2012/13 > Italien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Italien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Frankriken
Monaco
Schweiz
Österrike
Slovenien

Italien
 
Kroatien
Malta Grekland

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 JanDir.: Carla Delfrate; Prod.: Arnaud Bernard
L'Enfant prodigue (Debussy) 11-13 JanDir.: Carla Delfrate; Prod.: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 FebDir.: Renato Palumbo; Prod.: Arnaud Bernard
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Belisario (Donizetti) 21-23 SepDir.: Roberto Tolomelli; Prod.: Luigi Barilone
Maria Stuarda (Donizetti) 12-14 OktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 19-21 OktDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 9-11 NovDir.: Stefano Montanari; Prod.: Francesco Bellotto
La serenata al vento (Finzi,A) 1 DecDir.: Diego Montrone; Prod.: Otello Cenci
Ginevra di Scozia (concert) (Mayr) 16 JunDir.: George Petrou
Il trovatore (Verdi) 1-3 SepDir.: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 SepDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 OktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 NovDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 NovDir.: Paolo Belloli; Prod.: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 JanDir.: Maria Galantino; Prod.: Corrado Abbati
Bolzano, Teatro Comunale  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-13 JanDir.: Ekhart Wycik; Prod.: Michael Hunt
War Sum Up (Ratniece) 11 SepDir.: Kaspars Putnins; Prod.: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 NovDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 JanDir.: Ekhart Wycik; Prod.: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 FebDir.: Walter Kobéra; Prod.: Béatrice Lachaussée
Brescia, Teatro Grande  / 
Tosca (Puccini) 5-7 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Capuleti e Montecchi (Bellini) 2-4 NovDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Sam Brown
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-24 NovDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original),Paolo Panizza(revival)
Ernani (Verdi) 14-16 DecDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Nov-1 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 27 SepDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Tosca (Puccini) 30 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
Ernani (Verdi) 29 Nov-1 DecDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-11 JanDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
L'Olandese volante (Wagner) 2 MarProd.: Lucas Simon
Otello (Verdi) 26-28 SepDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 OktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 NovDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-13 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 MarDir.: Domenico Virgili; Prod.: Guia Farinelli Mascagni
Parisina (Mascagni) 16 MarDir.: Domenico Virgili; Prod.: Guia Farinelli Mascagni
Scanderbeg (Vivaldi) 3-5 MajProd.: Zhani Ciko
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Tosca (Puccini) 17-21 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 OktDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 NovDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 Nov-2 DecDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Il pipistrello (Strauss,J) 26 DecDir.: Marco Fiorini; Prod.: Corrado Abbati
Otello (Verdi) 2 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 NovDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6 DecDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Genova, Opera di Genova  / 
Don Giovanni (Mozart) 24 Nov-2 DecDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Turandot (Puccini) 23-30 DecDir.: Donato Renzetti; Prod.: Giuliano Montaldo
Macbeth (Verdi) 19-27 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Henning Brockhaus
Rigoletto (Verdi) 1-10 MarDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Rolando Panerai
La traviata (Verdi) 18-31 MajDir.: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Jean-Louis Grinda
Rigoletto (Verdi) 13-24 NovDir.: Fabio Luisi; Prod.: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 Dec-5 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 Feb-2 MarDir.: Valerio Galli
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 MarDir.: Johannes Wildner; Prod.: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 AprDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 MajDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 JunDir.: Bruno Campanella; Prod.: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
La fuga in maschera (Spontini) 31 Aug-2 SepDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Leo Muscato
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 Okt
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
I puritani (Bellini) 3-7 OktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Carmelo Rifici
Macbeth (Verdi) 7-11 NovDir.: Giampaolo Maria Bisanti; Prod.: Henning Brockhaus
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 NovDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'arlesiana (Cilea) 27-29 SepDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 NovDir.: Giampaolo Maria Bisanti; Prod.: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
La traviata (Verdi) 12-13 DecDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
La vedova allegra (Lehár) 20 JanDir.: Orlando Pulin; Prod.: Umberto Scida
Napoli Milionaria! (Rota) 15-16 MarDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Fabio Sparvoli
Così fan tutte (Mozart) 18 MajDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Alessio Pizzech
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Tosca (Puccini) 29-30 SepDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Renzo Giacchieri
La traviata (Verdi) 24-25 NovDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
Napoli Milionaria! (Rota) 23-24 FebDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Fabio Sparvoli
Carmen (Bizet) 23-24 NovDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 DecDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 Feb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 FebDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Mantova, Teatro Sociale  / 
My Fair Lady (Loewe) 11 FebDir.: Emanuele Friello
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 MarDir.: Hirofumi Yoshida; Prod.: Alessio Pizzech
La bohème (Puccini) 10-14 DecDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
Lohengrin (Wagner) 7-27 DecDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Falstaff (Verdi) 15 Jan-12 FebDir.: Daniel Harding; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 1-20 FebDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Daniele Abbado
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Feb-15 MarDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Andreas Homoki
Cuore di cane (Raskatov) 13 Mar-3 AprDir.: Valery Gergiev; Prod.: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 28 Mar-21 AprDir.: Valery Gergiev / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Oberto (Verdi) 17 Apr-14 MajDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Mario Martone
Götterdämmerung (Wagner) 18 Maj-7 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers, Luc de Wit
Das Rheingold (Wagner) 17-24 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 18-25 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 20-27 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Götterdämmerung (Wagner) 22-29 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Un ballo in maschera (Verdi) 9-25 JulDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Damiano Michieletto
La scala di seta (Rossini) 20-30 SepDir.: Christophe Rousset; Prod.: Damiano Michieletto
Don Carlos (Verdi) 12-29 OktDir.: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Stéphane Braunschweig
Aida (Verdi) 25 Okt-19 NovDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Franco Zeffirelli
La traviata (Verdi) 7 Dec-4 JanDir.: Daniele Gatti; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 FebDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Mary Zimmermann
Il trovatore (Verdi) 15 Feb-7 MarDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 AprDir.: Antonio Pappano; Prod.: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 Maj-10 JunDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 Jun-18 JulDir.: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Prod.: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 JulDir.: Donato Renzetti; Prod.: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 Okt-19 NovDir.: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
Don Carlos (Verdi) 17-21 OktDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Joseph Franconi Lee
Oliver Twist (Carrara) 16-17 DecDir.: Flavio Scogna; Prod.: Soo Sho
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-3 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Tiziano Santi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-17 FebDir.: Francesco Angelico
Otello (Verdi) 10-15 MarDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Pier Francesco Maestrini
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 Nov-1 DecDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 DecDir.: Roberto Molinelli; Prod.: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 FebDir.: Eric Hull; Prod.: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 MarDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 AprDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
La traviata (Verdi) 5-15 DecDir.: Michele Mariotti; Prod.: Ferzan Ozpetek
Il campanello dello speziale (Donizetti) 16-22 DecDir.: Bruno Cinquegrani; Prod.: Riccardo Canessa
Rusalka (Dvořák,A) 19-29 JanDir.: John Fiore; Prod.: Manfred Schweigkofler
La fuga in maschera (Spontini) 10-17 FebDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Leo Muscato
Messa da Requiem (Verdi) 24 Feb-3 MarDir.: Nicola Luisotti
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-28 AprDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Yannis Kokkos
Rigoletto (Verdi) 17-26 MajDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Arnaud Bernard
Demetrio e Polibio (Rossini) 29 Maj-7 JunDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Davide Livermore
West Side Story (Bernstein) 22-28 JunDir.: Donald Chan; Prod.: Joey McKneely
Carmina Burana (Orff) 21-26 JulDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Shen Wei
Mysterium (concert) (Rota) 19-20 OktDir.: Giuseppe Grazioli
Aida (Verdi) 5-17 DecDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 JanDir.: Bruno Campanella; Prod.: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 28 Feb-9 MarDir.: John Axelrod; Prod.: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 AprDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Maj-8 JunDir.: Nello Santi; Prod.: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 Sep-3 OktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Lorenzo Amato
Salome (Strauss) 15-26 NovDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 5-7 OktDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Marco Castoldi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-4 NovDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-20 JanDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
Macbeth (Verdi) 4-6 OktDir.: Giuseppe Sabbatini; Prod.: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 JanDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
La traviata (Verdi) 19-21 OktDir.: Steven Mercurio; Prod.: Hugo De Ana(original),Filippo Tonon(revival)
Nabucco (Verdi) 23-27 DecDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Stefano Poda
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 SepDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 DecDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Rigoletto (Verdi) 1-18 OktDir.: Daniel Oren / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Elisabetta Brusa
La battaglia di Legnano (Verdi) 6-27 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 JanDir.: Massimo Zanetti / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Pier Luigi Samaritani(original), Massimo Gasparon(revival)
Nabucco (Verdi) 4-13 MarDir.: Renato Palumbo / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Boris Stetka(original), Daniele Abbado(revival)
Parsifal (concert) (Wagner) 29 MarDir.: Juraj Valcuha
Mefistofele (Boito) 1 JunDir.: Pietro Mianiti
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 OktDir.: Jader Bignamini; Prod.: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 OktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 OktDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 OktDir.: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 OktDir.: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
Stabat Mater (Dvořák,A) 18 AprDir.: Daniel Oren
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Tosca (Puccini) 11-13 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-17 NovDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Ernani (Verdi) 9-11 DecDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-19 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 17-19 JanDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Otello (Verdi) 10-12 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 OktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Don Carlos (Verdi) 28-30 OktDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Joseph Franconi Lee
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-20 DecDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Rosetta Cucchi
Otello (Verdi) 22-24 MarDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Alberto Fassini(original), Pier Francesco Maestrini(revival)
Rigoletto (Verdi) 6-9 AprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Il trovatore (Verdi) 7-10 AprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 8-11 AprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 12-15 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 Nov-1 DecDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 FebDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 FebDir.: Christopher Franklin; Prod.: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 MarDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 MajDir.: Fabrizio Dorsi; Prod.: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Turandot (Puccini) 12-14 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Ezio Frigerio
La traviata (Verdi) 16-18 NovDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
Nabucco (Verdi) 4-6 DecDir.: Gianluca Martinenghi; Prod.: Antoine Selva
Le nozze di Figaro (Mozart) 25-27 JanDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Lev Pugliese
Otello (Verdi) 15-17 FebDir.: Claudio Micheli; Prod.: Enrico Stinchelli
La serva padrona (Pergolesi) 21 MarDir.: Carlo Ipata
Falcone e Borsellino (Fortunato) 6-7 AprDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Lorenzo Maria Mucci
La forza del destino (Verdi) 11-13 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 Nov-1 DecDir.: Nahel Al Halabi; Prod.: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 Jan
Il Flaminio (Pergolesi) 22 JanDir.: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 FebDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 MarDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Marco Spada
Amici (Bellisario) 14 Mar
Il mantello (Chailly) 14 MarProd.: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 AprProd.: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-13 JanDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-3 FebDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi, Paolo Panizza
The Rape of Lucretia (Britten) 22-24 MarDir.: Jonathan Webb; Prod.: Daniele Abbado
Dido and Aeneas (Purcell) 14 AprDir.: Luca Giardini; Prod.: Gabriella Medetti
Macbeth (Verdi) 8-16 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 NovDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Das Rheingold (Wagner) 30 NovDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 1 Dec
Siegfried (Wagner) 1 DecDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 2 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-20 JanDir.: Francesco Angelico; Prod.: Damiano Michieletto(original), Eleonora Gravagnola(revival)
Macbeth (Verdi) 1-3 MarDir.: Roberto Abbado; Prod.: Robert Wilson
The Rape of Lucretia (Britten) 5-7 AprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Daniele Abbado
My Fair Lady (Loewe) 29 Nov-1 DecDir.: Emanuele Friello; Prod.: Massimo Romeo Piparo
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Nov-11 DecDir.: Riccardo Muti; Prod.: Adrian Noble
Il Naso (Shostakovich) 27 Jan-3 FebDir.: Alejo Pérez; Prod.: Peter Stein
I due Foscari (Verdi) 6-16 MarDir.: Riccardo Muti; Prod.: Werner Herzog
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 5-13 AprDir.: Charles Dutoit; Prod.: Carlus Padrissa
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 10-18 MajDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Hugo de Ana
Don Pasquale (Donizetti) 18-25 JunDir.: Bruno Campanella; Prod.: Ruggero Cappuccio
Curlew River (Britten) 27 JunDir.: James Conlon; Prod.: Mario Martone
Nabucco (Verdi) 16-23 JulDir.: Riccardo Muti; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Turandot (Puccini) 23-31 OktDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Roberto De Simone(original), Mariano Bauduin(revival)
Ernani (Verdi) 27 Nov-14 DecDir.: Riccardo Muti; Prod.: Hugo de Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 Jan-6 FebDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 Jan-6 FebDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
Manon Lescaut (Puccini) 27 Feb-8 MarDir.: Riccardo Muti; Prod.: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 Mar-8 AprDir.: Roberto Abbado; Prod.: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 MajDir.: Donato Renzetti; Prod.: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 JunDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 JulDir.: James Conlon; Prod.: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 OktDir.: Renato Palumbo; Prod.: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-27 FebDir.: Kirill Petrenko
Passione secondo Matteo (concert) (Bach,JS) 25-26 MarDir.: Antonio Pappano
Gianni Schicchi (Puccini) 2-5 Maj
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-12 JunDir.: Antonio Pappano
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 OktDir.: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 16-18 NovDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
Un ballo in maschera (Verdi) 7-9 DecDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 12-13 JanDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Nabucco (Verdi) 15-17 FebDir.: Antonio Pirolli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 12-14 OktDir.: Sergio Alapont; Prod.: Andrea Cigni
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-4 NovDir.: Giancarlo De Lorenzo; Prod.: Marco Spada
Il signor Bruschino (Rossini) 17-18 NovDir.: José Miguel Perez Sierra; Prod.: Gabriella Medetti
Nabucco (Verdi) 7-9 DecDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: Leo Muscato
Falstaff (Verdi) 11-15 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 OktDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 NovDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 DecDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
Savona, Opera Giocosa  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 OktProd.: Sam Brown
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 9-10 NovDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Maurizio Sguotti
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 10 DecDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Luca Ferraris
Un ballo in maschera (Verdi) 21 JunDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 22-23 JunDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 10-15 JulDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 OktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Andante italiano alla belga (Gregoretti) 7-9 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Mario Perrotta
Fuga straniera con moto (Cera) 7-9 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Mario Perrotta
La favola dei tre gobbi (Ciampi) 14-16 SepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Giorgio Bongiovanni
La traviata (Verdi) 18-23 SepDir.: Carlo Palleschi / Daniele Squeo; Prod.: Stefano Monti
Doglie (Sannicandro) 13-15 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Sandra Del Falco
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 SepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 SepDir.: Carlo Palleschi; Prod.: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 OktDir.: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-21 OktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Willy Decker(original),Stefan Heinrichs(revival)
Carmen (Bizet) 13-25 NovDir.: Yutaka Sado; Prod.: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 15-30 JanDir.: Renato Palumbo; Prod.: Lamberto Puggelli
La bohème (Puccini) 19-29 JanDir.: Renato Palumbo; Prod.: Vittorio Borrelli
Don Giovanni (Mozart) 15-24 FebDir.: Christopher Hogwood; Prod.: Michele Placido
La traviata (Verdi) 5-13 MarDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Laurent Pelly
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14-24 MarDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Vittorio Borrelli(original), Michael Hampe(revival)
Don Carlos (Verdi) 10-21 AprDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Hugo de Ana
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 17-26 MajDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Kasper Holten
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-19 JunDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Vittorio Borrelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 JunDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Fabio Sparvoli
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 OktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 OktDir.: Renato Palumbo; Prod.: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 NovDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Vittorio Borrelli
Il flauto magico (Mozart) 10-21 JanDir.: Christian Arming; Prod.: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 FebDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 FebDir.: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; Prod.: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 MarDir.: Renato Palumbo; Prod.: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 MarDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 MarDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 MajDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 JunDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 Jun-6 JulDir.: Christoph Campestrini; Prod.: Hugo de Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Nov-2 DecDir.: José Antonio Montaño; Prod.: Italo Nunziata
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Jan-3 FebDir.: Sergio Alapont; Prod.: Italo Nunziata
La bohème (Puccini) 2-6 OktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 NovDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 Jan-2 FebDir.: Sergio Alapont; Prod.: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Stabat Mater (Rossini) 12-13 OktDir.: Gianluigi Gelmetti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Nov-6 DecDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Ruggero Capuccio
Il corsaro (Verdi) 11-19 JanDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Gianluigi Gelmetti
Carmen (Bizet) 5-16 FebDir.: Donato Renzetti; Prod.: Carlos Saura
Macbeth (Verdi) 8-16 MarDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Henning Brockhaus
The Rape of Lucretia (Britten) 23-29 MarDir.: Ryuichiro Sonoda; Prod.: Nenad Glavan
La clemenza di Tito (Mozart) 13-27 AprDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Jean-Louis Grinda
Tosca (Puccini) 10-21 MajDir.: Donato Renzetti; Prod.: Giulio Ciabatti
Attila (Verdi) 21-25 JunDir.: Donato Renzetti; Prod.: Enrico Stinchelli
Stabat Mater (Rossini) 11 JulDir.: Gianluigi Gelmetti
Venezia, La Fenice  / 
Otello (Verdi) 16-30 NovDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Nov-1 DecDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Paul Curran
I masnadieri (Verdi) 18-26 JanDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Gabriele Lavia
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Jan-8 FebDir.: Stefano Rabaglia; Prod.: Bepi Morassi
La bohème (Puccini) 7-20 FebDir.: Diego Matheuz; Prod.: Francesco Micheli
Vec Makropulos (Janáček) 15-23 MarDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Robert Carsen
La cambiale di matrimonio (Rossini) 16 Mar-17 AprDir.: Stefano Montanari / Giovanni Battista Rigon; Prod.: Enzo Dara
Don Giovanni (Mozart) 30 Apr-28 MajDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-25 MajDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Così fan tutte (Mozart) 12-26 MajDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 21 Jun-31 OktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Àlex Rigola
Otello (Verdi) 10-17 JulDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
Messa da Requiem (Verdi) 19 JulDir.: Myung Whun Chung
La traviata (Verdi) 30 Aug-28 SepDir.: Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 13 Sep-26 OktDir.: Diego Matheuz; Prod.: Calixto Bieito
Aspern (Sciarrino) 2-10 OktDir.: Marco Angius; Prod.: Facoltà di Design e Arti IUAV di Venezia
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-30 OktDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
L'Africaine (Meyerbeer) 23 Nov-1 DecDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-25 JanDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Jan-1 FebDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 Feb-8 MarDir.: Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Feb-9 MarDir.: Diego Matheuz; Prod.: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 Feb-11 MarDir.: Stefano Romani; Prod.: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 Mar-6 AprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Mar-5 AprDir.: Stefano Montanari; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 19 Apr-30 MajDir.: Jader Bignamini; Prod.: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 Apr-1 JunDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 MajDir.: Daniele Callegari; Prod.: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Jun-5 JulDir.: Diego Matheuz; Prod.: Damiano Michieletto
Otello (Verdi) 12-18 JulProd.: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 29 Aug-25 SepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 SepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 SepDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 OktProd.: Damiano Michieletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Macbeth (Verdi) 13-23 DecDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Liliana Cavani
Attila (Verdi) 3-12 FebDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Georges Lavaudant
Dido and Aeneas (Purcell) 19-21 FebDir.: Stefano Montanari; Prod.: Marina Bianchi
Un giorno di regno (Verdi) 3-12 MarDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original), Paolo Panizza(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 AprDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Riccardo Canessa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-12 NovDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Arnaud Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 DecDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 FebDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 MarDir.: Roberto Gianola; Prod.: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 AprDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 NovDir.: Xu Zhong; Prod.: Francesco Maestrini