2013/14 > Tyskland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Tyskland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark Sverige
Nederländerna
Belgien
Luxenburg

Tyskland
 
Polen
Tjeckien
Frankriken Schweiz Österrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 Sep-26 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Sep-1 MarDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Okt-19 MarDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Nov-20 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Dec-22 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MajDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Apr-10 JulDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Jun-9 JulDir.: Péter Halász; Prod.: Ludger Engels
La finta giardiniera (Mozart) 28 Jun-11 JulDir.: Herbert Görtz; Prod.: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Sep-26 MarDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NovDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 Jan-27 FebDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 Feb-8 MajDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AprDir.: Reter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 Apr-24 MajDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 Apr-15 JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 Jun-11 JulDir.: Laurent Wagner; Prod.: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 Aug-1 SepDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Aug-13 OktDir.: Florian Kießling; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Sep-29 DecProd.: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Okt-11 NovDir.: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Prod.: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-16 MarDir.: Dieter Klug; Prod.: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Nov-28 MarDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 DecDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Jan-11 MajDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 AprDir.: Dieter Klug; Prod.: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Apr-6 Maj
Tanhäuser (Mangold) 27 Apr-18 Maj
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Sep-12 OktDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-10 AprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 Dec-2 MarDir.: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-22 MarDir.: Roland Techet; Prod.: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 Jan-4 AprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 JunDir.: Roland Techet; Prod.: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 Jun-24 JulDir.: Eberhard Fritsche; Prod.: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OktDir.: László Makláry; Prod.: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 JanDir.: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 JunDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 JulDir.: Valery Gergiev; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 JulDir.: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 JulDir.: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 NovDir.: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Mar-6 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Apr
La traviata (Verdi) 22-29 MajDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 JulDir.: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 JulDir.: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 JulDir.: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 Okt-30 MarProd.: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Jan-2 FebDir.: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MajDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AugProd.: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Sep-22 DecDir.: Andrea Battistoni / William Spaulding; Prod.: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Sep-16 AprProd.: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Sep-8 JanDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Sep-9 JanDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Sep-10 JanDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Sep-12 JanDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Okt-26 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Okt-2 MajDir.: Ivan Repušić / Moritz Gnann; Prod.: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Okt-22 FebDir.: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Okt-27 AprDir.: Gérard Korsten / Ivan Repušić; Prod.: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OktProd.: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Okt-24 NovDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NovDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Nov-4 JanDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Nov-26 AprDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Nov-11 DecProd.: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Dec-4 MajDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DecDir.: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Dec-21 MajDir.: Ivan Repušić / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecDir.: Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Jan-6 FebDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 JunDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MajDir.: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; Prod.: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 JunDir.: Friedemann Layer; Prod.: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AprDir.: Paul Daniel; Prod.: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AprDir.: Axel Kober; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Apr-10 MajDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Maj-6 JunDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 JunDir.: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 JunDir.: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 SepDir.: Moritz Gnann; Prod.: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 OktDir.: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 OktDir.: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 NovDir.: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 NovDir.: Nicholas Carter; Prod.: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Nov-21 MajDir.: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Prod.: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Nov-11 DecDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Dec-14 JunDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Dec-15 FebDir.: Axel Kober / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Dec-11 AprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 DecDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 DecDir.: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Dec-25 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Dec-25 MajDir.: Nicholas Carter; Prod.: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Jan-4 JulDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Jan-25 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 JanDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Jan-14 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Jan-22 MajDir.: William Spaulding / Enrique Mazzola; Prod.: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 FebDir.: Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Feb-1 MarDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 MarDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 Mar-3 JulDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 MarDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Mar-31 MajDir.: Yves Abel; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Apr-2 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Apr-3 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 MajDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Maj-12 JunDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 JunDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Jun-5 JulDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Sep-8 JulDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Sep-23 NovDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Sep-10 NovDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Okt-21 FebDir.: Uwe Sandner; Prod.: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-23 FebDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-2 DecDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-28 JunDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-13 JulDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Nov-11 JanDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-26 JanDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DecDir.: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Jan-10 JulDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Jan-19 FebDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MajDir.: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 JulDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Apr-9 JunDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Maj-13 JunDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Maj-12 JulDir.: Christian Curnyn; Prod.: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Maj-4 JulDir.: NN; Prod.: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Jun-9 JulDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Okt-1 FebDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Nov-26 DecDir.: Kristiina Poska; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-11 JulDir.: Henrik Nánási; Prod.: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 DecDir.: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Jan-10 AprDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Mar-8 JulDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-8 JulDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 MarDir.: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Apr-7 JulDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 MajDir.: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Maj-9 JulDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 FebDir.: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Sep-10 OktDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Sep-6 OktDir.: Günther Albers; Prod.: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Okt-1 NovDir.: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-3 NovDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Okt-17 NovDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Nov-4 MarDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-8 MarDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Nov-5 DecDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Nov-22 DecDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Nov-22 DecProd.: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DecDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Dec-19 JanDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Dec-12 JanDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-7 FebDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Jan-16 FebDir.: Simon Rattle; Prod.: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Jan-29 JunDir.: Max Renne; Prod.: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarDir.: Ursula Stigloher; Prod.: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 JunDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 AprDir.: Diego Martín Etxebarría; Prod.: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 AprDir.: Diego Martín Etxebarría; Prod.: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AprDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MajDir.: René Jacobs; Prod.: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MajDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 JunDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 JunDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 JunDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 JunDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 JunDir.: Michael Boder / Benjamin Bayl; Prod.: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Sep-29 JunDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Okt-29 JanDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 Okt-12 MajDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Dec-27 AprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 JanDir.: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-27 JunDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 Mar-29 JunDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Maj-20 JunDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Maj-2 JulDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 SepDir.: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ Sep
Madama Butterfly (Puccini) 27+ Sep
La cenerentola (Rossini) 8+ Nov
Culinaria (Various) 21+ Nov
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ Jan
Hamlet (Thomas,A) 28+ Feb
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ Mar
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ AprProd.: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ Maj
Tannhäuser (Wagner) 31+ Maj
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Sep-6 OktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Sep-5 DecDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NovDir.: Thomas Wise; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Nov-27 MarDir.: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Prod.: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Dec-29 MarDir.: Johannes Pell; Prod.: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecDir.: Johannes Pell; Prod.: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 JunDir.: Will Humburg / Stefan Blunier; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 Mar-6 AprDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Apr-8 JunDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Maj-27 JunDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MajDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebDir.: Ferdinand von Seebach; Prod.: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AprDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 AugDir.: Alexander Joël; Prod.: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 Okt-25 MajDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 Okt-21 NovDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 Okt-16 NovDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 Nov-21 MarDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 Dec-18 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 Dec-12 MarDir.: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Dec-25 JunDir.: Ann-Katrin Stöcker; Prod.: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 Feb-28 MajDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Mar-5 JunDir.: Christopher Hein; Prod.: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 Maj-4 JunDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 MajDir.: Rudolf Schneider; Prod.: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 JulDir.: Georg Menskes; Prod.: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-14 MarDir.: Markus Poschner / Clemens Heil; Prod.: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 DecDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Okt-25 DecDir.: Olof Boman; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Okt-9 AprDir.: Daniel Mayr; Prod.: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Nov-21 JunDir.: Clemens Heil; Prod.: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 Dec-4 FebDir.: Tobias Vethake; Prod.: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 Jan-8 JulDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 Mar-8 JunDir.: Clemens Heil; Prod.: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 Mar-24 MajDir.: Clemens Heil; Prod.: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 Jun-12 JulDir.: Clemens Heil; Prod.: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Sep-27 OktDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Nov-9 FebDir.: Stefan Veselka; Prod.: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Dec-5 MarDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-15 JunDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 Mar-19 MajDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 Maj-29 JunDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 Jun-13 JulDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 Sep-18 JanDir.: Frank Beermann; Prod.: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Okt-12 DecDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OktDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Okt-7 MarDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Nov-4 JulDir.: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Prod.: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-30 MarDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-24 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DecDir.: Felix Bender / Arnaud Arbet; Prod.: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Dec-21 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 JanDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MajDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 JunDir.: Felix Bender; Prod.: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Apr-24 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Maj-13 JunDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Jun-12 JulDir.: Arnaud Arbet; Prod.: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Sep-11 FebDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Sep-14 NovDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Okt-29 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NovDir.: Roland Kluttig; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Dec-6 AprDir.: Roland Fister; Prod.: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarDir.: Roland Kluttig; Prod.: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 JunDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Apr-1 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Maj-15 JulDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Jun-17 JulDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Jun-17 JulDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-22 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-20 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Okt-19 JanDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Okt-12 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OktDir.: Bo-Kyoung Kim; Prod.: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Nov-16 FebDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Dec-15 FebDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Jan-3 MajDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 MarDir.: Frank Bernard; Prod.: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Apr-20 MajDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 Sep-30 NovDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Sep-23 JanDir.: Elias Grandy; Prod.: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Okt-18 JanDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Okt-18 JanDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Dec-16 MajDir.: Elias Grandy / Anna Skryleva; Prod.: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Dec-11 JanDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-8 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 FebDir.: Michael Cook; Prod.: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 Mar-3 JulDir.: Anna Skryleva; Prod.: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AprDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 Jun-11 JulDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jun-11 JulDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 Jun-11 JulDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Sep-11 MajDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-3 NovDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Okt-18 AprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Dec-1 JunDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Dec-14 MarDir.: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Jan-9 MajDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 Mar-15 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Maj-28 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 JulDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ Jan
Das Rheingold (Wagner) 13 Maj
Die Walküre (Wagner) 14 Maj
Siegfried (Wagner) 15 Maj
Götterdämmerung (Wagner) 17 Maj
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-28 SepDir.: Matthias Wegele; Prod.: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Sep-16 NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Sep-19 MajDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-1 NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-25 DecDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Dec-30 MajDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 Feb-18 JunDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 Apr-24 MajDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 JunDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-26 DecDir.: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Prod.: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-8 DecDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Okt-24 JanDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Okt-22 DecDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-11 MajDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Jan-4 MajDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 JulDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AprDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 JulDir.: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Prod.: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Apr-21 JunDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Maj-4 JulDir.: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Prod.: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 JulDir.: Michael Hönes; Prod.: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 Sep-28 MajDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Sep-29 NovDir.: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Sep-22 JunDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Sep-20 JunDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-8 NovDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 AprDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DecDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 JunDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 JunDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Prod.: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Apr-8 JunDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Maj-6 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Jun-12 JulDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Aug-13 OktDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Aug-2 JulDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Aug-20 OktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-21 AprDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Sep-3 DecDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Sep-4 OktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SepDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Sep-25 AprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Okt-17 NovDir.: Constantin Trinks; Prod.: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Nov-1 JulDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-1 DecDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Nov-14 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Dec-2 JanDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-16 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 JanDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-4 JulDir.: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Jan-29 JunDir.: Christian Thielemann; Prod.: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Jan-2 FebDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AprDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarDir.: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AprDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 JunDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Apr-1 JunDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 Apr-7 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MajDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Maj-3 JunDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Maj-15 JunDir.: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; Prod.: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 JunDir.: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Jun-6 JulDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Jun-5 JulDir.: Erik Nielsen; Prod.: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-21 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Sep-6 OktDir.: Karoline Philippi; Prod.: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Okt-8 DecDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Okt-1 NovDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Nov-25 JunDir.: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DecDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Dec-12 JunDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 JanDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AprDir.: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AprDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Apr-4 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Apr-17 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Apr-17 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Maj-19 JunDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Maj-15 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 SepDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SepDir.: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Sep-2 NovDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Okt-20 DecDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Okt-28 DecDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NovDir.: Peter Hirsch; Prod.: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Nov-19 FebDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Nov-8 DecDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NovDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Dec-26 AprDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Dec-18 MajDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 JanDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Jan-16 FebDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 JulDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarDir.: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Apr-5 JulDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Maj-8 JunDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Jun-6 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Okt-29 MarDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Dec-27 FebDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MajDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Maj-13 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 SepDir.: Manlio Benzi; Prod.: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Sep-1 FebDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Okt-8 FebDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OktDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Okt-1 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Nov-9 MarDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Nov-17 MarDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-28 DecDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 Nov-19 JanDir.: Joel Revzen / Johannes Pell; Prod.: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Dec-7 FebDir.: Samuel Bächli; Prod.: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Feb-20 JunDir.: Peter Feranec; Prod.: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Apr-18 MajDir.: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; Prod.: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Maj-12 JunDir.: Ralph Neubert; Prod.: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Maj-22 JunDir.: Tyrone Paterson; Prod.: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 Okt-4 DecDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NovDir.: Peter Schneider.cond; Prod.: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Nov-5 AprDir.: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DecDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DecDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Dec-17 JanDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 JanDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Jan-8 FebDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Jan-21 FebDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Jan-20 MarDir.: Srboljub Dinic; Prod.: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Apr-18 JunDir.: Matthew Halls; Prod.: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Maj-19 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Maj-5 JulDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Jun-6 JulDir.: Antony Hermus; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Sep-11 NovDir.: Peter Geilich; Prod.: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-7 FebDir.: Peter Sommerer; Prod.: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Okt-19 DecDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 MajDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Apr-10 JulDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Jun-8 JulDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 Sep-11 OktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Sep-28 JunDir.: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Prod.: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Sep-6 OktDir.: Roland Böer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Okt-4 JanDir.: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-29 DecDir.: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Prod.: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Okt-9 NovDir.: Constantin Trinks; Prod.: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Nov-7 DecDir.: Christian Curnyn; Prod.: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Nov-15 DecDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Nov-15 DecDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Dec-5 JanDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Dec-26 JanDir.: Leo Hussain / Mark Shanahan; Prod.: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Jan-7 FebDir.: Sian Edwards; Prod.: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Jan-8 FebDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Jan-8 FebDir.: Karsten Januschke; Prod.: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MajDir.: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Prod.: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarDir.: Felice Venanzoni; Prod.: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebDir.: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarDir.: Stefan Blunier; Prod.: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 JunDir.: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MajDir.: Henrik Nanasi; Prod.: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Apr-18 MajDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Apr-10 MajDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Maj-27 JunDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Maj-8 JunDir.: Titus Engel; Prod.: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Maj-14 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 JunDir.: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Jun-12 JulDir.: Paul Daniel; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Jun-11 JulDir.: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 JulDir.: Johannes Debus; Prod.: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-24 NovDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Okt-31 DecDir.: Jürgen Pöckel; Prod.: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Nov-28 JanDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-28 FebDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Mar-27 AprDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 Maj
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 JunDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Aug
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-7 FebDir.: Gerhard Markson; Prod.: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Okt-12 JanDir.: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Nov-16 FebDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Jan-21 MarDir.: David Parry; Prod.: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 JulDir.: Bernhard Epstein; Prod.: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 Apr-19 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Apr-19 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MajDir.: Peter Tilling; Prod.: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 Sep-2 MajDir.: Wolfgang Wilger; Prod.: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Sep-25 DecDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-29 NovDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Dec-15 FebDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 JanDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebProd.: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 JunDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 Mar-15 JunDir.: Bernhard Stengel
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Apr-7 JunDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: NN
Albert Herring (Britten) 4 Maj-5 JulDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 JunDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OktDir.: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Prod.: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Okt-15 NovDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OktDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Nov-29 DecDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 NovDir.: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 Nov-17 AprDir.: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Dec-30 MarDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 Feb-14 MarDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-9 MajDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 Mar-6 JulDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 Mar-27 JunDir.: Peter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 Jun-19 JulDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-16 FebDir.: Florian Ziemen; Prod.: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Nov-30 MajDir.: Florian Ziemen; Prod.: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Jan-27 AprDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 JulDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 JulDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Maj-11 JulDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 JunDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 Sep-3 AprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Okt-18 AprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Nov-21 JanDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Nov-15 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Dec-13 JulDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 JunDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Maj-1 JunDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 JulDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-3 NovDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Sep-28 FebDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Nov-2 MarDir.: David Marlow; Prod.: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 JulDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Apr-22 JunDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Jun-2 JulDir.: Florian Ludwig; Prod.: NN
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 Sep-5 OktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Sep-27 OktDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Okt-24 NovDir.: Andreas Henning; Prod.: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Okt-5 AprDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OktDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 Nov-12 AprDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 Nov-2 MarDir.: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 Nov-29 JunDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Jan-3 MajDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 Jan-11 AprDir.: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Prod.: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 Maj-20 JunDir.: Robbert van Steijn / Christian Schuller; Prod.: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 JulDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Okt-28 FebDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 Apr-8 JunDir.: Fabian Dobler; Prod.: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 Aug-17 JanDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 Aug-11 AprDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Aug-25 AprDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Aug-12 Apr
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Aug-5 AprDir.: Markus Bruker; Prod.: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Sep
Carmen (Bizet) 30 Dec-24 Apr
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Jan-29 Mar
Der Freischütz (Weber) 13 Feb-27 Mar
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Feb-3 Apr
Così fan tutte (Mozart) 23 Apr
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Sep-4 OktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Sep-10 AprDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Sep-5 OktDir.: Henrik Nanasi; Prod.: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Okt-20 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Okt-21 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-25 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Nov-5 DecDir.: Simone Young; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-4 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DecDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Dec-12 JanDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Jan-19 AprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Jan-12 FebDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Jan-1 JunDir.: Ivan Repušić; Prod.: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebDir.: Matthias Foremny; Prod.: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebDir.: Jun Märkl; Prod.: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 JunDir.: Nicholas Carter; Prod.: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AprDir.: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AprDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AprDir.: Christian Arming; Prod.: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MajDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MajDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Maj-19 JunDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Maj-9 JunDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Maj-13 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 JunDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 JulDir.: Nicholas Carter; Prod.: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 Aug-8 SepDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Sep-13 JunDir.: Mark Rohde; Prod.: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Sep-8 NovDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Sep-14 DecDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Okt-19 JulDir.: Karen Kamensek; Prod.: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Okt-5 FebDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Nov-5 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Nov-25 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DecDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Jan-5 AprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Jan-5 AprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Jan-6 AprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Jan-9 FebDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AprDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 JunDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 JulDir.: Karen Kamensek; Prod.: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Apr-18 MajDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Maj-2 JulDir.: Kaling Khouw; Prod.: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Maj-25 JulDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Maj-13 JulDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jun-22 JulDir.: Howard Arman; Prod.: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 JulDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 Sep-16 FebDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Sep-13 OktDir.: Róbert Farkas; Prod.: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Okt-25 JanDir.: Gad Kadosh; Prod.: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 Dec-13 FebDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Jan-13 JulDir.: Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 Mar-18 MajDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Maj-2 JulDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Jun-6 JulDir.: Dietger Holm / Róbert Farkas; Prod.: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 Jul-1 AugDir.: Dietger Holm; Prod.: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Okt-10 NovDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Nov-6 FebDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Apr-12 JulDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OktDir.: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 Sep-14 MarDir.: Werner Seitzer; Prod.: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Okt-31 DecDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Okt-29 JanDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Okt-23 NovDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Nov-19 AprDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 JanDir.: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 JulDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 JulDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Maj-13 JulDir.: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 Sep-25 DecDir.: Arn Goerke; Prod.: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Okt-16 MarDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Dec-25 MajDir.: Roland Vieweg; Prod.: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 JulDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Apr-21 JunDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Jun-19 JulDir.: Arn Goerke; Prod.: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 Sep-27 DecDir.: Uwe Sandner; Prod.: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Sep-19 AprDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Okt-25 MajDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Nov-25 JanDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Nov-25 JanDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Dec-13 JunDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MajDir.: Markus Bieringer; Prod.: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Apr-4 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Maj-10 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Jun-13 JulDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 Sep-30 NovDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Sep-17 JanDir.: Johannes Willig; Prod.: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Okt-27 NovDir.: Justus Thorau; Prod.: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Okt-27 JunDir.: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Okt-10 JanDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Nov-9 MarDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DecDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-28 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Jan-25 MajDir.: Johannes Willig; Prod.: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AprDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 MarDir.: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MajDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Apr-12 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Jun-22 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Jun-22 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 JulDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 Sep-19 AprDir.: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Prod.: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Sep-31 JanDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Prod.: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OktDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Okt-17 NovDir.: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-11 JulDir.: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Prod.: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Dec-27 MarDir.: Jörg Halubek; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Dec-4 JanDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 JulDir.: Marco Zeiser Celesti; Prod.: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MajDir.: Alexander Hannemann / Xin Tan; Prod.: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 JunDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 JunDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Maj-28 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 JulDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Sonja Trebes
Genevieve de Brabant (Satie) 11 JulDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Lisa Marie Küssner
Der Diktator (Krenek) 11-24 JulDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Sep-29 DecDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 DecDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-3 MajDir.: Leo Siberski; Prod.: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Nov-15 MajDir.: Michael Nündel / Moritz Caffier; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Dec-18 MajDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-26 JanDir.: Michael Nündel; Prod.: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-13 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-29 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Maj-28 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 FebDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-27 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 DecDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Jan-26 MajDir.: Joseph Bousso; Prod.: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MajDir.: Karsten Huschke; Prod.: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Maj-6 JulDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Sep-26 NovDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SepDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Sep-12 OktDir.: Markus Stenz; Prod.: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Okt-3 NovDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Okt-31 NovDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-1 DecDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DecDir.: Walter Kobéra; Prod.: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecDir.: Markus Stenz; Prod.: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 Dec-4 JanDir.: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 JanDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 JanDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 MarDir.: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AprDir.: Alejo Perez; Prod.: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AprDir.: Markus Stenz; Prod.: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Apr-11 JunDir.: Rainer Mühlbach
Tamerlano (concert) (Handel) 4 MajDir.: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 Maj-1 JunDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Jun-6 JulDir.: Andreas Schüller; Prod.: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 Sep
Così fan tutte (Mozart) 28 Sep-12 Okt
Leucippo (Hasse) 2-11 Okt
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 Okt
Solaris (Glanert) 2-16 Nov
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 Dec
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 Dec
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Dec-4 Jan
Der Freischütz (Weber) 27 Feb-8 Mar
The Turn of the Screw (Britten) 22 Mar-5 Apr
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Mar-6 Apr
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Mar-6 Apr
Arabella (Strauss) 25 Apr-10 Maj
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 Maj
Carmen (Bizet) 23 Maj-3 Jun
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Maj-16 Jun
Otello (Verdi) 14-27 Jun
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Okt-29 DecDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Okt-11 MarDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-18 JanDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 JulDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Maj-5 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 Sep-10 NovDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Sep-28 MajDir.: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-20 FebDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Okt-15 MarDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Okt-21 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Okt-22 MarDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Okt-3 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Okt-28 FebDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Okt-16 MajDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Okt-31 DecDir.: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Nov-29 MajDir.: NN; Prod.: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Nov-2 FebDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Nov-18 JanDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Nov-4 AprDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DecDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Dec-11 JanDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Dec-8 MajProd.: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Dec-1 JanDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Jan-31 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 JunDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 JunDir.: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Prod.: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MajDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 Mar-22 JunDir.: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 JulDir.: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Prod.: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AprDir.: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Prod.: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Apr-18 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Apr-27 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Maj-8 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Maj-15 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 JunDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 JunDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 SepDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Nabucco (Verdi) 21 Sep-5 AprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-28 DecDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Sep-22 FebDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Okt-23 NovDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Okt-3 MajDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Okt-4 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-19 AprDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Okt-5 AprDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Okt-13 MarDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Nov-10 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Nov-10 JulDir.: NN; Prod.: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Nov-1 FebDir.: Johannes Pell; Prod.: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Nov-8 MajDir.: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Prod.: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Nov-31 JanDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Dec-4 AprDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 DecDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Dec-27 FebDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Jan-28 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Jan-29 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Jan-24 AprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Feb-23 MajDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-23 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Apr-22 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Apr-30 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Apr-8 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Maj-26 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Maj-26 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Maj-3 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Maj-7 JunDir.: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Jun-12 JulDir.: NN; Prod.: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 SepDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 NovDir.: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 MajProd.: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Aug-19 AprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Sep-21 NovDir.: Andreas Wolf; Prod.: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Sep-25 FebDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Okt-11 MajDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Okt-9 FebDir.: Andreas Wolf; Prod.: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Nov-22 MarDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Nov-18 FebDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Dec-6 FebDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-5 JanDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Jan-22 JunDir.: Andreas Wolf; Prod.: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 JunDir.: Christoph Spering; Prod.: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 Apr-14 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 Apr-14 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Maj-28 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 JunDir.: Andreas Wolf; Prod.: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 JunDir.: Andreas Wolf; Prod.: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-25 DecDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Okt-1 MarDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 Dec-22 FebDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 Jan-25 FebDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 JunDir.: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jun-6 JulDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Sep-12 JanDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Sep-26 JanDir.: Kimbo Ishii / Martin Wagner; Prod.: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-20 OktDir.: Pawel Poplawski / Michael Balke; Prod.: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OktDir.: Hermann Dukek; Prod.: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Nov-27 AprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Nov-2 MarDir.: Michael Balke; Prod.: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-14 DecDir.: Michael Balke; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DecDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Dec-30 MajDir.: David Levi / Hermann Dukek; Prod.: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Jan-31 MajDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MajDir.: Kimbo Ishii / Michael Balke; Prod.: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarDir.: Stephan Schultz; Prod.: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 Mar-25 AprDir.: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; Prod.: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MajDir.: Pawel Poplawski / Martin Wagner; Prod.: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 Sep-20 FebDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Sep-29 JanDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Okt-8 AprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-26 DecDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 Jan-21 AprDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-28 AprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 Sep-24 JanDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Sep-13 JanDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Okt-15 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Okt-27 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 Okt-11 JulDir.: Christiaan Crans; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Nov-28 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 Nov-6 JunDir.: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-6 JanDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 Nov-23 JanDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 Dec-4 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Dec-29 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Jan-20 AprDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ JanProd.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-2 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 JulDir.: Dan Ettinger; Prod.: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarDir.: Dan Ettinger; Prod.: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 Mar-17 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-24 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 Apr-6 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 Apr-19 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Maj-22 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Maj-29 JulProd.: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 Jun-21 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 Jul
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ JulDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 JulDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 Sep-9 MajDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Sep-6 JulDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-29 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OktDir.: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Nov-9 JanDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Nov-8 FebDir.: Leo McFall; Prod.: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Jan-7 JunDir.: Gregor Rot; Prod.: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Apr-16 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Jun-5 JulDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Jun-5 JulDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 Sep-7 MarDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Okt-28 DecDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Nov-30 MarDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 Jan-24 AprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Apr-6 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Sep-24 MajDir.: Carlo Montanaro; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SepDir.: Louis Langrée; Prod.: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-11 OktDir.: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Prod.: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OktDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Okt-9 MajDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Okt-3 NovDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Okt-8 NovDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NovDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NovDir.: Ivor Bolton; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Nov-7 DecDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DecDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Dec-10 MajDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DecDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 Dec-11 JanDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Dec-25 AprDir.: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Prod.: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 JanDir.: Ivor Bolton; Prod.: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 JanDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Jan-5 FebDir.: Asher Fisch; Prod.: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebDir.: Maurizio Benini; Prod.: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarDir.: Kirill Petrenko / NN; Prod.: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MajDir.: Asher Fisch; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Maj-7 JunDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Maj-6 JunDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 JunDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 SepDir.: Asher Fisch; Prod.: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 OktDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 OktDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Okt-1 NovDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 Okt-4 NovDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15 Nov-7 DecDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-4 JanDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 DecDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 DecDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 DecDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Dec-15 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 JanDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 Jan-11 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 FebDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-26 AprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 17 Apr-21 Jun
La forza del destino (Verdi) 4-10 MajDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 Maj-4 JunDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 Maj-10 JunDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 JunDir.: Stellario Fagone; Prod.: Axel Ranisch
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OktDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Okt-7 NovDir.: Marco Comin; Prod.: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 NovDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 Jan-28 FebDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Jan-5 MarDir.: Marco Comin; Prod.: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 FebDir.: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AprDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 JulDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 Sep
Peter Grimes (Britten) 21 Okt-2 NovDir.: Marco Comin; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 Nov
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Nov-18 DecDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 MajDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Maj-7 Jun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 JunDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 Okt-20 AprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-13 JunDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 JunDir.: Stefan Veselka; Prod.: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 JunDir.: Michael Barfuß; Prod.: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 JunDir.: Stefan Veselka; Prod.: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Maj-4 JulDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ SepDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ Okt
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ NovDir.: Stefan Veselka; Prod.: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ FebDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ FebDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ MarProd.: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ MajDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-26 DecDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Okt-28 MarDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Okt-28 MarDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Okt-27 MarDir.: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; Prod.: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Okt-23 DecDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Nov-11 AprProd.: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Nov-30 JanDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 DecDir.: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Dec-21 AprDir.: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Jan-6 JunDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AprDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Maj-1 JunDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 JulDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Sep-1 DecDir.: Markus L Frank; Prod.: Kay Link
Aida (John,E) 18 Okt-28 DecDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Okt-13 DecDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Nov-8 MarDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Jan-22 MarDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 Maj-7 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 Jun-19 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 Sep-31 JanDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-6 DecDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Okt-3 NovDir.: Hervé Niquet / Gábor Káli; Prod.: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Nov-3 MarDir.: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Nov-7 DecDir.: Peter Tilling; Prod.: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Nov-2 MarDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Jan-3 JunDir.: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Prod.: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MajDir.: Marcus Bosch; Prod.: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Apr-6 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 Maj-13 JulDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 Maj-19 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Jun-20 JulDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Jun-17 JulDir.: Peter Tilling; Prod.: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-29 DecDir.: Roger Epple; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Okt-16 FebDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Okt-26 DecDir.: Roger Epple; Prod.: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Okt-31 MajDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-22 JulDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 Dec-18 JanDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 Jan-12 MarDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 Jan-15 FebDir.: Yuval Zorn; Prod.: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 Jan-24 JulDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Feb-18 MajDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Mar-29 MajDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ JunDir.: Robin Davis; Prod.: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 Aug-12 JanDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Sep-5 MarDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Okt-2 NovProd.: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Nov-10 JulDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Jan-18 AprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-22 MajDir.: Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 AprDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Prod.: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 Maj-6 JulDir.: An-Hoon Song; Prod.: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 Maj-9 JulDir.: Florian Appel; Prod.: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 Jun-11 JulDir.: Andreas Hotz; Prod.: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Okt-9 JunDir.: Kai Röhrig; Prod.: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-14 FebDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Nov-24 JanDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MajDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Apr-30 MajDir.: Kai Röhrig; Prod.: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 JunDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 Sep-11 MarDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 Sep-4 FebDir.: Tobias Leppert; Prod.: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 Nov-14 MarDir.: Martin Hannus; Prod.: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Dec-19 JunDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Maj-17 JulDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Sep-23 MarDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Okt-5 JanDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Nov-3 MajDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 Dec-19 JanDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Apr-23 MajDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Maj-10 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 MajDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 Jun-6 JulDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Sep-14 NovDir.: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Prod.: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-5 JanDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 NovDir.: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Nov-11 MajDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 Nov-7 FebDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 DecDir.: Matthias Mücksch; Prod.: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 DecDir.: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Jan-1 MarDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 MajDir.: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Apr-9 MajDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 Maj-13 JunDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 Maj-20 Jun
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Sep-17 DecDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Sep-26 DecDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Okt-5 FebDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Okt-24 JunDir.: György Mészáros / Alistair Lilley; Prod.: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Dec-29 MajDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Jan-19 JunDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 JunDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 Apr-3 JulDir.: Thomas Engel; Prod.: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 Apr-3 JulDir.: Thomas Engel; Prod.: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Maj-18 JulDir.: Samy Moussa; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Jun-20 JulDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 NovDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 NovDir.: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 JanDir.: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 FebDir.: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 MajDir.: Peter Kuhn; Prod.: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 JunProd.: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Aug-30 SepProd.: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Sep-29 MarDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Sep-20 AprDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 Okt-28 MarDir.: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Prod.: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Nov-15 FebDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 DecDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-24 AprDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-9 AprDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 15+ JunDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-25 OktDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Sep-10 NovDir.: Gregor Bühl; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Nov-26 MarDir.: Will Humburg; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Dec-5 JanDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 AprDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 FebDir.: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MajDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Apr-20 JulDir.: Marzio Conti; Prod.: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Apr-28 JunDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Jun-26 JulDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 JulDir.: Ulrich Cornelius Maier; Prod.: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 Sep-10 JanDir.: Friedemann Braun; Prod.: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Sep-11 JanDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Okt-23 JanDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Nov-23 MajDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Dec-4 MajDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Jan-7 MajDir.: Gregor Rot; Prod.: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 JunDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 JunDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MajDir.: Gregor Rot; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Jun-3 AugDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-2 NovDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 Okt-10 DecDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-9 DecDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 DecDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 AprDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 MajDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-17 DecDir.: José Luis Gomez Ríos; Prod.: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-16 NovDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Sep-11 OktDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Okt-2 JanDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Okt-22 JanDir.: Simon Hewett / Giuliano Carella; Prod.: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Nov-6 JanDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Dec-10 AprDir.: Roland Kluttig / Willem Wentzel; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-1 FebDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Jan-28 FebDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Jan-8 MarDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Feb-21 MajDir.: Simon Hewett; Prod.: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AprDir.: Marc Soustrot; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 JunDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Apr-5 JunDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Maj-26 JulDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Maj-8 JulDir.: Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Maj-22 JulDir.: Simon Hewett / Till Drömann; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 JulDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 JulDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-21 FebDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-9 MarDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Jan-8 MarDir.: Joongbae Jee; Prod.: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MajDir.: Joongbae Jee; Prod.: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Maj-19 JulDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 Sep-2 FebDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SepDir.: Hendrik Haas; Prod.: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Nov-25 JanDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 Dec-23 MarDir.: Hendrik Haas / Michael Weiger; Prod.: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Jan-11 MajDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-20 MajProd.: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MajDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Maj-20 JulDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Jun-18 JulDir.: Michael Weiger; Prod.: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 Sep-8 MarDir.: André Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 Sep-18 AprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 Sep-13 AprDir.: Martin Hoff; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Okt-29 JanDir.: Stefan Klingele / Martin Virin; Prod.: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Nov-5 JanDir.: Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Nov-19 AprDir.: Martin Virin; Prod.: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 Jan-15 MajDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 Jan-9 MajDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 Mar-31 MajDir.: Stefan Solyom / Martin Virin; Prod.: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 Apr-27 MajDir.: Dirk Sobe; Prod.: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 Maj-5 JulDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ SepDir.: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Prod.: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ OktDir.: Stefan Solyom; Prod.: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ JanDir.: Martin Hoff; Prod.: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ AprDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ JunDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Sep-1 JulDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Sep-9 FebDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-10 DecDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-25 AprDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-20 DecDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 Nov-19 JanDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 Nov-24 AprDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-24 JanDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 Jan-27 AprDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 Jan-10 AprDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 Mar-19 AprDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 MarDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6-16 AprDir.: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1-21 MajDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 MajDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 MajDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9+ JunDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-5 AprDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-2 MarDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 OktDir.: Eva Caspari; Prod.: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 NovDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 JanDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AprDir.: Boris Brinkmann; Prod.: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 JunDir.: Florian Frannek; Prod.: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 Sep-12 OktDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-1 MarDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Nov-7 JunDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-8 FebDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 Mar-18 AprDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Apr-30 MajDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 MajDir.: Jörg Halubek; Prod.: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-31 JanDir.: Enrico Calesso; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-26 JanDir.: Gerd Müller-Lorenz; Prod.: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Nov-20 AprDir.: Frank Obermair; Prod.: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AprDir.: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; Prod.: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Apr-20 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AprDir.: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Jun-23 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-21 AprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Okt-10 JanDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Nov-20 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Dec-14 MarDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Jan-6 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Jan-25 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher