2012/13 > Vitryssland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Vitryssland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Litauen Lettland
Polen

Vitryssland
 
Ryssland
Ukraina

Minsk, National Academic Bolshoy Theatre Opera and Ballet  / 

Rita (Donizetti) 5 Sep-17 JanProd.: Natalia Kuzmenkova
The Grey Legend (Smolsky) 9 Sep-2 AprDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Sep-18 JunDir.: Nikolai Koliadko / Vyacheslav Volich; Prod.: Valery Shishov(original), Alexander Prokhorenko(revival)
Il trovatore (Verdi) 17 SepDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Galina Galkovskaya
La traviata (Verdi) 20 Sep-6 JunDir.: Vyacheslav Volich / Ivan Kostiakhin; Prod.: Susanna Ciryuk
Nabucco (Verdi) 23 Sep-16 JunDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Prince Igor (Borodin) 25 Sep-20 JunDir.: Nikolay Kolyadko / Vyacheslav Volich; Prod.: Uriy Aleksandrov
Un ballo in maschera (Verdi) 27 SepDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Semen Stein
Iolanta (Tchaikovsky) 30 Sep-7 AprDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Oleg Melnikov
The Magic Flute (Mozart) 11 Okt-7 MajDir.: Lev Liakh / Ivan Kostiakhin; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva
Madama Butterfly (Puccini) 13 Okt-30 MajDir.: Victor Ploskina / Vyacheslav Volich; Prod.: Galina Galkovskaya
The Marriage of Figaro (Mozart) 20 Okt-1 MarDir.: Lev Lyakh / Oleg Lesun; Prod.: Victor Skorobogatov
The Little Tower Chamber (Polskiy) 4 Nov-19 MajDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Natalia Kuzmenkova
Aida (Verdi) 13 Nov-12 MajDir.: Ivan Kostyakhin / Victor Ploskina; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
La bohème (Puccini) 15 Nov-10 JanDir.: Victor Ploskina / Viatcheslav Volich; Prod.: Galina Galkovskaya
Carmen (Bizet) 16 Nov-25 JunDir.: Ivan Kostyahin; Prod.: Galina Galkovskaya
The Barber of Seville (Rossini) 20 Nov-13 JunDir.: Nikolay Kolyadko / Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Khovanchtchina (Musorgsky) 27 NovDir.: Viktor Ploskina / Vyacheslav Volich; Prod.: Oleg Melnikov
Tosca (Puccini) 4 Dec-9 Jun
Siegfried (Wagner) 18 Dec
Kashchey the Deathless (Rimsky-Korsakov) 3 Jan-10 Mar
Manon Lescaut (Puccini) 8-10 Jan
Winnie-the-Pooh (Petrova) 3 MarDir.: Ivan Kostiakhin; Prod.: Olga Buravlyova
Turandot (Puccini) 29 Apr-4 JunDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
The Impresario (Mozart) 7-10 JunDir.: Ivan Kostyakhin; Prod.: Natalia Kuzmenkova
Prima la musica, poi le parole (=) 7-10 JunDir.: Ivan Kostyakhin; Prod.: Natalia Kuzmenkova
The Grey Legend (Smolsky) 22 Jun
Rita (Donizetti) 23 JunDir.: Ivan Kostiakhin; Prod.: Natalia Kuzmenkova
Turandot (Puccini) 8 Sep-14 DecDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 11 Sep-28 NovDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Valery Shishov(original), Alexander Prokhorenko(revival)
Tosca (Puccini) 15 Sep-26 NovDir.: Andrey Ivanov / Andrey Galanov; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
La traviata (Verdi) 17 Sep-26 DecDir.: Vyacheslav Volich / Ivan Kostiakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Susanna Ciryuk
Madama Butterfly (Puccini) 19 Sep-8 NovDir.: Victor Ploskina, / Vyacheslav Volich / Andrew Galanov / Andrey Ivanov; Prod.: Oleg Moralev (original), Galina Galkovskaya(revival)
Carmen (Bizet) 23 Sep-19 DecDir.: Ivan Kostyahin; Prod.: Galina Galkovskaya
Prince Igor (Borodin) 25 SepDir.: Nikolay Koliadko / Viktor Ploskina / Vyacheslav Volich; Prod.: Yury Aleksandrov
Iolanta (Tchaikovsky) 27 SepDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva (original), Oleg Melnikov(revival)
The Impresario (Mozart) 28 Sep-27 NovProd.: Natalia Kuzmenkova
Prima la musica, poi le parole (=) 28 Sep-27 NovProd.: Natalia Kuzmenkova
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 Sep-30 NovDir.: Ivan Kostyakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Enar Stenberg(original), Victor Skorobogatov(revival)
The Grey Legend (Smolsky) 1 OktDir.: Vyacheslav Volich / Andrey Ivanov; Prod.: Alexander Kostiuchenko
The Magic Flute (Mozart) 3 Okt-2 NovDir.: Ivan Kostiakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva
Nabucco (Verdi) 10 OktProd.: Mikhail Pandzhavidze
Aida (Verdi) 15 OktDir.: Ivan Kostyakhin / Andrey Galanov
Aleko (Rakhmaninov) 19 Okt-6 NovDir.: Viktor Ploskina; Prod.: Valeriy Anisenko
Un ballo in maschera (Verdi) 22 OktDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Semen Stein
La bohème (Puccini) 24 OktDir.: Victor Ploskina / Viatcheslav Volich / Andrey Ivanov; Prod.: George Isaakian (original), Galina Galkovskaya(revival)
Khovanshchina (Musorgsky) 26 OktDir.: Viktor Ploskina / Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva(original), Oleg Melnikov(revival)
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 2-3 NovDir.: Andrey Galanov; Prod.: Galina Galkovskaya
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-11 Dec
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 22 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Dec