2012/13 > Polen 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Polen

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Sverige Litauen
Tyskland

Polen
 
Vitryssland
Tjeckien Slovakien Ukraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

My Fair Lady (Loewe) 7 Sep-23 JunDir.: Maciej Figas; Prod.: Maciej Korwin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 SepDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Cezary Domagała
Rusalka (Dvořák,A) 22-26 SepDir.: Maciej Figas; Prod.: Kristina Wuss
La traviata (Verdi) 17-20 OktDir.: Maciej Figas; Prod.: Bodo Igesz
La bohème (Puccini) 8 Nov-19 MajDir.: Andrzej Knap; Prod.: Maciej Prus
Hrabina Marica (Kálmán) 15 Nov-7 AprDir.: Maciej Figas; Prod.: Laco Adamik
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Dec-14 AprDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Krzysztof Nazar
La Gioconda (Ponchielli) 11-12 JanDir.: Ruben Silva; Prod.: Krzysztof Nazar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 16 Jan-9 JunDir.: Jerzy Wołosiuk / Maciej Figas; Prod.: Janina Niesobska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 27 Jan-27 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Grzegorz Boniecki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 FebDir.: Włodzimierz Szymański; Prod.: Sławomir Żerdzicki
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Marianne Berglof
Die Zauberflöte (Mozart) 22-24 FebDir.: Dirk Vermeulen; Prod.: Matthias Remus
Carmen (Bizet) 14-17 MarDir.: Maciej Figas; Prod.: Bodo Igesz
Il trovatore (Verdi) 22-23 MarDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Maciej Korwin
Halka (Moniuszko) 27 Apr-16 JunDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Natalia Babińska
Don Giovanni (Mozart) 1 MajProd.: Andrejs Žagars
Khovanschina (Musorgsky) 9 Maj
Nabucco (Verdi) 23-26 MajDir.: Maciej Figas; Prod.: Ryszard Peryt
Halka (Moniuszko) 20-23 SepDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 SepDir.: Maciej Figas; Prod.: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10-13 OktDir.: Maciej Figas; Prod.: Laco Adamik
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 13 Okt-4 JunDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss
Salome (Strauss) 7-13 NovDir.: Michał Klauza; Prod.: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 24-27 NovDir.: Tadeusz Kozłowski / Jakub Kontz; Prod.: Karolina Sofulak
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Dec-19 MajDir.: Michał Klauza; Prod.: Marek Weiss
Rothschild's Violin (Fleyshman) 26 Jan-14 AprDir.: Michał Klauza; Prod.: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 26 Jan-14 AprDir.: Michał Klauza; Prod.: Andrzej Chyra
Macbeth (Verdi) 9-13 Feb
Madame Curie (Sikora) 8-9 MarDir.: Wojciech Michniewski; Prod.: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23-26 Mar
Maria (Statkowski) 25-29 AugDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 SepDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Sep-13 OktDir.: Wojciech Michniewski; Prod.: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 NovDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 DecProd.: Karolina Sofulak
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 19 Sep-29 JanDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
The Gypsy Baron (Strauss,J) 27 Sep-22 JanDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 3 Okt-5 JulDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Henryk Baranowski
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Okt-21 AprDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 12 Okt-19 MajDir.: Damiano Binetti; Prod.: Giorgio Madia
La traviata (Verdi) 19 Okt-14 JunDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 26 Okt-12 MajDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Waldemar Zawodziński
Tosca (Puccini) 3 Nov-5 MajDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 9 Nov-7 AprDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Nov-3 MajDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Włodzimierz Nurkowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Dec-17 MarDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Henryk Baranowski
Little Lord (Markwick) 14 Dec-26 MajDir.: Sebastian Perłowski; Prod.: Janusz Szydłowski
The Haunted Manor () 20-22 DecDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-8 JanDir.: Uwe Theimer; Prod.: Janusz Józefowicz
Winterreise (Schubert) 24 Jan-19 MarDir.: Konrad Mastyło; Prod.: Józef Opalski
Don Giovanni (Mozart) 22-24 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Michał Znaniecki
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 8-10 MarDir.: Grzegorz Berniak; Prod.: Beata Redo-Dobber
Orpheus and Eurydice (Gluck) 27 Apr-18 JunDir.: Marek Toporowski; Prod.: Giorgio Madia
Il trovatore (Verdi) 8-12 Jun
Rodelinda (concert) (Handel) 13 JunDir.: Jan Tomasz Adamus
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21-23 JunDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Michał Znaniecki
Carmina Burana (Orff) 28-30 Jun
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14-15 SepDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 SepDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27-29 SepDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Okt-3 NovDir.: Tomasz Tokarczyk
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 OktDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19-20 OktDir.: NN; Prod.: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25-27 OktDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 NovDir.: Łukasz Borowicz
The Troubadour (Verdi) 22-24 NovDir.: Tomasz Tokarczyk
La traviata (Verdi) 29 NovDir.: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
Tosca (Puccini) 27 Okt-21 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 28 Dec-23 JunDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska
Anna Bolena (Donizetti) 23 Mar-26 MajDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Janina Niesobska
La traviata (Verdi) 27 Apr-12 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Guy Coutance
Maria Stuarda (Donizetti) 29 MajDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 9 JunDir.: Bassem Akiki / Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-12 NovDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Sep-26 NovDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Okt-27 NovProd.: Marek Okopiński
Cyganeria (Puccini) 4 Okt-29 DecProd.: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 OktProd.: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Okt-1 DecProd.: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Okt-8 DecProd.: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16-17 Okt
Aida (Verdi) 3 Nov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-17 Dec
Poznan, Teatr Wielki  / 
Wesele Figara (Mozart) 6 Okt-21 AprDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 10 Okt-16 MajDir.: Maciej Wieloch; Prod.: Emil Wesołowski
La traviata (Verdi) 19 Okt-28 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Cyganeria (Puccini) 27 Okt-4 NovDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Ran Arthur Braun
Aida (Verdi) 6 Nov-5 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
La serva padrona (Pergolesi) 16 Nov-17 AprDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Natalia Babińska
Hamlet (Thomas,A) 17-18 NovDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Ignacio Garcia
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 30 Nov-14 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marcelo Lombardero(original), Pablo Maritano(revival)
The Marriage (Musorgsky) 4 Dec-21 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 Dec-13 Jan
Anatevka (Bock) 12 Dec-8 Feb
Der Freischütz (Weber) 25 Jan-17 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb-1 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 Mar-6 AprDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Nabucco (Verdi) 17-21 Mar
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 7-17 Apr
Werther (Massenet) 12-14 AprDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Ignacio Garcia
Krol Edyp (Stravinsky) 27 Apr-6 JunDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Jacek Przybyłowicz
Tosca (Puccini) 9 Maj-11 JunDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
Cyberiada (Meyer,K) 25-28 MajDir.: Krzysztof Słowiński; Prod.: Ran Arthur Braun
Falstaff (Verdi) 21-25 Jun
Falstaff (Verdi) 21 Sep-9 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 SepDir.: Krzysztof Słowiński; Prod.: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Okt-13 AprDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Okt-6 FebDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Nov-31 MajDir.: Agnieszka Nagórka; Prod.: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (Verdi) 17 NovDir.: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Nov-6 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Dec-19 JanDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Dec-4 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Jan-6 MajDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Jan-9 MarDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Jan-2 AprDir.: Maciej Wieloch; Prod.: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Feb-30 MarDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22-25 MarDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Apr-13 MajDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24-28 MajDir.: Kees Bakels; Prod.: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 JunDir.: Grzegorz Wierus; Prod.: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14-23 SepDir.: Wojciech Semerau-Siemianowski; Prod.: Pia Partum
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Okt-19 AprDir.: Piotr Deptuch; Prod.: Daniel Kustosik
Fidelio (Beethoven) 17-18 NovDir.: Piotr Deptuch; Prod.: Werner Pichler
Nabucco (Verdi) 23-25 NovDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Olga Iwanowna
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 4-18 JanDir.: Wojciech Semerau-Siemianowski / Norbert Twórczyński; Prod.: Jitka Stokalska
Kraina uśmiechu (Lehár) 1-2 FebDir.: Frank Zacher; Prod.: Wiesław Ochmann
Księżniczka czardasza (Kálmán) 22-23 FebDir.: Jerzy Kosek; Prod.: Maria Sartowa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Mar-14 AprDir.: Frank Zacher; Prod.: Dmitry Bertman
Robinson Crusoe (Offenbach) 22 JunDir.: Piotr Deptuch; Prod.: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 Sep-6 AprDir.: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; Prod.: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 OktDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23-24 NovDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Dec-11 JanDir.: Golo Berg
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Dec-19 JanDir.: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; Prod.: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 22-23 MarDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Olga Iwanowna
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Nabucco (Verdi) 19 Sep-29 JanDir.: Andrzej Straszyński; Prod.: Marek Weiss
Manon Lescaut (Puccini) 23 Okt-2 NovDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Mariusz Treliński
Madama Butterfly (Puccini) 29 Nov-4 DecDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Mariusz Treliński
Pygmalion (concert) (Rameau) 7 DecDir.: Paul Agnew
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 8-12 DecDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Mariusz Treliński
Don Carlos (Verdi) 13-22 JanDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Willy Decker
The Makropulos Affair (Janáček) 17-23 FebDir.: Gerd Schaller; Prod.: Christoph Marthaler
La traviata (Verdi) 1-3 MarDir.: Miguel A Gomez-Martinez; Prod.: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 8-10 MarDir.: NN; Prod.: Barbara Wysocka
Turandot (Puccini) 24-28 MarDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 4 Apr-14 MajDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Natalia Korczakowska
Lady Sarashina (Eötvös) 7-14 AprDir.: Christian Schumann; Prod.: Ushio Amagatsu
Qudsja Zaher (Szymański) 20-24 AprDir.: Wojciech Michiewski; Prod.: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 5-8 MajDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Alexander Petrov
Transcryptum (Blecharz) 23-28 MajDir.: Marta Kluczynska; Prod.: Wojtek Blecharz
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-31 MajDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Mariusz Treliński
Rigoletto (Verdi) 13-16 JunDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Gilbert Deflo
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 OktDir.: Lionel Friend; Prod.: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Okt-2 NovDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Nov-25 FebDir.: Bassem Akiki; Prod.: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky) 12-19 DecDir.: Valery Gergiev; Prod.: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 DecDir.: Valery Gergiev; Prod.: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Jan-21 FebDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Jan-5 JunDir.: Jakub Chrenowicz; Prod.: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 FebDir.: Wojciech Michiewski; Prod.: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 FebDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Mar-10 MajDir.: Andriy Yurkevych, Piotr Staniszewski; Prod.: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 MarDir.: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 AprDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 AprProd.: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 AprProd.: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 MajDir.: NN; Prod.: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 JunDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25-28 OktDir.: Ruben Silva
The Barber of Seville (Paisiello) 4-6 JanDir.: Tadeusz Karolak; Prod.: Jitka Stokalska
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Jan-7 JulDir.: Ruben Silva; Prod.: Ryszard Peryt
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-4 MarDir.: Charles Olivieri-Munroe; Prod.: Marek Weiss
Orfeusz i Eurydyka (concert) (Gluck) 4 AprDir.: Kai Bumann
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-2 Maj
Così fan tutte (Mozart) 20-23 JunDir.: Ruben Silva; Prod.: Marek Weiss
Don Giovanni (Mozart) 25 Jun
Le nozze di Figaro (Mozart) 27-30 Jun
La finta giardiniera (Mozart) 2 Jul
La finta semplice (Mozart) 4 Jul
Zaïde (Mozart) 9 Jul
Lo sposo deluso (Mozart) 11 Jul
Der Schauspieldirektor (Mozart) 11 Jul
L'oca del Cairo (Mozart) 11 Jul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-14 Jul
Bastien und Bastienne (Mozart) 18 Jul
Imeneo (Handel) 13-14 SepDir.: Władysław Kłosiewicz; Prod.: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 Sep
Così fan tutte (Mozart) 18 Okt-30 Nov
Suor Angelica (Puccini) 25-26 Okt
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Straszny dwór (Moniuszko) 8 Sep-16 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 9 Sep-19 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Rigoletto (Verdi) 13 Sep-15 MarDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Czarodziejski flet (Mozart) 14 Sep-18 MajDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Anna Długołęcka
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-12 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Mariusz Treliński
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Sep-20 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Alice in Wonderland (Chauls) 19 Sep-7 MajDir.: Bassem Akiki; Prod.: Adam Frontczak
Otello (Verdi) 21 Sep-29 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Sid, wąż, który chciał śpiewać (Fox) 25 Sep-18 MajDir.: Bassem Akiki; Prod.: Adam Frontczak
Carmen (Bizet) 26 Sep-1 JunDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Adam Frontczak
Falstaff (Verdi) 27 Sep-17 MarDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pułapka (Krauze) 28 SepDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Ewelina Pietrowiak
Angels in America (Eötvös) 29 SepDir.: Bassem Akiki
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 SepDir.: Jacek Kaspszyk; Prod.: Michał Zadara
Ogrod Marty (Duchnowski) 3 OktDir.: Cezary Duchnowski
Zítra se bude... (Březina) 5 OktDir.: Marko Ivanović; Prod.: Jiří Nekvasil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Okt-30 AprDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Igor Przegrodzki
Don Giovanni (Mozart) 11 Okt-3 AprDir.: Jari Hämäläinen / Bassem Akiki; Prod.: Mariusz Treliński
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 24 OktDir.: Bassem Akiki; Prod.: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Okt-13 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Okt-5 MajDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Marek Weiss
Boris Godunow (Musorgsky) 28 Okt-17 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 Okt-16 MarDir.: Ewa Michnik; Prod.: Natascha Ursuliak
Halka (Moniuszko) 4 Nov-2 JunDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Laco Adamik
Raj utracony (Penderecki) 7 Nov-9 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 15 Nov-8 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Laco Adamik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 Nov-19 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Hans-Peter Lehmann
Parsifal (Wagner) 21 Nov-9 MarDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Georg Rootering
Samson i Dalila (Saint-Saëns) 27 Nov-15 MajDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Michał Znaniecki
Così fan tutte (Mozart) 28 Nov-11 AprDir.: Bassem Akiki; Prod.: Michał Znaniecki
Little Red Riding Hood (Pauer) 30 Nov-2 JunDir.: Bassem Akiki; Prod.: Adam Frontczak
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Dec-5 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Dec-5 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Fiddler on the Roof (Bock) 29 Dec-25 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-7 JanDir.: Ewa Michnik; Prod.: Helena Kaut-Howson
Nabucco (Verdi) 24 Feb-18 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 27 Apr-28 MajDir.: Bassem Akiki; Prod.: Adam Frontczak
Aida (Verdi) 8 JunDir.: Ewa Michnik; Prod.: Adam Frontczak
Tosca (Puccini) 14-30 JunDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Adam Frontczak
Little Red Riding Hood (Pauer) 10 Sep-1 AprDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Sep-8 MajDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Sep-10 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Sep-6 MajDir.: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-5 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-24 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Mariusz Treliński
Nabucco (Verdi) 18 Sep-11 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Sep-10 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Sep-10 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20 Sep-15 AprDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Sep-4 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Sep-22 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Sep-30 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Sep-6 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Sep-31 MajDir.: Andrzej Straszyński; Prod.: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Sep-29 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Sep-9 AprDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Okt-24 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10 Okt-27 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11 Okt-9 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Okt-7 MajDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Okt-2 AprDir.: Ewa Michnik; Prod.: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt-13 AprDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Okt-21 MajDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Nov-30 AprDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Dec-26 Apr
The Haunted Manor () 5 Dec-23 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Dec-8 AprDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 JanDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jan-2 FebDir.: Ewa Michnik; Prod.: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-11 MajDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 AprDir.: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; Prod.: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 JunDir.: Ewa Michnik; Prod.: Bruno Berger-Gorski