2011/12 > Polonia 
*Site public   >Operabase Professional 
2011/12 > Polonia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Suedia Lituania
Germania

Polonia
 
Belarus
Cehia Slovacia Ucraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-18 SepD: Jerzy Wołosiuk
La bohème (Puccini) 22-25 SepD: Andrzej Knap; R: Maciej Prus
My Fair Lady (Loewe) 29 Sep-3 OctD: Maciej Figas
Nabucco (Verdi) 8-9 Oct
Manru (Paderewski) 15-18 Oct
Carmen (Bizet) 27-29 Oct
Il trovatore (Verdi) 5-6 Noi
Manru (Paderewski) 3-6 MarD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 10-11 MarD: Andrzej Knap; R: Maciej Prus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 MarD: Włodzimierz Szymański; R: Sławomir Żerdzicki
Tosca (Puccini) 31 Mar-3 AprD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
Il trovatore (Verdi) 11-13 AprD: Lukas Beikircher; R: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 AprD: Maciej Figas; R: Kristina Wuss
Madame Curie (Sikora) 1 MaiD: Wojciech Michniewski; R: Marek Weiss
Eugene Oniegin (Tchaikovsky) 6 Mai
Wonderful Town (Bernstein) 8 MaiD: Lesław Sałacki; R: Zbigniew Macias
Prince Igor (Borodin) 13 MaiD: Evgeny Samoilov, Vasily Valitov; R: Yuri Alexandrov
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Salome (Strauss) 7 Oct-17 MaiD: Dariusz Tabisz; R: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 22 Oct-27 IanD: Tadeusz Kozłowski; R: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 23 Noi-7 MarD: Wojciech Michniewski; R: Marek Weiss
Halka (Moniuszko) 17-20 DecD: Andrzej Straszyński; R: Ewelina Pietrowiak
Macbeth (Verdi) 4-8 FebD: José Maria Florêncio; R: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25-29 MarD: José Maria Florêncio; R: Marek Weiss
Carmen (Bizet) 22-29 AprD: Diego Garcia Rodriguez; R: Marek Weiss
The Magic Flute (Mozart) 5-8 MaiD: José Maria Florêncio; R: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 23 Sep-11 MarD: Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 30 Sep-17 MarD: Tomasz Tokarczyk; R: Waldemar Zawodziński
Requiem (Verdi) 1 OctD: Warcisław Kunc
La traviata (Verdi) 14 Oct-22 IanD: Tomasz Tokarczyk; R: Krzysztof Nazar
Don Giovanni (Mozart) 21-23 OctD: Łukasz Borowicz; R: Michał Znaniecki
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29-30 OctD: Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Noi-17 IanD: Tomasz Tokarczyk
The Haunted Manor () 12-15 NoiD: Piotr Sułkowski; R: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 16 Dec-22 MaiD: Tomasz Tokarczyk; R: Waldemar Zawodziński
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Dec-29 IanD: Tomasz Tokarczyk
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky) 10-12 FebD: Evgeny Volynskiy; R: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 10-11 MarD: Tadeusz Kozłowski / Maciej Figas; R: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24-27 MarD: Tomasz Tokarczyk
Rigoletto (Verdi) 31 MarD: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
My Fair Lady (Loewe) 21 Sep-20 Dec
La traviata (Verdi) 25 Sep-8 Noi
Carmen (Bizet) 2 Oct-25 Noi
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Oct-20 NoiD: Ruben Silva; R: Dieter Kaegi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Oct-29 Dec
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Oct
Nabucco (Verdi) 27 Oct
La bohème (Puccini) 6 Noi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Noi
The Magic Flute (Mozart) 1 Dec
Aida (Verdi) 6 Dec
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 10-13 Mar
Poznan, Teatr Wielki  / 
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 15-16 OctD: Krzysztof Slowinski; R: Piotr Kruszczyński
Genoveva (Schumann) 22-23 Oct
La bohème (concert) (Puccini) 5-6 Noi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-13 Noi
Tosca (Puccini) 16 Noi
The Fairy Queen (Purcell) 18 Noi
La traviata (Verdi) 22 Noi
La forza del destino (Verdi) 24 Noi
Requiem (Verdi) 26 Noi
Aida (Verdi) 27 Noi
Ophelia (Prasqual) 29 Noi
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 Oct-13 NoiD: Patrick Fournillier; R: Mariusz Treliński
Oresteïa (Xenakis) 15-18 OctD: Franck Ollu; R: Michał Zadara
Łucja z Lammermooru (Donizetti) 21-25 OctD: Keri-Lynn Wilson; R: Michał Znaniecki
Don Giovanni (Mozart) 2-8 DecD: Friedrich Haider; R: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 23 Dec-25 IanD: Marc Minkowski / Łukasz Borowicz; R: Natalia Korczakowska
Nabucco (Verdi) 6-8 IanD: Miguel Gomez-Martinez; R: Marek Weiss
Wesele Figara (Mozart) 14-22 IanD: Roland Bőer; R: Keith Warner
Madame Butterfly (Puccini) 2-8 FebD: Jan Latham-Koenig; R: Mariusz Treliński
Senso (Tutino) 26 Feb-1 MarD: Gerd Schaller; R: Hugo De Ana
Jakob Lenz (Rihm) 11-18 MarD: Wojciech Michniewski; R: Natalia Korczakowska
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Mar-29 AprD: Rani Calderon; R: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 4-6 MaiD: Franck Ollu; R: Barbara Wysocka
Pasażerka (Weinberg) 11-15 MaiD: Gabriel Chmura; R: David Pountney
Sen nocy letniej (Britten) 25 Mai-12 IunD: Marta Kluczyńska; R: Beata Redo-Dobber
Le Rossignol (Stravinsky) 1-2 IunD: Modestas Pitrenas; R: Alexander Petrov
Dama pikowa (Tchaikovsky) 14-17 IunD: Andriy Yurkevych; R: Mariusz Treliński
La traviata (Verdi) 22-30 IunD: Miguel Gomez-Martinez; R: Mariusz Treliński
Zagłada domu Usherów (Glass) 23-29 IunD: Wojciech Michniewski; R: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
La voix humaine (Poulenc) 12-16 SepD: Kai Bumann; R: Krzysztof Zanussi
Quo Vadis (Matuszczak) 26-30 SepD: Tadeusz Strugała; R: Jitka Stokalska
The Burning Fiery Furnace (Britten) 10-14 OctD: Kai Bumann; R: Maciej Prus
Prometeusz (Matuszczak) 24-28 OctD: Tadeusz Strugała; R: Jitka Stokalska
Jenůfa (Janáček) 21-25 NoiD: Ruben Silva; R: Jitka Stokalska
Ja, Kain (Pałłasz) 7-11 IanD: Tadeusz Karolak; R: Jitka Stokalska
The Rake's Progress (Stravinsky) 23-27 IanD: Charles Olivieri-Munroe / Przemysław Fiugajski; R: Marek Weiss
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 6-10 FebD: Kai Bumann; R: Tomasz Konina
Matrimonio con variazioni (Koffler) 20-24 FebD: Przemysław Fiugajski; R: Romana Agnel
Polieukt (Krauze) 5-9 MarD: Ruben Silva; R: Jorge Lavelli
Zbrodnia i kara (Matuszczak) 15-17 Mar
Balthazar (Krauze) 26-28 Mar
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 Sep-25 Mai
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 9 Sep-18 Mai
King Roger (Szymanowski) 10 Sep-30 Mai
Boris Godunov (Mussorgsky) 11 Sep-6 Iun
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 13 Sep-17 Mai
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 Mai
Little Red Riding Hood (Pauer) 15 Sep-29 Mai
Halka (Moniuszko) 16 Sep-22 Mai
The Marriage of Figaro (Mozart) 17 Sep-28 Mar
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 Sep-5 Mai
Nabucco (Verdi) 20 Sep-22 Mar
Parsifal (Wagner) 24 Sep-2 Iun
Chopin (Orefice) 25 Sep-25 Apr
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 27 Sep-17 Apr
La bohème (Puccini) 28 Sep-19 MaiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodzinski
The Miracles of Mary (Martinů) 29 Sep-31 Mai
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 Sep-20 Mai
The Magic Flute (Mozart) 5 Oct-17 Mai
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Oct-13 Mai
Falstaff (Verdi) 8 Oct-31 Mar
Così fan tutte (Mozart) 9 Oct-12 Mai
Carmen (Bizet) 15 Oct-29 MaiD: Tomasz Szreder; R: Adam Frontczak
The Haunted Manor () 20 Oct-6 Mai
Rigoletto (Verdi) 21 Oct-10 Mai
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Oct-15 Mai
Prince Igor (Borodin) 11-20 Noi
Alice in Wonderland (Chauls) 25 Noi-24 Apr
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 Noi-16 Mai
Puss in Boots (Pawłowski) 6 Dec-3 Iun
Marta's Garden (Duchnowski) 7 Dec
The Trap (Krauze) 17 Dec-27 MarD: Tomasz Szreder; R: Ewelina Pietrowiak
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Dec-8 Ian
Paradise Lost (Penderecki) 22 Ian-4 Mai
Hagith (Szymanowski) 12 Feb
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 18 Feb-5 IunD: Chikara Imamura / Tadeusz Zathey; R: Michał Znaniecki
Otello (Verdi) 14 Apr-11 MaiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Un ballo in maschera (Verdi) 15-17 Iun