masmondet; Prod.: Jorinde Keesmaat
Le Chateau de Barbe-Bleue (Bartok) 5-10 maiDir.: Pavel Baleff; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Cherubin (Massenet) 9-18 oktDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Juliette Deschamps
L'Hirondelle inattendue (Laks) 10-23 desDir.: David Niemann; Prod.: Sandra Pocceschi
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 18-23 desDir.: David Niemann; Prod.: Sandra Pocceschi
Turandot (Puccini) 7-11 febDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Yannis Kokkos
Genevieve de Brabant (Offenbach) 16-20 marDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Carlos Wagner
Il tabarro (Puccini) 10-16 junDir.: Rani Calderon; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Royal Palace (Weill) 10-16 junDir.: Rani Calderon; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Owen Wingrave (Britten) 5-11 oktDir.: Ryan McAdams; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Nabucco (Verdi) 25 nov-4 desDir.: Rani Calderon; Prod.: John Fulljames
Les mamelles de Tiresias (concert) (Poulenc) 30 des-6 janDir.: Jean-Marie Zeitouni
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 6-15 febDir.: Rani Calderon; Prod.: Silviu Purcărete
Aleko (Rakhmaninov) 6-15 febDir.: Rani Calderon; Prod.: Silviu Purcărete
Aliados (Rivas) 13-18 marDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
La Ville morte (Korngold) 21-29 aprDir.: Thomas Rösner; Prod.: Philipp Himmelmann
Armide (Lully) 21-30 junDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Hermann
Orphee aux enfers (Offenbach) 29 des-3 janDir.: Laurent Campellone; Prod.: Ted Huffman
L'orfeo (Rossi) 4-10 febDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Jetske Mijnssen
Orphee et Eurydice (Gluck) 29 mar-7 aprDir.: Rani Calderon; Prod.: Ivan Alexandre
Les pecheurs de perles (Bizet) 3-12 maiDir.: Rani Calderon; Prod.: Emmanuelle Bastet
La Rose blanche (Zimmermann,U) 20 mai-3 junDir.: Nicolas Farine; Prod.: Stephan Grögler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-30 junDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Jean-Louis Martinelli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Elena (Cavalli) 2-8 novDir.: Monica Pustilnik; Prod.: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 12-19 desDir.: Laurent Campellone; Prod.: Waut Koeken(original), Friederike Schulz(revival)
La Ville morte (Korngold) 8-17 marDir.: Thomas Rösner; Prod.: Philipp Himmelmann
La Tectonique des nuages (Cugny) 7-10 aprDir.: Laurent Cugny; Prod.: François Rancillac
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P) 19-28 maiDir.: Lukasz Borowicz; Prod.: Alain Garichot
L'Heure espagnole (concert) (Ravel) 9-11 sepDir.: Pascal Rophé
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-7 novDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
Hansel et Gretel (Humperdinck) 11-18 desDir.: Thomas Rösner; Prod.: Emmanuelle Bastet
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 9-14 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Don Giovanni (Mozart) 4-12 marDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Maria Republica (Paris) 19-28 aprDir.: Daniel Kawka; Prod.: Gilles Rico
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 10-12 maiDir.: Pascal Rophé
Svadba (Sokolovic) 20-25 maiDir.: Dáirine Ní Mheadhra; Prod.: Ted Huffman, Zack Winokur
Requiem (concert) (Verdi) 22-28 junDir.: Jean-Philippe Tremblay
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 13 sepDir.: Philippe Auguin
Les Vepres siciliennes (concert) (Verdi) 3-5 oktDir.: Marco Guidarini
Turandot (Puccini) 12-18 novDir.: Roland Böer; Prod.: Federico Grazzini
Peter Grimes (Britten) 18-24 janDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: Marc Adam
Cosi fan tutte (Mozart) 15-21 febDir.: Roland Kluttig; Prod.: Karen Stone
Semiramide (Rossini) 18-24 marDir.: George Petrou; Prod.: Jakob Peters-Messer
La juive (Halevy) 17-26 maiDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 11-17 novDir.: Philippe Auguin; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Death in Venice (Britten) 20-24 janDir.: Roland Böer; Prod.: Hermann Schneider
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 feb-1 marDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Federico Grazzini
Les Huguenots (Meyerbeer) 23-29 marDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Tobias Kratzer
Medea (Cherubini) 13-22 maiDir.: George Petrou; Prod.: Guy Montavon
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
The Consul (Menotti) 8-12 oktDir.: Iñaki Encina Oyón; Prod.: Bérénice Collet
La Grande-Duchesse de Gerolstein (Offenbach) 23 des-10 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 17-22 janDir.: Vincent Monteil; Prod.: Valentina Carrasco
Avenida de los Incas 3518 (Fiszbein) 19-23 maiDir.: Maxime Pascal; Prod.: Jacques Osinski
Lohengrin (Sciarrino) 19-23 maiDir.: Maxime Pascal; Prod.: Jacques Osinski
La Metamorphose (Levinas) 12-17 junDir.: Maxime Pascal; Prod.: Nieto
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Romeo et Juliette (concert) (Berlioz) 18 sepDir.: Daniele Gatti
Stabat Mater (concert) (Rossini) 20 sepDir.: Gianandrea Noseda
Castor et Pollux (Rameau) 13-21 oktDir.: Hervé Niquet; Prod.: Christian Schiaretti
Alcina (concert) (Handel) 20 oktDir.: Harry Bicket
Cleopatre (concert) (Massenet) 18 novDir.: Michel Plasson
Semiramide (concert) (Rossini) 23 novDir.: Evelino Pidò
La Clemence de Titus (Mozart) 10-18 desDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Denis Podalydès
Le Messie (concert) (Handel) 15 desDir.: Nathalie Stutzmann
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 24 janDir.: Paul O'Dette / Stephen Stubbs
Guillaume Tell (concert) (Rossini) 31 janDir.: Gianluigi Gelmetti
Requiem (concert) (Verdi) 3 febDir.: Vladimir Jurowski
Stabat Mater (concert) (Dvorak,A) 12 febDir.: Philippe Herreweghe
L'occasione fa il ladro (concert) (Rossini) 13 febDir.: Enrique Mazzola
Hercules (concert) (Handel) 14 febDir.: Harry Bicket
Solaris (Fujikura) 5-7 marDir.: Erik Nielsen; Prod.: Saburo Teshigawara
Macbeth (Verdi) 4-16 maiDir.: Daniele Gatti; Prod.: Mario Martone
Requiem (concert) (Verdi) 18 maiDir.: Andris Poga
Maria Stuarda (Donizetti) 18-27 junDir.: Daniele Callegari; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Der Freischutz (concert) (Weber) 14 sepDir.: Thomas Hengelbrock
L'Enlevement au serail (concert) (Mozart) 21 sepDir.: Jérémie Rhorer
Theodora (Handel) 10-20 oktDir.: William Christie; Prod.: Stephen Langridge
Ariane a Naxos (concert) (Strauss) 12 oktDir.: Kirill Petrenko
Messa di Gloria (concert) (Puccini) 15 oktDir.: Paolo Arrivabeni
Zelmira (concert) (Rossini) 14 novDir.: Evelino Pidò
Norma (Bellini) 8-20 desDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Stéphane Braunschweig
Partenope (concert) (Handel) 13 janDir.: Riccardo Minasi
Mithridate re di Ponto (Mozart) 11-20 febDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Clément Hervieu-Léger
Rinaldo (concert) (Handel) 16 febDir.: Riccardo Minasi
Les Sept Dernieres Paroles du Christ en croix (concert) (Haydn) 16 marDir.: Philippe Herreweghe
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 19-30 marDir.: Gaël Darchen; Prod.: Gaël Darchen
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 23 marDir.: Stephen Layton
Persee (concert) (Lully) 6 aprDir.: Hervé Niquet
Werther (concert) (Massenet) 9 aprDir.: Jacques Lacombe
La somnambule (concert) (Bellini) 11 aprDir.: Christopher Franklin
Magnificat (concert) (Bach,JS) 13 aprDir.: Masaaki Suzuki
Oratorio pour la Passion de Notre Seigneur Jesus-Christ (concert) (Scarlatti,A) 22 aprDir.: Patrick Cohën-Akenine
Tristan et Isolde (Wagner) 12-24 maiDir.: Daniele Gatti; Prod.: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 27 maiDir.: Gianandrea Noseda
Olympie (concert) (Spontini) 3 junDir.: Jérémie Rhorer
L'italienne a Alger (Rossini) 8-10 junDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 27 jun
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 11-14 sepDir.: Michel Legrand; Prod.: Vincent Vittoz
An American in Paris (Gershwin) 22 nov-4 desProd.: Christopher Wheeldon
Il re pastore (Mozart) 22 jan-1 febDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Nicolas Buffe, Olivier Fredj
Le Petit Prince (Levinas) 9-12 febDir.: Arie van Beek; Prod.: Lilo Baur
La belle Helene (Offenbach) 2-21 junDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Paris, Cité de la musique  / 
Being Beauteous (Henze) 13 febDir.: Matthias Pintscher
Armide (concert) (Lully) 10 desDir.: Christophe Rousset
Paris, Opéra-Comique  / 
La Chauve-souris (Strauss,J) 21 des-1 janDir.: Marc Minkowski; Prod.: Ivan Alexandre
Les Fetes Venitiennes (Campra) 26 jan-2 febDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Au monde (Boesmans) 22-27 febDir.: Patrick Davin; Prod.: Joël Pommerat
Le Pre aux clercs (Herold) 23 mar-2 aprDir.: Paul McCreesh; Prod.: Eric Ruf
Ciboulette (Hahn) 27 apr-7 maiDir.: Laurence Equilbey; Prod.: Michel Fau
Les contes de la lune vague après la pluie (Dayer) 18-19 maiDir.: Jean-Philippe Wurtz; Prod.: Vincent Huguet
Les mousquetaires au couvent (Varney) 13-23 junDir.: Laurent Campellone; Prod.: Jérôme Deschamps
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
La traviata (Verdi) 8 sep-12 oktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Benoît Jacquot
Le Barbier de Seville (Rossini) 19 sep-3 novDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 okt-28 novDir.: Daniel Oren / Evelino Pidò; Prod.: Pierre Audi
L'Enlevement au serail (Mozart) 16 okt-15 febDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Prod.: Zabou Breitman
La Fausse Parisienne (Cimarosa) 13-15 novDir.: Basilio Timpanaro; Prod.: Gigi Dall'Aglio
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 nov-18 desDir.: Yves Abel; Prod.: Mariame Clément
La boheme (Puccini) 30 nov-30 desDir.: Mark Elder; Prod.: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 jan-14 febDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 jan-17 febDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Laurent Pelly, Agathe Mélinand
Pelleas et Melisande (Debussy) 7-28 febDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 marDir.: Michel Plasson; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 23 mar-2 aprDir.: Vinzenz Praxmarer; Prod.: Charlotte Nessi
Le Cid (Massenet) 27 mar-21 aprDir.: Michel Plasson; Prod.: Charles Roubaud
Rusalka (Dvorak,A) 3-26 aprDir.: Jakub Hrůša; Prod.: Robert Carsen
La flute enchantee (Mozart) 17 apr-28 junDir.: Constantin Trinks / Patrick Lange; Prod.: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 mai-14 junDir.: Philippe Jordan; Prod.: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 jun-15 julDir.: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; Prod.: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 jun-15 julDir.: Daniel Oren; Prod.: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 5 sep-13 oktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Robert Wilson
Platee (Rameau) 7 sep-8 oktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Laurent Pelly
Don Giovanni (Mozart) 12 sep-18 oktDir.: Patrick Lange / Marius Stieghorst; Prod.: Michael Haneke
Moses und Aron (Schoenberg,A) 17 okt-9 novDir.: Philippe Jordan; Prod.: Romeo Castellucci
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-25 novDir.: Donato Renzetti; Prod.: Laurent Pelly
La Voix humaine (Poulenc) 20 nov-12 desDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Le Chateau de Barbe-Bleue (Bartok) 20 nov-12 desDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Vol retour (Lee) 4-19 desDir.: Stephen Higgins; Prod.: Katie Mitchell
La Damnation de Faust (Berlioz) 5-29 desDir.: Philippe Jordan; Prod.: Alvis Hermanis
Capriccio (Strauss) 19 jan-14 febDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Robert Carsen
Werther (Massenet) 20 jan-4 febDir.: Alain Lombard; Prod.: Benoît Jacquot
Il trovatore (Verdi) 28 jan-15 marDir.: Daniele Callegari; Prod.: Alex Ollé
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 feb-4 marDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Damiano Michieletto
Die Meistersinger von Nurnberg (Wagner) 1-28 marDir.: Philippe Jordan; Prod.: Stefan Herheim
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 mar-1 aprDir.: Alain Altinoglu / Marius Stieghorst; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rigoletto (Verdi) 9 apr-30 maiDir.: Nicola Luisotti / Pier Giorgio Morandi; Prod.: Claus Guth
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-31 maiDir.: Philippe Jordan; Prod.: Herbert Wernicke
Lear (Reimann) 20 mai-12 junDir.: Fabio Luisi; Prod.: Calixto Bieito
La traviata (Verdi) 20 mai-29 junDir.: Michele Mariotti; Prod.: Benoît Jacquot
Aida (Verdi) 13 jun-16 julDir.: Daniel Oren; Prod.: Olivier Py
Paris, Salle Pleyel  / 
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Mimi (Verrieres) 14 novDir.: Jean Deroyer; Prod.: Guillaume Vincent
Les Indes galantes (Rameau) 6 janDir.: Jérôme Correas; Prod.: Constance Larrieu
L'Homme qui prenait sa femme pour un chapeau (Nyman) 24-25 novDir.: Philippe Forget; Prod.: Dominique Pitoiset
Les Noces de Figaro (Mozart) 5-6 janDir.: Alexis Kossenko; Prod.: Galin Stoev
Reims, Opéra de Reims  / 
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 17-18 oktDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Oriol Tomas
Yume (Narita) 17 novDir.: Masaki Nakata; Prod.: Yoshi Oïda
La Chauve souris (Strauss,J) 13-14 desDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Jacques Duparc
Les Indes galantes (Rameau) 19-20 desDir.: Jérôme Correas; Prod.: Constance Larrieu
Mimi (Verrieres) 14-15 janDir.: Jean Deroyer; Prod.: Guillaume Vincent
Armida (Haydn) 16 janDir.: Julien Chauvin; Prod.: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-5 febDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Jean-François Sivadier
King Arthur (Purcell) 13 febDir.: Frédérique Chauvet; Prod.: Sybrand Van der Werf
Sweeney Todd (Sondheim) 20-21 marDir.: Arnaud Thorette / Johan Farjot; Prod.: Olivier Bénézech
La Grande-Duchesse (Offenbach) 4 aprDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
La boheme (Puccini) 17-19 maiDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Nadine Duffaut
Le soldat magicien (Philidor) 29 maiProd.: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
Romeo et Juliette (Gounod) 11-13 oktDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Dido and Aeneas (Purcell) 20 nov-4 mai
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 nov-1 desDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Amok (Cattin) 6 febDir.: Nicolas Farine; Prod.: Orianne Moretti
La servante maitresse (Pergolesi) 23 febDir.: Françoise Lasserre
La Petite Renarde rusee (Janacek) 26 febDir.: Laurent Cuniot; Prod.: Louise Moaty
Madama Butterfly (Puccini) 18-20 marDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Alain Garichot
Marta (Mitterer) 19 aprDir.: Clement Power; Prod.: Ludovic Lagarde
Don Cesar de Bazan (Massenet) 29 aprDir.: Mathieu Romano; Prod.: Damien Bigourdan
Raoul Barbe-Bleue (Gretry) 13 maiDir.: Pauline Warnier / Hélène Clerc Murgier; Prod.: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
Le Voyage dans la Lune (Offenbach) 28-29 maiDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Die Schopfung (concert) (Haydn) 14 oktDir.: Gildas Oungier
Dialogues des Carmelites (Poulenc) 12-13 novDir.: Gildas Pungier; Prod.: Eric Chevalier
Elena (Cavalli) 23-27 novDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Barbe-bleue (Offenbach) 29 des-3 janDir.: Laurent Campellone; Prod.: Waut Koeken
Lohengrin (Wagner) 31 jan-6 febDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Carlos Wagner
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 23-27 marDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
La cenerentola (Rossini) 28 mai-5 junDir.: Darrell Ang; Prod.: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 31 des-5 janDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Sandro Pasqualetto
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P) 1-7 febDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alain Garichot
Acis et Galatee (concert) (Handel) 11 febDir.: Damien Guillon
Oresteia (concert) (Xenakis) 30 marDir.: Sylvain Blassel
La finta giardiniera (Mozart) 30 mai-7 junDir.: Antony Hermus; Prod.: David Lescot
Le petit ramoneur (Britten) 16-18 jun
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-11 oktDir.: Jonas Alber; Prod.: Frédéric Roels
Hansel et Gretel (Humperdinck) 12-20 desDir.: Robert Houssart; Prod.: Federico Grazzini
La cenerentola (Rossini) 16-24 janDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Sandrine Anglade
Les contes de la lune vague apres la pluie (Dayer) 20-21 marDir.: Jean-Philippe Wurtz; Prod.: Vincent Huguet
Lohengrin (Wagner) 13-19 maiDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Carlos Wagner
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-10 oktDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Romain Vesperini, Claire Manjarres
Daral Shaga (Defoort) 5-6 novDir.: Philippe de Coen; Prod.: Fabrice Murgia
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 11-15 desDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
Don Giovanni (Mozart) 26 feb-10 marDir.: Leo Hussain; Prod.: Frédéric Roels
Djamileh (Bizet) 22-26 marProd.: David Lescot
Ali-Baba (Lecocq) 26-29 aprDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Arnaud Meunier
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Fortunio (Messager) 14-18 novDir.: Laurent Touche; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Don Pasquale (Donizetti) 31 des-4 janDir.: José Luis Domínguez; Prod.: Andrea Cigni
La Clemence de Titus (Mozart) 25 feb-1 marDir.: David Reiland; Prod.: Denis Podalydès
La flute enchantee (Mozart) 24-28 aprDir.: David Reiland; Prod.: Pet Halmen
Le marchand de Venise (Hahn) 27-31 maiDir.: Franck Villard; Prod.: Arnaud Bernard
Concert (Massenet) 4 junDir.: Giuseppe Grazioli
Le medecin malgre lui (Gounod) 16-17 oktDir.: Laurent Touche; Prod.: Alain Terrat
Tosca (Puccini) 6-10 novDir.: David Reiland; Prod.: Louis Désiré
L'italienne a Alger (Rossini) 29 des-3 janDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Nicola Berloffa
Le Roi d'Ys (Lalo) 4-8 marDir.: José Luis Domínguez; Prod.: Jean-Louis Pichon
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 8-12 aprDir.: Gwennolé Rufet; Prod.: Oriol Tomas
Nabucco (Verdi) 3-7 junDir.: David Reiland; Prod.: Jean-Christophe Mast
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Quai Ouest (Campo) 27 sep-2 oktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Kristian Frédric
L'amico Fritz (Mascagni) 24 okt-7 novDir.: Paolo Carignani / Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 13-30 desDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Waut Koeken
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 3-9 janDir.: Vincent Monteil; Prod.: Valentina Carrasco
La clemenza di Tito (Mozart) 6-21 febDir.: Andreas Spering; Prod.: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 18 mar-2 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Antony McDonald
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 26 apr-6 maiDir.: Daniele Callegari; Prod.: Olivier Py
La Dame de pique (Tchaikovsky,P) 16-25 junDir.: Marko Letonja; Prod.: Robert Carsen
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3-4 julDir.: Patrick Davin; Prod.: Christophe Gayral
Penthesilea (Dusapin) 26 sep-1 oktDir.: Franck Ollu; Prod.: Pierre Audi
Penelope (Faure) 23-31 oktDir.: Patrick Davin; Prod.: Olivier Py
La traviata (Verdi) 11-29 desDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Vincent Boussard
Cendrillon (Wolf-Ferrari) 9-17 janDir.: Vincent Monteil; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
L'Affaire Makropoulos (Janacek) 7-18 febDir.: Marko Letonja; Prod.: Robert Carsen(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Idomeneo (Mozart) 16-24 marDir.: Hervé Niquet; Prod.: Christophe Gayral
La cambiale di matrimonio (concert) (Rossini) 31 mar-1 aprDir.: Antonino Fogliani
Das Liebesverbot (Wagner) 8-22 maiDir.: Constantin Trinks; Prod.: Mariame Clément
Don Carlo (Verdi) 17-28 junDir.: Daniele Callegari; Prod.: Robert Carsen
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Lakme (Delibes) 10-14 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Lilo Baur
Anna Bolena (Donizetti) 14-18 novDir.: Giuliano Carella; Prod.: Marie-Louise Bischofberger
La belle Helene (Offenbach) 27-31 desDir.: Nicolas Krüger; Prod.: Bernard Pisani
Katia Kabanova (Janacek) 25-30 janDir.: Alexander Briger; Prod.: Nadine Duffaut
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1-6 marDir.: Emmanuel Plasson; Prod.: Nicola Berloffa
Jules Cesar (Handel) 7-12 aprDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Frédéric Andrau
Simon Boccanegra (Verdi) 17-22 maiDir.: Giuliano Carella; Prod.: Gilles Bouillon
Le Trouvere (Verdi) 9-13 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Stefano Vizioli
Cosi fan tutte (Mozart) 22-27 novDir.: Darell Ang; Prod.: Gilles Bouillon
Les mousquetaires au couvent (Varney) 27-31 desDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Jérôme Deschamps
Pelleas et Melisande (Debussy) 26-31 janDir.: Serge Baudo; Prod.: René Koering
L'Opera de quat'sous (Weill) 1-6 marDir.: Nicolas Krüger; Prod.: Bernard Pisani
Tosca (Puccini) 3-8 aprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Claire Servais
La traviata (Verdi) 13-17 maiDir.: Paolo Olmi; Prod.: Henning Brockhaus
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Un Bal masque (Verdi) 30 sep-12 oktDir.: Daniel Oren; Prod.: Vincent Boussard
Owen Wingrave (Britten) 21-25 novDir.: David Syrus; Prod.: Walter Sutcliffe
The Turn of the Screw (Britten) 21-25 novDir.: David Syrus; Prod.: Walter Sutcliffe
Dona Francisquita (Vives) 21-31 desDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Emilio Sagi
Tristan und Isolde (Wagner) 28 jan-11 febDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Porgy and Bess (Gershwin) 17-22 marDir.: William Barkhymer; Prod.: Baayork Lee
Castor et Pollux (Rameau) 24 mar-2 aprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Mariame Clément
Massacre (Mitterer) 12-17 aprDir.: Peter Rundel; Prod.: Ludovic Lagarde
Les Fiancailles au couvent (Prokofiev) 15-24 maiDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Martin Duncan
Turandot (Puccini) 19-30 junDir.: Stefan Solyom; Prod.: Calixto Bieito
Le Chateau de Barbe-Bleue (Bartok) 2-11 oktDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Aurélien Bory
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-11 oktDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Aurélien Bory
Rigoletto (Verdi) 17-29 novDir.: Daniel Oren; Prod.: Nicolas Joël
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 22-31 janDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Oriol Tomas
Les Fetes venitiennes (Campra) 23-28 febDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Les noces de Figaro (Mozart) 15-26 aprDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: Marco Arturo Marelli
L'italienne a Alger (Rossini) 17-29 maiDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Laura Scozzi
Faust (Gounod) 22 jun-3 julDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
David et Jonathas (Charpentier,M) 10-12 oktDir.: Dominique Visse
Concert (Mozart) 15-16 novDir.: Jean-Claude Malgoire
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-18 janDir.: Jean-Claude Malgoire
Cosi fan tutte (Mozart) 10-15 marDir.: Jean-Claude Malgoire / Emmanuel Olivier; Prod.: Pierre Constant
Pelleas et Melisande (Debussy) 19-23 aprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Christophe Colomb (concert) (David) 13-15 novDir.: Jean-Claude Malgoire
Tannhauser (concert) (Wagner) 2-4 febDir.: Jean-Claude Malgoire
Didon et Enee (Purcell) 15-18 marDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Andréas Linos
Le Combat de Tancrede et Clorinde (Monteverdi) 15-18 marDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Andréas Linos
L'italienne a Alger (Rossini) 20-24 maiDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Te Deum (concert) (Lully) 17 junDir.: Jean-Claude Malgoire
Requiem (concert) (Campra) 17 junDir.: Jean-Claude Malgoire
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Cosi fan tutte (Mozart) 10-14 oktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-31 desDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Jacques Duparc
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 13-17 febDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Oriol Tomas
Suor Angelica (Puccini) 13-17 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Paul-Emile Fourny
Il Tabarro (Puccini) 13-17 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Paul-Emile Fourny
Gianni Schicchi (Puccini) 13-17 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Paul-Emile Fourny
La Voix Humaine (Poulenc) 10-14 aprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Catherine Dune
L'Heure espagnole (Ravel) 10-14 aprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Catherine Dune
La traviata (Verdi) 20-26 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
Madama Butterfly (Puccini) 7-13 oktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Alain Garichot
La belle Helene (Offenbach) 26-31 desDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Bernard Pisani
La cenerentola (Rossini) 22-26 janDir.: Dominique Trottein; Prod.: Jérôme Savary, Frédérique Lombard
L'Enlevement au serail (Mozart) 26 feb-1 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Tom Ryser
La Societe Anonyme des Messieurs Prudents (Beydts) 25-29 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Catherine Dune
Trouble in Tahiti (Bernstein) 25-29 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Catherine Dune
Eugene Oneguine (Tchaikovsky,P) 11-15 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Alain Garichot
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Les Boreades (Rameau) 5 oktDir.: Marc Minkowski
Le Temple de la Gloire (concert) (Rameau) 14 oktDir.: Guy Van Waas
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 16-18 oktDir.: Jonas Alber; Prod.: Frédéric Roels
Scylla et Glaucus (concert) (Leclair) 4 novDir.: Sébastien d'Hérin
Zais (concert) (Rameau) 18 novDir.: Christophe Rousset
Requiem (Mozart) 20-22 novDir.: Ton Koopman
Concert (Rameau) 22 novDir.: Hervé Niquet
Siroe (Hasse) 26-30 novDir.: George Petrou; Prod.: Max Emanuel Cencic
Christophe Colomb (concert) (David) 13 desDir.: François-Xavier Roth
Oratorio de Noel (Bach,JS) 20 desDir.: Peter Neumann
Niobe, Regina di Tebe (concert) (Steffani) 22 janDir.: Paul O'Dette / Stephen Stubbs
Cinq-Mars (concert) (Gounod) 29 janDir.: Ulf Schirmer
Nabucco (concert) (Falvetti) 31 janDir.: Leonardo García Alarcón
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 6-8 febDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Concert (Mozart) 22 marDir.: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (Handel) 3 aprDir.: Jean-Christophe Spinosi
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 8-12 aprDir.: Christophe Coin; Prod.: Denis Podalydès
Dardanus (Rameau) 5-6 maiDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Michel Fau
Uthal (concert) (Mehul) 30 maiDir.: Christophe Rousset
Xerxes (Handel) 4-7 junDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Lars Rudolfsson
Catone in Utica (Vinci) 14-21 junDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Jakob Peters-Messer
Orphee et Eurydice (concert) (Gluck) 7-8 oktDir.: John Eliot Gardiner
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 8-9 novDir.: John Eliot Gardiner
Armide (Lully) 20-22 novDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
Adriano in Siria (concert) (Pergolesi) 4 desDir.: Jan Tomasz Adamus
Les noces de Figaro (Mozart) 15-17 janDir.: Marc Minkowski; Prod.: Ivan Alexandre
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (concert) (Caccini,F) 30 janDir.: Paul Van Nevel
Alcina (concert) (Handel) 6 febDir.: Ottavio Dantone
L'orfeo (Rossi) 19-20 febDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Jetske Mijnssen
Dante (concert) (Godard) 20 febDir.: Ulf Schirmer
Don Giovanni (Mozart) 17-20 marDir.: Leo Hussain; Prod.: Frédéric Roels
Persee (concert) (Lully) 15 aprDir.: Hervé Niquet
Lucio Silla (concert) (Mozart) 2 maiDir.: Laurence Equilbey
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 10-12 junDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio