2014/15 > Nemčija 
*Vstopna stran     >Operabase Professional 
2014/15 > Nemčija

 Svetovna premiera
 Redkost
 Nova produkcija
 Nova produkcija tega organizacije

  
Danska Švedska
Nizozemska
Belgija
Luksemburg

Nemčija
 
Poljska
Češka
Francija Švica Avstrija

Aachen, Theater Aachen  / 

West Side Story (Bernstein) 21 Sep-19 AprD: Kazem Abdullah; D: Ewa Teilmans
Luisa Miller (Verdi) 9 Nov-26 MarD: Kazem Abdullah; D: Mario Corradi
Brokeback Mountain (Wuorinen) 7 Dec-22 JanD: Kazem Abdullah; D: Ludger Engels
Der Freischutz (Weber) 1 Feb-30 JunD: Justus Thorau; D: Martin Philipp
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-4 JulD: Kazem Abdullah; D: Michael Helle
Orlando (Handel) 24 Maj-3 JulD: Justus Thorau; D: Jarg Pataki
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12-30 OktD: Laurent Wagner; D: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 14 Dec-8 AprD: Laurent Wagner; D: Anthony Pilavachi
Peter Grimes (Britten) 15 Feb-20 MarD: Laurent Wagner; D: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 6 MarD: Thomas Wicklein; D: Matthias Winter
Briefe des van Gogh (Frid) 13 MarD: Takahiro Nagasaki; D: Michael Dissmeier
Martha (Flotow) 31 Maj-28 JunD: Thomas Wicklein; D: NN
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Die Blume von Hawaii (Abraham) 21 Sep-30 JanD: Dieter Klug; D: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 4 Okt-5 FebD: Peggy Einfeldt; D: Birgit Eckenweber
My Fair Lady (Loewe) 10 Okt-6 MarD: Dieter Klug; D: Dietrich Kunze
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-2 MajD: Naoshi Takahashi; D: Tamara Korber
Tanhäuser (Mangold) 2 Nov-28 MarD: Naoshi Takahshi; D: Ingolf Huhn
Der Weihnachtsabend (Lortzing) 7-27 DecD: Naoshi Takahashi; D: Ingolf Huhn
Andreas Hofer (Lortzing) 7-27 DecD: Naoshi Takahashi; D: Ingolf Huhn
Figaros Hochzeit (Mozart) 18 Jan-4 AprD: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; D: Ingolf Huhn
Madame Pompadour (Fall) 1 Mar-17 Maj
Hello Dolly! (Herman) 12 Apr-10 Maj
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Jenůfa (Janáček) 20 Sep-20 DecD: Dirk Kaftan; D: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Okt-14 FebD: Lancelot Fuhry; D: Aron Stiehl
Lohengrin (Wagner) 2 Nov-27 DecD: Lancelot Fuhry; D: Thorleifur Örn Arnarsson
Wozzeck (Berg) 7 Mar-5 MajD: Roland Techet; D: Ludger Engels
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 23-24 MarD: Bruno Weil
La finta giardiniera (Mozart) 18 Apr-12 JunD: Carolin Nordmeyer; D: Roland Schwab
Macbeth (Verdi) 30 Maj-14 JunD: Lancelot Fuhry; D: Lorenzo Fioroni
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 NovD: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Mar-6 AprD: Simon Rattle; D: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Apr
La traviata (Verdi) 22-29 MajD: Pablo Heras-Casado; D: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 JulD: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 JulD: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 JulD: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Symphony 9 (Beethoven) 6 NovD: Gabriele Dona
Sweeney Todd (Sondheim) 16 Jan-1 MarD: Ulrich Kern; D: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 25 Apr-7 JunD: Ulrich Kern; D: Dorotty Szalma
My Fair Lady (Loewe) 25 Jun-5 JulD: Tasso Schille; D: Lutz Hillmann
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Die Zauberflote (Mozart) 23 AvgD: Donald Runnicles; D: Gerlinde Pelkowski
Oresteïa (Xenakis) 9-16 SepD: Moritz Gnann; D: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 OktD: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 OktD: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 NovD: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 NovD: Nicholas Carter; D: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Nov-21 MajD: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; D: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Nov-11 DecD: Stefan Solyom; D: Christof Loy
Die Zauberflote (Mozart) 6 Dec-14 JunD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; D: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Dec-15 FebD: Axel Kober / Donald Runnicles; D: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Dec-11 AprD: Ivan Repusic; D: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 DecD: Donald Runnicles; D: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 DecD: Donald Runnicles / Moritz Gnann; D: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Dec-25 AprD: Donald Runnicles; D: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Dec-25 MajD: Nicholas Carter; D: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Jan-4 JulD: Ivan Repusic; D: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Jan-25 MarD: Donald Runnicles; D: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 JanD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; D: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Jan-14 FebD: Donald Runnicles; D: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Jan-22 MajD: William Spaulding / Moritz Gnann; D: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 FebD: Ivan Repusic; D: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 FebD: Donald Runnicles; D: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Feb-1 MarD: Jacques Lacombe; D: Patrick Kinmonth
La rondine (Puccini) 8 Mar-3 JulD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 MarD: Carlo Rizzi; D: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 MarD: Donald Runnicles; D: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Mar-31 MajD: Yves Abel; D: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Apr-2 MajD: Donald Runnicles; D: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Apr-3 MajD: Donald Runnicles; D: Marco Arturo Marelli
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 MajD: Alain Altinoglu; D: Götz Friedrich
La Damnation de Faust (Berlioz) 8-15 MajD: Jacques Lacombe; D: Christian Spuck
Valentina (Maskats) 19 MajD: Modestas Pitrenas; D: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Maj-12 JunD: Steven Sloane; D: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 JunD: Paolo Arrivabeni; D: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Jun-5 JulD: Marco Armiliato; D: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Die Zauberflote (Mozart) 12 Sep-21 NovD: Henrik Nánási; D: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 13 Sep-31 OktD: Kristiina Poska; D: Viestur Kairish
Clivia (Dostal) 20 Sep-1 NovD: Kai Tietje; D: Stefan Huber
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Okt-12 JulD: Henrik Nánási; D: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Nov-26 DecD: Kristiina Poska; D: Jasmina Hadziahmetovic
West Side Story (Bernstein) 7 Nov-3 JulD: Kristiina Poska; D: Barrie Kosky, Otto Pichler
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-11 JulD: Henrik Nánási / Kristiina Poska; D: Herbert Fritsch
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Dec-29 JanD: Stefan Soltesz; D: Andreas Homoki
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 DecD: Kai Tietje
Ball im Savoy (Abraham) 10 Jan-28 MarD: Adam Benzwi; D: Barrie Kosky
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Jan-10 AprD: Adam Benzwi; D: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Orpheus (Monteverdi) 14 Feb-29 MarD: André de Ridder; D: Barrie Kosky
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Mar-8 JulD: Henrik Nánási; D: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-8 JulD: Henrik Nánási; D: Calixto Bieito
Die Schneekönigin (Valtinoni) 5-27 MarD: Carlos Spierer; D: Anisha Bondy
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 MarD: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Apr-7 JulD: Vladimir Jurowski; D: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 23 Apr-4 JunD: André de Ridder; D: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 1 Maj-13 JunD: Uwe Sandner; D: Alvis Hermanis
Carmen (Bizet) 6 Maj-30 JunD: Mirga Gražinytė-Tyla; D: Sebastian Baumgarten
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 MajD: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Maj-9 JulD: Konrad Junghänel; D: Lydia Steier
Rigoletto (Verdi) 12 Jun-1 JulD: Henrik Nánási; D: Barrie Kosky
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Der Silbersee (concert) (Weill) 19-21 MarD: Iván Fischer
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-12 JunD: Domingo Hindoyan / Daniele Rustioni; D: Peter Mussbach
Candide (Bernstein) 18 Sep-26 DecD: Wayne Marshall / David Robert Coleman; D: Vincent Boussard
Des Simplicius Simplicissimus Jugend (Hartmann) 27 Sep-11 OktD: Adrian Heger; D: Friederike Heller
Tosca (Puccini) 3-25 OktD: Daniel Barenboim / Domingo Hindoyan; D: Alvis Hermanis
Rein Gold (Stemann) 5 Okt-24 JunD: Markus Poschner; D: Nicolas Stemann
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Okt-28 DecD: Daniel Barenboim; D: Harry Kupfer
Die Zauberflote (Mozart) 23 Okt-16 MajD: Stefan Soltesz / Sebastian Weigle; D: August Everding
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Okt-2 JanD: Domingo Hindoyan; D: Ruth Berghaus
La Voix humaine (Poulenc) 7-23 NovD: Günther Albers; D: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 7-23 NovD: Günther Albers; D: Isabel Ostermann
The Turn of the Screw (Britten) 15 Nov-5 DecD: Ivor Bolton; D: Claus Guth
Faust (Gounod) 23 Nov-6 DecD: Leo Hussain; D: Karsten Wiegand
Hans im Glück (Coleman,D) 5-28 DecD: Harry Lyth; D: Julia Haebler
Aus einem Totenhaus (Janáček) 7-21 DecD: Simon Rattle; D: Patrice Chéreau
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16 Jan-16 AprD: Wayne Marshall; D: Vincent Boussard
Der Freischutz (Weber) 18 Jan-8 FebD: Sebastian Weigle; D: Michael Thalheimer
Macbeth (Verdi) 7-28 FebD: Daniel Barenboim; D: Peter Mussbach
Through Roses (Neikrug) 13-28 FebD: Felix Krieger; D: Neco Çelik
Lulu (Berg) 21 Feb-13 MarD: Daniel Barenboim; D: Andrea Breth
Wozzeck (Berg) 27 Feb-14 MarD: Daniel Barenboim; D: Andrea Breth
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 6-22 MarD: Ralf Böhme; D: Maximilian von Mayenburg
Parsifal (Wagner) 28 Mar-18 AprD: Daniel Barenboim; D: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 AprD: Daniel Barenboim; D: Sasha Waltz
Tarquin (Krenek) 19-28 AprD: Max Renne; D: Mascha Pörzgen
Emma und Eginhard (Telemann) 26 Apr-10 MajD: René Jacobs; D: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Apr-17 MajD: Christopher Moulds; D: Michael Thalheimer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15-29 MajD: Domingo Hindoyan; D: Krzysztof Warlikowski
La straniera (concert) (Bellini) 6-10 JunD: Peter Valentovic
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-27 JunD: Ingo Metzmacher; D: Hans Neuenfels
Neither (Feldman) 19-28 JunD: David Robert Coleman; D: Katie Mitchell, Joseph W Alford
L'orfeo (Monteverdi) 1-6 JulD: Sacha Waltz
Matsukaze (Hosokawa) 10-12 JulD: David Robert Coleman; D: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 SepD: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7 Sep-8 MajD: William Ward Murta; D: Jens Göbel
Madama Butterfly (Puccini) 27 Sep-30 JanD: Alexander Kalajdzic; D: Nadja Loschky
La cenerentola (Rossini) 8 Nov-22 FebD: Elisa Gogou; D: Florian Lutz
Culinaria (Various) 21 Nov-12 JanD: Merijn van Driesten; D: Sabine Schweitzer
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17 Jan-3 AprD: Alexander Kalajdzic; D: Sabine Hartmannshenn
Hamlet (Thomas,A) 28 Feb-26 JunD: Elisa Gogou; D: Andrea Schwalbach
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20 Mar-29 JunD: William Ward Murta; D: Thomas Winter
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29 Apr-3 MajD: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3 Maj-28 JunD: Merijn van Driesten; D: Maximilian von Mayenburg
Tannhäuser (Wagner) 31 Maj-21 JunD: Alexander Kalajdzic; D: Jochen Biganzoli
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 4 Sep-9 AprD: Jürgen Grimm / Christopher Sprenger; D: John Dew
Fidelio (Beethoven) 28 Sep-5 MajD: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; D: Jakob Peters-Messer
Aida (Verdi) 4-28 OktD: Johannes Pell; D: Dietrich W Hilsdorf(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Giovanna d'Arco (Verdi) 26 Okt-17 JanD: Will Humburg / Johannes Pell; D: Torge Müller, Momme Hinrichs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Nov-31 JanD: Johannes Pell; D: Franziska Severin, Mark Daniel Hirsch
Rinaldo (Handel) 30 Nov-30 JanD: Wolfgang Katschner; D: Jens Daniel Herzog
Die Zauberflote (Mozart) 13 Dec-6 AprD: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; D: Jürgen Rose
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 1 Jan-4 AprD: Johannes Pell
Salome (Strauss) 1 Feb-14 JunD: Stefan Blunier / Hendrik Vestmann; D: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 Mar-21 JunD: Hendrik Vestmann / Johannes Pell; D: Renaud Doucet
Thebans (Anderson) 3 Maj-4 JunD: Johannes Pell; D: Pierre Audi
Turandot (Puccini) 23 Maj-24 JunD: Hendrik Vestmann; D: Silviu Purcărete(original), Nikolaus Wolcz(original)
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Die Zauberflote (Mozart) 8-16 AvgD: Michael Helmrath; D: Kay Kuntze
Stabat Mater (Rossini) 28-29 NovD: José María Moreno
Maske in Blau (Raymond) 30 Dec-5 AprD: Jakob Brenner; D: Sarah Kohrs
La traviata (Verdi) 16-18 JanD: Evan Christ; D: Manfred Schweigkofler
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Sep-31 DecD: Christopher Hein; D: Alfonso Romero Mora
Le prophète (Meyerbeer) 19 Okt-16 JanD: Ernst van Tiel; D: Stefan Otteni
Die Zauberflote (Mozart) 22 Okt-30 DecD: Burkhard Bauche; D: Aniara Amos
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 Nov-22 FebD: Christopher Alden
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 Dec-8 JanD: Johanna Motter; D: Philipp Kochheim
My Fair Lady (Loewe) 24 Jan-26 AprD: Christopher Hein; D: Philipp Kochheim
Andrea Chénier (Giordano) 20 Feb-3 JunD: Srboljub Dinić; D: Thaddeus Strassberger
Wuthering Heights (Herrmann,B) 11 Apr-20 JunD: Enrico Delamboye; D: Philipp Kochheim
Farnace (Vivaldi) 15 Apr-4 JunD: Michael Schneider; D: Roland Schwab
Another Sunrise (Heggie) 2 Maj-28 JunD: Burkhard Bauche; D: Christina Sievert
For a Look or a Touch (Heggie) 2 Maj-28 JunD: Burkhard Bauche; D: Natalie Schramm
Peer Gynt (Egk) 22 Maj-13 JunD: Christopher Hein; D: Dietrich Hilsdorf
Un ballo in maschera (Verdi) 4-20 JulD: Georg Menskes; D: Uwe Schwarz
Bremen, Theater Bremen  / 
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21 Sep-18 JanD: Markus Poschner; D: Benedikt von Peter
Anna Karenina (Kürstner) 25 Okt-24 JanD: Clemens Heil; D: Armin Petras
La traviata (Verdi) 31 Okt-21 NovD: Clemens Heil; D: Benedikt von Peter
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Nov-26 JunD: Rolando Garza Rodríguez; D: Michael Talke
Die Zauberflote (Mozart) 6 Dec-21 FebD: Daniel Mayr; D: Chris Alexander
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Jan-14 JulD: Clemens Heil; D: Felix Rothenhäusler
Im weißen Rößl (Benatzky) 26 Feb-17 JulD: Daniel Mayr; D: Sebastian Kreyer
Carmen (Bizet) 21 Mar-15 JulD: Markus Poschner; D: Anna-Sophie Mahler
Oreste (Handel) 24 Maj-16 JulD: Olof Boman; D: Robert Lehniger
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
West Side Story (Bernstein) 20 Sep-18 JunD: Ido Arad; D: Roland Hüve
Don Carlos (Verdi) 1 Nov-25 JanD: Marc Niemann; D: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 25 Dec-7 MarD: Ido Arad; D: Ulrich Mokrusch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Jan-3 MajD: Hartmut Brüsch; D: Ansgar Weigner
Die Bluthochzeit (Szokolay) 14 Mar-2 MajD: Marc Niemann; D: Andrej Woron
Zar und Zimmermann (Lortzing) 25 Apr-27 JunD: Ido Arad; D: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 30 Maj-1 JulD: Marc Niemann; D: Philipp Kochheim
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Der Mond (Orff) 3 Okt-5 DecD: Simon Zimmermann; D: Holger Potocki
Don Giovanni (Mozart) 15 Okt-11 JanD: Felix Bender; D: Michael Heinicke
Die tote Stadt (Korngold) 25 Okt-6 AprD: Frank Beermann; D: Helen Malkowsky
La cenerentola (Rossini) 29 Nov-19 AprD: Felix Bender; D: Kobie van Rensburg
My Fair Lady (Loewe) 6 Dec-22 MarD: Tom Bitterlich; D: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-21 DecD: Felix Bender; D: Steffen Piontek
Otello (Verdi) 31 Jan-10 MajD: Frank Beermann; D: Michael Heinicke
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25-26 FebD: Tom Bitterlich; D: Sabine Sterken
Paradise Reloaded (Eötvös) 21 Mar-28 AprD: Frank Beermann; D: Helen Malkowsky
Parsifal (Wagner) 3-26 AprD: Frank Beermann; D: Marcelo Buscaino
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 30 Maj-27 JunD: Felix Bender; D: Ulrich Proschka
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 12 Sep-18 NovD: Anna-Sophie Brüning; D: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 12 Sep-18 NovD: Anna-Sophie Brüning; D: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
King Arthur (Purcell) 27 Sep-10 DecD: Lorenzo Da Rio; D: Matthias Straub
My Fair Lady (Loewe) 18 Okt-24 JanD: Daxi Pan; D: Holger Hauer
La traviata (Verdi) 25 Okt-4 JanD: Roland Kluttig; D: Aron Stiehl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-11 FebD: Anna-Sophie Brüning; D: Jean Renshaw
Salome (Strauss) 7 Feb-20 MajD: Roland Kluttig; D: Tobias Theorell
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 Mar-17 JunD: Anna-Sophie Brüning; D: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 Maj-1 JulD: Lorenzo Da Rio; D: Volker Vogel
La bohème (Puccini) 13 Jun-15 JulD: Roland Kluttig; D: Brigitte Fassbaender
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Wie einst im Mai (Kollo) 4 Sep-16 AprD: Frank Bernard; D: Matthias Winter
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 25 Sep-14 OktD: Frank Bernard; D: Hauke Tesch
Peer Gynt (Egk) 2 Okt-28 DecD: Evan Christ; D: Martin Schüler
La traviata (Verdi) 4 Okt-6 AprD: Evan Christ; D: Manfred Schweigkofler
Carmen (Bizet) 7 Okt-15 MajD: Marc Niemann; D: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Okt-13 JunD: Ivo Hentschel; D: Steffen Piontek
Sechse kommen durch die Welt (Hocke) 28 Nov-25 DecD: Christian Möbius; D: Hauke Tesch
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 1-28 FebD: Frank Bernard; D: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 7+ FebD: Marc Niemann; D: Bernd Mottl
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 Feb-3 MajD: Evan Christ; D: Martin Schüler
Alcina (Handel) 14 Mar-3 JunD: Sam Brown
Turandot (Puccini) 31 Maj-4 JulD: Evan Christ; D: Martin Schüler
Elektra (Strauss) 11+ JulD: Evan Christ; D: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Sep-28 FebD: George Petrou; D: Jay Scheib
Macbeth (Verdi) 27 Sep-20 FebD: Will Humburg; D: Viestur Kairish
La traviata (Verdi) 2 Okt-8 MarD: Anna Skryleva; D: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-14 FebD: Anna Skryleva; D: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
La bohème (Puccini) 3 Dec-25 JanD: Elias Grandy; D: John Dew
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 Jan-22 MajD: Elias Grandy; D: Cordula Däuper
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 7 Mar-3 JunD: Elias Grandy; D: Inga Levant
Boris Godunow (Musorgsky) 25 Apr-4 JulD: Will Humburg; D: Immo Karaman
Der Freischutz (Weber) 19 Jun-11 JulD: Eva-Maria Höckmayr
Prometeo (Nono) 9+ JulD: Johannes Harneit
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Casanova (Kanyar) 12 Sep-24 MajD: Daniel Carlberg; D: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27 Sep-24 JunD: Antony Hermus; D: André Bücker
Tosca (Puccini) 9 Okt-31 MajD: Antony Hermus; D: Hans Peter Cloos
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 11 Okt-10 JanD: Wolfgang Kluge; D: Wolfgang Dosch
Carmen (Bizet) 8 Nov-25 MajD: Daniel Carlberg; D: Jana Eimer, André Bücker
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 4 Dec-3 JunD: Marius Zachmann; D: Felix Losert
Das Rheingold (Wagner) 30 Jan-23 JunD: Antony Hermus; D: André Bücker
Siegfried (Wagner) 29 Mar-26 JunD: Antony Hermus; D: André Bücker
Götterdämmerung (Wagner) 18 Apr-28 JunD: Antony Hermus; D: André Bücker
Zigeunerliebe (concert) (Lehár) 30 Maj-6 JunD: Daniel Carlberg
Detmold, Landestheater Detmold  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Avg-11 JanD: Matthias Wegele; D: Christian Poewe
West Side Story (Bernstein) 29 Avg-24 MajD: Matthias Wegele; D: Kay Metzger
Die Zauberflote (Mozart) 12 Sep-21 FebD: Lutz Rademacher; D: Hinrich Horstkotte
Otello (Verdi) 26 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; D: Kay Metzger
Meine Schwester und ich (Benatzky) 5 Dec-12 FebD: Matthias Wegele; D: Guta N Rau
Salome (Strauss) 6 Feb-13 JunD: Lutz Rademacher; D: Kay Metzger
Anatevka (Bock) 8 Mar-11 JunD: Mathias Mönius; D: Tatjana Rese
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 5-12 JunD: Matthias Wegele; D: Hinrich Horstkotte
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Sep-25 OktD: Gabriel Feltz; D: Katharina Thoma
Carmen (Bizet) 4 Okt-19 DecD: Motonori Kobayashi; D: Katharina Thoma
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 29 Nov-15 MarD: Philipp Armbruster; D: Thomas Enzinger
Carmina Burana (Orff) 1 JanD: Gabriel Feltz
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 Jan-12 AprD: Gabriel Feltz; D: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 31 Jan-19 JunD: Philipp Armbruster / Motonori Kobayashi; D: Johannes Schmid
Don Giovanni (Mozart) 8 Mar-28 JunD: Gabriel Feltz; D: Jens Daniel Herzog
Saul (Handel) 25 Apr-26 JunD: Motonori Kobayashi; D: Katharina Thoma
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Gasparone (Millöcker) 9 Sep-29 MajD: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; D: Matthias Oldag
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 24 Sep-19 JunD: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; D: Jasmin Solfaghari
Der Zarewitsch (Lehár) 10 Okt-22 MajD: Andreas Schüller; D: Robert Lehmeier
Evita (Lloyd Webber) 17 Okt-5 JulD: Peter Christian Feigel; D: Winfried Schneider
Die verkaufte Braut (Smetana) 23 Okt-21 JunD: Andreas Schüller; D: Arne Böge
Giuditta (Lehár) 30 Okt-24 MajD: Christian Garbosnik; D: Robert Lehmeier
My Fair Lady (Loewe) 13 Nov-15 MarD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflote (Mozart) 19 Mar-31 MajD: Andreas Schüller; D: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Apr-12 JunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; D: Peter Kube
Cagliostro in Wien (Strauss,J) 2 Maj-7 Jun
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La bohème (Puccini) 29 Avg-12 MarD: Rani Calderon / Pier Giorgio Morandi; D: Christine Mielitz
Carmen (Bizet) 30 Avg-13 NovD: Josep Caballé Domenech; D: Axel Köhler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Avg-14 JulD: Josep Caballé Domenech / Matteo Beltrami; D: Grischa Asagaroff
Così fan tutte (Mozart) 4 Sep-25 OktD: Omer Meir Wellber; D: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-25 SepD: Matteo Beltrami; D: Michael Schulz
Daphne (Strauss) 14 Sep-15 NovD: Omer Meir Wellber; D: Torsten Fischer
Tannhäuser (Wagner) 21 Sep-31 OktD: Cornelius Meister; D: Peter Konwitschny
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 4-29 OktD: Ekkehard Klemm; D: Manfred Weiss
Fidelio (Beethoven) 16-23 OktD: Rainer Mühlbach; D: Christine Mielitz
Das schlaue Füchslein (Janáček) 18 Okt-9 DecD: Tomáš Netopil; D: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 5 Nov-10 DecD: Felice Venanzoni; D: Tilmann Köhler
Arabella (Strauss) 7-10 NovD: Christian Thielemann; D: Florentine Klepper
Capriccio (Strauss) 16-19 NovD: Christian Thielemann; D: Marco Arturo Marelli
Elektra (Strauss) 28 Nov-15 DecD: Lothar Koenigs; D: Barbara Frey
Die Zauberflote (Mozart) 6 Dec-13 JulD: Jonathan Darlington; D: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 7-21 DecD: Christian Thielemann; D: Uwe Eric Laufenberg
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-2 JanD: Mihkel Kütson; D: Katharina Thalbach
Königskinder (Humperdinck) 19 Dec-25 JanD: Lothar Koenigs; D: Jetske Mijnssen
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-13 JunD: Tomáš Hanus; D: Günter Krämer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Jan-11 FebD: Mikko Franck; D: Àlex Ollé
Mise en abyme (Ronchetti) 22 Feb-7 JunD: Felice Venanzoni; D: Axel Köhler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22 Feb-2 MarD: Alessandro De Marchi; D: Jens Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Mar-21 JunD: Constantin Trinks; D: Florentine Klepper
Orlando (Handel) 17-27 MarD: Jonathan Darlington; D: Andreas Kriegenburg
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Mar-9 AprD: Thomas Rösner; D: Jérôme Savary
Simon Boccanegra (Verdi) 10-25 AprD: Pier Giorgio Morandi; D: Jan Philipp Gloger
Tosca (Puccini) 11 Apr-16 MajD: Julian Kovatchev; D: Johannes Schaaf
Der Freischutz (Weber) 1-31 MajD: Christian Thielemann; D: Axel Köhler
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Jun-4 JulD: Omer Meir Wellber; D: Johannes Erath
Don Carlos (Verdi) 24 Jun-1 JulD: Paolo Arrivabeni; D: Eike Gramss
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Gegen die Wand (Vollmer) 21 Sep-12 OktD: Wen-Pin Chien; D: Gregor Horres
La traviata (Verdi) 24 Sep-1 NovD: Christopher Ward / Lukas Beikircher; D: Andreas Homoki
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Okt-2 NovD: Axel Kober / Lukas Beikircher; D: Adolf Dresen
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Okt-16 NovD: Christoph Altstaedt / Axel Kober; D: Michael Hampe
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 8 Nov-17 JunD: Wolfram Koloseus / Michael Brandstätter; D: Josef Ernst Köpplinger
Werther (Massenet) 6-28 DecD: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; D: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-21 FebD: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; D: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflote (Mozart) 17-19 DecD: Wen-Pin Chien; D: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Rigoletto (Verdi) 11-24 JanD: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; D: David Hermann
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 Feb-12 MajD: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; D: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 29 Mar-22 MajD: Axel Kober / Wen-Pin Chien; D: Philipp Himmelmann
Lohengrin (Wagner) 11 Apr-14 MajD: Wen-Pin Chien; D: Sabine Hartmannshenn
Don Giovanni (Mozart) 16 Maj-27 JunD: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; D: Karoline Gruber
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Maj-21 JunD: Lukas Beikircher; D: Stein Winge
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflote (Mozart) 13 Sep-5 JunD: Wen-Pin Chien; D: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Tosca (Puccini) 26 Sep-23 OktD: Enrico Dovico; D: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 Sep-14 MajD: Axel Kober; D: Dietrich Hilsdorf
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 22 Okt-5 NovD: Christoph Stöcker; D: Johannes Schmid
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-18 JanD: Lukas Beikircher / Wen-Pin Chien; D: Andreas Meyer-Hanno
Aida (Verdi) 28 Nov-30 DecD: Axel Kober / Wen-Pin Chien; D: Philipp Himmelmann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Dec-20 FebD: Patrick Francis Chestnut; D: Joan Anton Rechi
La traviata (Verdi) 10 Dec-10 FebD: Christopher Ward / Lukas Beikircher; D: Andreas Homoki
Carmen (Bizet) 23 Dec-27 FebD: Aziz Shokhakimov; D: Carlos Wagner
Il tabarro (Puccini) 11 Jan-7 MajD: Axel Kober; D: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 11 Jan-7 MajD: Axel Kober; D: Dietrich Hilsdorf
Suor Angelica (Puccini) 11 Jan-7 MajD: Axel Kober; D: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Jan-13 FebD: Axel Kober / Lukas Beikircher; D: Adolf Dresen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Jan-22 MarD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; D: Joan Anton Rechi
Don Giovanni (Mozart) 19-28 FebD: Nabil Shehata / Christoph Stöcker; D: Karoline Gruber
Ronja Raubertochter (Arnecke) 26 Mar-21 JunD: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker; D: Johannes Schmid
Werther (Massenet) 29 Mar-11 AprD: Lukas Beikircher / Christoph Altstaedt; D: Joan Anton Rechi
Rigoletto (Verdi) 10 Apr-14 JunD: Giuliano Betta / Lukas Beikircher; D: David Hermann
Xerxes (Handel) 22 Apr-10 MajD: Konrad Junghänel; D: Stefan Herheim
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Maj-7 JunD: Axel Kober; D: Otto Schenk
Der feurige Engel (Prokofiev) 13-28 JunD: Wen-Pin Chien; D: Immo Karaman
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-27 JunD: Christoph Altstaedt / Axel Kober; D: Michael Hampe
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (concert) (Wagner) 12-26 SepD: Philippe Bach
Der Zarewitsch (Lehár) 20 Sep-11 JunD: Lars Wernecke
Der Bettelstudent (Millöcker) 31 Dec-11 AprD: Sierd Quarré; D: Wolfgang Quetes
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Jan-28 MajD: Leo McFall; D: Ernö Weil, Ansgar Haag
Der Bajazzo (Leoncavallo) 17 Jan-28 MajD: Leo McFall; D: Ernö Weil / Ansgar Haag
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Mar-3 Jul
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Kiss me, Kate (Porter) 14 Sep-20 JunD: Zoi Tsokanou; D: Ivan Alboresi
Madama Butterfly (Puccini) 27 Sep-13 MajD: Joana Mallwitz; D: Matthew Ferraro
Otello (Verdi) 1 Okt-14 NovD: Armando Victor Krieger; D: Guy Montavon
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Nov-25 MarD: Joana Mallwitz; D: Yekta Kara
Evita (Lloyd Webber) 15 Nov-2 MajD: Peter Leipold / Zoi Tsokanou; D: Nicole Claudia Weber
Das schwarze Blut (Fayt) 29 Nov-8 MarD: Jean-Paul Penin; D: Marc Adam
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-27 DecD: NN; D: Lutz Schwarz
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 16 Jan-15 MarD: Samuel Bächli; D: Bettina Lell
Sigurd (Reyer) 30 Jan-22 MarD: Joana Mallwitz; D: Guy Montavon
Rigoletto (Verdi) 14 Mar-17 JunD: Samuel Bächli; D: Bernard Uzan
Faust (Gounod) 11 Apr-13 JunD: Jari Hämäläinen; D: Benjamin Prins
Pariser Leben (Offenbach) 23 Apr-29 MajD: Peter Leipold; D: Samuel Bächli
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Maj-28 JunD: Samuel Bächli; D: Christian Georg Fuchs
Andrea Chénier (Giordano) 30 Maj-21 JunD: Manlio Benzi; D: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Nabucco (Verdi) 14 Sep-25 MajD: Giuliano Carella / Yannis Pouspourikas; D: Andreas Baesler
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-22 NovD: Tomáš Netopil; D: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 4 Okt-20 NovD: Giacomo Sagripanti; D: Stefan Herheim
Così fan tutte (Mozart) 11 Okt-16 MajD: Yannis Pouspourikas; D: Johannes Schaaf
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Nov-31 DecD: Yannis Pouspourikas; D: Gil Mehmert
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 Nov-21 JanD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; D: Francisco Negrín
Die Zauberflote (Mozart) 5-25 DecD: Yannis Pouspourikas; D: Ezio Toffolutti
Werther (Massenet) 11 Dec-7 FebD: Sébastien Rouland / Yannis Pouspourikas; D: Carlos Wagner
Luisa Miller (Verdi) 4-23 JanD: Friedrich Haider; D: Dietrich W Hilsdorf
Turandot (Puccini) 17 Jan-6 FebD: Yannis Pouspourikas; D: Tilman Knabe
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Jan-26 AprD: Jonathan Cohen; D: Jetske Mijnssen
Le grand macabre (Ligeti) 14 Feb-20 MarD: Dima Slobodeniouk; D: Mariame Clément
Die Walküre (Wagner) 21 Feb-8 MarD: Tomáš Netopil; D: Dietrich W Hilsdorf
Die schweigsame Frau (Strauss) 14 Mar-30 AprD: Martyn Brabbins; D: Guy Joosten
La traviata (Verdi) 2 Apr-6 JunD: Guillermo García Calvo; D: Josef Ernst Köpplinger
Rusalka (Dvorak,A) 23 Maj-25 JunD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; D: Lotte de Beer
Fidelio (Beethoven) 30 Maj-26 JunD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; D: Dietrich W Hilsdorf
Ariodante (Handel) 5-18 JunD: Christopher Moulds; D: Jim Lucassen
Falstaff (Verdi) 20-28 JunD: Ivan Repušić; D: Dietrich W Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-4 MarD: Peter Sommerer; D: Markus Hertel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Nov-3 MarD: Peter Sommerer; D: Julia Riegel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Feb-16 JulD: Stefan Diederich; D: Markus Hertel
Così fan tutte (Mozart) 18 Apr-19 JunD: Florian Erdl; D: Peter Grisebach
Cardillac (Hindemith) 6 Jun-14 JulD: Peter Sommerer; D: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 5 Sep-4 AprD: Karsten Januschke / Sebastian Zierer / Eun Sun Kim; D: Alfred Kirchner
Sirenen (Riehm) 14 Sep-4 OktD: Martyn Brabbins; D: Tobias Heyder
Falstaff (Verdi) 19 Sep-24 OktD: Jonathan Darlington; D: Keith Warner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Okt-2 JanD: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Nikolai Petersen / Hartmut Keil / Björn Huestege; D: Keith Warner
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Okt-16 NovD: Sebastian Weigle; D: Christof Nel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 Okt-13 NovD: Jérémie Rhorer; D: Christof Loy
Otello (Verdi) 8 Nov-19 DecD: Pier Giorgio Morandi; D: Johannes Erath
La Sonambula (Bellini) 30 Nov-17 JanD: Eun Sun Kim; D: Tina Lanik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7 Dec-31 JanD: Patrick Lange / Hartmut Keil; D: Brigitte Fassbaender
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 20 Dec-3 JanD: Simone Di Felice; D: Ute M Engelhardt
Die Csárdásfürstin (concert) (Kálmán) 31 Dec-9 JanD: Eun Sun Kim
Owen Wingrave (Britten) 10-30 JanD: Yuval Zorn; D: Walter Sutcliffe
Orontea (Cesti) 1 Feb-13 MarD: Ivor Bolton; D: Walter Sutcliffe
Rusalka (Dvorak,A) 5-27 FebD: Christian Arming; D: Jim Lucassen
Die Passagierin (Weinberg) 1-28 MarD: Leo Hussain; D: Anselm Weber
Parsifal (Wagner) 15 Mar-6 AprD: Bertrand de Billy; D: Christof Nel
Euryanthe (Weber) 5 Apr-3 MajD: Roland Kluttig; D: Johannes Erath
La cenerentola (Rossini) 11 Apr-23 MajD: Alexander Soddy; D: Keith Warner
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 18 Apr-25 MajD: Karsten Januschke; D: Keith Warner
Simon Boccanegra (Verdi) 24 Apr-12 JunD: Carlo Montanaro; D: Christof Loy
Die ägyptische Helena (Strauss) 1-4 MajD: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 Maj-11 JulD: Sebastian Weigle; D: Claus Guth
Don Giovanni (Mozart) 30 Maj-16 JulD: Lothar Zagrosek / Karsten Januschke; D: Christof Loy
An unserem Fluss (Navok) 31 Maj-13 JunD: Sebastian Zierer; D: Corinna Tetzel
Julietta (Martinů) 21 Jun-13 JulD: Sebastian Weigle; D: Florentine Klepper
Königskinder (Humperdinck) 4-17 JulD: Sebastian Zierer; D: David Bösch
Tränen des Messers (Martinů) 4-17 JulD: Hartmut Keil; D: Beate Baron
Zweimal Alexander (Martinů) 4-17 JulD: Hartmut Keil; D: Beate Baron
Komodie auf der Brücke (Martinů) 4-17 JulD: Hartmut Keil; D: Beate Baron
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Avg
Gräfin Mariza (Kálmán) 13 Sep-9 NovD: Raoul Grüneis; D: Manfred Straube
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 Okt-7 NovD: Raoul Grüneis; D: Sebastian Ritschel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 Nov-11 AprD: Juheon Han; D: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-30 DecD: Raoul Grüneis; D: Ralf-Peter Schulze
My Fair Lady (Loewe) 17 Jan-29 MarD: Tobias Horschke; D: Jürgen Pöckel
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 14 Feb-8 MajD: Raoul Grüneis; D: Ralf-Peter Schulze
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 Apr-21 Jun
Der Vogelhändler (Zeller,C) 27 Jun-18 Jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Carmen (Bizet) 4 Okt-8 MajD: Fabrice Bollon; D: Rosamund Gilmore
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 21 OktD: Johannes Knapp; D: Tim Jentzen
Die tote Stadt (Korngold) 17 Jan-20 MarD: Fabrice Bollon; D: Florentine Klepper
Der Troubadour (Verdi) 21 Feb-27 JunD: Gerhard Markson; D: Rudi Gaul, Heiko Voss
Die Königin von Saba (Goldmark) 18 Apr-19 JunD: Fabrice Bollon; D: Kirsten Harms
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Maj-10 JulD: NN; D: Markus Bothe
Die gute Stadt (Altan) 13 Jun-25 JulD: Nikolaus Reinke; D: Thalia Kellmeyer
Orlando (Handel) 12-23 JulD: Julia Jones; D: Joachim Schloemer
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 17 Okt-31 DecD: Heiko Lippmann; D: Gil Mehmert
Baruchs Schweigen (Milch-Sheriff) 13-20 JunD: Walter Kobéra; D: Bruno Berger-Gorski
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 28 Sep-13 DecD: Rasmus Baumann; D: Michael Schulz
Belsazar (Handel) 8 Nov-23 JanD: Christoph Spering; D: Sonja Trebes
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Dec-25 MajD: Svetoslav Borisov; D: Dietrich W Hilsdorf
Die Zauberflote (Mozart) 18 Jan-8 MarD: Rasmus Baumann; D: Michiel Dijkema
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 13 Feb-4 AprD: Thomas Rimes; D: Sandra Wissmann
Rigoletto (Verdi) 15 Mar-26 JunD: Rasmus Baumann; D: Michael Schulz
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 17 Okt-22 FebD: Laurent Wagner; D: Elmar Gehlen
Briefe des van Gogh (Frid) 25 Okt-30 NovD: Takahiro Nagasaki; D: Michael Dissmeier
La bohème (Puccini) 23 Nov-23 DecD: Laurent Wagner; D: Anthony Pilavachi
Jenůfa (Janáček) 27 Mar-17 AprD: Laurent Wagner; D: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 9 AprD: Thomas Wicklein; D: Matthias Winter
Alice im Wunderland (Harneit) 2+ MajD: Takahiro Nagasaki; D: Cornelia Poppe
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
For a Look or a Touch (Heggie) 19-28 SepD: Martin Spahr; D: Hans Walter Richter
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Sep-28 DecD: Michael Hofstetter; D: Benjamin Schad
Someone is Going to Come (Vaage) 19-31 OktD: Martin Spahr; D: Stephanie Kuhlmann
Linda di Chamounix (Donizetti) 31 Jan-12 AprD: Florian Ziemen; D: Hans Walter Richter
Der misslungene Brautwechsel (Telemann) 10 Apr-21 MajD: Michael Hofstetter; D: Balázs Kovalik
Kehraus um Sankt Stephan (Krenek) 16 Maj-11 JulD: Florian Ziemen; D: Hans Hollmann
La battaglia di Legnano (concert) (Verdi) 30 Maj-4 JunD: Michael Hofstetter
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Okt-6 AprD: Ulrich Kern; D: Dorotty Szalma
Salon Pitzelberger (Offenbach) 25 Okt-25 MajD: Manuel Pujol; D: Rita Schaller
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Nov-7 MarD: Ulrich Kern; D: Sebastian Ritschel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-18 JanD: Andrea Sanguineti; D: Sebastian Ritschel
Die tote Stadt (Korngold) 18 Apr-14 JunD: Andrea Sanguineti; D: Klaus Arauner
Ein Käfig voller Narren (Herman) 23 Maj-26 JunD: Ulrich Kern; D: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 Sep-3 DecD: Florian Ludwig; D: Thomas Weber-Schallauer
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 18 Okt-18 MarD: Steffen Müller-Gabriel; D: Annette Wolf
Otello (Verdi) 28 Okt-8 FebD: Florian Ludwig; D: Annette Wolf
Ball im Savoy (Abraham) 29 Nov-17 JunD: David Marlow; D: Roland Hüve
Faust (Gounod) 17 Jan-29 AprD: Steffen Müller-Gabriel; D: Holger Potocki
Vanessa (Barber) 7 Mar-28 MajD: Florian Ludwig; D: Roman Hovenbitzer
Fidelio (Beethoven) 18 Apr-24 JunD: Florian Ludwig; D: Gregor Horres
Madama Butterfly (Puccini) 6-26 JunD: David Marlow; D: Norbert Hilchenbach
Halle, Oper Halle  / 
West Side Story (Bernstein) 26+ SepD: Robbert van Steijn; D: Ralf Rossa
Brundibár (Krása) 5 NovD: Josep Caballé Domenech; D: Matthias Hüstebeck
Arabella (Strauss) 7+ NovD: Josep Caballé Domenech
Die Zauberflote (Mozart) 25+ DecD: Andreas Henning; D: Axel Köhler
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-3 JanD: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; D: Karl Absenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-2 JanD: Andreas Henning; D: Axel Köhler
La forza del destino (Verdi) 5+ FebD: Josep Caballé Domenech; D: Gert-Hagen Seebach
Phaedra (Henze) 13+ MarD: Robbert van Steijn; D: Florian Lutz
Ball im Savoy (Abraham) 9+ MajD: Andreas Henning
Lucio Cornelio Silla (Handel) 5-13 JunD: Enrico Onofri; D: Stephen Lawless
Das Rheingold (Wagner) 30 OktD: Josep Caballé Domenech; D: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 1 NovD: Josep Caballé Domenech; D: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 6 NovD: Josep Caballé Domenech; D: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 8 NovD: Josep Caballé Domenech; D: Hansgünther Heyme
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 19 Sep-12 OktD: NN; D: Andreas Franz
Julius Caesar in Egypt (Handel) 29 Okt-8 FebD: NN; D: Andreas Franz
La traviata (Verdi) 25 Feb-10 MajD: Florian Csizmadia / Ettore Prandi; D: Birgit Scherzer
Die Italienerin in Algier (Rossini) 15 Maj-14 JunD: Florian Csizmadia; D: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Der Freischutz (Weber) 20 Sep-4 Dec
Ring des Nibelungen (Wagner) 10 Okt-31 Dec
Carmen (Bizet) 15 Jan
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
La belle Hélène (Offenbach) 20 Sep-25 JunD: Gerrit Prießnitz; D: Renaud Doucet
Aida (Verdi) 25 Sep-12 OktD: Stefan Soltesz; D: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 9 Okt-15 FebD: Axel Kober; D: Jens Daniel Herzog
Jenůfa (Janáček) 16 Okt-1 NovD: Susanna Mälkki; D: Olivier Tambosi
Jeanne d'Arc au bücher (concert) (Honegger) 19 OktD: Simone Young
Almira (Handel) 21-31 OktD: Alessandro De Marchi; D: Jetske Mijnssen
La traviata (Verdi) 30 Okt-23 MajD: Alexander Joel; D: Johannes Erath
Fidelio (Beethoven) 15-21 NovD: Marcus Bosch; D: Hans Neuenfels
Luisa Miller (Verdi) 16 Nov-9 DecD: Simone Young; D: Andreas Homoki
Die Zauberflote (Mozart) 23 Nov-20 DecD: Eugene Tzigane; D: Achim Freyer
La bohème (Puccini) 28 Nov-7 MarD: Ivan Repusic; D: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-19 DecD: Titus Engel; D: Peter Beauvais
Tannhäuser (Wagner) 21 Dec-17 JanD: Bertrand de Billy; D: Harry Kupfer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Dec-1 JanD: Alfred Eschwé; D: Gilbert Deflo
La cenerentola (Rossini) 6-18 JanD: Giacomo Sagripanti; D: Renaud Doucet
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23-30 JanD: Tomas Netopil; D: Johannes Erath
La fanciulla del West (Puccini) 1-21 FebD: Carlo Montanaro; D: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-12 FebD: Stefan Soltesz; D: Johannes Schaaf
Elektra (Strauss) 14-24 FebD: Simone Young; D: August Everding
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 Feb-3 MarD: Simone Young; D: Nikolaus Lehnhoff
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Feb-8 MarD: Joana Mallwitz; D: Jean-Pierre Ponnelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14-26 MarD: Henrik Nánási; D: Sandra Leupold
Die tote Stadt (Korngold) 22 Mar-11 AprD: Simone Young; D: Karoline Gruber
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6-18 AprD: Simone Young
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-25 AprD: Kristiina Poska; D: Johannes Schaaf
La bianca notte (Furrer) 10-31 MajD: Simone Young; D: Ramin Gray
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Maj-2 JunD: Asher Fisch; D: Alexander Schulin
Simon Boccanegra (Verdi) 7-21 JunD: Simone Young; D: Claus Guth
Madama Butterfly (Puccini) 9-24 JunD: Kirill Karabits; D: Vincent Boussard
In the Locked Room (Watkins,H) 4-12 JulD: Daniel Carter; D: Petra Müller
Persona (Langemann) 4-12 JulD: Daniel Carter; D: Petra Müller
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Tosca (Puccini) 2 Okt-22 JanD: Mark Rohde; D: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Carmen (Bizet) 5 Okt-12 NovD: Anja Bihlmaier; D: Monique Wagemakers
Die Schöne und das Biest (Grétry) 16 Okt-14 JanD: Kaling Khouw; D: Zuzana Masaryk
Don Giovanni (Mozart) 30 Okt-13 DecD: Benjamin Reiners; D: Benedikt von Peter
Die Hoffmann Show (Offenbach) 16 Nov-24 FebD: Anja Bihlmaier; D: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-4 JanD: Anja Bihlmaier / Benjamin Reiners; D: Steffen Tiggeler
Caligula (Glanert) 17 Jan-21 FebD: Karen Kamensek; D: Frank Hilbrich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 Jan-10 AprD: Anja Bihlmaier; D: Ingo Kerkhof
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 Feb-10 MajD: Mark Rohde; D: Philipp Himmelmann
Concert (Wagner) 8 MarD: Karen Kamensek
Mefistofele (concert) (Boito) 14 Mar-17 AprD: Karen Kamensek
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Apr-15 JulD: Benjamin Reiners; D: Martin G Berger
Werther (Massenet) 23 Maj-16 JulD: Anja Bihlmaier; D: Bernd Mottl
Jenůfa (Janáček) 11-17 JulD: Karen Kamensek; D: Floris Visser
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Echnaton (Glass) 21 Sep-15 MarD: Dietger Holm / Róbert Farkas; D: Nanine Linning
La traviata (Verdi) 12 Okt-18 AprD: Lahav Shani / Dietger Holm / Róbert Farkas; D: Eva-Maria Höckmayr
Death Knocks (Jost) 25 Okt-14 FebD: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; D: Clara Kalus
Erwartung (Schoenberg,A) 25 Okt-14 FebD: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; D: Clara Kalus
Twice Through the Heart (Turnage) 25 Okt-14 FebD: Gad Kadosh / Timothy Schwarz; D: Clara Kalus
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Nov-13 MarD: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; D: Lorenzo Fioroni
Fetonte (Jommelli) 28 Nov-23 JanD: Felice Venanzoni; D: Demis Volpi
Abends am Fluss (Harneit) 6 Feb-12 MajD: Johannes Harneit; D: Peter Konwitschny
Hochwasser (Harneit) 6 Feb-12 MajD: Johannes Harneit; D: Peter Konwitschny
Così fan tutte (Mozart) 4 Apr-20 JulD: Gad Kadosh; D: Nadja Loschky
Cabaret (Kander) 12 Apr-26 JunD: Dietger Holm; D: Andrea Schwalbach
My Fair Lady (Loewe) 9 JulD: Dietger Holm / Timothy Schwarz; D: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-6 FebD: Ulrich Wagner; D: Achim Thorwald
Don Pasquale (Donizetti) 23 Jan-15 MarD: Michael Brandstätter; D: Brigitte Fassbaender
Così fan tutte (Mozart) 4 Apr-18 JulD: Ruben Gazarian; D: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Die Zauberflote (Mozart) 13 Sep-18 MajD: Werner Seitzer; D: Volker Vogel
Der Zarewitsch (Lehár) 9 Okt-15 FebD: Daniel Stratievsky; D: Klaus-Dieter Köhler
George (Kats-Chernin) 11-18 OktD: Werner Seitzer; D: Axel Ranisch
Die Kinderzauberflöte (Mozart) 25 Okt-8 FebD: Daniel Stratievsky; D: Natascha Flindt nach Volker Vogel
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Okt-23 AprD: Leif Klinkhardt; D: Bettina Rehm
Lulu (concert) (Kuhlau) 15 NovD: Werner Seitzer
Falstaff (Verdi) 26 Nov-20 DecD: Leif Klinkhardt; D: Ansgar Weigner
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 6 Dec-21 JunD: Werner Seitzer; D: Renate Rochell
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-30 JanD: Achim Falkenhausen; D: Guillermo Amaya
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 21 Mar-28 JunD: Werner Seitzer; D: Eike Gramss
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 Maj-26 JunD: Georg Blüml
Hof, Theater Hof  / 
Turandot (Puccini) 14 Sep-25 NovD: Arn Goerke; D: Lothar Krause
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 Okt-13 JanD: Roland Vieweg; D: Bernd Plöger
Pariser Leben (Offenbach) 19 Dec-30 JanD: Roland Vieweg; D: Ulrich Peters
Le vin herbé (Martin,F) 6 Mar-11 AprD: Cornelius Volke; D: Guido Hackhausen
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 13 Mar-12 JunD: Arn Goerke; D: Kay Neumann
Anatevka (Bock) 23 Apr-3 JulD: Roland Vieweg; D: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Rosen der Liebe (Lewandowski) 24 Apr-16 MajD: NN; D: Guido Hackhausen
Der Ring an einem Abend (concert) (Wagner) 5 Jun-12 JulD: Arn Goerke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
West Side Story (Bernstein) 21 Sep-4 AprD: Markus Bieringer; D: Cusch Jung
Friedenstag (Strauss) 27 Sep-12 DecD: Uwe Sandner; D: Kerstin Maria Pöhler
Pariser Leben (Offenbach) 8 Nov-9 JulD: Rodrigo Tomillo; D: Andreas Bronkalla
Rigoletto (Verdi) 17 Jan-12 JulD: Markus Bieringer; D: Urs Häberli
Irrelohe (Schreker) 7 Mar-8 MajD: Uwe Sandner; D: Holger Müller-Brandes
Halka (Moniuszko) 23 Maj-18 JulD: Rodrigo Tomillo; D: Michael Sturm
Fidelio (Beethoven) 20 Jun-17 JulD: Uwe Sandner; D: Heinz Lukas-Kindermann
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 Sep-19 DecD: Justin Brown; D: Dominique Mentha
Boris Godunow (Musorgsky) 25 Sep-15 FebD: Johannes Willig; D: David Hermann
Ein Maskenball (Verdi) 5 Okt-6 DecD: Johannes Willig / Christoph Gedschold; D: Aron Stiehl
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 Okt-8 JanD: Christoph Gedschold; D: Tim Plegge
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 10 Okt-8 JanD: Christoph Gedschold; D: Tobias Heyder
Verlobung im Traum (Krása) 18 Okt-21 JanD: Justin Brown; D: Ingo Kerkhof
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 26 Okt-7 DecD: Justin Brown; D: Tobias Kratzer
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Nov-22 MarD: Justin Brown; D: Lorenzo Fioroni, Thilo Reinhardt
Fantasio (Offenbach) 13 Dec-3 JulD: Andreas Schüller; D: Bernd Mottl
Tosca (Puccini) 26 Dec-27 MajD: Johannes Willig; D: John Dew
Die Zauberflote (Mozart) 10 Jan-28 MajD: Ulrich Wagner / Justus Thorau; D: Ulrich Peters
La bohème (Puccini) 24 Jan-8 JulD: Johannes Willig; D: Anna Bergmann
Teseo (Handel) 20 Feb-1 MarD: Michael Form; D: Daniel Pfluger
Riccardo Primo (Handel) 24-28 FebD: Michael Hofstetter; D: Benjamin Lazar
Parsifal (Wagner) 29 Mar-4 JunD: Justin Brown; D: Keith Warner
La traviata (Verdi) 10 Apr-17 JulD: Johannes Willig; D: Achim Thorwald
Così fan tutte (Mozart) 16 Maj-18 JulD: Johannes Willig; D: Achim Thorwald
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 13 Jun-14 JulD: Christoph Gedschold; D: Arila Siegert
Falstaff (Verdi) 12-24 JulD: Justin Brown; D: Jacopo Spirei
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Okt-7 MarD: Patrik Ringborg; D: Lorenzo Fioroni
Rigoletto (Verdi) 24 Okt-26 AprD: Yoel Gamzou / Alexander Hannemann / Gerrit Prießnitz; D: Sonja Trebes
The Sound of Music (Rodgers) 1 Nov-12 JulD: Alexander Hannemann / Xin Tan; D: Philipp Kochheim
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-2 JanD: Alexander Hannemann / Patrik Ringborg; D: Elmar Gehlen
Iphigenie en Tauride (Gluck) 20 Dec-27 JulD: Jörg Halubek; D: Reinhild Hoffmann
Die Zauberflote (Mozart) 9 Jan-7 AprD: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann / Xin Tan; D: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 30 Jan-13 MarD: Alexander Hannemann; D: Schütz Johannes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 Feb-17 JulD: Yoel Gamzou; D: Adriana Altaras
Turandot (Puccini) 17 Mar-23 JulD: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; D: Markus Dietz
Un re in ascolto (Berio) 19 Maj-25 JulD: Alexander Hannemann; D: Paul Esterházy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Jun-26 JulD: Patrik Ringborg; D: Lisa Marie Küssner
Der Mond (Orff) 3-23 JulD: Alexander Hannemann; D: Espen Fegran
Kiel, Theater Kiel  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14 Sep-31 DecD: Michael Nündel; D: Matthias von Stegmann
Macbeth (Verdi) 20 Sep-8 AprD: Georg Fritzsch; D: Carlos Wagner
Atys (Lully) 4 Okt-26 AprD: Rubén Dubrovsky; D: Lucinda Childs
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Okt-2 JanD: Whitney Reader; D: Jörg Diekneite
Kiss me, Kate (Porter) 8 Nov-28 MajD: Michael Nündel; D: Ricarda Regina Ludigkeit
Die Zauberflote (Mozart) 26 Nov-4 JanD: Michael Nündel; D: Daniel Karasek
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan-21 MajD: Georg Fritzsch; D: Brigitte Fassbaender
Sekretärinnen (Wittenbrink) 27 Jan-25 MajD: Bettina Rohrbeck; D: Daniel Karasek, Jörg Diekneite
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Mar-28 JunD: Georg Fritzsch; D: Daniel Karasek
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Apr-29 MajD: Leo Siberski; D: Carlos Wagner
Matsukaze (Hosokawa) 2 Maj-18 JunD: Leo Siberski; D: Matthias von Stegmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 13-24 JulD: Leo Siberski; D: Ansgar Weigner
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 13 Sep-1 JulD: Joseph Bousso; D: Waltraud Lehner
Emilia Galotti (Simons,Marijn) 25 Okt-9 FebD: Enrico Delamboye; D: Elmar Goerden
Oliver! (Bart) 20 DecD: Leslie Suganandarajah; D: Markus Dietze
Die Zauberflote (Mozart) 25-28 DecD: Enrico Delamboye; D: Cordula Däuper
Tosca (Puccini) 24 Jan-27 AprD: Giuliano Betta; D: Anja Nicklich
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Mar-24 MajD: Leslie Suganandarajah; D: Carlos Wagner
Peter Grimes (Britten) 30 Maj-5 JulD: Enrico Delamboye; D: Markus Dietze
Köln, Oper Köln  / 
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 SepD: Claude Schnitzler; D: Patrick Kinmonth
Così fan tutte (Mozart) 28 Sep-12 OktD: Julia Jones; D: Tatjana Gürbaca
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 29 SepD: Rainer Mühlbach / Oliver Imig; D: PiaMaria Gehle
Leucippo (Hasse) 2-11 OktD: Gianluca Capuano; D: Tatjana Gürbaca
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 OktD: Dmitrij Kitajenko
Solaris (Glanert) 2-16 NovD: Lothar Zagrosek; D: Patrick Kinmonth
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 Nov-21 DecD: Rainer Mühlbach / Jean Yves Cornet; D: Eike Ecker
Die Zauberflote (Mozart) 6-26 DecD: Will Humburg; D: Mariame Clément
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 DecD: Markus Poschner
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Dec-4 JanD: Marc Piollet
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 Jan-8 MarD: Rainer Mühlbach; D: Beka Savic
Der Freischutz (Weber) 27 Feb-8 MarD: Andreas Schüller; D: Viestur Kairish
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 21-31 MarD: Marco Medved; D: Elena Tzavara
The Turn of the Screw (Britten) 22 Mar-5 AprD: Gerrit Prießnitz; D: Benjamin Schad
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Mar-6 AprD: Gabriel Feltz; D: Markus Bothe
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Mar-6 AprD: Gabriel Feltz; D: Markus Bothe
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 10 AprD: Rainer Mühlbach; D: Eike Ecker
Arabella (Strauss) 25 Apr-10 MajD: Stefan Soltesz / Gabriel Feltz; D: Renaud Doucet
König Arthur (Purcell) 2-31 MajD: Rainer Mühlbach; D: Brigitta Gillessen
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 MajD: Christoph Spering; D: Uwe Eric Laufenberg
Das Lied der Frauen vom Fluss (Various) 16 Maj-7 JunD: Carlus Padrissa (La Fura dels Baus)
Carmen (Bizet) 23 Maj-3 JunD: Claude Schnitzler; D: Christof Loy
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Maj-16 JunD: Rainer Mühlbach; D: Béatrice Lachaussée
Otello (Verdi) 14-27 JunD: Will Humburg; D: Johannes Schaaf(original), Eike Ecker(revival)
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 Sep-22 DecD: Mihkel Kütson; D: Mascha Pörzgen
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Okt-31 JanD: Andreas Fellner; D: Reinhardt Friese
Stiffelio (Verdi) 13 Dec-18 AprD: Mihkel Kütson; D: Helen Malkowsky
Das Geheimnis des Edwin Drood (Holmes) 14 Feb-21 JunD: Andreas Fellner; D: Karl Absenger
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 SepD: Margherita Colombo; D: Gundula Nowack
Nabucco (Verdi) 21 Sep-5 AprD: Anthony Bramall; D: Dietrich W Hilsdorf
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-28 DecD: Tobias Engeli; D: Volker Vogel
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Sep-22 FebD: Stefan Diederich; D: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Okt-23 NovD: Ulf Schirmer; D: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Okt-3 MajD: Anthony Bramall / Matthias Foremny; D: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Okt-4 JunD: Anthony Bramall; D: Michiel Dijkema
Die Zauberflote (Mozart) 12 Okt-19 AprD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; D: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Okt-5 AprD: Tobias Engeli; D: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Okt-13 MarD: Stefan Diederich; D: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Nov-10 MajD: Anthony Bramall / Corrado Rovaris; D: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Nov-10 JulD: NN; D: Karl Zugowski
Requiem (Mozart) 7-19 NovD: Jeremy Carnall; D: Mario Schröder
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Nov-1 FebD: Johannes Pell; D: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Nov-8 MajD: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; D: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Nov-31 JanD: Matthias Foremny; D: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Dec-4 AprD: Jeremy Carnall; D: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 DecD: Anthony Bramall / Matthias Foremny; D: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Dec-27 FebD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; D: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Jan-28 MajD: Ulf Schirmer; D: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Jan-29 MajD: Ulf Schirmer; D: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Jan-24 AprD: Anthony Bramall; D: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Feb-23 MajD: Jeremy Carnall; D: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-23 JunD: Anthony Bramall; D: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Apr-22 MajD: Ulf Schirmer; D: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Apr-30 MajD: Ulf Schirmer; D: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Apr-8 JulD: Stefan Diederich; D: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Maj-26 JunD: Matthias Foremny; D: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Maj-26 JunD: Matthias Foremny; D: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Maj-3 JulD: Stefan Diederich; D: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Maj-7 JunD: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Jun-12 JulD: NN; D: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La Dirindina (Scarlatti,D) 17 Sep-8 FebD: Werner Ehrhardt; D: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 17 Sep-8 FebD: Werner Ehrhardt; D: Kay Link
Giove in Argo (Handel) 19 OktD: Werner Ehrhardt; D: Kay Link
Rinaldo (Handel) 20 DecD: Wolfgang Katschner; D: Eugenio Monti Colla
Paris und Helena (Heinichen) 12 AprD: Wolfgang Katschner
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Tannhäuser (Wagner) 31 Avg-28 DecD: Ryusuke Numajiri; D: Florian Lutz
La cenerentola (Rossini) 25 Sep-10 OktD: Jan-Michael Krüger; D: Michael Wallner
La bohème (Puccini) 17 Okt-6 JunD: Roman Brogli-Sacher; D: Paolo Miccichè
Armide (Gluck) 25 Okt-19 DecD: Jan-Michael Krüger; D: Michael Wallner
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Nov-5 JulD: Ludwig Pflanz; D: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecD: Ryusuke Numajiri; D: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 18 Dec-14 FebD: Andreas Wolf; D: Anthony Pilavachi
La Damnation de Faust (Berlioz) 16 Jan-28 JunD: Ryusuke Numajiri; D: Anthony Pilavachi
The Fairy Queen (Purcell) 27 Feb-20 JunD: Andreas Wolf.cond; D: Tom Ryser
Evita (Lloyd Webber) 7 Mar-24 JunD: Ludwig Pflanz; D: Jörg Fallheier
Il prigioniero (Dallapiccola) 11 Apr-13 JunD: Andreas Wolf.cond; D: Pascale-Sabine Chevroton
Suor Angelica (Puccini) 11 Apr-13 JunD: Andreas Wolf.cond; D: Pascale-Sabine Chevroton
Der Operndirektor (Cimarosa) 21+ Maj
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Maj-4 JunD: Ryusuke Numajiri; D: Cordula Däuper
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Rigoletto (Verdi) 20 Sep-26 DecD: Thomas Dorsch; D: Hajo Fouquet
Die Zauberflote (Mozart) 2 Okt-14 MarD: Thomas Dorsch; D: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Nov-23 DecD: Hye-Yeon Kim / Stephan Zilias; D: Friedrich von Mansberg
Neues vom Tage (Hindemith) 7 Mar-5 JunD: Thomas Dorsch; D: Hajo Fouquet
Der gestiefelte Kater (Cui) 16 Apr-23 MajD: Deborah Coombe; D: Alvaro Schoeck
Anatevka (Bock) 20-28 JunD: NN; D: Holger Hauer
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 14 Sep-5 DecD: Pawel Poplawski; D: Nico Rabenald
Lohengrin (Wagner) 18 Sep-23 NovD: Titus Engel; D: Andreas Baesler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Sep-25 DecD: Michael Balke; D: Christian von Götz
Così fan tutte (Mozart) 25 Okt-6 JunD: Kimbo Ishii; D: Karen Stone
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Nov-22 FebD: Pawel Poplawski; D: Leonard Prinsloo
Die Zauberflote (Mozart) 7-22 DecD: Michael Balke; D: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 Jan-15 MajD: Kimbo Ishii; D: Karen Stone
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 8 Feb-6 MarD: Michael Balke; D: Karen Stone
Crazy For You (Gershwin) 14 Feb-23 MajD: Hermann Dukek; D: Erik Petersen
Die Braut von Messina (Fibich) 14 Mar-10 AprD: Kimbo Ishii; D: Cornelia Crombholz
La traviata (Verdi) 29 Mar-1 MajD: Michael Balke; D: Stephen Lawless
Der Prozess (Glass) 2 Apr-8 MajD: Hermann Dukek; D: Michael McCarthy
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Maj-5 JunD: Michael Balke; D: Aron Stiehl
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-26 DecD: Hermann Bäumer; D: Vera Nemirova
The Fairy Queen (Purcell) 2 Okt-29 DecD: Andreas Spering; D: Jo Strømgren
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 18 Okt-6 FebD: Hermann Bäumer; D: Elisabeth Stöppler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Okt-8 MajD: Paul-Johannes Kirschner; D: Ronny Jakubaschk
Perelà, l'homme de fumée (Dusapin) 16 Jan-12 AprD: Hermann Bäumer; D: Lydia Steier
Tosca (Puccini) 1 Mar-29 MajD: NN; D: Julia Hölscher
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 26 Apr-19 JulD: Hermann Baümert; D: Ronny Jakubaschk
Médée (Cherubini) 13 Jun-14 JulD: Andreas Spering; D: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Carmen (Bizet) 21 Sep-6 DecD: Joseph Trafton; D: Gabriele Rech
Stiffelio (Verdi) 26 Sep-9 NovD: Alois Seidlmeier; D: Regula Gerber
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 27 Sep-6 FebD: Dan Ettinger / Christiaan Crans; D: Cordula Däuper
Der Freischutz (Weber) 3-16 OktD: Alois Seidlmeier; D: Armin Holz
La Wally (Catalani) 24 Okt-8 MarD: Alois Seidlmeier; D: Tilman Knabe
La traviata (Verdi) 26 Okt-21 DecD: Joseph Trafton; D: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 1 Nov-21 JanD: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; D: Christof Nel
Die Zauberflote (Mozart) 16 Nov-5 JulD: Alois Seidlmeier / Joseph Trafton; D: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-5 JanD: Joseph Trafton; D: Wolfgang Blum
Die Jahreszeiten (concert) (Haydn) 28 Nov-2 AprD: Dan Ettinger
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Dec-25 JulD: Joseph Trafton; D: Renato Zanella
La bohème (Puccini) 20 Dec-13 FebD: Markus Poschner / Joseph Trafton; D: Friedrich Meyer-Oertel
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Dec-23 MajD: Alois Seidlmeier; D: Friedrich Meyer-Oertel
Salome (Strauss) 3 Jan-29 MarD: Dan Ettinger; D: Gabriele Rech
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Jan-18 AprD: Joseph Trafton; D: Andrea Schwalbach
Carmina Burana (Orff) 25 Jan-27 JulD: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier
Alceste (Gluck) 21 Feb-9 JunD: Rubén Dubrovsky; D: Dietrich Hilsdorf
Otello (Verdi) 1 Mar-12 JunD: Alois Seidlmeier; D: Chris Alexander
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Mar-24 JulD: Joseph Trafton; D: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 18 Mar-24 JulD: Joseph Trafton; D: Roland Velte
Parsifal (Wagner) 3 Apr-4 JunD: Alois Seidlmeier; D: Hans Schüler
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Apr-21 JunD: Alois Seidlmeier; D: Vasily Barkhatov
Die Walküre (Wagner) 26 Apr-25 MajD: Dan Ettinger; D: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Maj-3 JulD: Dan Ettinger / Alois Seidlmeier; D: Johannes Schaaf(original)
Esame di Mezzanotte (Ronchetti) 29 Maj-17 JulD: Johannes Kalitzke; D: Achim Freyer
Turandot (Puccini) 30 Maj-21 JulD: Alois Seidlmeier / Joseph Trafton; D: Regula Gerber
Schwanengesang (Schubert) 7-23 JunD: Dorian Dreher
Der ferne Klang (Schreker) 10-28 JulD: Dan Ettinger; D: Tatjana Gürbaca
Der Idiot (Weinberg) 26-30 JulD: Joseph Trafton; D: Regula Gerber
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Tannhäuser (Wagner) 12 Sep-25 MajD: Philippe Bach / Leo McFall; D: Ansgar Haag
Der Zarewitsch (Lehár) 28 Sep-24 JanD: Arturo Alvarado; D: Lars Wernecke
Der Bajazzo (Leoncavallo) 5 Okt-7 MajD: Leo McFall; D: Ernö Weil
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Okt-7 MajD: Leo McFall; D: Ernö Weil
Katja Kabanowa (Janáček) 17 Okt-12 AprD: Philippe Bach; D: Ansgar Haag
I puritani (Bellini) 25 OktD: Leo McFall; D: Annette Zepperitz / Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Nov-10 JulD: Sierd Quarré; D: Wolfgang Quetes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Nov-3 JanD: Philippe Bach; D: Lars Wernecke
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 Dec-28 MarD: Philippe Bach; D: Rudolf Frey
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Feb-20 JunD: Leo McFall; D: Joachim Schamberger
Don Pasquale (Donizetti) 24 Apr-21 JunD: Arturo Alvarado; D: Knut Weber
La traviata (Verdi) 26 Jun-11 JulD: Leo McFall; D: Bruno Berger-Gorski
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
My Fair Lady (Loewe) 26 Sep-23 DecD: Andreas Fellner; D: Roland Hüve
Don Giovanni (Mozart) 12 Okt-6 FebD: Alexander Steinitz; D: Kobie van Rensburg
Die Schöne und das Biest (Spohr) 1 Nov-26 DecD: Karsten Seefing; D: Ulrich Proschka
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Nov-27 MarD: Alexander Steinitz; D: Hinrich Horstkotte
Manon (Massenet) 22 Feb-25 AprD: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; D: François De Carpentries
Peter Grimes (Britten) 2 Maj-16 JunD: Mihkel Kütson; D: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tosca (Puccini) 20-27 SepD: Asher Fisch; D: Luc Bondy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 SepD: Constantin Trinks; D: Martin Duncan
Die schweigsame Frau (Strauss) 25 Sep-11 OktD: Pedro Halffter; D: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 OktD: Bertrand de Billy; D: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 OktD: Oksana Lyniv; D: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Okt-1 NovD: Tomáš Hanus; D: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 Okt-4 NovD: Kirill Petrenko; D: Andreas Kriegenburg
Mirandolina (Martinů) 8 Nov-2 DecD: Oksana Lyniv; D: Christian Stückl
Rigoletto (Verdi) 8-14 NovD: Stefano Ranzani; D: Árpád Schilling
Nabucco (Verdi) 13-21 NovD: Paolo Carignani; D: Yannis Kokkos
Manon Lescaut (Puccini) 15 Nov-7 DecD: Alain Altinoglu; D: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-4 JanD: Tomáš Hanus; D: Richard Jones
Il turco in Italia (Rossini) 28 Nov-5 DecD: Paolo Arrivabeni; D: Christof Loy
Die Zauberflote (Mozart) 6-20 DecD: Dan Ettinger / Asher Fisch; D: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 DecD: Ivor Bolton; D: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 DecD: Omer Meir Wellber; D: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 DecD: Kirill Petrenko; D: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Dec-15 AprD: Asher Fisch; D: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 10-16 JanD: Constantinos Carydis; D: Stephan Kimmig
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 JanD: Dan Ettinger; D: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 JanD: Dan Ettinger; D: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 Jan-11 FebD: Kirill Petrenko; D: Barbara Wysocka
Il trovatore (Verdi) 30 Jan-10 FebD: Paolo Carignani; D: Olivier Py
Falstaff (Verdi) 12-19 FebD: Asher Fisch; D: Eike Gramss
Così fan tutte (Mozart) 16-22 FebD: Jérémie Rhorer; D: Dieter Dorn
Das Rheingold (Wagner) 20 Feb-22 MarD: Kirill Petrenko; D: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 FebD: Stefano Ranzani; D: Wolf Busse
Die Walküre (Wagner) 28 Feb-23 MarD: Kirill Petrenko; D: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-26 AprD: Antonello Allemandi; D: Jean-Pierre Ponnelle
Siegfried (Wagner) 8-26 MarD: Kirill Petrenko; D: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 20 Mar-5 AprD: Kirill Petrenko; D: Andreas Kriegenburg
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Mar-4 AprD: Constantin Trinks; D: Richard Jones
Roberto Devereux (Donizetti) 7-17 AprD: Friedrich Haider; D: Christof Loy
Le comte Ory (Rossini) 17 Apr-21 Jun
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 MajD: Dan Ettinger; D: Krzysztof Warlikowski
La forza del destino (Verdi) 4-10 MajD: Asher Fisch; D: Martin Kušej
Elektra (Strauss) 14-21 MajD: Asher Fisch; D: Herbert Wernicke
La traviata (Verdi) 24 Maj-4 JunD: Oksana Lyniv; D: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 Maj-10 JunD: Kirill Petrenko; D: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 JunD: Stellario Fagone; D: Axel Ranisch
Norma (Bellini) 13-29 JunD: Paolo Carignani; D: Jürgen Rose
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 SepD: Karsten Januschke; D: Josef Ernst Köpplinger
Peter Grimes (Britten) 21 Okt-2 NovD: Marco Comin; D: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 NovD: Michael Brandstätter; D: Torsten Fischer
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Nov-18 DecD: Michael Brandstätter; D: Nicole Claudia Weber
Don Pasquale (Donizetti) 17 Jan-29 MarD: Marco Comin / Oleg Ptashnikov; D: Brigitte Fassbaender
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 MajD: Michael Brandstätter; D: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Maj-7 JunD: Marco Comin / Jürgen Goriup; D: Stephanie Mohr
Così fan tutte (Mozart) 13-27 JunD: Michael Brandstätter; D: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Carmen (Bizet) 6 Sep-4 AprD: Fabrizio Ventura; D: Georg Köhl
Die Zauberflote (Mozart) 12 Okt-31 DecD: Fabrizio Ventura; D: Kobie van Rensburg
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Nov-12 FebD: Stefan Veselka; D: Yona Kim
Il maestro di musica (Pergolesi) 7 Dec-8 JanD: Daniel Klein; D: Andreas Beuermann
Joseph Süß (Glanert) 7 Feb-12 MarD: Thorsten Schmid-Kapfenburg; D: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28 Feb-16 JunD: Stefan Veselka; D: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28 Mar-26 JunD: Fabrizio Ventura; D: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16 Maj-19 JunD: Fabrizio Ventura; D: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 27 Sep-12 DecD: Markus Baisch; D: Jürgen Pöckel
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Okt-20 DecD: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; D: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 30 Okt-25 DecD: Jörg Pitschmann; D: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflote (Mozart) 12 Nov-22 DecD: Jörg Pitschmann; D: Markus Kopf
My Fair Lady (Loewe) 27 Nov-7 JunD: Markus Baisch; D: Wolfgang Lachnitt
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 27 Dec-2 AprD: Markus Baisch
Don Giovanni (Mozart) 24 Jan-13 MajD: Jörg Pitschmann; D: Wolfgang Lachnitt
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 14+ MarD: Emiliano Greizerstein; D: Birgit Kronshage
La traviata (Verdi) 21 Mar-24 MajD: Jörg Pitschmann; D: Fabian von Matt
Martha (Flotow) 2 Maj-5 JunD: Markus Baisch; D: Thomas M Meyer
Hello, Dolly! (Herman) 3-26 JulD: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; D: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Sep-14 JanD: Markus L Frank; D: Achim Lenz
Die Banditen (Offenbach) 21 Nov-22 FebD: Michael Ellis Ingram; D: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-26 DecD: Markus L Frank; D: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 Dec-14 MarD: Markus L Frank; D: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 Jan-19 AprD: Markus L Frank; D: Toni Burkhardt
Carmen (Bizet) 26 Jun-18 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 28 Sep-31 DecD: Gábor Káli; D: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 29 Sep-30 DecD: Peter Tilling; D: Calixto Bieito
Les Huguenots (Meyerbeer) 14 Okt-15 NovD: Guido Johannes Rumstadt; D: Tobias Kratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Okt-16 JanD: Guido Johannes Rumstadt; D: Andreas Baesler
La Damnation de Faust (Berlioz) 22 Nov-21 JanD: Guido Johannes Rumstadt
Die Zauberflote (Mozart) 29 Nov-26 JanD: Peter Tilling; D: Laura Scozzi
Quai West (Campo) 12 Jan-7 MarD: Marcus Bosch; D: Kristian Frédric
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Feb-22 MarD: Marcus Bosch; D: Monique Wagemakers
Król Roger (Szymanowski) 9 Mar-9 MajD: Jacek Kaspszyk; D: Lorenzo Fioroni
La traviata (Verdi) 26 Mar-22 MajD: Marcus Bosch; D: Peter Konwitschny
Siegfried (Wagner) 8 Apr-28 JunD: Peter Tilling; D: Georg Schmiedleitner
Un ballo in maschera (Verdi) 1 Jun-14 JulD: Marcus Bosch; D: Vincent Boussard
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Jun-21 JulD: Peter Tilling; D: Mariame Clément
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Falstaff (Verdi) 27 Sep-15 AprD: Roger Epple; D: Tom Ryser
Hercules (Handel) 25 Okt-14 JunD: Jörg Halubek; D: Jürgen Weber
Evita (Lloyd Webber) 15 Nov-26 MajD: Jürgen Grimm; D: Erik Petersen
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10-24 JanD: Thomas Bönisch; D: Ralf Budde
Der Idiot (Weinberg) 24 Jan-17 JulD: Vito Cristofaro; D: Andrea Schwalbach
Pinocchios Abenteuer (Dove) 22 Mar-29 MajD: Carlos Vazquez; D: Jens Kerbel
La dame blanche (Boieldieu) 16 Maj-16 JulD: Vito Cristofaro; D: Nadja Loschky
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Jun-15 JulD: Roger Epple; D: Rudolf Frey
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Comedian Harmonists (Wittenbrink) 12 Sep-1 MarD: Florian Appel; D: Alexander May
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Okt-20 DecD: Andreas Hotz; D: Peter Lund
Der Wildschütz (Lortzing) 29 Nov-25 AprD: An-Hoon Song; D: Sandra Wissmann
Soldaten (Gurlitt) 17 Jan-27 FebD: Andreas Hotz; D: Florian Lutz
Carmen (Bizet) 2 Maj-2 JulD: Daniel Inbal; D: Adriana Altaras
Germanicus (Telemann) 20 Jun-9 JulD: Daniel Inbal; D: Alexander May
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
La traviata (Verdi) 10 Okt-6 AprD: Basil H E Coleman; D: Amir Hosseinpour
Alcina (Handel) 25 Okt-7 DecD: Hans Huyssen; D: Kobie van Rensburg
West Side Story (Bernstein) 22 Nov-11 JanD: Basil H E Coleman; D: Stefan Tilch
Der Bettelstudent (Millöcker) 24 Jan-10 JulD: Kai Röhrig; D: Mareike Zimmermann
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 Mar-10 MajD: Basil H E Coleman; D: Ultz
Carmen (Bizet) 16-31 MajD: Basil H E Coleman; D: Jonathan Lunn
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Tosca (Puccini) 19 Sep-25 MarD: Markus Huber; D: Bettina Lell
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 15 Nov-25 AprD: Martin Hannus; D: Andrea Raabe
Rusalka (Dvorak,A) 15 Mar-20 MajD: Martin Hannus; D: Bettina Lell
Lohengrin (Wagner) 6 Jun-10 JulD: Markus Huber; D: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 20 Sep-25 JanD: Tobias Engeli; D: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 8 Nov-23 FebD: Lutz de Veer; D: Valentina Simeonova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Apr-19 JunD: Lutz de Veer; D: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 30 Maj-21 JunD: Lutz de Veer; D: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Der Schauspieldirektor (Mozart) 7 SepD: Florian Merz; D: Manuel Schöbel, Peter Kube
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-21 NovD: Hans-Peter Preu; D: Susanne Knapp
Ariadne auf Naxos (Strauss) 28 Sep-27 DecD: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; D: Annette Jahns
Edipo Re (Leoncavallo) 11 Okt-29 JanD: Jan Michael Horstmann; D: Holger Potocki
Gianni Schicchi (Puccini) 11 Okt-29 JanD: Hans-Peter Preu; D: Holger Potocki
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 NovD: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; D: Manuel Schöbel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-23 DecD: Matthias Mücksch; D: Helen Malkowsky
Médée (Charpentier,M) 5 Dec-10 JanD: Jan Michael Horstmann; D: Jan Michael Horstmann
Ein Maskenball (Verdi) 17 Jan-9 MajD: Christian Voß / Florian Merz; D: Sebastian Ritschel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Mar-6 AprD: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; D: Anja Sündermann
Das Feuerwerk (Burkhard) 4 Apr-14 JunD: Hans-Peter Preu; D: Peter Kube
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Apr-27 JunD: Hans-Peter Preu / Florian Merz; D: Wolfgang Dosch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 Maj-19 JunD: Jan Michael Horstmann; D: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Die Zauberflote (Mozart) 21 Sep-19 AprD: Tom Woods / Israel Gursky / Alistair Lilley; D: Matthias Reichwald
Tristan und Isolde (Wagner) 27 Sep-3 JanD: Tetsuro Ban; D: Lotte de Beer
Rigoletto (Verdi) 25 Okt-30 MarD: Tetsuro Ban; D: Brigitte Fassbaender
Der Vogelhändler (Zeller,C) 6 Dec-16 JunD: Tom Woods / Israel Gursky; D: Dominik Wilgenbus
Doktor Schiwago (Lubchenko) 24 Jan-28 MajD: Anton Lubchenko; D: Silviu Purcărete
Rotkäppchen (Barab) 16-18 AprD: Satomi Nishi; D: Eva Maria Eiberger
Saul (Handel) 25 Apr-16 JulD: Lydia Steier
The Little Sweep (Britten) 20-21 MajD: Matthias Schlier; D: Eva-Maria Eiberger
Madama Butterfly (Puccini) 13 Jun-19 JulD: Tetsuro Ban; D: Johannes Pölzgutter
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 16 Nov
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 Jan
Maske in Blau (Raymond) 3 FebD: Heinz Hellberg
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 MarD: Peter Kuhn; D: Andreas Meyer-Hanno
Così fan tutte (Mozart) 16-17 MajD: Peter Kuhn; D: Igor Folwill
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Untergang der Titanic (Siebert) 20 Sep-25 OktD: Manfred Hermann Lehner; D: Sewan Latchinian
Don Giovanni (Mozart) 15 Nov-21 JanD: David Parry; D: Lars Franke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-26 DecD: Manfred Hermann Lehner / Hans-Christoph Borck; D: Rainer Wenke(original), Stefan Bilz(revival)
Symphony 9 (Beethoven) 29-31 DecD: Robin Engelen
Maometto II (concert) (Rossini) 9-29 JanD: David Parry; D: David Parry
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Feb-17 AprD: Robin Engelen; D: Johanna Schall
Ein Maskenball (Verdi) 16 Maj-19 JunD: Manfred Hermann Lehner
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4 Okt-1 AprD: Eraldo Salmieri; D: Ben Baur
Stabat Mater (Pergolesi) 5 Okt-11 JanD: Nicholas Milton; D: Aurelia Eggers
La finta giardiniera (Mozart) 8 Okt-31 DecD: Ulrich Cornelius Maier; D: Tom Ryser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-25 DecD: Nicholas Milton; D: Andreas Gergen
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Nov-10 JunD: Nicholas Milton; D: Aurelia Eggers
Tosca (Puccini) 4-16 JanD: Nicholas Milton; D: Dagmar Schlingmann
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 25 Jan-26 JunD: Thomas Peuschel; D: Solvejg Bauer
Der goldene Hahn (Rimsky-Korsakov) 14 Mar-26 MajD: Christopher Ward; D: Johannes Pölzgutter
Ein Maskenball (Verdi) 13 Jun-25 JulD: Nicholas Milton; D: Dagmar Schlingmann
Bluthaus (Haas,Georg) 17-24 JulD: Thomas Peuschel; D: Peter Mussbach
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
La bohème (Puccini) 19 Sep-11 AprD: Daniel Huppert; D: Gregor Horres
Rusalka (Dvorak,A) 17 Okt-16 JanD: Daniel Huppert; D: Hendrik Müller
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Nov-18 JanD: Gregor Rot; D: Frank-Bernd Gottschalk
Carmen (adaptation) (Bizet) 15 Nov-19 DecD: Martin Schelhaas; D: Kornelia Repschläger
Sigurd der Drachentöter (Pape) 19 Nov-27 DecD: Friedemann Braun; D: Markus Wünsch
Der Wildschütz (Lortzing) 23 Jan-5 JunD: Gregor Rot / Martin Schelhaas; D: Kornelia Repschläger
The Rake's Progress (Stravinsky) 17 Apr-13 JunD: Gregor Rot; D: Arila Siegert
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 3 Maj-17 JunD: Daniel Huppert / Gregor Rot; D: Georg Rootering
La traviata (Verdi) 3 Jul-9 AvgD: Daniel Huppert; D: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 13 SepD: Golo Berg; D: Horst Kupich
Der Freischutz (Weber) 11 OktD: Golo Berg; D: Horst Kupich
Die verkaufte Braut (Smetana) 31 OktD: Golo Berg; D: Horst Kupich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 DecD: Egbert Funk; D: Horst Kupich
Der Bettelstudent (Millöcker) 19 DecD: Henning Ehlert; D: Horst Kupich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 MarD: Golo Berg; D: Susanne Knapp
Così fan tutte (Mozart) 25 AprD: Golo Berg; D: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La bohème (Puccini) 27 Sep-12 DecD: Simon Hewett; D: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Sep-21 DecD: Sylvain Cambreling; D: Jossi Wieler
Der Freischutz (Weber) 5 Okt-3 NovD: Timo Handschuh; D: Achim Freyer
Jakob Lenz (Rihm) 25 Okt-15 DecD: Franck Ollu; D: Andrea Breth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Nov-20 JanD: Georg Fritzsch; D: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Chowanschtschina (Musorgsky) 23 Nov-23 DecD: Simon Hewett; D: Andrea Moses
Madama Butterfly (Puccini) 19 Dec-26 MajD: Giuliano Carella / Ivan Anguélov; D: Monique Wagemakers
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Dec-11 FebD: David Parry; D: Beat Fäh
Nabucco (Verdi) 12 Jan-14 MarD: Simon Hewett; D: Rudolf Frey
La traviata (Verdi) 25 Jan-19 MarD: Giuliano Carella; D: Ruth Berghaus
Jenůfa (Janáček) 1 Feb-27 MarD: Sylvain Cambreling; D: Calixto Bieito, Lydia Steier
Vologeso (Jommelli) 15 Feb-4 JunD: Gabriele Ferro; D: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-6 AprD: Manlio Benzi; D: Andrea Moses
Platée (Rameau) 22 Mar-8 MajD: Christian Curnyn; D: Calixto Bieito
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Apr-24 MajD: Marc Soustrot; D: Stefan Herheim
Nixe (Dvořák,A) 16-25 AprD: Till Drömann; D: Barbara Tacchini
Luisa Miller (Verdi) 25 Apr-22 JunD: Marco Comin; D: Markus Dietz
Così fan tutte (Mozart) 31 Maj-3 JulD: Sylvain Cambreling; D: Yannis Houvardas
Into the Little Hill (Benjamin,G) 11 Jun-4 JulD: Nicholas Kok; D: Jenke Nordalm
Rigoletto (Verdi) 28 Jun-18 JulD: Sylvain Cambreling; D: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Fledermaus (Strauss,J) 5-19 JulD: Simon Hewett; D: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Trier, Theater Trier  / 
Carmen (Bizet) 14 Sep-17 DecD: Victor Puhl / Joongbae Jee; D: Sebastian Welker
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 8 Nov-10 MajD: Joongbae Jee; D: Alexander Kerbst
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Jan-28 MarD: Victor Puhl / Joongbae Jee; D: Sven Grützmacher
Der Mann von La Mancha (Leigh) 21 Mar-2 MajD: Christoph Jung; D: Gerhard Weber
La clemenza di Tito (Mozart) 7 Jun-21 JulD: Joongbae Jee; D: Nina Kühner
Ulm, Theater Ulm  / 
La traviata (Verdi) 25 Sep-25 FebD: Timo Handschuh; D: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Nov-22 MarD: Michael Weiger; D: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-28 DecD: Daniel Montané; D: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18 Dec-1 AprD: Hendrik Haas; D: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5 Feb-27 MajD: Daniel Montané; D: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26 Mar-10 JunD: Timo Handschuh; D: Antje Schupp
Peter Grimes (Britten) 7 Maj-9 JulD: Daniel Montané; D: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13 Jun-15 JulD: Hendrik Haas; D: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
La bohème (Puccini) 6 Sep-7 MajD: Massimo Zanetti / Martin Hoff; D: Bettina Bruinier
Jonny spielt auf (Krenek) 14 Sep-30 NovD: Martin Hoff; D: Frank Hilbrich
Pettersson und Findus und der Hahn im Korb (Ramdohr) 16 Sep-10 FebD: André Kassel; D: Gabriele Wiesmüller
Werther (Massenet) 18 Sep-15 NovD: Martin Hoff; D: Michael Talke
Der Rosenkavalier (Strauss) 31 Okt-7 JunD: Stefan Solyom; D: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 28 Nov-24 JanD: Stefan Solyom / Martin Hoff; D: Karsten Wiegand
Lohengrin (Wagner) 20 Dec-19 AprD: Stefan Solyom; D: Tobias Kratzer
I masnadieri (Verdi) 31 Jan-22 MajD: Martin Hoff; D: Volker Lösch
Vom Lärm der Welt (Helbig) 3 Apr-15 MajD: Stefan Solyom; D: Hasko Weber
Die Zauberflote (Mozart) 26 Apr-25 JunD: Stefan Solyom / Martin Hoff; D: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13 Jun-2 JulD: Martin Hoff; D: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 Sep-3 MajD: Zsolt Hamar; D: Uwe Eric Laufenberg
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 Sep-14 FebD: Christoph Stiller / Daniela Musca; D: Thorleifur Örn Arnarsson
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-25 OktD: Konrad Junghänel; D: Cesare Lievi
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 Okt-3 JanD: Christoph Stiller; D: Michiel Dijkema
La bohème (Puccini) 10 Okt-26 DecD: Zsolt Hamar; D: Thorleifur Örn Arnarsson
Candide (Bernstein) 31 Okt-12 DecD: Albert Horne; D: Bernd Mottl
Norma (Bellini) 18 Jan-29 MajD: Will Humburg; D: Gabriele Rech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Jan-27 FebD: Michael Helmrath; D: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 8 Mar-27 MajD: Zsolt Hamar; D: Nicolas Brieger
Lohengrin (Wagner) 15 Mar-25 MajD: Zsolt Hamar; D: Kirsten Harms
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Mar-12 JulD: Konrad Junghänel; D: Uwe Eric Laufenberg
La Voix humaine (Poulenc) 19 Apr-21 JunD: Zsolt Hamar; D: Thorleifur Örn Arnarsson
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 19 Apr-21 JunD: Zsolt Hamar; D: Thorleifur Örn Arnarsson
The Turn of the Screw (Britten) 1 Maj-9 JulD: Zsolt Hamar; D: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 23 Maj-18 JunD: Will Humburg; D: Sandra Leupold
Don Pasquale (Donizetti) 17 Jun-10 JulD: Daniela Musca; D: Markus Bothe
Orpheus und Eurydike (Gluck) 25 Jun-11 JulD: Konrad Junghänel; D: Ingo Kerkhof
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Tosca (Puccini) 5 Sep-12 OktD: Toshiyuki Kamioka; D: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-1 MarD: Florian Frannek; D: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Nov-7 JunD: Andreas Kowalewitz; D: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-8 FebD: Toshiyuki Kamioka; D: Johannes Weigand
Alice im Wunderland (Tarkmann) 15-28 DecD: Ralf Soiron; D: Corinna Jarosch
Parsifal (Wagner) 13 Mar-18 AprD: Toshiyuki Kamioka; D: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Apr-30 MajD: Toshiyuki Kamioka; D: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 MajD: Jörg Halubek; D: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-14 FebD: Enrico Calesso; D: Arila Siegert
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 Okt-29 NovD: Sebastian Beckedorf; D: Stephan Suschke
Le Villi (concert) (Puccini) 23 Okt-15 NovD: Alexis Agrafiotis
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 6 Dec-15 MajD: Sebastian Beckedorf; D: Uwe Drechsel
Carmen (Bizet) 24 Jan-3 MajD: Enrico Calesso; D: Sabine Sterken
Fidelio (Beethoven) 28 Mar-9 JulD: Sebastian Beckedorf; D: Stephan Suschke
The Colour (Stäbler) 24-26 AprD: Enrico Calesso; D: Hermann Schneider
Alessandro nell'Indie (Galuppi) 20 Jun-14 JulD: Enrico Calesso; D: François De Carpentries
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Carmen (Bizet) 17 Okt-25 MarD: Tobias Engeli; D: Søren Schuhmacher
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Okt-4 AprD: Lutz de Veer; D: Jürgen Pöckel
Madame Pompadour (Fall) 11 Jan-20 MajD: Lutz de Veer; D: Valentina Simeonova
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Jan-14 MarD: Lutz de Veer; D: Jürgen Pöckel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Maj-7 JunD: Thomas Peuschel; D: Wolfgang Dosch