2014/15 > Italia 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2014/15 > Italia

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Frankrike
Monaco
Sveits
Østerrike
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Hellas

Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 

Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 sepDir.: Roberto Tolomelli; Prod.: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 sep-8 novDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 oktDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 novDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
Don Pasquale (Donizetti) 5-17 oktDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
Stabat Mater (Rossini) 21 oktDir.: Michele Mariotti
Le nozze di Figaro (Mozart) 6-8 novDir.: Stefano Montanari; Prod.: Davide Livermore
Anna Bolena (Donizetti) 27-29 novDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Alessandro Talevi
La scala di seta (Rossini) 4-6 desDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Damiano Michieletto(original), Andrea Bernard(revival)
Bolzano, Teatro Comunale Bolzano  / 
Anatevka (Bock) 16-30 maiDir.: Stephen Lloyd; Prod.: Bettina Bruinier
Brescia, Teatro Grande  / 
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 7-9 oktDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 27-29 novDir.: Marcello Mottadelli
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-14 desDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Frédéric Roels
La boheme (Puccini) 2-4 okt
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 okt
La scala di seta (Rossini) 20-22 nov
Un ballo in maschera (Verdi) 11-13 des
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-27 sepDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-18 oktDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Ivan Stefanutti
Nabucco (Verdi) 3-5 desDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Andrea Cigni
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19-21 desDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Frédéric Roels
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 jan
Pagliacci (Leoncavallo) 1-5 jul
Le nozze di Figaro (Mozart) 24-25 sep
Don Pasquale (Donizetti) 30 okt-1 nov
Un ballo in maschera (Verdi) 26-28 nov
La scala di seta (Rossini) 11-13 des
La boheme (Puccini) 22-24 jan
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-23 novDir.: Luca Ferrara; Prod.: Rosetta Cucchi
Madama Butterfly (Puccini) 19-21 desDir.: Alberto Hold-Garrido; Prod.: Vincenzo Grisostomi Travaglini
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-12 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 17-19 oktDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 14-16 novDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Andrea Cigni
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-22 novDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-8 desDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Frédéric Roels
Il flauto magico (adaptation) (Mozart) 12 febDir.: Mario Tronco; Prod.: Mario Tronco
La boheme (Puccini) 7-11 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-18 oktDir.: Stefano Montanari; Prod.: Davide Livermore
La scala di seta (Rossini) 6-8 novDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Damiano Michieletto
Don Pasquale (Donizetti) 19-21 novDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 4-6 desDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Nicola Berloffa
Fano, Teatro della Fortuna  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 marDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Saverio Marconi
Carmen (Bizet) 2-3 maiDir.: Mario Tronco; Prod.: Mario Martone
Sinfonia 9 (Beethoven) 14 maiDir.: Daniele Agiman
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 novDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Ferrara, Teatro Comunale  / 
Il turco in Italia (Rossini) 6-8 febDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Federico Bertolani
La sonnambula (Bellini) 20-22 marDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessandro Londei
Falstaff (Verdi) 11-12 aprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 8 maiDir.: Roberto Zarpellon; Prod.: Marco Bellussi
Firenze, Opera di Firenze  / 
Il campiello (Wolf-Ferrari) 25 sep-4 oktDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Leo Muscato
Requiem (Mozart) 5-7 okt
Brundibar (Krasa) 14-19 oktDir.: Farhad G Mahani/Elena Pierini; Prod.: Marina Bianchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 okt-2 novDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Mario Pontiggia
Requiem (Verdi) 28-30 nov
Falstaff (Verdi) 29 nov-12 desDir.: Zubin Mehta; Prod.: Luca Ronconi
Petite Messe Solennelle (Rossini) 16 des
I puritani (Bellini) 28 jan-10 febDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Fabio Ceresa
Requiem (Verdi) 8 febDir.: Daniele Gatti
Pollicino (Henze) 24-28 febDir.: Alessandro Cadario; Prod.: Dieter Kaegi
Dido and Aeneas (Purcell) 1-10 marDir.: Stefano Montanari; Prod.: Marina Bianchi
La Tempesta (Purcell) 24-25 mar
La traviata (Verdi) 1-8 aprDir.: Zubin Mehta; Prod.: Henning Brockhaus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 jul-6 sepDir.: Alessandro D'Agostini; Prod.: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 18-29 julDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Fabio Ceresa
Genova, Opera di Genova  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-12 oktDir.: Alvise Casellati; Prod.: Filippo Crivelli
Luisa Miller (Verdi) 18-28 novDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Leo Nucci(original), Salvo Piro(revival)
Tosca (Puccini) 20 des-2 janDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 feb-1 marDir.: Giampaolo Bisanti / Giorgio Bruzzone; Prod.: Dario Argento
Fedora (Giordano) 21-29 marDir.: Valerio Galli; Prod.: Pier Francesco Maestrini
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 28 marDir.: Andrea Battistoni
Billy Budd (Britten) 17-23 aprDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Carmen (Bizet) 8-17 maiDir.: Philippe Auguin; Prod.: Davide Livermore
La vedova allegra (Lehar) 18-28 julDir.: Felix Krieger; Prod.: Hugo De Ana
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Don Giovanni (Mozart) 18-19 oktDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Tosca (Puccini) 7-9 novDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Massimo Gasparòn
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 novDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Frédéric Roels
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 okt
Nabucco (Verdi) 16-18 oktDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Stefano Monti
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 novDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Andrea Cigni
La vedova allegra (Lehar) 11-13 desDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Vittorio Sgarbi
Livorno, Teatro Goldoni  / 
L'amico Fritz (Mascagni) 7 desDir.: Mario Menicagli; Prod.: Simona Marchini
La rondine (Puccini) 13-14 desDir.: Massimiliano Stefanelli; Prod.: Gino Zampieri
La vedova allegra (Lehar) 17 janDir.: Maurizio Bagliolo; Prod.: Marco Prosperini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 febDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Alessio Pizzech
Requiem (Mozart) 18 aprDir.: Daniela Contessi
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Recital (Puccini) 11 sep
Don Giovanni (Mozart) 28 feb-1 marDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Rosetta Cucchi
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
La boheme (Puccini) 3-5 augDir.: Claudio Maria Micheli; Prod.: Massimiliano Damato
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-6 augDir.: Maurizio Morgantini; Prod.: Maurizio Marchini
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 augDir.: Maurizio Morgantini; Prod.: Maurizio Marchini
Milano, Teatro alla Scala  / 
Fidelio (Beethoven) 10-23 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Deborah Warner
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 jan-3 febDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Alvis Hermanis
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-27 febDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Robert Wilson
Aida (Verdi) 15 feb-14 marDir.: Zubin Mehta; Prod.: Peter Stein
Lucio Silla (Mozart) 26 feb-17 marDir.: Marc Minkowski; Prod.: Marshall Pynkoski
Carmen (Bizet) 22 mar-16 junDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Emma Dante
Turandot (Puccini) 1-23 maiDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
CO2 (Battistelli) 16-29 maiDir.: Cornelius Meister; Prod.: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 mai-11 junDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Mary Zimmerman
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-23 junDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Mario Martone
Pagliacci (Leoncavallo) 12-23 junDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Mario Martone
Tosca (Puccini) 22 jun-6 julDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Luc Bondy(original), Marie-Louise Bondy(revival)
Otello (Rossini) 4-24 julDir.: John Eliot Gardiner; Prod.: Jürgen Flimm
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 27 jul-10 augDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
La Boheme (Puccini) 19 aug-2 sepDir.: Gustavo Dudamel; Prod.: Franco Zeffirelli
Il castello del Duca Barbablu (concert) (Bartok) 15-18 sepDir.: Alan Gilbert
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 sep-17 oktDir.: Nello Santi; Prod.: Grischa Asagaroff
La Cenerentola per i bambini (Rossini) 29 sep-16 aprDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Ulrich Peter
Requiem (concert) (Verdi) 29-30 sepDir.: Zubin Mehta
Falstaff (Verdi) 14 okt-4 novDir.: Daniele Gatti; Prod.: Robert Carsen
Wozzeck (Berg) 29 okt-13 novDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Jürgen Flimm
Giovanna d'Arco (Verdi) 7 des-2 janDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 13 jan-6 febDir.: Mikko Franck; Prod.: Gilbert Deflo
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 jan-14 febDir.: Diego Fasolis; Prod.: Jürgen Flimm
I due Foscari (Verdi) 25 feb-25 marDir.: Michele Mariotti; Prod.: Alvis Hermanis
La cena delle beffe (Giordano) 3 apr-7 maiDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Mario Martone
La fanciulla del West (Puccini) 3-28 maiDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Graham Vick
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 17 mai-6 junDir.: Marc Minkowski; Prod.: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 17 mai-6 junDir.: Marc Minkowski; Prod.: Laurent Pelly
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 jun-2 julDir.: Zubin Mehta; Prod.: Harry Kupfer
Simon Boccanegra (Verdi) 18 jun-8 julDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Federico Tiezzi
Die Zauberflote (Mozart) 2-26 sepDir.: Adam Fischer; Prod.: Peter Stein
The Turn of the Screw (Britten) 14 sep-17 oktDir.: Christoph Eschenbach; Prod.: Kasper Holten
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 22 sep-1 oktDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Robert Wilson
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 okt-27 novDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Frederic Wake-Walker
Fin de partie (Kurtag) 6-30 novDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Luc Bondy
Porgy and Bess (Gershwin) 15-22 novDir.: Nikolaus Harnoncourt; Prod.: Philipp Harnoncourt
Modena, Teatro Comunale  / 
Rigoletto (Verdi) 12-16 novDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Giandomenico Vaccari
La rondine (Puccini) 29-30 novDir.: Massimiliano Stefanelli; Prod.: Gino Zampieri, Emiliana Paoli
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 14 desDir.: Paolo Marzocchi; Prod.: Alessio Pizzech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 janDir.: Christopher Franklin; Prod.: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 11-15 febDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Rosetta Cucchi
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-17 marDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Marcello Grigorov
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Salome (Strauss) 15-26 novDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Manfred Schweigkofler
Il trovatore (Verdi) 12-20 desDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Michał Znaniecki
Andrea Chenier (Giordano) 20-29 janDir.: Nello Santi; Prod.: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tristano e Isotta (Wagner) 22 feb-5 marDir.: Zubin Mehta; Prod.: Lluís Pasqual
Turandot (Puccini) 21 mar-1 aprDir.: Juraj Valčuha / Maurizio Agostini; Prod.: Roberto De Simone
Luisa Miller (Verdi) 5-10 maiDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Andrea De Rosa
L'isola disabitata (Jommelli) 14-20 maiDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Mariano Bauduin
Orfeo e Euridice (Gluck) 27 mai-4 junDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Karole Armitage
La cenerentola (Rossini) 18-30 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Paul Curran
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 25 junDir.: Marco Faelli
Tosca (Puccini) 11-24 julDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Jean Kalman
Don Pasquale (Donizetti) 26 sep-3 oktDir.: Giancarlo Andretta; Prod.: Roberto De Simone
La traviata (Verdi) 3-13 novDir.: Renato Palumbo / Maurizio Agostini; Prod.: Ferzan Ozpetek
Carmen (Bizet) 13-20 desDir.: Zubin Mehta / Jacques Delacôte; Prod.: Daniele Finzi Pasca
La vedova allegra (Lehar) 22 jan-3 febDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Federico Tiezzi
Norma (Bellini) 21 feb-1 marDir.: Nello Santi; Prod.: Lorenzo Amato
Falstaff (Verdi) 13-20 marDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Luca Ronconi(original), Marina Bianchi(revival)
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 15-16 aprDir.: Juraj Valčuha
Fedora (Giordano) 3-11 maiDir.: Christian Badea; Prod.: Lamberto Puggelli(original), Salvo Piro(revival)
Zenobia in Palmira (Paisiello) 18-27 maiDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Riccardo Canessa
Goyescas (Granados) 28 mai-8 junDir.: Donato Renzetti; Prod.: Andrea De Rosa
Suor Angelica (Puccini) 28 mai-8 junDir.: Donato Renzetti; Prod.: Andrea De Rosa
Madama Butterfly (Puccini) 14-31 julDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Pippo Delbono
Aida (Verdi) 15 jul-2 augDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Franco Dragone
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 sep-4 oktDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Chiara Muti
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-23 oktDir.: Daniel Oren; Prod.: Lorenzo Mariani
Achille in Sciro (concert) (Sarro) 4-5 novDir.: Alessandro De Marchi
La Grotta di Trofonio (Salieri) 13-22 novDir.: Alessandro De Marchi
Der Zwerg (concert) (Zemlinsky) 17-18 novDir.: Stefan Anton Reck
Il tabarro (concert) (Puccini) 17-18 novDir.: Stefan Anton Reck
Novara, Teatro Coccia  / 
La traviata (Verdi) 10-12 oktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Daniele Abbado, Boris Stetka
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 novDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Turandot (Puccini) 6-8 febDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Mercedes Martini
Padova, Teatro Verdi  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26-28 sepDir.: Gianluca Marcianò; Prod.: Francesco Esposito
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 oktDir.: Tiziano Severini; Prod.: Stefano Trespidi
La vedova allegra (Lehar) 29-31 desDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
La forza del destino (Verdi) 10-28 oktDir.: Jader Bignamini; Prod.: Stefano Poda
Concert (Verdi) 18 oktDir.: Francesco Cilluffo
La traviata (Verdi) 24 okt-2 novDir.: Stefano Rabaglia; Prod.: Henning Brockhaus
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-31 marDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Marcello Grigorov
Madama Butterfly (Puccini) 12-18 junDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Giulio Ciabatti
Otello (Verdi) 1-17 oktDir.: Daniele Callegari; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 10-29 oktDir.: Fabrizio Cassi; Prod.: Alessio Pizzech
Il corsaro (Verdi) 14-31 oktDir.: Alain Guingal; Prod.: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Don Giovanni (Mozart) 10-12 oktDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-26 oktDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21-23 novDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 9-11 desDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 janDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Giulio Ciabatti
Il paese del sorriso (Lehar) 11 marDir.: Paolo Fiamingo; Prod.: Corrado Abbati
Le nozze di Figaro (Mozart) 29-31 okt
Un ballo in maschera (Verdi) 20-22 nov
La scala di seta (Rossini) 27-29 nov
Don Pasquale (Donizetti) 9-12 des
La boheme (Puccini) 29-31 jan
Piacenza, Teatri di Piacenza - Teatro Municipale  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 oktDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Leo Nucci, Salvo Piro
Falstaff (Verdi) 31 okt-2 novDir.: Nicola Paszkoswki; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 9-11 janDir.: Christopher Franklin; Prod.: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 20-22 febDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Rosetta Cucchi
La voix humaine (Poulenc) 18-19 aprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Sandro Pasqualetto
The Telephone (Menotti) 18-19 aprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Sandro Pasqualetto
I due Foscari (concert) (Verdi) 22-24 maiDir.: Donato Renzetti
L'amico Fritz (Mascagni) 9-11 oktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Leo Nucci
Nabucco (Verdi) 27-29 desDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Stefano Monti
Il turco in Italia (Rossini) 29-31 janDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Federico Bertolani
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Henning Brockhaus
Macbeth (Verdi) 18-20 marDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 aprDir.: Valerio Galli; Prod.: Sandro Pasqualetto
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-12 oktDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Enrico Castiglione
Il Ghetto (Colombini) 22-23 novDir.: Hirofumi Yoshida; Prod.: Ferenc Anger
La rondine (Puccini) 17-18 janDir.: Massimiliano Stefanelli; Prod.: Gino Zampieri
L'empio punito (Melani) 5 febDir.: Carlo Ipata; Prod.: Giovanni Guerrieri
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 febDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Alessio Pizzech
Macbeth (Verdi) 6-8 marDir.: Simon Kresic; Prod.: Dario Argento
Il convitato di pietra (Dargomizhsky) 13 marProd.: Lorenzo Maria Mucci
Markheim (Deri) 18 aprProd.: Stefano Mecenate
Il trionfo dell'onore (Scarlatti,A) 16 oktDir.: Federico Bardazzi
Don Giovanni (Gazzaniga) 7 novDir.: Federico Bardazzi; Prod.: Alessio Pizzech
Il convitato di pietra (Tritto) 14 novDir.: Carlo Ipata; Prod.: Renato Bonajuto
Il convitato di pietra (Pacini) 21 nov
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 7 des-19 janDir.: Paolo Marzocchi; Prod.: Alessio Pizzech
La rondine (Puccini) 24-25 janDir.: Massimiliano Stefanelli; Prod.: Gino Zampieri
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 feb-1 marDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Salvo Piro
La sonnambula (Bellini) 27-29 marDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessandro Londei
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 novDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 11-13 desDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Graham Vick
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 jan-1 febDir.: Christopher Franklin; Prod.: Nicola Berloffa
Falstaff (Verdi) 6-8 marDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
La boheme (Puccini) 13-15 nov
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Rusalka (Dvorak,A) 27 nov-14 desDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Denis Krief
Werther (Massenet) 18-29 janDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 4-8 febDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: Leo Muscato
Carmina Burana (Orff) 14-20 febDir.: David Coleman; Prod.: Micha van Hoecke
Tosca (Puccini) 1 mar-28 junDir.: Donato Renzetti; Prod.: Alessandro Talevi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 mar-12 aprDir.: Roberto Abbado; Prod.: Luca Ronconi
Aida (Verdi) 23 apr-3 maiDir.: Jader Bignamini; Prod.: Micha van Hoecke
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 mai-3 junDir.: Roland Böer; Prod.: Giorgio Strehler
La dama di picche (Tchaikovsky,P) 19-30 junDir.: James Conlon; Prod.: Richard Jones
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 11-17 sepDir.: Alexander Briger; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
The Bassarids (Henze) 27 sep-10 oktDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Mario Martone
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-17 oktDir.: John Axelrod; Prod.: Graham Vick
Tosca (Puccini) 4-13 desDir.: Donato Renzetti; Prod.: Alessandro Talevi
La cenerentola (Rossini) 22 jan-19 febDir.: Alejo Pérez; Prod.: Emma Dante
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-21 febDir.: Donato Renzetti; Prod.: Emma Dante
Benvenuto Cellini (Berlioz) 22 mar-3 aprDir.: Roberto Abbado; Prod.: Terry Gilliam
Gianni Schicchi (Puccini) 17-24 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Damiano Michieletto
Il tabarro (Puccini) 17-24 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 17-24 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 24 mai-30 junDir.: Jader Bignamini; Prod.: Paul Curran
Linda di Chamounix (Donizetti) 17-28 junDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Emilio Sagi
Dido and Aeneas (Purcell) 14-18 sepDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Un ballo in maschera (Verdi) 16-30 oktDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Una notte sul Monte Calvo (concert) (Musorgsky) 25-28 oktDir.: Antonio Pappano
L'impresario in angustie (Cimarosa) 6 des
Orlando (concert) (Vivaldi) 6 febDir.: Federico Maria Sardelli
Aida (concert) (Verdi) 27 febDir.: Antonio Pappano
La nuova Euridice secondo Rilke (Sciarrino) 28-30 marDir.: Antonio Pappano
Magnificat (Bach,JS) 28-30 marDir.: Antonio Pappano
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 3-6 oktDir.: Antonio Pappano
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 7-10 novDir.: Manfred Honeck
La creazione (concert) (Haydn) 19-22 desDir.: Andrés Orozco-Estrada
Requiem (concert) (Faure) 23-26 janDir.: Antonio Pappano
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 27 feb-1 marDir.: Sakari Oramo
Symphony 3 (concert) (Mahler) 13 marDir.: Iván Fischer
Cosi fan tutte (concert) (Mozart) 23-27 junDir.: Semyon Bychkov
Rovigo, Teatro Sociale  / 
La vedova allegra (Lehar) 17-19 oktDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Hugo De Ana(original), Stefano Trespidi(revival)
Il trovatore (Verdi) 28-30 novDir.: Toufic Maatouk; Prod.: Paolo Panizza
Don Pasquale (Donizetti) 15 febDir.: Marco Boemi; Prod.: Francesco Bellotto
La cenerentola (Rossini) 19 aprDir.: Giovanni Di Stefano
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Carmen (Bizet) 10-12 oktDir.: Benjamin Bayl; Prod.: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 31 okt-2 novDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Arnaud Bernard
La scala di seta (Rossini) 21-23 novDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Bepi Morassi
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 desDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Ivan Stefanutti
Savona, Opera Giocosa  / 
La Traviata (Verdi) 2-7 julDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Stefano Monti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-12 julDir.: Daniele Agiman; Prod.: Aldo Tarabella
Cosi fan tutte (Mozart) 7-11 oktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Il Giocatore (Carrara) 12-14 sepDir.: Flavio Emilio Scogna; Prod.: Marco Martinelli
Serpilla e Bacocco (Orlandini) 19-21 sepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Sandra De Falco
Alfred, Alfred (Donatoni) 23-28 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Paolo Rossi
Gianni Schicchi (Puccini) 23-28 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Paolo Rossi
Torino, Teatro Regio  / 
Messa da Requiem (Verdi) 30 sep-7 oktDir.: Gianandrea Noseda
Otello (Verdi) 14-26 oktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Walter Sutcliffe
Giulio Cesare (Handel) 20-29 novDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Suor Angelica (Puccini) 15-25 janDir.: Donato Renzetti; Prod.: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 15-25 janDir.: Donato Renzetti; Prod.: Andrea De Rosa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-24 febDir.: Yutaka Sado; Prod.: Elena Barbalich
Il turco in Italia (Rossini) 12-22 marDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Christopher Alden
I puritani (Bellini) 14-26 aprDir.: Michele Mariotti; Prod.: Fabio Ceresa
Hansel e Gretel (Humperdinck) 6-12 maiDir.: Giulio Laguzzi; Prod.: Vittorio Borrelli
Faust (Gounod) 3-12 junDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Stefano Poda
La boheme (Puccini) 9-23 julDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Vittorio Borrelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-24 julDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Vittorio Borrelli
La traviata (Verdi) 11-25 julDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Laurent Pelly
Norma (Bellini) 12-26 julDir.: Roberto Abbado; Prod.: Alberto Fassini, Vittorio Borrelli
Aida (Verdi) 14-25 oktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: William Friedkin
Didone ed Enea (Purcell) 19-28 novDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmina Burana (Orff) 17-22 desDir.: Jonathan Webb; Prod.: Mietta Corli
La piccola volpe astuta (Janacek) 19-26 janDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Robert Carsen, Stefano Simone Pintor
Tosca (Puccini) 9-21 febDir.: Renato Palumbo; Prod.: Daniele Abbado
La Cenerentola (Rossini) 15-24 marDir.: Jader Bignamini; Prod.: Alessandro Talevi
La donna serpente (Casella) 14-24 aprDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Arturo Cirillo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-22 maiDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Damiano Michieletto
Pollicino (Henze) 28-31 maiDir.: Claudio Fenoglio; Prod.: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 22 jun-3 julDir.: Asher Fisch; Prod.: Matthias Hartmann
Treviso, Teatro Comunale  / 
La sonnambula (Bellini) 1-5 oktDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessandro Londei
Il trovatore (Verdi) 19-23 novDir.: Marco Boemi; Prod.: Francesco Esposito
Il turco in Italia (Rossini) 28 jan-1 febDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Federico Bertolani
Trieste, Teatro Verdi  / 
Il re pastore (Mozart) 24 okt-2 novDir.: Felix Krieger; Prod.: Elisabetta Brusa
Das Liebesverbot (Wagner) 18 des-4 janDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Aron Stiehl
Nabucco (Verdi) 29 jan-8 febDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano Poda
Orfeo ed Euridice (Gluck) 5-15 marDir.: Filippo Maria Bressan; Prod.: Giulio Ciabatti
Il campiello (Wolf-Ferrari) 9-19 aprDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Leo Muscato
Don Pasquale (Donizetti) 28 mai-7 junDir.: Hirofumi Yoshida; Prod.: Stefano Vizioli
Falstaff (Verdi) 25 jun-5 julDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Roberto De Simone
Don Giovanni (Mozart) 30 okt-8 novDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Allex Aguilera
Werther (Massenet) 27 nov-5 desDir.: Christopher Franklin; Prod.: Giulio Ciabatti
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-30 desDir.: Ryuchiro Sonoda; Prod.: Fabio Sparvoli
Norma (Bellini) 29 jan-6 febDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Federico Tiezzi
Luisa Miller (Verdi) 4-12 marDir.: George Petrou; Prod.: Rodula Gaitanou
La boheme (Puccini) 13-21 maiDir.: Renato Balsadonna; Prod.: Marco Gandini
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 junDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Daniel Benoin
Venezia, La Fenice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 22 nov-6 desDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Andrea De Rosa
La traviata (Verdi) 23 nov-7 desDir.: Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 janDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 janDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 jan-19 febDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Bepi Morassi
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 febDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 feb-13 junDir.: Omer Meil Wellber / Gaetano d'Espinosa / Francesco Ivan Ciampa / Riccardo Frizza; Prod.: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 marDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 maiDir.: Jader Bignamini; Prod.: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 mai-6 junDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: Kara Walker
La scala di seta (Rossini) 20 jun-4 julDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Bepi Morassi
Juditha Triumphans (Vivaldi) 25 jun-5 julDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Elena Barbalich
Dafne (Caldara) 9-13 julDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 aug-4 oktDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 29 aug-2 oktDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 12-26 sepDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Ezio Dara
La voix humaine (Poulenc) 6-13 oktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Gianmaria Aliverta
Il diario di uno scomparso (Janacek) 6-13 okt
Die Zauberflote (Mozart) 20-31 oktDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Idomeneo (Mozart) 20-28 novDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 27-29 novProd.: Robert Carsen
Stiffelio (Verdi) 22 jan-3 febDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Johannes Weigand
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 23 jan-4 febDir.: Enrico Calesso; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 29 jan-12 febDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Robert Carsen
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 7-13 febDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Le cinesi (Gluck) 2-4 mar
Madama Butterfly (Puccini) 18-26 marDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Alex Rigola
Il ritorno dei Chironomidi (Mancuso) 20-23 mar
La traviata (Verdi) 8-24 aprDir.: Nello Santi; Prod.: Robert Carsen
La favorite (Donizetti) 6-21 maiDir.: Donato Renzetti; Prod.: Rosetta Cucchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 mai-1 junDir.: Stefano Montanari / Marco Paladin; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 8 mai-5 junProd.: Robert Carsen
L'amico Fritz (Mascagni) 27 mai-6 junDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Simona Marchini
Ascesa e caduta della citta di Mahagonny (Weill) 1-14 julDir.: John Axelrod; Prod.: Graham Vick
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 aug-9 oktDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
Norma (Bellini) 26 aug-18 sepProd.: Kara Walker
La traviata (Verdi) 6 sep-8 oktDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Robert Carsen
Il medico dei pazzi (Battistelli) 14-22 sepDir.: Marco Angius
Il signor Bruschino (Rossini) 21-30 sepProd.: Bepi Morassi
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-21 desDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Guglielmo Ferro
La traviata (Verdi) 25 jan-1 febDir.: Marco Boemi; Prod.: Henning Brockhaus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8-15 marDir.: Jader Bignamini; Prod.: Renato Zanella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-19 aprDir.: Stefano Montanari; Prod.: Pier Francesco Maestrini
Il flauto magico (Mozart) 8-15 novDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Mariano Furlani