2012/13 > Tjeckien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Tjeckien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Polen
Tyskland

Tjeckien
 
Österrike Slovakien
Ungern

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 7 Sep-7 OktDir.: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway
La Périchole (Offenbach) 9 Sep-17 FebDir.: Caspar Richter / Pavel Šnajdr; Prod.: Tomáš Studený
Turandot (Puccini) 11 Sep-25 MajDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 15 Sep-3 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Jan Zbavitel / Ondrej Olos; Prod.: Ladislav Štros
La Dafne (Hanzlík) 16 Sep-27 AprDir.: Ondrej Olos; Prod.: Rocc
Nabucco (Verdi) 19 Sep-30 MajDir.: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: György Selmeczi
Das Wunder der Heliane (Korngold) 27 Sep-20 NovDir.: Peter Feranec / Pavel Šnajdr; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 2-13 OktProd.: Tomáš Pilař
Rusalka (Dvořák,A) 5 Okt-4 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 16 Okt-7 MajDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba
Prodaná nevěsta (Smetana) 28 Okt-12 JunDir.: Petr Vronský / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 30 Okt-11 MajDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Václav Věžník
Osud (Janáček) 16 Nov-20 JanDir.: Jakub Klecker; Prod.: Ansgar Haag
Kát'a Kabanová (Janáček) 25 NovDir.: Stefan Veselka; Prod.: Harry Kupfer
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 1 Dec-13 MarDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč
I vespri siciliani (Verdi) 11 Jan-5 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Ladislav Adamík
Die Schöpfung (Haydn) 17 Jan-12 MarDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz
Madama Butterfly (Puccini) 25 Jan-21 MajDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil
Její pastorkyňa (Janáček) 1 Feb-16 MarDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč
Lo speziale (Haydn) 12-16 FebDir.: Ondrej Olos; Prod.: Tomáš Studený
A Midsummer Night's Dream (Britten) 8 Mar-1 JunDir.: Jakub Klecker; Prod.: Roman Meluzín
Netopýr (Strauss,J) 22 Mar-6 JunDir.: Kaspar Zehnder / Ondrej Olos; Prod.: Ondřej Havelka
Don Giovanni (Mozart) 17 Maj-18 JunDir.: Peter Feranec; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Carmen (Bizet) 13 Sep-19 FebDir.: Jan Zbavitel; Prod.: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-31 MajDir.: Peter Feranec; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Sep-2 MajDir.: Peter Feranec; Prod.: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 Okt-15 FebDir.: Jakub Klecker; Prod.: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 Okt-15 FebDir.: Jakub Klecker; Prod.: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 5 Okt-14 MajDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 Okt-16 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 Okt-5 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 Okt-21 MarDir.: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 Okt-16 MarDir.: Ondrej Olos; Prod.: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 Nov-18 JunDir.: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 Nov-20 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; Prod.: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 Nov-19 MarDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 Dec-15 MarDir.: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; Prod.: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 Jan-3 MajDir.: Ondrej Olos; Prod.: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 Feb-30 AprDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 Mar-15 JunDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 Mar-20 JunDir.: Jakub Klecker; Prod.: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 AprDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Maj-3 JunDir.: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-29 AprDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 14 Dec-7 MarDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Oldřich Kříž
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 15 Feb-30 AprDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Dagmar Hlubková
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 25 Mar-28 AprProd.: Jana Kališová
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Mar-13 AprProd.: Josef Průdek
Don Pasquale (Donizetti) 8 AprProd.: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 25-31 JulDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová
Tosca (Puccini) 27 Sep-2 OktDir.: Martin Peschík; Prod.: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 OktDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Dagmar Hlubková
Hello Dolly! (Herman) 25 Okt
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 OktDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Oldřich Kříž
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
Robinson Crusoe (Offenbach) 21 Sep-7 MajDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
La traviata (Verdi) 7 Okt-28 AprDir.: Martin Doubravský; Prod.: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 9 Okt-27 MajDir.: Martin Doubravský; Prod.: Zdeněk Kaloč
Madama Butterfly (Puccini) 13 OktDir.: František Babický; Prod.: Václav Věžník
Der Freischütz (Weber) 18 Okt-18 MajDir.: František Babický; Prod.: Werner Pichler
The Merry Widow (Lehár) 20 Okt-5 AprDir.: František Babický; Prod.: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 30 OktDir.: František Babický; Prod.: Václav Věžník
The Demon (Rubinstein) 31 OktDir.: Martin Doubravský; Prod.: Martin Otava
Don Quichotte (Massenet) 23 Nov-30 MajDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Feb-10 MajDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 17 Feb-12 Maj
La forza del destino (Verdi) 24 MajDir.: Martin Doubravský; Prod.: Tomáš Pilař
La forza del destino (Verdi) 18 Sep-30 OktDir.: Martin Doubravský; Prod.: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-29 OktDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 SepDir.: Martin Doubravský; Prod.: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 OktDir.: František Babický; Prod.: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 OktDir.: František Babický; Prod.: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 OktDir.: František Babický; Prod.: Josef Průdek
Olomouc, Moravian Theatre Olomouc  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Dec-21 MajDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Martin Otava
Netopýr (Strauss,J) 22 Feb-24 MajDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Zbyněk Brabec
My Fair Lady (Loewe) 6 Apr
Carmen (Bizet) 21 Apr-5 Maj
Prodaná nevěsta (Smetana) 27 Apr
Polska krev (Nedbal) 4 Maj-23 Jun
Turandot (Puccini) 7+ Jun
Netopýr (Strauss,J) 17 Sep-7 Okt
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Sep
My Fair Lady (Loewe) 21 Sep
Carmen (Bizet) 28 Sep
Falstaff (Verdi) 4-22 Okt
Concert (Wagner) 9-14 Okt
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 Okt
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 Okt
Polska krev (Nedbal) 27 Okt
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
La traviata (Verdi) 7 Sep-30 Nov
Uličnice (Beneš) 8 Sep-10 MarDir.: Karel Mládek; Prod.: Gustav Skála
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Sep-25 Mar
Paganini (Lehár) 6 Okt-29 Jan
Nabucco (Verdi) 14 Okt-13 MajDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Jana Andělová-Pletichová
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Nov-27 Apr
Netopýr (Strauss,J) 16 Dec-11 MajDir.: Petr Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček
The Devil and Kate (Dvořák,A) 24 Feb-7 MajDir.: Petr Šumník; Prod.: Lubor Cukr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Apr-17 Maj
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-17 Okt
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 Sep-29 Okt
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 Sep
Madama Butterfly (Puccini) 12-15 Okt
Nabucco (Verdi) 25 Okt
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Let's Make an Opera! (Britten) 12 Sep-17 JunDir.: Jan Šrubař; Prod.: Lubor Cukr
La Wally (Catalani) 20 Sep-24 FebDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Václav Klemens
The Bartered Bride (Smetana) 28 Sep-8 MajDir.: Jan Šrubař; Prod.: Ilja Racek
Nabucco (Verdi) 29 Sep-9 MajDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Michael Tarant
Armida (Dvořák,A) 4 Okt-14 JanDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Jiří Nekvasil
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 12 Okt-9 JunDir.: Karol Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Pavel Mikuláštík
Katya Kabanova (Janáček) 15 Nov-24 MajDir.: Robert Jindra / Jakub Žídek; Prod.: Jiří Nekvasil
La bohème (Puccini) 6 Dec-23 AprDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Tomáš Studený
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 20 Dec-16 JunDir.: Jan Šrubař / Marek Prášil; Prod.: Pavel Mikuláštík
The Makropulos Case (Janáček) 9-22 JanDir.: Robert Jindra
Fedora (Giordano) 17 Jan-10 FebDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor
Roméo et Juliette (Gounod) 27 Jan-19 AprDir.: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; Prod.: Peter Gábor
La traviata (Verdi) 13-26 FebDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Carmen Or
Lohengrin (Wagner) 7 Mar-12 JunDir.: Robert Jindra; Prod.: ROCC
Anna Bolena (Donizetti) 6-19 JunDir.: Oliver Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí
Anna Bolena (Donizetti) 17 Sep-30 MarDir.: Oliver Dohnányi / Jakub Žídek; Prod.: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 SepDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 Sep-20 Maj
Ernani (Verdi) 10 Okt-6 MajDir.: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 Okt-23 NovDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 Okt-3 Maj
Lohengrin (Wagner) 1 Nov-18 DecDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: ROCC
The Bartered Bride (Smetana) 16 Nov-29 DecDir.: Jan Šrubař; Prod.: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 Dec-1 JunDir.: Marko Ivanovič; Prod.: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 Dec-2 MajDir.: Jan Šrubař / Marek Prášil; Prod.: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 Jan-4 JunDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 Feb-20 MajDir.: Charles Olivieri Munroe; Prod.: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 Apr-24 MajDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 JunDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
La Gioconda (Ponchielli) 5 Sep-26 AprDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Oldřich Kříž
Rigoletto (Verdi) 9 Sep-21 NovDir.: Ivan Pařík / Tomáš Brauner / Jiří Štrunc; Prod.: Róbert Alföldi
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-17 Mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Sep-20 AprDir.: Ivan Pařík / Jiří Štrunc; Prod.: Blažena Hončarivová
Turandot (Puccini) 29 Sep-23 MarDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Václav Málek
In the Penal Colony (Glass) 30 SepDir.: Petr Kofroň; Prod.: Viktorie Čermáková
Netopýr (Strauss,J) 6 Okt-30 AprDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Petr Novotný
Ruze z Argentiny (Beneš) 14 Okt-15 MajDir.: Jan Rezek; Prod.: Martin Pacek
Tajemství (Smetana) 27 Okt-23 MajDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Dominik Beneš
Kníže Igor (Borodin) 11 DecDir.: Petr Kofroň; Prod.: Michael Tarant
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Dec-9 AprDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová
Faust (Gounod) 19 Jan-21 MajDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Jiří Heřman
Polska krev (Nedbal) 23 Feb-31 MajDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Jan Ježek
La Voix humaine (Poulenc) 16 Mar-31 Maj
Tosca (Puccini) 6 Apr-28 MajDir.: Petr Kofroň; Prod.: Jan Burian
Faust (Gounod) 5 Sep-30 Okt
La Gioconda (Ponchielli) 8 SepDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22-27 SepDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 Sep-4 OktDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 OktDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19-20 OktDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 OktDir.: Jan Rezek; Prod.: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23-29 OktDir.: Petr Kofroň; Prod.: Jan Burian
Voják a tanečnice (Martinů) 25+ JanDir.: Petr Kofroň; Prod.: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5+ AprDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ JunDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Aug-11 JunDir.: Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: David Radok
Don Giovanni (Mozart) 25 Aug-23 JunDir.: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 31 Aug-27 AprDir.: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Joël Lauwers
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 Sep-18 JunDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek
Così fan tutte (Mozart) 22 Sep-20 AprDir.: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák
Orfeo ed Euridice (Gluck) 2 Feb-16 MajDir.: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Prod.: Hartmut Schörghofer
L'olimpiade (Mysliveček) 2-6 MajDir.: Václav Luks; Prod.: Ursel Herrmann
Don Giovanni (Mozart) 23 Aug-7 JunDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Aug-29 MajDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 Sep-17 MajDir.: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Prod.: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 Sep-3 JunDir.: Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 Sep-5 JunDir.: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 Nov-23 MarDir.: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Tomorrow there will be... (Březina) 25 Sep-19 Mar
Toufar (Březina) 18 Sep-6 DecDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3 Sep-29 MajDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Ondřej Havelka
The Jacobin (Dvořák,A) 4 Sep-1 JunDir.: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Prod.: Jiří Heřman
Čarokraj (Ivanovič) 8 Sep-15 JunDir.: Marko Ivanovič / David Švec; Prod.: Petr Forman
La traviata (Verdi) 14 Sep-6 JunDir.: Jan Chalupecký / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jana Kališová
Rusalka (Dvořák,A) 18 Sep-5 JunDir.: Jakub Hrůša / Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman
Carmen (Bizet) 20 Sep-20 MajDir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik
Pelléas et Mélisande (Debussy) 30 Sep-17 JunDir.: Jean-Luc Tingaud / David Švec; Prod.: Rocc
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Okt-28 AprDir.: David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Simone Sandroni
Kát'a Kabanová (Janáček) 16-20 OktDir.: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Prod.: Robert Wilson, Jean Yves Courregelongue
Libuse (Smetana) 28 Okt-8 MajDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Prod.: Petr Novotný
The Bartered Bride (Smetana) 30 Okt-22 JunDir.: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 4 Nov-22 JunDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský
Jenůfa (Janáček) 31 Jan-22 MajDir.: Ondrej Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil
The Miracles of Mary (Martinů) 17-22 AprDir.: Jiří Bělohlávek / David Švec; Prod.: Jiří Heřman
The Two Widows (Smetana) 30 Maj-21 JunDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
Čarokraj (Ivanovič) 27 Aug-23 JunDir.: Marko Ivanovič / David Švec; Prod.: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 Sep-16 JunDir.: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 Sep-30 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 Sep-5 MajDir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 Sep-3 MajDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 Sep-4 JunDir.: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 Sep-21 MajDir.: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Prod.: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Sep-7 FebDir.: David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 Sep-8 MajDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Prod.: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Okt-4 AprDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 Okt-28 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 Jan-22 MajDir.: Ondrej Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 FebDir.: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; Prod.: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 Mar-1 JunDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 24-31 AugDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Arnaud Bernard
Rigoletto (Verdi) 25 Aug-5 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Karel Jernek
Otello (Verdi) 26 Aug-16 AprDir.: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Dominik Neuner, Lubor Cukr
Trubadúr (Verdi) 29 Aug-11 AprDir.: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Prod.: Lubor Cukr
Nabucco (Verdi) 30 Aug-30 JunDir.: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; Prod.: Karel Němec
Aida (Verdi) 1 Sep-28 JunDir.: Enrico Dovico / Richard Hein / Jiří Mikula / Jiří Kyzlink; Prod.: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 4 Sep-18 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Prod.: Karel Jernek
La bohème (Puccini) 6 Sep-23 JunDir.: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Prod.: Ondřej Havelka
Turandot (Puccini) 9 Sep-21 JunDir.: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Václav Věžník
Tosca (Puccini) 12 Sep-19 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-20 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 15 Sep-29 JunDir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Sep-7 MajDir.: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Prod.: Inga Levant
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Sep-7 MajDir.: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Prod.: Inga Levant
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Okt-22 JunDir.: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Prod.: Ladislav Štros
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Nov-12 JunDir.: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Prod.: Martin Otava
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Nov-16 MarDir.: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Prod.: Martin Otava
Valka s mloky (Franz) 10 Jan-3 MarDir.: Marko Ivanović / František Drs; Prod.: David Drábek
Don Carlos (Verdi) 28 Mar-26 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Prod.: Manfred Schweigkofler
Persephone (concert) (Stravinsky) 23-28 MajDir.: Jiří Štrunc
La traviata (Verdi) 30 Aug-14 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 Aug-22 JunDir.: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; Prod.: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 Sep-7 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Prod.: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 Sep-28 DecDir.: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Prod.: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 Sep-1 MajDir.: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 Sep-19 JunDir.: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Prod.: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 Sep-6 MajDir.: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Prod.: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-19 FebDir.: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Prod.: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 Sep-27 JunDir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 Okt-12 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Okt-11 MajDir.: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Prod.: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 Okt-5 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 Nov-26 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 Jan-25 MajDir.: Hilary Griffiths / Richard Hein; Prod.: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 Jan-30 MajDir.: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 MajDir.: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Maj-24 JunDir.: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Prod.: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 JunDir.: Marko Ivanović, František Drs; Prod.: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Komedianti (Leoncavallo) 31 Aug-11 AprDir.: Norbert Baxa
Na tý louce zelený (Beneš) 5 Sep-31 DecDir.: Norbert Baxa
Nabucco (Verdi) 5 Okt-5 MajDir.: Milan Kaňák; Prod.: Martin Dubovic
Rusalka (Dvořák,A) 20 Okt-23 Mar
V studni (Blodek) 4 Nov
Vinobraní (Nedbal) 7 Nov-8 Feb
Così fan tutte (Mozart) 30 Nov-6 Feb
Requiem (Mozart) 4 Dec
Aida (Verdi) 23 MajDir.: Norbert Baxa
La traviata (Verdi) 7-11 JunDir.: Miloš Formáček; Prod.: Martina Dubovice
La traviata (Verdi) 11 Sep-15 OktDir.: Miloš Formáček; Prod.: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 Sep-5 OktDir.: Milan Kaňák; Prod.: Martin Dubovic
Hraběnka Marica () 13+ Dec