2011/12 > Tyskland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2011/12 > Tyskland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark Sverige
Nederländerna
Belgien
Luxenburg

Tyskland
 
Polen
Tjeckien
Frankriken Schweiz Österrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 19 Sep-24 MarDir.: Andreas Debatin; Prod.: Bernadette Sonnenbichler
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Sep-16 MarDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Ewa Teilmans
La cenerentola (Rossini) 26 Okt-6 DecDir.: Péter Halász; Prod.: Joan Anton Rechi
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 6 Nov-29 JanDir.: Péter Halász; Prod.: Alexander von Pfeil
La voix humaine (Poulenc) 6 Nov-29 JanDir.: Péter Halász; Prod.: Alexander von Pfeil
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Dec-12 AprDir.: Marcus R Bosch; Prod.: Michael Helle
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Feb-15 JunDir.: Péter Halász; Prod.: Michael Schmitz-Aufterbeck
King Arthur (Purcell) 1 Apr-11 JulDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Albrecht Hirche
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Maj-7 JulDir.: Marcus R Bosch; Prod.: Ludger Engels
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Jun-3 JulDir.: Herbert Görtz; Prod.: Sebastian Jacobs
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Frau Luna (Lincke) 9 Okt-11 MajDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Okt-20 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3 NovDir.: Jens Troester; Prod.: Oliver Kloeter
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Dec-3 JulDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Ulenspiegel (Braunfels) 22 Apr-19 JunDir.: Jens Troester; Prod.: Matthias Oldag
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Jun-1 JulDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 Sep-26 NovDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Okt-16 MarDir.: Dieter Klug; Prod.: Reinhard Schwalbe
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Okt-9 MarDir.: Kajsa Boström; Prod.: Birgit Eckenweber
The Sound of Music (Rodgers) 16 Okt-27 JanDir.: Dieter Klug; Prod.: Friederike Barthel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-14 JanDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
La bohème (Puccini) 22 Jan-21 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Mar-6 Maj
Götz von Berlichingen (Goldmark) 29 Apr-13 Maj
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Sep-2 JunDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Carmen (Bizet) 22 Okt-6 JanDir.: Dirk Kaftan / Eberhard Fritsche; Prod.: Lorenzo Fioroni
Lulu (Berg) 4 Dec-14 FebDir.: Dirk Kaftan / Carolin Nordmeyer; Prod.: Monique Wagemakers
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Jan-18 AprDir.: Rune Bergmann; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
King Arthur (Purcell) 18 Feb-29 AprDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Sigrid Herzog
La traviata (Verdi) 10 Mar-27 AprDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Markus Trabusch
Satyricon (Maderna) 23 Apr-7 Maj
Dido and Aeneas (Purcell) 23 Apr-7 MajDir.: Eberhard Fritsche; Prod.: Jörg Behr
Ritter Blaubart (Reznicek) 4-10 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Manfred Weiß
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Jun-28 JulDir.: Rune Bergmann; Prod.: Christian Sedelmayer
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Rheingold (Wagner) 10-20 SepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 11-21 SepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 14-22 SepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 18-24 SepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 30 Sep-16 JunDir.: Alexander Joel / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Messa da Requiem (Verdi) 1-22 OktDir.: William Spaulding; Prod.: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Okt-11 DecDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 23 Okt-29 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Okt-1 AprDir.: Guillermo García Calvo / Enrique Mazzola; Prod.: Katharina Thalbach
Tannhäuser (Wagner) 30 Okt-21 DecDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Nov-10 JunDir.: Matthias Foremny / Evan Rogister; Prod.: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 3 Nov-15 MajDir.: Guillermo García Calvo / Evan Rogister; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Nov-14 JunDir.: Guillermo García Calvo / Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Filippo Sanjust
Falstaff (Verdi) 24 Nov-1 DecDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Götz Friedrich
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-8 DecDir.: Evan Rogister; Prod.: Roland Schwab
La bohème (Puccini) 5 Dec-3 JanDir.: Patrick Summers; Prod.: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-27 DecDir.: Evan Rogister; Prod.: Andreas Homoki
Turandot (Puccini) 7 Jan-7 MarDir.: John Fiore / Jesus Lopez Cobos; Prod.: Lorenzo Fioroni
Tancredi (Rossini) 22 Jan-4 FebDir.: Alberto Zedda; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La traviata (Verdi) 29 Jan-7 JunDir.: Evan Rogister / Erik Nielsen; Prod.: Götz Friedrich
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 FebDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Götz Friedrich
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Jenůfa (Janáček) 4 Mar-24 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Luisa Miller (Verdi) 14-20 MarDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Götz Friedrich
Candide (concert) (Bernstein) 15-18 MarDir.: Donald Runnicles
Macbeth (Verdi) 19-25 MarDir.: Ivan Repusic; Prod.: Robert Carsen
Lohengrin (Wagner) 15 Apr-1 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Bech Holten
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20-30 AprDir.: Sebastian Lang-Lessing; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I due Foscari (concert) (Verdi) 9-11 MajDir.: Roberto Rizzi Brignoli
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 Maj-1 JunDir.: Friedemann Layer; Prod.: Götz Friedrich
Gisei Das Opfer (Orff) 19 MajDir.: Jacques Lacombe
Die Dorfschule (Weingartner) 19 MajDir.: Jacques Lacombe
Die Walküre (Wagner) 25-28 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Il trovatore (concert) (Verdi) 6-9 JunDir.: Andrea Battistoni
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Sep-15 JanDir.: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; Prod.: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-3 DecDir.: Ivan Repusic; Prod.: Barrie Kosky
Das schlaue Füchslein (Janáček) 2 Okt-7 JulDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Andreas Homoki
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 8 Okt-3 NovDir.: Stefan Blunier; Prod.: Calixto Bieito
Die verkaufte Braut (Smetana) 9 Okt-1 NovDir.: Alexander Vedernikov
Mikropolis (Jost) 30 Okt-18 FebDir.: Christian Jost; Prod.: Nadja Loschky
Rusalka (Dvořák,A) 2 Nov-3 JanDir.: Patrick Lange; Prod.: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 27 Nov-4 JulDir.: Yordan Kamdzhalov / Yordan Kamdzhalov / Josep Caballé-Domenech; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando (Handel) 1-27 DecDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Alexander Mørk-Eidem
Lear (Reimann) 10 Dec-8 JanDir.: Friedemann Layer; Prod.: Hans Neuenfels, Henry Arnold
Die Schneekoenigin (Valtinoni) 5 Jan-26 FebDir.: Carlos Spierer; Prod.: Anisha Bondy
La traviata (Verdi) 14 Jan-14 FebDir.: Patrick Lange / Kristiina Poska; Prod.: Hans Neuenfels
Der Freischütz (Weber) 29 Jan-6 JulDir.: Patrick Lange; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 8 Feb-17 MarDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: NN
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Feb-2 JulDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 15 Feb-26 MajDir.: Dirk Kaftan
Das bronzene Pferd (Auber) 11 Mar-3 JulDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Frank Hilbrich
Kiss me, Kate (Porter) 14 Mar-21 AprDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 Mar-15 AprDir.: Patrick Lange / Friedemann Layer; Prod.: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-16 MajDir.: Patrick Lange; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Apr-25 MajDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Thilo Reinhardt
Xerxes (Handel) 13 Maj-5 JulDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-30 JunDir.: Martin Hoff; Prod.: Andreas Homoki
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10 Jun-8 JulDir.: Patrick Lange
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16 Jun-1 JulDir.: Patrick Lange; Prod.: Benedikt von Peter
Berlin, Staatsoper Unter den Linden im Schiller Theater  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-16 OktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Ruth Berghaus
Aus einem Totenhaus (Janáček) 3-17 OktDir.: Simon Rattle; Prod.: Patrice Chéreau
Last Desire (Ronchetti) 5-23 Okt
Wozzeck (Berg) 26-30 OktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Norma (concert) (Bellini) 29 Okt-3 NovDir.: Andriy Yurkevych
Candide (Bernstein) 1-15 NovDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 5 Nov-29 DecDir.: Vinzenz Weissenburger / Tobias Walenciak / Roqelio Riojas; Prod.: Eva-Maria Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-8 JanDir.: Julien Salemkour; Prod.: August Everding
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Nov-23 JunDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Balázs Kovalik
La traviata (Verdi) 27 Nov-1 JulDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Peter Mussbach
L'étoile (Chabrier) 4-22 DecDir.: Simon Rattle; Prod.: Dale Duesing
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 16 Dec-19 JanDir.: Christoph Israel; Prod.: Philipp Stölzl
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Jan-20 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michael Thalheimer
Der gestiefelte Kater (Cui) 7-29 JanDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Isabel Ostermann
Montezuma (concert) (Graun) 26-28 JanDir.: Michael Hofstetter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-18 FebDir.: Pietari Inkinen; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-26 FebDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Thomas Langhoff
Al gran sole carico d'amore (Nono) 1-11 MarDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Katie Mitchell
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-15 MarDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Percy Adlon
Tristan und Isolde (Wagner) 10-25 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Wahnsinn, das ist die Seele der Handlung (Stahnke) 20 Mar-15 AprDir.: Harry Lyth; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Das Rheingold (Wagner) 30 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Lulu (Berg) 31 Mar-14 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Die Walküre (Wagner) 1 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Tosca (Puccini) 23-28 AprDir.: Leo Hussain; Prod.: Carl Riha
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 2-17 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 6-13 MajDir.: Andris Nelsons; Prod.: Eike Grams
Simon Boccanegra (Verdi) 26-31 MajDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Dido and Aeneas (Purcell) 3-9 JunDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Lehrstück (Hindemith) 9-24 JunDir.: David Coleman; Prod.: Michael von zur Mühlen
Don Giovanni (Mozart) 24 Jun-6 JulDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Robert Carsen
Dionysos (Rihm) 8-15 JulDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Pierre Audi
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 JulDir.: Johannes Debus; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Sep-16 NovDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Ansgar Weigner
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Sep-16 NovDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Ansgar Weigner
Don Giovanni (Mozart) 15 Okt-28 JanDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-17 NovDir.: Witolf Werner; Prod.: Johannes Weigand
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Dec-27 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Bruno Klimek
Peter Grimes (Britten) 11 Feb-27 MarDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Dido und Aeneas (Purcell) 15 Apr-19 MajProd.: Holger Pototzki
Where the Wild Things Are (Knussen) 15 Apr-19 MajProd.: Holger Pototzki
Company (Sondheim) 5 Maj-16 Jun
Rigoletto (Verdi) 26 Maj-17 Jun
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Manon Lescaut (Puccini) 25 Sep-14 AprDir.: Stefan Blunier; Prod.: Christine Mielitz
Bluthaus (Haas,Georg) 27+ SepDir.: Garrett Keast; Prod.: Klaus Weise
La sonnambula (Bellini) 16 Okt-3 DecDir.: Robin Engelen; Prod.: Roland Schwab
Robert S (Various) 29 Okt-2 DecDir.: Wolfgang Lischke; Prod.: Michael von zur Mühlen
La finta giardiniera (Mozart) 6 Nov-8 JunDir.: Daniel Jakobi; Prod.: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 12 Nov-12 DecDir.: Stefan Blunier / Christopher Sprenger; Prod.: Silviu Purcarete
Der ferne Klang (Schreker) 11 Dec-17 MarDir.: Will Humburg; Prod.: Klaus Weise
Rusalka (Dvořák,A) 21 Dec-11 MarDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Lakmé (Delibes) 29 Jan-1 JunDir.: Stefan Blunier / Robin Engelen; Prod.: Paul-Emile Fourny
Il trovatore (Verdi) 25 Mar-5 JulDir.: Robin Engelen; Prod.: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 Maj-4 JulDir.: Robin Engelen; Prod.: Tom Ryser
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Turandot (Puccini) 20 Aug-5 SepDir.: Alexander Joel; Prod.: Robert Lehmeier
Falstaff (Verdi) 17-30 SepDir.: Alexander Joel; Prod.: Wolfgang Engel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 24+ SepDir.: Georg Menskes
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Okt-14 JanDir.: György Mézáros; Prod.: Aniara Amos
Tristan und Isolde (Wagner) 15+ OktDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Don Giovanni (Mozart) 21+ OktDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Johannes Erath
Luisa Miller (Verdi) 26+ NovDir.: Alexander Joel; Prod.: Walter Sutcliffe
Die Fledermaus (Strauss,J) 10+ DecDir.: Georg Menskes; Prod.: Thomas Enzinger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ FebDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Michael Talke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 5+ FebDir.: Christopher Hein; Prod.: Dorian Dreher
Sarka (Fibich) 22+ MarDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Konstanze Lauterbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 12+ MajDir.: Alexander Joel; Prod.: Balázs Kovalik
Mama Dolorosa (Kim) 13+ JunDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Yona Kim
Die verkaufte Braut (Smetana) 30+ JunDir.: Georg Menskes; Prod.: Jean-Claude Berutti
Bremen, Theater Bremen  / 
Tannhäuser (Wagner) 14 Sep-19 FebDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 22 Sep-29 OktDir.: Florian Ziemen; Prod.: Frank Hilbrich
Idoménée (Mozart) 7 Okt-11 JulDir.: Markus Poschner; Prod.: Kay Kuntze
The Turn of the Screw (Britten) 28 Okt-4 MarDir.: Daniel Montané; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Nov-27 MajDir.: Daniel Mayr; Prod.: Chris Alexander
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 Dec-13 MajDir.: Florian Ziemen
Drei alte Männer wollten nicht sterben (Ponsioen) 15 Jan-13 FebDir.: Tero Valtonen; Prod.: Patric Seibert
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10-28 FebProd.: Patric Seibert
Blaubart (Hummel,F) 25 Feb-13 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Rosamund Gilmore
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Feb-13 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 Mar-17 MajDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Westzeitstory (Klein) 26+ AprProd.: Anja Nicklich
All diese Tage (Eggert) 28 Apr-12 JulDir.: Florian Ziemen; Prod.: Michael Talke
Tosca (Puccini) 26 Maj-10 JulDir.: Daniel Montané; Prod.: Vera Nemirova
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
The Fairy Queen (Purcell) 17 Sep-13 NovDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Crazy For You (Gershwin) 29 Okt-8 JanDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Roland Hüve
La traviata (Verdi) 25 Dec-26 FebDir.: Stefan Veselka; Prod.: Kirsten Uttendorf
Im weißen Rößl (Benatzky) 28 Jan-30 MarDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ralf Nürnberger
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Mar-13 MajDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Andrej Woron
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Apr-28 JunDir.: Stefan Veselka
Violanta (Korngold) 2-27 JunDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Petra Luisa Meyer
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Aida (John,E) 10 Sep-22 JunDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Okt-4 MarDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Rigoletto (Verdi) 22 Okt-8 DecDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Michael Heinicke
Gräfin Mariza (Kálmán) 19 Nov-3 MajDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-26 DecDir.: Anja Bihlmaier / Reinhard Petersen; Prod.: Steffen Piontek
My Fair Lady (Loewe) 2 Dec-4 MajDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Swanhunter (Dove) 3 Dec-21 JanDir.: Domonkos Héja; Prod.: Jürgen R Weber
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Jan-25 MarDir.: Michael Fuchs; Prod.: Matthias Winter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Jan-13 MarDir.: Domonkos Héja; Prod.: Michael Heinicke
Tosca (Puccini) 4 Feb-3 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: Jakob Peters-Messer
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Mar-28 MajDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Guy Montavon
Die schweigsame Frau (Strauss) 28 Apr-8 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Nabucco (Verdi) 2-10 JunDir.: Domonkos Héja; Prod.: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Sep-10 NovDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
La traviata (Verdi) 15 Okt-20 MajDir.: Moritz Gnann; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Dec-16 MarDir.: Peter Tilling / Moritz Gnann / Daxi Pan; Prod.: Volker Vogel
Katja Kabanova (Janáček) 21 Jan-28 MarDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alessandro Talevi
Evita (Lloyd Webber) 29 Jan-11 MarDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 18 Feb-28 AprDir.: Francesco Angelico
West Side Story (Bernstein) 10-23 MarDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Der Freischütz (Weber) 21+ AprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Tobias Theorell
Madame Pompadour (Fall) 26+ MajDir.: Hans Stähli; Prod.: François De Carpentries
Rinaldo (Handel) 16+ JunDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 9 Sep-30 DecDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Aida (Verdi) 11 Sep-21 MarDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 24 Sep-1 JanDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 1 Okt-26 NovProd.: Hauke Tesch
Così fan tutte (Mozart) 20 Okt-26 JanDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Dec-12 MajDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 1-5 FebDir.: Christian Georgi; Prod.: Hauke Tesch
Genoveva (Schumann) 17 Feb-2 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Apr-24 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Siegfried (Wagner) 29 Apr-16 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 7+ JulDir.: Evan Christ
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Aida (John,E) 10 Sep-19 OktDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Johannes Reitmeier
Siegfried (Wagner) 2 Okt-8 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 16 Okt-9 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Nabucco (Verdi) 22+ OktProd.: Lothar Krause
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 Nov-22 MarDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Lothar Krause
Das Rheingold (Wagner) 12 Nov-5 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Die Walküre (Wagner) 13 Nov-6 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-21 DecDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Bettina Geyer
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Dec-29 AprDir.: Witolf Werner; Prod.: Chas Rader-Shieber
Orpheus und Eurydike (Gluck) 28 Jan-13 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Mei Hong Lin
Der Mond (Orff) 3 Mar-25 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: John Dew
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Apr-30 MajDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 16 JunDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Sep-19 FebDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chowanschtschina (Musorgsky) 18 Sep-27 NovDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Così fan tutte (Mozart) 24 Sep-29 DecDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Florian Lutz
West Side Story (Bernstein) 30 Sep-27 MajDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Schaf (Kassies) 11-16 OktDir.: Stefan Neubert; Prod.: Dirk Schmeding
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 27 Okt-11 MarDir.: Stefan Neubert; Prod.: André Bücker
La bohème (Puccini) 12 Nov-17 MajDir.: Antony Hermus; Prod.: Roman Hovenbitzer
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 Jan-22 MarDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Der Protagonist (Weill) 13 Jan-22 MarDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Bastien und Bastienne (Mozart) 2 Feb-3 AprDir.: Stefan Neubert; Prod.: Jana Eimer
Oskar und die Groschenbande (Reuter) 10 MarDir.: Stefan Neubert; Prod.: Silke Wallstein
Faust (Gounod) 17 Mar-9 JunDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Hinrich Horstkotte
Götterdämmerung (Wagner) 12 Maj-30 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Peer Gynt (Grieg) 22 Jun-6 JulDir.: Antony Hermus
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 Aug-19 FebDir.: Erich Wächter; Prod.: Hinrich Horstkotte
Oklahoma! (Rodgers) 7 Sep-26 FebDir.: Jörg Pitschmann / Emiliano Greizerstein; Prod.: Richard Lowe
Madama Butterfly (Puccini) 23 Sep-23 MarDir.: Erich Wächter; Prod.: Ute M Engelhardt
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Nov-2 JunDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-25 DecDir.: Erich Wächter; Prod.: Thomas Mittmann
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 16 Dec-21 JunDir.: Erich Wächter; Prod.: Roland Velte
La traviata (Verdi) 10-14 JanDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 AprDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Irma la Douce (Monnot) 30 Mar-20 MajDir.: Thomas Wolter; Prod.: Tatjana Rese
Das Rheingold (Wagner) 12 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Die Walküre (Wagner) 13 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Siegfried (Wagner) 17 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Götterdämmerung (Wagner) 20 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Der Wildschütz (Lortzing) 15-16 JunDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Jérôme Timme
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Okt-23 DecDir.: Jac van Steen / Lancelot Fuhry; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Eliogabalo (Cavalli) 9 Okt-15 DecDir.: Fausto Nardi; Prod.: Katharina Thoma
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 22 Okt-18 MajDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Gil Mehmert
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Nov-7 MarDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 3 Dec-18 MarDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Enrico Lübbe
Die lustige Witwe (Lehár) 31 Dec-21 AprDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Matthias Davids
Così fan tutte (Mozart) 21 Jan-3 MajDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Eisberg nach Sizilien (Schwertsik) 4 Feb-26 MarDir.: Michael Hönes; Prod.: Marcelo Diaz
Elias (Mendelssohn) 3 Mar-17 MajDir.: Jac van Steen; Prod.: Jens-Daniel Herzog
La bohème (Puccini) 25 Mar-30 MajDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Katharina Thoma
Beatrice Cenci (Goldschmidt) 26+ MajDir.: Jac van Steen; Prod.: Regula Gerber
Cinderella (Maxwell Davies) 3+ JulProd.: Svenja Tiedt
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Sep-1 JunDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Sep-11 MarDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10 Sep-20 AprDir.: Wolfram Tetzner; Prod.: Rita Schaller
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Sep-18 MajDir.: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Prod.: Rita Schaller
Prinz Methusalem (Strauss,J) 22 Sep-6 JulDir.: Ernst Theis; Prod.: Adriana Altaras
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-1 AprDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Okt-24 MajDir.: Ernst Theis; Prod.: Michiel Dijkema
Cabaret (Kander) 21 Okt-29 MajDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Passion (Sondheim) 15 Nov-4 AprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-23 DecDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Jan-31 MajDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Peter Kube
Pariser Leben (Offenbach) 27 Jan-17 JunDir.: Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 8 Feb-10 JunDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Georg Immelmann, Jürgen Mai, Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-6 MajDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 27 Mar-3 JunDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Der Frauenminister (Mautner) 27 Apr-8 JunDir.: Ernst Theis; Prod.: Holger Hauer
Der Carneval in Rom (concert) (Strauss,J) 15 MajDir.: Ernst Theis
Das Spitzentuch der Königin (concert) (Strauss,J) 19 MajDir.: Ernst Theis
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Sep-20 NovDir.: Tomáš Netopil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Sep-2 OktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Grischa Asagaroff
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 Sep-14 JunDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
La traviata (Verdi) 21 Sep-16 JunProd.: Andreas Homoki
Street Scene (Weill) 23 Sep-3 JunDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Bettina Bruinier
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Sep-16 FebDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Elisabeth Stöppler
Rigoletto (Verdi) 4 Okt-30 AprDir.: Alexander Joel; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 15-30 OktDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Florentine Klepper
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 21 Okt-11 NovDir.: Erik Nielsen
Alcina (Handel) 29 Okt-7 JulDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 6-16 NovDir.: Ádám Fischer; Prod.: Christine Mielitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-12 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Capriccio (Strauss) 4 Dec-5 JanDir.: Constantin Trinks; Prod.: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 10 Dec-13 JanDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-28 JanDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Jérôme Savary
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Jan-1 JulDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Achim Freyer
Il trovatore (Verdi) 9 Jan-21 FebDir.: Fabio Luisi; Prod.: Michael Hampe
Lulu (Berg) 4 Feb-22 JunDir.: Cornelius Meister; Prod.: Stefan Herheim
Cardillac (Hindemith) 17 Feb-6 AprDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Philipp Himmelmann
Dead Man Walking (Heggie) 1-23 MarDir.: Stefan Lano; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
La Dirindina (Martini,G) 4 Mar-24 JunDir.: Felice Venanzoni
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Mar-17 MajDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Köhler
Don Giovanni (Mozart) 25 Apr-28 MajDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Willy Decker
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Apr-9 JunDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Michael Schulz
Salome (Strauss) 3-31 MajDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Peter Mussbach
La clemenza di Tito (Mozart) 26 Maj-25 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Bettina Bruinier
Fidelio (Beethoven) 17 Jun-5 JulDir.: John Fiore; Prod.: Christine Mielitz
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 Sep-22 OktDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 15 Okt-3 JunDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt; Prod.: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-10 DecDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Nov-18 DecDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 21 Nov-8 DecDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Dec-29 JanDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Dec-26 FebDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: András Fricsay Kali Son
Tosca (Puccini) 21 Dec-21 JunDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Così fan tutte (Mozart) 13 Jan-4 FebDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Nicolas Brieger
Die Nachtigall (Stravinsky) 3 Feb-27 AprDir.: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Prod.: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 10 Feb-18 MajDir.: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 15 Feb-1 MarDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Mar-19 MajDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Claus Guth
The Turn of the Screw (Britten) 4 Maj-10 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Phaedra (Henze) 17 Maj-7 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Rake's Progress (Stravinsky) 23 Maj-1 JulDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 9 Jun-7 JulDir.: Stefan Klingele; Prod.: Tatjana Gürbaca
Don Giovanni (Mozart) 22 Jun-8 JulDir.: Friedemann Layer; Prod.: Karoline Gruber
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18 Sep-20 NovDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Dec-7 JulDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Claus Guth
Carmen (Bizet) 4 Dec-4 JulDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-27 JanDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Dec-16 FebDir.: Ralf Lange; Prod.: Christian Brey, Harald Schmidt
La bohème (Puccini) 6-21 JanDir.: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Prod.: Robert Carsen
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jan-26 FebDir.: Axel Kober; Prod.: Martin Schläpfer
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Feb-8 MarDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Feb-8 MarDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 10 Feb-30 MarDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Das Testament der Tante Karoline (Roussel) 24 Feb-7 MarDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Mechthild Hoersch
Die Walküre (Wagner) 24 Feb-1 AprDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Così fan tutte (Mozart) 4 Mar-27 AprDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Nicolas Brieger
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 9 Mar-24 AprDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Apr-17 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 14 Apr-6 JulDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Robert Carsen
The Turn of the Screw (Britten) 4 Maj-10 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 17-24 MajDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Mörder Kaspar Brand (Schreier) 14 Jun-1 JulDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp J Neumann
Die Nachtigall (Stravinsky) 21 Jun-8 JulDir.: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Prod.: Svenja Tiedt
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (Wagner) 3 Sep-26 MajDir.: Hans Urbanek; Prod.: Ansgar Haag
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Sep-17 NovDir.: Alexander Steinitz / Sierd Quarré; Prod.: Dominik Wilgenbus
Cabaret (Kander) 30 Sep-26 NovDir.: Elisa Gogou; Prod.: Lars Wernecke
Der Vogelhändler (Zeller,C) 1 Okt-15 JanDir.: Sierd Quarré; Prod.: Klaus Rak
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 3 Dec-22 JanDir.: Carlos Domínguez-Nieto / Roberto Fabbroni; Prod.: Thomas Fiedler
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 Feb-28 JunDir.: Carlos Domínguez-Nieto / Alexander Steinitz; Prod.: Georg Blüml
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Apr-12 JulDir.: Elisa Gogou; Prod.: Rudolf Frey
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Robert le diable (Meyerbeer) 16 Sep-22 JanDir.: Samuel Bächli; Prod.: Jean-Louis Grinda
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Sep-24 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Katharina Thalbach
La petite messe solennelle (Rossini) 2-3 OktDir.: Nicholas Jenkins; Prod.: Nicola Hümpel
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 8 Okt-20 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Okt-18 MajDir.: Johannes Pell; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Nov-26 JanDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Lutz Schwarz
Nabucco (Verdi) 26 Nov-15 AprDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Michael Heinicke
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 3 Dec-20 MarDir.: Samuel Bächli; Prod.: Eva-Maria Abelein
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Dec-15 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christiane Küppers
Der Freischütz (Weber) 14 Jan-20 MajDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Dominique Horwitz
Lady Magnesia (Weinberg) 2 Feb-16 MajDir.: Samuel Bächli; Prod.: Barbara Schöne
König Arthur (Purcell) 28 Feb-12 MajDir.: Michael Zehetner; Prod.: Christian Georg Fuchs
My Fair Lady (Loewe) 2 Mar-13 JunDir.: Johannes Pell; Prod.: Hermann Keckeis
Die Nürnberger Puppe (Adam,A) 1 AprDir.: Ralph Neubert
Der Trank der Unsterblichkeit (Hoffmann,ETA) 28 Apr-23 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Peter P Pachl
Die Zauberin (Tchaikovsky) 2-22 JunDir.: Johannes Pell; Prod.: Tatjana Gürbaca
Essen, Aalto Theater  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Sep-11 FebDir.: Volker Perplies; Prod.: Andreas Baesler
Madama Butterfly (Puccini) 17 Sep-27 JanDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Tilman Knabe
Hercules (Handel) 25 Sep-26 NovDir.: Alexander Eberle; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Okt-20 NovDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Okt-20 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Nov-8 JanDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Dec-2 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Dec-7 JanDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Ezio Toffolutti
Tannhäuser (Wagner) 23 Dec-15 JanDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 29 Jan-12 FebDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Feb-25 MarDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Michael Sturminger
Götterdämmerung (Wagner) 3 Mar-1 JulDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Figaros Hochzeit (Mozart) 16 Mar-22 AprDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Johannes Schaaf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Mar-12 AprDir.: Volker Perplies; Prod.: Michael Sturminger
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-28 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
Siegfried (Wagner) 7 Apr-30 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
La traviata (Verdi) 5 Maj-22 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-27 JunDir.: NN; Prod.: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Der Freischütz (Weber) 10 Sep-29 DecDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Markus Hertel
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22 Sep-11 NovDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Mignon (concert) (Thomas,A) 19 NovDir.: Mihkel Kütson
Evita (Lloyd Webber) 17 Dec-27 AprDir.: Tjaard Kirsch; Prod.: Peter Grisebach
Der Zarewitsch (Lehár) 25 Feb-17 JunDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Markus Hertel
Preußisches Marchen (Blacher) 21 Apr-8 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Henning Bock
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2-5 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Così fan tutte (Mozart) 3 Sep-19 MajDir.: Hartmut Keil / Karsten Januschke; Prod.: Christof Loy
Penthesilea (Schoeck) 4 Sep-1 OktDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Die tote Stadt (Korngold) 10 Sep-9 OktDir.: Erik Nielsen; Prod.: Anselm Weber
L'étoile (Chabrier) 2 Okt-12 NovDir.: Henrik Nánási / Karsten Januschke; Prod.: David Alden
La traviata (Verdi) 8 Okt-13 NovDir.: Yuval Zorn; Prod.: Axel Corti
Siegfried (Wagner) 30 Okt-28 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 2 Nov-18 DecDir.: Christian Arming / Yuval Zorn; Prod.: Dale Duesing
Otello (Verdi) 4 Dec-29 JunDir.: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; Prod.: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 9 Dec-27 JanDir.: Hartmut Keil; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Dec-30 JunDir.: Marc Soustrot / Hartmut Keil / Eugene Tzigane; Prod.: Christof Loy
La Calisto (Cavalli) 23 Dec-7 JanDir.: Christian Curnyn; Prod.: Jan Bosse
Don Giovanni (Mozart) 30 Dec-21 JanDir.: Carlo Franci; Prod.: Peter Mussbach
Götterdämmerung (Wagner) 29 Jan-1 JulDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Arabella (Strauss) 4-25 FebDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Christof Loy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 11 Feb-2 MarDir.: Erik Nielsen; Prod.: Sandra Leupold
Adriana Lecouvreur (Cilea) 4-30 MarDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Lear (Reimann) 10 Mar-9 AprDir.: Friedemann Layer; Prod.: Keith Warner
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 11-13 MarDir.: Carlo Montanaro
Die Sache Makropulos (Janáček) 8-29 AprDir.: Friedemann Layer; Prod.: Richard Jones
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Apr-17 MajDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Keith Warner
Volo di notte (Dallapiccola) 27 Apr-17 MajDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Keith Warner
Das Liebesverbot (concert) (Wagner) 2-4 MajDir.: Sebastian Weigle
The Rake's Progress (Stravinsky) 20 Maj-9 JunDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Axel Weidauer
Das Rheingold (Wagner) 2-22 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 7-24 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Wasser (Herrmann,A) 16-24 JunDir.: Hartmut Keil; Prod.: Florentine Klepper
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 Aug-3 SepDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Klaus Kühl
Der Liebestrank (Donizetti) 16 Okt-16 MarDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Rusalka (Dvořák,A) 19 Okt-22 DecDir.: Jan Roloef Wolthuis; Prod.: Judica Semler
Das Feuerwerk (Burkhard) 21 Okt-31 DecDir.: Peter Kubisch; Prod.: Manuel Schöbel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 OktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Klaus Kühl
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10-22 NovDir.: Ido Arad; Prod.: Susanne Knapp
Hexen (Lund) 10-20 DecDir.: Joseph Bousso; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10-21 JanDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Holger Pototzki
Sturmhöhe (Floyd) 11 Feb-19 MajDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Apr-17 Maj
Werther (Massenet) 9-19 Jun
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Okt-28 AprDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jarg Pataki
Das grosse Welttheater (Santos) 10 Nov-28 JunDir.: Clemens Flick; Prod.: Calixto Bieito
Manon Lescaut (Puccini) 26 Nov-11 MajDir.: Gerhard Markson; Prod.: Yona Kim
Otello (Verdi) 2 Dec-29 FebDir.: Johannes Knapp; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Dec-6 JanDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Thalia Schuster
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 Dec-25 FebDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tom Ryser
Lohengrin (Wagner) 26 Jan-10 MarDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 26 Feb-22 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Leandra Overmann
Rigoletto (Verdi) 17 Mar-7 JulDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Thomas Krupa
Das Rheingold (Wagner) 2 Apr-25 MajDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Die Walküre (Wagner) 3 Apr-26 MajDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Siegfried (Wagner) 5 Apr-28 MajDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Götterdämmerung (Wagner) 7 Apr-30 MajDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 12-15 MajDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tim Jentzen
Rinaldo (Handel) 16 Jun-18 JulDir.: Julia Jones; Prod.: Tom Ryser
Esclarmonde (concert) (Massenet) 14-17 JulDir.: Fabrice Bollon
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Merlin (Albéniz) 8 Okt-22 DecDir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Roland Schwab
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Nov-24 FebDir.: Bernhard Stengel; Prod.: Peter Hailer
La traviata (Verdi) 17 Dec-21 AprDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 13 Jan-22 AprDir.: Askan Geisler; Prod.: Sandra Wissmann
Leben in dieser Zeit (Nick) 14 Jan-1 MarDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
Mahagonny Songspiel (Weill) 14 Jan-1 MarDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
Zeus und Elida (Wolpe) 14 Jan-1 MarDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
La bohème (Puccini) 11 Feb-18 MarDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
La Grande Magia (Trojahn) 24 Mar-15 AprDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Gabriele Rech
Ubu (Corbett) 14-28 AprDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Alexander von Pfeil
Rusalka (Dvořák,A) 29+ AprDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Elisabeth Stöppler
Salome (Strauss) 20+ MajDir.: Rasmus Baumann
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 7 Okt-3 JunDir.: Olav Kröger; Prod.: Amina Gusner
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Okt-20 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Carmen (Bizet) 25 Nov-27 JunDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-12 DecDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Carin Marquardt
Anatevka (Bock) 3 Feb-6 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Mar-24 MajDir.: Jens Troester; Prod.: Thomas Enzinger
Brundibár (Krása) 24-29 MarDir.: Ueli Häsler; Prod.: Cornelia Poppe
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 Mar-15 JulDir.: Jens Troester; Prod.: Oliver Kloeter
Frau Luna (Lincke) 11 Maj-30 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
La bohème (Puccini) 3 Sep-18 MarDir.: Herbert Gietzen; Prod.: Helmut Polixa
Trouble in Tahiti (Bernstein) 9 Sep-29 OktDir.: Herbert Gietzen; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Sep-21 JanDir.: Carlos Spierer; Prod.: Thomas Goritzki
Acis und Galatea (Handel) 5 Nov-18 DecDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Alessandro Stradella (Flotow) 28 Jan-9 JunDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Roman Hovenbitzer
Maria, regina d'Inghilterra (Pacini) 17 Mar-17 JunDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Joachim Rathke
Lulu (Berg) 12 Maj-30 JunProd.: Thomas Oliver Niehaus
Guglielmo Tell (concert) (Rossini) 2-16 JunDir.: Herbert Gietzen
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 9-25 SepDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Okt-20 MajDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 18-29 OktDir.: Tobias Kruse; Prod.: Peter Hanslik
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 19 Nov-1 JunProd.: Moritz Manuel Michel
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 26 Nov-7 AprDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 19 Jan-10 MarDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Der Besuch der alten Dame (Einem) 4 MajDir.: Eckehard Stier; Prod.: Klaus Arauner
Du sollst nicht lieben (Kreisler,G) 25 Maj-23 JunDir.: Manuel Pujol; Prod.: Frieder Venus
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2-24 JunDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 29+ JunDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sabine Sterken
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Sep-8 MarDir.: Bernhard Steiner; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Sep-17 NovDir.: Bernhard Steiner / Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Annette Wolf
La bohème (Puccini) 24 Sep-10 MarDir.: Florian Ludwig; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Der Ring an einem Abend (Wagner) 8 Okt-12 FebDir.: Florian Ludwig
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-20 MajDir.: Florian Ludwig; Prod.: Thilo Borowczak
Susannah (Floyd) 17 Mar-24 Jun
Don Giovanni (Mozart) 5 Maj-21 Jun
Halle, Oper Halle  / 
Macbeth (Verdi) 2-4 SepDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Axel Köhler
Dracula (Svoboda,K) 3 Sep-28 DecDir.: Michael Fuchs; Prod.: Matthias Brenner
Die Walküre (Wagner) 23-25 SepDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 27 Sep-26 OktDir.: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Prod.: Heike Hanefeld
Anatevka (Bock) 30 Sep-23 OktDir.: Marie-Luise Häuser; Prod.: Matthias Hüstebeck
Ottone (Handel) 3 Okt-6 JunDir.: Marcus Creed; Prod.: Franziska Severin
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Okt-26 FebDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30-31 OktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Das Rheingold (Wagner) 4 NovDir.: Karl Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Lucrezia Borgia (Donizetti) 9 Dec-15 JunDir.: Andreas Henning; Prod.: Saskia Zschoch
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 17 Dec-1 MarDir.: Andreas Henning / Tobias Horschke; Prod.: Christian Schuller
Riemannoper (Johnson) 7 Jan-4 JunDir.: Tino Fiebig; Prod.: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Feb-17 JunDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 22+ FebDir.: Tino Fiebig; Prod.: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 28 Apr-1 MajDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Martha (Flotow) 12+ MajDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Michael McCaffery
Spuk im Händelhaus (Streul) 28+ MajDir.: Kay Stromberg / Katrin Wittrisch; Prod.: Marco Misgaiski
Alcina (Handel) 1+ JunDir.: Bernhard Forck; Prod.: Andrej Woron
Hamburg, Hochschule für Musik und Theater Hamburg  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 8-18 DecDir.: Leon Gurvitch; Prod.: Kerstin Steeb
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-1 MarDir.: Anna Skryleva; Prod.: Marcos Darbyshire
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-24 JunDir.: Siegfried Schwab; Prod.: Florian-Malte Leibrecht
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Carmen (Bizet) 16 Sep-9 OktDir.: Fabian Dobler; Prod.: Jan-Richard Kehl
Der Vampyr (Marschner) 26 Okt-31 DecDir.: Fabian Dobler; Prod.: Oswald Lipfert
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Faust (Gounod) 3 Sep-24 FebDir.: Simone Young / Alfred Eschwé; Prod.: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 4-14 SepDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 6 Sep-10 JanDir.: Alexander Soddy; Prod.: Andreas Homoki
Don Giovanni (Mozart) 18 Sep-11 AprDir.: Simone Young; Prod.: Doris Dörrie
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-31 DecDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Renaud Doucet
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Sep-3 MarDir.: Jonas Alber / Florian Csizmadia; Prod.: Achim Freyer
Palestrina (Pfitzner) 2-16 OktDir.: Simone Young; Prod.: Christian Stückl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Okt-26 FebDir.: Julia Jones; Prod.: Sandra Leupold
Flavius Bertaridus (Telemann) 23 Okt-16 NovDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Okt-13 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 8 Nov-7 FebDir.: Carlo Montanaro / Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Bliss (Dean) 17-29 NovDir.: Alexander Soddy; Prod.: Ramin Gray
Salome (Strauss) 19-27 NovDir.: Simone Young; Prod.: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-21 DecDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Peter Beauvais
Don Carlos (Verdi) 18 Dec-29 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Peter Konwitschny
Lear (Reimann) 15 Jan-3 FebDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-17 AprDir.: Nicholas Carter; Prod.: Gilbert Deflo(original)
La fille du régiment (Donizetti) 19 Jan-8 JunDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Alexander von Pfeil
Das Rheingold (Wagner) 28 Jan-1 MarDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
La traviata (Verdi) 2-18 FebDir.: Alexander Soddy; Prod.: Folke Abenius
Die Walküre (Wagner) 5 Feb-4 MarDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 5-26 FebDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Feb-2 MarDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle(original)
Siegfried (Wagner) 12 Feb-7 MarDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 19 Feb-11 MarDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky) 8-24 MarDir.: Lawrence Foster; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 27 Mar-3 AprDir.: Alexander Soddy; Prod.: Guy Joosten
Manon Lescaut (Puccini) 1-29 AprDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Himmelmann
Parsifal (Wagner) 6 Apr-6 MajDir.: Simone Young; Prod.: Robert Wilson
Turandot (Puccini) 26 Apr-8 MajDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Maj-6 JunDir.: Simone Young; Prod.: Christian Stückl
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Maj-3 JunDir.: Simone Young; Prod.: Ruth Berghaus
Macbeth (Verdi) 2-14 JunDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Steven Pimlott
Die unglückselige Cleopatra (Mattheson) 23-30 JunDir.: Nicholas Carter; Prod.: Holger Liebig
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 17 Sep-17 MajDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Otello (Verdi) 18 Sep-9 OktDir.: Lutz de Veer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Sep-26 NovDir.: Toshiaki Murakami / Andrea Sanguineti / Benjamin Reiners; Prod.: Ingo Kerkhof
Lady in the Dark (Weill) 15 Okt-8 AprDir.: Mark Rohde; Prod.: Matthias Davids
Die Reise nach Reims (Rossini) 19 Okt-23 DecDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Matthias Davids
King Arthur (Purcell) 29 Okt-6 Maj
Intolleranza 1960 (Nono) 6 Nov-7 DecDir.: Stefan Klingele; Prod.: Benedikt von Peter
Madame Butterfly (Puccini) 17 Nov-15 DecDir.: Ivan Repusic; Prod.: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Dec-14 FebDir.: Karen Kamensek; Prod.: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-6 JanDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggeler
La bohème (Puccini) 22 Dec-11 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Charles Ebert(original), Chris Alexander(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 Jan-29 JunDir.: Ivan Repusic; Prod.: Alexander Charim
Tannhäuser (Wagner) 27+ JanDir.: Ivan Repusic; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 Feb-16 MarDir.: Ivan Repusic; Prod.: Ingo Kerkhof
Falstaff (Verdi) 1 Mar-20 AprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Olivier Tambosi
La voix humaine (Poulenc) 14 Mar-18 AprDir.: Mzia Jajanidze; Prod.: Tobias Ribitzki
Die Teufel von Loudun (Penderecki) 24 Mar-4 MajDir.: Stefan Klingele; Prod.: Balázs Kovalik
My Fair Lady (Loewe) 31 Mar-3 JunDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Faust (concert) (Gounod) 5 Maj-22 JunDir.: Ivan Repusic
Die Walküre (Wagner) 12 Maj-17 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 26 Maj-26 JunDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Barrie Kosky
Il Tabarro (Puccini) 2-16 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 2-16 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 2-16 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Das Rheingold (Wagner) 14-26 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Barrie Kosky
Siegfried (Wagner) 21 JunDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Barrie Kosky
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Aida (Verdi) 9 Okt-12 JanDir.: Cornelius Meister; Prod.: Lydia Steier
Las cartas de Frida (Rodriguez) 26 Okt-13 JanDir.: Mirga Gražinytė; Prod.: Johanna Wehner
Marco Attilio Regolo (Scarlatti,A) 25 Nov-10 FebDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Carmen (Bizet) 29 Jan-1 JunDir.: Dietger Holm / Mirga Gražinytė / Ivo Hentschel; Prod.: Nadja Loschky
Der tausenjährige Posten (Schubert) 10 Mar-10 MajDir.: Dietger Holm; Prod.: Andrea Schwalbach
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Maj-6 JunDir.: Cornelius Meister; Prod.: Lorenzo Fioroni
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Turandot (Puccini) 5 Nov-15 JanDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
Gräfin Mariza (Kálmán) 2-5 FebDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Winterreise (Schubert) 17 Feb-5 AprDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Christian Marten-Molnár
La cage aux folles (Herman) 10 Mar-1 JunProd.: Jens Schmidl
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Mar-2 JunDir.: Rune Bergmann; Prod.: Jan Philipp Gloger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-22 JulDir.: Andreas Kowalewitz / Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Johanna Schall
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Les Fleurs du mal (Klaus Schedl) 2 Okt
Ferne Nähe (Smutny) 6-7 OktDir.: Titus Engel; Prod.: Sommer Ulrickson
The Cave (Reich) 12 OktDir.: Jonathan Stockhammer
Hof, Theater Hof  / 
Tosca (Puccini) 23 Sep-25 DecDir.: Arn Goerke; Prod.: Kay Metzger
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 28 Okt-22 JanDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Karsten Barthold
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Dec-19 FebDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Lola Blau (Kreisler,G) 24 Jan-14 FebDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Karsten Jesgarz
Boris Godunow (Musorgsky) 9 Mar-29 Apr
The King and I (Rodgers) 27 Apr-6 Jul
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Jun-19 Jul
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Madama Butterfly (Puccini) 17 Sep-20 AprDir.: Till Hass; Prod.: Ernö Weil
Hello, Dolly! (Herman) 29 Okt-25 AprDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Stefan Tilch
Ein Maskenball (Verdi) 5 Nov-11 DecDir.: Till Hass; Prod.: Holger Pototzki
Anton (Fritsch) 10-27 Nov
Carmina Burana (Orff) 17 Dec-25 MajDir.: Roger Boggasch; Prod.: Stefano Giannetti
Parsifal (Wagner) 25 Feb-22 AprDir.: Uwe Sandner; Prod.: Johannes Reitmeier
Die Dreigroschenoper (Weill) 17 Mar-30 JunDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Michael Lerchenberg
Verkundigung (Braunfels) 28 Apr-4 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
The Sound of a Voice (Glass) 24 MajDir.: Silvia Canali; Prod.: Andreas Bronkalla
Boris Godunow (Musorgsky) 2+ JunDir.: Till Hass; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 18 Sep-30 OktDir.: Justin Brown; Prod.: Achim Thorwald
Eine Strasse, Lucile (Rihm) 25 Sep-3 OktDir.: Markus Bieringer; Prod.: Alexander Schulin
Dantons Tod (Einem) 25 Sep-3 OktDir.: Markus Bieringer; Prod.: Alexander Schulin
Katja Kabanowa (Janáček) 30 Sep-20 OktDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Georg Köhl
Les troyens (Berlioz) 15 Okt-12 FebDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-21 JanDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-4 DecDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Tosca (Puccini) 27 Nov-26 DecDir.: Christoph Gedschold; Prod.: John Dew
Ritter Blaubart (Offenbach) 17 Dec-14 JanDir.: Markus Bieringer; Prod.: Aron Stiehl
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 28 Jan-28 FebDir.: Justin Brown; Prod.: Arila Siegert
Alessandro (Handel) 17-26 FebDir.: Michael Form; Prod.: Alexander Fahima
Dino und die Arche (Leininger) 19-25 FebDir.: Markus Bieringer; Prod.: Daniel Pfluger
Giove in Argo (concert) (Handel) 25 FebDir.: Holger Speck
Lohengrin (Wagner) 1 Apr-23 JunDir.: Justin Brown; Prod.: Reinhild Hoffmann
Don Giovanni (Mozart) 28 Apr-4 JulDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Robert Tannenbaum
Robin Hood (Schwemmer) 20 Maj-18 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Nelly Danker
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Jun-20 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Dominique Mentha
Wallenberg (Tüür) 7-18 JulDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
La bohème (Puccini) 10 Sep-22 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Philipp Kochheim
Don Pasquale (Donizetti) 17 Sep-23 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Lisa Marie Küssner
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 23 Sep-9 NovDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Dominique Mentha
Cabaret (Kander) 24 Sep-15 OktDir.: Wolfgang Siuda; Prod.: Patrick Schlösser
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 29 Okt-2 MarDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Dec-14 AprDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-5 FebDir.: Patrik Ringborg / Thomas Rimes; Prod.: Elmar Gehlen
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Jan-16 JunDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Volker Schmalöer
Griselda (Scarlatti,A) 18 Feb-1 AprDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
Parsifal (Wagner) 6 Apr-12 MajDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Helen Malkowsky
La clemenza di Tito (Mozart) 28 Apr-3 JunDir.: Alexander Hannemann / Marco Comin; Prod.: Johannes Schütz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 2-30 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Nadja Loschky
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Sep-13 AprDir.: Johannes Willig; Prod.: Daniel Karasek
La bohème (Puccini) 10 Sep-30 DecDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die Lombarden (Verdi) 24 Sep-4 AprDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 25 Sep-21 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 15 Okt-14 JunDir.: Johannes Willig; Prod.: Thomas Wünsch
Hello, Dolly! (Herman) 5 Nov-13 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Olaf Strieb
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Dec-24 MajDir.: Mariano Rivas; Prod.: Daniel Karasek
Lohengrin (Wagner) 28 Jan-9 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Georg Köhl
Radamisto (Handel) 10 Mar-15 JunDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Nele Tippelmann
Kalif Storch (Meijering,C) 14 Apr-31 MajDir.: Bettina Rohrbeck; Prod.: Friederike Karig
Manon (Massenet) 5 Maj-24 JunDir.: NN; Prod.: Silvana Schröder
Tosca (Puccini) 18+ AugDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-25 DecDir.: Bernhard Ott; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Les Boulingrin (Aperghis) 29 Okt-12 FebDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Matthias Schönfeldt
La Navarraise (Massenet) 29 Okt-12 FebDir.: Karsten Huschke; Prod.: Matthias Schönfeldt, Beate Baron
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Dec-15 AprDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Cabaret (Kander) 17 Dec-2 AprDir.: Christopher Wasmuth; Prod.: Markus Dietze
Fra Diavolo (Auber) 4 Feb-20 MajDir.: Karsten Huschke; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 21 Apr-12 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22+ Sep
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Nov
Evita (Lloyd Webber) 29 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb
Die Dreigroschenoper (Weill) 13+ Apr
Rigoletto (Verdi) 27+ Apr
Köln, Oper Köln  / 
Krieg und Frieden (Prokofjew) 16 Sep-8 OktDir.: Michael Sanderling; Prod.: Nicolas Brieger
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Okt-20 NovDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La traviata (Verdi) 16 Okt-9 NovDir.: Markus Poschner / Daniel Klajner; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Messa da Requiem (Verdi) 30 Okt-19 NovDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Clemens Bechtel
Die Feuerrote Friederike (Naske) 10-27 NovDir.: Siro Battaglin; Prod.: Elena Tzavara
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Nov-26 DecDir.: Markus Stenz / Gerrit Prießnitz; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Pinocchio (Fontanelli) 6-22 DecProd.: Thalia Schuster
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 30 Dec-29 JanDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Bernd Mottl
Schneewittchen (Lange) 14 Jan-17 MarDir.: Raimund Laufen; Prod.: Elena Tzavara
Norma (concert) (Bellini) 18-23 JanDir.: Andriy Yurkevich
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Feb-24 MarDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Bernd Mottl
Rigoletto (Verdi) 15 Mar-12 AprDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Katharina Thalbach
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 1 Apr-7 JunDir.: Markus Stenz; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Border (Vollmer) 13 Apr-18 JunDir.: Fuad Ibrahimov; Prod.: Elena Tzavara
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 14-28 AprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-28 MajDir.: Markus Poschner / Andreas Schüller; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Maj-17 JunDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 24 Maj-30 JunProd.: Brigitta Gillessen
Alcina (Handel) 16 Jun-7 JulDir.: Peter Neumann; Prod.: Ingo Kerkhof
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 23 Jun-7 JulProd.: Elena Tzavara
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Me and My Girl (Gay) 15 Okt-30 JunDir.: Kenneth Duryea; Prod.: Georg Köhl
Joseph Süß (Glanert) 29 Okt-16 DecDir.: Kenneth Duryea; Prod.: Jan-Richard Kehl
Die kleine Seejungfrau Rusalka (Dvořák,A) 13 Nov-26 DecDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ansgar Weigner
Norma (Bellini) 3+ DecDir.: Andreas Fellner; Prod.: Thomas Wünsch
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 31 DecDir.: Karsten Seefing; Prod.: Reinhardt Friese
Der kleine Barbier (Rossini) 19+ AprDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ulrich Proschka
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 1 Maj-21 JunDir.: Graham Jackson
Maskarade (Nielsen,C) 12 Maj-29 JunDir.: Graham Jackson; Prod.: Aron Stiehl
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Sep-15 AprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 11 Sep-30 JunDir.: William Lacey; Prod.: Andreas Homoki
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 18 Sep-16 DecDir.: Friedrich Suckel / William Lacey / Robin Engelen; Prod.: Lotte de Beer
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 Sep-19 FebDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner
Der Türke in Italien (Rossini) 28 Sep-16 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 15 Okt-23 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Deutsches Miserere (Dessau) 22-31 OktDir.: Alejo Pérez; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Siegfried (concert) (Wagner) 16-19 NovDir.: Ulf Schirmer
La bohème (Puccini) 26 Nov-25 DecDir.: Matthias Foremny / William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-30 DecDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Birgit Eckenweber
Macbeth (Verdi) 10 Dec-27 AprDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Dec-20 MajDir.: Matthias Foremny / Karl-Heinz Müller / William Lacey; Prod.: Ralf Nürnberger
Così fan tutte (Mozart) 22 Dec-6 JulDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 Jan-9 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Jochen Biganzoli
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Jan-7 AprDir.: William Lacey; Prod.: Claus Guth
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 29 Jan-3 JunDir.: Roland Kluttig; Prod.: Wolfgang Engel
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Feb-29 JunDir.: Matthias Foremny / William Lacey; Prod.: Lotte de Beer
Iphigenie in Aulis (Gluck) 16 Mar-9 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Alkestis (Gluck) 17 Mar-8 JunProd.: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 24 Mar-6 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Apr-19 MajDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Tobias Kratzer
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14-15 MajDir.: Friedrich Suckel; Prod.: Gundula Nowack
Der Schauspieldirektor (Mozart) 2-17 Jun
Prima la musica, poi le parole (=) 2-17 Jun
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La finta giardiniera (Anfossi) 4 NovDir.: Werner Ehrhardt
Lubeck, Theater Lübeck  / 
La traviata (Verdi) 9 Okt-6 MajDir.: Gianluca Martinenghi; Prod.: Gregor Lütje
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Sep-11 FebDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Okt-14 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
Der Vampyr (Marschner) 16 Okt-22 NovDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Carmen (Bizet) 20 Okt-10 MarDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Alberto Triola
My Fair Lady (Loewe) 18 Nov-2 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-8 JanDir.: Philippe Bach; Prod.: Herbert Adler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Jan-15 JunDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
La vida breve (Falla) 13 Jan-15 JunDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jan-25 MarProd.: Carl Augustin
Anatevka (Bock) 8 Feb-16 MajDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Das Geheime Konigreich (Krenek) 2 Mar-15 JunDir.: Anton Marik; Prod.: Franco Ripa di Meana
Der Ring des Polykrates (Korngold) 2 Mar-15 JunDir.: Anton Marik; Prod.: Franco Ripa di Meana
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-25 MajDir.: NN; Prod.: Jürgen Pöckel
Turandot (Puccini) 24 Mar-26 MajDir.: Philippe Bach; Prod.: Wolfgang Quetes
Tosca (Puccini) 25 Mar-27 MajDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Apr-14 JunDir.: NN; Prod.: Wolf Widder
Salome (Strauss) 19-23 MajDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Roman Brogli-Sacher
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Tosca (Puccini) 24 Sep-25 DecDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Orpheus und Eurydike (Gluck) 1 Okt-25 NovDir.: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Prod.: Friedrich von Mansberg
My Fair Lady (Loewe) 13 Okt-17 FebDir.: Nezih Seckin; Prod.: Hajo Fouquet
Ein Käfig voller Narren (Herman) 19 Nov-20 JunDir.: Nezih Seckin; Prod.: Klaus Seiffert
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 15 Dec-7 AprDir.: Deborah Coombe; Prod.: Hajo Fouquet / Oliver Hennes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-26 JanDir.: Nezih Seckin; Prod.: Friedrich von Mansberg
Don Giovanni (Mozart) 3 Mar-30 MajDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 JunDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Aschenputtel (Rossini) 17 Sep-22 JanDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Anette Leistenschneider
My Fair Lady (Loewe) 18 Sep-23 OktDir.: Martin Wagner; Prod.: Nico Rabenald
Der Freischütz (Weber) 2 Okt-18 DecDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Aniara Amos
Jenůfa (Janáček) 22 Okt-25 NovDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Cornelia Crombholz
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 13 Nov-21 AprDir.: Rainer Roos; Prod.: Stefan Huber
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Dec-17 FebDir.: Johannes Stert; Prod.: Aron Stiehl
Hello, Dolly! (Herman) 12 Nov-26 MajDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 21 Jan-28 MajDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Olivia Fuchs
Die Dreigroschenoper (Weill) 10 Feb-11 MajDir.: Maria Hinze; Prod.: Jan Jochymski
La traviata (Verdi) 25 Feb-25 MajDir.: Michael Balke; Prod.: Stephen Lawless
Miriways (Telemann) 10-17 MarDir.: Michi Gaigg; Prod.: Jakob Peters-Messer
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 Mar-10 JunDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Christian von Götz
The Io Passion (Birtwistle) 7+ AprDir.: NN; Prod.: Oliver Klöter
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Maj-20 JunDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 17 Sep-22 OktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Sep-30 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Vera Nemirova
The Rape of Lucretia (Britten) 15 Okt-4 MarDir.: Clemens Heil; Prod.: Freo Majer
Eva (Lehár) 10 Nov-12 JunDir.: Sebastian Hernandez-Laverny; Prod.: Cordula Däuper
My Fair Lady (Loewe) 11+ DecDir.: Sebastian Hernandez-Laverny; Prod.: Søren Schuhmacher
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Jan-29 AprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Tatjana Gürbaca
Le grand macabre (Ligeti) 17 Mar-13 MajDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Il primo omicidio (Scarlatti,A) 4 Maj-19 JunDir.: Ralf Otto; Prod.: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 2-28 JunDir.: NN; Prod.: Johannes Schütz
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-21 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Joachim Schlömer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Sep-26 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Regula Gerber
My Fair Lady (Loewe) 27 Sep-31 DecDir.: Joseph Trafton; Prod.: Helmut Baumann / Jürg Burth
La Gioconda (concert) (Ponchielli) 9 Okt-10 MarDir.: Joseph Trafton
Das Rheingold (Wagner) 28 Okt-6 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Come together on Abbey Road (Gerlitz) 3 Nov-5 JanDir.: Christiaan Crans; Prod.: Carsten Gerlitz
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 6 Nov-14 AprDir.: Alois Seidlmeier
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Nov-3 DecDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Turandot (Puccini) 24 Nov-13 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Regula Gerber
La bohème (Puccini) 27 Nov-27 DecProd.: Friedrich Meyer-Oertel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-29 DecDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Wolfgang Blum
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9 Dec-21 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Dec-26 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Dec-26 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Amadis de Gaule (Bach,JC) 3-28 JanDir.: Joseph Trafton; Prod.: Nicolas Brieger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-22 JanDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Monique Wagemakers
Montezuma, Fallender Adler (Lang,B) 12-20 JanDir.: Joseph Trafton; Prod.: Peter Missotten
Die Walküre (Wagner) 25 Mar-24 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 6-7 AprDir.: Erich Wächter; Prod.: Hans Schüler
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Maj-3 JunProd.: Andrea Schwalbach
The Outcast (Neuwirth) 25 Maj-16 JulDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Michael Simon
Temistocle (Bach,JC) 6-20 JulDir.: Reinhard Goebel; Prod.: Günter Krämer
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Der Wildschütz (Lortzing) 5 AugDir.: Sierd Quarré; Prod.: Dominik Wilgenbus
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 6-20 AugDir.: Philippe Bach; Prod.: Wolfgang Gratschmaier
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Sep-13 NovDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 10 Dec-6 JulDir.: Philippe Bach / Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Prod.: Ansgar Haag
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Jan-14 AprDir.: Elisa Gogou; Prod.: Rudolf Frey
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 JulDir.: Philippe Bach / Hans Urbanek; Prod.: Ansgar Haag
Ein Maskenball (Verdi) 20 Apr-8 JulDir.: Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Prod.: Ansgar Haag
The Rape of Lucretia (Britten) 7+ JunDir.: Philippe Bach / Alexander Steinitz; Prod.: Ansgar Haag
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Okt-13 AprDir.: Graham Jackson; Prod.: Kobie van Rensburg
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 8 OktDir.: Graham Jackson
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 21+ NovDir.: Karsten Seefing; Prod.: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 27+ NovDir.: Karsten Seefing; Prod.: Jürgen Pöckel
Don Carlos (Verdi) 21+ JanDir.: Graham Jackson / Hsiao-Lin Liao; Prod.: François De Carpentries
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ FebDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 17+ MarDir.: Graham Jackson; Prod.: Ansgar Weigner
München, Bayerische Staatsoper  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Sep-13 FebDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Lohengrin (Wagner) 25 Sep-2 OktDir.: Kent Nagano; Prod.: Richard Jones
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5-10 OktDir.: Kent Nagano; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 9-21 OktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Lina Wertmüller(original)
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Okt-1 NovDir.: Leif Segerstam; Prod.: Otto Schenk(original)
Tosca (Puccini) 30 Okt-8 NovDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Luc Bondy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 Okt-25 NovDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Richard Jones
Der Zwerg (Zemlinsky) 6-20 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 6-20 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 11-18 NovProd.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 15 Nov-24 JunDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Fidelio (Beethoven) 27 Nov-8 DecDir.: Zubin Mehta; Prod.: Calixto Bieito
Turandot (Puccini) 3 Dec-21 AprDir.: Zubin Mehta; Prod.: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
La bohème (Puccini) 18-26 DecDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-26 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: Herbert List
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Dec-1 JanDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Dec-7 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: David Bösch
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 5-11 JanDir.: Kazushi Ono; Prod.: Peter Konwitschny
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-21 JanDir.: Ivor Bolton; Prod.: Martin Duncan
Don Carlos (Verdi) 15-29 JanDir.: Asher Fisch; Prod.: Jürgen Rose
Das Rheingold (Wagner) 4-12 FebDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 14-26 FebDir.: Henrik Nánási; Prod.: Günter Krämer
Madama Butterfly (Puccini) 18 Feb-1 MarDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4-13 MarDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Walküre (Wagner) 11 Mar-24 AprDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Macbeth (Verdi) 14-23 MarDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Martin Kušej
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21-28 MarDir.: Pietari Inkinen; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Otello (Verdi) 31 Mar-10 AprDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Francesca Zambello
Parsifal (Wagner) 5-8 AprDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Luisa Miller (Verdi) 15 Apr-5 MajDir.: Paolo Carignani; Prod.: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-13 MajProd.: Dieter Dorn
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 12-26 MajDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Siegfried (Wagner) 27 Maj-3 JunDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 29 Maj-10 JunDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Grischa Asagaroff
Wozzeck (Berg) 1-9 JunDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 30 JunDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Tannhäuser (Wagner) 23 Sep-2 OktDir.: Kent Nagano; Prod.: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Sep-30 OktDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 OktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Okt-10 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Okt-4 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 NovDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 NovDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Nov-1 DecDir.: Marco Armiliato; Prod.: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-8 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 15-30 DecDir.: Marco Armiliato; Prod.: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 DecDir.: Kazushi Ono; Prod.: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Dec-4 JanDir.: Paolo Carignani; Prod.: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 JanDir.: Manlio Benzi; Prod.: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Jan-6 FebDir.: Asher Fisch; Prod.: Lina Wertmüller
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 FebDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Feb-2 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 FebDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 MarDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 MarDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-4 AprDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 AprDir.: Paolo Carignani; Prod.: Francesca Zambello
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Apr-4 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 MajDir.: Adam Fischer; Prod.: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 MajProd.: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 MajDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Maj-8 JunDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 MajDir.: Dan Ettinger; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Sep-8 JunDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Sep-21 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Ulrich Peters
Der geduldige Sokrates (Telemann) 24 Sep-29 OktDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Axel Köhler
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Okt-8 FebDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Peter Baumgardt
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 16 Okt-10 DecDir.: Oleg Ptashnikov; Prod.: Immo Karaman
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 6 Nov-7 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Holger Seitz
Der Mikado (Sullivan) 19 Nov-2 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Holger Seitz
La traviata (Verdi) 23 Nov-27 JanDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Ana Haffter(original)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-2 JanDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Peter Kertz(original)
Der Freischütz (Weber) 4 Dec-19 FebDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Beverly Blankenship
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 15 Dec-25 MarDir.: Oleg Ptashnikov; Prod.: Carlos Wagner
La cage aux folles (Herman) 22 Dec-20 AprDir.: Henning Kussel; Prod.: Helmut Baumann
L'italiana in Algeri (Rossini) 19 Jan-9 AprDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Thomas Enzinger
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Jan-24 MarDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Joseph Süß (Glanert) 3 Mar-19 AprDir.: Roger Epple; Prod.: Guy Montavon
Heimatlos (Kverndokk) 18-27 MarDir.: Liviu Petcu; Prod.: Holger Seitz
Falstaff (Verdi) 18 Maj-4 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Ulrich Peters
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19-30 JunDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Rosamund Gilmore
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 25 Sep-23 OktDir.: Christoph Spering; Prod.: Andreas Baesler
La traviata (Verdi) 30 Okt-7 AprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Axel Kresin
Die Fledermaus (Strauss,J) 17+ DecDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Banditen (Offenbach) 29 Jan-22 MajDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Wolfgang Quetes
Peter Grimes (Britten) 25 Mar-2 JunDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Andreas Baesler
Romeo und Julia (Gounod) 29 Apr-6 JulDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Igor Folwill
Nabucco (Verdi) 9 Apr-28 MajDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ansgar Haag
Oberon (Weber) 17+ JunDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Wolfgang Quetes
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 17 Sep-17 DecDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Okt-22 DecDir.: Romely Pfund; Prod.: Manfred Straube
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Okt-4 NovDir.: Romely Pfund; Prod.: Susanne Knapp
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Okt-20 DecDir.: Frank Obermair; Prod.: Jürgen Pöckel
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Nov-22 DecDir.: Frank Obermair; Prod.: Stefan Haufe
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 25 Nov-26 DecDir.: Frank Obermair; Prod.: Wolfgang Dosch
La bohème (Puccini) 16 Dec-8 JanDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 21 Jan-19 AprDir.: Romely Pfund; Prod.: Ansgar Weigner
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-21 AprDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Evita (Lloyd Webber) 5 Maj-1 JunDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Der Bettelstudent (Millocker) 22 Jun-15 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Carmen (Bizet) 2 Okt-22 NovDir.: Marc Tardue; Prod.: Laurent Laffargue
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 15 Okt-7 JanDir.: Marcus Bosch; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Tosca (Puccini) 21 Okt-2 DecDir.: Christof Prick; Prod.: Jens-Daniel Herzog
My Fair Lady (Loewe) 12 Nov-14 JulDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Nov-12 JanDir.: Christof Prick / Andreas Paetzold; Prod.: Laura Scozzi
Il corsaro (Verdi) 16 Dec-19 FebDir.: Guido Johannes Rumstadt
La traviata (Verdi) 28 Jan-13 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Feb-16 AprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Helen Malkowsky
Armide (Gluck) 26+ FebDir.: Christian Hutter; Prod.: Ulrich Proschka
Guillaume Tell (Rossini) 3 Mar-26 JunDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Elisabeth Stöppler
Elektra (Strauss) 31 Mar-25 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Il viaggio a Reims (Rossini) 5 Maj-9 JunDir.: Philipp Pointner / Sebastian Kennerknecht; Prod.: Laura Scozzi
Vec Makropulos (Janáček) 26 Maj-16 JulDir.: Philipp Pointner; Prod.: Robert Carsen
La fille du régiment (Donizetti) 16 Jun-15 JulDir.: Gábor Káli; Prod.: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1-27 OktDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Niklaus Helbling
Aida (Verdi) 12+ OktDir.: Roger Epple; Prod.: Nina Gühlstorff
Fräulein Julie (Bibalo) 17+ NovDir.: Johannes Stert; Prod.: William Robertson
Geisterritter (Reynolds) 27+ NovDir.: NN; Prod.: K D Schmidt
La bohème (Puccini) 22+ JanDir.: Johannes Stert; Prod.: Lorenzo Fioroni
Katja Kabanova (Janáček) 10 MarDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Lydia Steier
Faust (Gounod) 18+ MarDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Versuchung des Heiligen Antonius (Kreppein) 8+ MajDir.: Yordan Kamdzhalov / Barbara Kler; Prod.: Anisha Bondy, Reyna Bruns, Alexander Fahima
Saul (Handel) 3+ JunDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
OPERation X (Kampe) 5+ JulDir.: NN; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Anything Goes (Porter) 20 Sep-14 DecDir.: Till Drömann; Prod.: Holger Hauer
Don Giovanni (Mozart) 8 Okt-6 AprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Walter Sutcliffe
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 Okt-2 FebDir.: Daniel Inbal; Prod.: Nadja Loschky
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Nov-13 AprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Marcel Keller
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 14 Jan-5 MajDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Jochen Biganzoli
Aida (Verdi) 3 Mar-26 JunDir.: Daniel Inbal; Prod.: Yona Kim
Anatevka (Bock) 28 Apr-4 JulDir.: Till Drömann; Prod.: Adriana Altaras
Sieg der Schönheit (Telemann) 9 Jun-1 JulDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
La traviata (Verdi) 24 Sep-2 FebDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Nov-11 MarProd.: Wolf Widder
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-18 MajDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Carmen (Bizet) 3 Mar-20 JunDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 20 Apr-7 JulDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Wozzeck (Berg) 2 Jun-4 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Sweet Charity (Coleman) 17 Sep-17 MarDir.: Tobias Engeli; Prod.: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 9-16 OktDir.: André Cipowicz; Prod.: Axel Stöcker
Tosca (Puccini) 7 Jan-5 MajDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Fidelio (Beethoven) 3-25 SepDir.: Michele Carulli/ Hee-Chuhn Choi / Hans-Peter Preu; Prod.: Horst Otto Kupich
La bohème (Puccini) 8 Okt-11 MarDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21 Okt-27 AprDir.: Michele Carulli; Prod.: Therese Schmidt
Faust (Spohr) 4-17 NovDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 18 Mar-18 Maj
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Turandot (Puccini) 24 Sep-28 DecDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Wolfgang Quetes
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Okt-19 JunDir.: Arne Willimczik; Prod.: Olaf Schmidt
La traviata (Verdi) 5 Nov-17 MarDir.: Philip van Buren; Prod.: Arila Siegert
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 Nov-16 AprProd.: Doris Buske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-22 MajDir.: Philip van Buren; Prod.: Christina Schmidt
Carmina Burana (Orff) 6 Jan-25 MajProd.: Olaf Schmidt
Elektra (Strauss) 5 Feb-27 JunDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Kay Metzger
Evita (Lloyd Webber) 26 Feb-21 MajDir.: Philip van Buren; Prod.: Philipp Kochheim
Falstaff (Verdi) 18 Maj-19 JulDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Ernö Weil
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-8 JanDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
The Fairy Queen (Purcell) 24 Nov-2 FebDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Alexander Herrmann
La bohème (Puccini) 11 Dec-8 MarDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-14 AprDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
La fille du régiment (Donizetti) 14 Jan-12 AprDir.: Peter Leonard; Prod.: Mirko Bott
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Feb-18 MarDir.: Peter Leonard; Prod.: Mirko Bott
Rigoletto (Verdi) 14+ AprDir.: Niklas Willén; Prod.: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 9-11 MajDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Europeras (Cage) 18+ MajDir.: Michael Weiger
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 Sep-29 JanDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dagmar Schlingmann
Turandot (Puccini) 17 Sep-16 OktDir.: Andreas Wolf; Prod.: Dominik Neuner
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Okt-9 DecDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Dec-28 MarDir.: Andreas Wolf; Prod.: Michael Talke
Romeo und Julia (concert) (Bellini) 20 Jan-21 JunDir.: Thomas Peuschel
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Feb-15 MarDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 JunDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Olivier Tambosi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 21 Apr-22 MajDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Inga Levant
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2 Jun-1 JulDir.: Andreas Wolf; Prod.: Immo Karaman
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10 Sep-18 AprDir.: Matthias Foremny / Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Der blonde Eckbert (Weir) 16 Sep-14 JanDir.: Paolo Bressan; Prod.: Anke Techentin
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Okt-24 NovDir.: Matthias Foremny; Prod.: Arturo Gama
Der Bettelstudent (Millocker) 16 Okt-13 JanDir.: Daniel Huppert; Prod.: Andreas Baesler
Così fan tutte (Mozart) 19 Okt-24 MarDir.: Judith Kubitz / Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 26 Okt-7 MarDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-28 AprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Arturo Gama
Tannhäuser (Wagner) 20 Jan-22 AprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 30 Mar-29 AprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Stefan Haufe
Martha (Flotow) 27 Apr-17 MajDir.: Paolo Bressan; Prod.: Robert Lehmeier
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Jun-22 JulDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Lotschak, Bernhard Paul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 1+ OktDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Eugen Onegin (concert) (Tchaikovsky) 7 JanDir.: Karl Prokopetz
The Rake's Progress (Stravinsky) 3+ MarDir.: Karl Prokopetz; Prod.: Georg Blüml
Der Wildschütz (Lortzing) 14+ AprDir.: Egbert Funk
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29+ JunDir.: Karl Prokopetz
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La traviata (Verdi) 18 Sep-23 OktDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Ruth Berghaus
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-16 NovDir.: Simon Hewett / José Luís Gómez Ríos / Timo Handschuh / Titus Engel; Prod.: Calixto Bieito
Alcina (Handel) 5 Okt-2 DecDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 30 Okt-24 JanDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Der Freischütz (Weber) 1 Nov-23 AprDir.: Timo Handschuh / Willem Wentzel; Prod.: Achim Freyer
Orpheus und Eurydike (Gluck) 9 Nov-12 FebDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Pinocchios Abenteuer (Dove) 14 Nov-13 DecDir.: Willem Wentzel; Prod.: Markus Bothe
Norma (Bellini) 9 Dec-9 AprDir.: Ivan Anguélov; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Dec-6 FebDir.: Uwe Sandner; Prod.: Nigel Lowery
Der Triumph von Zeit und Enttauschung (Handel) 27 Dec-14 MarDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Calixto Bieito
Die Nachtwandlerin (Bellini) 22 Jan-18 MarDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fremd (Thomalla) 17 Feb-9 MarDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Anna Viebrock, Ludivine Petit
Osud (Janáček) 11 Mar-23 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 11 Mar-23 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Luisa Miller (Verdi) 21 Mar-8 JunDir.: Giuliano Carella; Prod.: Markus Dietz
Die Judin (Halevy) 1 Apr-6 MajDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Apr-7 MajDir.: Marc Soustrot; Prod.: Thomas Bischoff
Wozzeck (Berg) 12 Maj-15 JunDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Andrea Moses
Elektra (Strauss) 25 Maj-14 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Jun-5 JulDir.: Thomas Rösner; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Katja Kabanowa (Janáček) 13 Jun-8 JulDir.: Robert Reimer; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Platée (Rameau) 1-13 JulDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito, Lydia Steier
Don Giovanni (Mozart) 25+ JulDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
West Side Story (Bernstein) 27 Aug-11 OktDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 Okt-6 JanDir.: Victor Puhl; Prod.: Nils Cooper
The King and I (Rodgers) 29 Okt-26 FebDir.: Christoph Jung; Prod.: Dale Albright
La bohème (Puccini) 28 Jan-27 AprDir.: Victor Puhl; Prod.: Benedikt Borrmann
Peter Grimes (Britten) 24 Mar-5 MajDir.: Victor Puhl; Prod.: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 20 Maj-7 JulDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Thomas Münstermann
Evita (Lloyd Webber) 31+ AugDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13+ OktDir.: Victor Puhl; Prod.: Birgit Scherzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1+ DecDir.: Christoph Jung
Gräfin Mariza (Kálmán) 26+ JanDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Die spanische Stunde (Ravel) 30+ MarDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Die Kluge (Orff) 30+ MarDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ JunDir.: Valtteri Rauhalammi
Ulm, Ulmer Theater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-8 DecDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Die Försterchristl (Jarno) 25 Sep-23 Okt
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 3 Nov-18 MarDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Andreas Von Studnitz
Carmen (Bizet) 22 Dec-13 MajDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ariodante (Handel) 16 Feb-8 JulDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Igor Folwill
Sugar (Styne) 22 Mar-22 JulDir.: Hendrik Haas; Prod.: Benjamin Künzel
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Apr-14 JulDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 14 Jun-20 JulDir.: Michael Weiger; Prod.: Andreas von Studnitz
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 4 Sep-17 JunDir.: Felix Bender; Prod.: Cordula Däuper
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Sep-13 MajDir.: Stefan Solyom / Felix Bender; Prod.: Susanne Gauchel
Der Wildschütz (Lortzing) 7 Okt-21 MarDir.: Martin Hoff; Prod.: Anthony Pilavachi
Faust (Gounod) 15 Okt-11 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Karsten Wiegand
Rigoletto (Verdi) 5-19 NovDir.: Stefan Solyom; Prod.: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 18 Nov-24 MarDir.: Mathias Mönius / André Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
La traviata (Verdi) 10 Dec-18 MajDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Dec-1 JunDir.: Martin Hoff; Prod.: Lydia Steier
Carmen in einem Akt! (Bizet) 28 Jan-10 JunProd.: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 18 Feb-2 JunProd.: Corinna von Rad
Arabella (Strauss) 21 Apr-8 JunDir.: Stefan Solyom
Chowanschtschina (Musorgsky) 16 Jun-8 JulDir.: Martin Hoff; Prod.: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Fidelio (Beethoven) 10 Sep-26 FebDir.: Marc Piollet; Prod.: Hans Hollmann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Sep-23 MarDir.: Marc Piollet / Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 25 Sep-28 OktDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Sandra Leupold
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Okt-21 MarDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Okt-18 NovDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
La bohème (Puccini) 23 Okt-6 NovDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Turandot (Puccini) 26 Nov-16 MarDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Cesare Lievi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-23 DecDir.: NN; Prod.: Heinz Peters
My Fair Lady (Loewe) 17 Dec-31 MarDir.: NN; Prod.: Iris Gerath-Prein
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Jan-20 MarDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 Feb-18 MarDir.: Marc Piollet; Prod.: Renate Ackermann
Don Pasquale (Donizetti) 10 Mar-27 AprDir.: Christoph Stiller; Prod.: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Mar-8 AprDir.: Christoph Stiller / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Anatevka (Bock) 31 Mar-21 AprDir.: Joachim Enders; Prod.: John Dew
Lohengrin (Wagner) 28+ AprDir.: Marc Piollet; Prod.: Kirsten Harms
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Sep-26 DecDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Okt-22 MarDir.: Florian Frannek; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Falstaff (Verdi) 2 Nov-19 FebDir.: Peter Kuhn / Hilary Griffiths; Prod.: Johannes Weigand
Emil und die Detektive (Schubring) 19-26 NovDir.: Jens Bingert; Prod.: Lauren Schubbe
La fabbrica illuminata (Nono) 10-18 DecProd.: Markus Höller
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 14 Jan-13 AprDir.: Florian Frannek; Prod.: Tilman Hecker
Aufstand (Özdiker) 4 Mar-8 JunDir.: Oliver Stapel; Prod.: Christian von Treskow
Ali Baba und die 40 Räuber (Ada) 25 Mar-29 AprDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Nazim (Say) 1+ AprDir.: Ibrahim Yazıcı
Das schlaue Füchslein (Janáček) 12 Maj-8 JulDir.: Hilary Griffiths
Würzburg, Mainfrankentheater Würzburg  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 25 Sep-22 DecDir.: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Prod.: Gregor Horres
Die lustige Witwe (Lehár) 12 Nov-5 FebDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Jürgen Weber
Friederike (Lehár) 14 Jan
Der Wildschütz (Lortzing) 11 Feb-21 JunDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Deborah Epstein
Venus (Febel) 22 Feb-18 MarDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Gespensterhaus (Febel) 22 Feb-18 MarDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Frida (Febel) 22 Feb-18 MarDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Mar-3 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Hermann Schneider
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Jun-18 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Bernhard Stengele
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Tosca (Puccini) 14 Okt-27 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Sweet Charity (Coleman) 26 Okt-11 MarDir.: Tobias Engeli; Prod.: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 29 Okt-8 JanDir.: André Cipowicz; Prod.: Axel Stöcker
Ball im Savoy (Abraham) 23 Mar-21 AprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch