2013/14 > Elveția 
*Site public     >Operabase Professional 
2013/14 > Elveția

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Germania
Franța
Monaco

Elveția
 
Liechtenstein
Austria
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Tosca (Puccini) 11 Sep-1 IanD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; R: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OctD: Rolando Garza; R: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Oct-15 IunD: Axel Kober / Giuliano Betta; R: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NoiD: Gerhardt Müller-Goldboom; R: Aliénor Dauchez
Anschlag (Wertmüller) 10 NoiD: Titus Engel; R: Georges Delnon, Marie-Thérèse Jossen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Ian-17 MaiD: Giuliano Betta / Joseph Trafton; R: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprD: Heinz Holliger; R: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ MarD: Rolando Garza; R: Barbara Horáková-Joly
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 IunD: Andrea Marcon; R: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Mai-29 IunD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; R: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der Freischütz (Weber) 20 Oct-18 IanD: Mario Venzago; R: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Noi-16 FebD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Ian-30 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MaiD: Kevin John Edusei; R: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MaiD: Kevin John Edusei; R: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 IunD: Kevin John Edusei; R: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 IanD: Marco Zambelli; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Noi-6 MarD: Harald Siegel; R: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NoiD: Hans Urbanek; R: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebD: Franco Trinca; R: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 IunD: Jürg Henneberger; R: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 IunD: Benjamin Pionnier; R: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 IunD: Kaspar Zehnder
Colombier, L'Avant-Scène Opéra  / 
La vie parisienne (Offenbach) 14-16 MarD: Sylvain Jaccard; R: Christiane Georgi
La flûte enchantée (Mozart) 23-25 Mai
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 IanD: Laurent Gendre; R: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepD: Stefan Soltesz; R: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OctD: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NoiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecD: Theodor Guschlbauer; R: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Ian-8 FebD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarD: John Fiore; R: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarR: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MaiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MaiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 IunD: Evelino Pidò; R: Cesare Lievi
Rigoletto (Verdi) 3-16 SepD: Alexander Joel; R: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 9-19 OctD: Michail Jurowski; R: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 NoiD: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 DecD: Franck Villard; R: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 IanD: Arie van Beek; R: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 Ian-4 FebD: Hartmut Haenchen; R: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 FebD: William Barkhymer; R: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 MarD: Semyon Bychkov
Medea (Cherubini) 9-24 AprD: Marko Letonja; R: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 IunD: Pinchas Steinberg; R: Matthias Hartmann
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lakmé (Delibes) 4-13 OctD: Miquel Ortega; R: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OctD: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecD: Philippe Béran; R: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 IanD: Laurent Gendre; R: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebD: Laurent Gay; R: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Giancarlo Del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MaiD: Carlos Vieu; R: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 IunD: Frank Beermann; R: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepD: Howard Arman; R: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecD: Howard Arman; R: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Oct-17 MaiD: Florian Pestell; R: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Ian-19 AprD: Howard Arman; R: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebD: Andrew Dunscombe; R: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 IunD: Howard Arman; R: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 IunD: Michael Wendeberg; R: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 IunD: Michael Wendeberg; R: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecD: Otto Tausk / Attilio Tomasello; R: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Oct-28 IanD: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; R: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Noi-15 DecD: Otto Tausk; R: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Noi-25 IanD: Stéphane Fromageot; R: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecD: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MaiD: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; R: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MaiD: Stéphane Fromageot; R: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarD: Attilio Tomasello; R: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Mai-7 IunD: Otto Tausk; R: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Iun-4 IulD: Attilio Tomasello; R: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OctD: Yordan Kamdzhalov; R: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OctD: Wolfgang Kluge; R: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NoiD: Hans Huyssen; R: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecD: Johannes Knapp; R: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 IanD: Inga Hilsberg; R: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 IanD: Mario Zambelli; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarD: Peter Christian Feigel; R: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MaiD: Ricardo Minasi; R: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Three Decembers (Heggie) 19-26 OctD: Charl de Villiers; R: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Alexandre Bis (Martinů) 21 SepD: Thomas Barthel; R: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OctD: Marc Albrecht; R: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OctD: Robin Ticciati; R: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 IunD: Fabio Luisi / Stefan Blunier; R: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OctD: Fabio Luisi; R: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Oct-11 MaiR: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Oct-1 NoiD: Friedemann Layer; R: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Noi-11 DecD: Patrick Lange; R: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NoiD: Sebastian Weigle; R: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Noi-7 DecD: Patrick Lange; R: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Noi-28 IunD: Michael Zlabinger; R: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 IanD: Fabio Luisi / Thomas Rösner; R: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 IanD: Laurence Cummings; R: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 IanD: Nello Santi; R: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Ian-1 FebD: Patrick Fournillier; R: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Ian-25 FebD: Giovanni Antonini; R: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; R: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; R: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarD: Fabio Luisi; R: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprD: Fabio Luisi; R: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarD: Constantin Trinks; R: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprD: Fabio Luisi / Patrick Furrer; R: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 Apr-18 MaiD: Jiri Belohlavek; R: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MaiD: Nello Santi; R: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MaiD: Alain Altinoglu; R: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MaiD: Riccardo Minasi; R: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Mai-14 IunD: Ivor Bolton; R: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MaiD: Erik Nielsen; R: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Iun-13 IulD: Marco Armiliato; R: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Iun-13 IulD: Andriy Yurkevych; R: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Iun-12 IulD: Vasily Petrenko; R: Matthias Hartmann